ESSO PETROLEUM Zijn onze boeren tè gemakkelijk? Het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel Een verzekering voor onge vallen en invaliditeit Kinder postzegel-actie Overpeinzingen Zaterdag 19 november 1960 No. 47 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAAS Hl DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAT WPPKRT A Tl VOOR VPNRAY P1M HM^TPPIfPlVI ADVERTENTIEPRIJS f ei. p^r m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 15M.52 1v VW1\ VL<l^l\m L/IVIO 1 IVLrIVLVIt PRUS PER KWARTAAL 1.4# (ballen Venray 1.69) Twee dingen hebben me verwonderd, aldus een Venrayse boer. Op de eerste plaats de vraag in de kringvergadering der LLTB, om een protest te sturen tegen de afkalvingen van Maasgronden. Op tweede plaats de „herrie" over de K.I Het is lang geleden, Venrayse boeren eens „herrie" maakten en dat er op ergaderingen eens over iets anders gepraat wordt dan over jke melk- en graanprijzen enrayse boer is heus niet iemand die omwille van de sen- of om krantenmensen een plezier te doen telkens opnieuw spektakel wil hebben, maar die toch wel beu was van de z.i. al te grote volgzaamheid en zelfgenoegzaamheid, die vele van onze boerenmensen van tegenwoordig kenmerkt Als leek en buitenstaander kijkt men een tikkeltje verbaasd tegen zo'n bewering aan, maar men oor- dele zelf over het verdere verloop van het gesprek Ik wil allerminst, aldus onze zegsman, de verhouding Horst-Ven- ray in het geding brengen, maar wel wijzen op enkele frappante din gen, die in zich aanwijzingen zijn van mijn stelling, dat wij als Ven rayse boeren het veel te gemakke lijk nemen. We kankeren en klagen, dat in Horst b.v. al het onderwijs wordt samengetrokken. Landbouwwinterschool, tuin- bouwvakschool, pluimveevakschool, proefbedrijven, champignon - cen trum, om maar enkele dingen te noemen, zijn allemaal in Horst te recht gekomen. Nu heeft Horst zeer zeker goede vrienden bij de instanties die hier over te beslissen hebben, maar zon der moeite is een en ander niet tot stand gekomen. En met die moeite heeft Horst die centra te pakken gekregen. Verxray, dat een land bouwcentrum bij uitstek wil zijn, heeft daarvan niets Hebt U over deze kwestie al ooit in een kringvergadeing horen spe ken, voordat het zover was? Men klaagt dat Horst de fokdagen heeft en dat Venray zich liet af schepen met dure tentoonstellingen. Maar men vertelt dus al, dat men zich liet afschepen Wij in Venray hebben jaren ge praat over de bouw van een K.I.- stal met toebehoren. We hebben onze mooiste tijd verpraat en ver handeld en „midden tussen de bloemkool" heeft men in Horst dit voorname centrum wel durven bouwen en nu kan Venray Laten we niet verder uitweiden over dit punt, maar het bewijst al weer dat de Venrayse boer zeker t.o.v. zijn Horster collega nog al 'ns het hoofd heeft moeten buigen. Waarom? Onze zegsman gooide het op de eerste plaats aan de lef en de on dernemingsgeest v. d. Horster boer. Een boer, die vast hield wat hij had, maar daarnaast oók het kapi taal en de durf had om dit ook op ander ten*ein productief te maken. Die een teeltvergunning vroeg en zelfs durfde kopen en kassen durfde zetten en er niet slecht bij gevaren is. Op de tweede plaats onderwijs. Al kijkt men zich misschien blind op het feit, dat er meer Venrayse dan Horster jonge boeren de mid delbare landbouwschool aldaar be zoeken, toch is het onze zegsman zijn heilige overtuiging, dat de Ven rayse boer over het algemen zijn ontwikkeling niet aanpast aan de veranderde tijden en dat nog te veel jongeren alleen maar genoegen ne men met wat ze op de lagere land en tuinbouwschool leren en niet door hebben, dat dit slechts een basis-onderwijs is. Een boerderij is geen fabriek, zeggen velen en ze hebben gelijk, als ze daarmede bedoelen, dat de productie van nog heel wat meer factoren afhankelijk is dan van zo veel man-uren en machine-uren. Maar ze hebben ongelijk als ze menen, dat daarom hun bedrijf niet zo efficiënt, zo economisch of om