Afscheid van Burgemeester Janssen Aan de inwoners van Venray Zaterdag 7 januari 1961 No. 1 TWEE ENJTACHTIGSTE JAARGANG ■PEEL EN MAASB DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPIfl*? A Fl VOOR VFNRAV ÜM OlV/rQTPP K PM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150625 VV VVJWIX VUU\A1 UIVIO 1 lVLtlVL/i^ PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Het was na de feestelijke receptie, dat een ambtenaar de schei dende burgemeester op zijn schouder tikte: „Uw ketting a.u.b. burgemeesterIn de lege aula van het lyceum deed burge meester Janssen het uiterlyk teken van zijn waardigheid in de veilige doos. „Dank U wel mynheer Janssen" zei de ambtenaar vormelijk en stapte weg. Burgemeester Janssen was ambteloos burger geworden met dit simpele, maar daarom niet minder wel sprekende gebaar. Maar deze omschakeling tot amb teloos burger heeft Venray zijn scheidende burgemeester tot een dag gemaakt, die hij niet licht meer vergeten zal. Deze laatste dag van het oude jaar en tevens de laatste dag van zijn burgemeesterschap begon met een plechtige H. Mis in de Petrus Banden, opgedragen door Deken Loonen, met assistentie van de he ren pastoors van Oirlo en Yssel- steyn Een plechtige Hoogmis om God te danken voor alles wat in de afge lopen 23 jaren o.l.v. Burgemeester Janssen in Venray tot stand kwam. In een korte predikatie richtte Deken Loonen zich persoonlijk tot Burgemeester Janssen en zijn fa milie om hem namens de geestelijk heid van de gemeente dank te zeg gen. Deken Loonen wees er op, hoe de geestelijke toestand voor de oorlog heel anders is dan nu. De oorlog bracht naast verwoesting ook gees telijke verwarring en ontreddering. Hij px*ees de Burgemeester, die met grote moed en doorzettings kracht aan de wederopbouw is be gonnen en dankte hem speciaal voor het herstel en nieuwbouw van kerken en scholen, voor de mede werking, die de geestelijkheid im mer had mogen ondervinden. Burgemeester Janssen heeft alle pastoors in Venray mee geïnstal leerd, aldus Deken Loonen, maar hij heeft hen ook alle steun en mede werking -gegeven voor de vervul ling van hun taak. Een persoonlijk woord van dank richtte Deken Loonen tot de scheidende burgemeester voor het goede voorbeeld van een diep Christelijk leven, dat burgemees ter Janssen zijn gemeentenaren heeft voorgehouden. Het goede voorbeeld van leidende persoon lijkheden is van de allergrootste betekenis voor de integratie van het Christendom. Deken Loonen zegde toe, in dit plechtig Misoffer de Gever van alle Goeds te zullen vragen de scheiden de Burgemeester te willen zegenen en bewaren opdat hij een lang otium cum dignitate genieten mag. Met een plechtig Te Deum werd deze H. Mis besloten, die behalve door de parochiegeestelijkheid bij gewoond werd door de voltallige gemeenteraad, vele gasten en vele, vele gemeentenaren. RAADZAAL In een overvolle raadzaal begon dan om 11 uur de laatste x'aadzitting van Bui'gemeester Janssen. Vele gasten, als collega's uit ge heel Limburg en .velen uit Brabant, het Tweede Kamer-lid ir. Droes- sen, deputé Achten, ir. Simons van de C.T.D., Majoor Boon van de Rijkspolitie en vele anderen woon den deze raadzitting bij. Ook waren hierbij aanwezig de oud-wethouders Houben, W. Peters, Pubben, H. Janssen en H. Odenho- ven. Na de voorlezing van het Konink lijk Besluit van het eervol ontslag van Bui'gemeester Janssen, onder dankbetuiging voor de vele en grote verdiensten van hem als bux-ge- meester, verleende de Voorzitter 't woord aan wethouder van Dijck. In zijn rede, welke hij uitsprak namens