Bankstrijd om de gunst der spaarders Wist U Geestelijk artikel Een slechte zomer heel gewoon Landbouwers en veetelers Politierechter Vrijdag S september 1961 No. 36 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRï AH VflflR VFNRAY FN HM^TRFICFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 VY EtEtliOLrAU V UVJI\ V Eti\l\A I E4IH UiVlO 1 IVJ&IYEfiN PRIJS PER KWARTAAL L50 (bui ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) De strijd aan het spaarfront is weer een nieuwe fase ingegaan nu de Rijkspostspaarbank de ge legenheid geeft tot het openen van een beleggingsrekening, waar 3,5%> rente wordt vergoed. Vanzelfsprekend moet aan enkele voorwaarden worden voldaan om van dit gunstige resultaat te kun nen profiteren. De minimum-in leg moet 1.000 bedragen. Er wordt gestort in bedragen van f 100 of een veelvoud daarvan. Wil men geld opnemen van deze beleggingsrekening, dan moet een opzeggingstermijn van zes maan den in acht worden genomen. Kan de inlegger geen zes maanden op de opname wachten, dan krijgt hij evengoed zijn geld maar de rente wordt dan over 6 maanden van 3,5 tot 2,5 °/o over het opge nomen bedrag verminderd. Na de Rijkspostspaarbank heeft een groep boerenleenbanken dit voorbeeld gevolgd en het ziet er naar uit dat elke spaarder op vrijwel elke spaarbank binnen kort keuze kan maken uit de ge wone spaarrekening of de beleg gingsrekening. STEEDS MEER SPAARDERS Wij spraken ovèr een strijd aan het spaarfront waarbij zowel de spaarbanken als de handelsbanken zijn betrokken. De betekenis van de banken als bemiddelings instuten in het geld verkeer wordt belangrijker, naar mate er meer deelnemers komen in dat verkeer. Dank zij de stijgende welvaart in de wereld zullen er steeds meer mensen zich actief in het geld- en kapitaalverkeer storten. Daar zijn dus vele nieuwelingen bij, die de regels van dit verkeer nog niet of onvoldoende kennen. Vele spaarders op korte termijn kunnen beleggers op lange termijn worden. Zij kunnen gaan sparen in de vorm van een verzekering, een spaarrekening, beleggingsrekening, in effecten of hypotheken, in geld of goederen. Het is verbazingwekkend, hoe weinig mensen een goed inzicht hebben in financiële zaken. De bankmensen kunnen hen als gidsen dienen, daarmee een belang rijke maatschappelijke taak vervul lend. SOCIALE TAAK Het is goed vast te stellen, dat de spaarbanken in het verleden in de eerste plaats een sociale taak ver vuld hebben. Dienst aan de kleine spaarder stond op de voorgrond. De beleggingspolitiek van de spaar bankbestuurders sloot aan op de sociale doelstelling. Altijd veiligheid en het mijden van risico's bij de belegging. Het winststreven zweefde ergens op de achtergrond. De spaarders bij de spaarbanken spaarden voor duurzame consumptiegoederen en 't overbruggen van andere tijdsruim ten tussen moment van ontvangen en uitgeven. Nu vele kleine- en middenspaar ders gaan uitgroeien tot econo mische interesssante figuren, is het geen wonder, dat de commercieel gerichte handelsbanken zich meer voor hen zijn gaan interesseren. Zij zijn het geweest, die vanaf 1957 doelbewust zijn gaan opereren om de grotere en middenspaarders aan zich te binden via de beleggingsre kening. Al die beleggingsrekeningen heb ben gemeen, dat zij een grotere in leg vragen, en een langere opzegter mijn, maar als tegenprestatie een hogere rente bieden. Dit verschijn sel moet economisch gezien worden toegejuicht. Er trad een verschuiving op van lage rente gevende gewone reke ningen naar de hoge