Schooltandartsendienst gestart Het is weer october Overpeinzingen „Comedia" te Leunen 40 jaar op de planken Bejaardensoos I Voor de gloednieuwe dental-car stond maandagmiddag de klas van juffrouw Eaedts, bij de Petrus Ban- denschool te zingen, dat je je mond gezond moest houden door geregeld naar de tandarts te gaan. En twee jochies, met grote hand doeken om hun hoofd, brachten hun lof over de nieuwe schooltandart- sen-dienst in een keurig vers tot uitdrukking. Maar toen een van hen later bij de demonstratie voor de gasten in de grote tandartsstoel moest gaan zitten en de de tandarts hem kwan suis vroeg om zijn mond maar eens open te doen, toen begon het ventje hem toch danig te knijpen en zou waarschijnlijk met enig gebrul de plechtigheid opgeluisterd hebben, als men hem niet gauw de vrijheid geschonken had. Maar daarmede was dan ook de schooltandverzorging in onze ge meente een tastbaar en kostbaar feit geworden. Burgemeester Custers, wethouder Schols en vele andere gasten waren aanwezig op het schoolterrein, toen maandag de nieuwe dental-car voorreed. De wagen, met de volledige tand- artsen-apparatuur, die voortaan ge regeld op bezoek komt bij de Ven- rayse lagere scholen. Deze wagen is door de gemeente Horst aangekocht en wordt door Venray gehuurd. Iedere maandag- en dinsdagmid dag rijdt hij voor een van onze scholen, waar de kinderen uit de eerste klas dan op hun gebit gecon troleerd worden. Natuurlijk moeten eerst de ouders hun toestemming daarvoor gegeven hebben. De ouders van de kinderen die bij een ziekenfonds verzekerd zijn, be talen niets, de andere 10 per jaar. Daarvoor wordt het gebit van het kind 2x per jaar gecontroleerd en waar nodig weer in orde gebracht. D.w.z. dat het blijvend gebit (dus niet het melkgebit) geregeld ge- inspecteerd wordt door een van de twee Venrayse tandartsen, die ieder een middag met deze wagen op stap gaan. Burgemeester Custers vertelde de gasten, dat de nieuwe schooltand- verzorging een mijlpaal is in de ont wikkeling van Venray. Venray maakt een grootse ont plooiing mee op industrieel gebied, maar moet dit ook doen op sociaal en cultureel gebied. Maar door deze dienst wordt nu ook op dit terrein goed werk gedaan. Niet alleen raakt de jeugd ver trouwd met de tandarts, maar voor al de mondhygiëne wordt er door bevorderd. Spreker bracht allen dank, die 't mogelijk hadden gemaakt, dat de achterstand, die Venray t.a.v. het zuiden op dit gebied heeft, nu gaat inhalen. En hij hoopte, dat deze nieuwe dienst van groot nut zal mogen zijn voor Venrays jeugd, dus Venrays toekomst En terwijl de jeugdige zangers nieuwsgierig naar binnen gluurden, waar een van hun kameraadjes proefkonijn was, werd de gasten, waaronder kapelaan Heymans, de schoolarts, vertegenwoordigers van die ziekenfondsen e.a. getoond hoe modem deze nieuwe apparatuur is, waarin o.m. de nieuwste boorma chine staat opgesteld, die dit zo noodzakelijke kwaad in een mini mum van tijd opknapt. Op het gemeentehuis werd het bestuur gecomplimenteerd met dit begin. Hier bleek ook, dat de mede werking der ouders zeer groot is en dat men schat, dat meer dan 700 kinderen reeds dit jaar van de nieuwe dienst zullen gaan profi teren. Dan gaan de gedachten van ieder rechtgeaard Venrayer toch altijd weer even terug naar die october- maand van 1944, toen Venray werd bevrijd Toen met dood en verderf, met ruïnes en vernielingen de vrijheid in 't Venrayse land herboren werd, ten koste van zovele offers Ons eigen kerkhof en 't Engelse kerkhof en de lange lijst van Ver woestingen getuigen hiervan. Nog zijn 16 jaren nadien nog niet alle opengevallen stukken vol gebouwd en zij herinneren ons fei telijk dagelijks aan wat toen ge beurde, zoals ook de bronzen platen op het Petrus Banden-kerkhof nog lang de namen zullen terugroepen van hen die deze bevrijding betaal den met hun leven Maar als men vraagt of er dit jaar