Spurt in Venray (ampS (ampS THOMASSEN Verdiepings- morgen K.A.B. Vredeskerk VEILIG verkeer Niet zo proper Klein Seminarie Venlt lf3i. Christolfel' Adverteert in dit blad 'n bruidskleed r. Ingezonden Concertgebouw „Prins van Oranje C0R MARTELLY1 DO RUS SHOW ORKEST R.K. Gymnastiekvereniging Er is een duidelijk verschil tussen een gewone naaimachine en een ELNA Voor de mooiste dag van uw leven Ten behoeve van de ruiterdemon- straties op Koninginnedag heeft men het braakliggende terrein aan de Schoolstraat van gemeentewege ge ëgaliseerd. De nodige vrachten zand zijn er gestort en de wegschaaf is er 'n halve dag bezig geweest. Wij gunnen de ruitersport alle goeds en hebben van de demonstra ties genoten. Maar het gestorte zand hebben we toch liever niet! „Liever koekjes" worden voor ons blijkbaar niet gebakken, want de harde westenwind, tijdens 't week end en de eerste dagen van de week, joeg het zand rustig onze huizen binnen. Dit is dan de derde keer, dat wij, buurtbewoners, aan deze zandplaag zijn blootgesteld: le bij het slopen der noodwoningen; 2e na het ver kennerskamp; 3e na de ruiterde- monstraties. Nogmaals, we gunnen de sport alle goeds, maar toen er gedurende twee winters gevraagd werd om het betreffende terrein onder water te zetten, waarmee 'n ideale ijsbaan voor de jeugd zou ontstaan, toen ging dat blijkbaar niet. Water schijnt duurder te zijn dan zand en 'n afrastering. M.S. Zondag j.L, 7 mei, hield de K.A.B. kring Venray, een geslaagde verdie pingsmorgen in het gemeenschaps huis te Oostrum, voor het kader van deze kring. De morgen werd begonnen met 'n H. Mis en gezamelijke H. Communie. Na de H. Mis werd een koffietafel aangeboden door de KAB Oostrum. Nadat allen verzadigd waren, opende dhr. J. van Els deze morgen met 'n welkomswoord aan alle aanwezigen. Speciaal welkom mocht hij heten de voorzitter van de Middenstand, dhr. J. Raedts, en de voorzitter van de L. L.T.B., dhr. W. Vollenberg. Aalmoezenier Heymans begon zijn inleiding met de aanwezigen 't ver loop van de laatste 60 jaren te schil deren, op geestelijk en sociaal ter rein. In het begin van deze eeuw - aldus spreker - waren de opvattin gen totaal anders bij de mensen. Men had strenge opvattingen op het gebied van kleding, dansen en om gang met jongens en meisjes. De afstand tot de pastoor van de parochie was meestal zeer groot. Men had ontzag voor en luisterde gewillig naar hetgeen de pastoor voorhield. De geestelijke heqder moest toen raadsman zijn in alles" wat voorviel, daar de mensen nog niet de ontwikkeling hadden Qm elke moeilijkheid zelf op te lossen. Toch er was ietsin beweging. Men begon te beseffen," :dat~als men «ls allen samen werkten meer te berei ken zou zijn, en men zou kunnen komen tot een grotere welstand. En inderdaad de werkers van het eerste uur hebben de weg gebaand voor hetgeen wij nu bezitten op het ge bied van sociale zekerheid. Moge het zo zijn, dat nu wij dit bereikt hebben, we beter gaan zien, dat wij allen verantwoordelijkheid moeten dragen tegenover onze mede mens en dat wij in samenwerking met alle groeperingen der bevolking samen moeten werken voor het wel zijn voor het hele volk. Over dit on derwerp werd langdurig gediscu- sieerd. Uit een en ander bleek duidelijk, dat dergelijke verdiepingsmorgens zeer in de smaak vielen en men zal zo spoedig mogelijk meer van deze morgens organiseren. INSTALLATIE SPORTRAAD Maandagavond installeerde Bur gemeester Custers de Sportraad Venray, die in hotel de Zwaan voor haar eerste officiële vergadering bij een kwam. Voorzitter Rippe heette de afge vaardigden van alle sportverenigin gen welkom en wees er op, dat in de sportraad particulier initiatief en overheid o.a. beter tot elkaar kun nen komen om in het belang van de sport en dus van de geestelijke volksgezcnahed samen te werken. De burgemeester benadrukte in zijn installatierede, dat elk mens heden met de spert in aanraking komt. Is hijzelf geen