Rode Krois-aetie Onderscheiden Gouden (eest „St. Anna" De huurwet in pradijk. Drie gedecoreerden. W. J\A. Bloemen Vrijdag 26 mei 1961 No. 21 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 15X2 GiRO 150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ABONNEMENTS- (buiten Venray f 1.75) Het gouden feest van St. Anna heeft vele, vele hoogtepunten ge kend. Zo was er reeds eerder het bezoek van vele psychiaters, die kennis kwamen nemen van de stand van zaken. Zo was er donder dag een uren durende receptie, waarop vele vrienden van St. Anna hun gelukwensen kwamen aanbieden. Zo was'er de feestelijke zitting, waarop de hoogste autoriteiten op wereldlijk en geestelijk gebied dank brachten voor't werk, dat door St. Anna is gedaan. Zo waren er Koninklijke en Pauselijke onder scheidingen, waarmede het werk van de medici, der zusters en van het verplegend personeel, alsook van het technisch personeel ge waardeerd werd. En was er tenslotte de nieuwe ontspanningszaal, een juweel onder het vele nieuwe dat St. Anna na de oorlog ken merkt. Om van dit alles een verslag te brengen is meer ruimte nodig, dan een krant bieden kan, reden waar om wij ons beperken tot de feestzit ting in het nieuwe ontspannings gebouw. Deze zitting werd namens het Be stuur van St. Anna geopend door Zuster Godelieve, die de hoge gas ten van die dag in St. Anna welkom heette. Dat was allereerst de Minister van Sociale Zaken Mr. Dr. v. Rooy, de Gouverneur van LimburgDr. Houben, de vicaris-generaal van ons Bisdom Mgr. Odijk, Prof. Munten dam, Dr. Piebenga, Dr. Veraart en de vele anderen, die door hun aan wezigheid luister bijzetten aan dit gouden feest TOEVLUCHT VOOR VELEN In een hooggestemde rede ging Zuster Godelieve in het kort de ge schiedenis na van Huize St. Anna, dat niet alleen zijn gouden jubileum viert, maar ook het feest van zijn verrijzenis uit de puinen van de oorlog. Zij wees er op hoe St. Anna de jaren door, niet alleen toevlucht is geweest voor honderden geestelijk gestoorden, maar dat velen van hen ook daar nieuwe kracht en moed gevonden hebben om het zo moei lijke leven aan te kunnen, terwijl anderen er een nieuw tehuis von den. Zij herdacht dankbaar het werk der geneesheren, waarbij Dr. Schim v.d. Loeff een der groten is geweest, die o.a. door de verpleeg stersopleiding nieuwe mogelijkhe den geopend heeft. Ze herdacht ook dankbaar de na oorlogse opbouw-periode, waarin een dr. Veraart zulk een grote rol heeft gespeeld en die mede moge lijk werd door de steun van de de partementen en de Staten van Lim burg en Gelderland. Maar niet min der ook door de nimmer aflatende morele steun van Vader Bisschop, Mgr. Lemmens, die voor St. Anna 'n bijzonder plekje in zijn vaderhart open had. Zij noemde het nieuwe St. Anna de vrucht van ware samenwerking en wees er op, dat dit gouden jubi leum weliswaar een mijlpaal maar geen eindpunt is. De evolutie in de psychiatrie is groots en St. Anna zal die evolutie op de voet volgen en overeenkomstig haar geschiedenis, stimuleren waar zulks mogelijk is. WAARDERING EN DANK bracht minister van Rooy namens de regeripg over. Hij zei blij te zijn hiervan persoonlijk te kunnen ge tuigen zoals hij ook persoonlijk reeds vroeger kennis heeft kunnen nemen van het grootse werk, wat in St. Anna is en nog steeds wordt gedaan. Hij wees er op hoe in de afgelo pen 50 jaren veel is veranderd. Een verandering die zich kenmerkt in het nieuwe St. Anna, waar de huis vestiging is aangepast aan de nieuw ste eisen. De geschiedenis toont aan dat in St. Anna veel pioniersarbeid is ver richt, zowel op medisch als op orga nisatorisch gebied en bij de ontwik keling der psychiaterie heeft St. Anna immer voorop gestaan. In dit verband wees hij op het feit, dat St. Anna de eerste inrich ting voor vrouwen was, dat hier de eerste lekenverpleegsters werden opgeleid in pensionaatsverband, op de gezinsverpleging en op vele an dere feiten. Het werk op St. Anna, werd en wordt gekenmerkt door een geest van grote offervaardigheid en naas tenliefde en sterke bewogenheid met het lot der