rob van haaren van Haaren PRIAM KOUSEN THOMASSEN oud-holl. bankstel nu f 365.75 choolstraat 29 Telef. 1334 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 1SSPS^SSSJ^,W^-. Nieuwe verkeers maatregelen Yenroadse liedjes.... Dank zij de klaproos Speciale aanbieding tot vrijdag 22 sept. Caritasweek in zicht Landbouwschap verkoopt boerderijen Wij starten met de nieuwste collectie Vrijdag 15 september 1961 No. 37 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Zoals bekend staan ons binnenkort twee veranderingen in de verkeers- voorschriften te wachten, beide van nogal opvallend karakter. MINDER LAWAAI I In de eerste plaats zal per 1 ok tober a.s. het geronk van bromfiet sen aan banden worden gelegd. Het lawaai dat deze motortjes mogen voortbrengen, zal dan niet meer dan 75 decibel mogen bedragen, We kunnen U niet duidelijk ma ken hoeveel geluid dat nog betekent maar het is in ieder geval nog niet het minimum voor een bromfiets, want volgend jaar moet het nog 'n decibel minder zijn en de daarop volgende nog weer een minder, ter wijl verwacht kan worden dat er nog meer van afgeknepen zal wor den. Dit is een maatregel, die onge twijfeld hard nodig was. De met 'n bromfiets uitgeruste jongelui, waar voor al de naam brozems of brom- nozems is uitgevonden, vinden niets zo mooi als een motor die veel la waai maakt. De fabrikanten hebben al gezorgd, dat hun brommers zo min mogelijk geluid maken, dat ori gineel dan ook ongeveer 60 decibel meestal niet overschrijdt bij de maximum toegestane snelheid van 40 km. per uur. Maar de brozems knoeien wat aan de uitlaat of weten het motortje wat op te voeren, zodat bij vol gas het ding toch een in drukwekkend lawaai voortbrengt. Dan voelen ze zich stoere kerels, een soort kampioenen van motor races, en rijden zo 'savonds door de drukke straten van hun woonplaats, om tegenover de kameraden wat op te scheppen. Aan de in de kom voorgeschreven snelheid van 30 km per uur schijnt de politie maar erg weinig de hand te kunnen houden, zodat men niet aarzelt telkens vol gas te geven en dus tevens het max. lawaai produceert. Het is een wat kinderachtig spel, maar zeer irriterend voor voorbij gangers en omwonenden. Dat er nu langzamerhand enige beperking aan Ihet /lawaaimaken jwordt opgelegd, zal ieder weldenkende toejuichen. We moeten van de voorschriften echter nog geen opmerkelijke stilte en rust verwachten, daarvoor zijn ze nog niet streng genoeg, terwijl het de vraag is of de politie er voldoen de de hand aan kan houden, gezien het gebrek aan personeel. Als men bovendien weet, dat de beschaafste en minst lakaai-makende brommer ongeveer 45 decibel geluid produ- cjeert bij volle snelheid, dan ziet men dat er nog een groot verschil bestaat met de nu ingaande voor schriften. OVERSTEEKPLAATSEN De andere maatregel die per 1 november a.s. wettelijk ingaat, be schermt de voetgangers op de over steekplaatsen. Zij zullen op die ze brapaden dan voorrang hebben, zo dat het rijdend verkeer daar voor overstekende voetgangers moet stop pen. Dit is wel een zeer ingrijpen de verandering in de verkeersvoor- schriften hier te lande, want wij zijn daar nog niet aan gewend en het kan dus even duren eer men er vol ledig op is ingesteld. De oversteek plaatsen met knipperbollen - waar bij reeds enkele jaren het voor- rangsrecht gold - hebben het pu bliek in de steden wel enigszins op de nieuwe situatie voorbereid. Deze nieuwe maatregel gaat van de gemotoriseerde weggebruiker zo wel als van de fietser bijzondere oplettendheid vereisen. Men zal er steeds op bedacht moeten zijn, dat men een zebrapad op zijn weg vindt en dus goed opletten of daar voet gangers de rijweg willen overste ken. Die