Chemisch reinigen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Missie-tentoonstelling en Fancy Fair op 5, 6 en 7 nov. Woningbouw in Plan West.... Geestelijk artikel depolitierechter SPORT Cleaning Shop Express 1 2- 0.80 1.50 f 1.75 f 4.- GEBR. MICHIELS, Patersstraat Film-nieuws Poppen-actie Overpeinzingen Zaterdag 5 november 1960 No. 45 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 15*6.52 m.m. ABONNEMENTS- .4* (balten Venraj 1.6*) De afgelopen weken heeft U in dit blad al verschillende aankondigin gen kunnen lezen van de Missie-ten toonstelling en Fancy-fair, die vanaf zaterdag 5 nov. te 6 uur 's middags tot en met maandag 7 nov. in Huize San Damiano gehouden worden. Het betreft een tentoonstelling, die georganiseerd wordt door de Missie- naaikrans St. Elisabeth, een onder deel van de Derde Orde-communi teit in Venray. Enkele jaren geleden is bij een aantal dames het initiatief ontstaan om de Venrayse missionarissen daadwerkelijk bij te staan. En wat kunnen dames beter dan naaien! Elke woensdagavond komen zij bijeen om voor ons paramenten, sto le, ziekenbeurzenkortom alles te maken wat voor een passende viering van de liturgie gevraagd wordt. Hoe nodig dit werk is, moge blijken uit dit ene voorbeeld. In mijn parochiekerkje in Brazilië heb ik gedurende de gehele vasten tijd in een wit kazuifel de H. Mis gelezen. Om de eenvoudige reden, dat ik zegge en schrijve maar één kazuifel bezit. Misschien ben ik hier- mee nog gelukkig te noemen. An deren hebben het soms nog minder. Het werk van de missie-naaikrans is dus van kapitaal belang. Het vervaardigen van paramenten en andere altaarbenodigdheden gaat echter niet zonder materiaal. Nu is het een lapje stof voor dit, dan weer een klosje garen voor dat. U be grijpt het. De dames kunnen natuur lijk niet alles alleen bekostigen. Dat zou te duur worden. Daarom wil de Missie-naaikrans door de expositie van haar werkstukken en door een fancy-fair de nodige gelden bijeen brengen om haar werk te kunnen voortzetten. In ditzelfde kader heeft zij de laatste 3 weken ook al een loterij op touw gezet waarvan de trekking op zondagavond 6 nov. eveneens in Huize San Damiano zal plaatsvin den. Het lijkt mij niet nodig U uitge> breid aan te sporen om de tentoon stelling en de fancy-fair te bezoe ken. Mede namens de andere Ven rayse missionarissen vraag ik U: Gaat eens kijken naar wat de mis- sionaaikrans voor ons doet. Hun werk is goud waard. PATER HELENO SMITS o.f.m. Door plaatsgebrek hebben wij vo rige week geen aandacht kunnen schenken aan een opmerking van het raadslid de Bruyn in de rond vraag van de laatste gemeente raadsvergadering. In deze rondvraag stelde de heer de Bruyn de kwestie woningbouw aan de orde, mede naar aanleiding van op- en aanmerkingen van an dere raadsleden over het betrachten van zuinigheid in plan West, .waar door wellicht de bouwgorndprijzen daar ter plaatse zo laag mogelijk zullen worden gehouden. De heer de Bniyrj. stelde, dat de verwezenlijking van plan West Waarschijnlijk nog wel even op zich zal laten wachten, en dat daardoor het gebrek aan bouwgrond nog wel even zal duren. Tot dan zal men im mers ook dienen te wachten met de bouw van z.g. woningwetwoningen, omdat niemand reeds nu kan zeggen wat daar de grondprijzen zullen worden. Bovendien zal het gebrek aan grond juist voor de bouw van wo ningwetwoningen voorlopig toch nog blijven bestaan, zeker indien de industrie-uitbreiding de eerstkomen de jaren dit tempo blijft volgen. Hij vroeg zich derhalve af of het niet juist was, dat de gemeente een uit breidingsplan zou opzetten voor het stuk grond, gelegen tussen Akker- weg, Maasheseweg, Odastraat en Willemstraat. Een stuk, betrekkelijk dicht bij het industrieterrein, be trekkelijk dicht bij het centrum en hierover behoeft slechts met enkele eigenaren onderhandeld te worden, omdat in tegenstellng tot plan West, dat in honderden kleine stukjes is opgedeeld, hier slechts enkele eige naren grote stukken hebben liggen. Dit stuk is prima geschikt voor woningbouw en gezien de situatie zal ontsluiting geen exhorbitante eisen stellen, die de grondprijzen la ter zal opjagen Wethouder Colsen beloofde een eh ander in studie te nemen en men zal er binnenkort meer van horen. 