6cands Ruilverkaveling Lol lebeek gaat door De huurwet in de pradijk Uit Peel en Haas De Heidse Peel vrijgekomen Doet nu ook Merselo mee? Geestelijk artikel Vrijdag 19 mei 1961 No. 20 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY "WPPÏCRT AT^ VOOR VFWRAV PM 01VAQTÏ31* IfRM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 VV Ld£VIV.OL//iU VUUU VJIVIO 1 IvCflVCflY PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) b. Men weet als men de overeen komst tekent wat men krijgt, hoe de nieuwe indeling wordt en wat de kosten zullen zijn. c. De procedure verloopt in het al gemeen sneller, doordat de voor bereidende, uitvoerende en land meetkundige werkzaamheden in één hand kunnen ziin. De Heydse Peel is vrij De ministeries van Defensie, Landbouw en Onderwijs, die aan vankelijk bezwaren hadden tegen een ontginning van de Heydse Peel in het kader van het Lollebeekplan, hebben na een uitge breid bezoek en bespreking in de ministerraad deze bezwaren laten vallen en de Heydse Peel vrij gegeven voor ontginning. Dit betekent, dat het Lollebeekplan in zijn oorspronkelijke opzet gehandhaafd kan blijven en dat nu dus begonnen kan worden met de stemmingsvergaderingen. Het is wellicht goed bij deze heugelijke en voor Venray zeer be langrijke tijding de volgende aantekeningen te maken: HET DOEL VAN RUILVER KAVELING Wat men ender ruilverkaveling verstaat, behoeft niet nader te wer den toegelicht, maar wel is het van belang te vermelden wat door ruil verkaveling kan worden bereikt. Een brochure van Nederlandse Heidemij geeft hierbij aan: a. Samenvoeging van verspreid lig gende percelen tot één of meei grotere kavels door onderlinge ruil. Hierdoor wordt het heen en weer trekken van arbeiders en machines beperkt en het over zicht verbeterd. b. Een zo goed mogelijke vorm van de nieuwe kavels, waardoof de bewerking beter en gemakkelij ker kan plaats hebben. Boven dien wordt hierdoor de moge lijkheid voor verdere verbeterin gen, zoals drainage, ontginning, herontginning, egalisatie, enz., geopend. In de ruilverkavelingswet van 1924 werd de mogelijkheid opgeno men, dat bij meerderheid van stem men werd beslist, mits deze meer derheid ook de helft van de kadas trale oppervlakte in eigendom had. Deze wet werd in 1938 vervangen loor een nieuwe wet, die op haar 'jeurt in 1954 plaats moest maken /oor de thans geldende wet. Volgens leze laatste wet beslist óf de meer derheid van het aantal eigenaren, óf le meerderheid van de kadastrale ppervlakte over het doorgaan van jen ruilverkaveling. In 1938 werd naast de wettelijke ruilverkaveling, de ruilverkaveling krachtens overeenkomst (de zgn. /rijwillige ruilverkaveling) opgeno- nen. De bepalingen hierover wer den in de wet van 1954 slechts wei nig veranderd. De laatste, vorm van ruilverkave- 'ing is b.v. van belang voor dat ge deelte van onze gemeente, dat bui ten het Lollebeekplan valt, met name voor Merselo. c. Een goed wegennet, zodat alle percelen aan de openbare weg komen te liggen. d. Verbetering van de ontwatering door het graven van nieuwe of het verbeteren van oude leidin gen. e. Verbetering van de watervoor ziening door inlaten van water of het op hoger peil brengen en houden van het water door op stuwing en door kunstmatige beregening. f. Een zo gunstig mogelijke ligging van de bedrijfsgebouwen ten op zichte van het bijbehorende land door bouw en verplaatsing van boerderijen. VERSCHIL MET DE WETTE LIJKE RUILVERKAVELING De belangrijkste verschillen van de vrijwillige ruilverkavelingsover eenkomst met de wettelijke ruilver kaveling zijn wel: a. Alle belanghebbenden moeten er mee akkoord gaan. Niemand kan tegen zijn wil worden gedwon gen mee te werken of iets af te staan of te aanvaarden. MOEILIJKHEID Het is de bepaling, dat alle be langhebbenden er mee accoord moe ten gaan, die een vrijwillige ruilver kaveling ook in Merselo schijnbaar onmogelijk maakt. Hoewel de meeste grondeigenaren daar. met de Cultuur Technische Dienst de landbouwvoorlichtings- dienst, gemeente en waterschap van mening zijn, dat een ruilverkaveling in Merselo dringend nodig is, is er echter door' de landbouworganisatie tot op heden nog geen moeite ge daan om via een enquete of anders zins de mening van haar leden te peilen over een vrijwillige ruilver