voetganger behoeft dan niet meer te hollen als hij in de ver te een auto of motor ziet aankomen, want die behoort toch vóór de wit te strepen te stoppen, tot de voet ganger voorbij is. Vooral in het be gin zal menigeen zich echter wel afvragen: doet hij dat ookNu hebben we wat dat betreft meer vertrouwen in berijders van gemo toriseerde voertuigen dan fietsters, vooral wanneer dit jongelui zijn. Maar bovendien is het voor ons de grootste vraag of de voetgangers zich wel goed aan de voorschriften zullen gaan houden. Men ziet maar al te vaak, dat voetgangers midden op een zebrapad blijven staan, om dat er rijdend verkeer aankomt. Nu is dat begrijpelijk dat men het eerst wil laten passeren, al is dit ook nu niet nodig, maar na 1 november is men als voetganger eigenlijk ver plicht om door te lopen, omdat men anders het verkeer zou ophouden. De bereden weggebruiker moet im mers stopen voor de witte strepen; aarzelt de voetganger echter, dan betekent dit onnodige stagnatie, want achter de rijder kunnen zich weer anderen ophopen. Het zal zeker wel enige tijd duren eer dit nieuwe voorschrift volledig is ingeburgerd, vooral bij de bejaar den én de vaak wat roekeloze jon gelui. Intussen zijn we benieuwd waar het gemeentebestuur in de kom en op de kerkdorpen de benodigde ze bra-strepen zal aanbrengen Heel in de verte schemert de vas- telaovend. Daarover zal te zijner tijd nog wel het nodige geschreven worden. Alleen vragen we nu de aandacht voor een nieuw initiatief van de Piëlhaas, dat o.i. de moeite waard is We benijden andere plaatsen en zeker onze grotere buur Venlo om zijn fantastische vastelaovesliedjes, waaraan er verschillende van grote klasse zijn, die zelfs in bar slechte en gebrekkige „Nederlandse" verta ling nog een succes worden. En die behalve met vastelaovend practisch het hele jaar door gezongen worden. Wij in Venray hebben geen groot repertoire van Venrayse liedjes. Er is een enkel blijven hangen uit de Venrayse revues, het Old Kentucky Home heeft een aardige vertaling gekregen in Rooi mien dörp ien de Piël en er zijn enkele vastel aovesliedjes, die door de jaren heen zijn blijven voortbestaan. Haze stekt de start is ien de locht, is daar wel het beste voorbeeld van, hoewel wij ook het lied van Hen- schenius die goedlachend met zijn oëge drejt, toch ook nog altijd een goed Venrays liedje vinden. Maar voor het overige is en blijft het een moeilijke zaak, omdat het niet iedereen gegeven is, een aardige tekst op een orginele melodie te brengen. Dat kost dikwijls pijn en moeite, die zelfs de bekroning niet naar verdienste beloond worden. Nu is het zo, dat in de vastelao- vesdaag veel „om niet" gebeuren moet en dat niet voor ieder onder deel geld beschikbaar is.... Maar de vastelaovesvereniging heeft een goed vastelaovendlied toch wel zo belangrijk gevonden, dat ze er voor het jaar, dat komen gaat een behoorlijk bedrag heeft uitgetrokken voor een behoorlijk vastelaoveslied, op een eigen me lodie. We geloven, dat het voor aspi rant-dichters, tekst en melodie schrijvers belangrijk is 'ns de voor waarden op te vragen bij het secre tariaat der vereniging: Grotestraat 28. Wie op die voorwaarden een liedje indient vóór 25 oktober zal bij een eventuele bekroning wel bemerken dat zijn of haar of hun moeiten niet te vergeefs zijn ge weest. Daarom een dringende oproep aan allen om, ofwel individueel, ofwel gezamelijk, eens het bestje beentje voor te zetten, opdat we met de vastelaovend 1962 een behoorlijk en goed Venrays vastelaoveslied je te horen krijgen. Veel succes zij U toegewenst door De Piëlhaas. BIJNA HONDERD OORLOGS NABESTAANDEN BEZOEKEN ZEVENTIEN NEDERLANDSE BEGRAAFPLAATSEN WAARONDER OOK VENRAY