Is nieuwe subsidie-regeling mogelijk Grafheuvels in gent. Venray de politierechter Waarom „koninklijke" goedkeuring Adverteer in dit blad WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JSSf™ÏÏKSEULWABONNEMENTS- So. Uit Peel en Maas Zaterdag 14 januari 1961 No. 2 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150625 L.50 (buiten Venray 1.75) Bij de begrotingsbeschouwingen van de laatste twee jaren heeft de gemeenteraad telkens opnieuw gevraagd om een betere subsi die-regeling. Een beroep, dat zoals bekend mag worden veron dersteld, niet beantwoord is De vraag mag gesteld worden of zulks wel mogelijk is. In bepaalde hoofdstukken, waarin de begroting van onze gemeente is verdeeld, vindt men subsidie-pos ten. Uitgaven uit de gemeente-kas ten behoeve van bepaalde instellin gen of verenigingen. Zo zien we b.v. in het hoofdstuk Volksgezondheid subsidie-posten staan voor de kinderuitzending, voor het Groene Kruiswerk, de So- lidariteitsdienst van de K.A.B., de Kath. Gezinszorg, Moederschaps- zorg, de kanker- drank- en rheuma- bestrijding, de kinderspeeltuin Vlak water enz. enz. Bij het hoofdstuk Economische Aangelegenheden vinden we de subsidie voor de geitenfokkerij broederlijk naast die van Venray Vooruit staan en bij het hoofdstuk Maatschappelijke Zorg vinden we de gemeentelijke bijdrage aan het Sociaal Charitatief Centrum en blin denzorg. En bij het hoofdstuk On derwijs komt behalve de bijdrage voor de Leeszaal de hele reeks sub- sidieposten voor onze zang- en mu ziekverenigingen, Hioob, jeugd en wat dies meer zij. Al met al een grote waslijst sub sidies, die inderdaad kapitalen vra gen van onze gemeente-kas. En het is logisch dat zelfs de raad door de bomen het bos niet meer kan zien en zich afvraagt of dat nu niet anders kan. Een vraag die niet alleen de Ven- rayse gemeenteraad stelt, maar die ook elders naar voren gekomen is, reden waarom de Vereniging voor Nederlandse gemeenten een soort richtlijn heeft willen opstellen, die door de verschillende raden in ons land als een soort handleiding voor het verstrekken van subsidies zou gebruikt kunnen worden. Deze handleiding is er echter nog steeds niet, omdat ook de Vereni ging met grote problemen kampt. Want van de subsidies liggen slechts enkele vast. Vastliggen in die zin, dat het voorgeschreven is, dat b.v. aan Gezinszorg minimaal zoveel gegeven moet worden, wil deze vereniging in aanmerking ko men voor de Rijkssubsidies. Gezien het grote goed wat een ge zinszorg doet zou een gemeente zich ernstig tekort doen indien ze dit minimum niet zou geven. Een der gelijke regeling geldt ook voor de leeszaal. Hier moest de gemeente ruim 13.000 geven wil diezelfde leeszaal in aanmerking komen voor een uitkering van het rijk. De overige subsidie-posten zijn vrij. Als de gemeenteraad vandaag aan de dag zou besluiten de geiten fokkers hun 25 niet meer te geven, dan is dat misschien spijtig voor genoemde fokkers, maar niets en niemand, die hier wat aan veran deren kan. Dat geldt overigens ook voor alle andere posten. De grote moeilijkheid is, dat de raad in al die jaren steeds meer en o.i. ook terecht subsidies is gaan geven aan instellingen en verenigingen, die van groot nut zijn voor de gehele gemeenschap. Of dit nu een Charitatief Cen trum is of een V.V.V., een Groene Kruis of een kinderzwembad, het zijn allemaal instellingen die voor de gehele gemeenschap of een deel daarvan hun beste krachten geven en hun dikwijls toch al wankele begrotingen ternauwer nood gedekt krijgen door de ge meentelijke subsidie Nu kan men wel eens enkele pos ten wat corrigeren, men kan eens rekening en verantwoording vragen van enkele grote verenigingen, die trouwens wel zorgen, die rekening en verantwoording bij de hand te hebben en men kan van deze of gene post 25 afhalen, maar daar verandert in feite niets. Het gehele subsidie-bedrag is tot een dergelijke