ook weer een officiële her denking zal plaats vinden, dan kijkt men U wat vreemd aan. Het is alsof men zeggen wil: Moet dat dan, moeten we daar nu mee aan de gang blijven Met die officiële herdenking, is het altijd een beetje vreemd gegaan. Er werd een lof gehouden, waarna er een bijeenkomst was bij het oor logsmonument, waar dan een krans gelegd werd, maar werkelijk mas saal is hier toch nooit aan deelgeno men. Dat het iets was waar nu onze gehele gemeenschap, onze gehele gemeente zich bij betrokken voelde, kan men op een enkele uitzonde ring na niet zeggen. Lag dat aan het feit, dat feitelijk niemand voor de nu eenmaal nood zakelijke organisatie de verant woordelijkheid nam? Lag dat aan het feit, dat b.v. ver schillende van onze kerkdorpen op een andere dag, onder andere om standigheden zijn bevrijd? Lag het aan het feit, dat we in Nederland de 5e mei - een voor ons weinig zeggende datum als be vrijdingsdag beschouwen? Lag het aan het feit, dat we feite lijk de zin van dit herdenken niet begrepen. P. Kuypers schreef onlangs in de Helmondse Courant over dit laatste: „De herdenking van de bevrijding is een gelegenheid, om zich te be zinnen op de waarde van de mense lijke vrijheid. Die vrijheid nu is de meest wezenlijke eigenschap van de mens. Het is de vrijheid die de mens maakt tot een zedelijk wezen. Het is immers de vrijheid die hem in staat stelt, goed of verkeerd te handelen, het is diezelfde vrijheid die hem in staat stelt, goed of ver keerd te handelen, het is diezelfde vrijheid die zijn individualiteit be paalt, zijn eigendommelijke per soonlijkheid, waardoor mijnheer A zich onderscheidt van mijnheer B. Hier gekomen zitten we dus op de diepste grondslagen van de mense lijke cultuur. Hoezeer de vrijheid de crème van ons leven uitmaakt heb ben we ervaren, toen ons de vrij heid werd ontnomen. Vrijheid is dus ons hoogste goed. In naam van de vrijheid zijn alle oorlogen gevoerd, alle revoluties uitgevochten, alle ruzies tot stand gekomen, alle echtscheidingen uit gesproken en ga zo maar verder. Maar omdat die vrijheid zo'n we zenlijk stuk menselijk leven moet verzekeren, is het de moeite waard, om bij elke gelegenheid, die er komt, ons besef voor de waarde van de menselijke vrijheid te verinnigen dat besef door te geven aan het na geslacht met de bedoeling, dat ook onze nakomelingen respect verwer ven voor alles wat met vrijheid te maken heeft, in de hoop, dat de liefde voor de vrijheid de jeugd ook de hedendaagse jeugd zó zal bezielen, dat ook de jeugd haar zo nodig zal willen verdedigen naar buiten en haar tot uitdrukking zal willen laten komen in het binnen landse verkeer. Vrijheid toch is tegelijk gebon denheid, omdat in de menselijke sa menleving het recht van de één het recht van de ander beperkt. Daarom is de vrijheid het zusje van de verdraagzaamheid, het zusje ook van de solidariteit en niet te vergeten de grondslag van de Lief de die alleen het leven zin geeft en houvast.". Als men hierover eens even na denkt, in deze tijd, nu weer men sen achter prikkeldraad komen, nu de vrijheid van zovelen weer wordt onderdrukt, dan is het fei telijk geen vraag meer of een of ficiële herdenking nog zin heeft. Want juist bij die gelegenheid zal die vrijheidsgedachte weer extra opleven. En al is het zeker waar, dat we op Allerzielendag onze doden her denken, het is dan toch ook zo, dat we t.a.v. onze oorlogsslachtofers, ons daarmede niet behoeven te beper ken. Onze erkenning, onze dankbaar heid jegens hen die ook voor ons met leven en bloed betaalden, mag rustig een keer meer tot uiting ko men. Welnu bevrijdingsdag geeft die gelegenheid Het zijn vreselijke dagen geweest, die dagen van Venrays bevrijding. Het zijn de zwartste bladzijden uit Venrays geschiedenis. Die steeds op nieuw in herinnering te roepen met de jaarlijkse herdenking zal ons allen weer aansporen, Venray groot ser en