WAT KWAAM EHI GONK IEN 'T ALDE JAOR WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zaterdag 31 december 1960 No. 53 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N:V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150625 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (buiten Venray 1.60) 't Is an 't end van en jaor en traditie van dit blad, dat wer is snel werd opgehald, wat ien Rooy hit plats gehad. En jaor liekt lang an 't begin, mer now we ant endje stoan, begriepte nie hoe raozend snel de dage zien vergaon. Niggentien zestig is vurbej mit goej en kwaoje dinge, die wej, ant einde van dat jaor, opnejd wer gon bezinge. Went trouw notierde Peel en Maas wat laeft ient Rodse land; watter gebeurde in dat jaor laasde zaoterdags ien den krant. Ien Rooy zien ok dees 12 mond bliksems gauw vurbej gegaon; watter toe te belaeve viel, viende hieronder staon: 't Was en jaor mit nie veul zon, mer raegen des te mier en dat de boere kankerde, dat hielp ze ok gen zier Was 't jaor te-veur, toe vul te dreug. now ister waterschaaj; die echter nie betale zal 't ministerie van de Quay. Den hebbe ze net vur kersmis nog gauw nar huus gestuurd en van en nej ministerploeg hebbe wej nog niks gehuurd. Mer mitte groëte politiek zun wej nie verder gaon; alliën bekieke we ien ons vers wat ien Venraoy is gedaon. Dat is nie wennig, ge wetter van, 't was en bar goed jaor, zeuveul woninge aster zien gebouwd kwame vroeger gaar nie klaor. Dur werd gebouwd an alle kant dur gement' en partekelier, de laeste wonne vur 't urst die bouwde namelik mier Dat mot ok, went 300 man stori op de wachtliest vur en huus; den woningnoëd is vur ons Rooy nug ail en niel zwaor kruus. Mer as dat zoë now verder göt, dan komme we mit den woningnoëd ok ien 't kommend jaor, toch vur en groët diël klaor. Dan motter er echter ien ons Rooy grond aan te koëpe zien; dat duut as ge dat allemaol huurt, duk aarig wat pien;; Ge biejt te min, ge vraogt te veul, zo klinkt 't van beis kante; de waorheid litter midde ien. Me wet te goed van wante Dat ziede now ien plan West, wor 't hiel nie mekkelik lit, umdat men vroeger mit te laege pries de zaak bedurve hit Mer aster vur den Holteren hoek kapitale werd gegaeve en vur d'uutbreiding van industrie van alles kunt belaeve, dan is 't ok wel te begriepe dat men ien plan West mit de pries hetzelfde wil as elders, mit de rest Mer beginne we mit 't begin toe 't nog januari was; wat kwaam de sneejploeg toe duk hiel aarig goed van pas. Opgeruimd wier toe nie alliën textiel, mer ok de sneej; en ok de baby-sit-centrale kwaam ien den mond derbej. Mer dor was gen ambitie vur, al zien hier babies zat; Rooy hit er ummers ien dit jaor hös twië per dag gehad. Leuns pastoër ging mit pensioen, 't afscheid viel wel zwaor, Pastoër Jonkers stöt dor now vur de Leunse schupkes klaor. De Raod mos verhuuze gaon, de rodzaal wier verbouwd. Braaf is ze toe enne kier of wat naar Damiano toegesjouwd. Oeldere kreeg en Machutusstraat en Hoofdstraot en zo mier mer haaj ok mit de vulnisbelt hiel aarig wat gemier. Wel kwaam de neje urgel klaor, en prachtig instrument; mit dat en mitter gemengd koër is Oeldere'hiel content 't Mannenkoër haj ok al fiest van dur 50 jaor bestaon en hit toe mit het L.S.O. mar efkes saam gedaon We kriege ummers en concert mit soliste en zo mier. De Groëte kerk fungierde goed als concertzaal bej den kier. Ok ien Zuid was ter groët fiest: de neje schol was klaor en op en nej gemeenschapshuis raekene ze 't kommend jaor. Ien Zuid is hiel wat opgebouwd flats en bejaardenhuus; jong en alt vond ient rectoraat en nej en prettig thuus. Ok op de Smakt waster fiest al dun ze 't kalm an umdat ze dor liefst 100 jaor al enne rector han. Ok de doevemelkers van Rooy han 50 jaor bestaon, mer hebbe an dat golde fiest nie bar veul mois gedaon. Pastoer Geerits wier end februaar officieel benoemd ien