hoogte gestegen dat 25 meer of minder een druppel is op een gloeiende plaat. Nu is het eigenaardige van de ge hele geschiedenis, dat men een wij ziging vraagt van het subsidie beleid, niet met de uitgesproken be doeling om die subsidie-post lager te krijgen, maar om bepaalde pos ten hoger te kunnen krijgen, met name die van de toneelverenigingen op de kerkdorpen en sommige mu ziekgezelschappen. Daarmede is men intussen deels geslaagd, deels niet geslaagd en voor dat laatste is het weer op de lange baan geschoven tot na de her ziening. Het zal een uiterst zware opgave zijn om een behoorlek subsidie beleid tot stand te brengen. Be hoorlijk in die zin, dat iedereen dat deel krijgt wat hij uit de sub sidie-pot wil, zonder dat deze sub sidie-pot al halverwege leeg raakt. We geloven beslist niet, dat zulks mogelijk zal zijn. De reeds in het verleden aange gane verplichtingen, want zo mag men die toch wel noemen zullen uiterst moeilijk terugge schakeld kunnen worden, in een tijd, waarin loonsverhogingen e.d. al aantonen, dat het oude peil te laag is. En in het zich steeds maar uitbreidende Venray zullen steeds nieuwe subsidie-posten gevraagd worden Of het de raad gegeven zal zijn bij dit alles een Salamons-oordeel uit te spreken, dat geloven wij be slist niet. Men zal eerder het per centage van de algemene uitgaven, dat thans besteed wordt voor sub sidies moeten verhogen Maar dan zal de financiële ver houding tussen Rijk en gemeente ook een woordje meespreken en een halt toeroepen aan misschien wel vele plannen. Een zware en o.i. te moeilijke op gave wacht die raadscommissie, die zich alsnog zal moeten bezig hou den met deze materie De door ons reeds eerder ver melde grafheuvel ten oosten van Oirlo heeft de laatste maanden onze volledige aandacht gehad. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig bodemonderzoek hierom trent ingelicht, heeft terstond alle moeite gedaan om tot 'n weten schappelijke opgraving te geraken. Onzerzijds werd contact opgeno men met de eigenaar van het per ceel, waarop 'n grafheuvel gelegen is. Alle voorbereidingen waren reeds getroffen, totdat we op het laatste moment van de Ned. Heide Maat schappij het bericht ontvingen, dat zij voorlopig niet in staat waren ar beidskrachten ter beschikking te stellen. Dr. Modderman, welke zich met de opgraving zal bezighouden, heeft ons echter verzekerd, dat zodra ar beidskrachten beschikbaar zijn, tot 'n deskundig onderzoek van de be wuste grafheuvel zal overgaan. Zoals bekend, betreft het hier een z.g. twee-perioden grafheuvel, waar uit voor deze streek zeer belang rijke gegevens kunnen geput wor den. GRAFHEUVEL SCHOOR Na intensief speurwerk is 't nog gelukt gegevens te verzamelen van 'n grafheuvel, welke 'n dertigtal ja ren geleden afgegraven werd ten behoeve van huizenbouw langs de Castenrayse weg. Bij de afgraving kwamen te voor schijn een vrij grote Urn van 30 cm hoogte, waaromheen in een kring 'n 10-15 tal kommetjes, die met asse gevuld waren. Het is helaas te lang geleden om meer concrete gegevens hieromtrent te verzamelen, alhoewel het een en ander sterk doet denken aan de door Dr. Holwerda destijds opge graven grafheuvel op het Over- broek. Mogelijk is is tussen beide enig verwantschap te constateren. URNENVODST HOOGRIEBROEK Dank zij 'n prompte melding van de heer P. D. (welke een voorbeeld genoemd mag worden voor andere) werden op bovengenoemd terrein op 'n diepte van 4-50 cm, 'n drie tal beschadigde urnen teruggevon den. Vastgesteld kon worden, dat twee urnen van ruw „besmeten" dikwan- dig aardewerk (vermoedelijk jon gere bijzettingen) bij 'n schotelvor- mige urn met opstaande rand en van veel beter makelij (datering Dr. Modderman 600-500 vóór Chris tus), waren bijgezet. Deze drie urnen, waarvan de scho- telvormige urn vermoedelijk nog te restaureren is, vormen slechts een zeer klein percentage van het totaal