patiënten. De wederopbouw is een machtig stuk werk geweest en de moderne planning van het niéuwe St. Anna is een voorbeeld in den lande. Zij heeft het oude verloren gegane, in nieuwe vorm en schoner dan ooit doen herrijzen. Ook voor dit heeft de regering grote waardering, een waardering, die diezelfde regering tot uitdruk king heeft willen brengen in een tweetal onderscheidingen. Zo heeft het H.M. de Koningin behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Moeder Alfrida die sinds jaren aan St. Anna is verbonden en nu de overste is van de kloosterge meenschap. En de tweede onderscheiding was voor het hoofd van de Technische Dienst de heer J. Hendriks, die sinds 1926 zün beste krachten voor de instelling heeft gegeven. Hy werd onderscheiden met de gouden ere-medaille verbonden Ergens in die grote ontspan ningszaal van Huize St. Anna zat 'n beetje onwennnig door al die drukte, Zuster Boniface. Een bejaard zuterke, dat bij al die drukte nog wel eens teruggedacht heeft aan die an deren: Moeder Chrysanthe en de Zusters Scholasttique, Or- phanie, Lucille, Wilhelmina en Constant, waarmede ze op 4 nov. 1908 na 'n lange en verre reis in Venray arriveerde om de nieuwe kloostergemeen schap St. Anna te vestigen. Zij is die enige van de 7 stich teressen die het 50-jarig be staan van St. Anna heeft kun nen vieren en zal naderhand in 't zusterklooster te Noord- wijkerhout waar ze haar oude dag niet in ledigheid doorbrengt, verslag uitbren gen van wat er in Venray in die 50 jaren en op de bekro ningsdag daarvan wel alle maal is gebeurd. aan de Orde van Oranje Nassau. Moeder Alfrida was jammer ge noeg door ziekte niet aanwezig, maar onder handgeklap werd de heer Hendriks de onderscheiding door de minister opgespeld. Moeder Alfrida werd door Z. Exc. onder de pauze even bezocht, waar bij hij haar persoonlijk de onder scheiding uitreikte. BRON VAN CHRISTELIJKE NAASTENLIEFDE, zo noemde Dr. Houben het werk op St. Anna. Hij prees het initiatief der Staten van Limburg en Gelder land nu 50 jaren geleden, dat er oor zaak van was, dat in Venray deze inrichting is opgericht en thans zijn gouden jubileum kan vieren. Het is een zegen geweest voor vele, honderden.die hier door de genees kracht van kennis en liefde zogeen genezing, dan toch een veilige toe vlucht vonden. Hij ging diep in op de verhouding tussen de Staten van beide provin cies en Huize St. Anna en wees o.a. in dit verband op de financiële hulp, die deze Staten hebben kunnen bie den in het na-oorlogse herstel en wederopbouw-werk en op het ge lukkige samenspel, dat er immer is geweest tussen beide provincies en St. Anna. Hij prees het werk, wat op St. Anna is verricht en was er dank baar voor, dat de geestelijk gestoor de mens in deze inrichting in zo'n goede handen was, mede omdat hier een bron van de edelste christelijke naastenliefde onophoudelijk stroom de voor de zieke mens. Hefr werk van de doktoren Schim v.d. Loeff en Veraart, memoreerde hij dankbaar. INSTITUUT VAN CARITAS Datzelfde onderstreepte ook Mgr. Odijk, die namens Mgr. Moors de dank van het Bisdom overbracht. St. Anna is een instituut van de ca ritas van de eerste orde, zo zei Mgr. Odijk die gaarne een ere-saluut bracht voor de liefde, die bij deze verpleging al zo lang en veel is op gebracht. In de persoon van Dr. Kortman wilde ook het hoogste geestelijke gezag die waardering tot uitdruk king brengen. Daarom had het Z.H. de Paus be haagd Dr. Kortman te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote welke onder scheiding hy onder handgeklap de geneesheer-directeur opspelde. 