Sport in Venray Vergif in de landbouw. Medische Missie-actie Venray Uit Peel en Haas Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SV™SSÏÏE&VK Ingezonden Geestelijk artikel Gezondheid s^ÉÊifj en genezing Vrijdag 2 juni 1961 No. 22 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Er zullen in Nederland weinig wetten zijn, die in beginsel een zo drastisch verbod inhouden als de wet op de bestrijdingsmiddelen, die immers alle handel in dit soort ar tikelen verbiedt, behoudens dan wanneer ontheffing wordt verleend. De wetgever gaat dus blijkbaar van het standpunt uit, dat handel in bestrijdingsmiddelen een levens gevaarlijke zaak is, die zo veel mo gelijk moet worden beperkt. Men kan het met deze zienswijze eens zijn of niet, een feit is het, dat nog steeds, speciaal op het platte land, ernstige ongelukken gebeuren, die vrijwel altijd zijn te wijten aan nonchalance van de gebruiker. Het geven van voorschriften hier omtrent is natuurlijk wel mogelijk, maar wie zou de naleving moeten controleren? Men kan toch moeilijk elke week een ambtenaar naar boer Janssen, 10 km achter in de peel sturen om te controleren of de bestrijdings middelen wel achter slot en grendel staan! Gelukkig bevordert de wetgever de veiligheid van de arbeider die met gevaarlijke stoffen moet om gaan. Het landbouwveiligheidsbesluit ligt geheel op het terein van de ar beidsinspectie en richt zich daarom op de persoonlijke veiligheid van de werkers in loondienst. Allerlei voorschriften worden ge geven 'hoe de gebruikers moeten omgaan met vergiften, met de sproei- of spuitmachines en met de overgebleven restanten. Tenslotte is er nog de warenwet, die in haar algemeenheid elk con sumptieartikel in ons land obser veert en daarom ook van toepassing is op de bestrijdingsmiddelen. Zorgvuldige voorschriften worden gegeven die vooral op de etikette ring betrekking hebben. Kleur, vorm lettergrootte, gebruiksaanwijzingen, termijnaangiftes, het zijn allemaal eigenschappen die niet eerder op bus, doos of tube mogen worden vermeld, dan nadat de warenwetuit voerders hun fiat hebben gegeven. OOK CHRONISCHE VERGIF TIGING De gevaren bij het 'omgaan met bestrijdingsmiddelen liggen op ve lerlei terrein. Vergiftiging kan n.L plaats hebben via het mondkanaal, via de luchtwegen, via open wonden en tenslotte nog door aanraking met een gezonde huidoppervlakte. Bovendien zijn niet alle vergifti gingen accuut. D.D.T. bijvoorbeeld is een stof die men in vrij grote hoeveelheden kan inademen, zon der dat er al te veel gebeurt. Maar wanneer men regelmatig in aanraking met deze stof komt, kan het gebeuren, dat zich in 't lichaam langzamerhand schadelijke stoffen gaan ophopen, die eerst op langere termijn tot ziekteverschijnselen aan leiding zullen geven. Voorzorgsmaatregelen zijn in ieder geval noodzakelijk, zelfs wan neer men werkt met zeer zwakke gifstoffen. Bij besproeien of bespui ten moet men daarom het lichaam met een waterdichte kleding be schermen en daarbij vooral niet de gelaatskappen en handschoenen vergeten. Tijdens het sproeien mag de stof beslist niet op naburige percelen te rechtkomen, zeker niet wanneer dit stuk land van uw buurman is. Het is altijd moeilijk de juiste schade te bepalen, maar u kunt er van verzekerd zijn, dat de rechter altijd in uw nadeel rekent. U hebt immers het kwaad veroorzaakt. Het opbergen en bewaren van de stoffen dient in een overzichtelijke ruimte te geschieden. Het is echt niet nodig, dat u eerst twintig ver- Jteerdje bussen aanpakt en opent, voordat u eindelijk de goede spuit- stof