Venrays Vroede Vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bij een zilveren jubileum Uit Peel en Maas SPORT de TFL£M\S/E specialist Zaterdag 31 december 1960 No. 53 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150625 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (buiten Venray f 1.60) Deze laatste „gewone" raadsvergadering van 1961 was feitelijk bedoeld als het gouden randje, dat de begrotingsbehandeling moest versieren. Een begrotingsbehandeling, waaraan U elders in dit blad uittreksels vindt. Maar vooraf ging de raad met een vaart door de agendapunten heen, die begonnen met een hele lijst van ingekomen stukken. BERKHOUT wilde weten n.a.v. het aantal woningzoekenden, hoe lang nog een familie met 9 kinderen in een krotwoning moet blijven wo nen. Wethouder SCHOLS vertelde, dat door omstandigheden een andere, grotere woning niet eerder beschik baar was, maar dat binnen enkele weken deze familie wordt geholpen. AANKOPEN De aankoop van de woning Berg weg 4 van P.H. v. Schijndel ad 28.941 voor de realisatie van plan West, ontlokte PONJEE de vraag wat men met die woning nu wel ging doen. „Afbreken";was het bondig bescheid en Wethouder COLSEN lichtte dat toe door te vertellen, dat in dit gebied flats en bungalows moeten komen en dat men dus moeilijk daar zo'n woning kan la ten staan. Maar dat duurt nog wel even PONJEE kon dat toch maar moei lijk verwerken, maar werd er op ge wezen, dat een en ander reeds is beslist bij de goedkeuring van plan West. In die buurt zal na verloop van tijd wel meer afgebroken moe ten worden. DE BRUYN vroeg zich met Pon- jee af, of een en ander de kosten van dit plan niet te hoog op zouden voeren, hetgeen vanachter de be stuurstafel echter werd betwijfeld.. De aankoop van stroken grond langs de Leunseweg ging zonder meer onder de hamer door, te meer waar wethouder COLSEN vertelde, dat dit nog slechts een gedeelte is. Er komen nog meer van dergelijke strookjes, nodig voor verbetering van de provinciale weg. Hetzelfde gebeurde met grondstroken op de Beekweg. VERKOOP INDUSTRIETERREIN De verkoop van 5000 m2 indus trieterrein aan de Stichting Werk plaats a 3 per m2 kreeg de toe stemming van de raad. De huidige behuizing, waarin zo'n 80 mensen werken is van dien aard, dat PONJEE de wens uitsprak, dat de bouw van een nieuwe werkplaats op het industrieterrein maar zo snel mogelijk gerealiseei-d wordtEn daarnaast hoopte hij, dat ook vrou wen hier een afdeling zouden krij gen. De verkoop van 1750 m2 bouw grond op de hoek Oude Oostrumse- weg en Vlierstraat aan de N:V. Ge- bra Garage in Venlo voor 15 per m2 ging zonder commentaar onder de hamer door. Men sloot eveneens zonder com mentaar een nieuwe huurovereen komst met Rutten uit Heeze voor de grond, waai'op 16 noodwoningen staan aan de St. Jozefweg. Een en ander kost de gemeente 225.- per jaar. Voor de vestiging van een erf dienstbaarheid voor de buuiiui van het gemeentehuis t.w. de fa. Kiruy- sen had de raad aanvankelijk wel bezwaar, maar thans was men eens in de stukken gaan kijken en bleek dit reeds veel vroeger toegezegd te zijn, zodat er een morele plicht be staat om alsnog die belofte na te komen. VERMEULEN had hiertegen geen bezwaax', maar vond, dat men met andere erf diensbaarheden niet zo braaf omgespx-ongen was. Die heeft men onteigend en de mensen zit ten met de stukken. Dit bestreed de VOORZITTER, maar hij kon Vermeulen toch niet overtuigen. CULTUREEL CENTRUM Hoewel de aankoop van de wo ningen van Lucassen en van Boven door Ged. Staten zijn goedgekeurd en men