het platter te zeggen „zo uitge kookt'" mogelijk beheerd moet worg den. Dat betekent behalve op de kleintjes letten, ook nog een heel wat bredere ontwikkeling dan 30-40 jaren geleden Er zullen in de toekomst slacht offers gaan vallen onder onze boeren, als ze niet in de gaten heb ben, dat de tyden veranderen en dat wij mee moeten veranderen. Er wordt z.i. op de kringvergade ring te veel gepraat over dingen, die men in Boer en Tuinder al ge lezen heeft of nog lezen kan, of die op andere vergaderingen nog uitge breider naar voren komen. Maar over de problemen van deze streek hoort men zo weinig zeggen. De afkalving van de maasgronden werden tussendoor in de rond vraag behandeld en het ruilverka velingsplan Lollebeek werd bij de inleiding even vernoemd. Maar is over beide punten geen hele verga- dring te houden. Evenals over ont wikkelingsmogelijkheden van de jeugd, van hun sport en spel, van wegen en waterlossingen, van breed boerenbeleid in eigen streek. Deze onderwerpen komen nooit ter sprake en toch zijn ze van emi nent belang, ook al om de onder linge band te versterken in een ge bied dat in tegenstelling tot vroe ger niet meer zijn hoofdbestaan vindt in de landbouw en waarin voor de toekomst naar de overtui ging van onze zegsman de specia lisatie meer en meer kippenfarms, tuinbouwkassen, boomgaarden e.d. zal brengen Over deze problemen hoort men te weinig praten, zoals men ook te weinig in boeren-kringen hoort praten over een aanleg van een nieuwe verkeersweg Hox'st-Venray, over aanleg van industrieterreinen, de grondprijzen in deze buurt, de vrijwillige ruilverkavelingover die honderd-en-een dingen, waarin de Venrayse boer belang heeft in eigen streek en plaats. Met alle eerbied voor wat men in het Landbouwhuis te Roermond doet voor de land-en tuinbouw in deze streek het is beslist zo, dat Roermond alles in orde maakt. Eigen initiatief wordt ook daar ge waardeerd en gehonoreerd Met alle respect voor wat in Ven ray tot stand is gebracht en nog tot stand gebracht wordt, vraagt men zich van de andere kant echter wel af of onze boeren niet te veel op de met rechte en ere verworven zege palmen blijven rusten en het ver dere werk overlaten aan enkele toch al zwaar belastte voor mannen, die het al erg bont moeten maken als er eens protesten ko men Trekt men zich niet teveel terug in een huisje gebouwd op zelfge noegzaamheid en in het trouwe ge loof aan wat anderen als goed en heilig voorschrijven Tot zover dan deze Venrayse boer, die in een onbewaakt ogenblik van zijn hart geen moordkuil maak te, maar recht van de lever boven staande ontboezeming weg gaf, die misschien aan de ene kant wat overdreven, van de andere kant wellicht tot zelfonderzoek zal lei den. Voor een buitenstaander is het zeer moeilijk verder te zien dan de voorgevel, die wat Venray betreft, heus de moeite waard is. Wat ech ter achter deze gevel zit, weten de mensen van het vak het beste zelf. Misschien noemen zij het boven staande onzin, maar misschien zal het hen ook vergaan als ons, toen wij enkele anderen deze ontboeze mingen voorlegden en tot onze ver bazing te horen kregen: In vele din gen heeft hij gelijk Als dit zo is, geloven wij, dat het zaak is, dat onze boeren dit alles toch eens ernstig bepraten en onder de loupe nemen Tot hun en ons aller voordeel In een fors boekwerk biedt de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Limburg haar jaar verslag 1959 aan. Al is veel wat daarin vermeld staat reeds uitvoerig behandeld in verschillende artikelen in de loop van 1959, toch is het interessant door middel van dit boek zo'n af^ gelopen jaar weer eens terug te halen. Ën we moeten erkennen, dat in 1959, waarin de verslagen over nijverheid verkeer en handel zo buitengewoon optimistisch zijn, veel werk verzet is. Niet alleen blijken de gewone werkzaamheden der Kamer bij de uitvoering van wetten en besluiten ieder jaar meerdere en grotere eisen te stellen, maar ook op algemeen terrein blijft de Kamer hameren