tegen aspergevlieg Sport in Venray Instuif Venray Reizen en trekken... ROGOR WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vacantie-spreiding Aspergetelers, gebruik VLOEIBAAR Ingezonden Zaterdag 22 april 1961 No. 16 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Op ons bureau stapelen zich de soms zeer kleurige en fleurige reisfolders op van verschillende reisbureaux, die reizen aanbie den naar practisch alle landen van Europ. En soms tegen prijzen die lager liggen dan een retuor met de trein. De schilder, die een karweitje op te knappen had, vertelde tijdens deze operatie, dat hij met zijn vacantie naar de Rivièra zou trek ken, met een caravan, terwijl de vrachtrijder, die papier kwam brengen zijn eigen de handen wreef met de mededeling, dat hij over een maand aan het Gardameer zou zitten Een beter bewijs, dat de zomer op komst is en daarmede de vacantie- tijd, is er niet te vinden. Een beter bewijs ook van de materiële voor uitgang van de laatste twintig jaren is ook moeilijker denkbaar. Want vroeger en die periode loopt haast tot voor de oorlog was het echte vacantie houden slechts weggelegd aan een kleine groep ge- fortuneerden. Toen werd eerbiedig gesproken over mensen, die een kuur gingen doen in Bad Wildun- gen, ergens in de Taunus, of die er gens in een hotel in Zuid-Duitsland hun vacantie door gingen brengen. Als de „gewone man" de grens over ging, was het voor een bede vaart naar Kevelaer, voor een dag tocht naar Keulen of Dusseldorf of een bedevaart naar Beauring of Banneux, terwijl het slechts aan en kelen gegeven was om Lourdes te zien. Maar vooral na de oorlog is hier een zeer grote verandering in geko men. Men vindt het tegenwoordig dood gewoon in zijn al of niet gehuurde wagen te stappen en weg te rijden, Duitsland in of Zwitserland. Men praat over de Rivièra en over de Costa Brava en men kampeert aan het Vierwoudstedenmeer. En de foto van de grote reiswagen van 40-50 jaren terug voor de Dom van Keulen, die als een dierbaar familie stuk bewaard werd, heeft nu gezel schap gekregen van honderd-en-een andere uit alle landen van Europa. De Nederlandse reisvereniging heeft over dat reizen en trekken een boekje open gedaan. Deze reisver eniging is opgericht in 1906 en telde toen 44 leden. Thans telt diezelfde vereniging 143.000 leden, waarvoor ze alle mogelijke reizen organiseert in gezelschap of privé. Er zijn eigen hotels in het buiten land, eigen bungalows in Nederland en daarbuiten, eigen kampeerterrei nen en er staat voor ieder lid, ook voor privéreizen, een allesomvat tende service ten dienste. In het be gin werd van reizen niet gesproken. De club had ten doel ontspanning en ontwikkeling door bijeenkom sten, lezingen en excursies. Dat reizen is eigenlijk vanzelf zo geroeid. In de eerste cirqulaire van de club werd vermeld: „Door coöperatief reizen te orga niseren, hoopt de vereniging in staat te zijn een der hoogste en edelste genietingen te doen deelachtig wor den aan menigeen, die hiertoe fi nancieel niet in staat was en ook aan financieel beter bedeelden de mogelijkheid te verschaffen hunne reizen verder uit te strekken of met minder kosten uit te voeren dan zij tot heden vermochten". Verder werd dan nog vermeld, dat ieder die te goeder naam en faam bekend staat, er aan mocht deelnemen. Er gingen dat eerste jaar 21 personen naar de Ardennen en 5 naar Parijs. In 1911 werden twaalf verschil lende reizen georganiseerd, met to taal 267 deelnemers. In 1960 was het aantal via de N.R.V. reizende leden juist 267 maal zo groot. NAAR ITALIë VOOR 60 Het is wel eens leuk om enkele cijfers te noemen, die een indruk geven van de kosten van een reis van toen. - In 1913 werden twee reizen ge maakt, een reis van 6Vs dag naar Zwitserland, die 46,36 kostte en een reis naar Italië van 61,48. Na tuurlijk lijkt dit ontzettend goed koop, maar we moeten niet verge ten, dat de waarde van toen ook