actief sportbeoefe naar, dan zeker passief. Zo heef de sport een belangrijke plaats ingenomen in het huidige be staan, een plaats, die mede door de meer vrije tijd, alleen nog belang rijker kan worden. Juist omdat de moderne mens in de sportbeoefening de spanningen van deze tijd af kan reageren, is het noodzakelijk, dat ook in Venray de ontspanningsmo gelijkheden en de sportaccomodatie zo goed mogelijk zijn. Dat is alleen te bereiken door een krachtige bun deling van krachten en gezamenlijk beraad. Een van de taken der sportraad zal zijn, dat het als vertegenwoor diger van alle Venrayse sportvereni gingen een spreekbuis namens deze zal zijn, die de sportbelangen zal be pleiten en bevorderen, in samenwer king met de overheid, du nu een ge sprekspartner heeft, waar het gaar ne mee zal samenwerken en wiens suggesties en opmerkingen men gaarne ter harte zal nemen. Hij wenste Venray geluk met dit nieuwe instituut en hoopte, dat het met veel succes de grote problemen zou aanpakken, die er op sportge bied nog in Venray liggen. Daarbij toont U iets beters. a/ze] zal zelfbeheersing, kameraadschap en offerbereidheid even zo nodig zijn als bij de sportbeoefening. Van zijn kant beloofde spreker alle medewerking van het gemeente bestuur. De heer Rippe was als voorzitter de burgemeester dankbaar voor zijn installatierede. Cok hij wees er op, dat door co-ordinatie, diede sport raad voorstaat, vele gemeenschap pelijke belangen behartigd kunnen worden. Haar eerste taak zal zijn te komen tot een soort inventarisatie van wat er is aan voorzieningen en wat er nog nodig zal zijn. Al deze gegevens, die via een enquête ver zameld worden, zullen in een sport- nota verwerkt worden, die o.a. aan het gemeentebestuur zal worden aangeboden. Ook hij vroeg aan de leden der sportraad* dat zij in de juiste gees tesgesteldheid zouden samen werken aan een verbetering van de moge lijkheden en de oplossing van de moeilijkheden op sportgebied in ons Venray. Na deze installatie begon men al direct met een werkvergadering, waarin verschillende problemen al direct ter sprake kwamen. M.H.C.V.-NEEUWS Zondag a.s. zal het hockeyseizoen voor M.H.C.V. officieel worden af gesloten door een gezamenlijke H. Mis die om 9 uur in de kapel van het St. Jozefklooster zal worden op gedragen door onze moderator. Na de H. Mis zullen de MHCV-leden gezamenlijk het ontbijt gebruiken. De junior-leden vertrekken daar na naar Venlo, waar zij als afslui ting van hun jeugdkompetitie een toernooi zullen spelen. De tijd van aanvang zal hen nog nader worden bekend gemaakt. Het eerste heren-elftal zal om half drie de andere Venrayse hockey- ploeg, nl. die van het Lyceum, be vechten. 'W\nefid\d 6om\ SI 0MlvjMKiep Mdd Mercurius Garage, Venlo nV Rotonde b/d brug, tel. 6364 BIJDRAGEN VOOR DE Eendrachtig hebben we in de maand april weer bijgedragen voor de te bouwen Vredeskerk in de pa rochie Christus Koning. Langzaam maar zeker zullen we gezamenlijk het beginkapitaal, te weten 200.000 bij elkaar brengen. De parochiële aktie bracht op: 335,50 De V 1-aktie waaronder giften van: N.N. 10,— N.N. 5 N.N. 100 N.N. 5 N.N. 50 N.N. 20 N.N. 200 N.N. 2.50 in totaal 401,22 totaal vorige saldo algemeen totaal 736,72 31.857,36 32.594,08 INGRIJPENDE VERANDERINGEN Ook in en om Deume verandert het snel. De plaats breidt zich uit, er komen nieuwe instellingen, het leven wordt moderner. De directie van het „Land- en Tuinbouwblad" heeft gemeend haar uitgave aan de verstedelijking van ons platteland te moeten aanpassen. Zij heeft daarom besloten dit blad met ingang van Pinksteren te laten verschijnen len der de naam: WEEKBLAD VOOR DEURNE". Het „WEEKBLAD VOOR DEUR- NE" zal voorts de middenstand te gemoet komen door in plaats van op zaterdag te verschijnen op vrij dag. Indien u betrokken raakt bij een verkeersongeval kunt u voor moei lijke beslissingen komen te staan. Een van de vragen die dan steeds rijzen is: moet ik de politie