schoner te doen herrijzen. Ook in geestelijke zin. Om al deze redenen, die nog met meer uit te breiden zijn, is het juist, ook dit jaar opnieuw en telken jare opnieuw, de bevrijding officieel te herdenken. Wie dit dan organiseert en hoe het gebeuren moet, kan misschien een volgende maal eens besproken worden. DE JEUGD SPAART Het rapport, dat de Katholieke Jonge Arbeiders hebben doen sa menstellen over het sparen van de jongeren, heeft ons enkele zeer merkwaardige aspecten van hét sparen doen kennen. Vooreerst is gebleken, dat de wer kende jeugd van ons land wel dege lijk spaart en wel voor 70%. Dat 'n kleine groep van 13% helemaal niet spaart is natuurlijk te betreuren, maar het percentage valt mee. Een ander verschijnsel is ook naar voren getreden, nl, dat een grote groep jonge mensen niet veel spaart, omdat zij daartoe niet in staat zijn. Dat komt meestal door dat zij alle verdiende geld aan de ouders moeten afdragen. De helft van die ouders zet wel geld op de spaarbank en niet on aanzienlijke bedragen zelfs, maar zij leren de jongeren daarmee toch niet zoveel mogelijk voor zichzelf te zor gen. Dat deze jongeren niettemin van hun zakgeld toch weer wat pro beren weg te leggen is bemoedi gend. Wij weten uit het rapport, dat er een verschil in denken tussen Noord en Zuid bestaat, dat de ouders in 't Zuiden meer uitgaan van de ge dachte ,dat het kind, ook al verdient het, toch in het gezin thuis hoort en lief en leed ervan moet delen. Dat is een gedachte, die ook vruchtbaar en zelfs zeer christelijk is. Maar ook de KAJ meent, dat het toch uit opvoedkundig oogpunt aan bevelenswaardiger is de jongen of het meisje van meet af aan te leren zelfstandig met geld om te gaan en zijn of haar. verantwoordelijkheid voor het materiële bestaan op zich te nemen. Misschien dat sommige ouders die aanbeveling wat meer ter harte kunnen nemen. ZWEMBAD Op dezelfde dag dat dit blad uit kwam met het zoveelste artikel over het nut en de noodzaak van 'n zwembad in onze gemeente, be lichtte de AVRO in een televisieuit zending ook ditzelfde onderwerp. In deze uitzending werd aan de hand van krantenknipsels nog eens ten overvloede aangetoond hoevele kinderen er jaarlijks ver drinken. Kinderen, die als ze zwemmen ge leerd hadden, niets overkomen was. Maar ze kunnen geen zwemmen le ren, omdat er te weinig zwembaden zijn. Met name werd in dit verband ook Venray genoemd. (Dat men op het bijgevoegde prentje Venray met 2 A's schreef nemen we maar op de koop toe Het nut van instructiebaden werd in deze uitzending nog eens extra onderstreept. Misschien, dat deze uitzending ook de betrokken autori teiten nog eens wakker geschud heeft. En dat een „herhaald" aan kloppen succes zal opleveren. KINDERZEGELS Volgende week dinsdag zullen de kinderen weer bij U aankloppen om kinderpostzegels te verkopen. Deze actie voor het bedreigde en in nood verkerende kind kan alleen maar Uw sympathie hebben. Op maandag 13 october zijn ze dan bovendien op het postkantoor verkrijgbaar. In 1960 werd 2,5 miljoen gulden op deze manier bijeengebracht. Aan U dus het woord of liever de daad. Zorg dat Venray een goed figuur slaat. Want wat je heden voor an dere kinderen doet, kan morgen voor U nodig zijn. GROENE KRUISWERK St. Jozefgesticht en de kinder afdeling van St. Servatius profi teren o.a. van de opbrengst der kin derzegels. Bovendien krijgen vele andere verenigingen van de milde gaven. Wij noteren onvolledig uit onze buurt: Wit-Gele kruis Boxmeer spelmateriaal 500, Groene kruis Venlo voor inrichting medisch kleuter dagverblijf 5.00, Groene kruis Horst inrichting kleuterbureau 4.000,- De vraag mag gesteld worden wanneer het Venrayse Groene kruis eens aan zal kloppen, i.v.m. de nieuwbouw. Ondanks alle voortreffelijkheden van het huidige noodgebouw is en blijft het: NOOD. En voor een ge meente als de onze feitelijk een minderwaardig onderkomen voor een zo belangrijke dienst. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING DRANKWET Burgemeester en wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 2 september is ingekomen een ver zoek van L. Sassen, wonende te Venray, Prinses Margrietstraat 9, om een verlof B voor het pand Hof straat 2a. Binnen twee weken na de dagte kening van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 26 september 1961. Burgemeester en wethouders vnd, Mr. M.M.L.G.M. CUSTERS, burg. J.H. v.d. BOOM loco-secr. GESLAAGD Mej. Jeanne Ewalts, werkzaam bij kapsalon „Ellen", behaalde te Rotterdam op het concours voor jeugdkappen de 4e prijs met di ploma. BESPREEK TIJDIG PLAATSEN VOOR DE K.R.O.-REVUE Jaarlijks brengt de K.R.O. met 'n nieuwe revue een bezoek aan vele plaatsen in ons land. Dit jaar staat ook Venray op 't programma, waar de K.R.O. met de grote show „RE VUE-FESTIVAL" zal verschijnen op woensdag 11 oktober 1961. De persoonlijke ontmoeting met de luisteraars wordt feestelijk ge vierd. De K.R.O. heeft kosten noch moeiten gespaard om een groots programma te brengen; een reizen de revue van dit formaat is dan ook ongeëvenaard. Berry Kievits en Gerard Walden ontvangen de gasten op vrolijke wijze. In een rijke variatie van cos tumes en decors wordt een afwis selend programma voorgeschoteld van muziek, spel, zang, dans en va riété. De medewerkenden zijn verder: Rudi West, Nol Kievits, Ellis van Norden, Christo Ruscello, Fons Dankaart en Liesbeth Lunow,( Frans Rafall, Dave Parker, Chiquita Florez, Nellie Miller, Marijke Meur- man, De Marions en het KRO- revue-orkest o.l.v. André van Wat- tingen. Omdat voor deze avonden belang stelling bestaat raden wij U aan tij dig te bespreken. Leest daarom de advertentie in dit blad. In 1921 kreeg Leunen een patro naat, met echt toneel. Al weet men nu geen raad meer met dit verouderde gebouw en zou- men graag 'n nieuw gemeenschaps huis bouwen, toch heeft dat oude voor de Leunse gemeenschap veel betekent. O.a. doordat het toneel productief gemaakt werd door een stuk of wat mensen van de Leunse fanfare, die geregeld zorgden voor enkele op voeringen per jaar. Zij verenigden zich in een toneel club Comedia, waarover eerst Rec tor Nabben de scepter zwaaide, ge volgd door Bèr Lucassen en meester Rongen uit Horst-America en sinds 1935 door L. Weys. In de afgelopen 40 jaren werden regelmatig toneelstukken op de planken gebracht en zodoende zorg de Comedia voor een stuk cultu reel- en ontspanningsleven in dit kerkdorp, waar men zo maar niet aan voorbij kan gaan. Er wordt in onze tijd, nu we op de televisie en de film de beste stukken voor het uitkiezen hebben, wel eens wat degenererend over het het amateur-toneel gesproken. Maar het was en is nog altijd een stuk actief cultuur-brengend werk, dat van groot belang is voor de ge meenschap. Er wordt met dit woord cultuur veel gesold en men poogt met dit woord van alles te versie renmaar het amateur-toneel, dat met een goede keuze van haar stukken het publiek \enkele uren ontspanning geeft, brengt ditzelfde publiek op een hoger plan, brengt beschaving in de beste zin van het woord En mensen als een P. Vullings en L. Weys, die 40 jaren lid zijn van deze Leunse club, alsmede W. Voer- mans, H. Vullings en J. Voermans, die dat 25 jaren zijn, hebben hun eigen plaatselijke gemeenschap op uitzonderlijke wijze gediend. Ze hebben de ups en downs ge kend van hun vereniging, lachen misschien om het feit, dat eerst na de laatste oorlog dames lid van de vereniging mochten worden, maar zii hebben doorgezet. Hebben niet alleen zelf van het toneel-spelen" geprofiteerd, maar hebben anderen rijker gemaakt en ontspanning be zorgd. Ze hebben zich met de 15 dames en 19 heren, die Comedia telt ac tief ingezet voor de culturele ver heffing van hun kerkdorp. Ze hebben daarnaast verenigin gen als de fanfare en de handboog schutterij ook nog geld