rentende be leggingsrekeningen. Aangezien de opzegtermijnen bij de grootbanken slechts een of twee maanden bedragen, zagen ook de grotere spaarders bij de spaarban ken een kans om hun inkomen uit spaargeld langs de weg van beleg gingsrekeningen te vergroten. WAAROM DEZE STAP? In 1960 stegen de spaartegoeden van de handelsbanken van 488 miljoen tot 900 miljoen. In bankberichten wordt gespro ken over gemiddelde saldi van 7.000 waaruit blijkt, dat de kleine spaarder over het algemeen de weg naar de handelsbank nog niet had gevonden. Toch is de Rijkspost spaarbank terstond van mening ge weest, dat het terrein van de spaar banken door de handelsbanken werd betreden. Het gevaar van deze handelsban ken voor de spaarbanken ligt in de kans op hogere rentevergoeding. Spaarbanken beleggen hun geld alleen in de risico-mijdende sfeer maar ontvangen daardoor een la gere opbrengst. Handelsbanken verstrekken bank kredieten en zetten hun geld ook uit op buitenlandse geldmarkten, waar veelal een hogere rente kan worden gekweekt. Denken wij daarbij aan de moge lijkheid .tot partiële belegging in aandelen, dan geeft dit kansen op koerswinst mits daarbij wordt ge manipuleerd door financieel-des- kundigen, die de klappen van de zweep van het geld- en kapitaal verkeer goed kennen. De stap van de Rijkspostspaar bank heeft de concurrentie om de gunst van het beleggingsleger weer doen opleven. Wij juichen dit toe, al weten wij, dat de meeste spaar banken zich er tegen verzet heb ben. GROTER SERVICE Naarmate die strijd feller wordt, zal de dienstverlening van de ban ken aan het publiek moeten toene men. Daarbij zullen de grenzen tus sen de verschillende soorten banken vervagen en zal de klant een zo hoog mogelijke rente ontvangen. Voorts achten wij het een voordeel, dat juist het deelnemen van de handelsbanken aan deze ontwikke ling ertoe leidt, dat ook middel grote- en vooral grote spaarders zich meer gaan begeven op het ter rein van de risico-dragende beleg gingen. Het zijn juist de handelsbanken, die het bedrijfsleven financieel dra gen. Van hen komt de roep om geld voor handel en industrie. Zij hebben nu de spaarbanken er toe gebracht ook aan risico-mijden den meer service en opbrengst te bieden. Mogelijk sporen nu de spaarban ken de commerciële bankwereld nog aan tot hoger dienst aan het publiek en tot meer premie op de spaarlust. Wij hopen, dat de broodnijd in het bankwezen aan de aandacht voor het proces van sparen en in vesteren in Nederland ten goede mag komen. CHRISTUS STICHTTE EEN SYMPATHIEKE ORGANISTATIE ZONDER CONTRIBUTIE EN JAARVERGADERINGEN Ongetwijfeld zullen verschillende onzer zich herinneren, dat in de loop van het jaar het evangelie ons aanspoort voor bijzondere dingen te bidden. Ik denk daarbij aan Christus ver maning: „Bidt dat God arbeiders stuurt voor de oogst" en aan zijn vermaning: „Bidt dat Uw vlucht niet valt in de winter". Zo heeft onze Heiland in de loop van zijn drie jaar preken eigenlijk zelf een organisatie gesticht, die in onze dagen nog voortleeft als „Apostolaat des Gebed". Van deze vrome organisatie, zult U tenminste wel eens gehoord heb ben. Misschien bent U er zelfs lid van. Welnu die vrome organisatie van biddende mensen, krijgt van de Paus elk jaar voor iedere maand 'n speciaal doel aangewezen, waar voor zij moeten bidden. Je kunt dus met recht zeggen, dat de plaatsbekleder van Christus het werk van de stichter ononderbro ken voortzet. Ik vind dat altijd weer een van die verschrikkelijke prac- tische voorzieningen, die