Aan de wieg van 40.000 kuikens moet snel gewerkt worden Hoe houd ik mijn huisraad goed? de politierechter Ingezonden Uit Peel en Maas Inenting diptherie, kink hoest, tetanus 1 Overpeinzingen Jeugd-toneel Zaterdag 11 maart 1961 No. 10 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRüKENmxGAVE van den MUNCKHOF N.v. venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBÜS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 WAAR DE HAANTJES VAN DE HENNETJES GESCHEIDEN WORDEN.... We reden achter een bestelwagen aan van een van de 6 Venrayse kui- kenbroederijen. Brutaalweg reden we hem achterna het erf op van het be drijf. Als we een paar deuren door gaan, staan we meteen in de warmte en in de drukte. Mensen zijn druk in de weer tussen ontelbare dozen met krioelende kuikens. Laag han gende lampen geven een helder schijnsel op de handen, waarin we zachtdonzen verenpakjes ontwaren. Achter glazen wanden van massieve kasten met veel knoppen en handels rijen zich de eieren. Het zijn er geen tientallen, maar honderden, zo op het. eerste gezicht. Als de kasten opengaan, zullen het er duizenden blijken te zijn. Mannen schuiven dozen met ge controleerde kuikens naar links en dozen met andere kuikens naar rechts en dan brengen ze nieuwe do zen aan, vol lichtgeel en donkergeel en geel met bruin dons. We staan midden in de bedrijvigheid van een van Venrays kuikenbroederijen,"" die al jaren de binnen- en buitenlandse markt bedienen. Niet op de laatste plaats de eigen streek. ELKE DAG DAGWERK BIJ DE EENDAGSKUIKENS Het is een eigenaardig bedrijf. Al hoewel de zon buiten een heerlijke lentetemperat.uur bracht, wordt hier de kachel nog eens flink opgepord. Terwijl elders het parool „licht en luchtig" opgeld doet, werkt men hier midden op de dag met kunstlicht en de ramen potdicht. Kapitale broedmachines van een paar tientallen kubieke meters in houd bergen de kostbare produktie. Als grondstof gaan er de eieren in, als het tijd van oogsten is komen bijna even zoveel kuikentjes er uit. Bijna evenveel, want op die duizen den eieren mislukken er natuurlijk wel eens wat. In een schuifla onder in zien we de misgeboorten. We zien eieren die niet, of slechts gedeelte lijk uitkwamen. Zielige diertjes zon der levenskansen. Bloederige lijfjes. Het zijn de miskramen van de ma chine. Maar daar boven, ontelbare rijen lang met eieren, eieren en nog eens eieren, komen de gezonde kippe- kindertjes te voorschijn. Naast el kaar zien we schalen met ragfijne barstjes. Van deze voorraad is de broedtijd om. EEN EI KOMT UIT De kuikenbroeder grijpt een ei uit de kast en dan zien we het wonder voor ons. Langzaam scheurt de schaal open. Op een gegeven ogen blik komt het snaveltje er door. De man helpt hier even, om ons te laten zien hoe het verder gaat, want in werkelijkheid moet het kuiken na een aantal keer pikken flink rus ten. Nu gaat het gelijk door en dan duurt 't niet lang meer. De schaal splijt en een beetje verwezen van uitputting hangt het kopje van het vochtige jong naar buiten. „Hoeveel eieren gaan er precies in zo'n machine?" „Ik heb er veertien stuks staan met een produktie van 14.000 eieren dus zeg maar twee miljoen kuikens per jaar. En dit is nog maar een klein bedrijfje." „En waar gaan ze heen?" „Eerst worden ze gesext, dus de haantjes van de hennetjes geschei den. De hanen verkoop ik naar Ita lië en Joego-Slavië de hennen blij ven in 't land". ALLES OP EEN DAG Het sexen is een moeilijk vak. Voor een leek is het onbegrijpelijk, hoe iemand bij zo'n pakje dons een verschil kan