Rijks-subsidie-toelagen. Is er verpleegslers-nood in Yenray VREDEFEEST voor nieuwe kerk GSS™eS™IATaM ^0STBrsr?E^f2NGiRoESt52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN W. Hendrix te Boxmeer bouwde een carriere op I Gezondheid figffigM en genezing Vrijdag'' 7 juli 1961 No. 27 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS In „De Opmars" heeft een artikel gestaan over de Rijksstudietoela gen en renteloze voorschotten, die door het Ministerie van Onderwijs jaarlijks worden verstrekt. Daar stonden de meningen bij van vier jonge mensen waarbij als verstandig commentaar stond ver meld: „hun reacties mogen hier en daar in strijd zijn met de onze, ze zijn in ieder geval volkomen eer lijk". Een jongeman zegt daar: alleen een knaap waar pit in zit, die weet wat hij wil, moet in staat worden gesteld om te studeren. Hij pleit voor geen terugbetaling en alleen beurzen en rijkstoelagen voor jon gens. Een meisje pleit voor een kans voor iedereen, jongen en meis je en geen terugbetaling. Een jongeman zegt, dat alleen diegenen moeten studeren die ca paciteiten hebben en het geld moet worden terugbetaald, het is geen prettig gevoel zegt hij op kosten van de gemeenschap te hebben gestu deerd. En dan is er nog een meisje, die meent, dat kinderen van minder gefortuneerde ouders moeten voor gaan, maar zij vindt wel, dat het geld na afloop van de studie moet worden teruggestort, omdat daar van weer anderen kunnen studeren. Om deze zaak redelijk te beoor delen moet men zich eerst goed re aliseren hoe het er mee staat. In 1939 dus nauwelijks iets meer dan twintig jaar geleden waren er 1000 aanvragen en een begroting daarvoor van 300.000. Nu zijn er schrik niet voor het jaar 1961 55 a 60.000 aanvragen om een studiebeurs of renteloos voorschot met een begroting van veertig miljoen gulden. Men - kan dus niet zeggen, dat de regering"zich schriel heeft betoond in deze zaak. En toch moet men uitkijken. Deelt men deze 60.000 aanvragen op de beschikbare veertig miljoen, dan komt men niet verder dan 666 per persoon en daarvan kan nie mand studeren. Hoe moet dat nu? Natuurlijk selecteren. Van die 60.000 aanvragen zijn er 25 pet voor universiteiten en hogescholen, de rest 75 pet. is voor H.B.S., Gymnasium, U.T.S., Scholen voor beeldende kunsten, huishoudscho len voor opleiding leraressen, kweekscholen, M.O.-opleidingen enz. De eerste vraag is dus: wie ko men daarvoor in aanmerking en wie niet, als men al gedwongen is te gaan schiften, óók met een pot van veertig miljoen. De ene zegt: alleen jongens met capaciteiten de ander zegt: alleen 'n knaap met pit. Wij geloven dat het laatste het belangrijkst is. Een jongen, die weet wat hij wil en doorzet, brengt het verder dan een knaap, die geze gend is met een groot verstand, maar geen doorzettingsvermogen heeft. Maar hoe dat van te voren vast te stellen; rapporten van directeu ren van H.B.S.-en, Gymnasia of an dere schoolhoofden en instanties zouden hier goede diensten kunnen bewijzen. Die zouden wellicht ook kunnen vaststellen of het milieu, waaruit het meisje of de jongen stamt het aannemelijk maken, dat hij bij zijn studie zal slagen. Daarnaast staat de kwestie of jongens en meisjes gelijke kansen moeten hebben. Gelijke kansen misschien wel, maar men moet nooit uit het oog verliezen, dat in de meeste gevallen de meisjes hun studie niet afmaken, omdat zij hal verwege hun studie ten huwelijk gaan. Ook dan is het studiegeld nog niet verloren omdat zij de liefde voor de studie en voor hun vak la ter op hun kinderen kunnen over brengen. Dus wél gelijke kansen. Maar dan tenslotte de terugbe taling. De een zegt nee, de. ander ja. Ook dit is weer betrekkelijk. O.i. ligt het voor de hand, dat een terugbetaling met een soepele rege ling als er nu is, niet onredelijk is. De eerste/ twee jaar na afge stuurd te zijn behoeft