Kerkelijke Diensten 100 GULDEN K0PRO en 50 GULDEN GRATIS UITZOEKEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 19 tot en met 25 febr. SERVICE-VERKOOP DAMES KLEDING fpuloi" Gezondheid en genezing SPORT Klein-Europese top Heer, leer ze geven. Zaterdag 18 februari 1961 No. 7 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week Kap. van Leipzig. Eerste zondag van de vasten; 6.30 Sjang Maessen; 7.30 overl. familie Jansen-Nooyen-Wijnen; 8.30 J. C. Hendriks-Dommeck; 9.30 hoogm. v. de parochie; 10.45 levende en overl. leden van Handboogschutt. St. Oda; 11.45 Jo van Veghel; 7 u. lof met vastenoefening. Maandag: 6.45 J. v.d. Munckhof; 7.30 overl. fam. Coolen; 7.30 overl. ouders Tonen-Vermeulen; 8.15 best. d. B. Gommers; 8.15 mevr. Hilde- brand-Pauli. Dinsdag: 6.45 Mart. Franssen en Petronella Becklet; 7.30 Getr. Ba- rends-Verhaag; 7.30 G. Lighart; 8.15 Wilms-Janssen lh; 8.15 José Kremer Vullings; 7.30 nm. Christ. Moeders. Woensdag: 6.45 J. v.d. Munckhof; 7.30 R. Stevens-Min; 7.30 Pierre Maessen, ouders en zuster Elisabeth; 8.15 Oscar v.d. Loo lh. Donderdag: 6.45 Jan Swinkels en Jacoba Michels; 7.30 Sacr. hoogm.; 7.30 H.J. Driessen; 8.15 Johanna Goumansj familie en zoon Petrus; 8.15 .ter ere van Pater Karei. Vrijdag: 6.45 L. Gerrits; 7.30 Har ry Janssen (buurt); 8.15 voor vaders verjaardag best. d.; 8.15 zek. int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.Vrouw h.mis; 7.30 Frans Arts; 7.30 R. Stevens-Min 8.15 Gertr. en Arnoldina Poels en ouders; 8.15 Joh. van Veghel (Vlisco) Biechtgelegenheid van 5.30 - 7.30; 7 uur lof. De schoolkinderen leren deze week de 34e en 35e les van de katechism. VASTEN-OEFENINGEN Iederè zondagavond om 7 uur zijn in ónze - kerk vastenoefeningen in plaats van lijdensmeditaties die een beetje verlopen zijn. Laten wij in deze oefeningen gezamelijk bidden en zingen om zo een mooie liturgi sche voorbereiding te hebben op 't paasfeest. Voorzie U daarom ook van een tekstboekje. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week Pater Urbanus. Eerste zondag van de vasten. De H. Missen om 6.30; 7.45; 9; 11.45; de hoogmis om 10.15 u. De koliek- te (2 in 1) voor de kerk en de noden van het bisdom. Om 7 uur Lijdens meditatie. Dinsdag: 8.30-gez. H. Mis; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: Feest v. Petrus Paus schap. Donderdag: 7 u. gezinsmis. Vrijdag: vasten en onthoudingsd.; H. Matthias, apostel; 7.30 lof. Zaterdag v. 3 - 8 gel. tot biechten. Attentie: Wanneer in de vasten tijd geen feest genoemd wordt, is de H. Mis die v d Vastentijd (paars). LIJDENSMEDITATIE Zondagavond heeft de eerste plaats. Onderwerp: Christus, de grote boe teling. Vooraf zingen we een neder- landse psalm. Ook het oxaal is toe gankelijk. Mis-intenties Zondag: 6.30 Pater Casimir en ou ders; 7.45 Gerard Coxs; 9 u. overl. ouders Janssen-Maurus; 10.15 Mart. Lenssen en zoon Mathey als jgt.; 11.45 Christina Beerkens-Stoffelen. Maandag: 6.15 J.W. Spreeuwenberg en echtgen.; 7 u. Johanna Koenen- Janssen; 7.45 J. v.d. Munckhof; 8.30 Louis Wijnhoven-Custers. Dinsdag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 u. J.H. Pluymaekers; 7.45 Jan v.d. Bosch; 8.30 gez. jgt. Helena Smits- Janssen. Woensdag: 7 u. overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Pater Valeria- nus en ouders; 8.30 H.H. Janssen. Donderdag: 7 u. gezinsmis; 7.45 Mathys Jeurissen; 8.30 overl. fam. Kusters-v.d. Heyden. Vrijdag: 6.15 Selida