0— Tegen de redenatie van de heer de Bruyn is weinig in te brengen. Genoemd stuk is, voor zover wij dat kunnen beoordelen, zeer ge schikt voor woningbouw en de ont sluiting ,plus de aanleg van utili— teitswerken zal zeker mindey kosten dan b.v. in plan West. Maar toch hebben wij bezwaren tegen deze gang van zaken Hoewel het zeker is, dat genoemd stuk eerlang gebruikt zal moeten worden voor uitbreiding van het centrum ,is de manier waarop dit gebeurd toch wel even het bekijken waard. Na de oorlog kregen we een her bouwplan voor de kom een een uit breidingsplan in Oost Na 10 jaren met deze plannen ge werkt te hebben moeten we consta teren, dat het herbouwplan thans reeds zeer verouderd is, in ieder ge val fouten en feilen vertoond, die echter nog steeds niet door een nieuw plan verbeterd en achter haald zijn. Plan Oost is grotendeels volgens de plannen uitgevoerd. Maar zo even gauw tussen door heeft men in een heel andere uithoek van de kom het Desselke omgetoverd tot enkele wijken, die daar wel wat verloren lagen midden in het landbouwge bied. Maar goed. Oost en Desselke waren volgebouwd en plan West werd ontworpen. Er werd zelfs een deel van gerealiseerd zijnde de wo ningbouw rond de Henseniusschool. Maar met de stedebouwkundige verdween het overige van plan West, om eerst voor een maand weer te voorschijn te komen, nu in een heel andere versie Intussen echter is hals-over-kop, mede door de Patersparochie plan Zud in het leven geroepen en zelfs grotendeels gerealiseerdDat was dan noodzakelijk evenals inder tijd het Desselke. Al zijn we beslist geen voorstan der van star vasthouden aan alle mogelijke begrip er voor dat er zich situaties kunnen voordoen, waardoor eenmaal opgestelde plannen uitge steld of veranderd worden, het wordt ets anders als men hiervan 'n gewoonte gaat maken. Dan is de grote lijn verdwenen en krijgt men met heel andere situaties te maken, dan waarmede in het verleden een planning is opgemaakt. Met plan West zal b.v. het nieuwe kotn-plan terdege rekening moe ten houden. Even zo goed met het plan Akkerweg. Maar hier ligt men plotseling weer met twee fronten te maken en daar moet men altijd voorzichtig mee zijn. Dat men reeds nu het oog richt voor de verre toekomst op de grond ten Noorden van de Akkerweg ac- coord. Maar dit mag nooit gaan ten koste van plan West. Het verleden heeft geleerd dat die kans groot is. Laten we in 's hemelsnaam eerst toch zorgen, dat nu eindelijk het tweede gedeelte van plan West ver wezenlijkt wordt. Dat het derde gedeelte zo gauw mogelijk ter tafel komt en laten we dan zorgen de Akkerweg klaar te hebben. Maar laten we ons aan een volgorde houden die ook de daar bij betrokken andere plannen een reëele kans geeft op verwezennlij- kng WAAROM ZOOVEEL DRUKTE TEGEN DE COÖPERATIEVE LIJKVERBRANDING? Bij het toenemend aantal crema toria in ons land en bij het toene mend aantal leden van de Vereni gingen voor coöperatieve lijkver branding gaan in deze maand no vember, de maand van de herden king der doden onze gedachten uit naar ons katholiek verzet tegen de lijkverbranding. Als katholieken mogen we daar niet aan meedoen, wij weten het al lemaal. De Kerk is behoorlijk radicaal in haar strafen tegen allen, die