men niets te rug te betalen en daarna tien jaar lang ieder jaar 10 pet. van het ren teloos voorschot. Wij menen, dat de jongeman ge lijk heeft, die zei, dat het geld moet worden terugbetaald, omdat je dat verplicht bent tegenover je even naaste. Men moet immers niet ver geten, dat die veertig miljoen be lastinggelden zijn, geld dus van an dere mensen en voor iemand, die daar van heeft gestudeerd en daar door een goede of prachtige baan heeft gekregen of een belangrijke positie heeft bereikt, moet het toch niet zo moeilijk zijn dit in tien jaar terug te betalen. Dat een man dit moet doen voor zijn vrouw, die drie jaa* op kosten van de gemeenschap heeft gestu deerd, speelt o.i. geen rol, omdat hij dit bij het huwelijk wel heeft ge weten. Kinderen van minder gesitueerde ouders behoeven o.i. niet voor te gaan maar moeten naar gaven van verstand en karakter worden be oordeeld als alle anderen en het zelfde te worden behandeld. Er kan hoogstens een verschil zijn in de hoogte van de studietoe lage, die voor diegenen hoger kan zijn, wier ouders minder gesitueerd zijn. We menen, dat zo de zaak het zuiverst is gesteld en overigens zijn de veertig miljoen belastinggelden, die de Staat hierin investeert, geen peuleschil. De studiosi mogen dit wel bedenken. In krantenberichten heeft men kunnen lezen over sluiting van gedeelten van ziekenhuizen en zelfs in de Tweede Kamer zijn over deze kwesties vragen aan de Minister gesteld. Een en ander blijkt veroorzaakt te worden door een gebrek aan verplegend personeel, dat in sommige plaatsen zo'n ernstige vormen heeft aangenomen ,dat men inderdaad bepaalde afdelingen in zieken huizen heeft moeten sluiten Het is stil in het rectorshuis van de VredepeelNiet dat de rector anders zo'n druktemaker was, maar als men zo in een gip sen corset boven op een kamer op genezing ligt te wachten van een aanrijding, dan is dat toch altijd nog anders dan normaal. Dan kan men weinig meer doen dan wat naar buiten kijken, naar de school en naar de Ripse weg, waar de auto's voorbü razen En moet men het gewone dagelijkse werk overlaten aan een ka pelaan, die als hulp b^gesneld is. Dat ziekbed mag dan misschien een harde dobber zijn voor deze priester, de bezoeker merkt er wei nig van. Want de hele ziekenkamer hangt vol tekeningen en schetsen. Van een nieuw gemeenschapsge bouw, van een nieuwe kerk. En als men vraagt hoe 't er mee gaat, dan is het enigste antwoord, dat het gonst van de activiteiten in de Vreej Bij een nader gesprek blijkt dan v/el, dat ofschoon letterlijk en fi guurlijk teneergeslagen, de rector dit alles allerminst als een rem voelt voor het vele opbouwwerk in de Vredepeel GROOTSE PLANNEN Dat is op de eerste plaats het ge meenschapshuis. „Goddank", zo zegt de rector, „dat die kogel door de kerk is". De 55 veelal jonge huisgezinnen uit de Vredepeel moeten de moge lijkheid hebben om eens bij elkaar te kunnen komen. Moeten eens sa men kunnen praten, samen overleg plegen, er moeten activiteiten ont wikkeld kunnen worden, cursussen gegeven en daar was nooit geen kans voor of het moest zijn in een schuur of een tot café omgebouwde kippenkooi. Dat mag voor een keer al wat ge zellig zijn, maar animeert niet bij zonder. Men heeft de koppen bijeenge stoken, een architect gevraagd en er is een uitstekend plan op tafel gekomen. Een behoorlijke zaal met toneel, een ruime vergaderlokaliteit, die ook voor cursussen geschikt is en mogelijkheden om de bibliotheek onder te brengen en zitdagen te houden voor de boerenleenbank en het consultatiebureau. 