Virginia Rojer; 7 u Johanna de Ponti; 7.45 Theodora van Houdt-Janssen; 8.30 Johanna de Ponti. Zaterdag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 u. Maria Ambrosius en ouders; 7.45 Johanna de Ponti als lid v.d. D. O.; 8.30 uit dankbaarheid. DERDE ORDE NIEUWS Dinsdagavond 21 febr. is er om 8 uur in San Damiano maandvergade ring voor de leden van de Derde Orde. U kunt deze avond kijken en luisteren naar het verhaal van God en de mens op een primitieve kinderlijke manier voor volwasse nen verteld en met een diepe medi tatiemogelijkheid. U mag ifamilie- leden en kennissen meebrengen. PAROCHIE OIRLO Zondag: Dom. I Quadragesima. Leesmissen om 6.30; 7.30 kindermis; 8.30 2e H. Mis; 10 u. de Hoogmisr 3 u. miserere, lijdensmed. en lof. Eerste collecte voor de kerk, twee de voorgeschreven voor de noden van 't bisdom. Maandag: 7.30 Stichting em. pas toor Schram. Dinsdag: 7.30 Stichting Willem Michels. Woensdag: 7.30 maandstond Mar- tinus v. d. Ven. Donderdag 7.30 maandstond Martinus Bom. Vrijdag: 7.30 zieled. Gerardus Bis- terfels, Anna Maria Peters en overl. familie. Zaterdag: 7.30 zieled. voor de meest verlaten zielen van het vage vuur. Zaterdagavond biechten van 57 u. Deze week zijn de quatertemper' dagen alleen vrijdag is vasten en onthoudingsdag. Vrijdagavond om 7 uur kruisweg en lof. PAROCHIE LEUNEN Eerste zondag van de vasten; 7 u. lm. voor Johannes TheunisSen en Maria van der Haag; 8 uur binatie- mis; 9 u. lm. Anna Maria Swinkels- Ewals; 10 u. hoogmis v.de parochie; 3 u. kruisweg en lof. De tweede col lecte is voor de noden van 't bisdom. Maandag: 7 u. lm. Martinus Man- ders en Maria de Lauw; 7.30 lm. Albert Loonen. Dinsdag: 7 u. lm. voor een overl. moeder; 7.30 gest. jaarget. Petro nella Lit j ens. Woensdag: 7 u. lm Willem Spreeu wenberg en Johanna Kuenen; 7.30 gez. jaarget. Theodorus van Cuyck en beide echtgenoten. Donderdag: 7 u. lm. voor Johannes Voermans; 7.30 gez. jaard. Wilhel- mina Wismans-Vennekens. Vrijdag: 7 u. lm. Elisabeth Rein- tj es-de Lauw. Zaterdag: 7.30 lm. Piet Reintjes. Deze week woensdag, vrijdag en zaterdag quatertemperdagen, alleen vrijdag geboden vasten en onthou dingsdag. Kerkpoetsen: Gerry Jenniskens en Toke van Ooi. PAROCHIE MERSELO Eerste zondag van de vasten: 6.30 communie-uitreiken; 7 u. vroegmis voor de parochie; 8.15 lm. fam. Pub- ben-van Kempen; 10 u. hoogmis v. de meest verlaten zielen. Onder de H. Missen collecte voor de missie van pater Bartels, welke collecte dringend wordt aanbevolen. 2.30 kruisweg en lof. Maandag: 6.45 lm. overl. familie Michels-Direcks; 7.30 jgt. Frans Mi chels en Elisabeth van den Munck hof. Dinsdag: 4e van de 9 dinsdagen t.e.v. St Antonius; 6.45 lm. Anna M. Poels-Geurts; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. St. Antonius t.i. van hen die daar voor bijdragen. Woensdag: 6.45 lm. voor overl. ouders Rambags; 7.30 gest. jaarget. Gerardus Gerrits en Getruda Arts. Donderdag 6.45 lm. Josephina Verhaag; 7.30 gest. jaarget. Jan van Osch en Johanna Arts. Vrijdag: Feestdag van de H. Apos tel Matthias; 6.45 lm. Carolina van Dijck; 7.30 gez. H. Mis voor speciale intentie; s avonds 7.30 lijdensmedi tatie en' lof. Zaterdag: 6.45 lm. Petronella Bou ten-van Megen; 7.30 gest. jaarg. v. Willem Claessen en overl. familie; 5 u. biechten voor de kinderen v.h. 4e schooljaar, daarna voor anderen tot 6.30; 7.30 Marialof. Deze week zijn de quatertemper dagen, alleen vrijdag geboden