kaveling. Wil zij het aansturen op 'n wettelijke verkaveling? Een klein kind kan vertellen, dat op een wettelijke verkaveling de eerste tien jaren zeker geen kans is. Wil men de aansluiting en de aan passing aan het Lollebeekplan be houden, dan heeft alleen een vrij willige verkaveling kans van slagen. Is het niet doodjammer, dat de LLTB Merselo, tot op heden nog practisch niets gedaan heeft om deze te stimuleren en te propageren, ter wijl ze tevens nog steeds geen on derzoek heeft ingesteld, hoe haar leden over dit zo belangrijke gebeu-' ren denken, laat staan hierover voorlichting heeft gegeven? Wil Merselo de aansluiting niet missen op het Lollebeekplan, dan zal op korte termyn over vrijwil lige verkaveling gesproken moe ten worden. Hoe eerder zulks ge beurt, hoe beter. verwaarlozing of vernieling van de woning door de huurder. Maar ver wijdering op deze grond kan ook al leen krachtens rechterlijk vonnis plaats hebben. Bij het kopen van een woning dient men zich van te voren dus van verschillende zaken te verge wissen, met name ook indien in de gekochte woning ook nog onder huurders verblijven. De nieuwe eigenaar moet de wo ning zelf dringend nodig hebben voor eigen gebruik. Stel U voor, dat iemand 2 woningen heeft. In de een woont, hij zelf, en de ander is ver huurd. Nu gaat hij de eerste woning, waarin hij zelf zit verkopen, omdat hem b.v. een hoge prijs wordt gebo den. Daarna gaat hij de huur van de andere woning opzeggen, omdat hij deze dan nodig heeft voor eigen ge bruik. Iedereen voelt, dat dit niet opgaat, omdat hij zich-zelf in deze situatie heeft gebracht. Het gevaar kan dus groot zijn, dat deze eigenaar zelf op straat komt te zitten wanneer hij zijn eigen woning verkoopt om deze op een bepaalde datum ter beschikking van zijn nieuwe eigenaar te stellen. Hij kan dan met zijn twee woningen zelf op straat komen te zitten! De Huurwet is van toepassing op verhuurde woningen. Nu worden er de laatste woningen gebouwd of ge kocht door een bedrijf met de be doeling deze voor haar werknemers ter beschikking te stellen. In Nijmegen staan honderden van zulke woningen, bewoond door huur ders welke werknemers zijn van een van de industrieën. Er worden dan contracten opge maakt, waarbij wordt bepaald, dat de woning verlaten moet worden, wanneer men het bedrijf verlaat. Dat kan soms grote moeilijkheden scheppen, vooral wanneer men zich kan verbeteren. Want deze wonin gen hadden practisch geen huurbe- scherming omdat deze woningen als dienstwoningen werden beschouwd. Door de Kantonrechter en in kort geding voor de President van de Rechtbank in Arnhem en 's Bosch werden veel beslissingen genomen, waarbij de werknemer op korte ter mijn van enkele dagen de woning moest verlaten. Nu is door een bepaalde huurder van 'n dienstwoning over het begrip dienstwoning cassatie ingesteld, dus een principiële uitspraak uitgelokt bij de Hoge Raad der Nederlanden. Bij uitspraak van 17 maart van dit jaar heeft nu de Hoge Raad be slist, dat alleen als dienstwoning mag worden beschouwd een woning die verband houdt met de recht streekse functie van de betrokken werknemer, dus een concierge-wo- ning, een landarbeiderswoning, een g.- Een goede beplanting langs de wegen en op de erven voor het aantrekkelijk maken van het landschap en het verschaffen van beschutting tegen de wind. h. Zo nodig de aanleg van water leiding, electrisch licht en andere zgn. utiliteitswerken in combina tie met de ruilverkavelingswerk zaamheden. Het is geen wonder dat percelen die ver van de boerderij liggen en moeilijk bereikbaar zijn, vaak min der goed worden verzorgd en dat weiland dat regelmatig waterover last ondervindt en minder goed wordt bemest. Door ruilverkaveling wordt niet alleen beoogd de gronden direct in een zo gunstig mogelijke toestand te brengen, maar ook om de mogelijk heid te scheppen voor verdere ont wikkeling van de bedrijven en het op een hoger peil brengen daarvan. VOORDELEN VAN RUIL VERKAVELING Ruilverkaveling werkt kostprijs verlagend en produtieverhogend. De kostprijs werdt verlaagd, doordat men geen onnodige tijd verliest met het zich begeven van het ene per ceel naar het andere; doordat men kan overgaan tot mechanisatie, waar dit vroeger niet of in mindere mate mogelijk was; doordat