62.000 kost dat alles en men heeft de hemel geweld aan gedaan om dat geld bijeen te brengen. Dank zij de grote steun van onze gemeente, bijdragen van het rijk en andere instanties (Anjerfonds en Juliana fonds) is de grootste kop van dit bedrag af en voor de rest hebben zich de inwoners van de Vredepeel garant gesteld. Bovendien doen ze na de oogst nog gratis het grondwerk en zo, al les om de kosten maar zoveel mo gelijk te dekken EN DAN DE KERK Met dat alles wordt de kerk ech ter niet vergeten. U hebt waar schijnlijk al de affiches zien han gen, die het Vredefeest in de Vreej aankondigen op 15, 16, 17 en 18 juli a.s. Dat is dan ook weer alle maal voor de nieuwe kerk We hebben U vroeger al mogen vertellen, dat het noodkerk je in de school allemaal heel aardig en mooi is maar het is ondoelmatig, te klein en de school komt in de verdruk king. Een noodkerk wil men niet bou wen, omdat men dan voelt, dat men nooit aan een permanent gebouw toe komt en daarom heeft men ook nu maar weer een architect de heer Magis uit Helmond geraadpleegd, die achter elkaar bijgaande fraai ontwerp voor de kerk voor O.L. Vrouw van de Vrede heeft ge maakt. Een ruime kerk waarin voor 250 mensen plaats is, waarin voor aan de ingang een zeer fraai devotie kapelletje voor O.L.Vrouw van de Vrede is en die met de pastorie één fraai geheel vormt. Ze komt te liggen voor de school, met de ingang aan de weg naar de Twist. Met school en gemeenschapshuis vormt deze nieuwe kerk, die ge durfd van opzet en fraai van lijn is dan een prachtige kern in de Vre- 'depeel De rector mag dan practisch be wegingloos in bed liggen, maar de bisschoppelijke commissie heeft het ontwerp al goedgekeurd en nu is het EEN KWESTIE VAN GULDENS Daar in de Vredepeel zit men be slist niet op gouden bergen. Jonge gezinnen in nieuwe boer derijen op ontginningsgrond heb ben het uiteraard niet gemakkelijk, daar zo achteraf. Daar. telt iedere cent. Maar toch krijgt men het geld voor een ge meenschapshuis bij elkaar en toch heeft men al een aardig spaarpotje voor de kerk. Iedere eerste zondag van de maand is er collecte voor de kerk en het is nog niet voorgekomen, dat er minder dan 2 per gezin werd geofferd. We hebben ons afgevraagd hoe de situatie in Venray, in het zie kenhuis alhier, nu wel is. Zuster Mariette, de directrice der verpleegden, was zo vriendelijk om ons hierover de meest volledige in lichtingen te geven GEWELDIGE GROEI De directrice vertelde, dat het aantal verpleegsters in het St. Eli sabeth Ziekenhuis flink is toegeno men. Toen zij in 1951 als zodanig werd benoemd, waren er 15 meisjes, waarover zij de leiding kreeg. Thans zijn er 50. De uitbreiding van de medische wetenschap en het feit, dat er meer specialisten aan dit ziekenhuis zijn en worden verbonden, zijn oorzaak van deze toename. Daarbij kan nog worden aangete kend, dat verschillende verpleeg sters thans leidende functies be kleden. Reeds nu is er een tekort aan ge diplomeerde krachten, het aantal leerlingen is momenteel bevredi gend. Maar voor de nabije toekomst maakt Zr. Mariette zich toch wel zorgen. Immers, de plannen voor uitbreiding e.d., die men bezig is op te stellen en die geleidelijk tot uitvoering zullen komen, met daar naast de reeds boven geschetste ontwikkeling op medisch terrein en verder gaande specialisatie maken, dat meer verpleeg-krachten nodig zullen zijn. Verpleegkrachten, die ook na beëindiging van hun studie vast aan het Ziekenhuis alhier ver bonden kunnen zijn. STUDIE-MOGELIJKHEID Daar was het woord „studie" ge vallen en we wilden hierover meer weten. Zuster Mariette vertelde toen, dat in het Ziekenhuis een volledige op leiding gegeven wordt voor het di ploma A. Wat dit betekent moge uit het onderstaande duidelijk wor den. Een meisje dat zich aangetrokken voelt tot dit prachtige werk van naastenliefde, kan aan het Zieken huis, terwijl ze werkt, de verschil lende cursussen volgen, die door de doktoren en pater rector gegeven worden. Ze wordt dus leerling-verpleeg ster. De minimum eisen daarvoor zijn het diploma Mulo, 3-jarige huishoudschool, maar ook zij die schriftelijke cursussen gevolgd heb ben of