Sport in Venray Woest Peel-gebied ontgonnen Snelle nijverheids-ontwikkeling in eertijds afgesloten streek 1 derde van de Duitsers komt via Venlo ons land binnen. Gezondheid en genezing Overpeinzingen ZENUWRUST Fietsen gezond 'Is Waft Jongens- spijkershork Lange 7' spijkerbroeken De nieuwst Pouwels Warenhuis Piiiiwels Warenhuis Venray wordt beschreven In het„Laatste Nieuws": NA MOEIZAAM BEGIN De nijverheidsontwikkeling van het Noord-Limburgs gebied rond Venray, na de tweede wereldoorlog, mag een klein wonder genoemd worden. In het licht van de moei- zaame na-oorlogse wederopbouw mag gezegd worden dat in vijftien jaar tijds in deze vroeger zo afge sloten streek iets goeds werd ver richt. Venray in de Peel nam zijn deel in de nijverheidsontwikkeling die 't gewest Limburg bovenaan de lijst op nijverheidsgebied van de elf pro vinciën zette. Het begon allemaal nog moeilijk en traag. Toen Venray en omgeving evenwel tot kerngebied werden ver klaard, ging het echter snel met de nijverheid de goede kant uit. Vóór 1945 was er in deze streek nauwe lijks sprake van nijverheid. VERLOREN STADJE IN EENZAME STREEK Venray, het stadje in de stille, eenzame Peel, leefde vóór de oor log een eigen leven. Vele Limbur gers waren er nooit geweest en de uitdrukking „hij moet naar Ven- ra" was nu niet zo bijzonder loffe lijk. Te Venray en dat wist ieder een waren de gekkenhuizen. En die een „enkele reis Venray" kreeg, kwam voorlopig niet meer in de maatschappij terug. Venray en de woeste Peel waar het nog „spookte" en waar het een paradijs was voor de stropers, kende men wel uit de streekromans. In de wijde Peel een zeer groot gebied van heide, velden, bossen en onvruchtbare grond met moerasge bieden woonde bijna een achter lijke bevolking. Het elektrisch licht was er nog niet doorgedrongen, evenmin als de waterleiding. Daar zat men tussen de bossen en de vennen nog bij het petroleumlicht en werd het drap- pige Peelwater naar boven geëm- merd uit een diepe put. De bevolking was er te arm om kolen te stoken. De Peel zelf lever de immers de brandstof voor de koude winterdagen. Zover het oog reikte zag men er de turfbergen staan. De turf, die voor een paar schamele centen ver kocht werd, noemde men er „het goud van de Peel". PARADIJS VOOR STROPERS EN SMOKKELAARS De stropers en smokkelaars had den er een leven als God in Frank rijk. De hazen vormden er ware le gioenen evenals de konijnen. Van daar wellicht dat de bewoners van Venray de bijnaam kregen van ,„de Peelhazen". Een naam, die in de folklore bleef voortleven in de te genwoordige canmavalsvereniging die nog „De Peelhazen" heet. De stropers trokken er in de win ternachten rond met de lichtbak. In het schijnsel van deze lichtbak in het duister kwamen de hazen en konijnen spelen. Tijdens het spel werden ze door een batterij jacht geweren neergeknald. Meer dan eens kwamen de stro pers het stropen was er een vak geworden met karrevrachten vol wild in de schemer van de ochtend naar huis. Nog herinnert men zich deze streek de hazenplagen toen het eerste gedeelte van de woeste Peel onder het ploegmes ging voor de ontginning. De 1ste ingezaaide hec taren granen werden zo. kaal gevre ten als een biljartlaken. ZWAAR GETEISTERD IN DE LAATSTE OORLOGSMAANDEN Een zwaar offer bracht dit stadje, dat de bijnaam kreeg van „de parel van de Peel", in de laatste oorlogs maanden. In deze streek, waar men nu nog 't fraaie oorlogs-openlucht-museum van Overloon vindt, werd zeker zo zwaar gevochten als bij de invasie in Normand ië. Hier woedde vele dagen lang een tankslag dat te Overloon in werke lijkheid de ene steen niet op de an dere bleef. Dit plaatsje was na af loop van de vemietigingsslag tussen de Engelse-Canadese en Duitse tanks van de aardbodem verdwenen. Zelfs het overgebleven