de gemeenteraad wees wet houder van Dijck op de ontwikke ling van Venray in het tijdvak, dat Burgemeester Janssen Voorzitter was van de Raad. Hoe voor cle oor log vergroting van het landbouwge bied de eerste opgave was, waar voor de burgemeester gesteld werd. Hij memoreerde het begin van de ontginning van Peelplan Zuid, waar Minister Romme in 1938 de eei'ste spade in de grond stak voor 843 ha nieuwe boerengrond. Hoe anders is alles verlopen. De oorlog kwam, legde 't ontginnings werk stil en liet een ontredderd Venray achter. Maar de handen werden weer aan de ploeg geslagen, noodboex-derijen verrezen, provisorische wegen wer den aangelegd en het werk ging voort. Voort ook in de Vredepeel en Meerselsepeel, waar vraag niet naar de moeilijkheden uit eindelijk goede boerderijen, wegen en nutsvoorzieningen kwamen. Nu staan er bloeiende bedrijven en de steeds maar uitdeiende aan- en ver koopverenigingen getuigen van groei en bloei van onze landbouw. Een nieuw zandwegenplan is in ver-gevorderde staat van voorbe reiding en het Lollebeekplan zal weer nieuwe voorspoed komen brengen NIEUWE BESTAANS MOGELIJKHEDEN Wat met de landbouw gebeurde, is ook op andere plaatsen gebeurd. Zie naar de industrialisatie, die werd ingeleid met de bouw van een ambachtsschool en de aanleg van een industrieterrein. Met steun van rijk en provincie is hier nieuwe werkgelegenheid geschapen voor 1256 mannen en 217 vrouwen. Is er nieuwe welvaart gebracht en meer levensgeluk in een steeds maar uitgroeiende gemeente, die sinds Burgemeesters komst alleen al een bevolkingstoewas van 50% beleefde. Nieuwe uitbreidings plannen, nieuwe straten en we gen, parken en plantsoenen zijn getuigen van een gezonde groei. Kijk naar de scholenbouw, waar bijna aan alle eisen is voldaan, kijk naar die honderd-en-een dingen, die Venray hebben doen uitgroeien van een landelijke gemeente tot een stadje, dat terecht bewondering af dwingt. En nu het scheidingsuur gaat slaan, liggen daar nieuwe plan nen en voorzieningen voor de ver betering van de infra-structuur kant en klaar. Plannen voor verbreding van de Beekweg, uitbreiding van de Mid- den-Peelweg, verbetering van de Stationsweg. Liggen er plannen voor een sport park, voor een recreatieooi"d met zwembad e.d. Wethouder van Dijck noemde een en ander een opmex-kelijke prestatie en was speciaal zeer dankbaar voor de prettige manier van samenwerken, niet alleen met het college der wethouders, maar met de gehele raad. Een dank, die de Raad had ver tolkt door een ruime bijdrage aan het algemeen cadeau, een dank, die hij namens de Raad ook bracht aan Mevr. Jansen middels een boeket bloemen DE NESTOR VAN DE RAAD De heer Steeghs sprak dan een kort woord ten afscheid. Hij her innerde er aan, dat hij het enigste raadslid nog was, die Burgemeester Janssen indertijd mee geïnstalleerd had. En hij herinnerde zich nog goed hoe na de eerste raadsvergadering de algemene indruk was, dat we een goede burgemeester hadden ge kregen, die niet alleen zijn woord goed deed, maar ook blijk gaf van gezond verstand. En dat was nodig in deze grote gemeente, met zo'n grote zorgen. En al had Mgr. Poels z.g. gelijk gekregen toen hij zei, dat de boom, die Minister Romme bij de ongin- ning in Peelplan Zuid plantte, kapot- zou gaan van de droogte, de hon derden andere bomen, die sinds dien geplant zijn in onze ontgin ningen leveren 't bewijs van daad kracht. Er is, aldus de heer Steeghs, al tijd maar weinig aandacht ge schonken aan de moeilijkheden, die een Burgemeester vooral in oorlogstijd te overwinnen had. Een periode