tegen aspergevlieg Instuif - ïenrav ROGOR isAs&m Toerisme Kerkelijke Diensten V Aspergetelers, gebruik Overpeinzingen Is de klant nog koning van 21 tot en met 27 mei VLOEIBAAR Dosering 150 cc per 100 ltr. water. Werkt door direkt kontakt én systemisch. Doodt de vliegen én haar maden. Reduceert de aantasting tot een laag Ni ROGOR-Vloeibaar is uit voorraad leverbaar b Fa. HENK VAN GELDER Molenstr. 5 St.Anthonis, tel. 08&58-390 Fa. A.W. HERMANS, Leunseweg 25 Venray, tel. 04780-1483 ROGOR is een Houry-produd, dus betrouwbaar A ASSMIMTOHl JÜLIANA51NGEL41'tekfM\ (K4780) rol Wat er van zij, voor 1 januari van het nieuwe jaar zal een besluit ge nomen moeten worden. Dat zal een moeilijk besluit zijn. Het betekent een afscheid aan 10 goede jaren en het begin van een nieuw tijdperk. Een tijdperk, dat de een misschien in deze richting ziet, de ander in die Maar van beide partijen mag ge vraagd worden juist in het belang van de streek dat men zich goed be denken zal en zich zal dienen te re aliseren dat een open oog heeft voor mogelijkheden en moeilijkheden, 'n begrip voor eikaars standpunt en 't besef, dat samenwerking nog altijd beter is dan gescheiden op te trek ken, van meer waarde is dan een oud ressentiment tegen een buur- plaats, die door de Griendtsveense- peel af te staan, het Lollebeekplan mede mogelijk maakt. pudding 40 cent, wordt op gewenste tijd thuisbezorgd; verse roomkarne- melk 3 cent per liter; kamemelkse pap 7 cent per fles. Hier is uw portie gezondheid! Pinksteraanbieding rijwielen voor 9,95, 12,50, 15,—, 17,50 en 22,50. Brommers waren er toen gelukkig nog niet! FIETSEN IS GEZOND Overbekend is het feit, dat de be roemde Amerikaanse hartspecialist dr. Dudley White de vroegere presi dent van Amerika, generaal Eisen hower heeft aangeraden een fiets aan te schaffen, om door een ge zonde beweging de gevolgen van een hartaanval te overwinnen. In een uitvoerig artikel geeft het weekblad Revue een overzicht van het leven en de werkzaamheden van deze kleine, magere arts van vierenzeventig jaar, die meer dan vijftig jaar zijn praktijk heeft uit geoefend en die zoveel successen heeft behaald op het gebied van het genezen van hartziekten, dat hij de erenaam dokter Heart, dokter Hart, heeft gekregen. „De mensen weten tegenwoordig niet meer, hoe zij hun spieren moe ten gebruiken", is een van de uit spraken van deze specialist. „Ik neem elke dag lichaamsbewe ging, ik hak hout, ik maak fietstoch ten, ik maai met de hand het gras in mijn tuin. Het grootste gevaar van een auto is niet, dat die de kans op ongelukken vermeerdert, maar dat de autobezitter niet meer fietst of loopt. Wil je een hartkwaal krijgen, dan moet je absoluut geen lichaams bewegingen nemen". Dr. White is voorzitter van de Amerikaanse bond voor veilig fietT sen en door zijn stimulerend werk is de fiets weer bekend gewórden in de Verenigde Staten. Er moet veel meer gefietst wor den vindt de dokter, want fietsen kan de mens redden van hartkwa len. „De mensen", zo zegt „dokter Hart", hebben het zo vaak over kwalen en over ziek zijn, dat zij bijna vergeten over hun gezondheid te spreken en dat zij gewoon de middelen negeren, die 'n kwaal van de moderne mens is, dat hij lui is. Hij ziet er tegen op, een wande ling van vijf kilometer te maken. Maar zo'n wandeling doet een mens meer goed dan welk geneesmiddel of welk