de goedkeuring van de koop der Erven Lichteveld wachtende is, vinden B. en W. het toch nodig het complex te onteigenen omdat nog met een familie geen overeenstem ming bereikt kan worden. De Raad had hiertegen geen be zwaar. Alleen vi*oeg VERMEULEN wat er ging gebeuren met de gemeente woning, waai-op de VOORZITTER heel diplomatiek zei, .dat ze niet onteigend behoeft te worden. Het geen beslist waar is, maar nu weet nog niemand niets Dezelfde VOORZITTER is schijn baar niet van plan zijn opvolger nog „oude kooien" te presenteren, daarom werd ook in deze raads vergadering de rekeningen over 1956 en 1957 accoord bevonden. 1958 en 1959 zijn dat vast voorlopig.... UITBREIDINGSPLANNEN KERKDORPEN In verband met het Lollebeekplan was vaststelling van de uitbrei dingsplannen van Castenray, Leu nen, Merselo, Oirlo, Oostrum en Veulen noodzakelijk geworden. Er kwamen enkele bezwaren naar voren. Zo vond BERKHOUT, dat men de" sportgelegenheid in Leunen wel in, een ongelukkige hoek had liggen. „Dat klopt", aldus de VOORZIT TER, ook de vaste commissie in Maastricht is hier op tegen en er wordt een nieuwe plaats gezocht. DERICKX, die later wegens ziek te de vergadering moest verlaten, opperde bezwaren tegen bungalow- bouw bij Transcedron, verwachtte dat het industrieterrein uit zeer drassige grond zou bestaan en vroeg naar de schaderegeling voor ge troffen boerenbedrijven. De VOORZITTER vertelde, dat de bungalowbouw in Oostrum is af gekeurd, de industriegrond volgens deskundigen prima is en dat de boeren ofwel schadeloos worden ge steld met andere grond (zo die er-is) of met geld. Toen was ook dit punt beklonken. En degene, die zijn hypotheek ge dekt wou zien door een gemeente lijke garantie kreeg deze garantie zonder meer. Alleen schijnt het niet zo heel snor te zitten omdat het geen premie-woning is en dat voor spelt moelijkheden. Maar wie dan leeft, die dan zorgt en men ging over tot de begrotingsbehandeling. Zie hiervan het verslag elders. En zo tussen neus en lippen door gaf men Burgemeester Janssen eer vol ontslag als ambtenaar van de Burgeliike stand met ingang van 1 jan. 1961. Dan zaten we in de i*ondvraag. PONJEE vroeg waar de schaftlo kalen bleven voor de gemeente arbeiders. Wethouder COLSEN vertelde, dat daarvoor het BB-lokaal gebruikt wordt in pand Min en dat men nu aan het kijken is of onder het raad huis iets gevonden kan worden. CAFé AARTS DE BRUYN was zeer nieuwsgie rig of er nu eindelijk dit jaar eens wat zou gebeuren aan café Aarts op het Henseniusplein, wat al maanden leeg ligt. Wethouder COLSEN vertelde, hoe de vork aan de steel zit. Dit pand is verkocht aan 3 Hoefijzers, die hiermede bepaalde plannen hebben. Er is echter bij de vei'koop het uit drukkelijke beding gesteld, dat men pas behoeft te bouwen binnen 2 ja ren na sloping. En die sloping zou de gemeente verzorgen. De gemeente kan niet slepen om dat er twee families nog in dat pand wonen die onderdak moeten heb ben. De 3 Hoefijzers zullen zorgen voor onderdak van de fam. Stoks, de ge meente voor die van de fam. Maes- sen. Voor deze laatste is men een oplossing aan het zoeken. Is die ge vonden, dan wordt er gesloopt. Spreker heeft niet de indruk, dat men dan nog 2 jaren wacht met bouwen En dat was dan de laatste „ge wone" raadsvergadering. Op heden zaterdag is dan nog een hele plech- tife, die om 11 uur zal beginnen. Op Driekoningendag, een dag, die zijdelings verband houdt met goud, wierook en myrrhe, zal de heer L. Laui'ensse de dag herdenken, dat hij 25 jaren in dienst is bij de Ned. Credietbank