3.000 Burgemeester Custers wilde niet achterblijven bij deze dankbetuigin gen. Want ook Venray heeft veel aan St. Anna te danken gehad, door de goede invloed, die zij had en heeft op de plaatselijke gemeen schap. Hij ging nader in op de ge schiedenis, waarin telkens opnieuw die verbondenheid van St Anna met Venray blijkt, een verbondenheid, die het met Venray deed ten onder gaan, maar ook herrijzen. Als een blijk van waardering bood hij namens Gemeente ene burgerij dan 't bedrag van 3000 aan, bestemd voor een passende versiering van het ontspannings gebouw, in de hoop, dat dit een blijvend symbool zal zijn van de band tussen Venray en St. Anna. FEESTREDE DR. VERAART In de feestrede van Dr. Veraart kwamen al die punten die de ver schillende sprekers naar voren had den gebracht nog eens terug, toen deze spreker in 'n groots overzicht nader inging op het werk van de zusters voor de geestelijk gestoor den. Een werk, dat juist door hun toedoen, door hun nimmer aflaten de liefde, die hoogte heeft kunnen bereiken, die van St. Anna dit grootse ziekenhuis heeft gemaakt. In een zeer uitvoerig betoog wees Dr. Veraart op het werk van de Bel*- gische Vincentius a Paolo, kannunik Triest, die met zijn liefdewerk ook voor Nederland, van zulk een grote betekenis is geweest, en daar als het ware de grondslag gelegd heeft voor een verdere uitbouw van de krank zinnigen verpleging. Diep ging de feestredenaar in op het werk van een dr. Schim v.d. Loeff, die mede de grondslag heeft gelegd voor een katholieke leken- verpleging. En vervolgens hoe kan het an ders werd de na-oorlogse op bouw-periode besproken, die na on eindig veel moeilijkheden, een nieuw St. Anna heeft doen verrij zen, opener, grootser en mooier dan vroeger, als een inrichting vol be loften voor hen, die hulp van node hebben. Dat naast de materiële op bouw ook de geestelijke uitbreiding niet vergeten is, moge blijken, aldus Dr. Veraart, uit het feit, dat twee religieusen reeds de stafcursus door lopen hebben en moge ook lelijke uit dit nieuwe ontspanningsgebouw, dat een garantie is een goede ont spanning van patiënten en allen, die zich daarmede bezig houden, iets wat even noodzakelijk is als de arbeid. Met de wens dat St. Anna meer nog dan in het verleden de gelegen heid zal benutten voor eigen weten schappelijk werk (de fundamenten voor de nieuwe laboratoria worden gelegd) besloot Dr. Veraart zijn grootste feestrede. STRAALTIJDPERK Dr. Kortmann sloot de rij spre kers met een vergelijking te maken tusen 50 jaren geleden en nu, in welk tijdvak de psychatrie een grote ontwikkeling te zien heeft gegeven. Hoe zal het zijn als het eeuwfeest van St. Anna wordt gevierd? Niemand, die het zeggen kan, maar zeker is, dat de psychiatrie steeds grotere vorderingen zal ma ken en dat ook een inrichting als St. Anna het hare bij zal moeten dragen tot deze vorderingen. Dat zal meer geldmiddelen vragen en daar voor zal ook nodig zijn 'n constan te zorg van mens tot mens in de na zorg. Een persoonlijk dankwoord voor de onderscheidingen en tot allen, wier onderlinge samenwerking zo veel is bereikt künnen worden, be sloot Dr. Kortmanns rede en was te vens het einde van deze feestverga- dering, die muzikaal werd opgeluis terd door enkele leden van 't Limb. Symfonie Orkest. Aan deze vergadering was een lange receptie voorafgegaan in het verpleegstershuis, waarbij honder den vrienden van St. Anna acte de presence gaven. In de avonduren besloot een mu zikale hulde van de Kon. Harmonie Euterpe de feestdag waarbij presi dent Laurensse namens Venrays be volking de zusters vooral dank zeg de voor het vele wat zij voor Ven ray doen en deden. Hij hoopte dan ook, dat de geld middelen, die Venray spontaan ter beschikking heeft gesteld, iets van die dankbaarheid toont en hij ver trouwde dat St. Anna en Venray ook in de komende tijd in een ge lukkig samenspel verbonden zullen blijven. II. In ons vorig artikel hebben we de Huurwet beoordeeld uit het oog punt van de huurbescherming welke deze aan de huurder biedt. Omdat woningen nog een schaars economisch goed zijn, heeft de Wet gever bepaald, dat er een zekere prijsbeheersing is, en anderzijds een tijdelijke huurbescherming noodza kelijk moest zijn. In dit tweede artikel gaan we na der in op de bepaling van de huur prijs, en dan vooral betrekking heb bende op woningen welke al in 1940 (mei) aanwezig waren. In de Huurwet is als beginsel aan vaard, dat de huurprijs van een wo ning in mei 1940 de basis-huurprijs is. Op deze huurprijs mogen dus de wettelijk toegestaan verhogingen