Biiide incümste Een bloemlezing WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN K™vALl/p1"omm ABONNEMENTS" van Mr. Custers als burgemeester van Venray Aan de burgerij van Aenraij Uit Peel en Maas Zondagsdienst huisartsen Zaterdag 25 februari 1961 No. 8 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 1.50 (buiten Venray 1.75) Het is een uitbundig feest geworden, de inhuldiging van Mr. M. Custers als Burgemeester onzer gemeente. Een feest, vol kleur en klank, vol zonneschijn, met ernst en plezier.Venray heeft getoond zijn nieuwe burgervader open en spontaan tegemoet te treden, vol vertrouwen en vol verwachting. Het is een feest ge worden van de hele gemeenschap, die in burgemeester Custers een nieuwe leidsman ziet naar een goede en rijke toekomst IN DE PETRUS BANDEN Daarop attendeerde Deken Loonen al in zijn felicitatiewoord onder de plechtige H. Mis, die tot intentie van de nieuwe Burgemeester en zijn ge zin in de dekenale kerk werd opge dragen. Deken Loonen wees er op, dat het naoorlogse Venray een om wenteling doormaakt, die verschil lende problemen met zich brengt. Deze problemen zullen moeten wor den opgelost. Daarbij mag nooit en te nimmer worden vergeten: het christelijk karakter van deze streek, dat bewaard en uitgebouwd moet worden. Hij wenste namens de pa rochiegeestelijkheid der gemeente de nieuwe burgemeester een zegenrijk bestuur toe en beloofde hem van hun kant een hartelijke samenwer king en goed vertrouwen in Lim burgse gemoedelijkheid. Deken Loo nen wees er op, dat binnen de ge meente in de eerstkomende jaren verschillende nieuwe kerken, scho len en gemeenschapshuizen zullen moeten worden gebouwd en ver trouwde daarvoor de hulp van Mr. Custers te krijgen. Hij wees ook op de grote jeugd, die Venray heeft en beval hen gaarne in de aandacht van de nieuwe bewindsman aan. wC. -iet speciaal verlof van het Bis- werd de votiefmis yan de H. Geest opgedragen door Deken Loonen, daarbij geassisteerd door de heren pastoors uit Oostrum als diaken en Leunen als subdiaken. In het koor hadden plaats geno men em. Deken Berden en verte genwoordigers der geestelijkheid. Het H. Misoffer werd behalve door de familie Custers bijgewoond door de volledige raad, het ge- meentepersoneel, vertegenwoordi gers van kloosters, inrichtingen en scholen, leden van Prov. Staten en vele anderen. Het H. Misoffer werd besloten met een plechtig Te Deum. Na de H. Mis was er in Hotel de Zwaan een koffietafel voor Mr. Cus ters en zijn naaste familie, alsmede de gemeenteraad. ONTVANGST AAN DE GRENS Kwart voor drie kon men de he ren wethouders vinden aan de grens tussen Venray en Horst, in Casten- ray. En onderwijl zich in het raad huis de raadszaal vulde met vele prominente gasten, zowel uit deze streek, als uit het zuiden, alsmede met dc familieleden en kinderen der fam. Custers, ontving het college der wethouders, daar op de grens, de nieuwe burgemeester. Loco-bur gemeester van Dijck heette Mr. Cus ters en zijn echtgenote hartelijk wel kom op Venrays grondgebied en bood Mevr. een ruiker bloemen aan. Dan ging het in snelle vaart naar Venray, waar een overvolle raad zaal de nieuwe burgemeester wach tende was. Loco-burgemeester open de de buitengewone raadsvergade ring met gebed en gaf dan het woord aan secretaris Vorst, die het benoe mingsbesluit van Mr. Custers als burgemeester van Venray voorlas, welk schrijven door de raad voor kennisgeving werd aangenomen. TWEE PIJLERS We staan, aldus begon loco-burge meester van Dijck zijn installatie rede, we staan als vreemden tegen over elkaar. Maar we weten dat ge een man zijt met een grote energie en een sterk doorzettingsvermogen. Zulk een man is nodig in een ge meente als Venray, die niet alleen een groot arbeidsterrein is, maar juist in deze tijd een karakterveran dering doormaakt, die van zijn lei ders grote gaven vereist. Twee pijlers zijn het waarop het Venrayse leven rust: landbouw en industrie. Deze pijlers moeten worden verbouwd, verstevigd en uitgebouwd. Wat de landbouw betreft, is de zorg voor dit onderdeel, meteen de zorg voor de kerkdorpen, die een integrerend deel uitmaken van on ze gemeente. Daar wachten problemen van ruil verkaveling, van bedrijfsverbetering. en specialisatie. 