ontwaren, vooral gezien de vrijwel onopvallende biologische kenmerken op die leeftijd. En er is geen tijd te verliezen. De kuikens moeten nu worden gesplitst, want alleen de eerste dag is verschil te zien. Alleen eendagskuikens overle ven het als ze zonder verzorging worden verstuurd. Het sexen, inpak ken, versturen en bezorgen moet dus allemaal op dezelfde dag van de ge boorte gebeuren. En het zijn er van daag 8.000! De eieren hebben 21 broeddagen nodig. Bij de nieuwste methode ko men ze eerst in voorbroeders, om dan drie dagen voor 't uitkomen in de nabroeders terecht te komen. Ieder week levert dit bedrijf 40.000 kuikens af. Wij begrijpen nu, waarom het werk niet even stil kan staan tijdens onze aanwezigheid. De dozen schui ven over de tafels. Met rappe be wegingen grijpen de pakker elke se- konde een diertje uit de doos voor hen en voegen het dan links of rechts bij de haantjes of de kippe tjes. Met een enkele blik hebben ze het al gezien. Even houden ze het li chaampje met de kop van -zich af onder de sterke lamp. De hele dag door is het aanpakken geblazen. Duizenden dieren wachten nog op hun beurt. Brutale kopjes kijken over de rand. Het is alsof zo'n beest vraagt „wanneer ben ik aan de beurt?" Dan drukt een mannenhand die uitstekende snaveltjes weg en schuift de doos voort over de tafel. Ze zijn al aan de beurt, zo snel gaat het. In een aangrenzende ruimte to renen nog hoge stapels dozen. Kleur bij kleur. Aan de andere kant ver rijzen de torens met dozen kippetjes en de torens met dozen haantjes. Ook weer gesorteerd naar het ras. WEEK-IN WEEK-UIT Achter de dubbele deur staat een bestelwagen klaar. Enkele mannen komen een partij dozen ophalen, die ondertussen van labels en vracht brieven zijn voorzien. Ze gaan naar het station. „Wat gebeurt er nu, als zo'n broedmachine defect zou raken?" „Dan gaat er een alarmbel. De temperatuur moet goed zijn die stel ik hier in. Als de machine nou onder die temperatuur komt, gaat er bin nen in het huis een schel en kunnen we maatregelen nemen." ,En houdt U zelf ook kippen?" „Nee, dat is me teveel werk...." „Dit is zeker wel de beste tijd voor de afzet? Of is er geen seizoen- drukte?" ,Ja zeker, de afgelopen maanden werden speciaal de legrassen ge vraagd, nu worden het weer mest- kuikens. We mogen niet mopperen, we draaien altijd maar door. Zomer en winter, 't Is nou met Pasen wel wat makkelijker om ze kwijt te ra ken, maar ik ben ze nog altijd alle maal kwijt geraakt." Hij glundert, deze kuikenboer. De eieren zijn goedkoper met Pasen en zijn personeel rept zich door de enorme voorraad. Terwijl in de broedmachines rijen en rijen eieren de dag van uitkomen naderen, sjou wen sterke handen de dozen met haantjes en kippetjes naar de be stelwagen. Week-in, week-uit. En wat wil hij nog meer? Na een lange wintertijd is het alom een goede gewoonte ons huis een goede schoonmaakbeurt te ge ven. Helaas is de huisvrouw niet altijd op de hoogte, hoe zij huis raad zo lang mogelijk goed kan houden. Zij moet dus enig begrip hebben van de verschillende ma terialen. Het is in verband hiermede dat wij Uw aandacht vragen voor het onderhoud van meubelen en stof fering. ONZE MEUBELEN Er zijn vele houtsoorten, waarvan meubels gemaakt worden; zij ver schillen niet alleen in prijs, maar eveneens in deze wijze van behan deling. Eiken-, noten-, esdoornmeubelen, al dan niet in de was gezet, moeten geschuierd worden; mahoniehouten en gepoelitoerde meubelen worden, omdat zij spoedig krassen vertonen, met zachte doeken behandeld en zo nodig met was