lekker en gezond Pans Joannes XXIII SPORT Bescherming actieve tegen radio bestraling Landbouwschap overheidsplanning, maar moet een object van zorg zijn voor de inwo ners van bepaalde wijken of pa rochies. Komen uit deze wijken geen ini tiatieven dan is dit een symptoom van gebrek aan samenspel in een dergelijke buurt en is er duidelijk een gemis aan interesse. Het is duidelijk, dat we met kan keren en klagen over dit punt, niets opschieten. Men zal met reëele plannen dienen te komen om ook in het nieuwe Venray, dat groeit, de jeugd die speelruimten te geven, die ze voor hun ontwik keling nodig hebben. Men jaagt nu eenmaal het ver keer niet van de straten. We heb ben als voldongen feit te accepteren dat de straat geen speelplaats is. En we moeten niet klagen, dat onze plantsoenen voetbalvelden en speel plaatsen worden, als we tegelijker tijd niet zox-gen, dat de jeugd ruim te krijgt om in de buurt van eigen huis, in eigen omgeving, die speel- drang kwijt raken. We moeten niet klagen dat zelfs de kleine jeugd zo baldadig is, als we ze iedere speel- mogelijkheid wegnemen. We bouwen de ene nieuwe wijk na de andere, en dat is goed. Maar we vergeten onze jeugd. En dat is fout. Misschien, dat dit zo veelste artikel eindelijk eens die initiatieven los zal slaan, die in het belang van Venrays jeugd o..i. al lang genomen hadden moeten wor den S.V.V.-NIEUWS Het le elftal, thuis spelend tegen Lindenheuvel, leed ondanks een voortdurend overwicht een 2-1 ne derlaag. Venray dat, gesteund door de wind, meteen fel ten aanval trok kreeg alreeds in 't begin een goede scoringskans, doch het schot van Koonings ketste af op de benen van een Lindenheuvel verdediger. Kort hierop moest Lucassen in aktie ko men om met een snelle reactie een flitsende Lindenheuvel kogel over de lat te stompen. Na 6 min. kwamen de gasten voordelig aan hun eerste doelpunt. Onze doelman verkeek zich op een slap kopballetje uit een verre voor zet van de Lindenheuvel rechter vleugel en de stand was 0-1. Alhoewel Venray vanaf dit mo ment de lakens ging uitdelen wist de voorhoede de meerderheid niet in doelpunten uit te drukken. Goede aanvallen brachten ver scheidene goede kansen, doch in de afwerking werd tekort geschoten. In de laatste minuut van de 1ste speelhelft ondernam Smits een lange soloren, passeerde de gehele Lindenheuvel-defensie en uit het daarna volgende schot dacht een ieder de gelijkmaker te kunnen ver wachten. Helaas gierde de kogel langs de verkeerde kant van de paal en ging de rust in met een achter stand. Snel na de hervatting kreeg Koo nings op links plotseling een vrij veld voor zich en rustig passeerde hij de Lindenheuvel doelman 1-1. Alle mogelijkheden voor een over winning waren weer aanwezig. De tegenwind was geen beletsel om ook nu weer voortdurend ten aan val te tijgen doch van 't in de ver dediging gedrukte Lindenheuvel was steeds tijdig iemand ter plaatse om een schot te voorkomen ofwel vonden de schoten op het laatste moment nog een hindernis op hun weg naar het doel. Na 23 min. kreeg Lindenheuvel het 2e doelpunt cadeau. Bij een on gevaarlijk uitziende aanval ontving de Lindenheuvel middenvoor door een nonchalante trap van een Ven ray verdediger de bal en met een vrij veld voor zich benutte hij zijn kans 1-2. Prima gesteund door de goed op dreef zijnde halflinie bleef de voor hoede met snelle en aantrekkelijke combinaties de Lindenheuvel verde diging bestoken. Legio mooie kan sen deden zich voor doch ze werden