340 km zandwegen moeten verbeterd worden, evenals 290 km grintwegen. Er moet ge zorgd worden voor waterleiding, vooral in de Vredepeel en de tuin bouw moet zijn kansen krijgen. Dat deel onzer gemeente dat niet in de ruilverkaveling valt, zal eveneens verbeterd moeten worden. Wat de industrie betreft heeft Venray een periode van grote bloei achter de rug. Nieuwe fabrieken zijn verrezen, oude uitgebouwd en dit al les in een onverwacht snel tempo. Doch het is nog slechts een begin. Nieuwe industrieterreinen worden aangelegd, nieuwe en ander indus trieën worden aangetrokken, mede om voldoende spreiding te krijgen. WONINGBOUW EXTRA ZORG Daarmede houdt nauw verband de woningbouw, die met de snelle uit groei van Venray geen gelijke tred heeft gehouden. Met alle middelen moet getracht worden de te grote nood op te heffen. Nauw verband met de industrialisatie houdt ook het onderwijs, de recreatie, de ont spanning. Deze twee pijlers dragen dan de brug, een brug, die ook op zijn beurt weer moet worden opgebouwd en verstevigd. De brug, die leiden zal naar een goede en gezonde toekomst voor onze gemeente. Wil dan z«n Mr. Custers, aldus de heer van Dijck, voor Uw ge meente een goed burgemeester, 'n goed burgervader. Wil zijn als het hoofd van een groot gezin, die lei ding geeft, die in zorg en vreugde de leidsman is, waarnaar men vol vertrouwen opziet Hij vroeg daarbij Mevr. Custers haar steun te willen geven, die van een burgemeestersvrouw altijd ge vraagd wordt. Venray biedt nog zovele mogelijk heden; laten we, zo besloot de loco burgemeester, samen onder Uw lei ding proberen de schatten te exploi teren. Dan was het grote moment daar dat Loco-burgemeester van Dijck Mr. Custers de ambtsketen om hing en daarmede de nieuwe bur gemeester van Venray installeer de. liefde voor Venray. Hij vertrouwde derhalve dat ook de burgemeester aan dit team leiding zou weten te geven en verwachtte dat hij de mens achter de functie zou weten te waar deren. Dr. v. Trier was de tweede die ge lukwensen aanbood, namens de sa menwerkende standsorganisaties. Hij kon de nieuwe burgemeester verze keren dat Venray hem spoedig in zijn midden op zou nemen, zoals ze dat reeds zovele nieuwkomers had gedaan. Hij stipte in het kort de vele problemen aan, waarmede het sterk groeiende Venray moet tobben en hoopte dat velen hiervan dank zij de leiding en werk van Mr. Custers zou worden opgelost. Van de steun, de medewerking en hulp van Venrays verenigingen kon de nieuwe leids man verzekerd zijn, aldus de heer van Trier. PAREL IN HET COLLIER Burgemeester Rutten sprak na mens de collegae van Noord Lim burg een woord van gelukwens. Hij wees op de goede samenwerking die er vroeger was met Mr. Janssen en hoopte voor de toekomst diezelfde collegiale geest ook in Mr. Custers te vinden. Want Venray moge dan met recht de Parel der Peel zijn, in dien deze parel gevat is in het col lier, dat de andere kleinere N. Lim burgse en Oost Brabantse gemeenten tesamen met Venray vormen, dan komt ook die parel tot grotere glans en schittering, aldus besloot burge meester Rutten DANKBAAR was Burgemeester Custers in zijn slotwoord voor dit grootse feest Dankbaar jegens O.L. Heer van wie alle gezag komt. Dankbaar aan H.M. de Koningin, de Minister van Bin nenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin, voor deze uitverkie zing, die echter ook een zware ver antwoordelijkheid oplegt. Hij 'her dacht zijn ouders, aan wie hij heel veel te danken heeft en roemde zijn echtgenote, van wier zorg en liefde hij zich overtuigd wist en weet. Hij sprak zijn hulde en bewondering uit voor oud-burgemeester Mr. Janssen en hoopte in dezelfde goede geest voor Venray te kunnen werken. Dit nieuwe begin, aldus Mr. Custers, is tevens een