Werk aan de winkel... U, ik en het verkeer... SPORT ESSO PETROLEUM de politierechter Uit Peel en Maas uw P.M0 OREN Abnormale zomer OKTOBER... Waar is Uw eigen rozenkrans? Zaterdag 22 oktober 1960 No. 43 EEN EN TACHTIGSTE JAABGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAÏ WFFfCRTAH VOOR VFNRAY FN OM^TPFÏTFIM ADVERTENTIEPRIJS 8 of. per m.m. ABONNBMENTS' GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 ÜEfllDldHU V UUA V EtlNU/i I Er IN UIVlO 1 IXErlYEiN PRIJ8 PER KWARTAAL 1.40 (Luiten Venrsy 1.60) Wanneer we enkel de loonpoli tieke propaganda goed willen bena deren hebben we onze handen al meer dan vol. Doch ook op het geestelijke en or ganisatorische terrein komt weer nieuw werk aan de winkel. Hebben we voor een half jaar het memorandum van het Episcopaat ontvangen over de verhouding en de structuur van de katholieke organisaties onderling, de verhou ding tussen stands- en vakorganisa ties welke nu afzonderlijk functio neren, terwijl in het memorandum een vingerwijzing lag voor éénwor ding, verder, de kwestie van de be- drijfsbonden, de stichting van een Verbond van de Arbeid, waarin de KAB, middengroepen, en hogere functionarissen (in loondienst) zou den moeten worden ondergebracht, problemen die nog pas in de eerste fase van bespreking en studie zijn. Vervolgens kregen we op de feest- vergadering van St. Adelbert, de organisatie van de leidende standen en personen, het probleem aan de orde over de verhouding tussen de Kerk en de leek, over welk onder werp het laatste woord ook nog niet geschreven zal zijn; nog onlangs werden weer verrast met de pu blicatie van een studie, bestaande uit de eerste twee verschenen delen van een werk hetwelk in totaal op 5 delen zal komen te staan, aange boden, aan het Epicopaat en afkom stig van een studiegroep uit de Baad van Overleg van de Nederl. Kath. organisaties, waarin 'n aantal des kundigen hun visie gegeven hebben over een paar problemen van so ciaal-politieke, economische aard, ja zelfs over de indeling der parochie, wijkkapellen enz. Ook over de al of niet-noodzakelijkheid van eigen kath. organisaties, samenwerking met niet-katholieken enz. Wanneer we al deze dingen over zien welke ons in deze 3 onderwer pen worden voorgelegd, dan vragen wij ons af, boe al deze zaken tot een oplossing moeten komen. Is het van het goede niet te veel ineens? Of zou het kunnen zijn, dat tussen deze drie onderwerpen eenzelfde draad of gedachtengang loopt? We hebben de neiging' om dit bevesti gend te beantwoorden. Maar nu komt de grote vraag! Hoe zullen onze gewone katholieke mensen op deze dingen reageren? Zullen ze er zelfs wel over na denken? Want voor een gewone mens, die dagelijks zijn arbeid heeft, op het land, in de winkel, op fabriek en kantoor, is deze kost veel te zwaar. Het gevaar dreigt hierdoor, dat straks over de verdere ontwikke ling van deze vraagstukken slechts enkele mensen praten en een beslis sing nemen of helpen nemen. Is dit wenselijk? Men kan natuurlijk wel zeggen dat in de organisaties de besturen vertrouwen van de leden hebben, (en het is nog waar ook) maar daarmee is de zaak niet af. Want tenslotte gaat het om het gehele volk. Daar om moet ook het gehele katholieke volk zich hierover uitspreken, nadat dit eerst is voorgelicht. Waar de onderwerpen van belang zijn voor alle katholieken, is dit nu een uitstekende gelegenheid, dat hier de samenwerkende standsorganisa ties, regionaalsgewijze bij elkaar ko men, en door een inleider worden voorgelicht, waarna een vriie dis cussie moet worden voorbereid. Men