bezoek aan een psychiater ook. Men moet lichaamsbeweging even belangrijk vinden als slapen, eten en werken. Daarom zeg ik, dat iedereen elke dag 2 uur lichaams beweging moet nemen. Is dit onmogelijk, dan moet hij er voor zorgen, toch zeker twee uur per week zijn spieren op een goede ma nier te gebruiken. Dit geldt ook voor mensen van boven de zeventig, al leen moeten zij het wat 'kalmer aan doen. Van krachtige gespierde mensen zijn wij veranderd tot te goed ge voede en te veel verwende mensen. Wij hebben te veel voedsel, te veel auto's. Wij zijn het spoor kwijt geraakt, maar iedereen heeft de kans om zichzelf te corrigeren TOERISME IN DE OUDE TIJD In onze moderne tijd is het toeris me sterk toegenomen. Moeilijker is het ons voor te stellen, dat een paar duizend jaar geleden er ook al vele toeristen waren, personen, die voor hun plezier een flinke reis onderna men. Vooral in de Griekse Oudheid. Be halve 'n aangename tijdspassering had voor de Grieken het reizen een religieus doel. 70 vakantiedagen per jaar trokken ze uit om de feesten, die ter ere van hun vele goden wer den georganiseerd, te bezoeken. Misschien vindt U dit een vrij lange vakantie, maar men diene in het oog te houden, dat men soms dagen, soms weken nodig had, om de plaats van bestemming te berei ken. OP REIS Gewoonlijk ondernam men de tocht in gezelschappen mede ook met het oog op de vele gevaren, die de reizenden onderweg bedreigden in de vorm van rovers, wild gedierte enz. GASTEN OP BEZOEK Deze week heeft een groep jonge mensen wel op een bijzondere wijze kennis gemaakt met ons aller Ven ray. Leerlingen van de St. Joost-aka- demie uit Breda hebben een studie week in Venray gehouden, dat en voor deze jongelui en voor ons alle maal vruchten zal afleveren. Deze studenten, reclamemensen van de toekomst, hebben in Venray een stuk practisch werk moeten doen, dat hun leraren in staat stelt hun vorderingen en prestaties te be oordelen in 't zo moeilijke reclame vak. Hun opgave was om voor ver schillende bedrijven in onze ge meente een affiche te ontwerpen. Maar daarnaast moesten zij ook de verschillende aspecten, als indus trialisatie en landbouw in onze ge meente bestuderen en hierover en kele zgn. ncrmaalbladen opstellen, verlucht met foto's en tekeningen, die de belangstellenden lezer en kij ker een goed beeld geven van Ven ray. Geen eenvoudige opgave, al heeft men alle medewerking van industrie gemeente en andere betrokkenen, want deze „problemen-behandeling" stelt natuurlijk andere eisen als de reclame voor een pakje thee Maar de jongelui zullen op deze manier wel op een bijzondere wijze kennis maken met onze gemeente en met de problemen, die zij te over winnen heeft. We mogen slechts hopen, dat deze eerste kennismaking voor deze jonge kunstenaars alleen maar aanleiding zal zijn om ook later nog met ge noegen terug te denken aan de plaats, die nu misschien voor som migen van hen te veel met „proef werk" samenhangt. Van de andere kant hopen wij, dat de „kijk" van deze jongelui op onze gemeente ook voor ons verjon gend zal werken. In di^.zin, dat hun werkstukken ons weer eens opnieuw voor ogen houden wat er gedaan is en nog gedaan moet worden om de steeds groeiende bevolking op te vangen en de kans te geven in eigen plaats en eigen streek in hun onder houd te voorzien. Bij al de gewichtige rapporten, die in