puin werd onder de zware rusbanden tot poe der gemalen en verdween in de zachte, onvruchtbare zandgrond. Ook Venray werd zwaar geteis terd door deze gevechten en het on ophoudelijk kanonvuur, dat dag en nacht door donderde over de Peel, die met bloed van soldaten werd doordrenkt. Bijzonder ging het de Noord- Limburgers aan het hart dat de fraaie kerk met de 95 meter hoge toren een van de hoogsten van Nederland zo zwaar geschon den werd. Deze kerk „Sint Petrus Banden" bezat een beeldenschat die enig genoemd kon worden. Zoals Venray werd her-opge bouwd en snel uitgroeide, zo werd de monumentale kerk hersteld. Op de toren na, die pas over twee jaar gereed zal zijn. Er wordt hard aan deze toren, die nu 85 meter hoog wordt, gebouwd. SOLDATENKERKHOVEN Aan de donkere oorlogstijd her inneren onder andere nog het grote Duitse oorlogskerkhof te Ysselsteyn op „de Paardekop" en het Engelse kerkhof aan de Hoenderstraat, waar samen meer dan vijfendertigduizend gesneuvelde soldaten in Limburgse bodem rusten. NIJVERHEID AANGELOKT DOOR VESTIGINGSPREMIE Na het oorlogsherstel begon Ven ray de kop op te steken toen het ge bied door de regering tot kernge meente werd verklaard. Ondernemers, die zich hier wilden vestigen, ontvingen van het rijk een belangrijke vestigingspremie. Deze vestigingspremie had een grote aan trekkingskracht op verschillende be drijven. De industrieën op verschil lend terrein schoten er uit de grond en van zuivere landbouwstreek met wat arme zand- en keuterboertjes, werd „de hoofdstad" van de Peel een nijverheidsplaats met rokende schoorstenen en vast goed betaald werk, voor de eigen arbeidskrachten en arbeiders uit de omgeving. De welvaart is er op gang geko men op de zandgronden waar vroe ger met moeite een struik hei of een kromme den groeide. DIE MINISTERS OP ZOEK NAAR MILITAIR OEFEN TERREIN Maar er is nog woeste grond ge noeg. Zoals de Heydse- en de Dor- perpeel. Op dit gebied liet de mi nister van landsverdediging van uit Den Haag zijn oog vallen, toen hij op zoek was naar een geschikt oefen terrein voor de Nederlandse solda ten. Maar te Venray, Horst en Seve- num had men al lang andere plan nen gereed, vóór de minister er aan dacht hier een oefenterrein voor de militairen te maken. Om de belangen af te wegen en zich persoonlijk van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen, kwa men nu liefst drie ministers in ge zelschap van de Limburgse commis saris der Koningin naar de Peel toe. Dat waren de ministers van De fensie, ir. S. H. Visser; de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. Ch. vanRooy, oud-bur gemeester van Venlo en Eindhoven die deze streek wel kent; en minis ter van Landbouw en Visserij, mr. V. Marijnen met de staatsecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten. Met het bericht „drie ministers naar Venray", werd eerst hartelijk gelachen in het gemoedelijke stadje. Natuurlijk kent men deze uit drukking „naar Venray komen", waarmee men wil zeggen, dat men rijp is voor het gekkenhuis. Maar het werd ernstig bezoek en de aan dachtig luisterende ministers hoor den niet alleen de plannen, maar kenden hun wetenschap onmiddel lijk toetsen aan de werkelijkheid bij hun tocht door de Peel. VASTE BESTEMMING VAN BOS EN HEIDEVELDEN Op dat ogenblik was de ontgin- ningsploeg nog niet gezet in de 225 ha grote Heydse en 220 ha grote Dorpel Peel. Maar beide gebieden hebben al een vaste bestemming ge kregen. Na de eerste ontginning zouden de ruige bos- en heidevelden nl. als cultuurgrond worden ingekocht in de ruilverkaveling „Lollebeek", die een oppervlakte beslaat van elf dui zend hectaren. Verscheidene verspreid liggende boerderijen in dit gebied zouden ge zond gemaakt worden of op een an dere plaats worden herbouwd. Op de nieuwe gronden zou een flink