Wanneer op vrijdag 22 september a.s. 92 nabestaanden van in de oor log in Nederland gesneuvelde - en hier ter aarde bestelde - gealliëerde soldaten in Hoek van Holland voet aan wal zetten, betekent dit dat in dit jaar bijna 3000 nabestaanden de gast zijn geweest van het Neder landse volk. Zij kwamen hier om 'n bezoek te brengen aan het graf van man, va der, zoon of broer en werden uitge nodigd door het Nederlands Oor logsgraven Comité - het Klaproos comité - dat deze bezoeken bekos tigd uit de opbrengst van de klap- rooscollectje die telkenj are pp en omstreeks 11 november wordt ge houden. Zeventien kerkhoven.... De nabestaanden komen in ons land aan met de boot, die op 22 de zer om 18.30 uur in Hoek van Hol land uit Engeland arriveert. Nadat zij door functionarissen van het Nederlands Oorlogsgraven Comité namens het Nederlandse volk zijn verwelkomt, reizen ze per trein naar Nijmegen en Groesbeek. In die plaatseri zullen zij tijdens hun ver blijf in ons land logeren en van daaruit brengen zij een bezoek aan de begraafplaats waar man, vader, zoon of broer in Nederlandse bodem huiskamers slaapkamers bankstellen bedden dekens gordijnen Zie niet alleen onze etalages, maar kom binnen ook eens kijken. Kent U onze betalingsspreiding, desgewenst komen wij het met U besprekend Ook fabriekstoonkamers bezoeken wij met U, geheel vrijblijvend. ter aarde werd besteld. Zo worden bij elkaar 17 militaire kerkhoven in Nederland bezocht, waaronder Venray en Overloon. De nabestaanden worden steeds begeleid door Engelssprekende tol ken van het Oorlogsgraven Comité zodat zij geen hinder ondervinden van taalmoeilijkheden. Temeer daar zij meestentijds mensen zijn, die hun landsgrenzen tevoren niet hebben overschreden, is dit van groot be lang om hen op hun gemak te stel len. Naar de graven van 2 broers Onder de komende bezoekers be vindt zich Mrs. A. Holland uit Lon den, zij zal twee begraafplaatsen be zoeken. Haar beide broers sneuvel den in 1944: de ene werd ter aarde besteld in Brunssum, de andere op het „Reichswald Cemetry", de grote gealliëerde begraafplaats in het Rijkswoud, vlak bij Nijmegen. De oudste en de jongste bezoeksters De oudste deelneemster aan deze pelgrimage is Mrs. A. Robson, die 78 jaar is en naar Nederland komt om het graf te bezoeken van haar zoon te Groesbeek. Miss M. Elliott - ze is 17 jaar - is de jongste van de groep. Haar vader nam deel aan de bevrijding van ons land, waarbij hij de dood vond. Nu - na een tijd die bijna even lang is als de ouderdom van 't meisje - zal zijn dochter staan voor het graf op de dodenakker Jonker- bos bij Nijmegen. Op zondag 24 september zullen alle leden van de groep bijeenkomen tijdens 'n dodenherdenking, die zal plaatsvinden op „Jonkerbos" bij Nijmegen. Op dinsdag 26 september vertrek ken de nabestaanden met de nacht boot uit Hoek van Holland weer naar Engeland. De organisatie van een Caritas week begint onderhand traditie te worden in Venray. Ook dit jaar zal van zondag 24 september tot zon dag 1 oktober Venray weer in het teken staan van de naastenliefde. Naastenliefde in de meest algemene zin van het woord. We leven in een tijd, dat men wel eens de sociale eeuw noemt, waarin de mens ver zekerd is van de wieg tot het graf. Een tijd, waarin zo oppervlakkig gezien, de materiële nood, die er vroeger soms was, schijnbaar ver dwenen is. Maar we zeggen nadruk kelijk schijnbaar. Want al is het zo dat de materiële nood, dus het ge brek aan het dringend nodige geld inderdaad kleiner geworden, daar tegenover is de geestelijke nood veel groter geworden. Een nood, die we in onze efficiënte tijd, ter oplos sing doorgeven aan de dekenaal Sociaal Charitatieve Centra, waar