Onze Heer zelf op aarde al tweeduizend jaar geleden genomen heeft. Zij werken er allemaal toe mee, Zijn werk in stand te houden en het te laten le ven. Nu ben ik, dat zult U zeker wel in de loop der jaren hebben ge merkt, allerminst een voorstander van devoties. Begrijp mij goed, ik doel hierbij allerlei zonderlinge devoties, die bijzonderheden of bepaalde dingen stellen in de plaats van de grote dingen, die heiligen in de plaats van de H. Drievuldigheid of Christus stellen, die bepaalde practijken de fwaarde geven -van tovermiddelen. Geen sprake van dat ik me tegen „devotie" zou kanten, eenvoudig weg omdat devotie in de oer-zin niets dan toegewijd aan God be tekent. Ik zou zelfs willen volhou den, dat ieder katholiek een devoot, dat wil zeggen een naar God ge keerd mens wil zijn. Maar er zijn ook devoties die bij zonder deze menselijke gekeerdheid naar 't hemelse in de hand werken. Dat is bv. het Apostolaat v.h. gebed. En dat is heel natuurlijk, want juist het gebed betekent een wen den van de ziel naar God, mits het natuurlijk geen gebrabbel is of een stuk sleur of een nummertje fami- lie-dwang. Meedoen aan het apostolaat van het gebed kan dat echter nooit zijn, omdat je vrijwillig en op een ogen blik, dat het je schikt zelf moet bid- Afgezien van de laatste week van augustus én de voorzomer was 't dit jaar weer niks. Een zeer groot deel van ons heeft dit jaar een verregende vakantie gehad en moppert daar over. Maar waarom mopperen we? Wanneer wjj als Nederlanders het landje kennen waar we leven, dan kennen we toch ook het klimaat en dan weten we, dat we weinig goeds te verwachten hebben. Het Nederlandse klimaat behoort tot het type der maritieme gema tigde regenklimaten. Het wordt be paald door Nederlands ligging vlak bij een oceaan, aan de oostkant daarvan, in de gematigde lucht streken en in de zone der trekroutes van veelvuldige, overwegend uit westelijke richtingen komende, de pressies. Deze factoren garanderen de regenrijkdom in alle jaargetijden. Terwijl de winden overwegend westelijk zijn en dus zeelucht aan voeren, is tijdelijke aanvoer van lucht uit oostelijke richtingen, waar 't uitgestrekte vasteland van Euro pa en Azië ligt, voldoende om af en toe een overgang naar vastelands- weer (strenge koude of sterke hitte) te veroorzaken. Het overwegend maritieme karakter van het klimaat bewerkt echter, dat de gemiddelde zomertemperaturen niet hoog zijn. Het feit dat Nederland in het trekgebied van oceaandepressie ligt lagedrukgebieden die ontstaan boven die delen van de oceaan waar warme en koude lucht elkaar ontmoeten houdt in, dat wij vol op genieten van de verrassingen die deze depressies met zich brengen, te weten veel wind en zware bewol king. LET EENS OP DE CIJFERTJES Praten we eerst eens over de wind. Die komt overwegend uit westelijke richtingen en doet zich over het algemeen behoorlijk gel den, zeker wanneer we zien dat Ne derland per jaar gemiddeld hoog stens 3 tot 4 dagen windstilte kent (maar dan komt er vaak mist), ter wijl we gemiddeld zo'n achttien da gen per jaar wind van stormachtige kracht hebben. Op de overige dagen van het jaar doet de wind zich in meer of min dere mate gelden en vooral langs de kust is deze goed merkbaar. Aan de scheefgegroeide bomen kunnen wij zien, welke strijd zij tegen de wind te voeren hebben. Wat de temperaturen betreft, zien we duidelijk, dat Nederland een ty pisch zeeklimaat heeft, waarin de winters niet bizonder koud maar de zomers ook niet lekker warm zijn. De