ingewreven. Er zijn echter ook houtsoorten, die beter niet met was ingewreven kunnen worden, zoals b.v. wortelnotenhout. Hier kan men doorgaans volstaan met goed opwrijven met doeken. Meubelbekleding wordt bij voorkeur behandeld met de stofzuiger. Is er geen stofzuiger, neem dan een vrij harde meubelschuier en strijk deze in de richting van de pool. DE STOFFERING Voor gordijnstoffen is zuigen te verkiezen boven schuieren. Glasgor dijnen van tulle, vitrage, filet, ma dras e.d. klopt U voorzichtig uit. Zijn ze vuil, geef ze dan een zeep- of synthetisch sopje. Wees altijd voorzichtig met gekleurde stoffen. Weet U niet zeker of ze kleurecht zijn, geef ze dan liever aan een sto merij. Schenk voorts Uw aandacht eens aan de vloerbedekking. Stoffen- vloerbedekking zuigt U, zonodig neemt U ze slechts voor een enkele maal af met water en azijn. Matten kunnen zonodig met 'n sopje behan deld worden waarna ze in de witte was worden gezet voor het opbren gen van wat glans. Linoleum, zeil, karton en hout (parket) veegt U met een zachte stoffer of worden met een „oliemop" opgenomen. Af en toe wrijven met was in voldoende, even als nat opnemen, dat mag ook slechts een enkele keer. STALEN MEUBELEN Metalen meubelen van ver chroomd staal of aluminium vragen slechts weinig onderhoud. Door de bank kan worden volstaan met droog opwrijven. Doe dit geregeld en bij de schoonmaak extra. Het laag je nikkel of chroom op kranen en gebruiksartikelen is veelal dun; poets of schuur deze dus zelden, het laagje wordt er gauw afgehaald. GLAS Glas, kristal, aardewerk en porce- lein vragen geen bijzondere bewer kingen. Veelal is een gewoon zeep sop je, al dan niet met toevoeging van wat soda, voldoende om de ar tikelen schoon te krijgen. Toch ver dient het aanbeveling het gebruik van soda tot een minimum te beper ken, aangezien een veelvuldig ge bruik hiervan de verf van op gla zuur aangebrachte tekeningen of randen kan aantasten. Voorts ver dient het aanbeveling wasbakken van hout of plastic te gebruiken, teneinde beschadiging van de voor werpen te voorkomen. Wees voorzichtig met het afwas sen van dik glaswerk. Indien niet al le delen van dit dik glaswerk tege lijk heet worden, kunnen ze gemak kelijk barsten. Fijn kristal is zeer gevoelig voor temperatuursverschil. Plaats afgewassen kristalwerk nooit op een koud aanrecht. Leg er een rubbermat of doek onder of zet de voorwerpen in een houten afdruip rek. Alle glaswerk moet zo snel mo gelijk worden afgedroogd met een doek die niet pluist. Glazen karaffen, wastafelglazen enz. kunnen soms melkaanslag ver tonen doordat druppels water op drogen. Deze artikelen kunnen wor den schoongemaakt met azijn of ver dund zoutzuur. Wees echter voor zichtig met zoutzuur voor handen en kleren, het heeft een sterk brandend vermogen. Bloemvazen vertonen soms een le lijke aanslag. Zeepsop en een wei nig ammonia kunnen dit verhelpen. Helpt ook dit niet (meer), dan neme men wat Brusselse aarde. Koopt U bloemvazen, let er dan op of U de bodem met de hand kunt bereiken. LEER EN RUBBER Alle soorten leer behalve peau de suède kunen met schoencrème be handeld worden. Kies de vereiste kleur hiervoor. Meubelwas wordt wel gebruikt, doch dit houdt het leer niet zo soepel als schoencrème. Voorkom schimmel op leren voorwer pen, bewaar ze dus droog. Peau de suède moet droog geborsteld wor den, zonodig boven stoom met de vleug mee. Rubber droog afnemen met een schuier, daarna nat afne men met een doek. Er zijn zeer zinrijke gebruiken on der buurtgenoten bij gelegenheden als bruiloften, begrafenissen