die we liefst maar zo gauw mogelijk vergeten, maar die speciaal van de hoogste auto riteit in onze gemeente grote of fers vroeg. Dan wees ook deze spreker op de verrijzenis van het kapotgeslagen Venray, dat de verwoesting te bo ven is gekomen en uitgegroeid is tot een plaats waar het goed is te leven en te werken. Dat is aldus de heer Steeghs, mede tot stand kunnen komen dank zij de prettige samenwerking tus sen de Raad en zijn voorzitter, die voor de verwezenlijking van vele en grootse plannen altijd in prettige harmonie hebben samen gegaan. Daarvoor bracht namens de ge hele raad de hartelijke dank over. EEN FIJNE BAAS Na bekomen vex'lof sprak de ge meentesecretaris Vorst een woord van afscheid. Ieder afscheid, aldus deze spre ker, noodt tot bezinning. Het valt niet mee onbewogen terug te tre den in een ambteloos bestaan, na jaren als hoogste autoriteit gestaan te hebben voor de belangenbehar tiging van een gemeente. Maar als juist in die periode vele en grootse momenten en feiten heb ben plaats gevonden, dan geven deze recht op rust. En met deze rust kon men de teimgtredende niets nader dan gelukwensen. Namens het gemeentepersoneel bracht de heer Vorst dank voor de goede onderlinge verstandhouding. „U was een prachtige en fidele baas, die overtuigd was van de plichten, maar ook opkwam voor de rechten van Uw ondergeschikten", Het gemeentepersoneel, aldus de heer Vorst, ziet U met spijt vertrek ken. Men weet wel wat men heeft, niet wat men krijgt. En dat is het beste afscheidsgeschenk, dat men geven kan. Maar ook het gemeentepersoneel heeft het hare daarnaast bijgedra gen aan het algemeen cadeau, ter wijl hij ook een officiële foto kon aanbieden. Tenslotte sprak de heer Vorst nog 'n persoonlijk afscheidswoord, waarin hij hem dankte voor de 14 jaren waarin zij beiden hadden samen gewerkt. Een samenwerking, waar in het wel eens gebotst had, maar waarbij ook dikwijls veel plezierige momenten waren, die spreker nim mer vergeten zal. Met de aanbieding van een boeket bloemen aan Mevr. Janssen besloot de heer Vorst zijn woorden. DANK AAN VELEN In zijn slotwoord van deze ver gadering bracht de heer Burge meester dank. Dank aan God, aan H.M. de Koningin, aan de Commis saris der Koningin, aan wiens mede werking veel te danken is, aan het College van Ged. Staten, de Griffie, de vele Provinciale Diensten als Waterstaat, ETIL e.a., aan de rege ring en de rijksdiensten, met wie hij voor vele plannen zo nauw heeft samengewerkt, de Inspecties der scholen, der Volksgezondheid, Kerk besturen, Politie, PLEM, Limagas en Waterleiding en tenslotte de pers. Met deze en door al deze is veel tot stand gebracht kunnen worden in een der grootste gemeen ten van Nederland. Dit is door ver schillende sprekers uitvoerig be licht. Er is critiek geweest, gefundeei'- de maar ook ongezonde. Men heeft het verwijt geponeerd, dat Venray op recreatief gebied een grote ach terstand heeft. Maar spreker wilde er dan toch nog uitdrukkelijk op wijzen, dat de oorlog Venray achterliet als een van 's Nederlands zwaarst getroffen gemeenten en dat jaren nodig zijn geweest om te herstellen wat ver nield en verwoest werd. Jaren, waarin andere gemeenten, zonder verwoestingen, ook aandacht konden geven aan recreatie e.d., terwijl wij wegen, huizen, scholen, en kerken moesten herbouwen. Toen we een beetje uit de zorg kwamen kwam de bestedingsbeper king ook hier remmend werken. Maar nu liggen prachtige plannen klaar en ze komen spoedig in uit voering. De financiële kant is klaar en hij bracht speciaal dank aan het Col lege