Kerkelijke Diensten van 29 jan tot en met 4 febr. SPORT Levens-school start in voor jongeren Venray Leesbibliotheek Gevonden PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Kap. Heymans Zondag Septuagesima; Peter Jans sen en Johanna Arts; 7.30 Michel Relouw; 8.30 voor de parochie; 9.30 hoogmis voor de Transportarbeiders; 10.45 Catharina v. Els-v. Opbergen en dochter Maria; 11,45 Mart. Jeu ken en echtgen.; 11.30 Apostolaat des gebeds op Jerusalem; 4 uur H. Familie; 7 uur lof. Maandag: 6.45 overl. fam. Poels- Kersten; 7.30 overl. fam. v. Haren; 7.30 R. Stevens-Min; 8.15 J.G. Poels, zuster J. H. en broer Gerardus, ouders broers en zusters lh; 8.15 zekere intentie. Dinsdag: 6.45 Sj. vd. Munckhof; 7.30 Petronella v. Megen; 7.30 P. Toonen; 8.15 Th. Droessen, echtgen. El. Poels en A. Poels en kinderen 3kl; 8.15 G. Ligthart. Woensdag: 6.45 overl. grootouders; 7.30 A. Gommers; 8.15 overl. fam. Arts-Janssen lh; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: Maria Lichtmis; 6.45 Hendrika Thuyls-Muysers; 7.30 hoogmis uit dankbaarheid (R) kaar senwijding; 8.30 best. dienst Louis Truyen; 8.30 overl. leden hand boogschutterij „De Vriendschap"; biechtgelegenheid van 7-8; 8 uur Avondmis; daarna aanbidding tot 12 uur; na de H. Missen Blasiuszegen; 5 uur Blasiuszegen voor kleine kin deren. Vrijdag: le vrijdag; 6.30 Jan Odenhoven; 7 uur Mijnheer Drenth; 7.45 H. Hart-hoogmis, Blasiuszegen; 6.30 zek. int.; géén avondmis. Zaterdag: 6.45 P.J. Knechten; 7.30 overl. fam. Pouwels-Droessen; 7.30 zek. int.; 8.15 Peter Hub. Janssen en dochter Leida lh; 8.15 Albert Ver meulen en echtgen. Petronella Hei- nemans en overl. kinderen; biecht gelegenheid van 5.30-7.30; 7 u. lof. De schoolkinderen leren deze week de 30e en 31e les van de ka- techismus. Maria Lichtmis Om 7.30 pl. hoogmis voorafgegaan door de kaarswijding. Wij verwach ten vele gelovigen bij deze plechtig heid. Na de biechtgelegenheid voor eerste vrijdag is om 8 uur, let wel 8 uur, Avondmis. In verband hier mee zal op eerste vrijdag GEEN Avondmis zijn. Blasius-zegen De Blasius-zegen zal gegeven worden Maria Lichtmis na de H. Missen en voor de kleine kinderen 's middags om 5 uur. Op eerste vrij dag zal hij gegeven worden na de H. Hart-hoogmis. K.A.V. De godsdïenscursus KAV gaat NIET door op maandag 6 febr. Deze cursus is verschoven naar de le maandag in maart. JEUGDVOETBAL Alle jeugdleden van SW worden morgen om 9 uur in Veltum ver wacht voor een gezamenlijke H. Mis en Communie. Na afloop ontbijt in clublokaal Schellen. PATRONAAT In een geanimeerde leiders-verga ring jl. zondag, werden de droppings vastgesteld en een plan opgemaakt voor Carnaval. De voorzitter kwam met 't verheugende geluid, dat er 'n nieuwe leider gevonden was voor Ambulo. Hp zal spoedig Ambulo weer tot bloei brengen. RECTORAAT PATERSKERK Priester vd. week: Pater Urbanus Zondag: Septuagesima; kerken- bouw-zondag; de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte voor kerk en ker kenbouw; 7 u. lof met overweging. Maandag: H. Hyacintha, maagd. Dinsdag: H. Don Bosco, belijder; 7.30 lof; half 8 cursus voor 18-jari- gen in de spreekkamer. Woensdag: H. Ignatius, bisschop martelaar. Donderdag: Maria Lichtmis; 7 u. kaarsenwijding; 7.30 gez. H. Mis; 's avonds om 7.30 lof met rozen hoedje; van 5-8 gelegenheid om te biechten. Vrijdag: le vrijdag; 6.40 gez. H. Mis; om 7.45 voor de schooljeugd; 7.30 lof. Zaterdag: H. Josef van Leonissa, belijder; van 