koopjes halen NU KOOPJES IN BEDRIJFSOPVOLGING GEEN VUUR Koopjes halen in onze opruiming Peter Hendrix Baz; Doe nu uw voordee in Venrays grootste speciaalzaak. Koop nu uit onze enorme sortering. Zie onze etalages. Mantels, japonnen, blouses, rokken, costuums, patalons, regenkleding, kinderkleding enz. tegen sterk verlaagde prijzen in de landbouw in bos en heide seizo in onze seizoen-opruiming grotestraat^28^ posTBiJs rouuu WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN opruiming Spotkoopjes Witte Export viltzeil Het itte uis -opruiming Vrijdag 14 juli 1961 No. 28 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG HPEEL EN MAAS El De K.N.B.T.B. heeft een werkgroep gevormd, die tot taak kreeg de bedrijfsopvolging in de landbouw aan een nader onderzoek te onder werpen. Zij heeft thans een rapport gepubliceerd, waarin aan vele aspecten van de bedrijfsopvolging in de landbouw zeer ruime aan dacht geschonken is. In het nu volgende artikel geven wij een korte samenvatting van enkele sociale problemen, die naast economische, civielrechtelijke en fiscale in dit rapport uitvoerig zijn behandeld. In dit rapport worden een aantal traditionele gebruiken, die nauw met de opvolging in het landbouw bedrijf samenhangen, aan een cri- tische beschouwing onderworpen. Met name wijst het rapport er op dat de ouders zich tijdig met het opvolgingsprobleem moeten bezig houden en dat men daarbij in het oog moet houden, dat alle kinderen gelijke rechten dienen te bezitten. Dat betekent enerzijds dat aan een opvolgingsregeling alle kinderen vrijwillige medewerken en ander zijds en dat vloeit uit het vooraf gaande feitelijk ook direct voort dat de opvolgingskwestie geen pri- vé-aangelegenheid is van vader en moeder, maar een kwestie is van het hele gezin, waarbij dus alle kin deren betrokken dienen te worden. De ouders moeten, zodra hun kin deren de lagere school verlaten zich reeds beginnen af te vragen, hoe zij zich de toekomst van hun kinderen denken. Zij zullen in onderling overleg met de kinderen vast stellen wie het landbouwbe drijf in de verre toekomst zal over nemen en hoe dit het beste gebeu ren kan. De aangewezen opvolger zal op zijn toekomstige taak zo goed mogelijk moeten worden voor bereid, terwijl aan de andere kin deren de gelegenheid geboden dient te worden om een ander vak te leren. LOON. De studiecommissie bepaalt uit drukkelijk dat de opvolger voor zijn op het bedrijf uitgeoefende arbeid een redelijk loon moet worden uit betaald. Hierdoor is het hem mo gelijk een spaarkapitaaltje te ver garen om later het ouderlijk bedrijf tegen een redelijke prijs over te ne men. Dan zijn er dikwijls grote fi nanciële en fiscale moeilijkheden en de last, die daardoor op de jonge boer komt te drukken, mag niet te zwaar zijn. Pertinent neemt de studiecommis sie stelling tegen het werken van 15-jarige en oudere kinderen op het bedrijf tegen zakgeld. Niet al leen worden hierdoor de bedrijf s- uitkomsten verkeerd berekend, maar men brengt geen wüziging in de verhouding die er bestond tussen ouders en schoolgaande jeugd. De ouders moeten de kinderen op voeden naar volwassenheid en niet onmondig blijven behandelen Ze moeten voor hun werken een redelijke beloning krijgen waardoor ook zij de kans krijgen door te spa ren voor later een kapitaaltje te verzamelen. OPVOLGINGSPROBLEMEN Het probleem der opvolging wordt wel moeilijk wanneer meer kinderen zin hebben het bedrijf voort te willen zetten. Natuurlijk kunnen de ouders op grond van testen e.d. een keuze reeds op voorhand maken. Maar als dat niet kan, zullen zij maatregelen moeten treffen, dat na hun dood onenigheid tussen de kinderen over de nalaten schap zoveel mogelijk voorkomen wordt Dit noemt de commissie een zeer belangrijke opdracht want al is de instandhouding van het bedrijf een groot familiebelang, een goede ver standhouding tussen de kinderen is nog belangrijker. Teveel erfenis kwesties hebben familievredes ver stoord en het is de plicht der ouders om te verwachten erfenismoeilijk heden reeds op voorhand op te los sen. Daarbij moet dan bedacht worden dat splitsen van het bedrijf of het los maken van sommige delen daar