niet benut. In de laatste minuten van de wedstrijd liet onze ploeg ontmoe digd door het niet willen lukken de teugels vieren en kwam Linden heuvel nog even opzetten. Tot doel punten kwam het echter ook hier niet meer. Het 2e elftal kreeg in Blerick een geduchte nederlaag te incasseren. Alle goede wil en ijver ten spijt kon de invaller-doelman niet verhinde ren, dat hij door een schietlustige Blerick-voorhoede liefst elf maal gepasseerd werd. Onze voorhoede kwam niet verder dan tot 2 goaltjes waardoor de uitslag wel wat be schamend uitviel. Het 3e elftal kon 't in Tienray al evenmin bolwerken en boekte tegen de oud-K.N.V.B.'ers een 3-1 neder laag. Doordat de voorhoede haar draai niet te pakken kon krijgen kwam onze verdediging voortdu rend voor hete vuren te staan en kon het uiteindelijk niet bolwerken. Het 4e elftal, wederom genood zaakt om met enkele invallers in de gelederen een sterke tegenstander partij te geven, bleef ongeslagen, Weliswaar moest met een 4-4 ge lijkspel tegen Hegelsom genoegen worden genomen waarmede men onder de gegeven omstandigheden dan ook tevreden kon zijn. Het 5e elftal had vrijaf en onze benjamins het 6e kreeg met 6-3 in Meerlo van Meerlo 2 de kous op de kop. Niet zo'n best resultaat maar 't gaat in de eerste plaats om de genoegens van het spel. Programma voor zondag 15 okt. De Ster-Venray, aanv. 2.30 uur Venray 2- Spc. Irene 3, aanv. 2.30 u. Venray 3-Ysselsteyn,aanv. 2.30 u. America 2-Venray 4, aanv. 2 uur. Het 5e is wederom vrij en de voor het -6e elftal vastgestelde wedstrijd tegen Brughusia 2 berust op een misverstand. Deze wedstrijd werd n.l. reeds vastgesteld en gespeeld op 10 sept. Het is mogelijk dat hier voor in de plaats alsnog een andere wedstrijd kan worden ingelast. Zal ons le elftal in staat zijn om de tegenslagen van de twee laatste wedstrijden van zich af te schud den? De Ster op eigen veld is heel wat mans. In mei j.l. werd in een waterballet op een spiegelglad veld een 1-1 gelijkspel behaald in Stein. Als de weersomstandigheden dit maal niet in ons nadeel uitvallen mag dit voor onze ploeg als een prettige bijkomstigheid worden be schouwd. De Ster heeft momenteel een gelijk aantal winstpunten als Venray doch heeft een wedstrijd minder gespeeld. Ook mag deze ploeg gezien wor den als een van de gegadigde voor de bovenste plaatsen. Wil er een kans voor onze jongens inzitten dan zal 't vereist zijn, dat de schot vaar digheid welke de laatste wedstrij den plotseling verstek liet gaan, wederom hervonden wordt. Dan is het verder nog de vraag of de ploeg in haar sterkste formatie zal kunnen uitkomen. Blessures van Koonings, van Grinsven en Philip- sen maken de kans op meespelen onzeker, terwijl Coppus door mili taire dienst niet van de partij kan zijn. Het is echter te hopen, dat een en ander meevalt, zodat toch zeker een gelijkspel bereikt kan worden. Het te verwachten resultaat van onze reserves in de thuiswedstrijd tegen Irene 3 zal in grote mate af hankelijk zijn van de mogelijkheid of het elftal op zijn sterkst kan uit komen, gezien de vraagtekens bij 't le elftal. Is dit wel het geval dan verwachten we toch wel, dat er een Venray-overwinning in zit. Venray 3-Ysselsteyn zal een span nend treffen worden, daaraan twij felen we niet. Ons derde zal er ze ker een eer in stellen om het sterk spelend Ysselsteyn hun eerste ne derlaag te bezorgen. Of zij hierin zullen slagen valt te betwijfelen doch geheel kansloos achten we ze op eigen veld toch niet. Venray 