vas ten en onthoudingsdag. A.s. zondag speciale maandelijkse collecte voor de noden van onze kerk. PAROCHIE YSSELSTEYN Eerste zondag van de vasten; 6.30 lm. Thomas Michels; 8.10 maandd. Hubertina Claessens - van Megen; 9.10 kindermis; 10.15 hoogmis gest. jaarg. Peter Wilmsen, Petron. Lit- jens en zoori Simon; 2.45 vastenme ditatie en lof. Maandag: 7.30 lm. overl. familie Teunissen-Gerrits; z.a. lm. Peter J. Wilmsen, echtgen. en overl. kind. Dinsdag: 7.30 weekd. Frans Jas pers; z.a. l.m. Jan Litjens. Woensdag: 7.30 weekd. Jacq. Lin ders; z.a." lm. Lambertus Arts en Theodora Poels. Donderdag: 7.30 lm. fam. Arts-v. Eyck; z.a. lm. t.e.v. O.L.Vrouw van Altijdd. Bijstand en de H. Gerardus v.d. familie Kèyzers-v.d. Munckhof. Vrijdag: 7.30 gez. zieled. Peter H. Philipsen; z.a. lm. fam. Smits-Derks, Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.z.int.; z.a. lm. fam. Smits-Derks; 6 - 7.30 gelegenh. om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY le Zondag van de Vasten. 2e Collecte voor de noden v. h. Bisdom; 7.30 Vroegmis voor Henri- cus Cox; 10 u. Hoogmis voor de pa rochie; 3 u. Oefening van de Vas tentijd en Lof. Maandag: 7.30 Gez. maandd. voor Aldegonda v. Kuyk-Knippenberg; 9 u. Uitvaartdienst voor Anna Ca- tharina Wismans-Wijnhoven. Dinsdag: 7.30 gez. maandd. voor Peter Goês Heyligers. Woensdag: 7.30 gez. jaard. voor Willem Spreeuwenberg en Joanna Kunen. „BORONET" EXPORT bij Kledingmagazijn LEIJGRAAF wil zeggen Uw tientje is dus nu 15 gulden waard! Uitsluitend de befaamde „BORONET" import kleding. 1 jaar schriftelijke garantie. 1 jaar gratis onderhoud. ook voor VENLOParade 40, tel. 5797 BREDA van Coothpl. hoek Ginnekenstr. EINDHOVEN Grote Berg 16. ARNHEM Kortestraac 3 NIJMEGEN Lange Burchtstraat 60 Donderdag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Ant. Dinghs en Wilhelmina Kemmeling. Vrijdag: Feest v. d. H Matthias, Apostel, Titelheilige van onze paro chiekerk. 7 u. H. Communie; 7.30 Hoogmis voor de parochie. 7 u. Kruiswegoefennig en Lof. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. tot intentie van hen die offerden. Van 67 u. gelegenheid tot biechten; 7 u. Lof en Rozenhoedje. A.s. woensdag, vrijdag en zaterdag zijn de Quatertemperdagen, waarvan alleen vrijdag vasten- en onthou dingsdag. Kerkpoets: Mia Jacobs en Riek Dinghs. PAROCHIE OOSTRUM Eerste zondag van de vasten. Onder de H. Missen 2e collecte voor de noden van het bisdom; 7 u. H. ^lis voor overl. familie; 8.30 hoogmis om Gods zegen over het bestuur van onze nieuwe burgemeester; 10 u. Jan Kersjes; 3 u. kruisweg en lof, vergadering van de Derde Orde. Deze week de quatertemperdagen, alleen vrijdag vasten en onth.dag. Maandag: 7.30 gez. maandd. Ber tha Hendriks. Dinsdag: 7.30 u Maria Vermeulen- Heiligers. Woensdag: 7.30 Nelly Janssen Donderdag: 7.30 gez. maandd. Ge rard Arts. Vrijdag: 7.30 Mechtilde de Lauw- Vervuurt. Zaterdag: 7.30 Maria Potten. Biechten van 3-4 voor kinderen; van 6.30 - 7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. RECTORAAT HEIDE le Zondag v. d. Vasten. Zondag: 7.30 u. H. Mis t.z.i.; 10 u. Hoogmis voor alle bewoners v. d. Heide. Akolieten: W. Derikx en A. Droesen; 2.30 u. H. Kruisweg voor de kinderen; 7 u. Lijdensmeditatie. Misdienaars v. d. week: Wim Loo nen en Wim Ewals. Maandag: 7.30 u. H. Mis voor de overl. ouders Muysers-Spee. Dinsdag: 7.30 u. H. Mis voor Hu- bertus Janssen. Woensdag: Quatertemperdag; 7.30 u. H. Mis voor Gertruda en Johannes v. Heijster. Donderdag: 7.30 u. H. Mis voor Hubertus Janssen, Anna Maria Phi lipsen en Johannes Janssen. Vrijdag: Quatertemperdag; gebo den vasten- en onthoudingsdag; 7.30 u. H. Mis voor de overl. vader Wil helmus Voesten. Zaterdag: Quatertemperdag; 7.30 u. H. Mis voor Peter Ewals en Jo hanna Strijbosch; 7 u. Biechtgele genheid. 