men bedrijfs gebouwen op de meest gunstige plaats kan bouwen of herbouwen. De produktie stijgt vooral door de mogelijkheid tot intensivering van de bedrijven. Ruilverkaveling versterkt zowel de positie van de individuele land bouwer, als die van onze agrarische exportpositie, doordat goedkoper en meer k&n worden geproduceerd en door ruimere gewassenkeuze het aanpassingsvermogen t.a.v. de Euro pese markt kan worden verhoogd. Vandaar dat de regering het tot stand brengen van ruilverkavelin gen in sterke mate bevordert door het toekennen van aanzienlijke sub sidies bij de uitvoering. Men mag zich dus gelukkig prij zen, dat in 't kader van de water beheersing nu een ruilverkaveling doorgevoerd wordt langs de Lol- lebeek, waardoor een groot ge deelte van de landbouwgronden in onze gemeente van genoemde voordelen gaat genieten. RUILVERKAVELINGSWET Het is in dit verband misschien goed te wijzen op de ruilverkave lingswet, volgens welke het Lolle beekplan ook uitgevoerd wordt. Alhoewel we reeds eenmaal dit onderwerp aan dè orde hebben ge steld lijkt het ons, gezien de erva ring, noodzakelijk-hierop nog een keer terug te komen. De Huurwet bestaat in feite uit drie gedeelten, en wel: a. Huurbescherming, bij het einde of opzegging der huur. b. Vaststelling van de hoogst toe laatbare huur. c. Beoordeling of de jongste huur verhoging van 20 pet. van toe passing is. Voor wat het eerste punt betreft het volgende. De huurwet door breekt het principe van de volledige contractsvrijheid. Immers als de huur van een week-, maand- of jaarwoning geëindigd is en de ver huurder (hetgeen niet altijd de eigenaar behoeft te zijn) wil de wo ning zelf gaan bewonen of gebrui ken, dan heeft de huurder recht op huurbescherming, hetgeen inhoudt, dat hij zo maar niet op straat gezet kan worden, indien hij aan zijn ge wone verplichtingen als huurder voldoet. Dat betekent dus ook dat wanneer iemand een woning koopt met het doel deze zelf te gaan bewonen, of misschien voor een ander doel te bestemmen, dat hij dan de huurder zo maar niet de woning uit krijgt. Hij moet allereerst drie jaar eige naar zijn, dan wel een andere pas sende woning, mede gezien de huur prijs, kunnen aanbieden. Zelfs na drie jaar eigenaar te kun nen zijn, kan hij neg niet automa tisch over zijn woning beschikken. Hij zal dan nog de tussenkomst van de Rechter moeten inroepen, die dan zal moeten beoordelen of de be langen van de verhuurder-eigenaar, zwaarder wegen dan die van de huurder. De verhuurder-eigenaar moet daarbij nog rekening houden met de bepaling van een andere wet, nl. de Woonruimte wet, welke in het kort inhoudt, dat voor in gebruik nemen van een woning de toestemming van het Collége van B. en W. noodzake lijk is. Dit laatste kan zwaar wegen, wanneer dze nieuwe eigenaar van buiten de gemeente komt, dan wel de gezinssamenstelling van deze nieuwe eigenaar zodanig is, dat deze woning b.v. veel te groot wordt geacht, terwijl voor het zittende ge zin met b.v. 6 kinderen voorlopig geen woning ter beschikking kan worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat er geen huurbescherming kan worden inge roepen bij grote huurachterstand, chauffeurs-woning, een onderwij zerswoning bij de school e.d. De andere woningen worden dus als gewone huurwoningen be schouwd, waarop dus de wetten van toepassing zijn voor gewoon ver huurde woningen, dus o.i. ook de huurprijzen, onderhoudsgebreken enz. Volgende maal iets over de an dere, onder b en c genoemde punten. DE MEEST MERKWAARDIGE OMWENTELING DER GESCHIEDENIS U weet allemaal welke praatjes makers de apostelen waren toen Christus nog door Palestina rond zwierf. Ze waren nog al eens in de contramine, ze hadden tegenwerpin gen tegen van alles en nog wat, ze maakten ruzie om de eerste plaats. Het liep een keer zo hoog, dat Christus tegen ze moest zeggen: ge loven jullie me niet, gaat dan maar naar huis. Die merkwaardige groep van pri mitieve vissers, die geen benul had den van de positie, waartoe ze ge roepen waren, zit in de periode dat Christus van hen is weggegaan (tus sen Hemelvaart en Pinksteren) als een vrome troep bij elkaar. En bid den maar. De belhamels van vroeger, stoere rauwe kerels van weleer, ineens een soort van godvruchtige bedeesde monniken geworden. Ze