op voorname en belangrijke punten van deze streek. De weg Venlo-Eindhoven, ruim telijke ordening, Maas Rijnverbin ding zijn maar enkele punten, waarbij de Kamer de Centrale Overheid telkens iopnieuw wijst op haar plichten en op de wensen, die te dien aanzien hier leven. Maar nogmaals, hiervan is al in verschillende artikelen in de loop van het afgelopen jaar geattendeerd en we kunnen dus volstaan met op te merken, dat ook dit verslag dui delijk blijkt, dat 1959 voor handel, verkeer en nijverheid een zeer goed jaar is geweest. Dat daarnaast uit dit verslag ook nog weer eens ten overvloede naar voren komt, dat bij de grote pxuble- men op velerlei gebied, die in Nrd.- Limburg zijn op te lossen, ook de Kamer van Koophandel een wezen lijk aandeel heeft. We hebben uit dit verslag enkele statistische gegevens geput, die U hiex-onder vermeld vindt en die o.i. beslist de moeite waard zijn eens nader bekeken te worden. Als we tenslotte nog een wens naar voren mogen brengen, dan is het dat Venray iets beter in de samenstelling der Kamer naar voren zou mogen komen. De heer Fr. Janssen als vertegenwoordi ger van het ambacht en de heer H. Verheugen als vertegenwoor diger van de Horeca, zullen on getwijfeld Venray waardig ver tegenwoordigen, maar in de groep detailhandel en industrie zouden wy graag nog enkele andere Ven rayse gezichten zien STATISTIEK Venray met zijn oppervlakte van 146,12 km2 is verreweg de grootste gemeente van Limburg; (Maastricht 34,24, Heerlen 34,10, Sittard 21, Roermond 12,19, Venlo 44,71, Bergen 122,26). Toch wonen hier nog 143,4 men sen op een vierkante kilometer, ter wijl b.v. Sevenum er nog geen 96 op heeft, Wanssum 118, Bergen 83. Vex"schillende gemeenten in het district der K. v. K. hebben geen koopavond o.a.. Verxlo, Arcen, Gen nep, Grubbenvorst, Kessel, Otter- sum en Sevenum, kermen hem wel, maar dan tot 22 uur. Slechts Ven ray en Belfeld sluiten om 21 uur. In Venray bedroeg het aantal aansluitingen op electriciteit op 31 dec. 1958: 3.263.Einde 1959 was dat opgelopen tot 3.422. Het totale stroomverbxuik steeg van 6.096.000 kWh tot 6 531.00 kWh in I960. In 1958 werden door de Zuid ooster op de lijn Venray-Boxmeer v.v. 61.243 personen vervoerd. In 1959 58.448. Op de lijn Venray-Horst-Venlo v.v. in 1958 533.924, in 1959 574.148. Via de Maasdorpen werden in 1958 255.418 personen vervoerd. In 1959 waren het er 245.298. Van Well naar Venx-ay v.v. reis den in 1958 25.858 mensen, maar in 1959 waren dat er 33.289. Van het station Venray vertrok ken 146.000 mensen in 1959. Over 1958 zijn geen schattingen bekend. In Venx-ay wex'den voor 305.159 postzegels verkocht in 1959 en bijna 9.500 telegrammen verzonden en ontvangen. Waren er eind 1958 771 telefoon aansluitingen in onze gemeente, in 1959 waren het er 862 en bovendien stonden er nog 11 op de wachtlijst. Het aantal aangeslotenen op de draad-omroep liep terug van 393 in 1958 tot 339 in 1959. Het aantal leerlingen aan de La gere Technische Dagschool alhier, liep weliswaar op van 241 tot 282 in 1959, maar het percentage ligt toch onder het Limburgs gemiddelde en kent niet de groei die het Tech nisch onderwijs elders in onze pro vincie kent. Het Technisch avondonderwijs bleef hetzelfde aantal behouden nl. 90, maar ook hier niet die vooruit gang die andere plaatselijke scho len boekten. In Wanssum werden in 1957 131 schepen geladen met in totaal 39.265 ton eii 544 schepen gelost met 109.188 ton. In 1958 waren deze cijfers resp. 89 - 52.593, 613 en 131.670. In 1959 waren er 67 27.062 en 775 met 168.500 ton. In dat laatste jaar viel op, dat hiervan 42.964 ton zand gelost werd, 30.945 ton kunstmest en 94.591 ton graan Werden in 1957 bijna 26.000 ton bieten geladen, in 1958 waren het er 50.000 ton: In 1959 zakte de bieten af tot 24.500 ton. De groei der beroepsbevolking van 1958 op 1959 volgde in het gewestelijk arbeidsbux-eau de lan delijke stijging van 1%. Ze groeide nl. uit van 5.900 in 1958 tot 6.000 in 1959. In Venray waren