7.30 u. Lof. RECTORAAT VREDEPEEI. le zondag v. d. vasten: 7.30 Vroeg mis t.i.v. fam. Arts-Berends; 10 u. Hoogmis voor een overledene; 3.15 Lof en Lijdensmeditatie. Vandaag collecte voor de noden ,van het bisdom. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: H. Mis t.i.v. fam. Bloe- men-Seijken.s Dinsdag: H. Mis v. d. overledenen v. d. fam. Poels-Duijkers. Woensdag: H. Mis uit dankbaar heid namens fam. Heldens-v. d. Pas. Donderdag: H. Mis t.i.v. fam. J anssen-Achten. Vrijdag: Feest van Apostel Ma- thias; Quatertemperdag, vasten- en onthouding. H. Mis uit dankbaar heid namens fam. Pubben. Zaterdag: H. Mis uit dankbaar heid namens fam. Arts-Herpers. Donderdag: 7.30 Lof met Vasten oefening. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór de H. Mis; donderdag vóór en na het iof; zaterdag 6.307.30. RECTORAAT SMAKT, Eerste zondag van de vasten; 6.15 lm. voor een bijz. gunst; 7.30 lm. voor het welslagen van een examen; 10 u. hoogmis voor onze weldoeners en hun intenties; onder alle h. Mis sen colecle voor de noden van ons bisdom; 3 u. lof t.e.v. St. Jozef. Maandag: 6.30 lm. voor bijz. int.; 7.30 lm. voor de arme zielen in het vagevuur. Dinsdag: 6.30 lm. voor overleden echtgen. en moeder; 7.30 lm. overl. fam. Wijenberg-Bonants. Woensdag: 6e van de 9 woensda gen ter voorbereiding op het feest van St. Jozef. Vandaag, vrijdag en zaterdag zijn de quatertemperdagen, alleen vrijdag geboden vasten- en onth. dag. Om 6.30 lm. uit dank- baarh. t.e.v. St. Jozef; 7.30 gez. H. Mis ter ere van St. Jozef voor een bijz. gunst; 'savonds 7.30 avondmis waaronder lijdensmeditatie. Donderdag: 6.30 lm. voor Martinus Bonants en echtgen.; 7.30 lm. als jg. voor Christina Koenen. Vrijdag: 6.30 lm. voor overleden ouders en familie; 7.30 lm. voor de wereldvrede. Zaterdag: 6.30 lm. t.e.v. O.L.Vr. en St. Jozef; 7.30 gez. H Mis t.e.v. O.L. Vrouw van de berg Carmel; 5-5.30 biechtgelegenheid en tevens voor en na het lof; 7.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN Eerste zondag van de vasten: 7 u. Communie-uitreiking daarna uitstel, v.h. Allerheiligste; 7.30 lm. uit dank baarheid, best. door fam. Mulders- Maassen; 10 u. hoogmis jgt. Leo v.d. Goor; 2 u. Middagoefening m. over weging over het verlossingswerk. Vandaag en de twee volgende da gen wordt het 40-uren-gebed ge houden. De 2e collecte is vandaag voor de bijzondere noden van het bisdom. Maandag: 7.30 uitstell. v.h. Allerh. 8 u. lm. Petronella Geurts; 10 u. hoogm. uit dankbaarh.; 1 u. aanbid dingsoefening voor de kinderen; 3.30 gez. oefening v.d. groten. Dinsdag: 7.30 uitstell. v.h. Allerh.; 8. u. lm. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand; 10 u. hoogmis voor geest, en tijdelijke belangen v.h. rectoraat; 1 u. aanbidd.oef. voor de kinderen; 3.30 sluiting met Te Deum. Woensdag: 8 u. lm. overl. familie Peter de Lauw-Rongen; 7 u. avond mis. Donderdag: 8 u. lm. tot dankzeg. Vrijdag: 8 u. lm. tot bijz. intentie. Zaterdag: 8 u. lm. Petron. Geurts; 'savonds 7 u. Marialof. A.s. zondag: maandcollecte voor onze eigen kerk. Accolieten voor a.s. zondag Willy Erben en Harry van Rijswijck. Kerkpoetsen: Jet Burgers, Mariet Geerets en Doortje Cleeven. voo\ de huid S.V.V.