Wat is nu huurverhoging? Ingezonden Burgerlijke Siand ADVERTENTIÊN ook tot woensdagmiddag werk eer men de brand meester was. De schade was dan ook vrij aanzienlijk. Een drietal nieuwe fietsen gingen verloren in de Patersstraat, toen de verpakking hiervan door onver klaarbare oorzaak aanvloog. OPRICHTINGSVERGADERING R.K. VROUWENGILDE Woensdagavond had in Lunch room Verheugen, de oprichtingsver gadering plaats van het R.K. Vrou wengilde, waarvan het hoofddoel is het zichzelf en elkaar bewust maken van de taak die de katholieke vrouw heeft in het gezin, kerk en maat schappij. In deze vergadering, welke onder leiding stond van Mevr. Hermans; Julianasingel gaf Mevr. Bak-Nef- kens uit Heerlen, een nadere om schrijving van de doelstelling. De H.E. Heer Deken onderschreef het grote nut van dit gilde en bracht dank aan de initiatiefnemers Mevr. Hermans en Mevr. Monee uit Over- loon. Er bestond veel belangstelling voor deze oprichtingsvergadering en vele dames gaven zich staande de verga dering op als lid. Mevr. J. Staal gaf in het tweede gedeelte van de avond een interes santé lezing met dias over Rome. Onder de pauze werd koffie aan geboden. Het voorlopig bestuur - het defi nitieve wordt einde mei gekozen en bestaat uit de dames Hermans, de Vries en Receveur. De eerst komende avond zal zijn op 28 febr. a.s., waarop de dames o.a. een lezing krijgen aangeboden over verzorging van planten en snij bloemen. 30-JARIG BESTAAN TRANSPORTARBEIDERSBOND De katholieke bond van werkne mers in het Transportbedrijf afde ling Venray zal a.s. zondag 29 en maandag 30 januari feest gaan vie ren ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan, Tevens herdenken zij het het feit, dat voorzitter J. Sanders, ook 30 ja ren 't voorzitterschap tot ieders te vredenheid heeft vervult. Dit feest wordt ingezet met een plechtige hoogmis om 9.30 uur in de Petrus Banden kerk te Venray. Daarna zal in de Wilhelminazaal, voorzitter met bestuur van 11 tot uur resipiëren. Maandag 30 jan. is het feest voor de leden met echtgenoten of ver loofden. Dit zal gehouden worden in de Wilhelminazaal. Aanvang 10.30 u. Begin 1931 werd deze afd. opge richt door enkele chauffeurs en zui- velarbeiders, doch in de loop der jaren is deze afd. gegroeid tot ruim 100 leden, die werkzaam zijn in het zuivelbedrijf, handel, groothandel in levensmiddelen, ijzerwaren, scheep-, vracht-, en transportbedrijven, per sonen-vervoer, eieren, groenten en fruit, veilingen-chauffeurs, maga zijn bedienden bij boerenbonden graan, kunstmest- en kolenbedrij ven. Veel is in die 30 jaren veranderd op sociaal-economisch terrein ten goede van de leden. Maar ook heden ten dage is het wel degelijk noodzakelijk, dat alle werknemers, die werkzaam zijn ii bovengenoemde bedrijven, zich aan sluiten bij de Transportarbeiders, want wij kunnen elke dag lezen van aanrijdingen of ongevallen op de weg en door het lidmaatschap van de Transportarbeiders, heeft ieder lid gratis advies van de bonds-advo- caat. Hiervan heeft de afd. Venray al verschillende malen gebruik ge maakt en meerdere malen met suc ces. Wij spreken de wens uit, dat deze veelzijdige organisatie een goede toekomst tegemoet moge gaan, die niet alléén de Transport- maar de gehele arbeidersstand van Ven ray en omgeving ten goede zal ko men. AGENDA CENTRALE K.A.B. Zondag 29 jan. van 11 tot 1 uur receptie in de Wilhelminazaal ter gelegenheid van 't 30-jarig bestaan Transportarbeiders, Maandag 30 jan. 19.30 uur in de Wilhelminazaal feestavond Tran sportarbeiders. Dinsdag 31 jan. 8 uur in zaal Man- ders vergadering K.A.B. kring Ven ray. Donderdag 2 febr. 8 uur bij W. Peters, vergadering Dr. Poels-stich- ting. Mater Aamabilisschool MATER AMABILISSCHOOL Als tweede leidster aan onze school is per 15 febr. benoemd Mej. N. Geomini uit