m m m m m JHOIÏIIISSEH mlddenstandbwcnlnqen te 0YERL00N 73 73 Mooi... mooier... MOHAIR! KUdinqmaqazifo Dtukuteiken.... vd. fflunckhóf! nu. Nedeiiandsche Middenstands Spaarbank m Het Leunse Gemeenschapshuis Verlenging leerplicht tot 16 jr. nog niet gewenst Moderne TE KOOP enkele nieuw te bouwen moderne middenstandswoningen met garage. ■O CO 4 bevoegdheid om verkeersregelingen uit te vaardigen niet kon overdra gen aan B. en W. In de toekomst zullen nog meer van zulke besluiten genomen moeten worden en zou telkens de raad in vergadering op geroepen moeten worden. De raad had tegen deze over dracht geen bezwaar. Fr. JANSSEN nam wel aan, dat B. en W. de nodige deskundigen in zou schakelen bij het opstellen van deze nieuwe regelingen. „Vanzelfsprekend", zei de VOOR ZITTER. Eerst komen deskundi gen aan bod en dan zal B. en W. in ieder geval de kwestie nog voorleg gen aan de Commissie van Open bare Werken. Bovendien zal nader hand mededeling gedaan worden aan de raad. Toen had ae raad er helemaal vrede mee. AANKOOP HUIS Meldden we vorige week, dat het pand Boom, Antoniusstraat 6, bij openbare verkoop verkocht was aan de heer A. Vermeulen. Bergweg, thans bleek, dat hij zulks heeft ge daan in opdracht van het gemeente bestuur. B.en W. vroegen alsnog toestem ming van de raad voor aankoop van dit pand voor de somma van f 9200 plus beschrijvingskosten e.d. ad 963. Men heeft dit en andere pan den in die buurt nodig voor het uit breidingsplan De Wieën. dat in voorbereiding is. Zolang sloping nog niet nodig is, wordt de woning weer verhuurd, waardoor het geld zijn rente op brengt. De raad wist er kennelijk al alles van en deed er verder het zwijgen toe INDUSTRIE Dan waren we aan het het einde van de spoedeisende vergadering. De VOORZITTER hield er schijn baar niet van hier nog een rond vraag aan vast te knopen, want hij gaf geen gelegenheid meer tot vra gen stellen. Wel deed hij mede deling, dat in de loop van die middag het College de president-commissaris en enkele commissarissen en di rectie-leden van de nieuwe Ame rikaanse industrie op bezoek ge had te hebben, waarvoor o.a. in Oostrum Zuid een industrieter rein bekeken en lang en breed over deze kwestie gesproken. De VOORZITTER verwacht bin nen 6 weken definitief bericht of dit concern zich inderdaad in Venray zal vestigen Dat was dan ook definitief het einde van deze raadsvergadering, die niet werd bijgewoond door de heren Derickx, Houben en Berk hout, maar wel door Tillemans, die na zijn maanden durende ziekte wederom welkom werd geheten door de Voorzitter. De raad bleef gewoontege trouw nog in geheime zitting bijeen. De uitvoering van de jubilerende vLeunse toneelvereniging Cumedia onlangs in het patronaat gehouden, heeft eens temeer de aandacht ge vestigd op de noodtoestand van dit zelfde Patronaat. In het zich snel uitbreidende Leu nen is dit „gemeenschapshuis" in derdaad een nood-geval geworden van de eerste orde. Toen in de twintiger jaren de boerenbond op grond van de kerk dit gebouw heeft geplaatst, heeft men al de nodige zuinigheid be tracht. Men stelde toen zijn eisen niet zo hoog, maar nu is het toch echt wel een tikkeltje bar geworden. Dat gebouw(tje) is totaal versleten de deuren sluiten maar half, de vloer dreigt te verzakken, al het houtwerk is „op". En de accomoda- tie - zowel voor spelers als voor 't publiek - ligt ver beneden peil. Het toneel is tet klem, er zijn geen w.c.'s, kortom het gehele ge bouw is een noodgeval tot-en-met Het is daarom logisch dat de ge meenschap van Leunen iets anders