van Ged. Staten voor de vlotte medewerking, ook bij de vervul ling van deze laatste wensen ge geven. Hij bracht speciaal dank aan de Commissie Sociale Planning Nrd- Limburg en zijn opvolger voorde steun en de sympathie die zij Venray toedroegen en dragen en die er mede aanleiding toe is, dat b.v. de zandwegen, het cultureel centrum, het sportpark e.d. spoe dig verwezenlijkt kunnen worden. Hij was verder grote dank ver schuldigd aan de medewerking van de raad, de instantie, die uitein delijk beslist wat of er gedaan moet worden. In goede harmonie zijn steeds de besluiten voorbereid en genomen en het was een plezier voorzitter te zijn van de Venrayse raad. Ook dankte hij de wethouders, waarmede hij zo lange jaren 't col lege van B. en W. gevormd heeft. Steeds was er een prettige en aan gename sfeer. Hij dankte het personeel voor hun aandeel in het werk en vooral de secretaris, die de rechterhand moet zijn en ook was van de burgemeester. En last not least dankte de schei dende burgemeester zijn eigen echtgenote, die doordat ze groten deels de zorg voor het eigen huis gezin op haar schouders genomen had, het hem lichter gemaakt had voor anderen te kunnen zorgen. VEEL LIEF, VEEL LEED De afgelopen 23 jaren overziende moest Burgemeester Janssen erken nen veel liefs maar ook veel leed in Venray meegemaakt te hebben. 250 oorlogsslachtoffers, ellende, verwoesting, misere, verbanning, waren van dit laatste niet het minste. Maar ook veel moois en goeds. Bij zijn afscheid was het hem een behoefte nog eens nadrukkelijk te verklaren steeds te hebben ge- px'obeerd naar eer en geweten be slissingen te nemen. Maar ook een Burgemeester is 'n mens, die fouten maakt, gebonden is aan voorschriften en wetten, waardoor het niet altijd kan, zoals men wil. Zou hij op de een of an dere wijze tekort geschoten zijn te gen gemeentenaren, dan vroeg hij om vergeving, zoals hij vergaf, die jegens hem fout waren. Hij was blij velen met raad en daad te hebben kunnen helpen en hoopte, dat Venray steeds dezelfde groei zou kennen als onder zijn burgemeester schap, toen het inwonertal steeg van 14.000 naar 21. 325. Venray dat als een foenix uit zijn asse is verrezen en waarin als af sluiting van de wederopbouw periode de toren der Petrus Banden thans gaat verrijzen. Hij wenste de raad de kracht toe, de sterkte, de wijsheid en de een dracht om ook Venray in de toe komst tot steeds grotere groei en bloei te kunnen brengen. En met de persoonlijk tot iedere gemeentenaar gerichte wens, dat het hem en de zijnen goed moge gaan, besloot de Burgemeester zijn rede en tevens de laatste raadsvergadering, welke hy voor zat ASCHEIDSCADEAUX Burgemeester Rutten van Wans- sam sprak vervolgens namens de kring van Noord-Limburgse burge meesters een kring, die Mr. Jans sen onder de oorlog zelf mee heeft helpen oprichten. Hij roemde het gedegen oordeel en de goede adviezen, zijn belang stelling ook voor wat in kleinere gemeenten gebeurde, zijn vriend schap en collegialiteit. Als aandenken bood hij namens de burgemeesters van de ki*ing en kele grammofoon-platen aan. Mr. dr. Sens, gemeente-secretaris van Heerlen en Tweede Kamer-lid haalde oude jeugdherinneringen op aan de Leidense universiteit, waar hij samen met Mr. Janssen niet al leen gestudeerd had, maar waar ook beiden hun echtgenoten gevon den hadden. Hij prees het werk van Mr. Jans sen in de IZAR, de oi'ganisatie die o.m. de ziekteverzekering der amb tenaren behartigt. Als vice-voorzitter heeft Mr. Janssen een belangrijke taak, die nog voortduurt ook na zijn aftre den in Venray. Hij