Blerick. Zij is de op volgster van mej. J. Beerkens, die thans werkzaam is als leidster aan de Mater Amabilisschool te Meer sen. STATIONSWEG WORÏ)T VERBETERD In de komende raadsvergadering zal de raad te beslissen krijgen over het herstel en de verbetering van de Stationsweg. Men venvacht dat de kosten van deze verbetering ongeveer 3 ton be dragen, waarvan uiteindelijk voor rekening van de gemeente komt een halve ton, die betaald kan worden uit de extra rijksbijdrage, welke Venray ontvangt voor verbetering van de infra-structuur. Op onze vraag of dan niet meteen rekening gehouden wordt met een doortrekking van de Beekweg tot aan de Stationsweg, luidde het ant woord neen, omdat thans nog niet bekend is hoe en waar dit tracee zal lopen. Ditzelfde geldt voor de provin ciale weg Horst-Venray. Op de eerste plaats deelde men ons mede, dat de plannen daarvoor nog pas in beginstadium zijn en, dat de verwezenlijking van een en an der nog lange jaren kan duren. Op de tweede plaats overweegt men nu reeds een eventuele krui- gen, zodat het verkeer niet gehin- over een derd wordt. Maar een en ander is instortte, nog zoveel toekomstmuziek, dat Een van hen Leo Wouters, uit men daarop de verbetering van de Spekholzerheide, is sindsdien levend Stationsweg niet heeft willen laten naar boven gekomen. wachten. PRINS MARTIN DE TWEDDE In een uitverkocht Circus Mök, dat zondag zijn tenten opgeslagen had in zaal Wilhelmina, is dan door de Raad van XI de nieuwe Prins Carnaval 1961 bekend gemaakt. Het was Martin Verschuuren uit de Grotestraat, die met assistentie van zijn gevolg en de Raad de Vas- telaovendviering 1961 in onze ge meente in handen heeft. En met enthousiasme werd de nieuwe prins ingehuldigd, die be loofde zijn beste beentje te zullen voor zetten, mits alle piëlhazen ook het hunne zouden doen om alle on derdelen zo best mogelijk te doen slagen. Vooraf was een bont programma gepresenteerd, waarbij vooral de buuts opvielen van boer Mathies (Jan Gerrits) die van zijn optreden voor de televisie in Bussum vertel de en een bijzonder aardig liedje bracht, die van Handrie de melk boer (J. Ruyten), die als burgemees- ter-pretendent met de Gouverneur was gaan praten en examen had mpeten doen, waarvoor hij „flatste' en die van de Glazenwasser (v. Els wijk), die enkele van zijn avonturen als glazenwasser ten berde bracht. Zeer goede buuts, die wel aanto nen, dat we op de goede weg zijn, Boer Buddinger bracht met zijn muziek de stemming er nog beter in en het Hofkoor bracht enkele car navalsliederen in nieuwe stijl. Het Dameskoor deed daarvoor niet onder en de urgeldraaier gaf zijn wel erg korte visie op de Venrayse politiek. Een zeer genoegelijke avond, die beste stemming werd doorge bracht en zijn hoogtepunt kreeg rond middernacht toen de nieuwe Prins zijn intrede deed. VAL VAN STEIGER Dinsdagmiddag viel de 24-jarige Venrayse bouwvakarbeider J. v. E., te Venlo van een ongeveer 4 meter hoog steiger. Met inwendige kneu zingen is hij naar het ziekenhuis al daar overgebracht. RAADSVERGADERING Een agenda van liefst 23 punten ligt op de raadsleden te wachten, die dinsdag verwacht worden voor een raadsvergadering. Bij de ingekomen stukken is een goedkeuring van Ged. Staten van de begroting 1960, maar ook van verschillende wijzigingen hierin. Bij de voorstellen vinden we o.a.: verlenging van de huurovereen komsten voor gronden waarop verschillende noodwoningen staan. b. aankoop van 24 m2 grond op de Kruitweg t.b.v. de riolering van A.M. Linders 1,75 per m2. idem van 62 m2 van mej. Beckers uit Oploo voor verbetering van de Beekweg a 1 per m2. verpachting van een halve ha bouwland aan G. In 't Hulst te Ysselsteyn a 50 per ha. intrekking van de verkoop van bungalowgrond aan D. Jansson te Nijmegen, die elders een huis heeft gekocht. f. uitbreiding