een andere opleiding, komen voor toelating in aanmerking. De genoemde cursussen mogen eerst worden gegeven aan 18-jari gen. Meisjes die pas 17 zijn kunnen een jaar voor-opleiding volgen, waarbij zij helpen in dieetkeuken enz. Zo doen zij al vast enige er varing op in de omgang met zieke mensen. CURSUSSEN Is men 18 jaren dan kan men di rect beginnen als leerling- Men is dan intern in het Zieken huis waar men 8 uur per dag werkt, „kost" en inwoning en de was vrij heeft, alsmede de cursussen, die worden gegeven. De le jaars krijgen les in anato mie, EHBO en godsdienst, terwijl in praktijklessen hen het hoe en waar om van verschillende dingen wordt bijgebracht. In het tweede en derde jaar krijgt men verder medisch onderwijs. Na deze drie opleidings-jaren wordt dan examen gemaakt en krijgt men het verplegings-diploma A, waarop bij verdere studie dan nog de aantekeningen kunnen ko men: kraam, kinderen en wijk Bij deze opleiding, die zeer goede mogelijkheden geeft voor de toe komst, ontvangen de leerlingen ook nog een behoorlijk loom Zo krijgt de le jaars 140 per maand, de 2e jaars 155 en de 3e jaars 185, waarbij dan nog komt een ruime vacantie-toeslagregeling en reiskostenvergoeding. Naast kost en inwoning en het onderwijs een zeer redelijk te noe men beloning. De leerlingen krij gen bovendien nog 3 weken vacan- tie per jaar en de gebruikelijke snipperdagen Zoals gezegd, de leerlingen zijn intern en voor en goede vrije-tijds- besteding wordt veel gedaan. De directrice prees de geest on der de meisjes ondanks het feit, dat het nu wel eens behelpen is. Zoals bekend, is bij de toekom stige uitbreiding vooral gedacht aan een nieuw verpleegstershuis, waar meer ruimte beschikbaar is voor deze leerlingen, die zich ech ter nu, met wat behelpen, ook best vermaken in hun vrije tijd. TOEKOMST Heeft men eenmaal 't diploma A, dan zijn ook in het Venrayse Zie kenhuis goede banen beschikbaar voor deze meisjes, waarop al langer hoe meer verantwoordelijkheid wordt gelegd, met een daaraan aan gepaste salariëring Ook een meisje dat evt. niet zou trouwen, vindt dan hier een uitste kende levenspositie. Zuster Mariette beklemtoonde bij ons afscheid nog eens nadrukke lijk, dat in het Venrayse Zieken huis op vele meisjes werk te wachten ligt, dat niet alleen hen zelf in hun roeping van dienende vrouw veel voldoening zal geven, maar dat ook en vooral aan de lijdende evenmens ten goede komt. voo-ï de huid BESCHEIDEN BEGIN In het jaar 1930 nam de in Oirlo geboren heer W. Hendrix te Boxmeer, op bescheiden schaal de fabricage van mengvoeders ter hand. De personeelsbezetting be stond slechts uit enkele personen. Gedurende de vooroorlogse jaren breidde het bedrijf zich regelmatig uit. I nl939 had Hendrix' Veevoeder fabriek een voor die tijd aanzien lijke omzet bereikt. De personeels bezetting bedroeg 100 man. De oorlogsjaren legden door ge brek aan grondstoffen en vervoers mogelijkheden het bedrijf praktisch stil. In 1947 begon hij echter opnieuw. Nieuw personeel voor de voor lichting werd opgeleid, nieuwe we derverkopers werden gezocht, de fa briek uitgebreid, nieuwe proefbe drijven en laboratoria gesticht enz. Deze groei is tot op heden door gegaan en thans behoort de N.V. Hendrix' Veevoederfabrieken tot de grootste mengvoederfabrieken van Nederland. De personeelsbezetting bestaat uit 250 man. ONDERZOEK EN VOORLICH TING Deze sterke groei werd vooral be reikt doordat aan het samenstellen van de voeders volgens de nieuw ste wetenschappelijke gegevens, veel aandacht is geschonken. Ge tracht is op dit gebied steeds een voorsprong te hebben. Een wetenschappelijke staf, die eigen laboratoria en proefbedrijven ter -beschikking heeft, werkt steeds aan de .vervolmaking van de voe ders. VOORLICHTING 5 Daarnaast heeft een eigen Voor lichtingsdienst sterk bijgedragen tot de snelle groei