wil: een gebouw dat de vergelijking met andere plaatsen kan doorstaan, dat doelmatig is voor de verschillen de groepen die er van gebruik ma ken of willen maken Zulk een gebouw is hard nodig. Er is geen behoorlijke zaal voor uit voeringen en voor andere activitei ten die nu eenmaal in een gemeen schap - hoe klein ook - zeer voor naam zijn. Zo heeft men al jaren gepoogd om te komen tot een behoorlijk nieuw gebouw. Maar de moeilijkhe den blijken groter dan te verwach ten was. Men zet namelijk zo'n ge bouw niet zo maar even neer. Daar komen rijkssubsidies aan te pas, o. a. van 't Ministerie van Maatschap pelijk werk; provinciale- en ge meentelijke subsidies en het is dan ook logisch dat al deze instaniies ook een vinger in de pap willen hebben. Dit zowel bij de plannen als bij de verwezenlijking daarvan. In het algemeen gesproken subsi diëren deze instanties 90°/o van zulk 'n bouwwerk, terwijl dan de ge meenschap zelf de resterende 10% op tafel moet brengen. Nu ontstonden er al direct moei lijkheden omdat het Ministerie het in Venray-kom te stichten cultureel centrum mede voldoende achtte voor Leunen, dat immers betrekke lijk dicht bij Venray-centrum ligt Het heeft even geduurd voordat de betrokken autoriteiten er van over tuigd waren, dat de taak van een gemeenschapshuis in Leunen nooit of te nimmer te vergelijken is met het cultureel centrum in Venray. Het is immers de bedoeling dat 't agrarische Leunen ook in de toe komst een zelfstandige gemeenschap blijft, en van het centrum geschei den blijft, o.a. door de groen-gordel der sportvelden. Architect H. Martens heeft toen in opdracht van de inmiddels ge formeerde „Stichting Gemeenschaps huis Leunen" bestek en tekening op gesteld voor een nieuw gemeen schapshuis, op dezelfde plaats als waar nu het patronaat staat. Een en ander werd besomd op ruim 90.000 De eerste poging om de 10% uit Leunen bij elkaar te krijgen was niet bepaald een succes, al was een directe gift van om en nabij 4500 ook niet slecht Er zal aan dit eerste plan een be zwaar, namelijk: de opzet gaf geen sluitende exploitatie-mogelijkheid. Met alle respect voor het keurige plan, was dat natuurlijk een voor naam puntje. Met behulp van ge noemde instanties is men intussen eens gaan kijken of er geen moge lijkheden gevonden konden worden om het exploitatie-tekort weg te werken, door er meer gebruiksmo gelijkheden voor te scheppen. Die mogelijkheid is dan ook gevonden door het gebouw ook als gymnas tieklokaal geschikt te maken en er een leeszaaltje bij te bouwen enz. Architect Martens heeft daarvoor een tweede plan opgezet, dat na tuurlijk duurder uitviel - men schat ongeveer 150.000 - maar waarvan de exploitatie-mogelijkheden een stuk gunstiger liggen. Dit plan is intussen bij de betrok ken autoriteiten ingediend en men heeft goede hoop dat het nu ook goedgekeurd zal worden. De Leunse bevolking heeft intus sen ook niet stil gezeten, maar prompt de 10 procent gestort die van haar verwacht werd Wat dat betreft is de zaak dus wel in orde. Het wachten is nu op de goedkeuring van de betrokken ministeries, waarvan de subsidie af- i Maar men is niet al te pessimis- hankelijk is en dan... de bouw-.1 ties en men verwacht het volgend vergunning. Daar heeft men meer] jaar met de sloop vah.'hethuidige schrik voor! "i patronaat te kunnen 'beginnen. Dit jaar is de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor het eerst een bedrag van 2 miljard gepasseerd. Honderd jaar geleden omvatte het voor onderwijs uitgetrokken bedrag nog geen miljoen gulden. Er