schijnen zich in de wereld niet meer thuis te voelen, ze weten ook niet waar ze aan toe zijn. Van de ander kant gaan ze ook niet uit elkaar, pakken hun oude beroep niet weer op, gaan niet naar hun vrouwen en kinderen. Neen ze blijven. Ze verwachten kennelijk iets anders. Wat, weten ze zelf niet. En dan gebeurt ineens dat hele gekke: Er ontstaat gedruis, net of er een storm opsteekt, een tornado. En nog iets veel gekkers gebeurt, er verschijnt iets, dat op vuur lijkt en zich als tongen over hen verdeelt. Al die dingen zijn echter alleen maar uiterlijk. Want in werkelijk heid werden zij vervuld van de H. Geest. Wij kunnen ons dat eenvoudig niet voorstellen, wat het is: van de H. Geest vervuld worden. Maar dat het iets geweldigs, iets enorms is, twijfelt daar niet aan. Trouwens dat was in 'n minimum aan tijd te mer ken, we weten het allemaal. Zij begonnen me te preken en ta len te spreken en wonderen te doen, dat heel Jeruzalem er van op zijn kop stond. Het duurde geen paar weken of de Kerk van Christus was een feit, midden in vreemde culturen, ko ninkrijken, godsdiensten. Als dat geen doorslaand wonder is, weet ik het niet. Nu een persoonlijke conclusie uit die merkwaardige omwenteling. Let eens goed op, want diezelfde H. Geest, die de rauwe, opstandige vissers in een paar weken tol we reldleiders maakte, diezelfde Geest werkt ook in ons, is in ons. Niet zo maar een beetje, zo maar eens af en toe. Neen Hij is in ons precies als in de Apostelen en even lang, nl. al tijd. Pinksteren is daardoor niet een feest om die H. Geest af te smeken. Dat zou onzin zijn, want Hij is er al. Pinksteren dient alleen, om ons even voor het voldongen feit te stel len, dat Hij met ons is, zonder dat wij er de volle konsekwentie uit trekken. En die konsekwentie omvat mees tal aardig wat meer dan een brave levenspractijk. Wat wel? Dat is voor ieder verschillend. Dat kan ieder leren die het „Veni Sancte Spiritus" van Pinksteren eens met hart en ziel overleest. Men kan zich dan afvragen, wat elk van die zoete aansprekingen ons persoonlijk aan spreken. van zaterdag 27 mei 1911 Een dezer nachten werd het offerblok voor de grot van Pensio naat „Jerusalem" opengebroken en van de inhoud beroofd. Te Merselo werd aanbesteed het bouw envan een woonhuis met stalling voor M. Franssen. Er waren 6 inschrijvers. Hoogste met 2.295. Laagste 1.918. Moe van het tuffen had een viertal Venrayse heren eindelijk zijn bestemming, „de Plasmolen" be reikt. Deftig, de jas over de arm, stapte zij in de richting van het ho tel. Vooraf zou men echter eerst een proef nemen met de „notendopjes" die op de plas gemeerd lagen. Num mer een wil een robbertje roeien, nummer twee geeft het dopje een duw en beiden spartelen kopje on der in het frisse nat. De alarmklok wordt geluid en beiden worden nog van de verdrinkingsdood gered. Of ze nog lol hadden? In de week van 19 tot en met 26 mei zijn gehuwd: Jozef Bongaerts, 28 jaren en Jo hanna Arts, 23 jaren; Hendrik Willems, 39 jaren en Wil- helmina Thijssen, 29 jaren. Door Joh. Schaeffers werd aan vrage gedaan om verlof tot verkoop van sterke drank ter plaatse, in het perceel Schoolstraat D 80. Hetzelfde werd gedaan door Gerardus Gossens voor het perceel Eindt D 12. van zaterdag 30 mei 1936 Zij, die inkwartiering kregen, kunnen deze uitbesteden voor eigen rekening, aldus een bekendmaking van de Burgemeester. Door de gebr. Nefkens, vissers te Maashees, werd eert visotter ge vangen van 13 pond en 107 cm lang. Dit fraaie exemplaar werd geschon ken aan het museum voor natuur lijke historie op het gymnasium der franciskanen alhier. Garage Derksen kondigt aan te zullen verhuizen van hoek Leeuw- straat-Henseniusst raat naar Pa ters straat. Door de Coöp. Zuivelfabriek al hier werd aangeboden: Roomijs- EDEL PILS UP'52 EX'60 EDELMAIZ BRAND'S BIER-HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OPIS Vier smaken bier.vier keer Brand's bier. Bijzonder! Want welke soort bier ook uw persoonlijke voorkeur heeft, Brand brouwt het voor u. En altijd met de liefde, de zorg en de eerbied, die dit bier een heel eigen persoonlijk heid geven... die van bier schenken iets nobels maken en van bier drinken een be levenis. Limburg op z'n best!

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5