van dit bedrijf. Reeds in 1933 zag de heer Hendnx als eerste in Nederland het belang in van een regelmatige voorlichting aan de afnemers omtrent voeding, verzorging, huisvesting, voorkomen van ziekten enz. Momenteel zijn voor 't bedrijf 60 voorlichters werk zaam, die elke 2-3 weken de afne mers bezoeken. Door deze dienst wordt 't maand blad „Hendrix Voorlichting" uitge geven, dat aan alle afnemers wordt toegezonden (oplage 13.500 ex.). Voorts worden jaarlijks plus minus 200 lezingen op het gebied van pluimvee- en veehouderij ge geven. ANDERE ACTIVITEITEN In de loop der jaren zijn door de heer Hendrix, verschillende andere bedrijven gesticht. BELGIë In België werd in 1938 met de Men heeft een graan-actie ten bate van de kerk en ook de jagers betalen wederom aan de kerk. Er is een oud papier-actie en an dere acties, kortom men spaart dat het een lieve lust is Maar ja, als men slechts met 55 gezinnen is, dan loopt een en ander niet zo bar vlot. Daarom is hulp van buiten noodzakelijk. Hulp, die men vraagt via een Vredefeest waar weliswaar een aanslag op Uw portemonnaie ge daan wordt, maar waar men toch ook wat voor terug krijgt. Dat feest is altijd gezellig en er is van alles te beleven. Reserveer dus een van die dagen voor een tochtje naar de Peel. Nu in de zomer is dat een aardig uitstapje en U helpt dan mede, dat deze nieuwe kerk einde 1962 ge bouwd zal kunnen worden. mengvoederfabricage begonnen. In 1958 werd een nieuwe fabriek te Merksem aangekocht waardoor het mogelijk werd, de produktie sterk op te voeren. Thans behoren Hendrix' Vee voederfabrieken in België tot de grootste bedrijven op dit gebied bij onze Zuiderburen. In dit bedrijf zijn 100 personen werkzaam. KöRVER Tijdens de oorlog was de produk tie van mengvoeders niet meer mo gelijk. Mede om te voorkomen, dat het personeel naar Duitsland zou worden gezonden, zocht de heer Hendrix naar een andere oplossing. Er werden enkele apothekers en chemici in dienst genomen en eind 1940 werd reeds begonnen met de bereiding van specerij-surrogaten onder de naam „De Körver". Aan het eind van de oorlog voor zagen deze Körver-produkten voor 90 procent in de behoefte aan spe cerijen in ons land. Nog steeds hebben de produkten van „De Körver" koffie, thee en specerijen een goede naam in ons land. NOBILIS Een steeds meer intensieve pluim veehouderij bracht ook meer ziek ten met zich mee. De eerste jaren na de oorlog wa ren in de Westeuropese landen nog weinig'goede preparaten te verkrij gen om ziekten bij pluimvee te voorkomen en tevens ontbraken nog geneesmiddelen tegen veel ziekten. De heer Hendrix voelde deze leemte aan en stichtte in 1949 een laboratorium voor het vervaardigen van pluimvee-entstoffen, pluimvee geneesmiddelen, etc. Dit laborato rium werkt onder de naam N.V. Nobilis en heeft 100 werknemers. N.V. Nobilis heeft dochtermaat schappijen in België en Duitsland, terwijl de Nederlandse maatschap pij vrij veel exposeert. EURIBID Bij de voorlichting aan de pluim veehouders komt steeds het belang 'van goed uitgangsmateriaal naar voren om goede resultaten te be halen. Na de oorlog is de pluimveefok kerij in Amerika een geheel nieuw foksysteem gaan volgen (z.g. hy bridesysteem) waardoor omstreeks 1950 in Amerika aanzienlijk beter kuikenmateriaal voorhanden was dan in West-Europa. In 1950-1951 werden door Hen drix de eerste Amerikaanse dieren beproefd en in 1952 werd een over eenkomst aangegaan met het meest bekende Amerikaanse bedrijf op dit gebied, de Hy-Line Poultry Farms te Des Moines, waarbij het alleen- verkooprecht voor West-Europa werd verkregen. De Hy-Line kippen werden in snel stijgende aantallen aan de Westeuropese pluimveehouder, ter beschikking gesteld. Het laatste jaar werden in West- Europa 13.000.000 Hy-Line kuikens verkocht.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5