anders lag. SOORTEN REIZEN Het eerste en nog steeds bestaan de principe is wel de geleide groeps reis. Zo gingen we in het begin en zo zijn nog een zeer groot deel van alle door de reisbureaux uitgeschre ven reizen. Langzamerhand kwamen ook andere systemen en wel gebo ren uit noodzaak, doordat de men sen dit nu eenmaal wensten. Er kwamen de vrije groepsreizen, waarbij men dus wel gezamenlijk reist, doch op de plaats van bestem ming geheel wordt vrij gelaten te doen en te laten wat men wil. Ook de verzorging van privé reizen gaat een steeds groter per centage omvatten. Regelmatig wordt een onderzoek ingesteld naar verlangens en ge woonten van de reizenden. Zo is gebleken, dat de animo voor het reizen per autobus dalende is, terwijl het reizen per trein en vlieg tuig stijgt, maar vooral het vervoer per eigen auto is bizonder sterk ge stegen. In 1954 maakte dit vervoer per eigen auto 23°/o uit van het to taal en in 1960 niet minder dan 43%. WAARHEEN De voorkeur voor het vakantie verblijf gaat in de eerste plaats uit naar bossen. Op de tweede plaats komen zee en strand, op de derde plaats de bergen, op de vierde meren en rivie ren en als vijfde het bezoeken van grote steden. Ook is er een typische voorkeur voor de vakantielanden, die echter nog wel eens wisselt. Verleden jaar lag het als volgt: naar Duitsland ging 42%, België en Luxemburg trokken 13%, Italië 13% Zwitserland 12%, Oostenrijk 12%, Frankrijk 10%, overige landen 9%. De tijd tussen half juli en half augustus zijn koortsweken. Het is namelijk nog altijd zo, dat juist in die vijf weken 85 pet. van de Nederlandse vakantiegangers op reis willen. Het voor- en naseizoen krijgen beide nog 77a pet. Het gevolg daarvan is dus, dat vele verblijfsmogelijkheden in bin nen- en buitenland voor deze weken reeds een half jaar tevoren zijn vol geboekt, dat de prijzen dan hoger liggen en dat binnen- en buitenland overvoerd zijn met vakantiegangers. Het seizoenprobleem is echter van Europese-orde en hangt hier weer nauwste samen met de schoolvakan tieperioden. Een krachtiger aanpak van de spreiding van vakantie tijden is echter hoe langer hoe meer noodzakelijk, b.v. in de geest van 't kantonale wisselsysteem, zoals men dat in Zwitserland kent. Wie dit maar enigszins mogelijk is, wordt aangeraden zijn vakantie in voor- of naseizoen te nemen. Dan is er plaatsingsmogelijkheid, dan zijn de prijzen ook lager en vooral in de zuidelijker gelegen landen is de temperatuur dan juist heerlijk. Al deze dingen zijn natuurlijk het gevolg van de sociale ontwikkeling en de bevordering van het reizen voor iedereen. Maar och met sprei ding zou er veel te bereiken zijn. Er moet alleen aktief iets gedaan wor den. Dat gebeurt te weinig, zeker in onze tijd nu ieder jaar opnieuw meer mensen hun vacantie elders door gaan brengen. (Advertentie) NIEUWE VINDING VERLICHT ASTHMA EN BRONCHITIS Sedert korte tijd is in Nederland een nieuwe vinding in de handel ge bracht, die een ware uitkomst be tekent voor asthma- en bronchitis- patiënten. Dit apparaat, dat tot nu toe slechts in ziekenhuizen werd ge bruikt in verschillende uitvoeringen, is thans verkrijgbaar voor particu lieren. Het betreft hier een vernevel- apparaat, dat bestaat uit een inha- leringsmasker, gekoppeld aan een elektrische drukluchtpomp die nor maal op het lichtnet kan worden aangesloten. De door de artsen voorgeschreven medicijnen in vloeibare vorm (b.v. „Bronchovydrine", dat vervaardigd wordt door Sosmoparma N.V., Am sterdam) worden in het apparaat tot een zeer fijne nevel verstuifd en door de patiënt geïnhaleerd. Het bijzondere van deze vinding is de opmei'kelijke hoge verdun ningsgraad van de medicijn, zo ijl als sigarettenrook .waardoor het ge neesmiddel letterlijk tot in de verste hoekjes van de longen doordringt en een grote verlichting brengt. Volgens deskundigen verdwijnen hoestaanvallen en benauwdheden binnen enkele dagen; zelfs