aan lijkverbranding zouden willen doen. Het is misschien daarom vooral, dat wij met de protestanten ons zoveel mogelijk ertegen verzetten, dat de lijkverbranding eeQ gewone zaak in ons rechtsleven wordt. Natuurlijk, dat verzet heeft zin. Heeft misschien weer een andere zin van hondrd jaar geleden, toen de vrijmetselarij de felle bestrijdster van de Kerk was om haar practijk van begrafenis. Maar het ging toen meer tegen de leer der Kerk over de Verrijzenis ,dan om de crematie zelf. Die strijd is geluwd. Er voor in de plaats gekomen is een wijdversprei de mentaliteit, een levenshouding van totaal gebrek aan belangstel ling voor wat er nou eigenlijk na de dood gebeurt. Ik vraag me af of die mentaliteit zich ook niet een beetje van ons meester gemaakt heeft. Natuurlijk geloven wij in de Ver rijzenis van het Lichaam. Maar het is een ding dat héél ver weg ligt. U weet wel op de „Jongste Dag". Nou, en dat is ver. En we weten ook dat we dood gaan. We lezen dagelijks de overlijdens-advertenties, krijgen rouwkaarten en zien af en toe een stoet langs de straten trekken. Even stoppen, pet af. Doorlopen. Maar wat ligt nu eigenlijk tussen de dood van nu en de „Jongste Dag"? Het zijn alleen maar de Spiritis ten ook weer een groep die met de Kerk op gespannen voet staat) die pogen te leven in de gemeenschap met de overledenen, die geloven in een werkelijk bestaan na de dood. Zoals ook de z.g. heidenen in Afrika en Nieuw-Guinea nog doen. Maar wij, die geloven in de Ver rijzenis wat doen wij? Er zijn er. maar heel weinigen, die denken aan de enorme werkelijk heid welke zich aan ons gezicht, aan ons gehoor en aan onze aandacht onttrekt. Die legers van zaligen en heiligen, mensen die eens dood gegaan zijn en begraven vormen een enorme massa, groter dan alle miljoenen, die vandaag op aarde leven. Of ze nu in de rimboe gestorven zijn of op een mooi praalbed of men hun kno- kels nog ergens bewaard heeft, of- dat die al lang vergaan zijn, die mensen leven. En hoe leven zij! Ik geloof dat we echt jaloers op ze kunnen zijn, met uitzondering natuurlijk van hen die „hel" hebben gekregen, of van hen die nog een loutering moeten doorstaan. Maar de enorme massa leeft echt, bewust, volop in een onuitsprekelijk geluk en een onuitsprekelijke glorie. Als we eens begonnen ons daar over meer op te winden, ons op die werkelijkheid meer te concentreren. Als we eens blij waren over die naderende glorie die haast voor het grijpen ligt. Binnen een paar jaren! Mij dunkt dat alles zou waarde voller zijn dan ons zo dik te maken tegen die mensen die helaas die blijde hoop niet bezitten. En die dus maar liever aan de coöperatieve lijk- verbrandng hun wekelijkse contri butie betalen. Hij was een eenzame jongeman, 'n beetje bleu en schuchter, zo'n type, dat geen meisje om haar hand durft vragen maar die het oh zo graag zou willen. Edochhij kon niet over de drempel van zijn remmin gen heen komen en miste daardoor de boot. Zij was een hoogblond schatje, de aantrekkelijkheid in hoogst eigen persoon: zo'n meisje dat, wanneer zij over straat gaat, als een magneet alle blikken van de heren der schep ping tot zich trekt en het verkeer doet verongelukken. Voor de jongeman was zij het meisje van zijn dromen, maar in wezen onbereikbaar ver, als een ster aan het firmament. Evenals de mens tracht de ruimte te veroveren, zo trachtte deze jongeman dit meisje te bereiken. Als hij haar ontmoette, knikte hij vriendelijk, 's Avonds liep" hij lange afstanden in de hoop haar te zien. In stille uren bedacht hij sierlijke volzinnen vol vurige adjectieven. Maar als hij haar dan weer tegen kwam, knikte hij alleen maar vrien delijk en verder kwam hij niet. Wat had hij haar graag het leven gered. Deed zich die mogelijkheid maar eens voor! Hij zou dan niets behoeven te zeg gen alleen maar iets te doen dat was veel gemakkelijker. Maar ze viel niet in het water ze behoefde niet voor auto's of treinen te worden weggesleurd en zelfs was er geen kans haar uit een brandende boven verdieping weg te dragen. De jongeman had het bizonder moeilijk zeker toen hij tot de ont dekking kwam dat er concurrentie was van een jongeman met fanatiek gelaat en schreeuwerige das, die ook reeds tot het knikstadium was door gedrongen. 