worden toegepast met uitzondering van de laatste huurverhoging van april 1960. Hierop komen we nog nader terug. Een wonlhg dus die in mei 1940 niet was verhuurd, omdat het z.g. eigen bewoning was, en in 1950 of 1960 wel werd verhuurd, heeft dus geen huurbasisbedrag. Om tot een wettelijke huur te ko men wordt de woning vergeleken met de huur van een vergelijkbare woning. Op aanvraag van huurder en ver huurder brengen de Huuradviscom- missie hieromtrent advies uit. Omdat samenwoning en onderver huur hier en daar nog voorkomen, wijzen we even op de bepaling, dat de verhuurder (hetgeen dus niet al tijd de eigenaar is) bij inwoning de huur met 20 pet. voor de onderhuur der mag verhogen als vergoeding voor het ongerief dat aan de inwo ning vastzit. Als b.v. de totale huur van een woning 10 per week bedröagt en hoofdhuurder en onderhuurder heb ben ieder 50 pet. van de woning in gebruik, dan is de huurprijs voor de onderhuurder 5 verhoogd met 20 pet. is 6 zodat de hoofdhuurder in feite maar 4 verwoont. Wanneer het ging over verbeterin gen, aangebracht aan oude wonin gen werd de huur verhoogd in pro centen van de kosten der verbete ring. Met ingang van 1 april worden geen percentages meer berekend, doch zal de verbeterde woning moe ten worden vergeleken met soort gelijke woningen. Voor verbouwingen, hetgeen dus veel méér inhoudt dan een verbete ring, geldt een afzonderlijke rege ling. Ging bij de oude huurwet de ver hoging automatisch in, bij de wijzi ging van 1 april is dit niet het geval. Immers er is nu bepaald dat be paalde huren niet automatisch ver hoogd mogen worden. Venray staat b.v. in de vijfde klas se hetgeen betekent, dat voor wo ningen waarvan de huur op 30 mrt. 1960 lager was dan 6 per week de huurverhoging niet automatisch in- ging. De wet veronderstelt dat deze oude woningen gebreken zullen heb ben en daarom moet er eerst een verklaring van de Huuradviescom missie komen, op verzoek van de eigenaar, en waarbij ook de huurder wordt gehoord. Indien deze woningen bepaalde ernstige gebreken hebben, b.v. W.C. in de keyken, of buitenshuis, geen water in de woning, geen aansluiting op het lichtnet, slechts via één gevel licht en lucht enz. Daarnaast kunnen er aan het on derhoud ernstige tekortkomingen zijn, zodat zolang deze gebreken en tekortkomingen bestaan, de huur verhoging van de laatste 20 pet ge weigerd wordt. Indien de huur hoger is dan 6 kan de huurder aanvragen om de verhoging toe te passen op grond van de genoemde gebreken of tekort komingen in het onderhoud. Hierbij wordt ook de verhuurder gehoord. Bij de woningen beneden de 6 in Venray en 5 voor de kleinere plaatsen, mag de huurverhoging dus zomaar niet worden toegepast. Bij de huren boven de 6 in Ven ray kan dus de huurder zich tot de Huuradviescommissie wenden. Hij dient echter het betreffende formu lier goed na te lezen bij het aandui den der gebreken of tekortkomingen. Want alleen de door hemzelf opge geven punten komen in aanmerking, ook al zou bij het onderzoek blijken, dat er nog andere gebreken waren. Op dit punt is de wet erg formalis tisch, want het gaat toch in feite om de werkelijke toestand. Hiermede zijn echter de gebreken of te kortkomingen niet verholpen. De huuradviescommissie kan alleen de huurverhogingen niet toekennen. Indien men echter in een woning zit met zeer ernstige gebreken, welke niet verbeterd worden, kan de huur der zich tot de Kantonrechter wen den met het verzoek hem tot een be paald bedrag toestemming te ver lenen de gebreken te verhelpen en dit bedrag met de huur te mogen verrekenen. Hiervoor zijn echter enige kosten te maken, want dit wordt een formele procedure. Daar om is overleg van partijen het beste, echter op basis van de wettelijke be palingen. In de komende week vindt U in Uw brievenbus weer het bekende zakje van het Rode Kruis. Het is natuurlijk de bedoeling, dat U iets in dat zakje doet, dat enkele dagen daarna wordt afgehaald. Voordat U in een boze bui dat zakje weggooit, omdat er „al-ze- lève geschooid wordt" is het mis schien toch wel goed om