in het laadje gebracht en hebben ook elders als in Overloon, Meterik, America, Hel den en Well, mensen laten profi teren van hun samenspel Comedia gaat zijn 40-jarig be staan vieren met de opvoering van het zoveelste toneelspel. De leden, die wij hierboven noem den, zullen gehuldigd worden en ongetwijfeld zal Leunen aan dit ju bileum maar niet zo voorbij gaan. We mogen slechts hopen, dat in de komende jaren Comedia de vrij willig op zich genomen taak zal blij ven voortzetten met hetzelfde élan en kameraadschapsgeest als in de afgelopen jaren. Ze hebben 't getij niet mee, door televisie en film, maar ondanks dat mag verwacht worden, dat straks in het nieuwe Leunse gemeen schapshuis, met een nog mooier to neel, Comedia haar gelukkige taak zal blijven vervullen, tot voordeel van onze gehele gemeenschap. Burgemeester Custers met echt genote waren maandagmiddag aan wezig bij de eerste kaartmiddag van de bejaardensoos. Zij werden wekom geheten in het clublokaal van SW door de voor zitter van de soos, de heer Oden- hoven, die het op hoge prijs stelde, dat burgemeester Custers acte de presence gaf. Hij wees op het belang van dit bejaardenwerk, maar wees er te vens op dat de huisvesting met dat grote ledental toch wel zorgen baar de. Was hij mede namens de be jaarden dankbaar voor de steun, die de gemeente aan dit werk geeft, toch wilde hij ook wijzen op het grote belang van een oged bejaar denhuis. Hij vroeg de burgemeester en ook de wethouder van Sociale Zaken, de heer Schols, die mede aanwezig was, ook eens hiervoor een oplossing te zoeken. Burgemeester Custers gaf in zijn antwoord blijk dit probleem inder daad al bekeken te hebben. In het nieuwe culturele centrum is een plaats gereserveerd voor onze be jaarden. 't Zal dus zaak zijn om zo veel mogelijk dit centrum te be spoedigen. Een ander vraagstuk, dat hij aan sneed was, of in Venray een be jaardentehuis niet op zijn plaats was. Dit is nog een onderwerp van studie, waarover de vakmensen het zelfs niet eens zijn Maar wat er van zij, zo verzeker de de Burgemeester, het gemeente bestuur zal alles 'doen om te be vorderen, dat onze bejaarden zich zullen blijven thuis voelen in de plaats waar ze zo lang gewoond en gewerkt hebben De heer van Rens dankte mede namens de initiatiefnemers: Het Sociaal Caritatief Centrum, voor de hulp, die van gemeentewege aan dit werk wordt gegeven en die o.m. het jaarlijkse uitstapje mogelijk maakt. Pastoor Geerits, was ook dank baar voor dit bezoek, dat op hoge prijs wordt gesteld, zelfs al moeten de meest verwoede kaarters dan even wachten met hun spelletje. Hij was dankbaar voor de gegeven en wederom toegezegde hulp en gaf dan het woord aan de dames van de K.A.V., die alweer klaar stonden met de koffie zoals in het verleden en ook in de komende 9 maanden telkens opnieuw weer de bejaarden soos van koffie zullen voorzien. Toen gingen de kaarten op tafel en kon de Burgemeester zich zelf overtuigen, dat klaverjassen en rik ken een kunst is, die men slechts met jarenlange training kan ver krijgen DAMES-SPORTCLUB Onder voorzitterschap van mevr. v. Vege hei-Peeters en onder auspi ciën van Mej. F. Veelen, secretares se alg. leidster B.J.B. Limburg kwa men op 28 sept. veertien sportieve boerinnekes van de Vredepeel bij een voor de officiële oprichting van een dames-sportclub. Mej. Veelen gaf 'n uiteenzetting van organisatie en doelstellingen van een sportclub in het kader van de B.J.B. Ofschoon hier nog geen B.J.B. be staat en de jonge boerinnen nog aangesloten zijn bij de plaatselijke Boerinnenbond, werd het toch toe laatbaar geacht een sportclub op te richten voor de jonge leden, in af wachting, dat met toename van het aantal leden een B.J.B. als afzon derlijke bond tot stand kan komen. JUBILEUM Ten huize van de familie Esser- Esser is vorige week op feestelijke wijze herdacht, dat Mej. M. Beklet, 65 jaren in dienst