tuinbouwcentrum gesticht kunnen worden. Onderzoekingen hadden al aange toond, dat na bewerking en bemes ting deze gronden uitstekend voor tuinbouw- en kassenteelt zouden zijn geschikt. En dit onderdeel van de landbouw is nog steeds een winstgevende teelt. Vandaar, dat al sinds 1956 dus bijna vijf jaar geleden de ontgin ning van de Heydse- en Dorper Peel een belangrijke rol speelde in de grote ruilverkaveling van de „Lol lebeek". De gemeenten hadden de woeste gebieden toen al overgedragen aan de ontginningsmaatschappij, die la ter de ontgonnen gronden zou uit geven aan de landbouwers. Verle den jaar kwam het hele ontgin ningsplan gereed. NOORD-LIMBURGERS IN HET VERZET Maar toen kwam Den Haag met het plan een groot oefenterrein voor militairen in dit deel van de Peel te maken. Geen wonder, dat de Noord limburgers de stekels opstaken, toen ze van deze plannen, die hun plan nen doorkruisten, op de hoogte kwa men. Na dit werkbezoek zal uitge maakt worden welke plannen het zwaarst wegen. Voor alle voorzichtigheid liet men de ministers op tocht door de Peel ook het staatsdomein Mariaveen zien. Een gebied van achthonderd ha onder de gemeenten Hprst en Se- venum. Daar hebben de soldaten de ruimte om zoveel te schieten en te oefenen als ze maar wilen. Op een paar honderd hectaren grond wordt in de wijde Peel niet gekeken. De Noord-Limburgers zul len er een kaarsje voor opsteken als straks de beslissing valt dat Maria veen „de speelplaats" voor de Ne derlandse soldaten wordt. xxxyi dz huid Een-derde van alle Duitsers, die in 1960 Nederland hebben bezocht, zijn de grens gepasseerd via een van de drie grensovergangen in Venlo. Het totale aantal oosterburen, dat verleden jaar via Venlo ons land binnenkwam, bereikte het record aantal van 7.007.779. Vergeleken met de daaraan voor afgaande jaren is de toeneming enorm. In 1953 bijvoorbeeld passeerden nog „slechts" 1.249.433 Duitsers de Venlose grensovergangen. Dit aan tal steeg in 1955 tot 4.356.462 in 1957 tot 5.117.135 en in 1959 tot 6.694.785. Experts op het gebied van vreem delingenverkeer schrijven die ge weldige stijging in eerste instantie toe aan het „Wirtschaftswunder", waardoor de Duitser veel meer dan voorheen zich reizen kan veroorlo ven. Eveneens van invloed is het feit, dat de prijzen van levensmid delen en diverse andere artikelen in ons land lager liggen, wat een niet geringe aantrekkingskracht op de Duitse kooplustigen uitoefent. 17 MILJOEN Men schat, dat van de ruim zeven miljoen Duitsers, die afgelopen jaar via de Keulse Barrière, de Herun- gergrens en de Weselse Barrière ons land binnenkwamen, ongeveer de helft uitsluitend gekomen is om in Venlo inkopen te doen. Indien men zou stellen, dat van deze categorie elk een bedrag van 5 heeft besteed, dan zouden de Duitsers in I960 dus meer dan ze ventien miljoen guldens in Venlo hebben achtergelaten. EXPEDITIEWEZEN Een andere factor, die bij deze toenemende grensoverschrijdingen gewicht in de schaal legt, is de steeds grotere vlucht die het han delsverkeer met Duitsland neemt. Venlo dat na Amsterdam en Rot terdam de belangrijkste stad is op dit terrein levert overigens in dit handelsverkeer een niet geringe be langrijkste grensovergang. Gemid deld passeerden er in 1960 zo'n drie honderd vrachtauto's. De Herunger- grens staat erom bekend, dat er de meeste groenten en fruit over wor- turnen en wegenslakken over wor den geïmporteerd. VERDERE STIJGING? Hoe het beeld van de grensover schrijdingen voor 1961 in Venlo er uit zal komen te zien? Deskundigen verwachten, dat de stijging zal toenemen, drage. Er zijn in Venlo meer dan duizend personen werkzaam in het expeditiewezen, dat in totaal be schikt over ongeveer 300 vracht auto's. Daarvan zijn 170 vrachtauto's en 180 aanhangwagens, die een laad vermogen