afscheid van Nieuwenha- gen. Hij wilde openlijk getuigen van zijn erkentelijkheid en dankbaar heid voor de trouw en de medewer king die hij 8 jaren lang in deze ge meente had mogen ondervinden Hij dankte loco-burgemeester van Dijck, de wethouders en raads leden voor de aangeboden samen werking en hoopte in goede ver houding en openhartig overleg sa men met hen veel tot stand te kunnen brengen. De nestor van de Raad had hem verteld, dat er in Venray „goeje minse" wonen, die echter wel eens kwaad gemaakt worden. Wat hem betrof, hij zou ze beslist niet kwaad maken, maar dan moest men ook de burgemeester niet kwaad maken Hij dankte de secretaris voor zijn woorden en verzekerde alle hulp en GELUKWENSEN Het was secretaris Vorst, die hem als eerste feliciteerde namens het gemeenteper son eel. Hij vertrouwde dat dit personeel en ook hij zelf on der Mr. Custers leiding prettig zou kunnen werken en samenwerken. Daar twijfelde hij niet aan, want de roep was vooruitgegaan, dat Venray geen betere burgemeester had kun nen krijgen, als ze hem zelf hadden uit mogen zoeken. Hij verzekerde de nieuwe burgemeester dat het personeel der gemeente niet alleen theoretisch zeer goed geschoold is, maar ook practisch zeer bruikbaar is en een grote opvatting heeft van haar taak en plicht, met een grote steun, indien het personeel haar taak naar behoren volbrengt. Hij dankte verder de heer Deken, niet alleen voor het H. Misoffer maar ook voor de aangeboden sa menwerking, welke hij van bijzon dere waarde achtte voor de toe komst. En dr. v. Trier verzekerde hij dat het Venrayse verenigingsleven al zijn steun en sympathie heeft, waarbij hij van zijn kant ook vroeg om bezinning over de taak en de plaats van de verenigingen in het Venrayse gemeenschapsleven. DE TAAK VAN EEN BURGEMEESTER Na deze dankwoorden ging Mr. Custers dieper in op de taak van een burgemeester, die volgens hem niet alleen bestond in: gezagsdra ger zijn, maar ook in het nastreven en in de praktijk brengen van ho gere idealen. Een ideale burgemees ter bestaat niet. Ook hij blijft een mens met zijn fouten en tekortko mingen, maar juist deze moet hij tot het uiterste zien te beperken. Hij is gezagsdrager, bestuurder en leider, maar moet daarnaast dienstbaar zijn aan de gemeenschap, waarover hij is gesteld. Hij moet liefde voor zijn ambt hebben, liefde voor de belangen van de gemeenschap, maar ook voor ieder lid van die gemeen schap. In die zin wilde hij het bur gemeesterschap aanvaarden over de ze uitgestrekte gemeente met zijn talrijke problemen. VENRAYSE PROBLEMEN.. Enkele daarvan wilde hij met na me noemen. Op de eerste plaats de woningnood, een zorg van de eerste orde. Aan woningbouw zitten vast, grond verwerving om woningen te bouwen, uitbreidingsplannen en wat dies meer zij. Deze zullen uitvoeri ge studie en grote zorg vereisen. Uitbreiding van werkgelegenheid door stimuleren van land- en tuin bouw en het aantrekken van indus trie is een tweede belangrijk punt, waarbij ook de zorg voor de winkel- bedrijvende middenstand niet ver geten mag worden. De stedebouw- kundige ontwikkeling van Venray vergt studie, om zo te komen tot een harmonische ontplooiing van kom en kerkdorpen afzonderlijk en teza men. Onderwijs en jeugdvorming buiten de school, alsmede de bouw van jeugdhuizen zijn weer andere problemen, die alle aandacht eisen, alsmede de culturele ontwikkeling, de sport en de recreatie. Daarbij zal nodig zijn dat het gemeentelijk ap paraat en de huisvesting worden aangepast aan de zich wijzigende toestandenDit alles zal veel zorg en overleg vragen, maar dat mag niet verhinderen om daarnaast ook problemen als hand- en span diensten e.a. op te lossen. Al met al moet het streven zijn, Venray bewoonbaar en leefbaar te maken voor al zijn inwoners. In woners, die arbeidzaam en gods dienstig z(jn en waaraan Mr. Cus ters niet alleen het vertrouwen vrióeg en de daadwerkelijke steun en medewerking, maar ook het ge bed RECEPTIE VOOR GENODIGDEN Na afloop van de