aantal urnen, dat reeds vernield of nog te voorschijn zal komen. Deze begraving moet geschied zijn aan het einde van de Bronstijd, toen het kulturele aspect van bijna ge heel Europa door uitgebreide vol- kerenbewegingen drastisch gewij zigd werd. Het is hier de plaats niet om te pogen zelfs maar een summiere be schrijving van de uiterst gecompli ceerde verloop der gebeurtenissen te geven. Volstaan moge worden met de opmerking, dat de oorsprong der migraties ligt in Midden-Europa. Deze volkerentrek hebben tal van volken in beweging gebracht. Onmiddellijk valt de gemeen schappelijke trek op, die alle urne- veldengroepen ontleend hebben aan de z.g. Lausitz-beschaving: het bij zetten in urnen van de resten der op een brandstapel verbrande do den. De urnen werden begraven in een kuil onder het vlakke maaiveld, of wel bedekt met een laag grafheu veltje. Aantallen van deze bijzettingen groeiden uit tot uitgestrekte be graafplaatsen, de z.g. urnenvelden op grond daarvan worden groe pen van dragers dezer beschaving als de Umenveldenvolken aange duid. Naar alle waarschijnlijkheid smolt de inheemse bevolking samen met de invallers. In de grafbouw en in bepaalde aardewerk-vormen leven echter ele menten van de oorspronkelijke be- Oudheidige mededelingen. volking voort. Wij zijn de melder van deze vondst dankbaar, omdat de urnen, welke op het Hoogriebroek gevon den werden, tesamen met het door ons verzameld materiaal uit deze streek, ons gegevens verstrekken, niet alleen met welke cultuur periode we hier te doen hebben, maar ook dat we kennis kunnen ne men van de cultuur-uitingen dezer U rnen veldvolken. NIEUWE VINDPLAATSEN VUURSTEENARTEFACTEN Steeds meer breidt zich het vuur steenmateriaal van diverse, reeds bekende o.a. Oirlo (Neolithicum Jongsteentijd), Ysselsteyn (Mesoli- thicum - Middensteentijd) in Meer- lo-Wanssum (Jongsteentijd) er Bandceramiek 4000 jaar v. Chr.), uit. Door de langdurige regenval werd het sporen naar de bewuste arte facten vergemakkelijkt, aangezien de vindplaatsen „schoongespoeld' waren. Ook enkele nieuwe vindplaatsen met diverse artefacten, welke opge ruimd zijn voor de Midden- en Jong steentijd werden opgespaard o.a.: In de omgeving van het Wevers- lose Broek, tussen Meerlo en Blit- terswijck, tussen Meerlo en Wans- sum en op het Schoor, niet ver ver wijderd van de Levallois-artefacten- vindplaats (oud steentijd). Op al deze terreinen werden o.a. pijlspitsen (waaronder een zeld zaam mooi gevormde), schrabers, klingen en stekers teruggevonden, als bewijsmateriaal, dat deze plek ken de praehistorische bevolking zich ophield. Losse vondsten o.a. pijlspitsen wijzen op de jacht. BRONZEN SPEERPUNT Vermeldenswaard is het feit, dat de Oudheidkundige kring Venray 'n bronzen speerpunt (datering 1500- 1400 vóór Chr.) voor het nageslacht heeft kunnen vastleggen. Dit voorwerp werd in de Smak- ter-Spurkt onder een turflaag opge graven, niet ver van de plek waar de grote Bronzen depót-vondst af komstig is. Na enkele tientallen jaren is het ons ten slotte gelukt om deze zeld zame speerpunt op zijn plaats van bestemming te krijgen. ROMEINS VAATWERK Zoals reeds geschreven liep de voormalige Romeinse heerbaan, ko mende van Blerick (Blaricum) naar Nijmegen (Noviomagum) langs ons Venrays grondgebied, via Meerlo, Wanssum en Geijsteren. Op 30 m afstand van deze grote baan in Geijsteren, werd 'n Romeins kruikje van Terra Sigillata (gestem peld aardewerk) opgegraven. Meerdere reeds eerder gedane vondsten als aardewerk en munten, uit de omgeving van Geijsteren, be wijzen dat de Romeinse cultuur ook hier zijn sporen heeft achtergelaten. MIDDELEEUWS ZWAARD Een bijzondere fraaie aanwinst is 'n vrij groot, tweesnijdig middel eeuws zwaard, dat uit de Maas werd opgebaggerd. Het komt vrij zelden voor, dat 'n dergelijk wapen (dat voorzien is van 'n grote Bronzen knop) nog wordt teruggevonden. Aangezien