te pakken heeft. Veiliger, maar natuurlijk ook duurder is het, restanten onmiddel lijk weg te gooien, of beter nog te vernietigen EERST DE DOKTER WAAR SCHUWEN! Het eerste wat u moet doen bij vergiftigingsgevallen is de dokter waarschuwen. Geef zo mogelijk te lefonisch op welk vergif de patiënt heeft opgenomen en welke bestand delen daarin voorkomen. U kunt dit zonder moeite aflezen van het etiket, dat op de verpakking moet zijn aan gebracht. Wanneer het een ongeluk is, waar bij de gifstoffen op de huid zijn ge komen, verwijder dan de kleren en spoel de huid af met.veel koud wa ter. Pas daarna warm water en zeep gebruiken. Wanneer de patiënt het gif in de maag heeft opgenomen, probeer dan of de zieke in staat is met eigen handen een glas water vast te hou den. Laat hem gerust twee glazen drinken en wek daarna met mos terd-water of lauw zout water bra ken op. Lukt dit, dan kan men een eet lepel norit in water geven (geen norit toedienen bij fosfaten). Bij be wusteloze personen heeft het op wekken van braakneigingen geen zin. Hoogstens kimt u, wanneer het een gasvergiftiging betreft, kunst matige ademhaling toepassen, doch dit alleen, wanneer geen prikkelen de gassen, zoals formaline zijn inge ademd. Leg de patiënt op de rug, het hoofd opzij en verwijder kunstgebit en maak knellende kledingstukken los. Het lichaam reinigen en warm toedekken, behalve bij D.N.O.C.- en D.N.B.P.-vergiftigingen. GEEN MELK! Gechloreerde koolwaterstoffen als D.D.T., H.C.H., Aldrin, Dieldrin, En- drin enz. zijn in gespoten concen tratie minder acuut giftig. Wel is chronische vergiftiging door opeen hoping mogelijk. Ook kleurstoffen als D.N.O.C., in het algemeen phe- nolen, kunnen bij de bespuitign lei den tot chronische vergiftigingen. De patiënt raakt vermoeid, krijgt dorst en koorts en begint te trans pireren. De urine vertoont een groengele kleur. Zodra men deze verschijnselen waarneemt, is rust geboden. De pa tient moet veel drinken, bijvoor beeld suikerwater. Metaldehyde, veel gebruikt voor slakkenbestrijding, geeft soms ook aanleiding tot klachten. De behan- ling geschiedt met zuiveringszout, dat enige malen achtereen wordt toegediend. Organische esters van fosforzuur als parathion, systox enz. zijn zeer giftig. De patiënt wordt misselijk, krijgt maag- en darmkrampen en verliest vaak het gezichtsvermogen. De be handeling kan het best aan een arts worden overgelaten. Behalve bii kwikvergiftigingen is het veelgeprezen huismiddel melk beslist af te raden. Men kan een pa tiënt altijd laten drinken, maar neem dan water. Melk versterkt in zeer veel gevallen de giftige wer king. Alleen bij kwik is er sprake van een tegengestelde aktiviteit, zo dat melk hier het aangewezen mid del is. ACTIE 1961 VAN DE VRIENDEN KRING VAN DE MEDISCHE MISSIEZUSTERS IN VENRAY Op het hoofdkwartier van de Me dische Missiezusters te Imstenrade, zijn in de loop van de eerste maan den van 1961 de werkrapporten van de verschillende missiehuizen en kleinere posten binnengekomen. Wat is er te zeggen van de activitei ten in een zo bewogen jaar als I960 er een was? Vanuit Kongo moesten 5 zusters tijdelijk uitwijken naar Nederland, niet zozeer op grond van acuut ge vaar, maar omdat de Bisschop dit wenste uit veiligheidsoverwegingen. Vier van de negen zusters bleven en vier keerden na een verblijf van drie maanden in Nederland naar Pendzwa terug. De mensen uit het dorp en uit de omgeving waren blij en gaven het nieuws door met de tam-tam aan de buurtHet plaatselijk be stuur is verstandig. De moeilijkheden in het hele