4 zal wederom met in vallers moeten trachten, de Ame rica-reserves op eigen veld de baas te blijven. Ook ditmaal hierdoor lastige opgave. Voor supporters die met het le elftal mee willen reizen naar Stein zijn buskaartjes verkrijgbaar in ho tel Kemps Henseniusplein. Kosten 3. M.H.C.V. Uitslagen. Dames: junioren: Frankfurt-Venray 11 Dames senioren: Venray-Tegelen 13 Heren Senioren: Huac-Venray 1I Het eerste dames junioren elftal speelde zaterdagmiddag voor het eerst in zijn twee-jarig bestaan een internationale wedstrijd. Op uitno diging van de Venlose hockeyclub had er een ontmoeting plaats tus sen het eerste meisjes-elftal van de Frankfurter hockey heren en onze meisjes. De krachtsverhouding tus sen de beide elftallen was geduren de de hele wedstrijd practisch ge lijk. Elk van de voorhoedes wist eenmaal te scoren en dit gaf de ver houding wel het beste weer. De senioren dames brachten het er niet zo goed vanaf. Daar de wed strijd tegen Blerick was afgelast, werd er vriendschappelijk gespeeld tegen Tegelen. In het begin liep alles naar wens en zat er 'n goed verband in het ge heel van onze ploeg. Dit werd uit drukt in een doelpunt. Maar daar na kwamen de Tegelse dames, bij gestaan door hun ijlings toegesnel de heren, sterk opzetten en tegen deze druk bleek het elftal niet be stand. De samenhang verdween en ons spel werd slordig en zonder overleg. Hiervan werd natuurlijk grif ge bruik gemaakt door dé aanvalsters en korte tijd later keek Venray te gen een achterstand op. Bij het ein de bleek deze te zijn uitgelopen tot 3-1. Hopenlijk spelen de dames zon dag tegen Sittard in competitiever band 'n betere partij, zodat de blaam van deze verloren wedstrijd wordt uitgewist. De heren deden het beter in Huac. Vanaf het begin namen zij met groot gemak het middenveld in ee* vaste greep. Deze wedstrijd hadden zij met enige vrees tegemoet ge zien maar al gauw bleek deze vrees totaal ongegrond. Het was dan ook geheel tegen de verhouding in dat Helmond na een kwartier uit een strafcorner scoor de. Venray, geheel niet ontmoedigd door deze tegenslag toonde toen zijn geweldige veerkrachtigheid en met des te meer ijver werd er door de voorhoede spelers op de Huac goal gemikt. Kort daarna was toen de stand weer zoals de krachtsverhou-1 ding al zo lang had aangegeven. Nog voor dat de referee voor de pauze blies was het 3-1 in ons voor deel. Na de rust werd toen nog even extra hard doorgedrukt. Het waren zelfs de halfspelers die in de eerste 10 minuten van de tweede helft 3 goals forceerden. Daarna ging Ven ray met de Huac-achterhoede een kat en muis spelletje spelen, waar uit echter geen doelpunten meer te voorschijn kwamen. A.s zondag worden twee compe- tietie wedstrijden gespeeld. De da mes spelen tegen Sitard en we ho pen, dat zij zich dan van hun beste zijde laten zien. De heren treden in het krijt tegen Geleen een van de hekkesluiters uit de competitie. Met hard werken zullen zij deze op eigen veld moeten kunnen verslaan. Aanvang half 2. OOSTRUM-NIEUWS Ons le elftal kwam in haar vier de kompetitiewedstrijd, zondag jl. uit tegen America I. Hoewel het' spel niet op een erg hoog peil stond, heeft het aan spanning beslist niet ontbroken. Aangezien onze jongens moeilijk startten, was het eerste kwartier van de wedstrijd voor de gastheren, Zij wisten hun overmacht echter niet in doelpunten uit te drukken. Plotseling raakte Oostrum echter in haar vertrouwde spel. Steeds weer verplaatste het spel zich naar de