is bij deze familie. De 78-jarige oude Marie doet nog steeds het dagelijkse werk, al begin nen de jaren merkbaar te worden, maar zij is nog steeds fit en goed ter been. Natuurlijk is bij gelegenheid van dit „unieke" jubileum veel over vroeger gepraat en over de drie ge neraties Esser, die juffrouw Becklet al heeft „bediend" Ze voelt er voorlopig nog niets voor „de dienst op te zeggen". KONIJNENVERENIGING „DE PEELHAAS" Op zaterdag 30 september werd door de konijnenvereniging „De Peelhaas" Venray, de jaarlijkse ta felkeuring gehouden. Beste van 't geheel der grote ras sen, tevens eigengefokte voedster J. Kusters. Beste middel-rassen H. Vermeu len. Beste klein-rassen W. Vermeu len. Beste Ram M. Jacobs, op een na J. Strijbosch. Beste voedster op 1 na W. Ver meulen. Beste eigen fok op 1 na M. vd. Berken. Er werden 75 dieren ingezonden en wel 23 z.z.g., 27 z.g., 19 g.g. en 6 g. VEREISTEN VOOR HET HOUDEN VAN MESTKALVEREN In Staatsblad no. 296 zijn de eisen bekend gemaakt waaraan een ruim te moet voldoen voor het houden van mestkalveren. Deze eisen zijn door de minister van landbouw en visserij, na over leg o.a. met het Landbouwschap vastgesteld ingevolge de Wet op de Dierenbescherming. Tussen zonsop- en zonsondergang moet in de ruimte minstens zoveel daglicht of kunstlicht heersen, dat de dieren en hun onmiddellijke om geving duidelijk kunnen worden on derscheiden. Voorts moeten de afmetingen van de ruimte zodanig zijn, dat de die ren onbelemmerd zowel op elk der zijden kunnen liggen, kunnen staan, als staande de kop kunnen bewe gen. In ruimten, die niet aan deze eisen voldoen is het verboden mest- kalveren te houden. PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN VERLENGD In verband met de vele klachten over door houtduiven aangerichte schade aan landbouwgewassen, heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij besloten de premierege ling voor houtduiven welke op 31 augustus jl. werd beëindigd, tot na der order wederom open te stellen. Zoals bekend bedraagt de premie 0,75 per geschoten volwassen houtduif. Slechts de houders van 'n jachtakte en van een vergunning ex artikel 53 van de Jachtwet ko men in aanmerking voor uitkering van de premie. De uitkering zal, zoals gebruike lijk, door de provinciale voedsel- commissarissen geschieden. Voor het verkrijgen van de pre mie dienen van elke geschoten vo gel de twaalf grote staartveren, welke aan de onderzijde worden ge kenmerkt door een brede lichte band, te worden uitgetrokken en na tot een bosje te zijn samengebonden te worden ingeleverd bij de provin ciale voedselcommissaris van de provincie waar de betrokken jager woonachtig is. AANWIJZINGEN BIJ EEN ATOOMAANVAL Mijn flatwoning is zo dunnetjes gebouwd, dat ik in mijn huiskamer kan turven hoe dikwijls mijn buur man links, mijn buurman rechts, mijn overburen en dat boven, ge lijkvloers en onder de waterspoe ling van het closet laten lopen, al dus een lezer, die zijn gal voelde overlopen, toen hij in zijn brieven bus de Aanwijzingen vond, hoe zich in het uur X van een atoomaanval te gedragen. Aldus Skopus in de N.L. Men spreekt daar van een kelder en van het treffen van allerlei voor bereidingen. Welke kelder? Hon derdduizenden families in Neder land wonen als ik in zo'n vogelkooi, waar van geen kelder sprake is. Heeft het nu net niet de schijn er van, alsof men ons voor de mal houdt? Is dat alles nu waarlijk iets anders dan hol geklets?" Ja wat daarop te zeggen? Na elke oorlog heeft men de kreet aangehe ven „Nooit weer oorlog" en onder de verse indrukken van de verliezen aan mensenlevens en de verwoes tingen geloofde men er een korte tijd aan, omdat men eenvoudig niet erbij kon, dat een herhaling nog ooit mogelijk zou kunnen zijn. Ons land is toen aan 't bouwen geslagen, de hoogte in, uitgekiend tot en met en met veel glas. Zoveel glas, dat de wanden van een wo ning soms