West en duutter als bouwpastoer hiel aarig goed zien best. Hej hit enne handel opgericht ien zilver, gold en iezer en zelfs van os aid papier werd zien Vredeskerk wiezer. Mer ok 't buuteland duut mit ministers en prelate en aster geld te hale velt wel, halt hum ien de gate. Want zelfs mit enne korte preek wet hej records te slaon nog noiët ister ummers zeveul geld ien de offerschaal gedaon Zien kerk werd en monument al mot tie nog veul s jouwe mer op de hulp van gans Rooy kan ie rustig blïeve bouwe Ja en dan waster Carnaval mit enne optocht en zo mier Venraoy wier geregierd dur 6 prinse dizze kier Gelukkig dat wej dit fiest wer ien Venraoy koste viere Zoë ziedde dat wej langzamerhand toch same werke liere 2 wethalders verloor dur den doëd ons Rooy ient jaor dat göt Wej bidde dat O.L. Hiër ze ien vrede ruste löt Ze hebbe en zwaore taak gehad Rooy wier mit uutgebouwd en vur ons aller Rods gemente dur aege uutgesjouwd. Ien de Vreej kwaam enne Deputé sprak vur de K.V.P. en kreeg metien de vraog nar baeter water mee Ze tobbe dor nog altied dur mitter drugt en mitter water; de oplossing van al dien noëd schient uutgesteld tot later. Ministers ware op bezuuk, trokke en vies gezicht, mer hielde, terug ien Den Haag, 't subsidie-kraantje dicht. Den derde rector kreeg de Vreej ien nog gen 2 jaor tied mer dizze zegge ze ien de Vreej wille we now nie mer kwiet Terwiel ons land zien vreugde haaj um de neje kardinaal opende wej 't wier ok stillekes vur 't urst en neje zaal(tied Waorien de ULO turnen kan, mer ok de partekelier en later an de Langeweg, dun we dat nog enne kier Vur de jeugd wier nog mier gedaon, was ok en rikconcours went de jonges van het patronaat werre trommelaars en tamboers. Hierovver kriege we 't latter nog; we zien nog mar ien Mart toe gaaf Mestricht van de neej huus os wel en mager part: Went mer 44 woninge was wat toegewese wier, mer latter krege we er gelukkig nog en 22 mier Mit de staking ien de bouwerij, haaj Venraoy niks te make Wel huurde we hier toe ien den tied de eierprieze krake Wel wierre winkels uutgebreid of neje hier gebouwd; dur de Venraodse middenstand wier biestig hard gesjouwd, um Rooy nog mier dan 't vroeger dur schon en groëte zake (was, vur de streek, hier tussen Peel en HET centrum te maken. (Maas, Mit verlichting en verget ok niet d'acties van V.V.V. Now klinkt alwer enne neje kreet, die ruupt van Pak toch mee 't Getuugt van neej activiteit, die alliën mer is te prieze. Me hoopt die ien 't kommend jaor ok duk nog te bewieze Mer wej gon terug nar april, toe mosse we bej betale, went de huurbaas kwaam toe vort een-viefde extra hale. De begroeting van ons goej gement bleek ok wer nie te kloppe; er ontbroke liefst op het appèl, zo'n 200.000 moppe Mer me hit nie lang getreurd, is rustig wier gegaon en ien de Vreej is in den tied en kippenfarm ontstaan. Zo'n 10.000 henne dor, doen alles automatisch, en legge eiere bej de vleet, alliën nog wel niet gratis. V.V.V. ziene folder kwaam reclame vur Venraoy make, wees op de schonheid der natuur en andere Rodse zake. We ginge ok nar Durse toe, ovver samewerking praote, wat wej al die jaore lang, te veul hebbe naogelaote. Contact mit Brabant waster nie, lit achter 't Piël-gordien; mer dat werd anders, zej me toe, mar we motte 't nog zien. Nao Paose ginge ze bej 't spoor op-ens automatisiere. Mit wissels en dat ander grei hoeve ze hier nie mer te miere. Nimwege werd 't hoofdkwartier, dor drukke ze op en knöpke, dan zakke de buum ien Oostrum vanzelf op en höpke. We kriege ok enne uure dienst en de statie werd vemejd. zedat ge nie mer op ow face valt, als de trein wer verder rejt. Nao Paose kwaam uut Den Haag heer Schmelzer op bezuuk, den duuj voor de Rodse KVP PBO is uut de duuk. Mer Rooy liet hum ok goed verstaon dat Den Haag niet mot vergaete um dees streek op den tied wat extra's toe te maete Den Haag lit wiet en beslist zo duk zonder ons daorien te kenne. Ze han ons mitte dreugteschaaj hier genist mier meuge verwenne. De winkelvurming ien ons Rooy, wier ien Mei ok flink beprot. En metien wier toe ok uutgemakt dat die hier te wense löt. Wat men mot doen, wet men er niet, noch waor, ien welke straote. 