hebben van meer dan 5.000 kilo. Het totale van alle in IVenlo aanwezige vrachtauto's be draagt niet minder dan 4000 ton. Als men weet, dat er per ton laad vermogen een investering van 4000 vereist is, dan betekent dit, dat alle Venlose expeditie-ondernemingen tesamen zestien miljoen gulden in vrachtauto's en aanhangwagens heb ben gestoken. Indien men al die wagens achter elkaar zou plaatsen dan zou men een file krijgen die liefst vijf kilo meter lang is. 2 MILJOEN VOOR ENKELE KILOMETERS Voor al die wagens betalen de Venlose vervoerders tesamen jaar lijks een bedrag vantwee mil joen gulden aan wegenbelasting. Daarvan komt ongeveer de helft op de rekening van de internatio nale vervoerders die dus jaarlijks enkele kilometers in ons land rij den, namelijk het stukje van het be den gesporteerd en dat er veel bi- drijf naar de grens. „HET SANATORIUM" De grootste drukte in I960 beleef de de Keulse Barrière. Daar pas seerde toen 2.904.072 mensen de grens (in 1954 slechts 65.700). Na de Keulse Barrière volgde de Herungergrens met 2.516.824 over schrijdingen. De Weselse Barrière bleef daarbij met een aantal van 863.792 aanmerkelijk achter. Vandaar dat deze grenspost in kringen van douaniers „het sanato rium" wordt genoemd. De Keulse Barrière is op het ge bied van goederenvervoer de be kendste. bon si du\y\mwp mm Mercurius Garage, Venlo n.v.^ Rotonde b/d brug, tel. 6364 S.V.V.-NIEUWS Met uitzondering van het 5e elftal hadden onze senioren elftallen een vrije zondag. In Oostrum op bezoek speelde dit elftal wel hun slechtste wedstrijd van het seizoen en moest dit met een 3-1 nederlaag bekopen. In het veld waren onze jongens niet de mindere en vooral na de rust met de wind mee doorlopend voor het doel van de thuisclub te vinden doch de stootkracht ontbrak waardoor doelpunten uitbleven. Een wedstrijd die niet verloren had mo gen gaan. Programma voor zaterdag en zon dag a.s.: Sitardia 3-Venray 2, wordt ge speeld op zaterdag a.s. Aanv. 5 uur. Venray 1-Sanderbout 1, aanv. 2.30 u. Venray 3-Swolg. boys, aanv. 12 uur. Melderslo 2-Venray 4, aanv. 2 uur. Het toeval heeft gewild, dat de eerstvolgende wedstrijd na de vic torie op Tiglieja, ons le elftal de ge legenheid geeft om, wederom in een thuiswedstrijd, zich te meten met een andere ernstige gegadigde voor de belangrijke 2e plaats. Het bezoekende Sanderbout heeft een achterstand van slechts twee punten op onze ploeg en zou dus, bij een eventuele overwinning, met ons gelijk komen. Wittenhorst, met een punt achter stand, zou, indien zij er in slagen om Tiglieja te overmeesteren, dan als lachende derde fungeren. Onze spelers zullen er echter voor zorgdragen, dat het niet zover zal komen. Nog fris in het geheugen ligt de wedstrijd in Sittard die on nodig verloren ging. Sanderbout beschikt over een be hoorlijke ploeg, waarin enkele oud spelers van Sittardia een vooraan staande rol spelen en ook technisch het elftal een goed aanzien geeft. We mogen dus verwachten, dat evenals dit tegen Tiglieja het geval was, men a.s. zondag wederom ge tuige zal kunnen zijn van een strijd die voor de volle speeltijd boeiend zal zijn en waarin beide elftallen zich tot het uiterste zullen inzetten. Venray 2 gaat zaterdagmiddag bij Sittardia op bezoek. Na de goede wedstrijd in Weert is het zelfver trouwen wel weer in zoverre terug gekeerd, dat o.i. wel een kleine kans op sukses aanwezig zal zijn. Er kunnen nog wel een paar plaatsen op de ranglijst veroverd worden jongens, zodat de eindstand over enkele weken voor ons ook hier een nog zo gunstig mogelijk beeld geeft. Venray 3 krijgt bezoek van een om de hoogste plaats strijdend Swolg. boys. In de aanvang van het seizoen kregen onze jongens in Swolgen de grootste nederlaag van deze competitie te slikken. Zij zullen er ditmaal wel