N.V. Een op zich niet zo'n heel belangrijk feit, ware het niet dat de jubilaris in deze dienst betrekking verschillende opmerke lijke dingen heeft kunnen doen en heeft kunnen bereiken. Was de oude Landbouwbank, waarbij de jonge Lambert op 1 jan. 1936 in dienst trad feitelijk maar een ouderwetse bedoening, nu dit zilvei-en jubileum gevierd gaat worden, staat er een up-to-date bankgebouw en wat nog veel be langrijker is, staat er een bank, die een groot aandeel heeft gehad de evolutie en industrialisatie van Venray. En als men spx-eekt over Crediet bank, dan bedoelt men in feite Lam bert Laurensse, die de lessen, welke hij hier voor en onder de oorlog als jongmaatje bij de bank heeft gehad, wel op uitzonderlijke wijze na de ooi'log tot gelding heeft gebracht. Die dan ook voor het ovex-grote deel aan de groei en bloei der Crediet bank debet is. Hij was organisator op de bank zelf. In 1947 werd door hem het bij kantoor Gennep gesticht, in 1948 werd de oude inventaris definitief opgeruimd en kwam door interne verbouwing een modern en nieuw kantoor te voorschijn, dat in 1957 weer belangrijk moest worden uit gebreid, terwijl thans de plannen voor weer een verjongingskuur klaar liggen. Hij was het ook buiten de bank. Via de bank kwam hii in alle mo gelijke relaties met industriële en andere instanties en hij was Ven- rayer genoeg om de andere moge lijkheden die er voor zijn geboorte plaats lagen, meteen ook aan te griipen. En zo is van het een het ander gekomen. Hij werd een graag ge vraagd leider, die op alle terreinen van het maatschappelijk leven in onze plaats en ook ver daarbuiten een steeds grotere rol is gaan spe len. En de lijst van verenigingen en instellingen waar de jubilaris een leidende functie of zeer graag ge- hooi'de adviserende stem heeft dan ook angstwekkend lang Zo kennen wij hem in Venray in bestuursfuncties op maatschappeliik vlak, in Adelbert, in de Kath. Werkgevers en de Commissie van Samenwerking tussen de stands- organisaties, terwijl daarbuiten zijn naam voorkomt bij de bestuurderen van de Kath. Limburgse Werk gevers en de Commissie Sociale Planning Noord-Limburg. De Venrayse cultuur dient hii in het lAnjercomité, het Cultureel Centrum, Harmonie en Hioob, maar ook het Anjerfonds Limbux-g, de Radiobond, de Federatie van mu ziekgezelschappen en de Culturele Raad Limbui-g weten zijn adviezen te waarderen. Op sociaal vlak kennen we hem in de Bejaardenzorg, het Soc. Char. Centrum en het Groene Knxis, waarnaast zijn stem ook klinkt in het Diocesaan Charitatieve Cen trum. Het onderwijs dient hij door zijn lidmaatschap van 't Hoger On derwijsfonds in ons bisdom, om van zijn lidmaatschap van schoolbestuur van het rectoraat nog maar te zwij gen. Voor de sport zet hij zich in in de Venrayse sportraad, in het stich tingsbestuur van het sportpai'k, ter wijl enkele sportverenigingen hem als beschermheer kennen. En dan zijn stokpaardje: de industriële club en industriële kring, de industrie- commissie. Waar we voorbijgaan aan zijn adviseurschap van verschil lende instellingen als ziekenhuizen en kloostei's. En wie kent hem niet als secre taris van Venray Vooruit en van Vreemdelingenverkeer? En al is kerkmeester misschien moeilijk ver enigbaar met een functie in de car navalsorganisatie, ook dat weet Lau rensse toch te „versieren". We zwij gen eerbiedig over zijn commissari aten en andex*e financiële verbindin gen, dat hoort nu eenmaal bij het bankgeheim. Maar het zal iedei'e le zer duidelijk zijn dat in die 25 jaar uit het klei'kje van weleer 'n bank directeur