het bij het opbaggeren licht beschadigd werd, is het naar de R.O.B. te Amersfoort opgezonden om aldaar gerestaureerd te worden. VOORDRACHTEN MET DIA PROJECTIE TE VENRAY EN OIRLO Een steeds groeiende belangstel ling op het gebied van de Archaeo- logie is een feit en een tijdsver schijnsel. Dit bleek duidelijk het geval te zijn bij 'n tweetal voor drachten met diaprojectie, welke voor de Venrayse St. Adelbertver- eniging en voor de Oirlose bevol king gehouden werden. Deze beide drukbezochte avonden zullen er hopenlijk toe hebben bij gedragen, dat enerzijds uit een we tenschappelijk milieu 'n aantal per sonen naar voren zullen treden, om onze „oudheidkundige rangen" te versterken, anderzijds werd de plaatselijke bevolking van het zo bij „Geachte mejuffrouw, aangezien alsdat ik niet langer met uw wens te freien verbreek ik bij dezen de verkeering door en hopen wij u lamlendig aangezicht niet meer voor onze ogen te zien. Met beleefde groeten, hoogachtend, uw toegenegen Jaap. Dit is de letterlijke tekst van de misive, die het dorp in rep en roer heeft gebracht. De mejuffrouw brak terstond in hevig gesnik uit, temeer omdat er een buisje aspirientjes aan de en veloppe was toegevoegd. In verband met de afzender wen ste zij van deze zegenrijke genees middelen geen gebruik te maken, zodat zij de depressie te boven moest zien te komen' zonder de machtige ruggesteun van onze pharmaceutische industrie. Tegelijk verdween Jaap uit het dorp. Sommigen zeiden dat hij in Canada zat, doch anderen voelden meer voor Australië. De tijd heelt echter alle wonden en een week later liep zij met Sijmen van de schillenboer. U hebt er geen idee van, hoeveel zilverig maanlicht en rozengeur er in zo'n schillenboer kunnen zitten. Als zij hem haar mandje schillen gaf zei hij, dat het hem was alsof hem een kostbare schat werd over handigd door een goede fee. Als zij hem 'n hand gaf dan zei hij, dat hij voelde hoe de vloed op kwam in zijn binnenste. Wat hij gezegd zou heb ben als hij een zoentje had gekre gen kunnen wij de lezer helaas niet mededelen, want voor die tijd was „Het" gebeurd. De schillenboer kreeg kiespijn en moest naar de stad om zich daar een zijner maaltanden te laten ont rukken. Hij stuurde haar daarom een briefje met de mededeling: „Geachte mejuffrouw, aangesien, alsdat ik loop te gillen van de pijn in mijn aangezicht, moet ik met het oog op mijn kies naar de stad en hopen wij morgen weer met de schillenkar aan u voordeur aanwe- sig te sijn. Met beleefde groeten, hoogachtend de Schilleman". Dit schrijven wekte enige arg waan gezien de treffende overeen komst in stijl en woordkeus van het proza met dat van de eerste missive, ook al luidde de ondertekening an ders. Bovendien scheen het met de zelfde lucifer geschreven te zijn. De afschuwelijke worm van de twijfel begon die ochtend aan het hart der geachte mejuffrouw te knagen. En toen het elf uur was, stapte Jaap de keuken binnen, gaf haar een zoen en vroeg of de koffie al bruin was. Zij kroop als een slak in haar huisje, maar Jaap begon zonder omwegen bloederige verhalen te vertellen over de blinde darm, die hij was kwijt geraakt sinds ze el kaar de laatste keer hadden gezien. En omdat het lijden de liefde ver diept, voelde zij nu de vloed opko men in haar binnenste, zoals dat in de terminologie van de schillenboer heet. 