en ver huizingen. Dergelijke oude instel lingen vermogen de folkloristen tot groot enthousiasme te bewegen. De ware buurman smeert piepende deu ren en plakt lekke banden en pas als hij dat alles met grote regelmaat doet, kan men van een „naober" spreken. Zo'n ware buurman was de jacht opziener niet. Niemand in de omge ving beloofde zoveel en deed zo wei nig. Men kon hém niet tegenkomen of hij beloofde een haasje, heel par mant voor de komende zondag, maar wee degen die op een dergelijke be lofte vertrouwden en de slager voor bij lieten gaan. Zij gingen steevast een vleesloze zondag tegemoet. Wel was onze jagersman dapper present bij bruiloften en partijen en er kon bij wijze van spreke in de buurtschap geen borreltje in ge schud worden of onze jagersman ving er ook enkele druppels van op. Want behalve voor stropers rook zijn grote komkommerneus als het ware alcohol op kilometers. Het gedrag van onze jager ver droot de buurt. Laten we eerlijk we zen, altijd overal met de neus voor aan staan, maar zelf nooit eens over de brug komen en alleen maar gro te beloftes doen, gaat ook het meest christelijke mens, boordevol naas tenliefde grandioos vervelen. En zo ook Marei, zijn schone buurvrouw, die besloot onze jagersman een les je te leren. Zij had namelijk gehoord dat deze stroper-beheerder binnenkort jarig was en stapte op die gedenkwaar dige dag zijn huiskamer binnen met een klein bosje bloemen om hem ge luk te wensen. Die gelukwens deed zij vergezeld gaan van een speech, waarop ze dagenlang gestudeerd had. „Gaarne maken wij, aldus Ma rei, van de gelegenheid gebruik U bij deze gelegenheid dank te zeggen voor de vele, vele kleine klusjes, die gij in de loop der tijden voor Uw buurlui hebt opgeknapt en waaraan gij zoveel tijd hebt opgeofferd. Gij zijt een voorbeeld voor de hele buurt en we hopen ook in de toe komst van deze gulle gaven gebruik te kunnen blijven maken...." Onze jachtopzieners verjaardags borreltje scheen hem niet precies goed te bekomen. Hij loerde giftig naar Marei's blozend gezicht die het echter druk had over de verstopte schooi'steen bij haar thuis. De jacht opziener had reeds enkele malen be loofd dat hij die schoorsteen wel eens in orde zou maken, maar ja, de goed man heeft het ook zo druk. 's Middags hing de jachtopziener het geweer om de nek en toog naar Marei. Die steek van de kleine klus- liet hij niet op zich zitten. Dat dacht Marei ook toen ze hem aan zag komen. Ze zette vlug deu ren en ramen open en begon ijverig de stoelen uit de beste kamer te slepen toen hij aan kwam fietsen. Ik kwam als buurman zijnde eens kijken naar de schoorsteen. Ze had zo'n ouderwetse schouw over de halve breedte van de kamer, gemaakt in oude tijden toen de men sen er nog worsten en spek in rook ten. De jagersman keek naar het met roet gevulde gevaarte en wenste mistroostig, dat hij maar in 't groen Knollen-Knollenland was gebleven. Toen zei hij„Laat die meubels maar staan. Zo'n schoorsteen, daar heb ik wel een middeltje op." Want er is volgens jachopzieners geen beter middel om schoorstenen te vegen, dan een schot hagel Nul. Enigszins wantrouwend liet Marei de rest van het meubilair staan. Met de handen in de zij wachtte ze af wat er zou gebeuren. Zonder veel verwachting keek ze naar de jacht opziener. Er klonken twee doffe knallen. En toen zag ze hem niet meer. Want op hetzelfde ogenblik werd het vertek gehuld in een dich te, vettige zwarte wolk roet. Toen het weer licht werd.zag ze de jacht opziener nog net op de fiets stap pen. „Als je weer eens