't schient dat ze dat hiel geduns, mer an 't toeval ovverlaote De speeltuin vur de Rodse jeugd kreeg ok een fikse beurt, toe de huur van 't Vlakwaterterrein dur de Raod was goedgekeurd. Dur kwaam en groët hertekamp, en roetsbaan en zo mier. En van de zommer haaj de jeugd dor machtig veul plezier. Ok en camping wier er bejgemakt al was dat wel wat laat Dat comité dat tont zich wel, hiel minse van de daad. Mer vurdat wej dat han mitgemakt waster aarig wat gebeurt; was mit d'uutbreiding van de zaak b.v. Nelissen an de beurt. Dor is de beton zwaor uutgebreid mit strekbenk en zo mier; now makt me de dake vur zo efkes gauw, mar hier. (Maastricht Ok de ambachtschol wier uutgebreid kunter schildere liere gaon, al motte wel dur plats gebrek dicht op elkaar gon staon Ien.Loën wier ien den tied ok 't museum rats vernejd. Nar de opening dur de Prinses was mennigiën benejd. We wierre toe ok wer gesteld, officieel mit veul papiere. Mer wat de resultate zien zal de oekomst nog wel liere. Toe wier 't juni ient land viel Oeldere uut de rej, ien de nej dienstregeling van debus ontbrake ummers zej. Het spel van Lord Baden Powell bestond ok vief tig jaor. De verkenners uut ons Rooy, herdochte dat, ja klaor. Ok wier herdocht, dat 100 jaor Euterpe haaj bestaon; en ien den tied ien ons gement veul vur os hit gedaon. En waek lang ister fiest gevierd dat de 't klonk ower de wei; en vur de concerte en zo mier stont gans Rooy duk ien de rej. De gouverneur braocht 't predikaat „Koninklijk" mit zich mit, terwiel de tamboer-maitre sindsdien enne kolbak hit. De Trommelaere van Roesendeal as en schon en moj besluut van 7 daag plezier en schik marchierde 't fiest toe uut De pelisie kwaam ok ient gewaer um de danszaal leeg te jage, went ien den tied ware doarien te veul, te jonge blage. Mer latter mosse ze zelf gaon nar de Wilhelminastraot 't Kotje onder 't gementehuus was beneje alle maot. Colsen en nog latter Schols kwame B. en W. versterke dat toen wer op volle kracht vur Venraoy kos gaon werke. Ien Cassele wiere buus gebraocht; kumt water uut de kraan, mer den 't hardste neudig hit, wont er te wiet vandaan. En Janson sloeg de urste paol van zien nej en groëte hal; we wachte mer in spanning af, wat of dat werre zal. De zieke mins wier ok bedocht, kos nar en triduum gaon, wier dur de zusters van St. An nog is extra goed gedaon. Mgr. Moors wijdde in juli de kerk op 't Veulen ien; ge had er de versiering en de drukte motte zien. Op de Smakt wier Rector Heynen op-ens provinciaal; ging de N.S. en woning slope, man, dat gaaf me en kabaal. De botterfabriek die groëte hit 't vurrig jaor goed gedaon; met dit jaor zien dur dinger toch aarig schaef gegaon. De vurzitter ging vertrekke, mer liet de radio staon, den ze um bej zien afscheid cadeau toen han gedaon. Latter waster ok gerommel ovver de Venraodse K.I.; den enne zej: ik gaoj nar Horst toe, mer de andere zei: ik nie De stemming scheen nie ien orde, en dat gaaf en groët kabaal; noëit waster bej de twedde stemming zeveul vollek in enne zaal de pers blieft buute staon, de pers mot buute blieve staon, zei 't bestuur, mer 't schient toch, dat ze zelf der naevehit gedaon Mer terug nar juli, toe wier hier enne vierdaagse georganisiert en allerwege vur de examens biestig hard gestudierd. Mgr. Lemmens, Vader Bisschop, is toe van os hingegaen, den vur zien Limburgs bisdom, veul goeds alt hit gedaon. Zienne leste gang, grafwaarts, was enne groëte zege-tocht went dankbaar wier dur Limburg zien werke toe herdocht. En nej fabriek wier ok geopend, van Janssen an de Smakterweg. Ien en ander ging bar plechtig, die dun 't mit champagne, zeg Vurdat er de vacantie kwaam, kwaam 't zwembad-plan ok klaor mer vur dat dat verwezenlijkt werd, dat duurt nog wel wat jaor De tore van de Groëte kerk werd ok wer opgebouwd, umdat de Roois gemaenteraod, d'r 'n ton hit beej gedouwd. 