de laatste jaren over Venray verschenen zijn, is het soms moei lijk door de bomen het bos te zien. Hopenlijk zal hun werk niet al leen naar buiten uit Venrays naam een betere klank geven, maar zal het ook ons zelf een spiegel voor houden, die niet alleen de schoon heid toont, maar ook de schoon heidsgebreken. MOEILIJK BESLUIT Wie het verslag ontvangt van de vereniging voor Kunstmatige Inse minatie van onze Coöp. Zuivelfa briek en daarin de resultaten vindt van het werk dat de afgelopen 10 jaren is verricht, die zet ook als buitenstaander eerbiedig zijn petje af voor de geleverde prestaties. Het is met de K.I. hetzelfde als b.v. met de hengstenassociatie. Namen als Nico van Melo en Mia's Paul zijn ook wel doorgedrongen tot buiten de landbouwerskringen, maar aan hun gi-ote betekenis juist voor onze landbouwers en daardoor voor onze hele streek, loopt men mis schien te achteloos voorbij. Wie dat beslist niet doen zijn de' kenners uit binnen- en buitenland, die weten, dat hier goed vee en goed paardenmateriaal te halen zijn en daarvoor ook de nodige offers willen brengen De betekenis van de vergadering die afgelopen week is gehouden en: waarbij de K.I. losgemaakt moet werden van de fabriek is daarom niet alleen voor de landbouwers, maar ook voor deze hele streek van betekenis. Door voorschriften van het Land bouwschap moet de K.I. zelfstandig woi'den. Juist op een tijdstip, dat onder de leden van de zuivelfabriek, waaronder tot heden ook de K.I. hoort, tweedracht bestaat, wat men zal gaan doen. Of men zal concentreren, wat in houdt, dat men zich aansluit bij het in Horst gevestigde K.I.-Centrum Noord-Limburg, of dat men hier zelf nieuwe stallen, laboratoria etc. zal gaan bouwen. Het ene deel is voor concentratie het ander deel voor zelfstandigheid. Terwijl men door de genomen be sluiten deze kwestie voorlopig even op zijn beloop liet, wordt men nu feitelijk gedwongen partij te kiezen. Dat is 'n grote moeilijkheid. Ter wijl enerzijds de vakmensen voor concentratie zijn, dat ook foktech- nisch verschillende voordelen biedt, van economische nog maar niet te spreken, is er een ander deel dat zegt: 10 jaren lang was Venray een voorbeeld voor iedere K.I.-vereni- ging in den lande, waarom dan zo niet verder gewerkt. En daarbij speelt misschien het sentiment de kwestie Horst ook nog zijn Is de klant wel koning? luidde de vraag die onlangs te Den Haag op een congres van huisvrouwen werd gesteld. Het antwoord van de zijde der huisvrouwen bleek negatief te zijn. Het heeft er alle schijn van, dat fabrikant en winkelier er niet zijn om de consument te gerieven, maar dat de consument er is om de fabri kant en distribuant te verrijken", aldus de huisvrouwen. Waarom werden anders de keer op keer van de zijde der consumen ten geuite wensen niet ingewilligd? Waarom blijft het door de meeste vrouwen verfoeide bonnen- en ze gelstelsel anders zo hardnekkig ge handhaafd? Het verhoogt de prijs onnodig en brengt nog extra werk mee voor de huisvrouw. Waarom blijft de opgave van de juiste samenstelling van textielweef- sels anders achterwege. Met name wollen stoffen zijn volkomen vogel vrij in ons land en het etiket zuiver ol geeft zelfs geen garantie dat er wol^verwerkt is in het aldus geëti ketteerde artikel. Verdere klachten van de zijde der huisvrouwen waren: het ongeschool de en ondeskundige