van de riolering in Leunen, waarvan de kosten voor de gemeente bedragen 19.250. g. aanleg van een pompgemaal en persleiding in Leunen a 145.000. h. verbetering van wegen en plei nen rond de kerk in Leunen a 33.660. verkoop van het restant Meer- selse peel groot 8.8 ha aan A. Donkers voor de prijs van 1.700 per ha, j. overdracht van de pacht van 2 stukken gemeentegrond in Oos trum van P. Derks, aan zoon en schoonzoon, k. verbetering van de Stationsweg, a 385.000 (gemeentelijk aandeel 57.750). Zie ons bericht elders in dit blad. b. aankoop van enkele perceeltjes grond voor verbetering Leunse- weg. m. J. A. Deters in Ysselsteyn, die 12 ha van de gemeente kocht Peelplan Zuid vraagt om hem te ontslaan van de verplichting hier op een boerderij te bouwen. Hij neemt het bedrijf van zijn vader over en wil 6 ha van de gekochte grond bij dit vaderlijk bedrijf trekken, en 6 ha overgeven aan zijn broer om er een tuinbouw bedrijf op te stichten, n. beschikbaar stellen van 26.720 aan BLO voor aanschaf leer- hulpmiddelen. intrekking van de verkoop van kavel 12 Meerselse peel aan W. v. Tilburg, die zich na verkoop realiseerde, dat hij te ver van de kerk en te dicht bij 't vliegveld kwam wonen. grondruil met de Zusters van St. Jozef die enkele plukjes kwijt worden i.v.m. aanleg van de Beekweg. verpachting van 1 ha aan het Schoor aan P. Janssen Overbroek voor 70 per ha. aankoop van nieuwe vrachtwagen voor gemeentewerken a 27.750. plaatsing van 4 straatlampen langs de Bosweg, 22 in het uit breidingsplan Oostrum, 1 langs de St. Jozefweg en 1 te Leunen a 8.785. t. aanbrenging verlichting in tweede gedeelte plan Zuid a 18.438. het laten instellen van een orga nisatie- en bezettings-onderzoek op secretarie en gemeentewerken a 5.000. TWEE DODEN DOOR MIJNINSTORTING Drie jonge mijnwerkers werden donderdagmorgen vroeg op de mijn Willem Sophie bedolven onder een lengte van zeven meter bepaalde termijn. Dat wil dus zeg gen, dat die verhoging blijvend is. Men dient er echter wel rekening, mede te houden, dat deze nieuwe regeling niet geldt voor de verbete ringen in vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen, indien deze verband houden met gebreken welke de be woonbaarheid van het pand ernstig schaden. Ook nu zal, naar ons gebleken is, de gewoont| blijven bestaan om een extfa verhoging gedurende een be paald aantal jaren te handhaven, maar dat is niet juist. Teneinde meningsverschillen tus sen verhuurders en huurders te voorkomen doet men er verstandig aan, zich te wenden tot de huur adviescommissie. Zijn 20-jarige kameraad J. Hur- sel uit Bocholtz werd door het val lend gesteente vrijwel op slag ge dood. Naar de 19-jarige J. Schroe- der uit Spekholzerheide werd don derdagavond laat door de reddings ploeg gezocht. Tegen middernacht' werd hij gevonden: dood. DRIE KINDEREN OMGEKOMEN BIJ BRAND Drie kinderen van het gezin van de 53-jarige boerenarbeider Wiersma uit Leeuwarden, zijn in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gekomen bij een zeer felle brand in het ouderlijk huis. De slachtoffertjes zijn de tienja rige Jan, de 5ijfjarige Klaziena en de vierjarige Eelkje. Het gezin Wiersma telde in totaal zeven kinderen. De vier anderen konden worden gered evenals de beide ouders. De vier geredde kinderen zijn. jon gens van veertien en negen jaar, een meisje van zeven en een baby van een jaar. WAT IS NU WONING VERBETERING? Het is ons gebleken, dat door veel huurders onbewust maar door een aantal huurders bewust geen of maar weinig verschil wordt ge maakt tussen „verbeteringen" of onderhoud" van een woning. Daar om willen wij beide begrippen eens verduidelijken en omschrijven. Tot de onderhoudsverplichtingen behoren alle werkzaamheden die verricht moeten worden om het (verhuurde) pand in bewoonbare