America-helft. Onze jongens wisten hun meerderheid echter wel in doelpunten uit te drukken. In de 20e minuut opende onze midvoor nl. de score toen de Ame- rica-spil aarzelde om de bal weg te werken 1-0. Hierna zakte het tempo iets. Ame rica kwam weer opzetten. Een hard schot van de midvoor, na een snelle aanval over rechts, werd door onze uitstekende keeper M. Linskens na een flitsende reaktie gekeerd. Enkele minuten voor rust onze linksbinnen de Oostrum-aan hang rede tot juichen door de score op te voeren tot 2-0. Dit doelpunt werd echter afgekeurd wegens bui tenspel. Het begin van de 2e helft gaf een gelijkopgaande strijd te zien. Aan beide kanten moest de paal meer dere malen als de befaamde red dende engel optreden. Doch wist Oostrum in deze fase van de strijd haar tweede, extra tellende, doel punt te scoren. Na een mooie dribbel van onze rechtsbuiten rondde de rechtsbin nen zijn voorzet af met een fraai doelpunt 2-0. Hierna zette America alles in het werk om de achterstand in te lopen. In de laatste 10 minuten van de wedstrijd werd Oostrum met de rug tegen de muur gedrukt. Onze ach terhoede wist echter, vooral door 't uitstekende werk van de gebr. Claessens, het doel voor een tegen- >al te vrijwaren. Zo won Oostrum I deze wedstrijd verdiend met 2-0. Oostrum II kreeg Swolg. Boys op bezoek. De stil gekoesterde hoop om voor een verrassing te zorgen, leek in de eerste helft bewaarheid te zullen worden. De rust ging nl. slechts met een kleine voorsprong voor Swolgen in. Na een kwartier spelen kwam Swolgen aan de leiding doordat de bal, na in eerste instantie door onze rechtsback gestopt te zijn, met veel effekt in het doel verdween 1-0. Oostrum had haar antwoord ech ter klaar. In de 30e minuut was het onze midvoor P. Haegens die, na een vrije trap, voor de gelijkmaker zorgde. Even voor rust bezorgde de Swolgen-midvoor zijn ploeg op nieuw de leiding door een hard, on houdbaar schot 2-1. Direkt na de hervatting leek het aanvankelijk of onze jongens hun spel van de eerste helft konden handhaven. Na een kwartier bleek echter, dat ze teveel van hun krach ten gevergd hadden. Zij werden door de Boys onder de voet gelopen. Vooral linksbinnen Lemmen be zorgde onze achterhoede grijze ha ren. Hij was het die de stand na en kele mooie aanvallen tot 4-1 op voerde. Oostrum was leeggespeeld. Keer op keer werd onze achterhoede mis leid. De uitslag die uiteindelijk 6-1 werd, gaf de verhouding, wat de 2e helft betreft, goed weer. Ons derde elftal trad afgelopen zondag op als gastheer van Tien ray 3. In deze wedstrijd is duidelijk gebleken, dat deze jongens nog lang niet op elkaar ingespeeld zijn. Zij weten nog niet in hoeverre zij op elkaar kunnen vertrouwen en dit brengt automatisch het gevaar met zich mee dat iedereen het indivi dueel gaat proberen om toch maar geen risico te lopen. Dit moet er be slist uit en wanneer onze trainer en de leider van dit elftal hier extra aandacht aan gaan besteden, zal het er hopenlijk over enkele weken ook uit zijn. Wat het verloop van de wedstrijd betreft. Bij de rust was de stand 3-2 in het voordeel van Tienray. Direkt na de hervatting bracht Oostrum uit een penalty, die toege staan was wegens hands binnen het strafschopgebied, de stand op 3-3. Dat de partijen elkaar in de 2e helft niet veel toegaven, blijkt wel uit het verdere verloop van de score nl. 4-3 in het voordeel van Oostrum, daarna 4-4 even later 5-4 weer voor Oostrum met direkt daarna de ge lijkmaker 5-5. Tengevolge