winkelpersoneel dat vaak nauwelijks weet wat er verkocht wordt en dus ook geen juiste inlichtingen kan verstrekken. Voorts de hinderlijk veelbeloven de reclame die evenals de bonnen de goederen duurder maken dan nodig is en meer dan eens misleidend werkt Dit zijn dan een paar van de wen sen van de zijde van de klant die zich in het beste geval nog slechts koning in ballingschap kan voelen. Een ballingschap overigens die de klant-koning gedeeltelijk aan zich zelf te wijten heeft. Het werk van de huishoud raad en de consumentenbond wordt immers nog steeds veel te weinig gewaar deerd en gesteund door de consu ment in het algemeen en de huis vrouw in het bijzonder. Amusement, zang, voordracht. Dit zijn de programmapunten die mor genavond op het podium gebracht zullen worden. Als speciale gast zal optreden Rob Vrieling, die U allen bekend is door zijn radio-voordrach ten, grammofoonplaten etc. etc. Verdere medewerkers aan dit grootse amusementsfestijn zijn en kele zangers, zangeressen en orkes tjes, die reeds op verscheidene ta lentenjachten eerste prijzen behaal den en ook menigmaal in de aether geweest zijn Het wordt weer een denderende avond, waarop we alle Instuivers verwachten. Aanvang in zaal Wil- helmina 7.30 uur. Entree als altijd 0,75. GARANTIEPRIJS VOOR SUIKER OOGST 1961 VASTGESTELD Uitgaande van een suikerbieten- prijs van 51,50 per 1000kg met een suikergehalte van 16 pet. heeft de Minister van Landbouw en Visserij de garantieprijs voor suiker voor de oogst 1961 vastgesteld op 61,20 per 100 kg af fabriek. Voor de oogst 1960 gold een ga rantieprijs van 62,10 per 100 kg witsuiker 54 voor 1000 kg suiker bieten). De gegarandeerde hoeveelheid witsuiker wordt, evenals voor het seizoen 1960, voor de oogst 1961 be perkt tot 465.000 ton, dan wel, in dien de binnenlandse consumptie van 1 oktober 1961-1 oktober 1962 méér zou bedragen, tot ten hoogste de verbruikte hoeveelheid. VOORBEELD In Europa komen ieder jaar 50.000 personen om het leven bij verkeers ongelukken. Van een klas met veer tig kinderen verongelukt er op straat minstens een. Een miljoen mensen lopen er in 't verkeer verwondingen op. Daar om moet alles gedaan worden om PAROCHIE ST PETRUS BANDEN Priester van de week: Past. Geerits Zondag: hoogfeest van Pinksteren; 6.30 Sj. Maessen; 7.30 V/im Clephas; 8.30 J.C. Hendriks-Dommeck; 9.30 hoogmis voor de parochie; 10.45 overl. fam. Huberts; 11.45 Gertruda Custers en A. Peters; 7 u. pl. lof. Maandag: 2e Pinksterdag; 6.30 Christiaan Janssen en dochter; 7.30 wed. Bom (buurt); .8.30 Not. Pluy- makers; 9.30 best. dienst overl. ouders Tonen-Vermeulen; 10.45 Jose Kremer-Vullings; 11.45 Wed. Kree- mers-Poels; 7 uur lof. Dinsdag: 6.45 Sj. vd. Munckhof; 7.30 Hendrina Manders en kinderen; 8.15 best. jd. Maria Kusters, beide echtgen. en dochter Maria; 8.15 G. Ligthart; 7.30 Christelijke Moeders. Woensdag: 6.45 M. Franssen; 7.30 Coba Rongen; 7.30 Jozef Bongaerts en beide dochters; 8.15 M. Cornelis- sen en Antonetta Wijnhoven 3kl; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 L. Gerrits; 7.30 Sacr.-hoogmis; 8.15 Jacobus Verbeek en Mechtilda Baltussen 2kl; 8.15-, overl. ouders Maessen-Swaghöfer. Vrijdag: 6.45 uit dankbaarheid fam. Janssen-v. Berlo; 7.30 bijz. int.; 7.30 Christiaan Janssen en dochter; 8.15 W. Schraven en L. Lijffers Ih; :.15 zekere int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 overl. ouders Schols-Leers; 8.15 best. dienst 12'/2-jarig huwelijk Cus- ters-Vergeer; 9 u. pl. huw. Willem- sen-Linders; 9.45 pl. huw. v. Goch- Derkx; 7 u. lof; biechtgelegenheid van 5.30-7.30. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Rektor Hoogfeest van Pinksteren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de plechtige hoogmis om 10.15; de koliekten voor kerk en bijz. noden; 7 u. lof met feestpredikatie door pater drs. Canisius Vastbinder; vandaag op het kerkplein kollekte voor de Nederlandse Missionarissen. Maandag: 2e Pinksterdag; de H. Missen als op zondag; de koliekten voor kerk en Gezinszorg; 7 uur lof met overweging. Dinsdag: zesde dinsdag der St. An- tonius-novene; 7.30 lof met noveen gebeden; 7.15 rozenhoedje. Zaterdag van 3-8 gelegenheid tot biechten; 7.30 rozenhoedje. De H. Mis van kwart voor 12 Nu vanwege de zomertijd deze H. Mis niet meer zó vol is. is het ook niet meer nodig, het koor te gebrui ken. Dit koor zal in deze H. Mis voortaan niet meer toegankelijk zijn. Misdienaars De jongens die elke dag zo netjes de H. Mis dienen maken a.s. dinsdag hun jaarlijks uitstapje. Tevoren hou den zij maandag op het kerkplein vQor dat doel hun kartonnen-kaar- sen-kollekte: gedenk ze mild! Mis-intenties Zondag: 6.30 Hendrina Franssen- van Gerven; 7.45 Martien Janssen; 9 uur J.H.J. Pluijmaekers. Maandag: 7.45 Wilhelmina Litjens- Jacobs; 9 u. overl. fam. Jacobs-vd. Waeter. Dinsdag: 7 uur Herman Strijbos; 7.45 Chatrina van Meijel-de Lauw (buren). Woensdag: 6.15 J.W. Spreeuwen- berg en echtg.; 7 u. overl. fam. To^ SPECIAALZAAK een veilig wegverkeer te bevorderen. Heel belangrijk is, dat de jeugd vertrouwd wordt gemaakt met de verkeersregels: het verkeersonder- richt behoort tot 't allervoornaam ste op de hedendaagse lesrooster. Daarnaast is heel voornaam, dat de groteren en ook de ouders meewerken door een goed voorbeeld. Kan men verwachten, dat het verkeersonderricht en de overheids zorg veel uithalen, als de ouders en andere volwassenen zich maar heel weinig van de voorschriften aan- 1 trekken? I nen-Vermeulen; 7.45 Frans Schaef- fers; 8.30 Elisabeth Weijs-van Ooi. Donderdag: 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: 6.15 Eva Wilhelmina Ro- jer; 7 uur Peter Jan Emonds; 7.45 overl. ouders Verbeek en zoon Theo. Zaterdag: 8.30 overl. ouders Johan Claessens en Maria Wijnhoven. Die met de Kindercommunie in 't lof een rode paraplue heeft laten liggen, kan die terug halen bij Br. Portier. PAROCHIE OIRLO Zondag: hoogfeest van Pinksteren; eerste en plechtige H. Communie der kinderen; 6.30 eerste H. Mis; 7.30 kindermis waaronder de eerste H. Communie; bijeenkomst der kinde ren aan de school om 7.15; in deze H. Mis de overgebleven banken die verpacht zijn vrij laten voor de ouders der communicanten; 8.30 2e H. Mis; 10 uur parochie-hoogmis; 3 uur plechtig lof met hernieuwing der doopbeloften; le collecte voor de kerk, 2e collecte Bisdom. Maandag: dag van devotie; de diensten als op zondag; 6.30 le H. Mis; 7.30 kindermis; 8.30 2e H. Mis; 10 u. de hoogmis; 3 uur rozenkrans en lof. Dinsdag: 7.30 best. jaard. Custers- Keursten. Woensdag: 7.30 lm; 9.30 hoogmis uit dankbaarheid bij gelegenheid v. een 40-jarig huwelijksfeest tot in tentie van de familie Arts-Poels. Donderdag: 7.30 zieled. Anna L. Bos. Vrijdag: 7.30 zieled. Henrica