't Was net allemaal weer safe toen de schillenboer met een hand aan zijn wang in de deuropening verscheen. „Jij hebt dat briefje geschreven!" riep de geachte mejuffrouw. Jaap stelde zich in postuur, hoe wel de dokter had gezegd, dat hij zich kalm moest houden. Hij hield zich daar aan, want toen hij door het dichtgeslagen oog weer kon zien, was dé schillenboer al ver dwenen. „Geachte edelachtigheid, aange zien alsdat ik geen liefdheid koes tert voor die mejuffrouw en die vent ook zo'n beste niet is en ho pen wij dat u het een beedje schap pelijk met ons maakt. Met beleefde groeten, hoogachtend, de Schille man", ludde het volgende briefje van de schillenboer. „Vijf en twintig gulden of tien dagen" luidde het antwoord van de politierechter. King kent, kent dok dat heerlijke verkwikkende gevoel, "dat eïk tablet onmiddellijk/ geeft. Neem Kin/, bereid. \nt het zuivere natuur product ven ga de dag tegemoet met frisse moed/en frisse mond. D/ natuurzuivere j uitstek belangrijk gebied als Oirlo, voor deze zaak geïnteresseerd en wij twijfelen er niet aan of zij zal onze oproep tot melding der vond sten ter harte nemen. BERNARD KRUYSEN Vereniging moet rechtspersoonlük- heid bezitten Waarom is rechtspersoonlijkheid voor een vereniging van belang? Wat moet men doen om rechts persoonlijkheid te krijgen? Ziedaar een paar vragen, die ons nog al eens voorgelegd worden. Wij zullen op deze kwestie eens uitvoerig ingaan. Om aan het rechtsverkeer te kun nen deelnemen, moet een vereni ging als een afzonderlijk lichaam beschouwd kunnen worden. Dit is nodig om de vereniging in staat te doen stellen te kunnen verkopen, huren, procederen enz. zoals b.v. een meerderjarig mens dit ook kan doen. Juridisch bekeken bestaat een vereniging die geen rechtspersoon lijkheid bezit, in feite niet, in zekere zin dan altijd. Iemand, die met een niet-rechts- persoonlijkheid bezittende vereni ging handelt, kan natuurlijk niet zeggen „wie doet me wat als ik een gemaakte afspraak niet nakom". Dat is niet het geval, maar een niet-rechtspersoonlij kheid bezitten de vereniging kan nooit als „ver eniging" optreden. Hier is de verant woordelijke man het bestuurslid dat voor de vereniging heeft gehandeld, Dit bestuurslid is in zo'n geval persóónlijk verantwoordelijk, dus hij is aansprakelijk voor de door hem aangegane verplichtingen. WIE ZIT MET DE STROP? Indien een penningmeester van een wandelsportvereniging b.v. wandelkleding bestelt voor de leden dier vereniging, dan is deze pen ningmeester tegenover de leveran cier aansprakelijk voor de koopsom. De leverancier kan die penning meester persoonlijk aansprakelijk stellen voor eventuele niet betaalde rekeningen. Dit geval heeft zich onlangs nog voorgedaan. Een penningmeester, die zich zeer inspande voor een se dert kort opgerichte vereniging, kreeg kort na de gedane bestelling, kleding tot een bedrag van ruim 70 door de leden niet vergoed, aangezien zij overgingen naar een reeds langere tijd bestaande ver vereniging. De bestelde kleding bleef liggen en de penningmeester zat met de onbetaalde rekening. Het is dus voor een zakenman al tijd min of meer een riskant geval om aan een niet-rechtspersoonlijk- heid bezittende vereniging op cre- diet te leveren, ook echter voor de goedwillende penningmeester. Had nu deze penningmeester kun nen handelen in opdracht van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, dan had alleen de ver eniging aangesproken kunnen wor den, doch bleef het privé vermogen van de penningmeester buiten schot. HOE TE HANDELEN? Indien een vereniging een aan vraag wil indienen voor rechtsper soonlijkheid, moet zij als volgt te werk gaan. Aan hare majesteit de koningin wordt zonder verdere aanduiding van adres een brief gezonden; ge schreven of getikt op gewoon pa pier. Deze brief moet worden on dertekend door alle bestuursleden van de vereniging. In de brief moet naar voren ge bracht. worden, dat de ledenverga dering op die en die datum beslo ten heeft, de koninklijke goedkeu ring te vragen op de statuten en dat deze ledenvergadering het be stuur der vereniging heeft gemach tigd, dat verzoek te doen. Bij dat verzoekschrift moet wor den gevoegd een uittreksel van de notulen der vergadering waarin bo vengenoemde besluiten zijn geno men. Niet nodig is de notulen in hun geheel over te nemen, men kan volstaan met dat stukje uit die no tulen, dat betrekking heeft op de aanvraag voor koninklijke goed