-NIEUWS Programma voor a.s. zondag: Tiglieja IVenray I, aanvang 2.30 u. MeterikVenray 3 aanvang 2.00 u. Venray 4Kronenberg 12.00 u. Voor 't le elftal ditmaal de kracht proef, een bezoek aan het leidende Tiglieja dat nog steeds ongeslagen is. Beide ploegen hebben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet. Een jaar geleden werd het in Tegelen een 3-2 nederlaag in een wedstrijd die geen krachtsverschil te zien gaf en waar in, door toedoen van de scheidsrech ter, ons een verdiend gelijkspel ont ging. Aan de hand van de huidige competitiestand is men genegen de kansen voor Tiglieja wat hoger aan te slaan. Onze ploeg is er zich ter dege van bewust dat aller ogen op hen zijn gericht. Zullen zij het zijn die Tiglieja het ongeslagen record afhandig maakt? Dan is 't een eer ste vereiste dat de ploeg beter draait dan hun laatste thuiswedstrijd en vooral de voorhoede zal zich meer tot snel samenspel dienen te bepa len en slechts bij wijze van uitzon dering en verassing over te gaan tot individuele pogingen. Mocht het onze ploeg gelukken een gelijkspel te bereiken dan kunnen we tevreden zijn. Het 3e elftal ontmoet Meterik, eveneens nog voor de eerste keer in dit seizoen. Indien ons elftal zich goed inzet en de conditie niet geheel verloren is gegaan zullen de krach ten zich niet veel ontlopen. We zijn er benieuwd naar hoe of t 4e elftal heeft overwinterd. In hun laatste wedstrijd zijn zij er in ge slaagd een van hun ernstige concur renten te kloppen. Ditmaal krijgt men het wederom op te nemen te gen een mede-candidaat, welke men nog wel op eigen terrein moet trach ten terug te wijzen. We twijfelen er niet aan of onze jongens zullen zich terdege inspannen om te voorkomen dat in Kronenberg de eerste neder laag wordt gelegen. M.H.C.V.-NIEUWS Zaterdagmiddag zullen de dames junioren weer een wedstrijd spelen tegen Jeruzalem. Aanvang half drie. De dames gaan naar Heerlen om kwart over elf voor hun tweede ont moeting in dit seizoen. Thuis wisten zij de overwinning te behalen. Mis schien dat zij in Heerlen ook de baas blijven. De heren gaan een heel onbekende tegenstander bevechten, namelijk Weert. Als zij op een vlot te royale manier winnen, zijn de kampioenskansen voor hen wel heel erg gunstig. Vertek één. uur. Wal is hetvmiKil? Vorige week begon in Parijs een conferentie van regeringsleiders van de zes landen, die de drie economi sche gemeenschappen op het vaste land vormen. Het ging echter dit maal niet om die economische sa menwerking, maar om het politieke overleg tussen de zes. U weet dat hun contacten zijn ge boren uit twee motieven. In de eer ste plaats ging het er om, de Duit sers te verzoenen met de Fransen. Dit is gelukt, en het is voor Aden auer van veel betekenis, die verzoe ning te handhaven en te bevestigen. Vandaar dat hij genegen was te gemoet te komen aan bepaalde wen sen van De Gaulle, die inhouden dat Frankrijk een leidende rol zal spelen op het continent. Toch zijn de Duitsers beducht voor mogelijke konsekwentes van zulke banden. Zij willen liefst niet betrok ken worden bij de anti-Arabische politiek van Frankrijk, welke ver band houdt "met de Algerijnse moei lijkheden. En zij wensen zich niet te vervreemden van de Ver. Staten, indien De Gaulle zou streven naar een „derde macht". Daaronder