moet dan niet bang zijn voor debat of discussie. Integendeel, dit brengt juist de belangstelling voor het onderwerp, waardoor het gaat leven. Wanneer nu in de komende win termaanden dus de voorlichting aan de besturen zou kunnen plaats heb ben, kan de volgende winter met de leden deze zaak besproken worden. Hierin zit stof voor meerdere cur sus- of ontwikkelingsavonden. Laten we niet vergeten, dat alle organisa ties op een kerngroep draaien, de grote massa is georganiseerd uit lijfsbehoud. Deze weten of begrijpen van de geestelijke ondergrond weinig of niets en voelen alleen de noodzaak als er voor hen een min of meer persoonlijke zaak aan de orde is. Er is dus stof te over. Ook het geestelijk testament van prof. Brom zou in de discussie kunnen worden betrokken. Het is in brochure-vorm verkrijgbaar. Uiteraard hebben we bovenstaande beschouwing maar oppervlakkig de verschillende dis cussie- en studiepunten benaderd. We vragen onze lezers zich hier voor te interesseren, want het gaat ook om hun kerk, hun organisatie, hun toekomst. Deze problemen vallen bovendien in een tijdvak van een industriële en technische ontwikkeling, die zijn weerga niet kent. Tussen al deze zaken is een ze kere samenhang. Wij vinden dit een mooie tijd, om dat we nu gedwongen worden om na te denken over de wegen, welke we al of niet moeten inslaan. Het kan een tijd van leven en actie wor de, waarin we ons moeten bezinnen over de grote levensproblemen. We worden even uit de dagelijkse sleur getrokken. En met allerlei zaken ge confronteerd met de vraag of het zo moet blijven of anders moet worden. Mogen velen van onze lezers zich met deze vragen bezighouden. „Het is de bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een an der rij of voertuig verboden daar mede over een weg te rijden, ter wijl hij verkeert onder zodanige in vloed van het gebruik van alcohol houdende drank, dat hij niet ir staat moet worden geacht het mo torrijtuig, het rijwiel of het andere rij- of voertuig naar behoren te be sturen. Voor de toepassing van dit artikel wordt met alcoholhoudende drank gelijk gesteld elke stof, waarvan de bestuurder weet of redelijker wijze moet weten, dat het gebruik de rij vaardigheid kan verminderen". Aldus luidt de redactie van een artikel uit de WEGENVERKEERS WET, dat als een misdrijf gekwali ficeerd wordt. Het laatste gedeelte van voren staande is naderhand toegevoegd. Iedereen kan uit de inhoud op maken, dat men dus bij zulk een rij den, tengevolge van het gebruik van alcohol of het GEBRUIK van andere middelen daartoe, NIET in staat moet worden GEACHT. Wat voor een gevaar in de strek king van dit artikel schuilt wordt maar al te graag en al te vlug on derkend. Men pleegt maar veel te vlug te opperen, dat men niet „zat" is en dat het best nog wel gaat. Wie goed kan lezen en nog net zo goed kan begrijpen, zal uit de in houd van bovenstaande wettelijke tekst moeilijk kunnen opmaken, dat men z.g. „zat" moet zijn om onder de strekking van dat artikel te val len. Als men dat is, is men er zéker rijp voor. Het kan heel goed zijn dat U ter zake het op zodanige wijze rijden geverbaliseerd wordt, Uw rijbewijs wordt ingevorderd en dan naar huis moogt LOPEN. Bij „openbare" dronkenschap" of te wel „danig onder invloed zijn" zal men U na een bekeuring hier voor zeker niet zonder meer over de openbare weg naar huis laten wan delen. Of men bezorgt U franco thuis of U wordt enige uurtjes gratis lo gies verstrekt, tot de lucht welke bij U de „depressie" veroorzaakte is opgeklaard. Het verschil tussen