eens na te gaan, wat ook voor U persoonlijk het Rode Kruis nu feitelijk wel be tekent. Want waar U ook komt, het bekende Rode Kruis is er. En hebt U het nog nooit nodig gehad dan gefeliciteerd. Hëbt U wel eens een ongeluk mee gemaakt dan weet U dat de mensen van het Rode Kruis voor U klaar staan. Kijk nu maar eens wat er in Ven ray, in Uw eigen plaats dus, voor U feitelijk wordt gedaan. Daar is een Transportcolonne met een 35 helpers en helpsters, die we kelijks oefent, binnen en buiten, in eerste hulp bij ongelukken en in eerste hulp in oorlogstijd. Deze men sen hebben zelfs een nood-hospitaal en zorgen er voor paraat te zijn als hun hulp nodig is. Dat geldt zowel voor grote rampen, als voor de klei nere ongelukken. Sinds enkele weken heeft men zelfs de beschikking over een eigen ziekenauto die bij eventuele onge lukken direct kan worden ingezet en die al goede diensten heeft be wezen om vorige week invaliden naar de Lourdes-trein in Roozen- daal te brengen. Geregeld gaan de helpers en help sters werken in de canatiehuizen van het Nederlandse Rode Kruis en op de Henri- Dunant-boot, waarop ook enkele Venrayse zieken een rondreis door Nederland hebben ge maakt. En verder ziet U de Rode Kruis- colonne regelmatig verschijnen bij voetbalwedstrijden, concoursen hip- pique wandeltochten e.d. om hulp te bieden. Dan is er de Bloedtransfusiedienst, die al heel wat jaren hier werkt en waaraan tientallen vrijwilligers hulp geven. Deze dienst onder leiding van Dr. Termote, heeft tientallen zieken kunnen helpen, die bloed nodig had den en verschillende van de donors hebben al de medaille (5x bloed af gestaan) of de plaquette gekregen (15x). Een dienst, waarvan de betekenis niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. In het afgelopen jaar zijn meer dan 150 liters bloed ter beschikking gekomen van men sen, die het bloed van anderen dringend nodig hadden om te kunnen genezen. Voor nieuwe donors is er bij deze dienst nog altijd plaats en ook Uw opgave wordt graag-tegemoet gezien. Verder organiseert 't Rode Kruis de bekende E.H.B.O.-cursussen voor particulieren, waarvan er dit jaar alleen al in onze gemeente 5 gege ven zijn. We wijzen nog even op de Infor matiedienst die b.v. bij het Duitse Kerkhof zulk een goed werk ver richt en op het Rampendepot, dat opgeslagen is in het St. Jozefkloos ter, waar voor geval van nood, bed den en dekens opgeslagen liggen, zodat direct goede hulp kan worden geboden als de nood aan de man komt Tenslotte is er het Welfare-werk t.b.v. bedlegerigen, dat weer wordt opgezet en waarvoor men in samen werking o.a. met de Psychiatrische ziekenhuizen alhier, een kracht hoopt aan te trekken. Hierdoor krij gen bedlegerigen wat om handen en zullen door deze „arbeidsthera- pie" sneller genezen. U ziet dus, dat ook in eigen ge meente en eigen plaats het Rode Kruis paraat staat. Paraat om als het nodig is ook U en mij te helpen. Maar het Rode Kruis-werk is vrijwilligerswerk. De mensen nemen vrijwillig deel aan de kosten, die een en ander met zich brengen, worden uit vrijwillige bijdragen be taald. Het is daarom dat U dit zakje in Uw brievenbus vindt en het is daar om dat wij U aanraden, dat niet zonder meer weg te gooien. Integen deel, geef met gulle hand, op dat het Rode Kruis kan blijven hel pen en het zo noodzakelijke werk zo goed mogelijk kan blijven doen. PRO ECCLESIA ET PONTIFICE Een totaal overdonderde Meester Vermeulen, zag op eerste Pinkster dag niet alleen Pastoor Janssen bin nenkomen, maar ook Deken Loonen, de Burgemeester, het personeel van de Ysselsteynse scholen en familie leden. Pastoor Jansen liet hem niet lang in onzekerheid over het doel van hun komst nl. het overhandigen van de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. In een kort felicitatiewoord her innerde Pastoor Janssen er aan hoe meester Vermeulen in 1925 werd aangesteld als hoofd van het toen- dertijd nog openbare schooltje in Ysselsteyn. Een schooltje dat tevens als kerk gebouw diende voor de pioniers van Ysselsteyns eerste dagen. Later is dat openbare schooltje 