meer uit glas dan uit steen of cement bestaan. Als nu toch eens een oorlog kwamzei men wel eens bü wijze van spreken. Maar neen, in het atomaire tijdperk is een oorlog uitgesloten, zei het ge zond verstand. Maar nu is men niet meer zo ze ker ervan en nu zit een groot deel van ons volk letterlijk en figuur lijk in een glazen huisje. En, spijts de beste bedoelingen: met de hand leiding valt daar niet veel te begin nen. Als er ooit een atoomoorlog uit breekt, zo luidde de steeds verkon digde fatalistische gedachte, dan zijn we allemaal voor de poes. Maar na de nieuwste studies ter zake weet men thans, dat dit niet waar is, dat bij doeltreffende maatrege len voor een groot deel der mens heid een overlevingskans bestaat. Diegenen, die deze doeltreffende maatregelen zélf kunnen treffen zie de aanwijzingen -dienen dat dan ook maar te doen. Maar het is duidelijk, dat er heel anders en heel wat ingrijpenders dient te gebeuren ten bate van hen, die niet in de mo gelijkheid van zelfbescherming ver keren. Voor hen moet er meer zijn dan 'n papieren hulp, hoe omvangrijk en duur het ook moge zijn. En daar we aannemen, dat de overheid zelf daarvan wel het meest overtuigd is, hopen we met enige spoed maatre gelen tegemoet te kunnen zien. VOOR DOODSLAG OP JONGEN EIS 15 JAAR GEVANGENIS Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering heeft de of ficier van justitie bij de Roermond- se rechtbank, mr. W. Uiterwaal, dinsdag geëist tegen de 54-jarige machinebankwerker Th. v. B. uit Belfeld. De officier achtte bewezen, dat Van B. op zondag 11 september 1960 de elfjarige Hansje Hermans uit Sevenum van het leven heeft be roofd, na ontuchtige handelingen met de jongen te hebben gepleegd. Bovendien achtte mr. Uiterwaal de verdachte schuldig aan het ple gen van ontucht met minderjarigen; drie gevallen twee meisjes en een met een jongen ten laste gelegd. In verband met het zedenkwet- sende karakter van het behandelde, werd de zitting, waarop 14 getuigen werden gehoord met gesloten deu ren gehouden. DUITSLAND: „VAKMENSEN" VOOR DE KLAS In vele steden van Noord-rijnland Westfalen is er in de laatste tijd een nieuwe figuur opgedoken in het vakschoolleven, de tijdelijke leraar. Door het grote gebrek aan leer krachten is men er toe overgegaan, mensen uit het bedrijfs- en zaken leven als hulp-leraren aan te stel len, vooral in Dortmund, waar aan de handelsschool slechts de helft van het aantal op het rooster staan de lessen gegeven kon worden. Het tekort is 't grootst in de in dustriegebieden. Dat is een gevolg van het feit, dat de grote bedrijven aan specialisten aanzienlijk hogere salarissen uitbetalen dan zij in het onderwijs kunnen verdienen. Daarom heeft men nu besloten de rollen om te draaien en mensen uit de prakijk enkele uren per week voor de klas te zetten. Op de aanvraag hiervoor kwamen zoveel reacties uit het bedrijfsleven, dat men een ruime selectie-moge lijkheid heeft en alleen zij voor de klas komen, die daar het meest voor geschikt zijn. Hiermee is dan ook een einde ge komen aan „schoolvrij wegens ge brek aan leerkrachten" bij 't Dort- mundse vakonderwijs. MAN OVERLEED NA DRINKEN UIT „VUIL" KOPJE In De Kwakel (gem. Uithoorn) is zaterdagmiddag de 71-jarige heer C. Meijer door vergiftiging om het le ven gekomen. Hij was aan het werk op het land. Op een gegeven moment zei hij tegen enkele andere arbeiders, dat hij zich niet goed voelde en zakte in elkaar. Hij vertelde te hulp geschoten ar beiders nog dat hij even te voren een kopje water had gedronken. Binnen een kwartier overleed hij. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de heer Meijer een oud kopje, dat gevuld met regenwater op het land stond, moet hebben leeggedronken. Waarschijnlijk was er daarvoor, tijdens bespuitingswerkzaamheden, het zware plantenvergif parthion in gekomen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 10