't Hit misschien wel lang geduurd, mer now is alles klaor ze zien al volop an de geng tigge 't einde van dit jaor Plan West kwaam ok ien de krant, ok dat hit lang geduurd, now is de kogel dur de kerk Den Haag hit 't teruggestuurd We zen ow al, 't velt nie mit dor grond te kunnen te. koëpe, toch mot 't, wil de huuzebouw nie in 't honderd loëpe. Mer nog mier planne wierre toen t Rods publiek gemeld, zoë wier van 't groët verkavelings ok al wer neejs verteld. (plan, De grond rond de Lollebeek werd netjes, neej verdaeld, de iendruk van dit groëte plan is gunstig, onverdaeld 't Kumt ien stemming, wier gezeed, ient jaor dat komme zal, en als dat vlot verloëpe zal stekt men weldra dan van wal. Dan was 't kermis ient land, mer vur 't zuver was, was hiël schaakminnend Nederland ien Venraoy te gast Ze han hier 't schaaktoernooi hiël goed organisierd, mennig ander grotter plats hebbe weej en les gelierd Ien Leune was 't ok groët fiëst, de fanfare bestond 40 jaor, natuurlik mieke ze darvur en concours, en zo mier, klaor. Ien Rooy deuj - al was 't laat - Pater Smits zien urste mis. Mar verder was er ien os Rooy dit jaor genne neomist. We sukkelde augustus uut, de K.I. wier 10 jaor en we mieke ien de Inalfa-hal de Limbrato toe mer klaor. Limbrato wel en aarig woord mer toch ok en prestatie. Was vur dees hele streek en prima presentatie. We liete zien, wat we wel han, hier, uut dees hele streek. Dor was vur ieder wat te zien, vur vakman en vur leek. Hoe hier, nao 's orlogsend gewerkt is en gebouwd. Hoe hier op alle terrein verrekkes is gesjouwd. We gave hier en kart je af van gemente' en industrie, van land- en tuinbouw en zo mier van perd en os K.I. De evolutie van ons Rooy hit me hier kunnen merke. En evolutie, waar wej nog alt biestig hard vur motte werke. We kankere en we roddele duk hebbe biestig veul kritiek mer de Limbrato tonde ons „Ien Rooy zit nog muziek Dat zagde ok wer an 't plan dat vur 't centrum is gemakt, dat de culturele vurming van ons Venraoy wer rakt Op de'Holteren Hoek en Maeslers- kumt hopelik 't volgend jaor (koel dit nej culturele centrum dan eindelik ok klaor. Die schouwburg kost en kapitaal en cente, die zien raar, mer zien we goed iengelicht dan ist now vur mekaar. Dit geldt ok vur en ander plan: 't sportpark ien Zuid, dat kost behalve hektares grond ok enne lieve duit. Went voetbalvelde en zo mier kunde hier gar nie mer misse daorum wachte wej mit spanning af wat Den Haag wel zal beslisse. We han gedocht now an dit plan nog en begin te make, mer 't werd dan toch de hocgste tied went 't jaor begint op te rake Congresse halde ze hier nie veul, dor is Rooy nie um bekend, mer de snejers uut 't hiele land, zien hier toch mer verwend. We ginge ter bejevaart nar mit 't Rodse dekenaat; (Maastricht Petje Steeghs wier gedecorierd in Cassels patronaat Van de Paus haaj ie der al iën, now kwaam de Kuninging umdat hej baas was jaorelang, van de fokvereniging Bej 't fiest van de stucadoors hoefde die nie te klage went durre vurzitter Janssen Frans, wier tot ridder toe geslage. Ant gebrek an eleetriciteit miek dit jaor ok en end al koste ien en ander ok 't vollek enne lieve cent. Dat ien de aide stiene tied Rooy Venray al was ontdekte de oudheidkundige kring ien Cassele nog pas Dor vond men van 10.00 jaor nog reste van den tied die ge now goed bewaard ient Roads museum ziet En de neje weg um Veltum um den han we höst vergaete now zien ze 't stuk nar Wanssum toe al bezig uut te maete En de neej fabriek van Barneveld, die ok geopend wier naeve d'in- en verkoëp mikt me nog struif en poeier en