van een incident tus sen de Tienray-keeper en de scheidsrechter, staakte laatstge noemde, 7 minuten voor het einde, de wedstrijd. Voor a.s. zondag staat om 1 uur MAATREGELEN IN EIGEN HUIS Radio-actieve straling is een ons nog onbekend gevaar. Angst uit onwetendheid geboren, wekt de indruk, dat er niets tegen te doen is. Maar als we de zaak nuchter bekijken (en nuchterheid is een spreekwoordelijke Nederlandse deugd) zien we, dat we wel terdege maatregelen kunnen nemen. Het zijn déze maatregelen, die in het door de regering uitgegeven in structieboekje uitgebreid zullen worden aangegeven. Waarom, zo hoort men dan tel kens vragen, legt de regering de last van deze bescherming op onze schouders? r Waarom moeten wij zelf, in eigen huis, deze maateregelen nemen? Waarom (zo hoort men dan) bouwt de regering geen schuilkel ders? Laten we ook hier nuchter blij ven. Na de atoomexplosie boven Hi- rosjima, toen we dus kennis had den gemaakt met dit wapen en zijn eigenschappen, had de regering, had iedere regering natuurlijk kunnen zeggen: nu rest ons niets anders dan maatregelen te nemen om de bevol king hiertegen afdoende te bescher men door de bouw van atoomvrije schuilplaatsen voor geheel de bevol king. Nog afgezien van de enorme kos ten, nog afgezien van de bodemge steldheid van ons land juist daar waar de grote bevolkingscentra lig gendat zou betekend hebben, dat we in plaats van woningen, scholen, fabrieken, alleen maar schuilkelders gingen bouwenen daarmee zouden we nu nog lang niet klaar zijn. Het ongerijmde van zulk een geluid behoeft geen be toog.... trouwens geen enkele Ne- dei'lander zou het geaccepteerd heb ben. De gevaren van de „voltreffer" blijven dus een deel der bevolking bedreigen, vooral in de gevaaraan- trekkende'" gebieden en de rege ring ziet als enige mogelijkheid ter bescherming hier een evacuatie, waarvoor de plannen zijn uitge werkt, maar die uit de aard der zaak geheim blijven. BESCHERMD HUIS Voor het ovex'grote deel der be volking (en dan denken we uiter aard vooral aan het platteland), zal echter het gevaar van de indirecte radio-actieve straling als gevolg van fall-out (in het vorig artikel be schreven) veel groter zijn. Men zal dan goed doen, maatre gelen te nemen om 't radio-actieve stof buiten te houden en zelf bin nen te blijven. De mogelijkheden daartoe worden in de door de rege ring uitgegeven richtlijnen om schreven. Men zal dus verstandig doen door nu reeds in zijn huis de veiligste plek, zoveel mogelijk in het midden van het huis, op te zoeken. Soms is dit de kelder*, soms de ruimte onder de trap, soms de gang of een centraal gelegen kamer, en te bekijken hoe men die ruimte zo goed mogelijk kan beschermen te gen het radio-actieve stof. Men zal moeten bekijken hoe men het contact met de buitenwereld on derhoudt, wanneer men niet meer naar buiten kan, bijvoox*beeld door middel van een transistorradio, waarmee men de bex-ichten van de beschermingsorganisatie (de BB) kan opvangen. Voor het blijven functionex*en van de radio zijn reeds maatregelen ge nomen. Men zal moeten zorgen, dat men, indien men misschien twee etmalen, misschien een week lang niet bui tenshuis kan komen, toch te eten en te drinken heeft. Men kan op geen dokter of verpleegster reke nen, dus men zal zelf de zieken moeten verzorgen en de beginselen van eerste hulp bij ongevallen moe ten kennen. Men zal eenvoudig moeten trach ten „het uit te zingen", al zal er van zingen niet veel komen, tot de in