een klusje hebt, waarschuw je maar", riep hij. Het is een daverende ruzie gewor den en de rechter kon onmogelijk de gang van zaken reconstrueren. E enroetzwarte Marei had de ja- ger-'meister' van de fiets getrokken, die op zijn beurt Marei uitgeschol den had voor Kasavoeboe. Wegens gebrek aan bewijs is er geen vonnis geveld, maar de vriend schap is uit en ,,'t naoberschap" be staat niet meer. PENDEL PROBLEEM Geachte Redactie, In Uw weekblad van 25 februari wordt het pendelprobleem door U aan de orde gesteld, hetgeen mij aanleiding geeft het volgende op te merken. Gesteld wordt dan dat er twee groepen van pendelaars zijn, nl. een groep die in verband met hun be roep of functie elders nu eenmaal in de daarvoor geëigende bedrijven moeten werken en één groep, die on danks werkgelegenheid in eigen plaats toch elders gaat werken. Het is deze groep, waar vooral door U de aandacht op gevestigd wordt. Het pendelen van de laatste groep zou vooral geanimeerd worden door de reisvergoedingen voor eigen ver voermiddelen op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Hoewel on dergetekende ook wel eens een keer met pendelaars in contact komt, heb ik toch nimmer gehoord dat er meer dan de werkelijk gemaakte reiskosten worden vergoed. U schrijft dat het in Venray mogelijk is een behoorlijk betaalde baan te krijgen met contractloon, dat aan alle kanten doorgelicht mag worden. Hoe U het contractloon een goed be taalde baan kunt noemen is ons een raadsel, omdat het nog altijd een minimum loon is. Naar mijn mening zijn we hier juist waar we wezen moeten. Zijn niet alle c.a.o.'s zo afgesloten, dat er nog gelegenheid geboden wordt om hetzij in stuk ofwel in ta- riefwerk een hogere prestatiebelo ning te ontvangen. Wordt daar hier ter plaatse genoegzaam de aandacht op gevestigd? Deze vraag stel ik omdat het ver schil in contractloon tussen hier en of Venlo en Helmond, meestal niet groter is dan drie cent per uur, dus ongeveer 1,50 per week, althans in de bouwvakken. Het verschil in Gem. Klasse-indeling is dus niet van dien aard, dat daaruit de hoge lonen vandaan komen. De grondlonen in de c.a.o.'s moet men beschouwen als minimum lo nen. Er dient dus gelegenheid gebo den te worden, om hier bovenuit te komen. Dus niet „al" die extraatjes, en van reisvergoeding en van een hogere gemeente klasse, zijn twee argu menten van doorslaggevende aard, maar m.i.z. wel de gelegenheid tot het werken in tarief of anderzins. Plaatselijke Overheid en werk gevers, zo schrijft U verder, moeten pendelen tegen gaan en bevorderen, dat er een betere gemeenteklassifi- catie komt. Vooral dit laatste valt mij erg op, temeer omdat U de arbeidsorgani saties niet noemt, ofschoon dit toch ook een specifiek arbeidsbelang is. Echter loopt men met dit advies als ik het zo noemen mag achter de feiten aan. Het kan toch meer dan bekend zijn dat, en de pl. over heid en de werkgeversorganisaties en niet het minst de arbeidsorgani saties er voor geijverd hebben om gezamenlijk dit te bereiken. Het zal ook wel niet anders meer kunnen dat men bij dergelijke acties de ar beiders moet inschakelen. De tijd is toch wel voorbij dat men daar an ders over zou denken. Laten we dus ook plaatselijk deze weg blijven bewandelen en de moei lijkheden die er liggen, trachten ge zamenlijk op te lossen door cverleg en wederzijds begrip. Met dank voor uwe medewerking tot plaatsing, J. P. Van zaterdag 28 maart 1936 Aanbesteed werd door architekt A. Colsen het bouwen van een woonhuis met magazijn en uitbrei ding winkel voor de heer J. Coe- nen, Hofstraat. Er waren 20 liefhebbers. Hoogste G. Verstralen met 8650. Laagste H. Oudenhoven Lzn. met 7498 aan wie het werk is gegund. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond zal heden zaterdag in de kerk van het Groot Seminarie te Roermond de H. Priesterwijding toedienen o.a. aan de eerw. heren E. Beel te Venray, A. Geurts te Geijsteren, P. Geurts te Horst, A. Geurts te Maashees en H. Gerrits te Vierlingsbeek. Een arbeider uit Venray had zich voor de Politierechter te Roer mond te verantwoorden wegens 't feit, dat hij had opgegeven als werk- verdienste zijner zuster 2,40, ter wijl deze in werkelijkheid als werk ster f 8,per week „maakte". Eis 90,boete of 30 dagen hechtenis. De politierechter, blijkbaar van oor deel dat een geldboete voor deze man een zware straf zou zijn. ver oordeelde hem tot 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Door notaris Pluymakers werd alhier publiek verkocht een woon huis met tuin van de Erven Ver beek aan de Henseniusstraat. Eige naar werd de heer M. Jacobs te Oostrum voor 2250, Van 25 maart 1911 Met algemene instemming werd de tijding vernomen, dat alhier met goedkeuring der kerkelijke overheid en onder leiding der Eerw. Paters Franciscanen door de Derde Orde een Patronaat zal worden opgericht om de Venrayse jeugd hulp en lei ding te geven in wat zij behoeft, op godsdienstig, zedelijk en maatschap pelijk gebied. Zondag 26 maart a.s. zal Mgr. Drehmans. bisschop van Roermond in de kerk der Paters Franciscanen te Weert de H. Priesterwijding toe dienen aan de Fraters Sergius Emonds en Beda Verbeek, beiden uit Venray, welke respectievelijk le en 2e Paasdag in de Parochiekerk alhier hunne plechtige eerste H. Mis zullen opdragen. Met ingang van 15' april a.s. wordt de heer Crispijn, vele jaren rijksambtenaar alhier, overgeplaatst naar Roermond. Zaterdag werd alhier het toela tingsexamen gehouden voor de Rijksnormaalschool en de voorberei dende klassen. Aangenomen werden 8 en 7 leerlingen, terwijl er 2 en 4 werden afgewezen. Zaterdagmiddag brak brand uit in de boerderij, bewoond door M. Giezen te Veltum. Voordat men aan blussen kon denken was huis, stal len en schuur nagenoeg geheel afge brand. Weldra sloegen de vlammen over naar 't huis van M. Lenssen. Ook dit gebouw is bijna geheel af gebrand. Bij Oostenwind dreven een 4- tal luchtballons uit Duitsland boven onze gemeente. Een ervan is op de Hollandse zeekust verongelukt. Er werden te koop gevraagd prima eetaardappelen a 3,25 per mud. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten tegen diptherie, kinkhoest en tetanus: In de Kerkdorpen LEUNEN, CAS- TENRAY, OIRLO en OOSTRUM, op DINSDAG 14 MAART 1961: om 2 uurn.m. in de Lagere Schooj te Leunen, om 2.20 u. nm. in de Lagere School te Castenray. om 2.40 u. nm. in de Kleuter school te Oirlo, om 3 uur nm. in het Gemeen schapshuis te Oostrum. Wij vertrouwen er op, dat alle ouders, wier kinderen nog niet of niet volledig zijn geënt tegen deze gevaarlijke kinderziekten, van de geboden gelegenheid gebruik maken en wijzen erop, dat geen persoon lijke oproepen zullen worden ver zonden. De kinderen moeten tenminste 2 maanden oud zijn en gezond. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn en de inentings boekjes mede te brengen. De tweede en derde inenting zul len nog nader bekend gemaakt worden. Venray, 28 febr. 1961 Loopt U met plannen rond eer» bezoek aan uw kinderen te bren gen ln\ CANADA, AMERIKA, AUSTRAUÏ of NIEUW-ZEELAND Schrijf een kaartje of telefoneer voor een bezoek aan huis en wij zullen u volledigxovér kosten en mogelijkheden Inlichten. Het ver plicht U tot niets. Geeh extrakosten. 