3-8 u. gelegenheid om te biechten. Maria Lichtmis Donderdagochtend om 7 uur kan men aan de ingang van de kerk een kaars kopen a 25 ct, die gewijd wordt en die men brandend mee draagt in de processie door het kloosterpand. Na afloop neme men de kaars mee naar huis. De H. Com munie wordt uitgereikt om 10 min. vóór 7 en bij het begin van de H. Mis om 7.30; verder als gewoonlijk. Blasius-zegen Deze wordt gegeven vrijdag na de H. Missen en na het lof. Kinderen van de Lagere School krijgen deze op school en mogen dus niet komen Vrijdagmiddag van 3 uur tot half 4 is er een speciaal baby-halfuurtje voor de allerkleinsten en hun moe ders; kinderwagens mogen dan in de kerk worden gereden! Kerkenbouw-aktie Aan hen die verleden jaar de kaart hebben ingevuld voor een jaarlijkse bijdrage, het vriendelijk verzoek, hun bijdrage voor 1961 te gireren; u bespaart ons dan veel ongemak en administratie en ge loop. Vergeet u het s.v.p. niet? Giro 428.743, t.n.v. rektoraat paters fran ciscanen, met aantekening „kerken- bouwaktie 1961". Opbrengst De kollekte voor de missie van pater Heleno (Tijs) Smits in Bra zilië verleden zondag bracht op 714,94. Hij dankt allen hartelijk! Mis-intenties Zondag: 6.30 Johanna Swinkels- Michiels; 7.45 overl. ouders Janssen- Maurus; 9 uur Theodorus Siebers; 10.15 Johanna Koenen-Janssen als zesw.dienst; 11.45 Johanna Swin- kels-Michiels. Maandag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 uur J. vd. Munckhof; 7.45 overl. fam. Egelmeers-Vullings; 8.30 Pater Casimirus en ouders. Dinsdag: 6.15 J. W. Spreeuwen- berg en echtg.; 7 u. Johanna Koe- nen-Jansen; 7.45 Petrus Toonen; 8.30 overl. moeder. Woensdag: 6.15 overl. fam. Ste vens-Willemsen; 7 u. zek. int.; 7.45 zek. int.; 8.30 Paula Driessens. Donderdag: 6.15 Mathilda Was- scher; 7.30 Antoon Coopmans; 8.30 Johanna Swinkels-Michiels. Vrijdag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 u. jgt. C. Noyens; 7.45 Theodora v. Houdt-Jansen; 8.30 Johanna vd. Berg-vd. Pas. Zaterdag: 7 u. overl. ouders Ba-" ken-Bergmans; 7.45 voor die Tertia ris die het eerst zal overlijden; 8.30 v. overledene. PAROCHIE OIRLO Zondag: Septuagesima; lm om 6.30; kindermis om 7.30; 2e H. Mis om 8.30; parochie-hoogmis om 10 u.; 3 uur rozenkrans en lof; vandaag is de nationale kerkenbouw-zondag; de le collecte is voor dit doel; 2e collecte voor de kerk. Maandag: 7.30 jaard. Wilhelmina Teeuwen. Dinsdag: 7.30 zieled. Eleonora Linders. Woensdag: 7.30 lm; 10 uur huwe lijksmis bruidspaar Wevers-Nelis- sen. Donderdag: feestdag van Maria Lichtmis, dag van devotie; 6.30 H. Communie; lm om 7 uur en 8.30; 9.30 wijding der kaarsen en kaarsen processie, gevolgd door de hoogmis om 10 uur; 3 uur rozenkrans en lof na 't lof wordt de Blasius-zegen ge geven. Vrijdag: is de le vrijdag der maand, toegewijd a.h. H. Hart van Jezus; 6.30 H. Communie; 6.45 lm; 7.30 hoogmis t.e.v. 't H. Hart van Je zus stichting Baeten-Jeurissen; na de hoogmis uitstelling acte van toe wijding, Tantum ergo en zegen; 's avonds 8 uur H. Familie voor de mannen en vrouwen. Zaterdag: is de dag van de eeuwigdurende aanbidding voor de parochie; 6 uur uitstelling v.h. Al lerheiligste en H. Communie uitrei ken om 6.30 en 7 uur; 7.30 is lm; 10 uur de hoogmis, maandstond Wil helmus Janssen; 3 uur vespers; 5.30 completen en sluiting v.h. 40-uren- gebed Te Deum; de biduren zijn als gewoonlijk. A.s. zondag is de eerste zondag der maand; buitengewone collecte voor