tensiteit van de straling zo gedaald is, dat men zich, al is het maar voor een paar uren, voorlopig weer op Straat kan begeven. Het is dus duidelijk, dat de beste schuilplaats het eigen huis is, en dat men zelfs niet kan denken aan gro te groepen, opgehoopt in „atoom- vrije" schuilkelders, die daar lan gere tijd moeten wonen, eten, drin ken, slapen enz. Tot nu toe hebben van deze voor lichting, die reeds jaren in verschil lende voirnen door verscheidene or ganisaties werd gegeven, slechts weinigen zich iets aangetrokken, omdat niemand er veel voor voelde zich voor te bereiden op zoiets on plezierigs. De voorlichting van de regering valt toevallig in een tijdperk, waar in de belangstelling begint op te le ven doox-dat men zich gaat realise ren, dat het wel eens werkelijkheid zou kunnen wordenen dat men het dan toch graag zou overleven. de wedstrijd Geysteren I-Oostrum II op het programma. Het zal een hax*de wedstrijd wor den, waarin beide elftallen het uiterste zullen proberen om de staart van de ranglijst te verlaten. Geijsteren is lichtelijk favoriet, nu gebleken is dat de ploeg zo goed in vorm is, dat ze er afgelopen zondag in slaagde om koploper Meterik 'n gelijkspel af te dwingen. Oostrum I krijgt om 2 uur Wit- tenhorst 3 op bezoek. Ongetwijfeld zal dit een mooie wedstrijd worden waarin de paxiijen goed aan elkaar gewaagd zullen zijn. Een gelijkspel lijkt ons de meest waarschijnlijke uitslag. Oostx'um 3 is a.s. zondag vrij. DRIE JAAR OP STOEL VAN PETRUS Nu al weer drie jaar geleden vond in Rome een enorme gebeurtenis plaats. De stoel van Petrus, die door het heengaan van Paus Pius XII bijna drie weken vakant was geweest, wex'd opnieuw bezet en wel door de toenmalige patriarch van Venetië, kardinaal Roncalli. Op 28 oktober gaan katholieken over de gehele wereld deze gebeur- Paus was er jarenlang nuntius) en legenheid van de verjaardag van Zijn Pauskx*oning die 4 november wox'dt gevierd, mededelingen zal doen. Vooral vraagt de katholieke we reld zich af, of het Concilie onafge broken zal worden voortgezet of in gedeelten wordt voltrokken, dus telkens onderbroken door perioden waarin de Concilie-deelnemers zich kunnen bezinnen op hetgeen tot dan toe bereikt is. In het laatste geval kan de kerk vergadering best enkele jaren ver gen, in het eerste geval zou 't Con cilie na enige maanden afgesloten kunnen worden. Beide mogelijkhe den hebben voor-- en tegenstanders. De Paus heeft echter in Zijn lan ge priesterloopbaan bewezen een goed ox-ganisator te zijn en zal zeker de juiste oplossing weten te vinden. Want Paus Joannes heeft in Zijn leven al voor veel hete vuren ge staan, maar telkens was er dan weer Zijn menselijkheid en tegelij kertijd Zijn buitengewoon ontwik kelde gevoel voor humor, die Hem als het ware vanzelf de oplossing in de schoot wierpen. In 1953 werd Hij tot kardinaal verheven, wat in feite een erken ning was van een leven gewijd aan de vrede en de verstandhouding on der de mensen en aan de uitbouw van de Kerk, De socialistische Vincent Auriol heeft de eer voor zich opgeëist deze gx-ote vriend van Frankrijk (de tenis hex'denken .Kardinaal Roncal li werd Paus Joannes XXIII. „Toch een tussenpaus", fluister den de voorspellers, die de Paus keuze van meer nabij meegemaakt hadden. Die voorspellers van 1958 blijken drie jaar later in oktober '61 ongelijk te zullen krijgen. Paus Joannes heeft in de drie ja ren van Zijn pontifikaat reeds even veel werk verzet, als sommigen van Zijn voorgangers