van formaat gegroeid is die, zoals we al zeiden, zijn sporen verdiend heeft op alle terreinen van het maatschappelijk, sociaal en cul tureel leven. Dat kon wel eens aanleiding zijn dat deze Driekoningendag drukker gaat worden dan normaal, temeer waar feestjes op de Credietbank goede naam hebben Wij wensen intussen de jubilaris het allerbeste voor de toekomst. van 24 december 1910 De tarieven van de telefoonge sprekken met Horst, Griendtsveen, Sevenum, Meerlo, Boxmeer Deurne zijn vei-laagd. De kosten zijn nu 20 cent per 3 minuten en 65 cent voor een dringend gesprek. Vanaf 27 december kunrjen brieven, kaarten en kaartjes ter postkantore bezorgd worden, die wil men ze op Nieuwjaarsdag besteld zien, voorzien moeten zijn van een kruis over de adreszijde. In café W. Wijnhoven werd zondag de oude St. Nicolaasgilde hei-opgericht. Een dertigtal belang stellenden waren aanwezig, die een bestuur kozen bestaande uit de he ren Hub. Janssen, Jos. Aerts, V. Fonck, W. Laurensse en H. Custers, Tweede Kerstdag zal het Groene Kruis vergadering houden in de Muziekzaal en tentoonstelling hou den van de verschillende artikelen uit het magazijn. De gemeente Venray had 1911 te zorgen voor 14 en 6 miliciëns bij de Nationale Militie, Wanssum 1 en 1, en Horst 12 en 5. In 1911 zullen op nader te be palen data lessen gegeven worden in boom- en fruitteelt. van 7 januari 1911 De Paters Franciscanen zullen dit jaar een kerk en klooster bou wen de Keulse weg te Venlo, in de onmiddellijke nabijheid van het re- traitenhuis „Manresa". Oudjaarsavond en Nieuwjaars dagavond gaf de fanfare St. Ceci lia een soirée in de Muziekzaal, met medwerking van het Duo Fi-anken en de karakter-komiek van Reede. Beide avonden werden slecht be zocht. In de parochie Maashees is in de jaren 1909-1910 geen enkele vol wassene gestorven. Gezonde streek of krachtige gestellen? Zondag 8 januari wox-dt het liefdadigheid-soirée voor de St. Vincentiusvereniging gehouden. Op het programma staan 21 nummers. S.V.V.-NIEUWS Voor de tweede maal dit seizoen, kon de wedstrijd Venray I tegen Wittenhorst I niet doorgaan. Nadat aanvankelijk deze wed strijd voor 2e Kerstdag was inge last, werd dondex-dagavond bericht ontvangen, dat de wedstrijd weder om werd uitgesteld. Thans is dit belangrijk treffen vastgesteld op zondag 8 januari a.s. Indien intussen regen of vorst geen spaak in het wiel komen ste ken mogen we er nu op rekenen, dat het duel doorgaat. De ontmoeting van de resex-ves van Horst en Venray ging wel door en eindigde in een duidelijke ne derlaag voor onze x-eserves. Venx-ay 2 was in de eerste helft van de wedstrijd onbetwist de de sterkste. Met de straffe wind te gen ondernamen zij aanval op aan val op het Horsterdoel doch bij de afwerking werd meestal net iets te lang getx-euzeld of ontbrak het schot waardoor, behoudens een doelpunt van E. Lucassen in het begin van de wedstrijd verdere suksessen uit bleven. Kort voor de nist slaagde Horst er in om gelijk te maken. In de tweede helft waren de rol len omgedraaid en had Horst het beste van het spel. Het vex-band in ons elftal was weg en duidelijk werd aangetoond dat door gebrek aan tx-aining, de conditie onvoldoende was; het spelpeil daalde hiex-doorbij Venray onrustbarend terwijl Hox*st daarentegen steeds feller en beter ging spelen. Driemaal moest onze vex-dediging capituleren, zodat de eindstand 4-1 wei'd in het voordeel van Horst 2. Venray 3 herhaalde het huzaren stukje van verleden week en bracht het wederom tot een prachtige over- winnig. Een paar invallers mocht