de kerk; daarom zaterdag avond biechthoren van 5-7 uur en van 8-9 uur. Deze week wordt H. Communie aan de zieken gebracht. PAROCHIE LEUNEN Zondag: Septuagesima; kerken bouw-zondag; collecte voor de nieu we kerken in ons Bisdom; 7 uur binatiemis; 8 u. lm voorde parochie; 9 u. lm voor Johannes Voermans; 10 u. hoogmis opgedragen als gest. jgt. voor Mathijs Geurts en beide echtgenoten; 3 uur lof; daarna ver gadering vd. H. Familie vrouwen; na de hoogmis vergadering van de zelatricen van de kwartjes-actie op de pastorie; opkomst dringend ge wenst. Maandag: 7 uur lm voor Willem Loonen en Elizabeth van Heijster; 7.30 lm voor afgest. fam. Claessens- Wismans. Dinsdag: 7 u. lm voor afgest. fam. Voesten-Fleuren; 7.30 gest. jgt. voor Antoon Derks en echtgenote. Woensdag: 7 u. lm voor Willem Arts en Gertrudis Niessen; 7.30 gest. jgt. voor Johanna vd. Pasch en Martinus van den Berg. Donderdag: feest v. Maria Licht mis; dag van devotie; 7 uur lm; 8 u. lm voor Martinus Manders en Anna Maria de Lauw; 9.45 wijding der kaarsen; 9.30 hoogmis opgedragen als gest. jgt. voor Maria Janssen; 2.30 lof; daarna uitdeling van de Blasiuszegen. Vrijdag: le vrijdag der maand; 7 uur gez. dienst t.e.v. het H. Hart voor hen die offeren; 7.45 lm; 3.30 lof voor de schoolkinderen. Zaterdag: 7 uur lm; 7.30 gez. jgt. voor »fgest. fam. Heidens-Smits; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegen heid; daarna lof. A.s. zondag le zondag der mnd; maandcollecte voor de kerk. Kerkpoetsen: Riet Koonings en Anny Loenen. PAROCHIE MERSELO Zondag: Septuagesima; 6.30 Com- munieuitreiken; 7 u. vroegmis t.e.v. O.L.Vrouw en H. Gerardus (Arts- v. Meyel); 8.15 lm t.i. v.d. voetbal club „S.V. Merselo"; 10 u. hoogmis voor de parochie; onder de H. Mis sen speciale collecte voorde kerken bouw in ons bisdom, welke dringend wordt aanbevolen; 2.30 lof met ro zenhoedje. Maandag: 6.45 lm voor Peter Ewals en Gerardus v. Enckevort; 7.30 gest. jgt. voor Christiaan Klaas- sen en Jacoba Custers. Dinsdag: le vd. negen dinsdagen t.e.v. de H. Antonius; 6.45 lm voor overl. fam. Kessels-Claes; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Antonius t.i. van hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 6.45 lm t.i. fam. Jans sen-Poels; 7.30 jgt voor Henrica Hoedemakers. Donderdag: feestdag van Maria Lichtmis, dag van devotie; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. lm voor Arnoldina Michels-v. Vegchel; 8.15 lm voor Maria en Aloysius Hendrix; 9.45 wijding der kaarsen en proces sie; kaarsen kunnen besteld worden bij de koster a 75 ct.; 10 u. hoogmis voor wed. Ponkens-Graus; 3.30 lof met rozenhoedje; daarna wordt de Blasiuszegen gegeven. Vrijdag: le vrijdag der maand; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart ti. van hen die daarvoor bijdragen; 8 u. lm voor overl. fam. de Rijck-v. Rijswijck; na de H. Missen wordt de Blasius zegen gegeven; 3.45 lof voor de schoolkinderen; 7.30 Avondmis t.e.v. het H. Hart; daarna Blasiuszegen. Zaterdag: le zaterdag der maand, toegewijd aan het Onbevl. Hart van Maria; tevens priesterzaterdag; 6.45 lm voor overl. fam. v. Dijck-van Rijswijck; 7.30 hoogmis om van God vele priesterroepingen te verkrij gen; 5 uur biechten voor de kinde ren v.h. 3e schooljaar, daarna voor anderen tot 6.30; 7.30 Marialof. Dinsdagavond om 7.30 godsdienst cursus voor 18-jarigen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: Septuagesima; kerken bouw-zondag; le