onder „invloed verkeren" en „niet in staat geacht worden een motorrijtuig of rijwiel te besturen" ligt nogal eens uiteen. Is men onder invloed dan is men nimmer in staat een auto of motor voertuig te besturen. De z.g. „ken nelijke staat". Is men niet in staat enz. enz. dan behoeft men nog lang niet „onder invloed" of zogenaamd „kennelijk" te zijn. Veelal zal door de politie of door bepaalde getuigen een roekeloze, slingerende of aarzelende wijze van rijden geconstateerd worden. Als daarbij de betrokken bestuurder naar alcohol geurt en door de politie niet in staat wordt geacht naar be horen te besturen, is het drama vol maakt. Dit „niet in staat geacht worden" zal door de zintuigelijke waarne mingen van de POLITIE vastgesteld moeten worden. Een naar alcoholriekende adem, luidruchtig zijn, ongewoon vrolijk of overdrevenn amicaal, kunnen symp- tonen zijn van een bepaalde graad van „INVLOED". Het is ondoenlijk in een rubriekje te bepalen wanneer men net wél en net niet onder deze maat is. Laat het derhalve uit den boze zijn bij het bezigen van een motor rijtuig alcohol te gebruiken. U moogt op dat punt beslist een „mietje zijn. Uw houding zal door iedereen gerespecteerd worden, ook al durft niet iedereen dit openlijk te zeggen. Het ligt nu eenmaal gemakkelijker op de tong de zak in het belachelijke te trekken dan het onmiskenbare nuttige te onderstrepen. Zeer zeker indien men zeiven gaarne in dit op zicht de weg van de minste weer stand bewandelt. Er is een tijd geweest, dat men als motief van geconstateerde drank lucht of vermoeidheid, aanvoerde dat dit tengevolge van het nuttigen van rumbonen was. Vooral in mili tairen -dienst, indien men op wacht clandestien een slokje jajem had gesnoept was dit wel hét verweer. Mogelijk dat men er in dienst nog genoegen mee neemt, bij het han teren van bovenstaand artikel zeker niet. Elke stof die men inneemt (ge bruikt) waardoor de rijvaardigheid KAN verminderen, welke werking men redelijkerwijs moet vermoeden, wordt GELIJKGESTELD met AL COHOL. Een suikerpatiënt, die op een feestje alleen maar koffie en flinke dosis zoet gebak genuttigd heeft, valt onder de strekking van dit ar tikel indien hij hierdoor versuft ach ter het stuur van zijn auto kruipt en ook inderdaad SUF rijdt. Weet men dat het gebruik van erwtensoep onverhoopt tot misselijk heid leidt en eet men die gedurende 'n gelegenheid meer als goed voor U is, dan kan men aan de hand van bepaalde gedragingen die erwten soep met alcohol gelijkstellen, indien dit bij autorijden parten heeft ge speeld. Wij stellen dit voorbeeld zuiver in een komische vorm om U er op te wijzen dat de strekking nogal ver reikt. Men heeft er vooral bepaal de verdovende middelen mee willen bedoelen. Aangezien het echter ook met soep en mosselen zou kunnen, willen wij U even op deze wonderbaarlijke wettelijke mogelijkheden wijzen. van 22 oktober 1910 Dr. H. Poels, benoemd tot al gemeen adviseur van de R.K. Mijn werkers, in Limburg, zal deze func tie in januari a.s. aanvaarden. Dr. Poels maakt thans een studiereis in de Duitse kolen-districten. Voor rekening van de heer K. van Aarssen werd publiek aanbe steed het bouwen van een woning met café aan de Merseloseweg, met bijlevering van alle materialen. Er waren 4 inschrijvers. Hoogste met 3465. Laagste J. van Diick en G. Poels met 2790, aan wien het werk werd gegund. - Het Ziekenfonds „St. Ludovi cus" hield de jaarvergadering. Er bleek te zijn uitgegeven 236,18, ingekomen 229,84, nadelig saldo 6.34. Nog in kas 1036,93. Het ver enigingslokaal werd