'n bijzondere school geworden en het onderwijzend personeel is er getuige van hoe de school gegroeid is. In het kort releveerde pastoor Janssen de grote verdiensten van deze hoofd-onderwijzer, die niet al leen het overgrote deel van Yssel steyns bevolking bij zich op de schoolbanken heeft gehad, maar ook de grote stimulator is geweest van het Ysselsteynse verenigingsleven, waarvoor hij zijn beste krachten heeft gegeven en dat veel aan hem te danken heeft. Dit heeft ook de aandacht gekre gen van de geestelijke autoriteiten, temeer waar hij door christelijke le venswandel voor velen een voor beeld is geweest. En daarom heeft Z.H. de Paus hem willen onder scheiden met de pauselijke onder scheiding van Pro Ecclesia et Pon tifice, welke onderscheiding hem door Pastoor Janssen werd opge speld. Deken Loonen was de eerste, die de gedecoreerde van harte geluk wenste met deze onderscheiding, 'n felicitatie, waarbij ook Burgemees ter Custers niet achterwege bleef, evenmin als de overige gasten, die meester Vermeulen hun gelukwen sen aanboden. Meester Vermeulen dankte aan gedaan voor deze totaal onverwach te onderscheiding, die hij graag ac cepteerde maar dan als een onder scheiding voor alle leerkrachten, die aan de Ysselsteynse school ver bonden zijn. Fanfare de Peelklank zorgde voor een keurige muzikale hulde, waar bij de heer Spreeuwenberg namens de Ysselsteynse gemeenschap zijn gelukwensen aanbood en benadruk te, dat als iemand de onderscheiding verdiend had, het meester Vermeu len was, voor wie niets te groot en te klein was als hij er het Yssel steynse gemeenschapsleven mee die nen kon. Een lange receptie be sloot deze feestdag. ERE-PENNING L.L.T.B. Op de jaarvergadering van de LLTB te Ysselsteyn werd de heer M. Wismans oud- en ere-voorzitter van deze afdeling door de algemeen voorzitter van de LLTB te Roer mond, de heer Mertens gehuldigd in verband met zijn vele verdien sten welke hij heeft voor deze plaat selijke afdeling. Namens de LLTB bood hij hem de zilveren penning aan van de bond als bewijs van erkentelijkheid. Op deze jaarvergadering die slecht bezocht was, kon mededeling ge daan worden van een gestage groei van de Ysselsteynse afdeling, die voor de verschillende producten kon boeken. De omzet steeg met bijna drie kwart miljoen tot 4 miljoen. 2 Pet. van de omzet krijgen de leden con tant uibetaald, 1,5 pet. komt op de ledenlening en de rest bij de alge mene reserve. Die zal waarschijn lijk wel aangesproken worden i.v.m. uitbreidingsplannen van de maga zijnen, die weer te klein zijn, terwijl ook de mengcapaciteit danig ver groot moet worden. Een desbetreffend voorstel, waar bij van de leden bouwverlof ge vraagd werd voor ongeveer 100.000 werd goedgekeurd. De heer Mertens besprak verder op deze vergadering diepgaand de landbouwpolitiek van heden, die hij weliswaar niet op alle onderdelen zeer gustig kon noemen, maar an derzijds toch mogelijkheden gaf voor een verdere en gezonde uit bouw van het landbouwbedrijf, dat echter zich steeds beter moet spe cialiseren en intensiveren. afwezig zaterdag 27 mei Spoedgevaliwrplaatselijke huisartsen NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Ponderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788—262 SINT ADELBERT De laatste bijeenkomst van de af deling Venray van de St Adelbert- vereniging gedurende het vereni gingsjaar 1960-'61 vond plaats op dinsdag 16 mei jl. in het klooster van de paters Karmelieten te Smakt De zeer eerwaarde pater dr. A. Kockelmans, lector aan het philoso- phicum der paters van de H.H. Har ten te Valkenburg, hield een voor dracht, waarvan de titel luidde: „Wijsgerige beschouwingen rond het verschijnsel mens van P. Teilhard de Chardin". Op zaterdag 27 mei a.s. wordt het lopende verenigingsjaar besloten met een avondmis, die zal worden op gedragen door de geestelijk advi seur, de Hoogeerwaarde Heer pas toor-deken A. Loonen. Hierna zullen een borrel met daar opvolgend souper aan dit besluit 'n extra feestelijk accent verlenen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1