in geval len waar men met pillen en poeders, enz., geen verbetering waarnam. Naar wij vernemen zijn de huis artsen, die met dit apparaat hebben kennisgemaakt, enthousiast over de werking. Het schijnt, dat medicijnen in gro vere vorm een veel oppervlakkiger werking uitoefenen, terwijl de ver- stuivingsvorm volgens het nieuwe procédé bewerkstelligt dat het slijm, dat zich diep in de longblaasjes heeft genesteld, in zeer korte tijd verdwijnt. Wij geven een frappant voorbeeld van een bronchitislijder uit Tegelen. die, ondanks het gebruik van voor geschreven poeders en pillen, reeds gedurende vier jaar geheel invalide was. De betreffende persoon maakte als een der eersten kennis met dit nieuwe inhaleerapparaat en was binnen enkele weken weer volledig aan het werk; de vele benauwd heden en hoestaanvallen behoorden tot het. verleden. Enkele lijders van deze kwalen werken bij N.V. Philips in Roer mond. Zij schaften zich op eigen initiatief de nieuwe uitvinding aan en vonden zoveel baat bij dit appa raat, dat de sociale dienst van Phi lips de helft van de aanschaffings- kosten voor haar rekening nam. Het ziet er dus naar uit, dat asthma- en bronchitislijders voort aan van vele narigheid verlost zul len zijn. Het vertrouwen, dat deze nieuwe vorm van genezing in medische kringen heeft gewekt èn de baat die de gebruikers hebben ondervonden, rechtvaardigen de hoop ,dat velen binnenkort kunnen leven op een wijze, die voorheen niet denkbaar was. Naar wij vernemen is de ver tegenwoordiger van dit apparaat voor district Limburg, de heer Th. Timmermans, Burg. Janssenstraat 15b in Beesel (telef. 04704-300) gaar ne bereid uitvoerige inlichtingen te verschaffen omtrent toepassing me dische adviezen, enz. Wal is M verschil 1 "yaaflujtoels e>om SI awivjwMGp MM Mercurius Garage, Venlo n.v. Rotonde b/d brug, tel. 6364 S.V.V.-NIEUWS De wedstrijd tegen Sanderbout heeft ons een 3-2 overwinning opge leverd, waarmee wederom een goede stap werd gezet in de richting naar de definitieve bezetting van de be geerde 2e plaats. Door het gelijkspel van Witten- horst tegen Tiglieja bedraagt de voorsprong op de Horstenaren nu 2 punten, terwijl de achterstand van Sanderbout reeds tot vier punten is opgelopen. De overwinning jl. zondig werd in een moeizame strijd behaald, on danks een na rust eenmaal bereikte 3-0 voorsprong. In de eerste speelhelft was San derbout onze ploeg ontegenzeggelijk de baas op het middenveld. Door een enorme krachtsinspanning en heel hard hard zwoegen kon de reeds na 5 min. verkregen voor sprong, behouden worden. Dit doelpunt kwam tot stand na een snelle aanval over de linker vleugel. De ingeschoten bal werd door de Sanderbout achterhoede wel weggewerkt, doch kwam in het be zit van de mee opgedrongen v.d. Vorst, die deze opnieuw voor de doelmond plaatste waar invaller linksbuiten J. Smits zich geen mo ment bedacht en beheerst raak schoot. Spoedig hierop raakte onze ploeg de greep op het spel kwijt en moest alle aandacht worden besteed aan het afweren van de Sanderbout- aanvallen die als een vloedgolf kwamen opzetten. Talrijke corners op ons doel moesten worden afge slagen en onze doelman kreeg venij nige schoten op zich afgevuurd die hij met snelle reacties wist te stop pen dan wel tot corner te verwer ken. Na de rust waren de rollen omge keerd. Door een beter verzorgde dekking kwaiji onze ploeg tot aan merkelijk beter spel en kon meer aandacht worden besteed aan de op bouw van de aanvallen. Hierdoor kwam dan ook een be duidend Venray overwicht aan het licht, dat resulteerde in 2 goede doelpunten, nl na 5 min. door J. Arts die een prima combinatie van de rechtervleugel, gevolgd door een voorzet van Koonings, prima af werkte door onhoudbaar in te schie ten en na 22 min. was het Koonings die door Vennekens werd vrijge- speeld, op maat bediend werd en het 3e doelpunt scoorde. De veilig lijkende voorsprong kwam echter