land hebben hier eigenlijk voornamelijk de moeders en kinderen gedupeerd. Toch hebben de zusters nog veel kunnen doen. Dit zijn de cijfers over 1960: aantal bedden 72; opgenomen patiëten 1.052. Poliklinische hulp verleend: 79.095 maal. Daarbij ko men dan nog de consultatiebureaux voor zuigelingen in omliggende dor pen. In de kliniek werden 113 grote en 811 kleine operaties verricht. De zuster-arts, zuster Thoma en de ver pleegster-vroedvrouw, zuster Su zanne, gaven ook lessen aan de op groeiende jeugd in algemene hy giëne en aan de groter meisjes een voorbereidingscursus voor het hu welijk. Een volledige opleiding voor land eigen verpleegsters kan nu nog niet worden stopgezet, maar wel krijgen de hulpverpleegsters geregeld en degelijk theoretische scholing. In het meer dan 10 maal zoveel bedden tellende ziekenhuis in Wel kom, Zuid-Afrika werden 25.251 pa tiënten opgenomen: de gemiddelde verpleegduur was niet lang nl. 7,9 dagen; in dit mijn-ziekenhuis wer ken 26 Medische Missiezusters; zij dragen de verantwoording over de verpleging en de organisatie van de verpleegdienst en hebben als docen ten en practische opleidsters deel aan de opleiding van zwarte verple gers. De zusters worden in hun werk bijgestaan door 24 gediplomeerde orderlies opleidingsduur 3 jaar, maar niet gelijk staande aan de op leiding voor de ziekenverpleging in ons land 29 leerling-orderlies, 42 zwarte leerling-verplegers die de volledige opleiding ontvangen en 6 vrouwelijke helpsters voor de kleine kraam- en kinderafdeling. Gediplomeerde medewerkers zijn: 4 blanke verpleegsters en 4 gediplo meerde zwarte verplegers. In Indonesië is het ook voor de Medische Missiezusters een kwestie van afwachten, hoe de situatie zich gaat ontwikkelen. Intussen behoeven we niet te ver zwijgen, dat de zusters op Java nl. in La wang en Solo, nu en dan zelfs met BOUWPLANNEN voor de dag komen. Het gaat dan wel niet om grote complexen, maar in ieder ge val is deze plannenmakerij een te ken, dat men de toekomst niet alleen-maar-duister inziet. Integen deel. Palombe, in Nyassaland, staat voor de bouw van het definitieve ziekenhuis; het schooltje, dat tot ziekenhuisje is omgebouwd heeft twee zalen tesanjen 20 bedden. In 1960, het jaar van de opening, meld den zich al 11.688 nieuwe patiënten. In Rangoon, Burma, werden de eerstgebouwde paviljoens van het nieuwe ziekenhuis geopend, onder grote belangstelling van overheid en bevolking. De zusters mogen zich daar bij zonder verheugen in de belangstel ling van de bewoners van Rangoon uit alle rangen en standen. Ook vele niet-katholieke personen en organisaties hebben aan de tot standkoming van dit ziekenhuis meegewerkt. En daarmee zijn we rond. Niet al leen in die zin, dat we op al de pos ten van de Medische Missiezusters even ons zoeklicht hebben laten schijnen, maar ook omdat we in de SPORTDAG YSSELSTEYN Sportleider Joosten maakte de prijzen bekend. De kring-adviseur reikte de prijzen uit. De prijzen werden behaald als volgt B.J.B. 1. Ysselsteyn 264,5; 2. Heide 255; 3. Merselo 251; 4. Leunen 247; 5. Oirlo 236,5; 6. Oostrum 230; 7. Veulen 220,5 8. Castenray 153,5. Afd. oef.: 1. Heide 86; 2. Yssel steyn 80; 3. Leunen 74,5; 4. Merselo 71; 4. Veulen 71; 6. Oostrum 69. Discipline: 1. Heide 25,05; 2. Yssel steyn 24; 3. Leunen 23,85; 4. Casten ray 23,10; 5. Merselo 22,95; 5. Oirlo 22.95; 7. Veulen 21,45; 8. Oostrum 21,30. J.B.T.B. bonds- en gecomb. oef.: 1. Veulen 164; 2. Heide 160,5; 3. Leu nen 159; 4. Ysselsteyn 145,5; 5. Mer selo 144,5; 6. Oirlo 143,5. Afd. oef.: 1. Merselo 81,5; 2. Leu nen 80,5; 3. Heide 80; 4. Veulen 78,5 5. Ysselsteyn 70,5. Discipline: 1. Leunen 23,85; 2. Ys selsteyn 23,70; 3. Heide 23.55; 4. Veu len 22,95; 5. Merselo 21,45; 6. Oirlo 20.40. Pyramide: 1. Oirlo 44,5; 2. Heide 44; 3. Ysselsteyn 43,5; 4. Leunen 42; 5. Merselo 41,5; 6 Veulen 41,5. 