cijfers wijzen het duidelijk uit. De gemiddelde minimumtemperatu ren in de maand januari liggen voor ons land rond de 0 gr. en 1 gr. C., dus heus niet zo koud voor deze koudste maand van het jaar. De maximum temperaturen in de warmste maand van het jaar, n.l. juli, liggen van 19 gr. tot 20 gr. C. voor het westen en tot 21 en 23 gr. voor het oosten en zuiden van ons land. Deze cijfers zijn gemiddelden, dus hierin zijn zowel de warme als de kille zomers verrekend. BIJNA EEN METER WATER PER JAAR Ons land kent ook veel bewolking. Gemiddeld is 2/3 van de hemel be wolkt, terwijl we slechts 1/3 deel van het aantal daguren zonneschijn hebben. Over het algemeen is het aan de kust het minst bewolkt, ter wijl deze bewolking naar het oosten toeneemt. Het is vrij somber in ons land, wanneer we zien dat op gemiddeld 139 dagen van 't jaar de hemel voor meer dan 4/5 bewolkt is en het ge middelde aantal dagen zonder zon niet minder dan 82 per jaar be draagt. Daar komt dan nog bij, dat we rekening moeten houden met gemiddeld 30 tot 40 dagen mist per jaar. Een somber en triest klimaat! Ook met neerslag, of populair ge zegd regen, is ons land rijk geze gend. Er valt zóveel regen, dat wan neer deze regen niet zou wegzakken in de bodem, het water aan het ein de van een jaar 72 cm. (in sommige jaren wel 'n meter) hoog zou staan. Men moet er rekening mee hou den dat het gemiddelde van het jaar dus vier maanden regent in ons land, hetgeen er op neerkomt dat we per seizoen, lente, zomer, herfst en winter, één van de drie maanden regen hebben. De feiten wijzen uit, dat augustus de regen- rijkste maand is in ons land, al leen in de kuststreek valt de meeste regen in oktober. WAAR VALT DE MEESTE REGEN Toch maakt het nog verschil waar men woont in ons land in verband met de hoeveelheid regen die men te incasseren krijgt. De natste delen van ons land zijn een smalle strook vlak achter de duinen zo van Den Haag tot Schoorl, de omgeving van het K.N.M.I. in De Bilt tussen Utrecht en Amersfoort, de streek rondom Winterswijk en het uiterste zuiden van Limburg, terwijl de minste regen valt in het gebied rondom Kampen en in mid den-Limburg. De rest van Neder land hangt er tussenin. In Limburg, de buurt van Zwolle en enkele stukjes langs de Duitse grens valt de meeste regen in juli. Al met al heeft Nederland geen bizonder aantrekkelijk klimaat. Wie behoefte heeft aan een zonnige, liefst regenloze vakantie, heeft he laas in ons land weinig kans op veel succes en zal naar het zon nige zuiden of naar Zweden moeten gaan. Het is jammer genoeg niet anders KRACHTIGE DIEREN HEBBEN MEER WEERSTANDSVERMOGEN Niet alleen onder de kippen, maar ook onder het andere vee komen telkens weer nieuwe ziekten voor, van welke men nog niet gehoord had. Ook in het buitenland hoort men van steeds meer besmettelijke ziek ten. Er zijn er bij, die wel beston den, maar waarvan men weinig of niets wist. Dat men veel meer ziekten con stateert, is te danken aan de betere opsporingsmethoden en het grote aantal onderzoekingsinstituten. Men is daardoor in staat veel be ter en nauwkeuriger dan vroeger de oorzaak bij ziekte- en sterfgevallen vast te stellen. Daarnaast is de ken nis van de verschillende smetstof fen en vooral van de grote groep van de virussen belangrijk toegenomen. Dat er meer ziekten den. Niet per se een bepaald gebed je, een gedrukt tekstje, neen een stukje hart, zo maar iets. En het bijzondere van deze vro me vereniging, zonder contributie en zonder jaarvergaderingen of congressen, leeft