nog danig in gevaar want Sanderbout gaf zich niet zon der meer gewonnen en wist terug te komen. Een hard schot van Mensink wist Lucassen wel te stoppen doch de van hem terugstuitende bal kwam voor de voeten van de vrij- Dosering 150 cc per 100 Itr. water. Werkt door direkt kontakt én systemisch. Doodt de vliegen én haar maden. Reduceert de aantasting tot een laag Verkrijgbaar bij Jebo-depots, Verdugt-agenten en plaatselijke coöperaties. N.V. NOURY VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ DEVENTER Holland. ROGOR-Vloeibaar is uit voorraad leverbaar bij Fa/ HENK VAN GELDER Molenstr. 5 St.Anthonis, tel. 08858-390 Fa. A.W. HERMANS, Leunseweg 25 Venray, tel. 04780-1483 staande midvoor Gerrits die met een leeg doel voor zich niet faalde en de stand op 3-1 bracht. Vijf minuten later was het zelfs 3-2, o.i. een ca deautje van de scheidsrechter die aan Sanderbout een vrije trap toe kende waar het omgekeerde beter op zijn plaats zou zijn geweest. Deze vrije trap belandde voor het Ven ray doel waar onze verdediging mis greep en de bal voor de voeten van de aanstormende rechtsbinnen Ger rits terecht kwam die geen fout maakte. Het laatste kwartier was het spel weer meer verdeeld. Wederzijds kwam men tot goede aanvallen doch de verdedigingen bleven mees ter van het terrein. Eenmaal dach ten we Venray de voorsprong nog te zien vergroten doch het enorm harde schot van Lucassen wist de Sanderbout-doelman nog op het nippertje te stoppen. Ons 2e elftal speelde zaterdagmid dag onder stromende regen hun uit wedstrijd tegen Sittardia 3 in Sit- tard. Ondanks de regen en het spek gladde kleiveld toch een goede en aangename wedstrijd die met het kleinst mogelijk verschil, 1-0 verlo ren ging. Tot 10 min. voor het einde bleven de partijen in evenwicht. Toen slaagde Sitardia er in het win nende goaltje te maken. De wedstrijden van het 3e en 4e elftal gingen wegens terrein-afkeu ringen niet door. Programma voor a.s. zondag 23 april: RKDEV 2- Venray 2, aanv. 12 u. Venray I-IVO I, aanv. 2.30 uur Geijsteren-Venray 3, aanv. 1 u. Venray 4-Tienray 2, aanv. 12 u. America 3-Venray 5, aanv. 12 u. Alle elftallen komen dus weer eens aan bod. Het eerste elftal zal ditmaal niet zo gemakkelijk met IVO af kunnen rekenen als dit bij de eerste compe titiewedstrijd op 4 sept. jl. het geval was in Velden. IVO heeft zich in middels goed aangepast en weet zich prima te handhaven. Onze ploeg zal kunnen rekenen op een geduchte te genstand die echter overwonnen moet kunnen worden. Sedert 1955 het jaar waarin door Venray het 2e klasserschap werd behaald is IVO niet meer te gast geweest in Venray. Ook in die tijd waren de ontmoe tingen tussen beide elftallen een ge beuren waarbij het aan spanning niet ontbrak en de streekderby- sfeer een rol meespeelde. Wij vertrouwen, dat ons elftal zich in deze laatste competitie-thuiswed strijd nog eens van de beste zijde zal tonen en dan met goede vooruit zichten de laatste uitwedstrijden te gemoet kan gaan. Het 2e elftal krijgt in Arcen een zware dobber om de winst te ver overen. De competitie zit er voor hen weer bijna op en wij zouden het prettig vinden als nu de laatste 2 wedstrijden nog in winst konden worden omgezet. Nog eens extra goed aanpakken dan moet dit ook mogelijk zijn. Het 3e elftal in Geijsteren op be zoek zal trachten zich te revanche ren voor de kortelings op eigen veld geleden 1-0 nederlaag. Wij verwach ten toch wel een puntenverdeling. Het 4e elftal, met nog 5 wedstrij den te spelen, heeft 1 verliespunt minder dan Griendtsveen en dus de kansen in eigen handen. Een mis stap zou noodlottig kunnen worden en daarom mag op eigen veld zeker niet van Tienray 2 verloren worden. Voor het 5e elftal is het 'n moei lijke beurt om America 3 op eigen terrein te bekampen. We zijn be nieuwd naar de uitslag. De eerste avond na de vasten is een sukses geworden. De zaal was behoorlijk gevuld. Het orkest vol deed