zoë mier. En verget ok Inalfa nie mit den groëte neje hal. dat is als ik me nie vergis, de vierd' uutbreiding al. En wer ston er steigers um de bouw wer kumt en stuk duran wej vroege bej hun komst nar hier wor ze al den grond vur nudig han? Wer kumt er en nej fabriek waor ze lieste in zun make mer Venraods industrieterrein begint stiekum op te rake. Daorum wier en stuk bej gekocht al kostte dat veul geld dor is toe ovver ien de raod ok biestig hard gesmeid. Went daorvur mosse we in Berge dor wassie nar verkocht (zien de Raod vulde zich dur die handel- toch wel efkes bekocht. (wies Dur de opening van hun neje bank liet Ysselsteyn zich huure, de boere van dat durrep dor, kunde om de bodschap stuure. Ze bouwe en ze sjouwe dor en breije steeds mar uut dat durrep groeit - 't is en plezier en gut nog alt veuruut. Now werd de weg van de Vreej de Midden Peelweg zo gezeed ok midde dur dat Ysselsteyn nar Horst toe aangeleed. Mer ok de Beekweg werd verbrejd, stöt op ons wegeplan opdat me gauwer weg uut Rooy nar het Westen rejen kan. De kerkdurpe werre uutgebreid kunde ien de planne viende, die B. en W. op 't end van 't jaor nog efkes gauw iendiende. We hebbe planne bej de vleet tigge 't end van 't jaor duk vraogde toch ow aege af, Hoe kriege we 't allemaol klaor? Went asge de begroëting ziet ziet 't er nie moj uut ast Rijk tenminste nie mier geld ient gemente-kiesje duut. De hand- en spandienste - alder- kan ok 't tekort nie dekke, (wets - mer blieft schiens alle kritiek toch zien bestaon nog rekke Al zal de raod op 't end vant jaor dur nog stevig tigge vechte. We geleuve noëit dat ze d'alde burcht nog zulle kunnen slechte. Mer het LSO gave wej wel geld, zien we an onze stand verplicht mer vur en Rods vereniging blief de subsidie-kist mer dicht Wej zien dan bijna an 't end en Rooy dat mikt zich klaor vur enne neje burgervaar, den kumt 't volgend jaor. Went Venraoy rakter now vandaag ziene burgemaester kwiet den dan voort doëdgewoon Mr. A. H. Janssen hiet. Ien 23 jaor hit hej vur Venraoy veul gedaon, dat hit allemaol al uutgebreid in dizze krant gestaon. Dat werd vandaag wer opgehald en allemaol wer gezeet wat hen als burgemaester vur Venraoy deuj en deed. .We hoeve dat dus nie te doen brengen um alliën maar dank vur wat hej deuj vur ons gemente die al die jaore lank. Wej wense um vanaf dees plats dattie lang nog meugt ervare dat Rooy vuruut göt iedere dag al mottut dan duk plare We hebbe enne greep gedaon, veul is hier nie vermeld, toch hope wej dat desondanks dit bitje ow be velt. We zen niks ower 't toniël, ovver culturele zake, ower de jeugd en 't jeugdtoniël da ze now wer verrig make. Wat Rooy nog wil of neudig hit is mer efkes angeroerd mer toch hebbe we wel gezien dat 't aarig hit geboerd. We hebbe toch kunne zien, dat Rooy vol laeve zit en de vuruutgang van ons gement viel ok dit jaor welmit. Vuruutgang motter zien wie stil stöt is verlore, dur samewerking van ons al wurdt den alliën gebore. Ysselsteyn en de kom, 't Veulen en de Smakt, Cassele, en Mersele, en Oeldere mit de Blakt, dat mot saam iën gemente zien, worret goed is um te laeve, dat kan as ieder op zien beurt, wet te neme en te gaeve, zoas de kom en elk gehucht, dat streve mot versterke, zoë motte ok de stande hier vur dat doel samewerke. Dat zal ons Rooy, letter mer op, ok ien de toekomst groeje, en zun de vruchte van dat werk vur ieder van ons bloeje. 't Mot ons aller streve zien de plats, waorien we laeve, op elk gebied, op ieder terrein, ons aller hulp te gaeve. Zodat de naam van ons gement de garantie steeds blieft gaeve, 't ister goed, 't ister schon um ien Venraoy te laeve. We hope, dat 't neje jaor, dat alles ok zal brenge en zulle dur op vurhand vast en borreltje op plenge. We hope dat wat kome göt hiël duudelik en klaor vur ons en vur hiël Rooy zal zien EN ZALIG NEJE JAOR....

Peel en Maas | 1960 | | pagina 3