in 1959 353 nij- verheidsbedrijven gevestigd, waar in 2.315 man en 305 vrouwen werk- ten. Een toename sinds 1958 van 165 mannen en 15 vrouwen. voor oliehaard de haardolie met het hoogste rendement ^sso) méér warmte minder roet zuinig VISSERS OLIEHANDEL HORST (L) - TEL. 04709-1067 In de sector diensten werkten 1600 mannen en 950 vrouwen (50 mannen en 15 vrouwen meer dan in 1958). In de landbouw werkten 2.265 mannen en 1.425 vrouwen, maar dit waren 10 mannen en 5 vrouwen minder dan in 1958. Tot dusverre bestaan er drie on gevallenwetten, en de zee-ongeval lenwet. De sociale verzekeringsraad heeft geadviseerd er een „arbeidsonge schiktheidverzekering" (nu al afge kort tot a.o.v.) van te maken, onver schillig of die door een ongeval in dienstbetrekking dan wel door een andere oorzaak is ontstaan. Deze uitkering moet worden ge koppeld aan het loon, dat de ver- verzekerde vex-diende. Duurt de ax*- beidsongeschiktheid langer dan 2 jaar, dan dient zij gebonden te wor den aan de loonontwikkeling. HOE ZAL HET DAN WORDEN? In het kort komt het advies op het volgende neer: De vex-zekering geldt voor alle loontrekkenden beneden 65 jaar. In dien een loontrekkende overgaat naar een zelfstandig beroep, kan hij zich vrijwillig blijven verzekeren. De ambtenaren zullen eveneens onder deze verzekering komen te vallen. De uitkering bij volledige arbeids ongeschiktheid zal voor de eerste 26 weken 80% van het dagloon be dragen daarna 70%. Bij gedeeltelijke ax-beidsonge- schiktheid wox-dt een evenredige uitkering gegeven. Kan de gedeel telijke arbeidsongeschiktheid niet precies worden berekend, dan wordt de invaliditeit geschat in een be paalde klasse. Deze schatting komt dan neer op 35% bij een arbeids ongeschiktheid van 25 tot 50% en bij een arbeidsongeschiktheid van 50 tot 75%. OOK REVALIDATIE De bedrijfsverenigingen, belast met de uitkeringen, hebben het x-echt gedurende de eerste twee ja ren uitkeringen te geven boven de vastgestelde minima. Er bestaat een mogelijkheid de kosten voor medische behandeling en revalidatie vergoed te krijgen. Voor elk geval zullen de bedrijfs verenigingen gedurende de eerste 2 jaren uitkeringen geven. Werkgevers en werknemex-s zul len gezamenlijk een premie moeten gaan betalen, variërende voor de verschillende bedrijfstakken. In dien de uitkeringen langer dan twee jaren duren, wordt een uniforme premie geheven. Er bestaat een meerderheid en 'n minderheid in de sociale verzeke- ringsx*aad. Eerstgenoemde wil de be drijf svex-enigingen in staat stellen er een eigen medisch apparaat op na te houden, desnoods tezamen met een of meer andere bedrijfs verenigingen, een medische dienst in te richten. De andere groep de mindex-heid dus, is een voorstander van slechts één medische dienst voor alle be- drij fs verenigingen. WIJZIGINGEN ZIEKTEWET De sociale verzekeringsraad acht de tijd nog niet gekomen ook de ziektewet onder de bepalingen van de nieuwe arbeidsongeschiktheids verzekering te doen vallen, omdat de ziektewet een loongrens kent en tevens gebonden is aan de zieken fondsverzekering. De verzekeringsraad stelt echter enkele wijzigingen voor in de ziek tewet. Deze komen neer op een inkorting van de uitkeringsduur van 52 tot 26 weken, daarna heeft overbrenging plaats naar de a.o.v. De verzekerde behoudt dan echter de eerste 26 weken eveneens zijn 80%. Dit betekent echter, dat alleen bij algehele arbeidsongeschiktheid de vex-zekerde dezelfde rechten behoudt maar bij gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid krijgt hij vanaf het ogen blik dat hij onder de a.o.v. komt te vallen (dus na 26 weken) een klei nere uitkering. Moeilijkheden kunnen ontstaan door de bepaling, dat er geen on derscheid meer gemaakt zal wor den tussen ziekten uit dezelfde oor zaak en ziekten uit verschillende oorzaken. OVERGANGSBEPALING De sociale verzekeringsraad is voorstander van het behoud van de rechten ontleent aan de ongevallen wetten voor hen die er nu van trek ken. De uitkering