collecte voor de kerkenbouw; 10 uur hoogmis voor de parochie; 3 uur lof en rozen hoedje. Maandag: 7.30 gest. jaard. voor fam. Baeten-Jeurissen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis tot dankz. t.e.v. O.L.Vr. van A.B. tot int. fam. Wismans-Aerts. Woensdag: feest vd. H. Brigida; na de H. Mis verering vd. relikwie vd. H. Brigida; 7.30 gez. H. Mis voor Piet Philipsen vanwege de fok- vereniging Oirlo-Castenray. Donderdag: feest v. O.L.Vr. Licht mis, dag van devotie; 7 uur H. Com munie; 7.30 vroegmis voor de leden vd. broederschap vd. H. Brigida; 9.30 pl. wijding der kaarsen; daarna hoogmis; gest. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van A B. tot int. vd. fam. Philipsen- Hoeymakers; na de H. Missen ver ering der relikwie vd. H. Brigida; 3 uur lof en rozenhoedje; daarna St. Blasiuszegen. Vrijdag: le vrijdag der maand; feest v. St. Blasius; 7 uur H. Com munie; 7.30 gest. H. Mis t.e.v. H. Hart; daarna St. Blasiuszegen; van 6-6.30 gelegenheid tot biechten; 6.30 Avondmis, opgedragen als gest. jrd. voor Antoon Steeghs; oefening van eerherstel en zegen met 't Allerhei ligste. Zaterdag: le zaterdag der maand; priester-zaterdag; 7 u. H. Comm.; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6-7 uur gelegenheid tot biechten; 7 uur lof en rozen hoedje. A.s. zondag le zondag der maand, buitengewone collecte voor de kerk. Kerkpoetsen: Lena Emonts en Co- ba Swinkels. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: Septuagesima; 6.30 lm v. Harry Goumans en overl. familie; 8.10 lm voor fam.*Smits-Derks; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis voor zek. intentie; 2 uur lof. Maandag: 7.30 lm v. overl. ouders Hendriks-Bus. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor ze kere intentie. Woensdag: 7.30 gez. jaarg. v. Pe tronella Verheyen-Peeters. Donderdag: Maria Lichtmis, feest van devotie; 7 uur lm voor Johan nes In 't Hulst; 8 uur lm voor de Jonge Garde; 9.15 kaarsenwijding, waarna de hoogmis voor zek. int.; 7 uur lof waarna de Blasiuszegen wordt gegeven. Vrijdag: le vrijdag; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. 't H. Hart voor zekere in tentie; na de H. Mis uitstelling en toewijding aan het H. Hart; daarna Blasiuszegen; 's avonds 7.30 avond mis voor zek. intentie en Blasius zegen. Zaterdag: 7.30 lm voor overl. ouders Jeurissen-Janssen; z.a. lm v. zek. int.; 6 uur lof; tot 7.30 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: Septuagesima; kerken- bouwzondag; 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 tot intentie van de leden van de voetbalvereniging; 10 uur hoogmis, gest. jrd. Elisabeth Thuyls; 3 uur lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis tot dankzegging (D). Dinsdag: 7.30 Johanna Jacobs-v. Vegchel. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst Maria Verheijen-Hendriks. Donderdag: feest v. Maria Licht mis; 7 u. Pierre Maessen; 8 u. wij ding der kaarsen, processie en hoogmis voor de Bisschop en de priesters van ons Bisdom. Vrijdag: le vrijdag; 7 u. H. Com munie; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart, mndd. Leida Claessens-Teuws; 7 u. avondmis, overl. fam. Vollen- berg-Litjens. Zaterdag: le zaterdag; 7.30 gest. gez. jrd. Frans Poels en echtgenote; biechten van 3-4 u. voor de kinde ren, van 6.30-7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. Blasiuszegen vrijdag na de H. Missen; zondagmiddag na het lof. A.s. zondag maandelijkse