0— Het was op een dag, dat de jonge man weer een eind rondliep in de hoop het voorwerp zijner stille ver ering te zullen ontmoeten. Voor hem uit liep de concurrent. Waarschijn lijk koesterde deze dezelfde hoop. Óp de stoep stond een straatfoto graaf, een echte kunstenaar met flu welen das, lange haren en zo'n rare hoed op. Hij liet zijn toestel knip ogen tegen de concurrent, noteerde diens adres ij beloofde de opname te zullen sturen. De jongeman had dit alles op een afstand gezien weerspiegeld in een etalageruit. Toen de concurrent was verdwenen stapte hij op de straat fotograaf af. Hij trok zijn dasje recht, kamde zijn kuif, zette zijn borst vooruit en liet zich kieken. Vervolgens betaalde hij de op name en gaf listiglijk het adres van de aangebedene op. Nu zou zij zijn foto ontvangen. Hij voelde zich een heel stuk rustiger. De dagen verstreken en er ge beurde niets, totdat hij na ongeveer een week weer door de straat van zijn aangebedene drentelde en tot zijn grote verwondering zag dat zijn concurrent aanmerkelijk gevorderd was. Die stond zomaar met haar te praten, terwijl hij alleen maar mocht knikken. De zaak werd werkelijk pijnlijk toen de concurrent hem op de schouder tikte. „Hoor eens", zei hij, „die fotograaf die hier in de straat stond, schijnt zich te hebben vergist. Ik heb ten minste jouw foto gekregen. Hoe het kan begrijp ik niet, maar Corry hier heeft een foto van mij ontvangen. Ik heb hem maar laten houden. Hier is de jouwe!" Deze mokerslag van het noodlot was de jongeman teveel. Hij wierp zijn bleuheid en zijn colbertje van zich en greep de concurrent bij zijn opzichtige das. Later heeft de politie precies uit gezocht wat er was gebeurd en con stateerde zij aan het gelaat van de concurrentie, dat er sprake van mis handeling was geweest. Eenzaam en bleu stond hij in het verdachtenbankje te wiebelen, ter wijl de concurrent met de opzichtige das op vlotte toon de eed aflegde. Op de tribune zat en wolk van blonde nylon met belangstelling de loop van het recht te volgen. En ter wijl de officier strenge woorden sprak van handen thuis en onbe schaafd optreden en de kosten vijf entwintig gulden bleken te bedra gen, zag de verdachte, dat zij onaf gebroken naar de vlotte concurrent keek, van wie zij een foto in haar tasje droeg. Het leven kan hard zijn voor een verliefde jongeman! S.V.V.-NIEUWS Programma zondag 6 november: Venray I-Tiglieja 1 Venray 3-Meterik Kronenberg-Venray 4. De thuiswedstrijd van ons le elftal tegen Tiglieja zal voor een zeer groot gedeelte beslissend zijn over het al of niet meespreken van Ven ray, dit seizoen, in de strijd om de bovenste plaats. Hoewel de competitie nog in de aanvangsfase verkeert, begint zich reeds een duidelijke afscheiding aan te dienen. De bezoekers uit Tegelen gaan momenteel fier aan de kop met slechts een verliespunt. Onze ploeg heef reeds 5 verliespunten moeten incasseren en kan zich niet de weelde veroorloven nog verder achter te ra ken. Willen we de aansluiting met de kopploegen niet verliezen, dan moet er in de eerste plaats a.s. zon dag van Tiglieja gewonnen worden. Van groot belang is daarbij of ons elftal in de sterkst mogelijke samen stelling kan aantreden. Ziekte en militaire