waar schuwen? Deze vraag zouden wij als volgt willen beantwoorden: Is er een grote schade ontstaan aan goederen of is er lichamelijk letsel ontstaan, waarschuw dan in ieder geval de politie en zerg, dat de situatie ter plaatse blijft zoals hij direct na het ongeval was. Laat voertuigen en voorwerpen op de plaats waar ze waren en belet an deren veranderingen aan te bren gen, al schijnt dit ook gewenst om het overige verkeer niet te hin deren. Zorg wel dat het overige ver keer gewaarschuwd wordt als de si tuatie gevaar kan opleveren. Vaak komt het voor dat partijen de zaak zogenaamd ter plaatse rege len, dus dat de een belooft de schade van de ander te vergoeden, op voor waarde dat er geen politie bij komt. De man lijkt betrouwbaar en u gaat met dit voorstel accoord. U hoort verder niets van dit geval, schrijft de schadeveroorzaker een briefje en u ontvangt enige dagen later bericht van zijn giaatschappij. Deze vraagt doodleuk de namen en adressen van mistens twee on partijdige getuigen die uw .lezing van het geval bevestigen en daar zit u waarschijnlijk al met de moeilijk heden. Hoe vaak gebeurt het immers dal er geen getuigen zijn geweest, hoe vaak beschikt u niét over de namen en adressen van getuigen? Voorkom deze moeilijkheden door in geval van een aanrijding, waar op u zelf schade hebt geleden, een keuze te maken uit de volgende drie mogelijkheden a. De politie waarschuwen; b. Als er getuigen zijn hun namen en adressen noteren en hun vragen of zij eventueel bereid zijn voor de rechter te getuigen- c. De tegenpartij een verklaring laten ondertekenen. De eerste methode is de veiligste en dus de beste. De tweede methode zal vaak wegens het ontbreken 'van getuigen niet toegepast kunnen wor den. De derde methode is de minst aan bevelenswaardige, maar als u er ge bruik van wenst te maken, contro leer dan eerst of de naam, die in de verklaring komt te staan, overeen stemt met de gegevens van het rij bewijs, ook al lijkt dat erg wantrou wend. Laat verder in de verklaring een juiste toedrachtsomschrijving opne men, waaruit de aansprakelijkheid, van de ander blijkt. Deze laatste methode is echter de gevaarlijkste omdat men ingevolge de polisvoorwaarden van iedere WA-verzekering geen aansprakelijk heid mag erkennen op straffe van verlies vqn recht op uitkering. En omdat men van een kikker geen ve ren kan plukken, zal deze methode alleen gebruikt kunnen worden bü schadegevallen van zeer gering! omvang. Immers, als de WA-verzekering van de andere schadevergoeding weigert omdat hij in strijd met de polisvoorwaarden schuld heeft be kend, heeft u alleen verhaal op de man zelf. Tenslotte merken wij op dat wij het altijd zeer prettig vinden te kunnen beschikken over een proces verbaal van de politie. Terwijl buitenlanders met de in druk naar ons land komen, dat we hyperproper zijn en alsmaar bezig zijn met schrobben, poetsen, oprui men, vegen, schoonmaken, afwassen en zo meer, worden velen toch te leurgesteld wanneer ze wat nader met onze dorpen en steden kennis ^aken. Want.er ligt overal rommelige boel, om het nog juister te zeggen. Op stoepen en trottoirs wordt af val neergegooid en papier waait over de gazons, terwijl de honden op hun beurt een minder riante bij- drage leveren aan deze algemene anti-pr operactie. Men moet des avonds oppassen, wil men niet „per ongeluk"' in een substantie trappen, welke al of niet fraaie gevormde rashonden en al of niet aan de ketting, van een der huisgenoten achteloos er is gedepo neerd. Dat is het nog lang niet allemaal. Want wie bijvoorbeeld in deze won derschone lentedagen, nu de vrucht 1 bomen reminiscenitse opwekken aan machtige bruidsbouquétten', even z'n voet zet buiten de bebouw de kom, ei-vaart nog wat anders dan het lieflijk gekweel van de nachte gaal: hij ziet bedstukken, wrakke kinderwagens, potten en pannen en alles wat het huishouden zoal bij elkaar kan garen en wat door nieuw kan werden