wederom door Giel Jacobs aangepacht. De levering van kunstmeststof fen voor de Boerenbond werd aan besteed. Er waren 10 inschrijvers. Gegund aan Poels-Verriet alhier. Kaïniet 181,20 en Thomasslakken 220 per 10.000 kilo, met inbegrip van zelf lossen, geld ontvangen en aanzeggen. van 26 oktober 1935 Eeh van deze dagen zal er een vergadering bij elkaar geroepen worden van alle verenigingsbesturen der verschillende standen tot vor ming van een plaatselijk steun comité, om in onderling overleg met Armbestuur en St. Vincentiusver- eniging, wier lasten toch reeds zo zwaar zijn, te komen tot een méér praktische verdeling van de armen verzorging, opdat de giften en aal moezen der Venrayse bevolking op die plaatsen terecht komen, waar zij nodig zijn, wat tot heden helaas niet altijd het geval was. - Voor Allerheiligen werd scha penvlees geadverteerd in prijzen van 20, 25, 30 40 en 50 cent per pond. Dr. Lohman, internist vestigde zich te Venray Naar de grote paardenmarkt te Hedel. kon men per autobus a terecht naar Deventermarkt op 28 oktober voor 3,50. De prijzen voor stro waren als volgt: goed roggestro 18; haverstro 16; schoofstro 25. Alles per 1000 kilo. Ter oprichting van het Groene voor r f oliehaard da haardolle met het hoogste rendement iTio] méér warmte mlncfer roet zuinig VISSERS OLIEHANDEL HORST (L) - TEL. 04709-1067 Kruis in Venray wordt zondag 23 oktober een propaganda-vergade- ring gehouden in de muziekzaal. Het geheel wordt opgeluisterd door Ven- rays mannenkoor. De mannen van de kaartclub von den, dat het er maar weer eens van moest komen. De pot was vet ge noeg en rijp om geslacht te worden. In voltallige vergadering werd be sloten het geld deze keer eens te gaan besteden aan het nachtleven en om geen moeilijkheden te krijgen met de diverse ega's en verloofden werd toegestaan, dat ieder zijn part ner op eigen kosten meenam. Zo trok de club op een zaterdag naar een grote stad. Zo tegen negenen werd een be kende nachtclub betreden en genoe- gelijk installeerde de kaartclub zich in een hoekje van deze in tieme gelegenheid. Met de regelmaat van een klok droeg de ober grote plateaus met spiritualiën aan en met het vorderen van het uur steeg de stemming. Het dansen was aanvankelijk een probleem, want in deze inrichtingen beperkt men over het algemeen uit commerciële overwegingen de dans vloer tot een minimum aantal vier kante meters om zoveel mogelijk ruimte over te houden voor het plaatsen van tafeltjes, waaraan de bezoekers kunnen plaats nemen want tenslotte moeten de gebruikte con sumpties de exploitaties rendabel maken. Daarom besloten de toepers e rikkers zolang de drukte aan hield zich niet op de vloer te wagen en zich te beperken tot het nuttigen van consumpties. Wanneer men zo vrolijk uit is, de temperatuur om te snijden is en de vette pot het kwistig strooien met geld mogelijk maakt, wordt er flink gedronken en zo duurde 't niet lang of het hoekje, waar de kaartclub aan het potverteren was, stond volop in de belangstelling van de aanwezi gen. Er werd gelachen, er werden moppen getapt, kortom het was een echt jolige boel. Na twaalven dropen vele dans liefhebbers af en er kwam wat meer ruimte op de vloer. Een der leden van het orkestje riep naar de club: „Zeg moeten jullie niet eens dan sen!" Met een wat wazige blik keken de aangesprokenen naar de dansvloer, die nu bijna leeg was en als bij af spraak grepen zij hun dames bij de hand en renden er naar toe. De mu sici deden eens extra hun best om dit jolige stel te laten zwieren. Hendrik, de leuke broek