keuring. Dit citaat moet „voor uittreksel" getekend worden door de secretaris, de statuten moeten in tweevoud worden overgelegd. Een dezer exem plaren moet door alle bestuursleden ondertekend zijn, het andere be hoeft niet ondertekend te zijn. ZEGEL VAN 100 Met de brief waarin het verzoek aan h.m. is gedaan, gaat men ver volgens naar de inspecteur van de registratie en successie, die er een zegel van 100. op plakt. Een der bestuursleden van de vereniging moet zijn handtekening door dit zegel plaatsen. Indien er geen zegel opgeplakt wordt, maar gestempeld, dan is deze handteke ning niet nodig. Nu is het verzoek gereed voor verzending en zodra dit is geschied, kan men verder rustig de dingen die zullen komen, afwachten. De mogelijkheid bestaat, dat er bizondere clausules in de statuten staan, die mogelijkerwijze niet zul len worden aanvaard; in dit geval doet men er verstandig aan e.a. eens te gaan bespreken op het mi nisterie van justitie, men zal u daar gaarne behulpzaam zijn, echter niet met "t opmaken van het gehele ver zoek, maar alleen betrekking heb bende op bepaalde problemen. NIET „KONINKLIJK" Heeft de minister van justitie geen bezwaar, dan wordt de goed keuring verleend en afgekondigd in het staatsblad. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de vereniging dan niet het predi- caat „koninklijke" voor de naam mag stellen. Dat is een onderschei ding, die slechts bij hoge uitzonde ring verleend wordt aan grote of lang bestaande instellingen, die den lande waardevolle diensten hebben bewezen. Hier geldt het uitsluitend een mi nisteriële verklaring van geen be zwaar om een vereniging als rechts persoonlijkheid bezittend lichaam te erkennen. Men mag dit wel vermelden, doch doet dit op briefpapier en andere stukken door onder de groot ge drukte naam in kleine lettertjes te laten drukken: goedgek. dd (st.bl Loopt U met plannen rond een/ bezoek aan uw kinderen te brep gen in CANADA, AMERIKA, AUSTR of NIEUW-2 Schrijf een kaartje Foneer voor een bezoek a »n wij zullen u volledig c en en mogelijkheden inlic :t ver plicht U tot niets. :osten. Molenstraat 225 HELMOND - tel. 04920-2401 PASSAGE-AGENTEN sedert 1868 - van 28 januari 1911 Bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan der rijwielclub „St. Oda", gaf deze een uitvoering in de zaal W. Wijnhoven, met medewerking van de Eerste Venlose Kunstrijders club. Aanbesteed werd. het bouwen van een woning met stalling voor Th. Stevens, Merseloseweg. Er wa ren 11 inschrijvers. Hoogste met 1925. Laagste Gebr. van Bergen met 1589. Ook werd aanbesteed de verbouwing van het café „Den Dril". Hier waren 10 inschrijvers. Hoogste 410. Laagste Gebr. van Bergen met 255. Na een Triduum voor de Derde Orde in de Paterskerk, gegeven door Pater Borromeus de Greeve, gaven zich meer dan honderd nieuwe le den op, waarbij 37 mannen en jon gelingen. van 18 januari 1936 Namens „Volksontwikkeling" zal de bekende schrijver Emest Claes a.s. maandag in 't Patronaat alhier spreken over het ontstaan van het bekende boek „De Witte". Vergunning werd verleend aan G. Gommans, schilder, tot het bou wen van een woonhuis enz. aan de Langstraat. Door het steeds toenemende kinderaantal moest in de school te Oostrum een vierde leerkracht ge plaatst worden. In den nacht van Maandag op dinsdag werd ingebroken te Tien- ray, Lottum, Grubbenvorst en Broekhuizenvorst. Geld heeft men nergens kunnen vinden! Uit een advertentie. Voor onze dames: watergolven 70 cent, ondu- leren 40 cent, wassen 30 cent, knip pen 30 cent. Per abonnementkaart nog veel voordeliger. Uit nog een advertentie: dik vet inlands spek per pond 27 ct fijne droge metworst per pond 55 ct droog runderrookvlees p. pond 55 ct boterhamworst per pond 35 ct gekookte ham (fijn) p. pond 16 ct bak- en braadvet per pond 32 ct fijne boter per pond 54 ct

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5