van in de meeste gevallen voor de economische opzet van het bedrijf funest is en daarom afgeraden moet worden. Een goed hulpmiddel bij de keuze van opvolger en vak-keuze voor de overige kinderen is het laten testen van deze jonge mensen bij het ver laten der lagere school Ook een boswachter is een mens. Een mens, die uit zijn slof kan schieten, als hij ziet hoe anderen met een levensgevaarlijke noncha lance een brandende sigarettenpeuk laten vallen in een bed van droge dennenaalden Men houdt zijn hart vast als het weer wat droger gaat worden en vooral in de bossen de vochtigheid en nattigheid mede door de war mere wind gaat verdwijnen. We mogen ons in Venray in het gelukkige bezit achten van enkele fraaie complexen bos. Onze gemeentebossen in Merselo, bij de ballonzuil en langs de Vrede- peel zijn of worden omgetoverd tot zeer fraaie stukken natuur schoon. Achter Oirlo liggen enkele mooie stukken, het goed van het kasteel in Geijsteren is terecht alom be kend en langs de Maasheseweg lig gen andere fraaie stukken die te recht zelfö grotere plaatsen jaloers naar Venray doen kijken. Het publiek leert gelukkig dit bezit meer waarderen en men ziet tegenwoordig gelukkig heel wat mensen een bezoek brengen aan dit unieke natuurschoon Nu staan er wel bordjes verboden toegang, méar geen bos-eigenaar noch een boswachtetr zal bezwaar hebben tegen zulk een bezoek, mits men niets vernield en verruïneerd, maar alleen komt genieten van het schone in Gods schepping. Men is hartelijk welkom en men zal zelfs alles doen om het de gasten zo veel mogelijk naar de zin te maken. Maar tegen deze elementaire re gels wordt nog al eens gezondigd. Er was vroeger een plaat van onze ANWB, die iedereen kende en waarop stond: laat niet als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos, de schillen en de dozen Men mag dan het rijmpje, al kennen, maar nog te veel blijkt, dat men dat niet in praktijk weet te brengen. Want de schillen en de dozen, de treurige resten van een picknick en een verblijf in onze bossen is op menig plaats merk-» baar. En de plekken, waar men met een rustig geweten schijnbaar een kar rommel, of puin heeft opgesto ten, zijn op beide handen niet meer te tellen In zo'n geval is het natuurlijk verklaarbaar, dat een bos-eigenaar handelend optreedt en zijn bos af sluit, waarmede de goede met de kwaden moeten lijden. Nu links en rechts de rode bor den met brandgevaar zijn opgehan gen, men middels affiches en an dere mededelingen toch dringend verzocht wordt om geen vuur in 't bos te brengen, is het toch ook fei telijk niet meer als een kwestie van gezond verstand en fatsoen om het vuur uit te laten, of het minstens zodanig te beschermen, dat brand gevaar absoluut uitgesloten is. Maar gooit men zeker geen half opgerookte sigaret brandend en wel in laag droge dennenaalden en kijkt men niet heel verontwaardigd als daar aanmerkingen op gemaakt wordt Er is de vorige week een verbaal gemaakt aan een jonge man, die fietsende op de fietspad langs de Maasheseweg zijn opgerookte si garet schijnbaar niet anders kwijt kon dan ze via duim en wijsvin ger het bos in te schieten, waar ,,'t stumpke bleef liggen smeulen. Natuurlijk doet geen enkel zinnig terij" niet verder nagedacht, na tuurlijk wou hij geen brandje stich ten, maar als er brand gekomen was, wat dan. Een smerige zwart en kaalge- stockte vlakte was achtergebleven en het zou jaren duren, voordat er weer iets terug is Natuurlijk doet men geen zinnig mens met opzet zulke dingen. Maar juist die door nonchalance, door onverschilligheid, gemakzucht kun nen die dingen wel gebeuren. En daarom dan nog eens dit waarschuwend artikeltje. Laat, nu het wat droger gaat worden, Uw si garet, Uw pijp, Uw sigaar uit in bos en hei en laat niet als dank voor het aangenaam verpozen de rest weet U wel, maar breng het ook in praktijk.... Nylon 1.45\ 2 paar 2.75^ met en z<m Haardkleedjes Tafelklede; dei- af 4.25 af 6.95 J. de Bruyn-Delsing Langstraat 13 Tel. 1230^ Extra aanbieding bree 2.50 per J. de Bruyn-Delsmg N Langstraat 13 Tel. 12 Porselein, emaille, plastic Huishoudelijke aHjkelen Zie etalage GROTESTRAAT 13

Peel en Maas | 1961 | | pagina 13