dienst kunnen een lelijke spaak in het wiel steken en dit komt nu minder gelegen dan ooit. Aan spanning zal het zondagmid dag in elk geval niet ontbreken. Tiglieja vecht om haar ongeslagen record te handhaven en onze jon gens zullen er op gebrand zijn de leiders hun eerste nederlaag te be zorgen om daardoor zelf hun plaats tussen de titelkandidaten in te kun nen nemen. Lukt hen dit, dan is meteen de strijd in onze afdeling weer volkomen open en de spanning voor het verdere verloop neemt toe. Indien elke speler van ons elftal bezield is met de vaste wil om te winnen en bereid is zich hiervoor in te zetten tot het laatste restje ener gie is opgebruikt, dan achten wij een gunstige uitslag voor Venray be slist mogelijk. Ons 2e elftal is nog een zondag vrij en gezien de weinig mogelijk heden om een geschikte tegenstan der te krijgen voor een vriendschap pelijke wedstrijd zal hiervan wel licht a.s. zondag geen sprake kun nen zijn. Laat dit elftal zich voor de volgende wedstrijd terdege voorbe reiden door een goede opkomst bij de training volgende week. Het 3e elftal krijgt de kans om aan te tonen dat met het gelijkspel in Melderslo er een kentering ten goede is gekomen. Indien dit inder daad het geval is, menen wij dat de krachten ekaar niet ver zullen ont lopen. Voor een Venray-overwin- mng zal echter een grote krachtsin spanning vereist zijn. Voor het 4e elftal is wederom een niet gemakkelijke taak weggelegd. Kronenberg zal proberen het verlo ren terrein zo spoedig mogelijk te rug te winnen en doet het tot nog toe aardig. Als onze achterhoede in staat is om stand te houden is het de voorhoede wel toevertrouwd om voor de verdere afwerking te zor gen. Het 5e elftal is ook nu, voor de 5e achtereenvolgende zondag, vrij van competitie .Het is genoegzaam be kend, dat het grote scheidsrechters- tekort de goede gang van zaken ernstig verstoort, vooral in de lagere afdelingen, maar hier dreigt ons 5e toch wel erg de dupe te worden van het tekort op andere plaatsen. Voor een eventuele vriendschap pelijke wedstrijd verwijzen wij naar de normale publicatieplaatsen. VOLLEY-NIEUWS Voor het komend weekend staan weer verschillende activiteiten op het programma. Waarom duur beialen als hei goedkoop kan Costuum 2delig Mantel Mantelcostuum Overjas Demi Pantalon Rok Japon Colbert Japon 2delig Regenjas Beslist binnen een week terug. Zaterdagavond spelen onze reser ves de clubderby tegen het derde team, en zij kunnen na de neder laag tegen Tripos de eerste puntjes binnenhalen. Het eerste team, dat z'n eerste competitiewedstrijd eveneens ver loor (tegen Concordia) gaat de com petitie even onderbreken voor het tournooi in Venlo, waar in de 1ste klasse heren verder uitkomen: Con cordia, V.V.S. en T.V.C. (2 teams). Gezien de krachtsverhouding zal het er spannen en het is voor onze spelers evens een nuttige training voor de competitie. Dinsdag 8 nov. wordt gespeeld: PSOV-V.C.Rooy heren); Resia-V.C.Rooy (dames) Zaterdagavond na afloop van de wedstrijd is er een algemene leden vergadering in Hotel De Keizer. Gezien het belang van deze ver gadering verwacht het bestuur een zo groot mogelijke opkomst. In de komende gure en donkere maanden zullen de bioscoop- bezoe kers verrast worden door de buiten gewone filmselectie die de komende maanden in het Venrayse Luxor vertoond zullen worden. Films die de bijzondere aandacht verdienen zijn o.a.: MEIN KAMPF, de opzienbarende film over de op komst en ondergang van Adolf Hit ler. Deze film is pas enkele weken in Nederland en wordt overal met ongekend succes vertoond. Dat deze film in Venray als een der eerste plaatsen van Limburg vertoond zal worden bewijst wel zeer, dat Venray er op filmgebied de laatste jaren enorm op vooruit gegaan