100 m lopen: 1. P. Janssen, Heide 12,6; 2. H. de Krijger. Veulen 13,3; 3. Keyzers Leunen 14,1. 4x100 m. estafette: 1. Merselo 55,1; 2. Ysselsteyn 57; 3. Heide 57,1. 800 m lopen: 1. Cox Ysselsteyn 2.32.2; 2. Verstappen Ysselsteyn 2.35.4; 3. Holtackers Leunen 2.36. 1500 m lopen: 1. M. Marcellis Ys selsteyn 4.56.3; 2. Vervuurt Leunen 5.06; 3. Fr. de Mulder Oirlo 5.16. Verspringen: 1. J. Janssen Heide 5.60; 2. G. Vousten Heide 5.40; 3. P. Emonts Merselo 5.30. Hinkstapspringen: 1. G. Vousten Heide 10.85; 2. P. Janssen Heide 10.70; 3. H. de Krijger Veulen 10.60. Hoogspringen 1. H. v. Ass, Yssel steyn 1.56; 2. P. Cox, Ysselsteyn 1.55; 3. J. Jenniskens, Leunen 1.49. Kogelstoten: 1. H. de Krijger Veu len 11; 2. G. Vousten Heide 10.93; 3. P. Drabbels Heide 10.25. Daarna sprak de kring-voorzitter nog een dankwoord aan allen die hadden meegewerkt aan het wel slagen van deze middag. Ondanks het minder goede weer, was er veel belangstelling. WIELERRONDE YSSELSTEYN Het wielerronde-commité heeft besloten om op 23 juli de ronde van Ysselsteyn te houden op het Mob. Complex. Wij komen hier nog nader op terug. laatste flits geconfronteerd werden met het werkelijke begin- en eind punt. Christenmensen, in dit geval Me dische Missiezusters, gaan ergens ver weg helpen een gezondheids dienst op te bouwen. Maar uiteinde lijk beoogt dit dienen, dat men zich zo gauw mogelijk overbodig maakt. Daarom is het van belang en uitermate hoopgevend, wanneer men medewerking ter plaatse vindt, wan neer men liefde voor de lijdende evenmens vindt en ook onder niet- cristenen begrip voor de religieuze bezieling, waarmee en waardoor je er toe gekomen bent om daar als zuster te gaan werken. Des te dringender de opdracht om dan ook in en door het werk voor de evenmens het Gelaat van Christus aan de mensen te tonen. Het overwinnen van ziekten en kwalen is een groot" goed, maar als we het geluk van de mens beogen, dan bedoelen we ook zijn volledig en onvergankelijk geluk, in een menswaardig, door God begenadigd leven op aarde en een definitief le ven met God en alle Godskinderen hiernamaals. En daarom is het verre van al leen maar een frase, als de Medi sche Missiezusters tot hun vrienden in Venray zeggen: „We zijn blij en dankbaar als u ons materieel goed helpt en zonder die hulp zouden we ook weinig kunnen beginnen, maar vergeet u niet, dat geen enkelemens ALS MENS tot zijn recht komt zon der geloof, hoop en liefde. En vraag in uw gebeden die Gods- gave voor alle mensen, die bij de Medische Missiezusters gezondheid en geluk komen zoeken". Geachte Redacteur, Uw artikel over het bejaarden probleem onder de titel „de oudjes doen het nog best", heeft mijn bij zondere aandacht gehad. Ik ben het met U eens, dat we er in Venray niet zijn met een overi gens prijzenswaardig uitstapje en nog prijzenwaardiger bejaardensoos, evenmin als met de bouw van en kele bejaardenwoningen. Er zal meer gedaan worden. Want, vergeet het niet, het aantal bejaarden in ons land is thans 1.100.000 woningen en volgens de staiistici zal dat over 20 jaren bijna verdubbeld zijn en dan 1.900.000 be dragen. Ook Venray zal met deze groei te i maken krijgen. Al is het waar, dat een bejaarden centrum als in Horst en Over- loon voor vele bejaarden, on