in twintig jaar tijd. Hij heeft de eerste stoot gegeven voor een tweede Vatikaans Concilie en is in het voetspoor getreden van Paus Leo XIII, die door hun grote encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno de wer-eld voor alle klassen der bevolking meer leefbaar hebben willen maken door het uitstippelen van een christelijk sociaal program. Echt iets voor Paus Joannes, die door Zijn spx'eekwoox'delijke goed heid en mildheid, Zijn hele leven heeft geijverd voor de armen en misdeelden in de maatschappij, de wer-eld een derde sociale encycliek te schenken in de vorm van „Mater et Magistra", die vooi'al de minder ontwikkelde gebieden een uitzicht biedt. EEN LEVEN GEWIJD AAN DE VREDE EN AAN DE MENSE LIJKE VERHOUDINGEN Met betrekking tot het grote waagstuk van de Paus, het Tweede Vatikaanse Concilie, verwachten de Romeinen, dat de H. Vader ter ge- van de wereld p'ex'soonlijk de rode kardinaalshoed op te zetten. In de arme, religieuze sfeer van Bergamo in het Italiaanes Lombar- dije is de paus gevormd tot wat Hij thans is. Later werd Hij geconfronteerd met de verschrikkingen van de 1ste wereildoorlog, stond Hij als ser geant-ziekenverzorger met tranen in Zijn ogen bij stervende mensen, organiseerde Hij grootscheepse hulpacties voor behoeftige school kinderen en werd Hij in universi teiten gewaardeerd als geleerde en historicus. De grondslag van Zijn succes als ziekenverzorger, maatschappelijk werker, geleerde en diplomaat is echter gelegd in Zijn geboorteplaats Bergamo, waar harde en taaie wer kers wonen en waar Zijn vader op Italiaanse grond zijn brood verdien de als halfpachter en later gesteund door zijn kinderen een eigen boer derijtje kon kopen. Paus Joannes was de oudste zoon (er waren tien kinderen) en heeft ongetwijfeld nooit vergeten, hoe Zijn vader heeft moeten zwoegen om zijn gezin een menswaardig le ven aan te kunnen bieden. De sobere leefwijze van de Paus op dit ogenblik nog, nu Hij zich van alles kan verooxioven, is hiervoor het bewijs. EEN EEUW GELEDEN WAS ER 's AVONDS „NIKS" TE DOEN De tijd dat er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunstlicht was, is nog niet zo erg lang geleden. Met de verwarmingsmogelijkhe den was het toen ook niet zo bijster goed gesteld en gelegenheid tot ont spanning bestond er bijna niet. Vroeger was er 's avonds gewoon „niks" te doen, thuis niet en buiten de deur niet. Wat bleef een mens toen anders over dan om met de kippen op stok te gaan en in zijn slapen en waken het ritme van de natuur te volgen? NIET LATER OPSTAAN Techniek en welvaart zijn sedert dien in niet onbelangrijke mate voox'uit gegaan. Wij zijn thans 's avonds op pad naar de bioscoop, naar een vergadering, naar een de monstratie. Wij zitten thuis in een gezellig goed verwarmde en uitste kend verplichte huiskamer tot laat in de avond te lezen of te studeren. Wij leven intensief mee met het geen er door de radio-omroepen wordt uitgezonden en met datgene wat er door de televisiezenders zoal wordt uitgestraald. Zodoende begint voor velen de dag tegenwoordig pas goed op een uur, waarin men des- tiids aanstalten maakte om naar bed te gaan! Men kan dan ook gerust zeggen dat onze kale kuituur ertoe leidt, dat de mensen steeds minder en minder gaan slapen, want het uur waarop het dagelijks werk begint, heeft in de loop van de tijd geen verandering ondergaan. Zo rijst vanzelf de vraag of dit alles niet nadelig is voor onze ge zondheid. De z.g. aanslagen voor het land bouwschap