is. IK HEB GEZONDIGD the mira cle) de wereldberoemde novelle van een non die uit een klooster weg loopt en wier plaats ingenomen wordt door een beeld van de H. Maagd Deze film is qua opzet en om vang een der allergrootste van het seizoen en werd opgenomen in een perfecte technirama Technicolor procédé. DIE BRüCKE de film waarover de pers niet uitgesproken raakt. Het is het verhaal van 7 jongens die uit de schoolbanken gehaald worden om een brug tegen de naderende vijand te verdedigen. Als de oorlog ooit genadelozer werd veroordeeld dan is het wel door deze film. WAAROVER MEN NIET SPREEKT deze film verbreekt een noodlottig zwijgen en wordt momenteel in Heerlen, Eindhoven en Venlo met een tot nog toe ongekend succes ver toond. Verder noemen wij de overbeken de titels als: Goliath en de barba ren, Zij waren nog geen 20, Freddy's Melodie der nacht, Hartstochten rond de trapeze. Naar het middel punt der aarde (Jules Verne). De koe en de gevangene, De zaak M.P., etc. etc. De traditionele poppenaktie, waar van de opbrengst is bestemd voor het Aanschaffingsfonds" van de Kath. Invalidenbond St. Liduina is nu al weer een week aan het draaien. De afgelopen week zijn de navol gende kerkdorpen bezocht: Heide; Veulen; Merselo; Vredepeel en Ys- selsteyn. Volgens verkregen inlichtingen heeft de aktie nog niets aan orgina- liteit ingeboed en hopen vele kin deren, dat hun ouders één of meer dere namen goed hebben geraden om zodoende kansen te scheppen, dat St. Nicolaas hen op pakjesavond een van de prachtige poppen zal thuis bezorgen. Buiten de kans op een pop zijn nog 2 prijzen beschikbaar, nl. een kinderjurk, afkomstig uit kleding magazijn „De Zón" te Venray en een.ham Komende week zullen de poppen de navolgende kerkdorpen bezoeken: Castenray; Leunen; Oirlo en Cas- tenray. Moge ook op deze plaatsen het succes niet onderdoen voor de reeds bezochte dorpen, zodat de Invali denbond met goede moed de daarop volgende week de aktie kan aan vangen te Wanssum-Geijsteren en Blitterswijck. JUIIANASIN6EL41 'tekf. 1061 (K4780) DE LAATSTE...! Met een hamerslag heeft de Voor zitter van de Venrayse gemeente raad jl. dinsdag de electriciteits- nood uit Venray gebannen. We gaan heus niet zo ver, dat we dit een historisch feit noemen, maar het is toch wel een zeer verheugend gebeuren. In dit blad zijn kolommen vol ge schreven naar aanleiding van de electrificatie van onze gemeente en is talrijke malen in reportages en artikelen gewezen op het feit, dat onze gemeente in het Limburgse de grootst'e achterstand had op het terrein van de electrificatie en onze gemeente de meeste huizen telde, die niet op de stroom waren aange sloten. Dat is nu gelukkig verleden tijd. Het jubileum van de PLEM heeft voor Venray wel grote gevolgen ge had. Toen is immers niet minder dan een miljoen beschikbaar gesteld voor z.g. onrendabele aansluitingen en we moeten tot eer van de PLEM zeggen, dat een groot dèel van dat miljoen gebruikt is om de achter stand, die er in onze gemeente on tegenzeggelijk was, weg te werken. Het cadeau van papa Gelissen, zo als deze miljoenen-schenking van de PLEM wel eens oneerbiedig ge noemd is, heeft grote betekenis ge had voor Venray, dat nu van een ernstige zorg af kwam. En nu feite lijk met een simpele hamerslag, is dat grote werk voltooid. Een en an der heeft ook van de betrokkenen nog zeer grote offers gevraagd, maar uiteindelijk heeft het cadeau van de PLEM de laatste zware top wegge nomen en brandt er nu ligt in de Venrayse duisternis. Een eresaluut aan de mensen van de PLEM, die we in het verleden dan wel eens lelijk aangekeken heb ben maar die nu in betrekkelijk korte tijd toch alle achterstand op zo'n

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1