raadszitting be gon de receptie voor de raad, het gemeentepersoneel en de genodig den. Het was een lange, lange rij een voorbode van wat Mr. Custers en echtgenote te wachten stond na het défilé. Namen noemen is onmogelijk, want behalve het deputé Achten waren talrijke autoriteiten uit het het gewest, collegae uit practisch ge heel Limburg en Oost-Brabant, le den van Provinciale Staten, familie leden, kortom een illuster gezel schap dat, in een niet eindigende rij, de nieuwe burgmeester geluk kwam wensen en daarbij soms zeer kost bare cadeaux aanbood, om van de talrijke bloemstukken nog te zwij gen. DEFILé Maar de Burgemeester en zijn echtgenote werden- tenslotte naar buiten geroepen, waar het Venrayse verenigingsleven zich presenteerde in een groots défilé, waaraan mede werkten: Ruiterclub Venray, Harmonie Eu terpe, Venray's Mannenkoor, alle Venrayse wandelclubs, de Gymnas tiekvereniging, Dameskoor Venrode, Rode Kruis, de KAB en de varkor- ganisaties, hockeyclub en judoclub, SVV, de beide, schutterijen, de pa- tronaatsjeugd, "de welpen, verken ners en gidsen, de fanfares van Oos trum, Oirlo, Leunen en Merselo, de Handboogschutterij St. Antonius, het Gem. Koor van Oirlo en Heij- de, de jeugdverenigingen, de jonge boeren en boerinnenverenigingen van de kerkdorpen. Een grote, lange en bonte tocht, die keurig langs het bordes marcheerde. Burgemeester Custers was hen allen zeer dank baar voor dit warme welkom, voor deze grootse hulde. Hij vertelde dat Venray altijd een bijzonder plekje in zijn hart heeft gehad, omdat hij hier als onderduiker de bevrijding heeft meegemaakt Hij prees het prachtig herstel en de goede ont wikkeling en hoopte dat de toe komst een verdere uitbouw zou mo gelijk maken. Burgemeester Custers verzekerde alle verenigingen zijn steun, omdat z.i. van de bloei van de verenigingen, de bloei van de ge meenschap af hangt En verder vroeg hij alle inwo ners toch niet te menen, dat Ven ray's Burgemeester onbereikbaar is. Integendeel hij zal graag met de Venrayse bevolking in contact komen, haar wensen en verlan gens vernemen en wel zo veel mo gelijk helpen. Met een driewerf hoera op Ven ray's toekomst besloot hij zijn rede, waarvan de jeugd vooral de laatste zin goed in haar oren knoopte, nu. dat het maandag schoolvrij zou zijn. RECEPTIE. Dan begon op de raadszaal de re Zowel de installatie op zaterdag 18, als het bezoek aan de kerkdorpen Castenray, Heide, Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum, Smakt, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn op zondag 19 februari, hebben op ons diepe indruk gemaakt door de feestelijke en harte lijke wijze, waarop U de nieuwe burgemeester hebt verwelkomd. Het is mij een behoefte U allen, mede namens mijn echtgenote, oprecht te danken. Moge deze ontvangst de voorbode zijn vaneen voor Venray gezegende en voorspoedige ambts periode. De Burgemeester, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS Venray, 25 februari 1961. ceptie voor Venrays burgerij. We derom een lange, lange reeks. En waar de receptie-bladen alleen al op elkaar gestapeld 8 cm. dik zijn, zal iedereen begrijpen dat het ondoenlijk is hier ook maar enkele namen te noemen. We maken een uitzondering voor Vorst Karei en de Raad van Elf, die Mr. Custers met een tot opperpiëlhaas promoveerden en hem bij gebrek aan hazen, een konijn cadeau gaven. We maken ook een uitzondering voor Mevr. Derksen, die de kennis making nu hernieuwde met de man, die indertijd als onderduiker haar zwaar getroffen echtgenoot onder granaatvuur naar het ziekenhuis bracht Voor het overige volstaan we met de vermelding dat na ruim 2 uren de Burgemeester en zijn vrouw dood- en doodmoe waren, maar toen ook konden zeggen met practische alle verenigingen en vele, vele par ticulieren kennis te hebben ge maakt. Een familiediner in Lunchroom Verheugen besloot deze feestelijke dag. Van 11 maart 1911 In de vergadering van de on derwijzers uit onze gemeente werd tot penningmeester gekozen, de heer