echter zal moe ten worden herzien en moeten wox*- den gebracht op het peil van de nieuwe uitkeringen. Deze verho ging zal echter op 65-jarige leeftijd vervallen. Eveneens krijgen zij die nu rente ontvangen op grond van arbeidson geschiktheid van minder dan 25% de verhoging niet. De reeds ingegane renten van de invaliditeitswet zullen ook worden vehoogd voor hen die nog geen 65 jaar zijn Gedacht is hierbij aan een uitkering van 60% van het loon van een ongeschoolde arbeider. Dit komt, gezien de tegenwoordige loon- verhoudingen neer op een alge mene verhoging van de rente tot f 2400, dit bedrag kan oplopen tot 2880 bij een andere schatting van de invaliditeit. VOOR- EN NADELEN Er zijn vóóx*- en nadelen op te sommen. Enkele willen wij noe men. De verzekering is in beginsel uitsluitend op een vergoeding van loonderving gericht. Dat is een ver slechtering, zo ook het feit dat er geen uitkering meer zal worden ge geven aan de nabestaanden, wat in de bestaande ongevallenwet wel het geval is. Ook is het onbegrijpelijk, waarom de uitkering moet eindigen op 65-jarige leeftijd. Een voordeel is, dat de uitkerin gen voor bejaarden en weduwen en wezen thans geregeld zijn. Tenslotte blijkt uit het advies, dat het recht op geneeskundige en heel kundige behandeling bij een onge val komt te vervallen. Valt de betrokkene echter onder het ziekenfondsbesluit, dan is dit geen nadeel, maar valt hij er niet onder, omdat hij boven de loongrens is, dan kan het een nadeel ople- vex*en. Nadelig is ook, dat de uit kering bij een ongeval dat minder dan 25% arbeidsongeschiktheid tot gevolg heeft, komt te vervallen. Het is gelukkig nog maar een ad vies. De minister moet nog een wetsontwerp opstellen, dat mogelijk geheel of gedeeltelijk afwijkt van deze opvatting. Wij mogen hopen, dat de nadelige bepalingen er niet in worden overgenomen en dat er één wet kan komen die niet alleen deze ongevallenwetten doch ook de ziektewet tezamen regelt. Maandagmorgen had op het post kantoor een kleine plechtigheid plaats toen de heer Bux-gemeester, vex-gezeld van zijn echtgenote de eerste kinderpostzegels kwam kopen aan het tentje, dat in de hal van het postkantoor voor dit doel is opge slagen. Sinds 1923 worden nu de kinder postzegels verkocht, met een onder breking onder de oorlog. Vooral na de oorlog is de kin derpostzegel bekend geworden, toen overal plaatselijke comité's werden opgericht, die het hunne er toe bij droegen deze zegels meer bekend heid te geven. In 1950 werd onder voorzitter schap van Mevr. Janssen-Westen, ook in Veru-ay een comité opgex'icht, dat zich ten doel stelde de verkoop te stimuleren. Dat dit in de afge lopen jaren wel gelukt is, blijkt uit de opbrèngsten, die ieder jaar stij gen. Door de schoolkinderen werd in 1950 527,50 aan zegels vex'kocht. Dit jaar was dat 3.372. Op het postkantoor werden in 1950 voor 831,36 aan kinderzegels verkocht. In 1960 bedroeg dat 1.909. De mensen van het eerste uur: Mevr. v. Dongen, de heren A. Jans sen (Oostrum en thans voorzitter) en P Snoeks directeur P.T.T. zul len thans probex-en met de dames Bloemen-Gerards, Laurensse-de Beaumont, Nelissen-Smit, om voor de toekomst deze actie nog beter te doen slagen. PLAN ZUID Men heeft een fantastisch uitzicht als men 3 hoog ergens in de flats in plan Zuid op zijn gemak zo rond zit te kijken. Het is wel een hele klim, maar men went er nog al eens aan. Waar men echter niet aan went, dat is, dat 's nachts in de trappenhuizen de electrische verlichting automa tisch uitgaat. Moet men om een of andere reden er uit dan staat men in het donker in een nog al betrekkelijk hoog trappenhuis en moet men met lu cifers of ander materiaal voor ver lichting zorgen. Men gaat gewoonlijk 's nachts niet voor de lol op stap, maar om een dokter of vroedvrouw te waar schuwen en de toch al zenuwachtige mijnheer of dame loopt dan gerede kans zijn nek te breken van al die trappen. Is er geen mogelijkheid, die nacht verlichting door te laten branden, zonder