in het verlengde van Christus zelf. Immers Zijn plaatsvervanger geeft aan, waarvoor op een bepaald tijd stip nu eens speciaal aan God moet worden gevraagd. Men kan er bezwaar tegen heb ben, dat alleen maar gevraagd wordt, omdat dit een eenzijdige kant van bidden is. Dat bezwaar voel ik ook wel een beetje. Maar men kan God tegelijk ook danken voor hetgeen hij al tot stand gebracht heeft, men kan hem er zelfs om prijzen. En zo gezien ligt het lid zijn van het Apostolaat van het Gebed hele maal in het vlak van een modern christenzijn. voorkomen dan vroeger ,is te wijten aan het steeds verder schrijdende veredelen van de betreffende dier soorten, hetgeen op de duur een na delige invloed zal hebben op hun lichamelijke gesteldheid en weer standsvermogen. Ook de teeltmetho den hebben b.v. bij de kippen sterke invloed uitgeoefend. UITLOOP NODIG Veelal houdt men de dieren ge durende hun gehele leven in een beperkte ruimte en zijn zij wat hun voeding betreft, aangewezen op wat zij krijgen. Als er geen sprake is van uitloop in een wei of dergelijke, waar ze naar hartelust kunnen scharrelen, moet het voeder zo wor den samengesteld, dat aan de be hoeften van dieren toch ten volle wordt voldaan. Nog een gevaar van dit verblij ven in een kleine ruimte is 't over brengen van smetstoffen. De dieren hebben niet alleen meer kans op besmetting ,maar ook worden ze vatbaarder voor allerlei bacteriën en virussen. Wanneer de dieren vrijelijk in de buitenlucht vertoeven, veel bewe ging en frisse lucht krijgen, is het weerstandsvermogen groter en heerst er een zekere evenwichts toestand' tussen de bacteriën en vi russen enerzijds en de dieren. Door de veranderde teeltmetho den wordt dit evenwicht verstoord en kunnen micro-organismen en vi russen, die sinds jaren ongevaarlijk geweest zijn, ineens gevaarlijk wor den. Dit verbreken van het evenwicht kan veroorzaakt worden door een te sterke opeenhoping van dieren, door vocht en tocht, door niet vol ledig aangepast voedsel, kortom door allerlei omstandigheden welke het natuurlijk weerstandsvermogen van de dieren ongunstig beïnvloe den. BESMETTING Is dit weerstandsvermogen ach teruitgegaan, dan krijgen de bacte riën en virussen hun kans en zullen daar een dankbaar gebruik van ma ken. Zij zullen de slijmvliezen van het maagdenkanaal, van het adem halingsapparaat of het weefsel, waarop ze zich elders in 't lichaam bevinden, binnendringen en zich daar vermeerderen, waardoor deze weefsels worden geprikkeld en in ontsteking kunnen overgaan. Zijn deze bacteriën enz. eenmaal in het lichaam binnengedrongen, dan zullen zij zich aan hun nieuwe omgeving aanpassen, waardoor hun kwaadaardigheid stijgt. Dit is wel te begrijpen, daar de kans op besmetting in die dicht op elkaar levende dieren groter is ge worden, hetzij door rechtstreeks contact, hetzij via de lucht, het voedsel of het drinkwater. Deze kwaadaardigheid kan een dusdanige hoogte bereiken, dat ook de dieren met een normaal weer stand worden overweldigd. Het is dus zaak van de eerste orde, het weerstandsvermogen van de dieren zo hoog mogelijk op te voeren, door goede verzorging, lig ging, voeding en watervoorziening, het weren van tocht en vochtigheid BEMESTING IN DE STOPPEL Het oogsten is nu haast gedaan. De velden tonen weer hun gele stop pelbaard. Zij wachten op de komst van trekker met ploeg, die al dat stoppelland weer schoon komt sche ren en gereed komt maken voor de winterrust en de vruchtvolging in 1962. Tijd is geld. Een goede basisbe mesting, over