open- schaalcollecte voor onze kerk (230.80). RECTORAAT SMAKT Zondag: Septuagesima; 6.15 lm v. P.A. Koenen; 7.30 lm voor overl. fam. Koenen-Coppus; 10 u. hoog mis voor bijz. gunst; 3 uur lof en rozenhoedje; vandaag nationale ker kenbouw-zondag, collecte voor de nieuwe kerken van ons bisdom. Maandag: 6.30 lm voor de meest verlaten zielen; 7.30 lm voor de we reldvrede. Dinsdag: 6.30 lm voor overl. echt genote en moeder; 7.30 lm v. overl. vrouw Martens-Weyers. Woensdag: 3e vd. negen woens dagen ter voorbereiding op het feest van St. Jozef; 6.30 lm tot zek. int. t.e.v. St. Jozef; 7.30 gez. H Mis t.e.v. St. Jozef; 's avonds 7 uur avond oefening. Donderdag: feest v. Maria Licht mis; 6.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw en St. Jozef; 7.15 kaarswijding, waarna om 7.30 gez. H. Mis voor zegen in een gezin; na de H. Mis wordt de Bla siuszegen gegeven; 's avonds van 5 tot 5.30 biechtgelegenheid. Vrijdag: le vrijdag der maand; 6.30 lm tot zek. int. t.e.v. 't H. Hart; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. 't H. Hart voor overl. fam. Geurts-Verschuren, daarna uitstelling, litanie en zegen; na beide H. Missen wordt de Bla siuszegen gegeven. Zaterdag: 6.30 gest. lm voor Her man Martens; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel; van 5 tot 5.30 biechtgelenheid, tevens voor en na het lof; 7.30 Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: kerkenbouwzondag; 2e collecte voor de kerkenbouw; zéér aanbevolen! 7.30 H. Mis t.b.i.; 10 uur hoogmis voor overl. fam. Janssen- v. Kempen; Akolieten: W. Voesten en P. v. Osch; 3 uur lof. Misdienaars v.d. week: Jacques Janssen en Piet v. Lierop. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Droesen. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Huber- tus Janssen. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Hu- bertus Janssen, Anna Maria Philip sen en Johannes Janssen. Donderdag: Maria Lichtmis; 7.30 H. Mis voor Peter v. Meijel; 10 uur wijding der kaarsen, waarna hoog mis voor overl. vader Wilhelmus Voesten; 2.30 lof waarna Blasius zegen. Vrijdag: le vrijdag der maand; H. Blasius; vóór de Mis Blasiuszegen; 7.30 H. Mis voor Gertruda en Jo hannes v. Heijster; na de H. Mis Blasiuszegen; 7.45 Avondmis voor Heidse jeugd; biechtgelegenheid: vóór de Avondmis en na de Avond mis Blasiuszegen. Zaterdag: Priesterzaterdag; 7.30 H. Mis voor Henricus Heezen en Hendricus vd. Sanden-Roefs; 7 uur biechtgelegenheid en 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: Septuagesima; 7 uur H. Communie-uitreiken; 7.30 lm voor Martinus Direks, echtgenote en overl. kinderen; 10 u. hoogmis voor Johanna van Kempen; 2.30 lof; van daag onder alle diensten is de eerste collecte maandcollecte voor onze kerk; de 2e collecte is voor de ker kenbouw. Maandag: lm voor Martinus van Staveren. Dinsdag: lm uit dankbaarheid. Woensdag: 8 u. hoogmis uit dank baarheid; 9.30 inzegening v.h. Hu welijk en H. Mis t.i.v. het bruids paar Driessen-Janssen; 's avonds v. 6-7 u. gelegenheid om te biechten. Donderdag: Maria Lichtmis; 7 uur lm v. overl. fam. Spreeuwenberg- Philipsen; 7.45 wijding der kaarsen, gevolgd door hoogmis voor overl. fam. Driessen-Janssen; na de hoog mis wordt de generale absolutie ge geven aan de leden vd. 3de Orde. Vrijdag: le vrijdag der maand; 8 u. hoogmis t.e.v. het H. Hart van Jezus tot intentie; 's avonds om 7 u. lm voor Wilhelmina Hendriks- Fleuren. Zaterdag: lm voor overl. fam. Litjens-Direks; 's avonds 7 u. Ma rialof. Accolieten voor a.s. zondag: Tom van Gassel en Jan Burgers. Kerkpoetsen deze week: Nelly Spreeuwenberg, Martha Erben en Lea Geurts. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: Septuagesima; 7.30 H. Mis voor overl. fam. Bruijstens-Coppus; 10 uur hoogmis voor een bijz. inten tie; 2.30 lof. Gedurende de week H. Mis om 7.30 uur. Maandag: H. Mis vd. zielerust van Jan Hof mans, Overloon. Dinsdag: jaargetijde voor Her man Eibers. Wosendag: H. Mis t.i.v. familie Jenneskens. Donderdag: feestdag van O.L.Vr. Lichtmis; 7.30 H. Mis t.i.v. familie Derikx-Willems; 19.30 u. avondmis voor overl. fam. Peeters-Janssen; vóór de avondmis kaarsenwijding. Vrijdag: le vrijdag der maand; 7.30 H. Mis voor overl. fam. Na- buurs; 19.30 u. gez. avondmis voor de zielerust van Maria Poels-Geurts. Zaterdag: priester-zaterdag; H. Mis t.i.v. fam. Hertsig; 7.30 lof. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór de H. Mis; zaterdag 6.30-7.30 uur. Volgende zondag, 5 febr., „bijzon dere collecte" voor onze noodkerk. S.V.V.-NIEUWS Door de algehele aflassing van het voetbalprogramma j.l. zondag, is dit programma verschoven naar zondag 29 januari a.s. Zoals de zaken er thans voor staan lijkt ons de kans erg klein, dat er a.s. zondag gespeeld zal kun nen worden. Volledigheidshalve gqven we onderstaand nogmaals de wèdstrijden betrekking hebbende op onze elftallen. Venray I-Lindenheuvel I, aanv. 2.30 Venray 3-Melderslo, aanvang 12 uur Oostrum 3-Venray 5, aanv. 12 uur V.C. ROOY-NIEUWS Zaterdag jl. kregen onze dames bezoek van Resia uit Wellerlooi, onze dames gaven de Resia-dames We zijn in Venray al enkele jaren in het gelukkige bezit van een le vensschool voor meisjes, de z.g. Ma ter Amabilisschool. Een school, waarin het jonge meisje speciaal onderricht krijgt, dat er op gericht is haar weerbaarder te maken voor het volle leven, dat ze is ingetreden. Daarvoor worden lessen over alle mogelijke onderwerpen gegeven, men krijgt onderricht in koken en ander huishoudelijke taken en men doet aan sport. Aanvankelijk heeft men deze school eens sceptisch bekeken, want voor iets nieuws loopt men niet zo1 hard. En de eerste leerlingen waren de meisjes uit de ateliers hier ter plaatse, die gedeeltelijk in de tijd van de „baas", gedeeltelijk in hun eigen tijd, dit onderricht volgden. Maar aldra bleek deze school niet alleen in een grote behoefte te voor zien, maar bleek ook de vrouwelijke jeugd van Venray er enthousiast voor te staan. Zo is deze levensschool een groot succes geworden. OOK VOOR JONGENS Toen men door deze vorm van on derwijs, ontdekt had, welk een groot goed men voor de vrouwelijke jeugd had verworven, was het duidelijk, dat de verantwoordelijke mensen 'n dergelijke levensschool voor jongens ook graag hadden. Men is daarover gaan praten, gaan onderhandelen en een en an der heeft veel langer geduurd dan men wel gedacht had. Want proble men zijn en waren er vele. Financiële en andere moeilijkheden moesten worden opgelost, organisa torische en andere obstakels uit de weg geruimd. En menigeen die hier van geen kennis had, meende, dat de kans op een levensschool voor jon gens in Venray voor goed verkeken was. Niets is echter minder waar. Gistermiddag kondigde de heer Burgman, als voorzitter van de nieuwe stichting levensschool voor jongens, op een persconferentie aan, dat binnen afzienbare tijd in Venray met een dergelijke school voor jongens gestart zal worden. Uit dit gesprek bleek, dat de vele moeilijkheden overwonnen zijn, dat de medewerking van de nodige in stanties is verkregen en dat de sta tuten der stichting zijn goedgekeurd. 