in alle opzichten. We gaan vanavond verder met een dansavond in zaal Wilhelmina. Voor ons zal optreden het wel zeer bekende orkest de Swaja's. We hopen dat weer iedereen aan wezig is, zodat het weer een gezel lige avond wordt. Iets over onze plannen: op 20 mei a.s. houden we een grootse amuse mentsavond, waarbij o.a. de zanger, componist, tekstdichter enz. enz. Bob Vrieling zal deelnemen. Waarschijnlijk zullen ook de prijswinnaars van enkele talenten jachten hun medewerking verlenen. Enfin te zijner tijd zullen we U hierover uitvoerige mededelingen doen. Geachte Redactie, Bij tijd en wijle wordt iedere huisvrouw in Venray aan de deur geroepen door mensen die beweren, namens Limburgse invaliden of blin den boenwas en andere artikelen te koop aan te bieden. Gewoonlijk zijn deze verkopers rad van tong en vlug van bewegin gen, want met een zwaai houden ze een soort identiteitskaart onder haar neus en daaruit moet dan blijken, dat ze met de meest edele bedoelin gen hun boenwas te koop aanbieden. Maar efficiënt werken als ze doen, komt men gewoonlijk niet verder dan de eerste regel, waar ge drukt staat: Bewijs. En de rest moet men dan maar raden. Menig huisvrouw is zo goed en koopt wat. Want die arme stakkers moeten toch geholpen worden, die arme blinden mogen toch wel een extraatje Op de eerste plaats vind ik het persoonlijk al niet juist, dat invali den op een dergelijke manier aan de kost moeten komen, maar dat is iets, wat ik dan verder rustig bui ten beschouwing laat. Maar op de tweede plaats lijkt het me onjuist, dat de een of ander zulks doet namens Limburgse inva liden of blinden, terwijl het feitelijk een commercieel zaakje voor hem zelf is. Gevallen waarin een vader met een invalide kind bezems verkoopt ten behoeve van dit invalide kind, maar daarbij de indruk wekt of hij dat voor alle Limburgse invaliden tesamen doet, zijn niet zeldzaam. Is er nu werkelijk op de le plaats op provinciaal vlak geen oplossing te zoeken, dat Limburgse invaliden dit geschooi en dit gespeculeer op de goedwillendheid en het medelijden niet nodig hebben en is er op de tweede plaats plaatselijk niets te doen, dat mensen die toch nog langs de deuren gaan, minstens een be wijs moeten hebben van onze plaat selijke politie, b.v. dat hun zaak safe is. Dat zij dus inderdaad komen na mens een groep, namens een organi satie en niet ten eigen bate en voor eigen gewin. Die vergunning moeten zij tonen en kan kort en krachtig zijn. Dan weet de huisvrouw tenminste, dat haar goede bedoelingen ook ter juiste plaatse terecht komen en niet in de zakken van een stelletje op lichters. Mevr. H. LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe vinding- ledereen wil graag een liguster haag die er de hele zomer goed- geknipt uitziet! Tot nu toe is regelmatig snoeien, op zijn zachtst gezegd een verve lend karweitje, het enige middel om een mooie haag te verkrijgen. Het probleem van het liguster hagen snoeien is thans opgelost, dank zij een nieuwe vinding behoort dit werk tot de verleden tijd. Heggenrem is een uniek middel, ge baseerd op Maleïnezuur, houdt dit de opwaartse en naar buitengerich te groei wan ligusterhagen tegen voor een periode van 12-13 weken. Specialisten van Fisons Research Station hebben vijf jaar lang aan de vervolmaking van dit preparaat ge werkt. Bovendien hebben onderzoekin gen aangetoond, dat Heggenrem niet alleen de groei van de liguster tegen gaat maar ook volkomen veilig in het gebruik is en onschadelijk voor de struik. Men bespuit de haag in het vroege voorjaar direct na de eerste snoei- beurt. Gebruik hiervoor een sproeier of 'n gieter met een fijne broes. De ligusterhaag behoudt drie maanden lang dat pas geknipte uiterlijk. Heggenrem is niet giftig en geheel ongevaarlijk voor mensen, huis dieren en pluimvee, indien de ge bruiksaanwijzing goed wordt opge volgd.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9