de stoppel gebracht, kan in één toer door de bouwvoor worden heengewerkt. En een goed ingeploegde basis gift, fosfaat en kali, geeft een krachtiger groei dat wil dus zeg gen meer profijt zodra in het ko mende voorjaar de nieuwe inzaai weer ontkiemt. Stoppelbemesting, fosfaat en kali, eventueel ook magnesium op Mg- arme grond, is de laatste jaren wat in het vergeetboek geraakt. Het lijkt goed hier weer eens de aan dacht te vestigen op het voordeel ervan. De tijd is nu gunstig. De mest stoffen voordelig in prijs. Wat ge daan is, is gdaan. We weten niet hoe het voorjaar zijn zal. Stoppel bemesting wij geven ditdebouw- boer in eigen overweging is een vooruitziende belegging, die een ze kere en ruime rente geeft. Geen halve maatregel Als gevolg van de zeer natte zo mer, herfst en winter is het vorige seizoen in vele gevallen de basis bemesting danig in de knel geraakt. Dikwijls heeft men, noodgedwon gen, dit voorjaar volstaan met een overbemesting. Op goede gronden die in een zeer goede bemestingstoestand verkeren ziet men veelal in een seizoen nog weinig nadelige gevolgen hiervan. Een goede onderhoudsbemesting is op dit soort gronden trouwens eveneens belangrijk. Wanneer na melijk eenmaal een goede voedings toestand van de grond bereikt is moet alles gedaan worden deze te behouden. Dit is verreweg de goed koopste en meest doelmatige maat regel die genomen kan worden. Thans is ten aanzien van de basis bemesting dubbele waakzaamheid geboden. Door de overvloedige re gen zijn er opnieuw onmisbare voe dingsstoffen door onttrekking en uitspoeling verloren gegaan. Daar meststoffen als Thomas- slakkenmeel en op niet te lichte gronden kalizouten nu reeds met voordeel kunnen worden aangewend zal men er goed aan doen deze be langrijke basisbemesting, voor zover deze nog niet heeft plaats gevonden, zo spoedig mogelijk toe te passen. Wat nu gemist wordt kan met halve maatregelen in het voorjaar niet meer ingehaald worden want in elke halve maatregel schuilt een hele mislukking. De ruzie was tot uitbarsting ge komen door de vogeltjes. De kleine buurman links voelde plotseling de dierenliefde in zich ontwaken. Het gehip van gevederd gedierte in zijn tuin had een tere snaar in hem tot trillen gebracht en hij besloot deze kleine gasten voortaan het leven te veraangenamen door regelmatig voor voedsel en drinkwater te zor gen. Heerlijk lui in zijn stoel zittend, genoot hij van het vogelenthousias- me en het groeiende bezoek van mussen, spreeuwen, merels en rood borstjes aan zijn tuin. Hij kreeg zó het gevoel een goed mens te zijn. De forse buurman rechts misgun de de ander deze illusie. Deze man had reeds lang een hekel aan de kleine man naast hem. Dat kwam ook al door de vrouwen. De echtgenote van de kleine had haar wasgoed altijd een half uur eerder aan de lijn hangen dan de ega van buurman rechts. De buur vrouw begon daarop wat vroeger. Maar de volgende week was zij weer te laat. Zo boden de dames te gen elkaar op, tot de buurt met ver bazing kon constateren, dat op maandagmorgen het wasgoed bij deze twee woningen al aan de lijn hing als de zon opkwam. Buurman links liet zich niet lom pij. Hij liet 'n enorme T.-V.