kan men verstaan een aparte macht naast Engeland en de Ver. Staten, opdat De Gaulle in de N.A.V.O. evenveel zeggenschap zal hebben als deze mogendheden. Men weet dat hij o.a. daarom eigen kernwapens wil en wil wor den geraadpleegd over alle politieke beslissingen van Amerikanen en Britten, welk gebied ter wereld de ze ook betreffen. Daarover zijn de Dutsers niet geestdriftig gebleken. Een „derde" macht zou zich ook wel eens tussen de V.S. en Moskou in kunnen plaatsen. POLITIEKE EENHEID HET TWEEDE doel van de sa menwerking der Zes was, een sterk front te vormen tegen de sovjet unie en daaruit kwam het streven voort om een federatie te vormen. Nu zijn het de Fransen zelf geweest die dit streven hebben doorkruist en hoge prijs stelden op het behoud van hun nationale souvereiniteit. Vooral De Gaulle wilde slechts spre ken van een „Europa der vaderlan den". Aan de ander kant wilde hij zich de steun verzekeren van West- Duitsland, Italië en Benelux. Zo zijn de Fransen toch nog vrij onver wacht gekomen met hun conceptie VW71*0}S 6OM SI avm|dnep W Mercurius Garage, Venlo n.v. Rotonde b/d brug, tel. 6364 Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak van een „confederatie", een staten bond dus. En kort geleden sprak de Franse minister v. buitenlandse za ken Couve de Murville zelfs van een federatie, dus een bondsstaat. Wij moeten dit niet te letterlijk opvatten. Doel van De Gaulle is, een gezamenlijk politiek beleid vast te stellen inzake allerlei vraagstukken, waarin Frankrijk is geïnteresseerd: Algerije, Kongo, de Arabische we reld, het sovjetblok, de positie in de N.A.V.O. Men kan echter de Franse politiek in dezen niet altijd volgen. In Afrika is zij sterk anti-commu nistisch en anti-Egyptisch. Op het Europese vasteland minder. Daar zoekt Frankrijk de sympathie te verwerven van de Polen (het erken de de Oder-Neisse als Duitse oost grens, wat Bonn verontrustte) en het heeft bijvoorbeeld pas een om vangrijke handelsovereenkomst ge sloten met de Oostduitsers. In Kon go staat het achter de Belgen, dus achter generaal Moboetoe en Tsjom- be van Katanga, die in onmin ver keren met de V.N. Het zal niet ge makkelijk zijn, alle zes landen te overtuigen van de wenselijkheid, één zelfde politieke beleid te voeren. ZONDER ENGELAND DAARBIJ komt dan dat het poli tiek verenigde Europa niet Engeland zou omvatten, hoewel dit onmisbaar is als bondgenoot. De economische gemeenschappen zijn tot stand ge komen, zonder Engeland, omdat dit niet wilde meedoen. Toch wensen niet weinigen een einde te maken aan de deling van West-Europa in twee economische blokken, en naar een akkoord met de Britten te blij ven zoeken. Hen nu ook bij voorbaat uit te sluiten van een politieke ge meenschap, lijkt hun niet wenselijk. Men moet er derhalve op rekenen, dat De Gaulle slechts zeer ten dele zijn doel zal bereiken. De anderen schijnen bereid te zijn, wel geregel de bijeenkomsten van de ministers van buitenlandse zaken te doen plaats vinden, om elkaar te raad plegen, niet om elkaar iets yoor te schrijven. Misschien dat men in be ginsel besluit tot politieke samen werking, zonder veel verder te gaan: de materie is té ingewikkeld. dr. A. C. Een bekend gezegde van een be kend predikant was: Heer, leer ze geven. Wij moeten hieraan nog dikwijls denken, omdat bijna week-in week uit van ons katholieken, bijdragen

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5