'Quya 0o. Molenstraat 225 HELMOND - tel. 04920-24^1 PASS AGE-AGENTEN todtri 1866 - GROEN... Nu het zonnige weer van de laat- steweek de mensen meer naar bui ten lokt, zijn de mannen van ge meentewerken druk aan de gang om de verschillende groenstroken en plantsoenen klaar te maken voor lente en zomer. Het is verheugend te zien, hoe keurig, alles er uit riet en hoe goed dit alles onderhouden wordt. Een pluim voor deze men sen, die Venray een prettig en goed verzorgd aanzien geven. Er is echter een uitzondering en dat is onze Langstraat. Hier heeft men zij het niet direct van harte groenstroken geprojecteerd, die inderdaad wel groen zijn, maar dan van onkruid en wat gras. Een entree van de kom, die niet bepaald ver zorgd aan doet. Het is intussen al weer enkele jaren geleden dat deze straat vernieuwd werd en het is dus niet zo, dat men nog steeds niet goed weet, wat en hoe. Er rijn al eens plannen geweest voor beplanting, maar door de een of andere duistere reden blijft deze straat ver onder het peil, dat elders wordt behaald. Kan dit nu eindelijk dit jaar eens in orde komen? CONCENTRATIEKAMP. De terreinen achter het zieken huis zijn aangewezen voor de meer „deftige" bungalowbouw. Door deze aanwijzing wordt het mogelijk dat hier inderdaad een zeer mooie buurt komt, waaraan ook de wandelaar zijn vreugde hebben kan, als hij in deze streek wandelt. Een streek, die zeker wat de kom betreft een van de mooiste plekjes van Venray is. Als deze buurt echter ontsiert moet worden met meters hoge prik keldraad versperringen, die gedach ten oproepen aan concentratiekam- pen en wat dies meer zij, dan blijft er én van de mooi-igheid én van de deftigheid weinig over. Dat men zijn eigendom beschermt, is ieders goed recht.maar als dit uitgerekend in een bungalowbuurt, moet gebeuren met prikkeldraad en betonnen pa len, dan gaat men o.i. te ver en kun nen wij ons niet voorstellen dat zulks de goedkeuring kan hebben van een welstandscommissie, terwijl het idee van openheid, dat o.i. in- haerent is aan bungalows totaal ver loren gaat. We hebben al eens eerder gepro testeerd tegen al deze prikkeldraad, betonnen palen en dergelijk fraais meer dat niet alleen soms op de meest bizarre wijze Venrays natuur schoon afsluit, maar dat ook in de nieuwe buurten zo allerduidelijkst, maar allerminst fraai aangeeft: dit is mijn tuintje en wee degene, die dat niet respecteert. Hoewel wij ook de andere rijde van de medaille kennen en weten hoe dikwijls door het publiek ver nielingen worden aangericht in bos sen en natuurscoon, is het van de ander kant geen gezicht overal prik keldraad en dergelijk fraais meer te zien en tegen te komen. Zeker had den wij zulks niet verwacht in een bungalowbuurt waar een en ander nog extra opvalt. Het was zaterdagmiddag gezellig en spannend in zaal Wilhelmina. Zoals reeds werd aangekondigd, waren er toneelwedstrijden voor de leerlingen van de Mulo, Huishoud school en Technische School. Onder leiding van diverse leer krachten haden de meisjes en jon gens zich met veel ambitie voorbe reid op dit treffen, wat het duide lijkst te merken was aan hun rol vastheid, waaraan menig oudere nog wel een voorbeeld kon nemen. Er was opvallend weinig te mer ken van plankenkoorts en er werden heel wat komische schetsen en „dra ma's" vlot voor het voetlicht ge bracht. Een en ander werd afgewisseld door vele muzikale groepjes, waarbij

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5