bij wak ker blijven, dat het niet zover komt. Aan een nederlaag te ontkomen zal echter een te zware opgave zijn, vrezen we. Venray 4 op bezoek bij Melderslo 2 mogen we wel in staat achten om ook na zondag de fraaie leiders plaats te behouden. De concurrentie Sligt op de loer mannen, geen risico's enin de aanval, zodat de tegenstan den er onder gehouden worden. Door het ontbreken van senioren wedstrijden stonden jl. zondag de jeugdwedstrijden in de volle belang stelling. Voodeerst willen wij vermelden, dat de B 1-jeugd door een 1-0 over winning in Sevenum beslag legde op het langzamerhand traditie wordende kampioenschap van hun afdeling. Vanaf deze plaats hartelijk gelukgewenst. De oudere junioren t.w. A 1 en A 2 kwamen wederom een stapje dichter bij 't ook voor hen ge reed liggende kampioenschap door overwinnigen op hun tegen standers. B 2 zorgde met een fikse overwin ning, niet verder achterop te komen zodat voor hen ook nog niet alle kansen voorbij zijn. De ukkepukke van B 3 gaven het zwaargebouwde Merselo B 1 kra nig partij, maar konden toch niet in de kaart spelen van hun B 2 club genoten. De kleine nederlaag, na een spannende wedstrijd, was ech ter geen slecht resultaat. M.H.C.V.-NIEUWS Verleden week dinsdag werd voor de junioren van de hockey-club een dropping georganiseerd, waarvoor grote belangstelling bestond. De meesten waren aardig goed bekend in de omstreken van Ven ray en waren vrij snel terug. Na een verstevigend bord erwten soep werd begonnen met een quiz waarin de algemene kennis in de spelregelkennis werden getest. Aan de winende groep werd een fraai spelregelboekje uitgereikt. Zondag speelden de heren-junioren een thuiswedstrijd tegen Venlo. In een wedstrijd die goed samenspel toonde wisten onze spelers zowaar een voorsprong te nemen doordat uit een strafbully een strafdoelpunt ontstond. In de tweede helft werd Venray gedwongen meer defensief te spelen. Venlo wist echter maar eenmaal te scoren, zodat de eindstand 1-1 werd. Zaterdagmiddag vertrekken de junioren om 12 uur naar Blerick waar zij om 3 uur een competitie match zullen spelen. Zondagmiddag spelen de dames vriendschappelijk tegen Deume. CHRISTUS KONING EN SINT ODA Of onze heiligenverering aan het tanen is, of wat er nu feitelijk aan de hand is, is onbekend, maar feit is, dat de bloemen, die Venrays jeugd op Christus Koningdag voor het Christusbeeld aan de Paters- laan neergelegd heeft, er thans nog liggen, al kan men moeilijk praten van bloemen, want het is een vieze en smerige troep geworden. Er is schijnbaar niemand meer, die zich hierom bekommerd en langzaam maar zeker verpaupert dat park. Tot schade en schande van Ven ray We hebben reeds eerder gewezen op de molestering en onthoofding van St. Joris in zijn kapel in het St. Jorispark Daarnaast heeft ook St. Oda haar deel gekregen. Is de kapel met veel moeite enkele jaren geleden netjes opgeknapt, nu is men weer de sloop begonnen en nadat men de ruitjes kapot geslagen heeft, is men zelfs met stokken bezig geweest om het Odabeeldje zelf ook maar te ver nielen. De een zegt dat de jeugd het ge daan heeft (gebrek aan speelruim tende andere zegt, dat de no zems aan het werk zijn (maar die zoeken in die buurt gewoonlijk wat anders) maar wat er van zij, een visitekaartje hebben de vernielers niet achter gelaten en we zitten met de stukken. We kunen weer proberen geld bijeen te krijgen om een en ander te herstellen, maar het heeft er alle schijn van, dat het bar weinig baat. ROMMELIG Zoals we vorige week reeds be kend maakten is het recratieoord Vlakwater al geopend en in de afge lopen vacantiedagen is het zelfs zeer druk geweest. De jeugd en ook de ouderen hebben er hun plezier ge had en kunnen constateren, dat een en ander duchtig uitgebreid en ver beterd is. Er zijn