zijn ook weer de deur uit en hebben links en rechts onze boeren weer de nodige kopzorgen gebracht. Er is niemand, die graag betaalt en ook deze aanslag is voor velen een soms wel wat zware pil. Het landbouwschap kost nu een maal geld. Een dergelijke instelling met aan de top mensen, die op het allexiioogste niveau de landbouwbe langen moet behartigen, vraagt nu eenmaal offer's, die misschien soms dan zwaar kunnen zijn, maar van de andere kant het goed functio neren van deze organisatie mogelijk maken. De boer zelf kan weten, wat er door deze publiekrechtelijke orga nisatie allemaal voor hem wox'dt gedaan. Nu is het zo, dat deze „aanslag", als we ze zo noemen mogen uiteen valt in twee gedeelten. Dat is de al gemene heffing, waarin b.v. voor bouwland 3,50 per ha gevraagd wordt, voor fx*uit 8,75, voor grove tuinbouw 17,50 enz. enz. Daarnaast zijn er dan nog de z.g. bestemmingsheffingen, als b.v. voor de bestrijding van de uierziekten 1 per rund) en andere. De gegevens voor deze aanslagen zijn afkomstig van de landbouw- inventarisatie, die in het voorjaar is gehouden. Het is best mogelijk, dat hier fouten in gekomen zijn. Bij de kippen kan het voorkomen dat b.v. 11.280 kippen staan, waar er 1280 moesten staan. Men moet dan even goed de aanslag betalen, maar schriftelijk protest aantekenen bij het landbouwschap. Het adres daar voor vindt men echter op het hef fingsbiljet. Het teveel betaalde komt dan later automatisch retour Uit alles blijkt wel, dat men er goed aan doet om van de inventari satie gegevens zelf een doorslag te bewaren, zodat men de cijfers bij de hand heeft. Sommige van deze heffingen ge ven reden tot kritiek. Zo kan men zich terecht afvragen of het juist is, dat voor asperges ook de eerste twee jaren, als men dus nog geen asperges steken kan, een heffing ge heven wordt. Wij voor ons vinden b.v., dat ze ker het eerste jaar daarvan vrijstel ling verleend moest worden. Maar deze critiek mag nooit en te nimmer reden zijn om dan bij een volgende inventarisatie die nog niet produc tieve aspergevelden maar op te ge ven als bouwland. Afgezien van de mogelijkheid, dat er controle komt, is het feitelijk ook nog een soox't diefstal, want de vol gende stap is dan om de toeslagen op granen ook maar even mee te pikken, ondanks het feit, dat er he lemaal geen graan opgestaan heeft. Dit alles mocht onder de oorlog misschien nog goed te praten zijn, nu is het dat zeker niet meer. In tegendeel Zij die al gesnapt zijn bij deze handelwijze krijgen dan ook fikse boeten te betalen. Men kan deze kritiek beter op een andere manier en ook op de enig juiste manier naar voren brengen, namelijk in de organisaties. Dan komt hij vanzelf ter bestemder plaatse. Een andere kwestie is die van het jong- en mest vee. Voor mestvee wox'dt geen heffing opgelegd, voor jongvee wel. Dan is het natuurlijk zeer verleidelijk om alle jongvee maar voor mestvee door te laten gaan. Maar ook dat is natuurlijk niet juist en men moet ook in deze kwestie sportief en eerlijk blijven. Deze publiek-rechtelijke organi satie, waar zeker nog wel enige kri tiek op uit te oefenen is, is en blijft organisatie van de boeren zelf. Eventuele misvattingen of kritiek moet men derhalve via zijn organi saties ter sprake brengen en ver anderd proberen te krijgen. Dan heeft men recht van spreken. En het is dwaas daarvan geen ge bruik te maken, maar wel andere strafbare dingen te doen, waar men niets mee opschiet

Peel en Maas | 1961 | | pagina 10