niet verhinderen, dat onze jongens in Oirlo de sterkste bleken. Door deze overwinningen is ons derde aax-dig in de lift gekomen en kon TEL. 1070 een plaats in de goede middennoot vorst gegaan om daar tegen FCEB worden bereikt. Het 4e elftal kon, ondanks het beste spel, in Kronenberg niet ver der komen dan een 3-3 gelijkspel. Het zat onze ploeg niet mee en tot overmaat van ramp werd een in de laatste minuten opgelopen (aan vechtbare) strafschop de ooi-zaak da" een voorsprong verloren ging en met een gelijkspel genoegen moest worden genomen. Het 5e elftal maakte tevex-geefs een verkleedpartij aan de Oostsin gel. Nadat de wachttijd verstreken was bleek, dat slechts 7 Griendts- veners de lange fietstocht naar Venray hadden ondernomen, zodat de scheidsrechter genoodzaakt was mede te delen, dat niet gespeeld kon worden, wegens tekort aan manschappen. Wel sneu voor de dapperen die nu nogmaals de lange fietstocht zullen moeten volbrengen terwille van de achterblijvei-s. Voor zondag 1 jan. a.s. zijn geen wedstrijden vastgesteld. M.H.C.V.-NIEUVVS Voor 2e Kerstdag wax-en onver wachts nog twee wedstrijden vast gesteld. Het weer had geen invloed, zodat eerst de dames in het veld kwamen tegen Tegelen. Misschien, dat het Kerstdiner hen nog parten speelde, in ieder geval was het niet van die kwaliteit, die we de laatste tijd van hen gewend wax-en. Onze dames bleken echter de sterkste te zijn alhoewel hun aan vallen spox-adisch wax-en en de af werking er van veel te wensen over liet. Over het algemeen ontbreekt 't hen aan goed en zuiver slaan. De bal kwam niet ver in de voor hoede, zodat de strijd zich bijna geheel op het middenveld afspeelde. Eenmaal in de eerste helft wist Venray te scoren. Na rust had de wedstrijd onge veer hetzelfde verloop. Ook nu werd nog een keer gescoord zodat de eindstand 2-0 in het voordeel van Venray kwam. De heren van Tegelen waren ech ter van plan om hun dames te re vancheren. Zij speelden tegen de Venray-heren een aantrekkelijke partij hockey waarin het zwaarte punt vooral lag op het tempo. Razend snel flitsten de Tegelse aanvallen voor het Venrayse doel. Vaak trad de achterhoede doeltref fend op, vaak ook aarzelend wat wel te zien was aan 't aantal straf- corners, dat Venx-ay te verwerken kreeg. Het eerste doelpunt voor Tegelen kwam toen de Venray doelman een door hem gestopte bal niet snel ge noeg weg werkte. De rust kwam bij deze stand. Na rust bleef het tempo ongewijzigd. De Venray voox-hoede bleek niet in staat om een tegendoelpunt te ma ken. Enerzijds door hun slordige plaatsen, anderzijds door dat de achterhoede niet veel steun gaf. Een keer nog brak Tegelen fraai dooi-, wat resulteerde in hun tweede doel punt. Met deze stand kwam de rust. Nieuwjaarsdag spelen de heren vriendschappelijk tegen Schijndel. De dames zijn vrij tot 8 januari. V.C.ROOY-NIEUWS Dondei-dag 22 dec. kwam V.C. Rooy II (heren) weer eens in het veld en wel voor 2 wedstrijden, resp. tegen RAS II en RAS I uit Venlo. Ons tweede zestal kwam voortref felijk voor de dag. Door 3 punten, uit twee wedstrijden, voor zich op te eisen. Door deze uitslagen, steeg het tweede zestal van V.C.Rooy be hoorlijk op de ranglijst en gaan nu mede aan de koD in de 2e klasse van de NeVoBo afd. Venlo. Op 2e Kex-stdag oi'ganiseerde V.C. Rooy een le klasse tournooi voor heren, waaraan 5 teams deelnamen. Er werd een halve competitie ge speeld en nadat de wedstrijden wa x-en gespeeld was de stand als volgt: T.V.C. comb., 6 pnt V.C.Rooy 6 p., TVC 4 p., Advendo 2 p. en Tupos 4 punten. Daar TVC-comb. en V.C.Rooy 6 punten hadden, was een beslissings set noodzakelijk. De TVC-comb. wist deze set te winnen en kwamen daardoor in 't bezit van de le prijs. De uit-eindelijke uitslag na deze mooie sportmiddag was dus: le pr. TVC-comb., 2e pr. V.C. Rooy en 3e pr. TVC II. Op het programma staan de vol gende wedstrijden: 7 jan. T.V.C-V.C.Rooy (dames) 8 jan. V.C.T.