60 JONGELUI Zo is ook het probleem opgelost, waar dit onderwijs plaats zal heb ben nl. in de oude hoofdbouw van Huize Servatius, die welwillend be schikbaar werd gesteld. Ook de fi nanciële regeling een voornaam onderdeel - is met rijk, provincie en gemeente in ordeMaar hierop komen we direct nog even terug. Men verwacht te zullen starten met ongeveer een 60 jongens, onge schoolde jongeren tussen de 14 en 17 jaren, die in de verschillende Ven- rayse industrieën werken. Zij krijgen 4 uren les per week, geen schijn van kans en wonnen deze wedstrijd met 3-0. A.s. zondag gaan de V.C. Rooy- dames bij VCT II op bezoek. Indien we compleet kunnen spelen, zitten er voor V.C. Rooy beslist kansen in. Donderdag speelde het 3e heren zestal twee wedstrijden in Venlo, tegen RAS I en RAS II. Dat onze derde zestallers nog te weinig wed strijd-routine hebben, bleek nu weer eens duidelijk, want beide wedstrij den verloren ze met 3-0. Het derde zestal krijgt 'n druk programma af te werken. Vanavond komt TVC II uit Venlo naar Venray en dinsdag moeten ze naar PSOV II om een tweetal wedstrijden te spe len. De eerste set in deze competi tie moet nog gewonnen worden, zou het deze keer lukken? Zaterdag speelde V.C. Rooy I (heren) in Panningen tegen Concor dia. In deze wedstrijd werd door V.C. Rooy volleybal gespeeld, wat werkelijk zeer goed genoemd mag worden, vooral in de eerste set werd Concordia van het veld gespeeld, door de keiharde smashes van V.C. Rooy aanval. V.C. Rooy won deze set met 15-1, in de 2e set herstelde Concordia zich prima en ondanks felle tegenstand van V.C. Rooy, ging deze set met15-13 naar Concordia. In de 3e set was het V.C. Rooy, die met 15-12 aan het langste eind trok. In de 4e set was het Concordia, dat tot winst kwam. Zo eindigde deze zeer goed gespeelde wedstrijd in een 2-2 gelijkspel. Programma: 28 jan. V.C.Rooy III-TVC. II (heren) 29 jan. VCT II-V.C.Rooy (dames) 29 jan. Tupos-V.C.Rooy II (heren) 31 jan. V.C.Rooy 3-PSOV 2 (heren) 31 jan. PSOV II-V.C.Rooy 3 (heren) HOCKEY-NIEU\yS Zondag werden vanwege de weersomstandigheden alle wedstrij den afgelast. Deze worden dus ver plaatst naar het einde van de com petitie. Morgen zijn de dames vrij. De heren spelen thuis tegen Deume. We mogen zeker een overwinning verwachten, zodat M.H.C.V. weer een stapje verder bij de kampioens titel komt. P.D.V. DE ZWALUW Heden avond de lang verwachte feestavond bij gelegenheid van het 25-jarig secretarisschap van G. Janssen. Een vriendelijk verzoek om .allen in beste stemming op tijd aan wezig te zijn. Aanvang 7 uur. gedeeltelijk in hun werktijd, terwijl hun loon normaal doorgaat. Hiermede verdienen onze indus trieën een ere-saluut. Zy getroos ten zich immers grote offers, om deze jongelui de unieke kans te geven in hun werktijd en met be houd van loon het zo dringend noodzakelijke onderwys te volgen. Men loopt hier zo even gauw aan voorbij en men vindt dit feitelijk vanzelfsprekend. Maar zo vanzelf sprekend is dit niet, want dit on derwys kost verschillende Ven- rayse industrieën tienduizenden per jaar De jongelui krijgen binnenkort nu onderricht. Theoretisch onderwijs, zoals men dat noemt en verder, on derricht in handvaardigheid en in gymnastiek. Onder dat