Hoe zil dal mei de Ongevallenwet 1921 WllH- Keuken uitzeilen G. MULDERS Lekkere koffie! LEN WELBERS, Overloot Fruittelers hebben strijd aan gebonden tegen nachtvorsten Horstgaatruilen ZENUWRUS, <D CO tn 0) <D O N o CO CD O) rllF OPENING rijwielen en huijfmoioren Dansen te Groeningen_ c inkomend chaufféur metaalslijper, enkele jonge^krachten Een der moeilijkste sociale verze keringswetten is wel de Ongevallen wet 1921 (een voortzetting van de Ongevallenwet 1901) Zij is van toe passing op werknemers die in loon dienst zijn in een verzekeringsplich- tig bedrijf. Deze wet verstaat onder een „on geval" een min of meer plotseling van buiten inwerkende gebeurtenis, waardoor lichamelijk letsel of een geestelijk letsel ontstaat. Een onge val kan tot gevolg hebben, dat er geen lichamelijk of geestelijk 'letsel ontstaat. Wil er sprake zijn van een onge val, dan moet er evenwel een oor zaak zijn die van buiten af moet ko men, plotseling moet inwerken, ^ter wijl er bovendien een inwerking op het lichaam of de geest van de ver zekerde moet zijn. Een letsel in betrekkelijk korte tijd ontstaan, kan een gevolg zijn van bevriezing, hitteberoerte zoals een zonnesteek, peesschedeontste king e.d. Het plotselinge element ontbreekt hier dus. BUITEN BEDRIJF In de regel wordt ook als ongeval beschouwd een ongeval de verze kerde overkomen op weg van zijn woning naar zijn werk. Daartoe wordt echter verlangd, dat de werk nemer gebruik heeft gemaakt van de kortste en meest gebruikelijke weg en dat hij zich niet heeft bloot gesteld aan bizonder gevaar door roekeloosheid. Als een werknemer in de huis kamer daarentegen zijn echtgenote goedendag kust, wegloopt, maar struikelt over de drempel, waardoor hij komt te vallen en zijn arm breekt, is dit ongeluk in huis ont staan, dus in de particuliere sfeer, en is het geen ongeval in de zin van de Ongevallenwet 1921. Een ongeval_kan ook plaats heb ben zonder dat het lichamelijk let sel tot gevolg heeft, maar de werk nemer wel op andere wijze gedu peerd is, b.v. doordat zijn bril hem van de neus valt en breekt. Indien onze werknemer is aange wezen op het dragen van een bril om zijn werk naar behoren te kun nen uitvoeren, is er weliswaar geen lichamelijk letsel maar is er wel schade (geldelijk gevolg) ontstaan. Toch kent de ongevallenwet in dit geval geen schadeloosstelling toe; de Sociale Verzekeringsbank wei gerde in een voorgekomen geval de uitkering op grond van het feit, dat het niet ging om een door een onge val veroorzaakt lichamelijk letsel en ten aanzien van het beschadigde hulpmiddel (de bril) kon ook niet gezegd worden dat het een of meer ontbrekende lichaamsdelen verving. De Raad van Beroep was het hier mede eens, terwijl ook de Centrale Raad van Beroep de uitspraak volg de, want de bril dient, aldus de raad, eerder te worden beschouwd als een hulpmiddel ter verbetering van de functie van een bestaand lichaams deel, dan als een kunstmiddel ter vervanging van een lichaamsdeel. HET GEBROKEN GEBIT In een ander, weliswaar zeer spo radisch geval had wel uitkering plaats, terwijl er eveneens geen li chamelijk letsel was ontstaan. Er wex*d een kunstgebit vernietigd. Dit kunstgebit verving inderdaad een lichaamsdeel maar wij zijn er zeker van, dat de werknemer wiens kunstgebit breekt, beter kan blijven werken dan hij die op zijn bril is aangewezen. Natuurlijk, er is nog geen kunst middel uitgevonden om onze ogen te kunnen vervangen, maar wel zijn er kunstmiddelen uitgevonden wel ke het mogelijk maken te sterk ver minderde functie der ogen vrijwel tot hun normale functie te kunnen terugbrengen, nl. de bril. Hij die beslist aangewezen is op zijn bril, kan naar onze mening als een volkomen invalide beschouwd worden als hij zijn bril niet op heeft en zeker is het, dat hij zijn gewone bezigheden niet naar behoren kan uitoefenen. Denk hierbij maar eens aan een kantoorklerk die de cijfertjes in zijn boeken zonder bril niet meer kan lezen; we zijn er van overtuigd, dat er van het optellen der cijfers niet veel terecht zal komen. Het is te hopen, dat de Centrale Raad van Beroep nog eens tot een ander besluit zal komen; een be sluit meer gebaseerd op de werke lijkheid, dan op de theoretische uit leg van de boeken. De fruitteelt heeft veel belagers. Dat zijn o.a. hagel, "droogte, water overlast en niet te vergeten nacht vorst. De laatste mag stellig wel de gevaarlijkste vijand worden ge noemd en hij heeft al heel wat schade toegebracht aan de fruit telers. Nachtvorst kan voor de fruittelers funest zijn in de maan den april en mei, omdat dan de vruchtbeginsels kunnen beviezen. Niet zelden is de hele oogst van een teler daardoor mislukt. Het is wel voorgekomen, dat in april en mei de temperatuur 's nachts tot zeven a acht graden beneden Celsius daalde en als er dan geen maatregelen waren geno men om de fruitbomen daartegen te beschermen dan