-V.C.Rooy I (heren) OOSTRUM-NIEUWS Het eerste elftal heeft een vrije zondag gehad. Het tweede is naar Broekhuizen- te strijden. Deze wedstrijd is wel op een zeer laag niveau gespeeld en beide clubs bleven onder hun noxrnale kunnen. Hierin hebben de zenuwen een grote rol gespeeld, vooral bij de Oostrummers. In de 26e min. kreeg Oostrum een doelpunt, dat ze zeker vei-diend hadden. Dit doelpunt wei'd gescoord door rechtsbuiten Hendriks. Vijf min. voor de rust zorgde de midvoor van FCEB voor de gelijk maker 1-1. In de tweede helft kwam Oostrum met een invaller irx het veld doordat de midvoor voor de rust een bles sure had opgelopen. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op. In de 10e min. bracht FCEB de stand op 2-1, doordat onze keeper de bal tegen een speler sloeg en hierdoor belandde het le der in eigen doel. Na ongeveer een kwartier ge speeld te hebben was het weer onze rechtsbuiten Hendriks die de stand op 2-2 bracht. Maar 5 min. voor het einde geluk te het FCEB de stand op 3-2 te brengen. Met deze stand eindigde de wed strijd en zo kon FCEB de puntjes thuis houden. Het dei-de elftal speelde tegen Kronenberg 2. Ze kregen hiervan een 2-0 neder laag te incasseren. Deze stand was al, met de rust bex-eikt. Na de x*ust hebben onze jongens nog gevochten als leeuwen om in deze stand verandering te bx-engen, maar het lukte hun niet. Oostrum 3 had ook wel pech dat hun spil was verhindex-d wegens ziekte, dat een aanmerkelijke ver zwakking betekende. Maar jongens, de volgend keer beter, met nieuwe moed begonnen en de puntjse dan zelf behouden. Zondag 1 jan. zijn er voor de drie elftallen geen competitiewedstrijden te spelen, maar het eerste heeft wel een vriendschappelijke wedstrijd te gen Udenhout om 2 uur te Oostrum. 0o. ^öuy<> Loopt U met plannen rond een bezoek aan uw kinderen te bren gen in CANADA, AMERIKA, AUSTRALIË of NIEUW-ZEELAND Schrijf een kaartje of telefoneer voor een bezoek aan huis en wij zullen u volledig over kosten en mogelijkheden inlichten. Het ver plicht U tot niets. Geen extrakosten. 0o. Molenstraat 225 HELMOND - tel. 04920-2401 PASSAGE-AGENTEN sedert 1868 VERGADERING L.L.T.B. YSSELSTEYN De LLTB te Ysselsteyn hield op 27 dec. jl. haar ledenvergadering. Op deze vergadering werd be sloten om het bestaande magazijn met 12 m uit te breiden. Er werd ook bestuursverkiezing gehouden, waarbij het bestuur in zijn geheel aftredend was. Hei-kiesbaar stelden zich Fr. Claassen, M. Arts, J. Vogels, M. van Ass, S. Lemmens. Niet meer herkies baar stelden zich M. Wismans en L. Arts. Bij de stemmingen wei-den M. Arts, S. Lemmens, M. v. Ass, Fr. Claassen, J. Vogels, Th. v.d. Pas en P.J. Philipsen gekozen. Tot Voorzitter werd gekozen M. Arts. De secretaris dankte de scheiden de voorzitter Wismans en het be stuurslid L. Arts, voor het goede wex-k wat zijn gedaan hebben voor de Boerenbond en bood hun ge schenken aan. Speciaal voorzitter Wismans, die 24 jaar bestuurslid en 15 jaar voor zitter was geweest, werd bedankt en men bood hem een bliivende her innering aan. Ook de Geestelijke adviseur sprak een afscheidswoord tot voorzitter Wismans en L. Arts.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1