hoopte, dat de burgemeester een hele dure klant zou worden van het pensioenfonds, temeer waar een verbetering van die pensioenen in het vooruitzicht ligt. Majoor Boon, de districtscom mandant van de Rijkspolitie kwam dank brengen voor de prettige me dewerking, welke hij immer had mogen ondervinden, sinds in 1945 de rijkspolitie in Venray zijn intrede deed. Een dank, die Adjudant Jans sen overbracht in de vorm van een boekwerk en bloemen voor mevr. Janssen. DE AUTO Dan begon de receptie van raad gemeentepersoneel en gasten die in lange xdjen afscheid kwamen ne men. Een voorteken van wat 's mid dags te gebeuren stond. Een lange rij tekende de afscheids-registers, waarna het diner begon, dat de raad zijn scheidende voox*zitter aan bood. Te laat uiteraard, want op een dergelijke lange rij receptie-gangers had men ten ene male niet gere kend. Dit was ook oorzaak, dat de 's middags geplande eerste spade voor 't sportterrein uitgesteld werd tot dinsdags. Om 3 uur trok Harmonie Euterpe uit, om de burgemeester en zijn fa milie te begeleiden naar de aula van het Lyceum, waar Venrays pu bliek in de gelegenheid werd ge steld om officieel afscheid te nemen van zijn burgervader. De heer Laurensse, voorzitter van de Commissie van Samenwerking tussen de Venrayse standsorganisa ties sprak namens Venrays bur gerij de scheidende magistraat toe. Hij had enkele jaren geleden bij zijn zilveren ambtsjubileum een uitvoerige opsomming gegeven van 's Burgemeesters doen en laten en meende hieraan weinig meer toe te hoeven voegen. Die feiten spraken nog altijd voor zich. Hij heeft toen wel aangedrongen, dat in recreatieve sector de laatste jaren ook nog veel zou mogen ge beuren en ook dat is gelukt. De plannen voor recreatie, cul turele vorming liggen klaar en b.v. het sportpark komt reeds tot uit voering. Mocht er van achterstand sprake zijn, dan wordt die thans wel zeer ingelopen en zelfs wordt menig ander gemeente overtroffen Hiervoor is Venrays bevolking dankbaar en tesamen met de in dustrie, die in de Burgemeester zulk een warm voorstander had, de gemeenteraad en 't gemeente personeel heeft zij die dank wil len uitdrukken door de aanbie ding van een auto, een Ford An- glia, opdat de Burgemeester thans, al is hij dan rustende, toch alle uithoeken van Venray gemakkelijk en snel bereiken kan. En terwijl de heer Laurensse hem de sleutel aanbood van de auto, werd achter in de gang de nieuwe wagen voorgereden, het symbool van Venrays dankbaarheid voor wat Burgemeester Jansen in 23 jaren voor deze gemeente deed. DANKBAAR GESTEMD was uiteraard de Burgemeester, die zulk een groots geschenk zeker nooit verwacht had. Hij herhaalde wat hij reeds in de raadsvergadering had gezegd over Venrays verleden, heden en toe komst en vroeg nogmaals uitdruk kelijk hem fouten en feilen te wil len ver-geven en er zeker van te zijn dat een en ander zeker nooit met opzet gebeurd was. Hij wenste Venrays bevolking 't allerbeste voor de toekomst en hoopte nog lang getuige te mogen zijn van Venrays groei en bloei. Dan begon ook weer een af scheidsreceptie, waarbij de heer en mevrouw Jansen duizenden han den te schudden kregen. Uit alle la gen der bevolking waren mensen gekomen en de afscheidsregisters werden voller en voller. Er werd nog gesproken namens het St. Nicolaas-gilde, waarvan voorzitter Con Pijls de burgemees ter dank bracht voor zijn prettige samenwerking in de afgelopen ja ren. En Vorst Karei gaf hem namens RECORDOOGST TARWE EN SUIKERBIETEN Dank zij een hoge gemiddelde op brengst per hectare heeft Nederland in 