was de schade groot Met die onberekenbare vijand hebben de fruittelers uiteraard al tijd te maken gehad en vroeger was het dan ook steeds een kwestie van geluk als de opbrengst goed was. Totdat men eindelijk op het idee kwam om de nachtvorst te lijf te gaan. Tientallen jaren geleden waren er al telers, die in de gevaarlijke maanden 's nachts op hun fruit- velden en in hun boomgaarden vu ren stookten om de temperatuur op het gewenste peil te houden. Als het twee tot drie graden vriest dan beginnen de vruchtbeginsels reeds aan grote risico's bloot te staan. Een dergelijke bestrijdingsmetho- de wordt nu nog door vele telers gebezigd, zij het in allerlei afwij kende vormen. Als brandstof ge bruiken zij voornamelijk olie. De vuren branden in grote vaten of in ijzeren kisten her en der op 't fruitveld. In nachten met strenge nachtvorst is de teler van tijd tot tijd genood zaakt de vaten bij te vullen en wan neer zijn areaal groot is, heeft hij er zij handen vol aan. Als de struiken dicht bebladerd zijn, zijn er minstens vijf tot zes vuren per are vereist, In percelen van enige omvang, bijvoorbeeld van twintig tot vijfen twintig are, kan de teler het werk alleen niet af en zijn daarvoor min stens twee man nodig BEREGENINGS-INSTALLATIE Dit is overigens niet de enige be- strijdingsmethode. Er zijn er nog heel wat meer. De meest toegepaste is op het ogenblik het beregenen van de fruitvelden. Daarvoor is dus nodig een beregenings-installatie, waannee een niet gering bedrag is gemoeid. Een precies bedrag is niet te noe men, omdat de kosten voor een groot deel afhangen van de grootte van het perceel. Om enig houvast te hebben, kan men niettemin stellen, dat de instal latie, indien zij tevens wordt ge bruikt voor het bestrijden van droogte, jaarlijks 500,per hec tare kost. Daar staat evenwel tegenover, dat de meer-opbrengsten die door bere gening zijn verkregen, dusdanig hoog waren, dat menigeen zijn in stallatie in het jaar van aanschaf fing volledig terugverdiende Ook bestrijden de telers de nacht vorst wel door de struiken te hullen in papieren of jutte zakken of door ze dicht te binden. Indien men oude papieren veevoederzakken gebruikt, spelen daarbij de materiaalkosten nauwelijks een rol. Overigens is het niet zo, dat de telers gedurende april en mei elke nacht attent hoeven te zijn. Immers, nachtvorst treedt niet elke nacht op. Wel is het zaak, dat de telers da gelijks naar de nieuwsberichten luisteren om de weersvoorspellingen te vernemen, zodat zij in geval dat nachtvorst wordt voorspeld, hun maatregelen kunnen nemen. Voor hen die de vorst met vuren bestrijden, betekent dit, dat zij de hele nacht doorlopend aan het werk moeten zijn. Met al hebben deze bestrijdings- methodes er wel toe bijgedragen, dat de fruitopbrengsten de laatste jaren aanmerkelijk groter zijn dan voorheen. KASTEELSE- BOSSEN" WORDEN GEMEENTE-EIGENDOM De leden van de raad en burge meester en wethouders van Horst, maakten maandagavond, vóór de aanvang van een openbare vergade ring, een excursie-tocht naar de Kasteelse en Schadijker bossen, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van waarde en omvang van een voorgenomen ruiling. Een ruiling die zal inhouden, dat een oppervlakte in eigendom zal overgaan van het Staatsbosbeheer naar de gemeente en dat de ge meente aan het Staatsbosbeheer overdraagt Schadijker bossen tot 'n opervlakte van ongeveer 290 ha. Een ogenschijnlijk nadelige ruil voor de gemeente, doch de waarde van zowel de grond als de hout opstand van de Kasteelse bossen is aanzienlijk hoger dan de Schadijker bossen. Het is de bedoeling van de ge meente om in de Kasteelse bossen een sportpark aan te leggen. Direct na de transactie die bin nenkort bij de raad in behandeling komt, kan met de aanleg van om te beginnen drie speelvelden worden begonnen. nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Miinhardt's Zenuwtabletten i ïmm «fcaiBfc, Fteaaiil SSSsw' Sip H Douwe Egberts koffiehet fijnste van de plantagesmet zorg behandeldop een speciale wijze gebrand... en door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproevers; De kwaliteitskoffie werkelijk Iets bijzonders; bij uitstek. Pak Pakvan25Qg 1,80 van 250 g 1.48 Edy Super Kat Neerlandia DRU Alle onderdelen los verkrijgbaar H 3. Steeds nv^voorraad alle soorten...GRAS- EN KLAVERZADEN voor blijvend grasland en"*kwjistweide. Al- onze mengsels volgens advies Landbouwvoorl.dienst. ln^kgnze mengsels de org. collecties Verheijen's Zaadhandel Tel. 1550 Woensdag 26 april om 4 uur van onze geheel nieuwe zaak. annex rejparatie/\ Wij stellen het zeer of> prijs U bij deze gelegenheid in de-'éaak te begroeten. Rijwielen en hulpmotoren. zondagen 23 en 30 agriDfir^zaaT P. Arts Aanvang 5 uur Entreê GEVRAAGD voor heftruck, c; voor de ta^taalafdeling Ketel- en Apparatenfabriek MUVER0

Peel en Maas | 1961 | | pagina 10