danks de A.O.W., onbereikbaar is, dat houdt niet in, dat het daarom weg moet blijven. Want een derge lijk centrum kan en meet tevens een centrale zijn. Een centrale van waaruit het bejaardenwerk geor dend, geregeld, gestimuleerd en ge activeerd kan worden. Waar iedere bejaarde die hulp nodig heeft, die hulp vindt die voor zijn geval het beste is. Maar hierover is nog wel eens te schrijven. Waar ik op wil wijzen is het organisatie werk der bejaarden zelf Waar we vooral op willen wijzen is dat er zo'n grote organisatorische activiteit ontwikkeld wordt plaatse lijk, landelijk en diocesaan. Velen zetten zich in voor dit nieuwe werk. Wanneer we uit de jaarverslagen van de landelijke Unie van R.K. Be jaardenbonden lezen, bij welke vraagstukken deze organisatie het afgelopen jaar betrokken is geweest, hoe men contact heeft gehad met de Staatssecretaris, met de Federatie v. bejaardenzorg, activiteit inzake AÖW-verhoging, het verhaalsrecht, hoe er op vele plaatsen aan maat schappelijk werk wordt gedaan, dan staat men verstomd. Er zijn bestuurders, die dag in dag uit in het getouw zijn voor de be langen van de bejaarden. De organi satie wint daardoor het vertrouwen van deze grote groep, die zich ook meer bewust wordt van haar in vloed. Men denlce in dit verband ook eens aan hun politieke invloed; in 1980 zijn de bijna 2 miljoen bejaar den ook bijna 2 miljoen kiezers voor de Tweede Kamer! En naast onze Katholieke bonden zijn er andere bonden van bejaar den: de Algemene Bond onder socia listische leiding met 90.000 leden, de Bond voor Staatspensionering en 'n Protestantse Bond in oprichting. En van de katholieken zijn er nog een 250.000 niet georganiseerd, voor al doordat velerwege nog geen af deling bestaat of men zich beperkt tot een jaarlijks uitstapje of wat so- ciëteitswerk, zonder enige maat schappelijke activiteit en zonder meespreken van de bejaarden zelf. Op de duur wreekt zich die zelf- uitschakeling en in het stemhokje spreekt men anoniem toch mee! Een sterke actie wordt gevoerd voor de opheffing van de korting op de pensioenen van overheids- en semi-cverheidspersoneel, reeds met enig succes. Ik wijs verder op de actie tot ver hoging der AOW, op het verkrijgen van betaalbare prijzen in de bejaar dentehuizen, betere regeling van het ziekenfonds voor de bejaarden, het societeitswerk, het maatschappelijk werk, de hulp in persoonlijke ge vallen enz. Dit moge vele bejaarden een aan sporing zijn om zich in de gelederen van de Bond te scharen. Het moge de niet-bej aarden er toe brengen, om deze groep door een andere bril te leren zien: niet als een groep, die zelf niets meer kan, maar als een grote maatschappelijke groepering, die vroeger de hitte van de strijd heeft gekend en die door haar activiteiten alles doet, om de toekomstige bejaarden een betere le vensavond te bezorgen. Het leven gaat snel en men is vlugger a. d. streep dan men denkt Het ware nuttig zich thans reeds hierop te beginnen. WERKELIJKHEID IS INDRUK WEKKENDER DAN LITURGISCHE SYMBOLIEK Het lijkt soms wel eens of zich in deze wereld, die ons door een stroom van materialisme en atheïs me wordt overspoeld, tegelijk een tegenstroom verheft, die lijkt op een geest van weerstand. Men is geneigd te zeggen, dat de H. Geest, die tweeduizend jaar ge leden begonnen is het aanschijn van de aarde te veranderen, er nu zeer merkbaar mee bezig is. En zelfs op een Keel opvallende maTiie:*. Echrer, om dit te bespeuren moet men er oog voor hebben, ik zou zeg gen, men moet er zijn ontvang- apparatuur op weten in te