dat dit fantastische kapita len gaat kosten? En zou de PTT misschien de ser vice zo ver door kunnen voeren, dat in deze buurten een openbare tele fooncel komt? Het is namelijk een heel karwei van 3 hoog naar het postkantoor te moeten wandelen om iemand op te bellen. NETJES ZIJN De Stichting Recreatie gaat vol gend jaar een nationale campagne voeren tegen de vervuiling van onze steden en dorpen. Wie gemeend zou hebben, dat zo iets in ons nette Nederland niet no dig is. kan in zijn eigen plaats zich van het tegendeel overtuigen. We praten dan nog niet eens van het puin en de afval, die men uit gerekend op de mooiste plekjes langs bos en hei deponeert, zoals achter het Ziekenhuis, de Hoopweg e.d. Of dat inderdaad onnadenkend gebeurd en achteloos, zoals genoem de Stichting meent, wagen we te betwijfelen. Men kiepert welbewust daar de rommel neer en men in- teresseex't zich er niet voor dat men daardoor de mooiste plekjes be derft als men maar van de rommel af is. Want de puinplaats is te ver. Maar ook rond onze patates-frites kramen en automatieken viert de smeex-lapperij hoogtij. Lege zakjes, klodders mayonnaise, stukken aardappels en vis tonen aan, dat Venrays jeugd haar maal tijd wel op uitbundige wijze weet te versieren. En 's maandags na de markt moeten eex-st de straten vol papier en afval liggen, voordat men aan de schoonmaak gaat beginnen. Achteloosheid, slordigheid Misschien dat de volgende ware gebeurtenis ons iets leren. Afgelo pen zomer ging een heel stel jon gelui in een volgepakte wagen al kamperende naar Zwitserland. En men was goed en wel de Zwitserse grens over, toen men langs een markt kwam, waar o.m. sinaas appelen, bananen e.d. voor het ont bijt gekocht werden. En zittende in hun auto werd dat ontbijt genoten waarbij de schillen door het raam uitvlogen Maar toen men dan verder wou rijden verscheen er een levensgrote Zwitsese politie-agent ten tonele, die genoemde jongelui in plat- Zwitsers vertelde, dat ook in Zwit serland men niet de dank voor het aangenaam verpozen de straten ver ontreinigd met de schillen en de do zen. Zo zag men toen op een van de weinig schone zomerdagen een vijf tal Venrayse jongens in Bazel bezig de restanten van hun ontbijt van de straat op te rapen, de papieren en de schillen wegdragend naar 'n ver verwijderde prullebak. Op een camping is het hen later nog een keer overkomen, maar ook toen werden ze vriendelijk doch dxdngend uitgenodigd om hun rom mel behoorlijk op te ruimen Deze jongelui, afkomstig uit het netste land ter wereld, hebben hun lesje gehad. Maar verschillende an dere Venraynaars moesten dit lesje ook eens krijgen. Hier in eigen plaats, waar ze rustig verder gaan met mayonnaise te klodderen en etalage-ruiten vol te smeren met frites. Want hier schijnt dat alle maal te mogen NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. L. COENEN Hensseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bxireau voor de Kom. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788262 KIJKERS EN LUISTERAARS Omstreeks het eind van 'deze maand zal in Nederland van elke vier huishoudingen er één over een televisietoestel beschikken. Op 1 november jl. bedroeg het aantal aangegeven tv-toestellen 760.115 tegen 737.522 op 1 oktober van dit jaar (t/m 14 nov.: 760.182), in totaal wex'den in de eerste tien maanden van 1960 xuim 175.000 tv- ontvangers gex-egistreerd, d.w.z. bij na elf procent meer dan in het cor responderende tijdvak van 1959. Het aantal geregistreerde xadio- toestellen daalde in de afgelopen maand van 2.649,208 tot 2.647.577. Dit houdt verband met het feit, dat op grond van de Luistergeldbe schikking 1960 niet alle radiotoe stellen meer behoeven te worden aangegeven, waardoor 't aantal ge registreerde ontvangers thans niet meer overeenstemt met het aantal in gebruik zijnde toestellen. Er waren op 1 november 480.087 aansluitingen op de draadomroep tegen 480.750 op 1 oktober jl.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1