Beide van goeden huize 00 X 'Hl Gro, o cr r* C X O X X m m Adverteert in PEEL EN MAAS 300 woning-zoekenden de verbeterde Volkswagen I U U vanaf f4740.- Volkswagen 1500 vanaf f7625.- Venray Automobielbedrijf J. DERKSEN Telefoon (04780) 12.56 CD N> O O a> •-t 21 H Compleet met verwarming Compleet met verwarming Prijzen af Amersfoort Y PON's AUTOMOBIELHANDEL N.V.-AMERSFOORT-TELEFOON 8541 (15 LIJNEN) Enkele families zijn weer geluk kig gemaakt. Zij hebben van de gemeente het bericht ontvangen dat een nieuwe woning voor hen beschikbaar is. Dat nu eindelijk hun droom naar een nieuwe of grotere woning in vervulling gaat. En op het gemeentehuis heeft men op de lange, lange lijst van wo ningzoekenden weer wat namen doorgestreept. Big enerzyds, dat men die mensen weer heeft kun nen helpen, anderzijds met de ze kerheid, dat er voor we een maand verder zijn de lijst weer even lang is als voorheen Het drama van woningnood wordt op gezette tijden via kranten, radio en televisie aan de orde gesteld. En wanneer men dan vertelt dat er in 1960 73.500 woningen bijgekomen zijn en dat er al 372 gemeenten zijn die al geen woningnood meer ken nen, dan knikken we eens bedacht zaam en zijn er wel van overtuigd, dat het goed gaat Maar degene, die nog geen wo ning heeft of dringend een grotere woning nodig heeft, noemt het ge klets in de ruimte, want hij loopt al maanden naar iedere zitting van de woningcommissie en krijgt steeds nul op het request. Meer dan 300 woningzoekenden telt onze gemeen te. Nog steedsOndanks een plan Oost, dat volgebouwd is. Ondanks een plan Zuid, waar de eerste flats verrezen. Ondanks de bouwerij op de kerkdorpen en rond de Hense- niusschool. Nog steeds vermeldt ie der overzicht van het woningbureau een aantal dat boven de driehon derd ligt Er is een tekort aan de zgn. goed kope woningwetwoningen, een te kort aan premiewoningen. De parti culiere bouwer klaagt en de indus trieel, die meer personeel MOET hebben, maar hiervoor geen wonin gen aanbieden kan..-..: Het vreemde is, dat we door al dat geklaag feitelijk afstompen. We horen het niet meer. We realiseren ons niet dat ieder overzicht feitelijk een noodkreet is van meer dan 300 mensen. Van die steeds groeiende familie, waar slaapgelegenheid te kort is en waar men met goed fatsoen geen vreemde durft laten kijken. Van die bejaarden, die in het steeds groeien de gezin van hun kinderen feitelijk niet meer op hun plaats zijn en zich overbodig gaan voelen. Van die fa milies, die ééns in goed vertrouwen samen zijn gaan wonen, maar die elkaar nu rustig vermoorden kun nen, zo is de haat opgelaaid. Van de mensen, die stikken in een be paalde buurt, omdat ze er niet wo nen kunnen, niet tegen de sfeer van die omgeving kunnenVan die jongen en meisje, die onderhand wel zouden willen trouwen omdat ze dat geloop langs de straat moe zijn en er trouwens oud genoeg voor zijn. Van al die nood en die ellende zeggen die nuchtere cijfertjes niets. Ook niet van die industrieel, die uitbreiden moet, maar het niet kan. die orders te laat moet afleveren of moet laten schieten omdat het per soneel er niet is. Men krijgt er alleen een klein idee van als men eens praat met die mensen, als men de ellende hoort in de ondertoon van hun gesprekken. Als men eens een zittingsavond bij woont van de woningcommissie, waar al die ellende keurig ingevuld staat op nuchtere formulieren. Maar waar niets is, kan men niets geven en zo moeten zo dikwijls mensen teruggestuurd worden. Telkens opnieuw Omdat er andere nog grotere nood te lenigen valt of omdat er helemaal niets is Het is nu 16 jaren geleden dat we bevrijd werden. Dat de eerste po gingen gedaan werden om wat ver nield was op te bouwen. Voor mil joenen is intussen in onze gemeente gebouwd. Nieuwe woonwijken zijn verrezen en een tikkeltje trots lei den we de bezoeker rond door dat nieuwe, groter Venray. Maar de laatste 10 jaren is het getal woning zoekenden niet teruggelopen, eerder toegenomen of op hetzelfde blijven staan Wij, persoonlijk kunnen er zo wei nig aan doen. Iedere gemeente krijgt zijn woningtoewijzing eens per jaar gepresenteerd. Als we 150 woningen kunnen gaan bouwen op het Dessel- ke hebben we feitelijk meer dan ons toekomt, en we mogen dankbaar zijn er nog zulk een kwantum ge kregen te hebben. Meer kan niet, zo zegt men, want dan raakt de bouwmarkt over spannen. Daarom moet ook de par ticuliere bouwer wachten op de rijksgoedkeuring, maanden aan een stuk. Hij ziet dan 's morgens en 's avonds wel busjes en auto's met bouwvak kers naar Duitsland trekken, maar dat zijn dingen die hij niet te rege len heeft. Hij hoort van kleine aan nemers die om werk zitten te bid den, maar zijn woning komt niet in aanmerking. Dat zo'n mens in machteloze woe de en gift dan wel eens domme din gen doet en zegt, wie zal 't hem kwalijk nemen. Het verre Den Haag beslist en daarmee basta. Maar hier duurt een nood. Een nood,die eerder gelenigd kan zijn als men de zaken en de mogelijkheden ook/eens plaat selijk laat bekijken. Als men niet meer ambtenaren inschakelt bij de voorbereiding, dan er bouwvakkers bij de bouw zijnAls men men selijke nood niet met starre for mulieren, voorschriften en verorde ningen probeert op te lossen of lie ver in te kapselen, maar met men selijkheid en een beetje naastenlief de. De mens is er niet voor de wet, maar de wet voor de mens. Door hierop te blijven hameren kunnen we er wel wat aan doen aan deze hoop ellende midden tussen ons. Evenals we door grondverkoop en door andere daadwerkelijke hulp kunnen en moeten zorgen dat 't on gelukkige cijfer van 300 nu eindelijk eens na 16 jaren een stuk da len gaat. De geest in onze samen leving zal er een stuk bgjer van worden. de nieuwe \folkswagens .IMPORT VOOR NEDERLANDEN OVERZEESE RIJKSDELEN c 3 S3 >1

Peel en Maas | 1961 | | pagina 7