stellen. Het is nog maar een paar dagen geleden, dat ik een priester hoorde vertellen van de contacten, die hij met protestantse sociale werkers had opgenomen, omdat hijzelf ook door zijn bisschop in het bedrijfs- apostolaat was gesteld. Deze mensen hadden tesamen vaak het Evangelie overwogen en de nood der mensheid, vooral van de industriële bevolking leren proe ven. En zij allen waren ervan over tuigd, dat Christus de oplossing moest geven. Neen, zij wisten dat zij met het Evangelie de oplossing in handen hadden. Zij wilden die dus samen nastreven. En niet in het minst door het ge bed. „Maar ik voel mij altijd een zaam en bedroefd, dat ik alleen de H. Mis moet lezen en dat mijn pro testantse medebroeders niet met mij in het offer delen", zeide hij. En hij verklaarde zich nader door te ver tellen, dat die protestanten eigenlijk wel zouden willen deelnemen aan 't H. Offer, aan de Eucharistieviering, maar dat zij nog juist voor een af grond, een muur stonden. En hij besloot het verhaal over zijn ervaringen, dat hij ervan over tuigd was hoe de H. Geest hier ze ker aan het werk is, al kan niemand zeggen hoe Hij werkt, waar Hij werkt en met hoeveel hevigheid. Velen die dit lezen en die oprecht met hun Kerk meeleven, hetzij pro- tetant, hetzij katholiek, zullen in deze dagen soortgelijke dingen er varen. Men ziet dat onder katho lieken en onder protestanten, on danks orders en reglementen, on danks verdachtmakingen en waar schuwingen, toch de wil doorbreekt om met elkander één te worden. En niet alleen dat, neen, men zoekt beiden naar een verdieping van de christelijke beleving. Dit is uit geen menselijke oorza ken te verklaren, hier is kennelijk de H. Geest onder ons aan het werk op een wijze, die aan het onstuimige grenst. Nog altijd leven wij liturgisch ge sproken in de schaduw van het Pinksterfeest. Maar de werkelijk heid is, dat wij het Pinksterfeest in zijn diepste wezen meemaken. Het geschiedt onder onze eigen ogen en met onze eigen medewerking. Tenminste, wanneer wij leven met de Kerk en met wat zich daarbin nen afspeelt. En dat is niet gering. ihxrï de huid van zaterdag 10 juni 1911 Op 12, 13, 14 en 15 juni a.s. zal te Venlo de grote land-, tuinbouw en paardententoonstelling gehouden worden, bij gelegenheid van het 63e Landhuishoudkundig Congres. Beschermheer: Z.K.H. Prins Hen drik. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat zondagmiddag boven Venray woedde, sloeg de bliksem in de woning van' de Wed. W. op de Kemp. Van de inboedel werd niets gered. De woning brandde totaal uit. Een 15-jarige jongen geraakte onder een vallende schoorsteen en liep verwondingen op. In café „Den Dril" werd een dezer nachten ingebroken en een som geld van 180 gestolen. De beide fanfare's „Euterpe' en „Cecilia" besloten zich tot een gezelschap te verenigen, onder het zelfde bestuur als eerst bij beide ge zelschappen. De repetitiën zullen voortaan ge houden worden in de muziekzaal, onder directie van de heren J. Broe der uit Mook en A. Verheugen al hier. Te Overlcon werd cok mond en klauwzeer geconstateerd. Dat de zelfde ziekte ook over de grens voor komt blijkt uit een bericht uit Goch: Wij duitsers zijn toch maar practische "lui. Om de verbreiding van mond- en klauwzeer tegen te gaan in de Rijnprovincie, is het ver boden om op de kermis te Xanten (18 juni) te dansen. Nu zullen de beestjes wel spoedig beter zijn. Op 27 juni a.s. zal de candi- daatstelling plaats hebben van vier leden voor de gemeenteraad van Venray. van zaterdag 13 juni 1936 - Te Nijmegen slaagde voor het