vd. Ven. Zaterdag: 7.30 zieled. Martinus vd. Ven; van 5-7 uur. Vandaag na de H. Missen collecte aan de kerkdeur voor de Nederland se missieweek. PAROCHIE LEUNEN Zondag: hoogfeest van Pinksteren; 7 u. lm; 8 uur lm voor de parochie; 9 u. lm; 10 uur hoomis gest. jgt. v. Wilhelmus Loonen; 3 uur lóf; le collecte is voor de Voortplanting des geloofs. Maandag: 2e Pinksterdag; H. Diensten als op zondag; 7 uur lm; 8 uur lm voor Johannes Voermans; 9 uur lm; 10 u. hoogmis gez. dienst tot zek. int.; 3 Uur lof; elders lm voor overl. fam. Philipsen-Spreeuwen- berg. Dinsdag: gest. jgt. voor Maria Eli zabeth Jenniskens-Friezen; elders lm v. overl. fam. Baltussen-Groene- weè> Woensdag: gest. lm voor Johan nes Willems en Anna Maria Thie- len; elders lm voor Petrus v. Berlo en Petronella van Berlo. Donderdag: gest. jgt. voor Frits Martens, Anna Maria Jacobs en overl. familie; elders lm v. Martin Croymans. Vrijdag: lm voor Nella Kusters; Zaterdag: lm voor Albert Loonen; elders lm tot intentie Weijs; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegenheid; daarna lof. Kerkpoetsen: Nelly Willems (Brienshoek) en Mietje Weijs. Deze week woensdag, vrijdag en zaterdag zijn de quatertemperdagen, alleen vrijdag geboden vasten- en onthoudingsdag. PAROCHIE MERSELO Zondag: hoogfeest van Pinksteren; 6.30 communie-uitreiken; 7 u. lm v. overl. fam. v. Dijck-üendriks; 8.15 lm v. priesterroepingen (c. Cuijk- Helgers); 10 u. hoogmis vd. parochie; vandaag onder de H. Missen kollek te voor de voortplanting des geloofs; 2.30 uur pl. vespers van het pink sterfeest. Maandag: 2e Pinksterdag; dag van devotie, H. Diensten als op zondag; 6.30 communie-uitreiken; 7 u. lm v. overl. fam. Hoedemakers-Gooren; 8.15 lm t.i.v. fam. Pubben-v. Kem pen; 10 u. hoogmis voor levende en overl. leden van de paardenverzeke- ring; vandaag onder de H. Missen kollekte voor de Nederl. Missieweek; 2.30 lof en rozenhoedje. Dinsdag: 6.45 lm voor de eerst vol gende overledene; 7.30 jaard. voor Lamberdina Lemmens. Woensdag: 6.45 lm voor overleden ouders (wed. Zegers); 7.30 u. jgt voor Jan en Martha Gielen. Donderdag: 6.45 lm voor Johan nes Custers; 7.30 u. gest. jgt. voor Wilhelmina Verlinden-Bistervelts;. Vrijdag: 6.45 lm voor Petronella Bouten-v. Megen; 7.30 u. gest. jgt. v. Jan Engels en Elisabeth Robers. Zaterdag: 6.45 lm voor Johannes Hubertus Janssen, echtgenote en zoon Piet; 7.30 u. gest. jgt. voor Ge- rardus v. Dijck en echtgenote; van 6-7 uur biechtgelegenheid; 8 uur lof en rozenhoedje. Deze week zijn woensdag, donder dag en vrijdag quatertemperdagen. Alleen vrijdag is een geboden vas ten- en onthoudingsdag. Woensdagavond om 8 uur rozen hoedje aan de Mariakapel. De in tentie voor deze avond zal nogmaals zijn het a.s. Vaticaans concilie. PAROCHIE OOSTRUM Hoogfeest van Tinksteren: 7 uur H. Mis tot zek. intentie; 8.15 afhalen van de kinderen aan het parochie huis; daarna parochiemis waaronder Hernieuwing der Doopbeloften; 10 u. hoogmis gest. jrd. Michel Camps en echtgenote; 3 u. lof waaronder toewijding aan O.L.Vrouw. Maandag: 2e Pinksterdag; 7 uur lm; 8.30 hoogmis, gest. jrd. Peter Joh. Vullinghs en Gertruda Wil lems; 10 u. lm; 3 u. lof met preek en ommegang over de Vlasakker; reli kwieverering. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd overl. fam. Jacobs-Noyen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6