in de toekomst nog vele, vele gasten te verwachten, waarvan een groot deel per fiets of te voet naar de speeltuin komen, Speciaal voor deze mensen zou een verharding van de weg naar de Speeltuin (vanaf ingang Ambone zenkamp tot entree) een weldaad zijn, omdat men nu tussen kiezels en puntige stenen zijn weg dient te zoeken. En wellicht kon ook de af rastering van het kamp met zijn vele bijbouwtjes e.d. iets „versierd" worden. nodig vooi- rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Overbekend is het feit, dat de be roemde Amerikaanse hartspecialist dr. Dudley White de vroegere presi dent van Amerika, generaal Eisen hower heeft aangeraden, een fiets aan te schaffen, om door een gezon den beweging de gevolgen van een hartaanval te overwinnen. In een uitvoerig artikel geeft het weekblad Revue een overzicht van het leven en de werkzaamheden van deze kleine, magere arts van vierenzeventig jaar, die meer dan vijftig jaar zijn praktijk heeft uitge oefend en die zoveel successen heeft behaald op het gebied van het ge nezen van hartziekten, dat hij de erenaam dokter Heart, dokter Hart, heeft gekregen. „De mensen weten tegenwoordig niet meer, hoe zij hun spieren moeten gebruiken", is een van de uitspraken van deze specialist. „Ik neem elke dag lichaamsbe weging; ik hak hout, ik maak fiets tochten, ik maai met de hand het gras in mijn tuin. Het grootste ge vaar van een auto is niet, dat die de kans op ongelukken vermeerdert maar dat de autobezitter niet meer fietst of loopt. Wil je een hartkwaal krijgen, dan moet je absoluut geen lichaamsbewegingen nemen". Dr. White is voorzitter van de Amerikaanse bond voor veilig fiet sen en door zijn stimulerend werk, is de fiets weer bekend geworden in de Verenigde Staten. Er moet veel meer gefietst wor den vindt de dokter, want fietsen kan de mens redden van hart kwalen. „De mensen", zo zegt „dokter Hart", „hebben het zo vaak over kwalen en over ziek zijn, dat zij bijna vergeten, over hun gezondheid te spreken en dat zij gewoon de middelen negeren, die 'n kwaal van de moderne mens is, dat hij lui is. Hij ziet er tegen op, een wande ling van vijf kilometer te maken. Maar zo'n wandeling doet een mens meer goed, dan welk genees middel of welk bezoek aan een psy chiater ook. Men moet lichaamsbe weging even belangrijk vinden als slapen, eten en werken. Daarom ik, dat iedereen elke dag twee uur lichaamsbeweging moet nemen. Is dit onmogelijk, dan moet hij er voor zorgen, toch zeker twee uur per week zijn spieren op een goede manier te gebruiken. Dit geldt ook voor mensen van boven de zeventig, alleen moeten zij het wat kalmer aan doen. Van krachtige, gespierde mensen zijn wij veranderd tot te goed ge voede en te veel verwende mensen. Wij hebben te veel voedsel, te, veel tv, te veel auto's. Wij zijn het spoor kwijtgeraakt, maar iedereen heeft de kans om zichzelf te corri geren Sterke karpetten cocoslopers gang- en traplopers alle soorten matten boorband chinamatten tafelzeil 0 traproeden 0 c gordijnrail Balastore gordijn tegen de zon in alle maten voorradig. HOFSTRAAT IJ) j\lïp\|-ASINC!ÉL 1 TELÉFOQ^^CG W 3 45 in heren- en jongens- maten. Diverse soortei Komt kijken naast 't Raadhuis Textielhandel Palthe agentuur I Telefoon 147S handtasjes boodschaptass tassen v. militairen kin der tasjes korfjes alle lederware] HOFSTRAAT 10 JULIAN AS1NGFL 2 TELEFOQN lolili RU ÓÓK IN NEDERLAND Deze nieuwe Camp-foundation heeft een verstelbare buik'-rug- steun en is vervaardigd uit niet irriterend nylon-elastiek met luxe broché-stof. 6e Camp Speëiat tfeeft de ideale steun, die U bij geen ander elastieken corset kunt vinden. Ep...anatomisch- weténschappeiijji verantwoord, Marktstraat 5 HOFSTRAav10 JULIANASlShKL 2 TELEFOON 1560

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6