van we er ook in Venray hebben. Hier proberen „vakmensen", maat schappelijke werkers, de bron van de nood op te sporen en een oplos sing te zoeken, voor de problemen waar de mens-in-nood mee tobt. Dit centrum wordt gedeeltelijk uit ge meenschapsgeld in stand gehouden, gedeeltelijk ook door particuliere giften. Zo is de opbrengst van deze caritasweek bestemd voor het Cen trum, opdat dit, namens ons, haar taak vervullen kan. En om ons aandeel in dit cen trum-steun zo gemakkelijk mogelijk te maken is er dan de caritasweek. PROGRAMMA Op zondag 24 sept. zal er in alle kerken van ons dekenaat gepreekt en gecollecteerd worden t.b.v. het centrumwerk. Op maandag zal een draaiorgel cns weer even attent maken op de hulp, die van ons ge vraagd wordt. En op de markt zul- er ballonnen verkocht worden, waardoor ook de kleinsten de cari- tas-gedachte via hun ballon pro pageren. Om 8 uur 's avonds is er de jaarvergadering van het Cen trum in Lunchroom Verheugen, waar iedereen welkom is en waar o.a. de heer Rippe zal spreken over het sociale belang van de Beschutte Werkplaats in onze gemeente. Dinsdag komt traditiegetrouw weer de erwtensoep kant en klaar thuis en op het Henseniusplein komt een mobile keuken om ook hen te gerieven die bang zijn dat de Ulo-jeugd, die deze actie verzorgd, te laat hij hen aan huis zou komen. In de middag- en avonduren is er een gratis toegankelijke modeshow in zaal Wilhelmina, die de firma Thomassen, dit jaar verzorgd. De leerlingen van de huishoudschool bieden daarop een consumptie aan. Op woensdag en donderdag zijn er skelterraces, waaraan iedereen mee kan doen, die boven de 16 jaren is. Een machtig evenement, waarover vanaf de volgende week woensdag het Centrum U alle inlichtingen geeft, evenals de heer Huibers Bon tekoestraat 4 ('s avonds tussen 6 en 7). We komen hierop nog nader terug. Vrijdag is de bekende caritas- markl op de Grote Markt waarop prominenten uit vak- en stands organisaties, bedrijven en instellin gen U allerlei nuttige en noodzake lijke dingen t.b.v. de caritas zullen verkepen. Zaterdag sluit dan deze caritas-week met een carit-soiree, dat voor iedereen toegankelijk is.. Maar hierover hoort U nog meer. De molens van het Landbouw schap draaien langzaam, maar zij draaien. Tegen de deuren van de zeven boerderijen waarop indertijd door het Landbouwschap beslag werd gelegd, omdat de boeren niet wilden tekenen voor het schap, zijn thans biljetten aangeplakt, die de executoriale verkoop van de plaat sen voor de rechtbank te Assen aan kondigen op 12 oktober. De boerderijen zijn bespottelijk laag ingezet door de heer Bieuwen- ga, hoofd van het landbouwschap. Er is er een bij met twee bunder land en een pasgebouwde royale woning, die op 5000 is ingezet. Voor de rechtbank mogen alleen ad vocaten met een opdracht bieden. Als er geen liefhebbers zijn, komt het Landbouwschap dus wel heel makkelijk en goedkoop aan huizen en schuren. Nog lager is de inzet, eveneens door de heer B., van het land van de heer Koekoek, voorzitter van de Vrije Boeren Partij te Bennekom, dat 28 september voor de rechtbank te Arnhem zal worden verkocht, nl. 3000. Dat land, het is bouwterrein, is 75.000 waard. Dit bedrag kon de heer Koekoek er dezer dagen voor krijgen. i in de moderne tinten, als crocos-gold, caramel, pateen, etc. Naadloze nylon prachtkwaliteit Palisander, 30 den] Citronel, 20 den; Rioca, 30 denniers, \naadloos Antoria, 15 denniers, naadloos Clivia, 15 denniers, naadloos Dit zijn slechts 6 voorbeelden uit onze PRIAM-serie, bestaande uit 29 verschillende nylons. Het overtuigendste bewijs dat U ook voor uw kousen het best slaagt bij

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9