toestand te houden. Is dus een aanrecht door ouder dom versleten, dan is de verhuurder verplicht er een nieuwe voor in de plaats te stellen dan wel, de oude zodanig op te knappen, dat de huur der toch zijn gemak er van heeft. Komt er evenwel een moderne keu keninrichting voor in de plaats, dan is dit geen gewoon onderhoud maar een verbetering. Wordt een lekkend balkon van nieuw zink voorzien, dan is dat on derhoud, doch sluit de verhuurder een (open) balkon af, en maakt hij er derhalve een gesloten serre van, dan betekent dit een verbetering van het woongerief. Zijn de dakpannen, kapot, dan moe ten deze vernieuwd worden, maar dan betekent dit nog geen „verbete ring" waarvoor iets extra's in reke ning kan worden gebracht. Dit doodeenvoudig het onderhoud, waartoe de verhuurder verplicht is. BEREKENING OF NIET? Zo zijn er gevallen voorgekomen, dat het huis zeer nodig opgeverfd moest worden. Dat is ook onder houd, toch rekende een huisheer dat wel eens als verbetering. Wordt er waterleiding in een huurwoning aangebracht, dan bete kent dit een verbetering, en wordt er bovendien nog een watercloset aangebracht ten gerieve van de huurder, daar waar voorheen een droog closet was, dan wil dit heel wat zeggen voor een huurder. Dus „verbetering" en berekening! Tot vóór 1 april 1961 mocht een huiseigenaar bij het aanbrengen van een verbetering in het tijdvak van 1 augustus 1957 tot 1 april 1961 tij delijk een extra verhoging in reke ning brengen gedurende 13 jaren. Deze verhoging was gesteld op 10% van de totale voor rekening van de verhuurder komende kosten van die verbetering. Voor deze extra verhoging moest dan voor het genoemde tijdvak nog rekening worden gehouden met de op de eigenaar rustende verplich ting tot storting van een gedeelte van huuropbrengst op het grootboek woningverbetering. DE NIEUWE REGELING Nu bepalen wij ons verder tot de aan te brengen verbeteringen, tot stand gekomen van 1 april 1961 a.s. af. Wordt dan een verbetering aange bracht in of aan een verhuurd pand, dan kunnen de kosten van deze ver betering niet meer worden verhaald op de huurder in de vorm van een .tijdelijke verhoging" berekend over de kosten van die verbetering, dus wordt de verhoging niet meer ge steld op een zeker percentage van de verbeteringskosten. Om de verhuurder die een verbe tering aanbrengt, tegemoet te ko men, heeft de wetgever thans be paald, dat de verhoging van de huurprijs van vergelijkbare per- percelen hoger ligt dan de huur prijs van het verbeterde pand, dan kan de huurprijs worden opgetrok ken tot de huurprijs van die ver gelijkbare objecten. Kunnen verhuurder en huurder het onderling niet eens worden over een billijke nieuwe huurprijs, dan zal de beslissing van de huuradvies commissie moeten worden ingeroe pen. Dit kunnen huurder en ver huurder tezamen doen, doch ook ieder afzonderlijk. HUURDER VOOR HET BLOK Het burgerlijk wetboek bepaalde, dat verbeteringen niet zonder goed vinden van de huurder mochten worden aangebracht. Deze bepaling nu is per 1 april 1960 vervallen. Thans moet de huur der genoegen nemen met de aan te brengen verbetering en dientenge volge zal hij bij vergelijking met andere hiervoor in aanmerking ko- steenlawine, toen het dak van de mende panden ook een verhoogde MACHINE MAAKT BOTER AAN LOPENDE BAND De Coöperatieve Zuivelfabrieken „IJsseldal" te Bathmen hebben na een korte aanlooptijd gunstige er varingen opgedaan met een boter- machine van Franse makelij, waar van er nog maar honderd over de gehele wereld in gebruik zijn. Bathmen heeft er de primeur van voor Nederland. De machine is de eerste die de gezuurde room tot boter kan verwerken en continu in bedrijf kan zijn. Ze produceert rond de duizend kilo boter per uur. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na eén lang durig geduldig gedragen lijden, meermalen voorzien van de H. Sacramenten, miin inniggeliefde echtgenote, onze lieve en zorgzame moeder, grootmoeder, behówdmoeder en tante jjj Q PETRONELLA L^MERS 4 echtgenote van MARTIAfÜS THOONE in de ouderdom van bijna\75 jaren. Wij bevelen hare ziel in uw godvruchtige gebeden aan. Pe\hePbeclroefde familie M. Thoyne j. Thoonbv en kinderen W. Thoonè\ J. Thoone-JaiVsen en kind G. Thoone W. Thoone-Phihpsenenkinderen M. Kleuskens-'I ho^ne J. Kleuskens en kinaeren H. Thoone A. Thoone-Aans en kindek Familie Lamers Familie Thoone. Oostrum-Venray. 26 januari 1961. De plechtige lijkdienst, gevolgd door de begrafenis, heeft pladts zaterdag 28 lanuari om 10 uur, in de parochiekerk O.L. Vrouw Geboorte te Oostrum. Bijeenkomst Stationsweg 136, Oostrum. Van de heer v. Vugt ontvingen wij een nog al uitgebreide open brief gericht aan Venrays gemeente bestuur, waarin genoemde heer als een afscheid? nog eens be zweert de hand-, span- en trek- diensten af te schaffen. In deze open brief brengt de heer v. Vugt geen andere argumenten naar voren dan de reeds bekende: a. deze belasting is ouderwts, uit de tijd en onbillijk. b. de 24.000 welke ze opbrengen wegen niet op tegen het prestige verlies, dat ze Venray oplevert in den lande. c. zij remt mede daardoor de stede lijke ontwikkeling van Venray en de industrialisatie. uit een soort prestige overwegin gen houdt de raad vast aan deze belasting en wordt naar argu menten van tegenstanders niet geluisterd. We hebben ons tot „bevoegder plaatse" gewend om commentaar op dit schrijven, maar kregen te horen, dat commentaar weinig zin heeft na de zeer uitvoerige debatten in de jongste raadsvergadering. Hierin is duidelijk naar voren gekomen: a. dat zowel B. en W. als de Raad overtuigd zijn van het feit, dat deze belasting verdwijnen moet. b. ge?ien de financiële toestand der gemeente en in het licht van de nog steeds hangende financiële vérhouding van rijk en gemeente, is voorshands afschaffen onmo gelijk daar dit ernstige gevolgen voor Venray zal hebben. c. afgewacht dient derhalve wat Den Haag inzake deze kwestie uiteindelijk zal beschikken, met het oog daarop heeft dus de Réad in het belang van Ven ray en zeker niet uit prestige overwegingen haar beslissing uitgesteld tot hierover meer be kend is. van 20 t/m 26 jan. 1961 GEBOREN: Claessens Petronella, Pr. Bernhardstraat 21 Peeters Hendrika, Eindstraat 12 van Kuijck Joseph, Klein-Oirloseweg 19 Volleberg Hubertus, Spurkterweg 1 Huls'Cornelis, Bosweg 18 Haaaen Petronella, Broekweg 21 Arts Gerardus, Vredeweg 2 Berkhout Johannes, Gussenstraat 10 Peeters Johanna, Meerloseweg 14 Dobbelaer Maria, Kolkweg 16 Speijken Gerarda, Wanssum Claessens Wilhelmus, Peelweg 3a OVERLEDEN: van Loon Hendrina, echtgenote van van de Laar Johannes, 66jr, te Venray van Hoven Abraham, gehuwd ge weest met Jansen Petronella, echt- genopt van van der Poel Hendrica, 67 jr, te Bergen ONDERTROUWD: van Leipsig Cornelis, 26 jr, water- fitter te Veulen H 13d en Geurts Gertruda, 23 jr, Leunen K 3a Deenen Wilhelm, 35 jr, magazijn knecht, Groeningen D 23 en Muyres Gerarda, 27 jr„ Geijsterseweg 23 Oostrum GETROUWD: Duijkers Joseph, 25 jr, champig nonkweker en Seijkens Antonia, 26, jr, t>eiden te Venray GETROUWD \>o sing via een brug tot stand te bren- pijler 217 meter diep onder de grond huurprijs moeten betalen, zonder Sas van Gent Pia Poels en Frank Puijlaert arts 28 januari 1961 Venrode" Brasschaat (België) Janssen As. maan dag nwg en van 10 11 uur in café Kèmps Hense- niusplein bepraat nog, gelegen heid voor/ondertekenen van de oorlopige afrekening Ruiker- bieten./ Dit" geldt voor alle telers de/'afrekening nog niet in Hl bézit hebben. Tel. 452 Sevenum. TE koop j achUiontTl drijver) en. Kruisstraat 6

Peel en Maas | 1961 | | pagina 2