1960 meer tarwe en suikerbieten geoogst dan ooit tevox*en. De tarweoogst van 590.000 ton lag 19 percent boven het gemiddelde van de laatste tien jaar. De opbrengst aan suikex'bieten be liep 4.676.00 ton; ruim de helft meer dan in 1959. Aldus een definitieve oogstra- ming van het Centraal Bureau voor de Statistiek. VERPLICHTE TREKPAARD- HENGSTENKEURINGEN 1961 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche trek paard" wox-den ieder jaar in de maand januari de verplichte heng- stenkeuringen gehouden. Deze keu ringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trekpaard hij gstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het mannelijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1961 gekeurd op exte rieur en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en ge primeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten bovendien worden opge nomen in het Keurstamboek. Bij de oudere hengsten wordt bij de beoordeling tevens rekening ge houden met de reeds behaalde fok- resultaten. Indien zij tenminste 3 jaren tevoren in het Keurstamboek zijn opgenomen, kunnen zij op grond van bijzondere fokwaarde voor een periode van 4 jaren goed gekeurd worden. Het totale aantal aangiften be draagt 211, waarvan 72 jonge heng sten (3-jarigen) die voor 't eerst ter alle Piëlhaze een levensgrote me daille ten afscheid, opdat hij het getal elf ook wat zijn onderschei dingen betrof, alsnog behaald zou hebben Dan liep de aula leeg en deed zich het feit voor, waarmede wij dit verslag openden. De ketting verdween in de doos en Burgemeester Janssen was op eens oud-burgemeester geworden. keuring verschijnen en welke cate gorie steeds in het middelpunt der belangstelling staat. Voor de provincie Limburg zal deze keuring plaats vinden op vrij dag 13 januari a.s. op het Wilhel- minaplein te Roermond. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Zondagsdienst Groene Krols: Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 BEKENDMAKING De burgemeester van Venray bx'engt ter kennis van de vergun ning- en verlofhouders in deze ge meente, dat wanneer zij gedurende het jaar 1961 mechanische muziek in hun vergunnings- of verlofsloku- liteit wensen te maken, zij zo spoedig mogelijk een verzoek om vergunning daartoe bij hem moeten indienen. Uit het verzoekschrift moet blij ken, of dagelijks muziek gemaakt zal worden of alleen op zon- en feestdag enen of zulks geldt voor de gehele lokaliteit dan wel voor een gedeelte. Foco Gerard Kruijsen Deze foto zal in de galerij der burgemeestersportretten ten gemeentehuize worden opgenomen. Ze is burgemeester Janssen ook aangeboden door het gemeentepersoneel. Ten zeerste getroffen door de grootse wijze waarop Venray zaterdag j.I. van mij als burgemeester afscheid heeft genomen, onder aanbieding van een prachtig cadeau, wil ik langs deze weg nogmaals allen danken voor het feit, dat gij dit afscheid voor mij en mijn gezin hebt gemaakt tot een onvergetelijke dag. Speciale dank aan de hoogeerw. heer Deken en de geestelijk heid voor het te mijner intentie opgedragen plechtige hl. Misoffer, voor de commissie van samenwerking en de loco burgemeester, wethouder van Dijck, met zijn medewerkers, die allen belast waren met de organisatie van dit zo goed geslaagde afscheidsfeest. Inwoners van Venray, nogmaals mijn oprechte dank voor alles. Dat het Venray en zijn inwoners in de komende jaren goed moge gaan is mijn hartgrondige wens. Venray, 4 januari 1961. Mr. A. H. M. JANSSEN, oud-burgemeester.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1