z.g. theoretisch onder wijs valt een enorm aantal onder werpen. Op alle gebied van het leven wordt de leerling de zo nodige ken nis bijgebracht om hem steviger in zijn schoenen te doen staan in het milieu, waarin hij verkeert. Alles wordt gedaan om zijn alge mene vorming te verbreden en te verdiepen, om hem beter uitgerust het volle leven te doen ingaan. Uit deze doelstelling blijkt al, dat deze levensschool heus niet alleen is voor die 60 jongelui uit onze indus trieën, maar dat feitelijk iedere jon geman ook degenen, die thans bij het leerlingenstelsel staan inge schreven, ook de patroonszoon en vele anderen dit onderwijs moet volgen. Maar men moet nu eenmaal met een bepaald aantal starten en de toekomst zal ongetwijfeld aan tonen, juist als bij de Mater Ama bilisschool, dat, als het begin er is, ook de anderen vanzelf komen. PARTICULIERE BIJDRAGEN We hebben het straks al even over de financiële bijdrage gehad. Het is zo, dat het rijk 40% voor haar rekening neemt en provincie en gemeente ieder 20%. De rest, ook 20% moet door particulieren worden bijeengebracht. Nu lijkt het er in Venray onder hand zo zoetjes aan op, dat als er particuliere bijdragen voor het een of ander gevraagd worden, dat men deze dan maar gemakshalve naar de Venrayse industriën verwijst Maar boven hebben wij al aange toond, dat deze school de indus trieën reeds handen vol geld kosten. Het is dus logisch, dat deze niet van plan zijn het resterende bedrag van de exploitatiekosten op zich te ne men. Dat zullen naast de verschillende parochies en stands-organisaties nu eens inderdaad de particulieren moeten doen. Daarover hoort u onge twijfeld in de toekomst nog meer, maar het is toch wel goed, dat we ons bij voorbaat realiseren, dat als we alle mogelijke wensen hebben en allerlei goede dingen in Venray wil len hebben, dat we dan ook bereid moeten zijn ieder voor zich ons of fertje daarvoor te brengen. En dit niet maar even af te schuiven op anderen Zo zal dan binnenkort de levens school voor jongens gaan begin nen. Moge zij een even groot suc ces worden als die der meisjes en moge het Venrays publiek begrij pen, dat deze nieuwe instelling de geestelijke weerbaarheid van onze jeugd slechts vergroten en ver sterken kan. JEUGDBOEKEN: P. Nierop, Het oog van Boerah. P. Nörgaard, Lienke op vakantie- tocht.. P. Peterson, Matthias en het eek hoorntje. P. Ruys, Steven Berger en het ge heim van de vulpen. M. Saville, De jacht op de talis man. over God. K. Seredy, Filomeentje. J.L. Torenbeek, Mijn eerste boek J. Werner, Freddy's vriendje. P.A. Whitney, De geheimzinnige buren. H. Winterfeld, Telegram uit Lilli- put. B. van Wijckmade, Wipneus en Pim op speurtocht. herenpolshorloge, J. de Lauw En depoel; blauw wollen kinderhand schoenen, Teeuwen Pr. Hendrik straat 12; portemonnaie met inh., Theunissen Venrayseweg 18 Horst; regenbroek, de Jong Smakt Maas- heseweg 101; wit wollen kinder handschoentje, Politiebureau. HERSTEL GROTE KERK Door het aannemingsbedrijf Gebr. Janssen n.v., wordt het interieur van de Petrus Bandenkerk thans onder handen genomen. Van de buitenmuren, die veel vocht doorlieten, wordt thans de kalklaag verwijderd, waarna een vochtwerende laag zal worden aan gebracht en vervolgens nieuw stu- cadoorwerk. Een en ander veroorzaakte en veroorzaakt nog, stof en stagnatie, maar alles is gedaan om de diensten normaal te doen verlopen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6