is dus wel iets veranderd, niet alleen bij het onderwijs in engere zin, maar de volksontwikkeling omvat nu een veel breder terrein dan ooit. Merkwaardig is, dat minister Cals in de pers tot heden nog niet veel kritiek heeft ontmoet op het door hem gevraagde hoge bedrag. Ver schillende oorzaken zijn daar debet aan. Wij noemen de in de westerse landen algemeen opkomende wens om de ontwikkeling dezer volken zoveel mogelijk te verhaasten, ten einde ook op dit terrein een goed tegenwicht te kunnen vormen tegen de opkomende kracht van Rusland. Vervolgens begrijpt iedereen dat de snelle toeneming van onze bevol king zijn neerslag vindt in stijgende kosten voor het onderwijs. In de derde plaats dringt het besef door dat de financiering van de volks opvoeding en het onderwijs 'n zaak is die de overheid moet uitvoeren. Ook is daar het omvangrijke plan tot onderwijsvernieuwing, dat grote sommen zal verslinden. Tenslotte moet de vraag gesteld worden of er wel inzicht kan worden verkre gen in de noodzaak tot het uitge ven van zulke enorme bedragen. ER ZIJN NOG ANDERE ZORGEN Het is duidelijk dat het leeuwen deel van de uitgaven van Cals' mi nisterie bestemd is voor het onder wijs in engere zin. Zo zullen de sa larissen voor onderwijzers en leer-; krachten voor ulo en v.g.l.o. alleen al een bedrag vragen van 537 milj. De gesubsidieerde kleuterscholen, eisen 108 miljoen gulden, terwijr voor buitengewoon lager onderwijs nog eens 53 miljoen extra wordü op geëist. Het grote bedrag voor nijverheids onderwijs vergt ruim 100 miljoen méér clan een jaar geleden. Ziehier een offer dat rechtstreeks verband houdt met de industrialisatie van ons land. Voorts is het zeker dat de kosten van het lager-, voortgezet-, nijverheids- en middelbaar onder wijs stellig omhoog zijn gegaan als gevolg van de wettelijke uitbreiding van de leerplicht met enkele jaar gangen. In dit verband moet er op ge wezen worden dat een commissie van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging tot de conclusie is geko men, dat er andermaal moet worden overgegaan tot leerplichtverlenging, ditmaal tot 16 jaar en het invoeren Van een partiële leerplicht tot 18 jr. Afgezien van dat partiële leer- pliehtgedeelte zou 'n kind tot en met vijftiende levensjaar zich moe ten voorbereiden voor de maat schappij. WEINIG ROZEN OP ZIJN PAD Wij zijn het principieel wel eens met de plannen van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging. Inderdaad wordt onze samenleving zo inge wikkeld, dat een betere voorberei ding van de jonge mensen steeds meer noodzaak wordt. Dat vraag stuk van de uitbreiding der leer dicht heeft echter verschillende an- :dfere kanten Een van die kanten vinden wij in de begroting van minister Cals te rug. Daar vinden wij door de Minis ter' een weinig rooskleurige perso- rieelssituatie bij het ulo onderwijs geschetst. Wij vinden eveneens een achterstand in de bouw van scholen welke momenteel nog geaccentueerd wordt door een afgekondigde bouw- stop ten behoeve van de volkswo ningbouw. Bij het nijverheidsonderwijs be staat niet alleen een tekort aan leerkrachten, maar de Minister is jeyenniin tevreden over de aldaar besttaande leraarsopleiding. Nog in het kader van de opvang der nieu we categorie leerplichtigen uit de vorige leerplichtverienging is met name jin het nijverheidsonderwijs voor meisjes gestart met verschil lende nieuwe opleidingen. Deze leer gangen zijn ongetwijfeld nog onvol doende uit de verf gekomen, moeten hun evenwichtspimt nog vinden en hun waarde nog aantonen. DE