doctoraal-examen in de Rechtswe tenschappen. onze dorpsgenoot, de heer L.J.H.J. Kraykamp. Woensdag van 10-12 uur be staat er gelegenheid de heer com missaris der Koningin te Maastricht te spreken over dienstzaken. - Op 23 juni a.s. hoopt de heer Th. Peters, hoofd der school te Oirlo de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren slaagde voor de acte Lager Onderwijs. - Donderdag overleed alhier in de ouderdom van ruim 80 jaren de heer Henri van den Bosch, die bij groot en klein bekend was. Hij ver vulde met ere meer dan 40 jaren het ambt van voorzanger in de- Pa rochiekerk en was 62 jaren lid van het kerkelijk zangkoor. Het was werkelijk een jolige avond geweest. In het holst van de nacht keerde een grote schare jon gelieden van beiderlei kunne een drachtig huiswaarts na de avond schuivend en schokkend op de dans vloer te hebben doorgebracht. Zoals dat bij jeugdigen wel meer gebrui kelijk is', bracht men elkaar naar huis. De een na de ander werd onder veel feestrumoer bij het ouderlijk huis afgeleverd en zo bewoog de slinkende schare zich door de stra ten. Bij het huis van Mientje is het gebeurd. Er werd luidruchtig af scheid genomen. Blijkbaar had men zich nog niet voldoende op de dans vloer kunnen vermoeien, want plots begonnen enkele jongelieden ent housiast op de maat in de handen te klappen, anderen begonnen te joelen en verrichten acrobatische toeren die tot de moderne dans kunst worden gerekend. Mientjes vader schrok wakker uit zijn eerste slaap en hij moest de volgende ochtend vroeg op. Boven dien was hij van mening, dat zijn dochter te laat thuis kwam. En ten slotte verkeerde hij in de waan, dat een net meisje geen omgang diende te hebben met lieden die ver na het middernachtelijk uur als kangoeroes over straat huppelen en rollen. Hij schoof het raam met een ruk open en wierp barse woorden naar be neden- Zijn kanonnade had echter een averechtse uitwerking, er steeg een wild gejoel op. Eén was er echter die de betichtingen serieus opvatte en zich de boze woorden van de vader persoonlijk aantrok. Hij geloofde zo onwrikbaar in de democratie, dat hij meende een uit voerige gedachtenwisseling te kun nen beginnen met de man boven aan het raam, De in piama gehulde boosheid dulde echter geen tegen spraak. Er kwam wat onwelriekend vocht naar beneden, precies op de korte- -aguof ap uua seC apuioojsaS s3uii ge man. Achter dit vocht volgde het instrument waaruit het afkomstig was. Met luid gerinkel holderbol- derde het over de klinkers. De jongeman, nu in toom ontsto ken, greep het ding bij het oor, boog zich licht achterover en wierp het met kracht naar binnen. Helaas had de boze vader het slaapkamerraam inmiddels juist gesloten. Het glasgerinkel deed de dans- lust plotseling ophouden, doch de woede op de bovenverdieping op laaien. Daarom werd een klacht in gediend, en daarom kwam de jon gen wegens vernieling voor de rechter. „Ik kan jullie houding niet be wonderen". zei de rechter. Maar de jongeman hoorde het niet. „Ik beklaag die dochter", murmel de hij voor zich uit. ,,'t Is anders nog wel zo'n aardige meid". En peinzend naar de vader starend ver volgde hij: „Hoe kan 't bestaan, zou je zeggen". De officier vroeg vijf gulden boete, mede in verband met de -bevuilde overjas van de verdachte. „Vijf gulden?!" sputterde dc jon geman. „Maar meneer de rechter, ik wilde hem alleen zijn rechtmatig eigendom teruggeven!" Z""olU «lAKM *VPOtlKfcM (-4 üanwui C (i'noiic«n^w y JULIANASINGEL41«fe/é/ 1061 (K4780)

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5