H. Vollebergh, onderwijzer te Oirlo. Op de boterkeuring te Arnhem, welke daar werd gehouden in ver band met de Internationale Ten toonstelling voor Hotel-industrie te 's-Gravenhage, werd aan de Stoom- zuivelfabriek „Venray" de 2e prijs toegekend. Gistermiddag brak een hevige brand uit in de woning van P. J. Voesten in de Hoenderstraat. In kor te tijd werd het woonhuis met stal ling door het vuur vernield. De in boedel werd grotendeels gered. As surantie dekt de schade. Bij een gehouden aanbesteding voor levering van kunstmest aan de Boerenbond werden de leveringen als volgt gegund: Ammoniak 'aan Gossens; Guano en grasmest aan v. d. Linden; Super, kali, chili (vroeg en laat) kaïniet en thomasslakken aan Poels-Verriet, allen te Venray. Van 14 maart 1936 - Volgens bekendmaking van B. en W. is 't verboden v. 1 april-1 ok tober ïepenhout te laten liggen, op gestapeld te houden of te vervoeren. De 33-jarige mej. Peeters uit Overloon, die vastenavond-maandag ernstige brandwonden opliep bij het aanmaken van de kachel is in het ziekenhuis na een smartelijk lijden overleden. - Uit het jaarverslag van de Boerenleenbank te Leunen bleek dat werd ingelegd aan spaargelden 137.345,68, terugbetaald 135.638,30 Saldo 374.254,44. - Door de Bisschop van Roer mond werd aan de Z.E. Heer Jos. Poels uit Venray opgedragen het stichten van een nieuwe kerk te Venlo. - Hedenavond vertrekt uit Oos trum een extra trein naar de Stille Omgang te Amsterdam. Van de afd. Venray gaan 72 mannen mee, afd. Merselo 47 en van de afd. Oirlo 41. In totaal 160 personen. De overheidsinstanties hebben heel wat wensen en klachten te ver werken. De schrijvers daarvan druk ken zich niet altijd even duidelijk uit, zoals uit onderstaande bloemle zing wel blijkt. Wel daarentegen bloeit daarin de humor. Men zal het met ons eens zijn dat het hanteren van onze moedertaal voor velen een lastige aangelegen heid is. Mijn vochtontwikkeling in de huiskamer niet meer te houden. Even leg ik mij neer om u enkele letters toe te dienen. De hond blaft de hele avond en met de kat is het hetzelfde geval. Het vijfde kind is op komst en staat voor de deur. Ik zit in nood in een onverklaar bare woning. Mijn man loopt met bromgieters bronchitis) en mijn borsten piepen ook al. Ik moet elke dag bevallen, zo doende wordt mijn woning te klein. Ik wou graag een aanval op uw goedheid doen. Weleerwaarde heer Burgemees ter, hiermede kom ik u een aan zoek doen. Ruim 6 jaar ben ik getrouwd met een kind van anderhalf jaar. Mijn buurman stinkt naar gas, ik denk dat hij een gat heeft. Met eerwaarde beschuldigingen richt ik mij tot u hoogheid. De woning wordt te klein, want ik krijg er ieder jaar een kind bij, mijnheer de burgemeester, daar moet u wat aan doen. Wilt u eens naar mijn bovenka mer kijken, die zit vol beesten. Mijn water loopt steeds over. Ik heb zo'n last van mieren in mijn fundament. Het vocht dringt door de vloer van de slaapkamer van m'n oude buurman, die helemaal beschim meld, en verrot is. U kunt voelen, dat mijn gevoel niet goed is. Doet u het eens? Mijn vrouw ligt in de kynologi- sche afdeling van de w.c. Ik wil miin gat gedicht hebben, ik heb er last van. Ik heb rheumatiek en een kind van vier jaar. Dat komt allemaal van de vocht, u moet hier iets aan doen. Nu vraag ik U, moet dat zo blij ven? aan de ene kant is mijn vrouw in verwachting, aan de an dere kant regent het in. Ik ben niet iemand die zo maar gas laat vliegen. Mijnheer toen ik nog een kachel had, deed ik 'n hoop op de ka chel, maar nu moet ik alles op een gasfornuis doen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat 4, tel. 1504. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma typen volgens 10-vingersysteem slaagden de dames H. H. Peeters, A. M. M. W. Vlemmings, Venray; de heren Th. L. J. de Bruin, F. J. Oudenho ven, Venray en A. H. M. A. Rieter, Maashees. Voor het Praktijkdiploma blind typen, mej. A. M. Groenen, Venray.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1