-anten- ne op zijn dak plaatsen. Over de haag liet hij de ander duidelijk ho ren welk een genot het is regelma tig zulke bibberende plaatjes in huis te hebben. De forse buurman rechts kon na tuurlijk niet achterblijven. Hij schafte zich een peperduur televisie-apparaat aan. Maar nau welijks had hij de tweede afbeta lingstermijn voldaan of hij bemerk te, dat het maar nep was geweest. Buurman links had wel een anten ne laten plaatsen, maar geen toe stel. De koude oorlog ging voort met tal van speldeprikken. De ene buur vrouw kocht een bontjas. De ande re volgde. De ene buurman kocht 'n bromfiets. De andere nam er één die wat harder kon rijden. Tenslotte lachten alleen nog de afbetalingsmagazijnen. De beide huurlieden hadden het lachen al lang verleerd door de zorgen, waar in zij elkaar hadden geholpen. Er wordt wel beweerd, dat ge meenschappelijke zorgen de ver broedering in de hand wreken. Maar hier was dat toch beslist niet het geval. Buurman links had enkele dagen de buurtvogels ge voerd, toen buurman rechts op het idee kwam, dat hij dat toch eigen lijk beter kon. Hij plaatste in zijn tuin een half dozijn boomschorsvo gelhuisjes en hij sloeg grote voor raden vogelvoer in. Als klap op de vuurpijl schafte hij zich een oude autoclaxon aan, die hij op het scheidingshek der beide tuinen monteerde. De volgende morgen was de si tuatie volkomen veranderd. De tuin van buurman was herschapen in 'n luilekkerland voor het gevogelte. Er was geen gevederde vriend die een stap kon doen zonder op iets eet baars te trappen. Maar verzeilde er per ongeluk een in de tuin van de kleine buur, dan dreef de loeiende autoclaxon hem naar het paradijs terug. Het gebeurde bij het buitenzet ten van de gemeentelijke vuilnis emmers. De kleine buurman bleek niet zo zwak of hij bracht de kracht op de ander een tik te geven met de volle vuilnisemmer. Buurman rechts plaatste een vrije schop tegen de schenen van de as- emmerzwaaier. De opgekropte gemoederen kwa men los en de politie er aan te pas. Het leverde de schatkist twee tientjes op, van iedere buurman één, in verband met de gepleegde mis handeling. We zijn nog eens langs de buur huizen gefietst, maar er stonden geen vogelhuisjes meer in de tui nen. 's Mensen dierenliefde kent wonderlijke gronden. dat Dient je Ark nou zit met d'r mooie bruidsjurk en schone toe komstdromen. Ze was daags voor haar trouwen met een vriendin 'n café binnengestapt om volkomen volgens de wetten der vrouwen emancipatie haar vrijgezellentijd uit te vieren, maar in plaats van de bruidegom kwam een telegram de volgende ochtend afgezonden door de verbolgen bruidegom, die „het niet gepast vond, dat vrou wen zich alleen gaan bedrinken". dat ons aller Brigitte Bardot boos is vanwege een villa, die vroeger St. Franciscus tot onderdak dien de en haar tot tijdelijk zomerver blijf. En zij sprak deze woorden: „Ik hoor dat het vroeger een klooster is geweest en dat St. Franciscus er nog heeft gewoond. Maar hij gebruikte geen warm water en ik ben St. Franciscus niet". Met het klimmen der jaren komt B.B. waarachtig tot enige zelfkennis. dat een Nieuw Zeelandse gasfabriek honden gaat africhten om gaslek ken op te sporen. Volgens de fa briek gaat namelijk 20 pet van het gas tussen fabriek en verbrui ker verloren en dat is tenslotte zondegeld, vinden zij. dat in Engeland een kip is gestor ven, die Adeleide heette en als enige kip in de wereld geen mooi ovalen eitje legde maar iedere dag een banaanachtig ei in het leghok deponeerde en dat haar baas al menig extra centje mee heeft verdiend, doch deze extra centen (bijna 10.000 gulden) hele maal heeft besteed aan liefdadige doeleinden. dat in Amerika weer een nieuwe ontdekking is gedaan, namelijk z.g. intelligentie-pillen en dat deze pillen nog grif verkocht worden ook?

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5