ONGEBOREN MAMMOETH Over de personeelstekorten bij net midelbaar onderwijs behoeven we nauwelijks te schrijven...., die zijn meer dan bekend. We noemen nog niet de onaange name gevolgen van de ongeschikte leerkrachten die op vele scholen van elk terrein rondzwerven. Al met al zijn dat al voldoende problemen om voorlopig nog niet te spreken van een verdere uitbreiding van de leer plicht, dus uitsluitentd vanuit een oogpunt der personeels- en materi aalvoorziening. Een veel belangrijker vraagstuk van onderwijs is in de naaste toe7 komst de verwezenlijking van dé mammoethwet die door Minister Cals wordt gewenst. Hij is er blijk baar zeker van dat deze er komt, want in elk nieuw onderwijsplan is de geest van de mammoeth reeds aanwezig. Daarmee in verband aan te brengen wijzigingen in het leer plan van de betrokken scholen kos ten geld. Mocht het mammoeth-plan van dit kabinet toch falen, dan kost het op nieuw miljoenen om de zaak terug te draaien. Maar ervan uitgaande dat de gehele hervorming van het onderwijs doorgang zal vinden, zal het alle inspanning vragen van de directies en personeel der onder scheiden schooltypen om een goede aanpassing tot stand te brengen. Daar is tijd voor nodig en in die tijd mag ons schoolwezen neg niet bezwaard worden met 'n hernieuw de expansie van het aantal jaar gangen van leerlingen. Dat zal nog eens een aantal leerplannen op de helling brengen. DE SPIEGEL AAN DE WAND Het bovenstaande is een spiegel van de realiteit, die eenmaal geuite wensdromen nu niet precies dekt. Nog minder dekt het ideaal de wer kelijkheid aan de zijde van de leer lingen. Daar treffen wij er honder den aan in de leeftijd waar vroeger geen leerplicht was, die niet ge schikt zijn voor verder onderwijs. Op zijn minst kan men zeggen dat deze groep leerlingen de maat schappij meer diensten kan bewij zen in de directe productie dan via :n verlenging van de voorbereiding. Onderwijzers kunnen wel stellen, dat het gewenst is iemand beter voor te bereiden op de levenstaak, andere onderwijzers kunnen ons vertellen dat een deel van de opge schoten jeugd dat beslist niet wenst en die betere voorbereiding zelfs tegenwerkt. Die tegenwerking wordt groter naarmate de leerplichtige leerlingen ouder zijn Het -is dit vraagstuk dat eerst 'ns onder de ogen moet worden gezien samen met andere, die genoemd zijn en die niet genoemd zijn, voordat de leerplichtige leeftijd opnieuw wordt herzien. Een herziening die de begroting van onderwijs opnieuw een flinke stijging zal doen onder gaan. M. A. Bonants Stationsweg 21 Venray telefoon 04780-1736 Geopend: maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9-12.30 en van 2-6 uur, op zaterdag vatl 9-1 uur, en op vrijdagavond van 7-9 u. DRIE GULDEN ONTV, in de vorm van een wanneer U een spaarrej RENTE bij dit agentschap 3 >/i TEGOED DAGELIJKS OPVRAAGBAAR STIPTE GEHEIMHOUDING VOLLEDIG GEGARANDEERD door de Nederlandsche Middenstapdsbank N.V. Ve ApfWiJoiMk umoji tede/oeuiyicktkujU uoefó 385 vestigingen In Nederland Benodigd eigen geld pl.m. f 2500,- Inlichtingen dinsdag 24 en donderdag 26 oktober van af 19.00 uur bij H. Monnée Raaiweg 7, Overioon, Tel. 04788-372. De warme, zachte weelde van mohair blijft ook dit najaar favoriet bij alle goed- geklede heren. Met zo'n rijke mohair jas voelt een man zich in topvorm enup-to- date! Komt U deze jas, endeanderen uitonze grote sortering, eens op Uw gemak bekij ken en passen! Vanaf f. 98,— Voor Venray en omstreken alleen verkrijgbaar in

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6