vervangen, zo maar vlot weg langs de straat of langs de weg liggen. Deze schande dragen we al lemaal. En degene, die ze bedreven heeft vreemd genoeg weet zich als zo'n perfecte hypocriet voor te doeii dat hij als het nodig is, mede in hel kcor van de waarnemers, die zich eraan ergeren, meezingt „dat het toch bar is" en „dat dat nie most magge". Ja, beste lezer - kijk 't allemaal maar eens aan. Ziet maar 'ns wat 'n rommel er allemaal binnen de gren zen van Venray en vlak daarbuiten gedeponeerd is, waar ge komt, in 't westen of in het oosten. Vreemdelingen die dat zien en verbijsterd de boel bekijken, vragen ons telkens weer: mag dat hier maar allemaal! Inderdaad we hebben nog een scholing in properheid te volgen. IN VENRAY De Paters van Mariannhill hebben te Arcen het feit herdacht, dat zij voor 50 jaren zich aldaar hebben ge vestigd. Dit jubileum is voor deze betrekkelijk jonge orde aanleiding ;geweest de uitbouw van een eigen Nederlandse provincie, grootser aan te pakken. Het spreekt vanzelf, dat het hier bij vooral aankomt op de opleiding van jonge mensen die later als broe der of pater in de missielanden kun- ,'nen werken. Het Missiehuis in Arcen is echter te klein gewerden en daarom heb ben de paters van Mariannhill naar een andere oplossing gezocht. De opleiding voor broeders blijft in het Missiehuis St. Paul, waarbij dan samenwerking gezocht is met de bestaande Mulo en de Vakschool van de Broeders van Zeven Smarter^ De priesteropleiding was in Mook ondergebracht, waar de jongens de lessen volgden op het seminarie van de Paters Passionisten. Dit was echter een nood-oplossing, daar b.v. de jongelui in enkele oude barakken moesten worden ondergebracht. De bouw van een nieuw seminarie was dus dringend noodzakelijk. En voor de vestingplaats heeft mgn Venray uitgekozen, waar de semi naristen dan op het Lyceum van de Paters Franciscanen hun opleiding krijgen. De Paters van Mariannhill hopen in juli of augustus te kunnen begin nen met de nieuwbouw, die ontwor pen is door het architectenbureau van de irs. Swinkels en Salemons te Maastrcht. Het convent zal bestaan uit drie vleugels en een huiskapel. In de noordelijke vleugel, die ruim 55 meter lang én drie verdiepingen hoog wordt, komt o.m. de keuken, refter en de slaapzalen. De zuide lijke vleugel wordt 75 meter lang en zal uit twee verdiepingen bestaan. Daarin zijn de hoofdingang, pa- tersverblijven, slaapkamers voor studenten en bibliotheek. Tussen deze vleugels in komt een verbin dingsstuk van 23 meter met recrea tiezaal en leslokalen. De huiskapel is in de zuidvleugel geprojecteerd. Het geheel zal stijlvol, maar toch sober gehouden worden. Het wordt gebouwd op de hoek van de Lang straat en de Hoebertweg, zodat de afstand tot de school maar gering is. De paters hopen, dat de toestem ming voor de bouw spoedig zal af komen, zodat men in juli kan be ginnen. MET Z'JN ACTERENDE HONDEN,MBUKIEr j DECOR PRODUCTIE EN REGIE TOM MANDERS Prijzen der plaatsen; f 1.75, 2.50, 3.50 en 4.50. Voorverkoop en plaatsbespreken maandag 15 mei van 11 13 u. dinsdag 16 mei vin 11 13 uur en van 15 uur af tot aan de voorstelling. Ook telefonisch 4101. vooi aporie brilmonturen!" Optiek sinds 1Sri8 &Co. Deelnemers aark de sport-toto bij boven genoemde verenigingXk unnen zien voor het seizoen 1961-'62 weer laten registreren. Ook nieuwe deelnemers zijn van harte welkom. Wij hebben thans een /servicedienst inge steld. De toto-formuliereft \orden wekelijks bij U afgehaald en weer terugsbezorgd. Opgave zo spoedig mogelijk bij onder staande adressen. De registratiekosten a f 1.50 moeten bij het invullen van de registk^tiekaart worden voldaan. J. Keysers, Langeweg 40 L. Verbeek, Pr. Bernhardstraat\2 H. v.d. Heuvel, St. Odastraat 2 G. Peeters, Overloonseweg 71 J. Bergmans, Leunseweg 19a H. Gerrats, Hoenderstraat 90 van IN ALLpr MATEN VOORRADIG met petticoat vanaf 59.75

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6