van de club, hoste met zijn echtgenote als in een krijgsdans over de vloer. „Swingen Hendrik, swingen jóh!" brulden de andere leden in koor om de enigszins benevelde leukerd tot nog groter gekheid aan te zetten. De muzikanten voelde daar ook wel wat voor en zij voerden het danstempo op. De man met de grote bas wilde zijn aandeel in de alge mene vreugde bijdragen. Hij sleurde zijn instrument van het podium af en posteerde zich midden op de dansvloer. „Come on boys!" kreet hij tot zijn collega's, „Zet 'm op!" Steeds feller werd het ritme en als in een soort trance swingende Hendrik met ziin over de vloer, terwijl de anderen enthousiast in de handen klapten. In zijn woeste geestdrift bemerkte Hendrik niets van wat er om hem heen was. Het ritme was in z'n bloed gekropen en even als de primitieve inboorling zag hij slechts kans zich te uiten in wild gespring. De klappende omstanders drongen echter steeds meer op. Plotseling klonk er 'n kreet, Hen drik had in zijn roes van de krijgs dans zijn volle voet op die van oom Willem geplaatst. Die dacht dat zijn likdoorn plat getrapt werd nog geheel in de sfeer van de wilde instincten haalde hij zijn mollige vuist uit, die Hendrik tegen de schouder raakte. Deze, hierop in het geheel niet be dacht, dreef uit de koers en zeilde naar het midden van de vloer, waar hij tegen de bassist botste, het even wicht verloor en pardoes midden in de bas kwam te zitten, die knette rend en krakend de geest gaf. De musicus stond met de steel waar nog enige snaren aan bungel den in de hand. Hij wist niet anders te doen, dan met deze overblijfselen de in de restanten van de bas zit tende Hendrik een dreun op het hoofd te geven. Zo had dit potverteren van de kaartclub nog een staartje voor de rechtbank. Daar stond Hendrik te recht voor de vernielde bas, terwijl de musicus hem gezelschap hield wegens mishandeling. Hendrik werd veroordeeld tot be taling der kosten, de bassist tot vijf entwintig gulden voor de klap. ,Dan kan ik die vijfentwintig gul- de alvast in mindering brengen op de schade" dacht het lid naïef. ,Neen, zei de rechter, die zijn voor ons". „O, ik dacht anders dat ik die kreeg voor die klap!" verzuchtte Hendrik droevig. Hij slofte heen in heel wat lang zamer tempo dan de avond in de nachtclub. VOOR EEN MODERN TELEVISIETOESTEL EN VAKKUNDIGE PLAATSING ZORGT Tel. 1070' Naar onze mening kunnen we de zomer van 1960 wel een plaatsje in ruimen in de rij der abnormale jaar getijden door de grote hoeveelheden hemelwater, die hij gebracht heeft. Men heeft de schuld van abnor male weerstoestanden wel eens aan de atoomproeven verweten, maar, wanneer we zo eens in oude kro nieken snuffelen komen we ook ab normale zomers tegen. Beginnen we maar met het jaar 1185, toen men geen winter kende. Alles bloeide in dit jaargetijde of het zomer was en dadelijk waren de pessimisten erbij om in verband hier mede de ondergang van de wereld te voorspellen. Zulke voorspellingen doodden alle aktiviteit en energie. De akkers ble ven onbebouwd en het gevolg was: hongersnood. In 1831 kreeg men 'n natte periode van juni tot midden-september, wat overstromingen en ziekten tot ge volg had. Maar de zomer van 1842 leek wel iets op die van 1959 daar er in 119 dagen geen regendruppeltje neer daalde. Alles verdroogde, de oogst mislukte. De rivieren degradeerden tot sloten en heel wat woningen werden door brand verwoest. Wanneer de boer moest kiezen tussen een iets te natte zomer of een te droge, zou hij de eerste wel de voorkeur te geven. Oktober behoort tot de eerste van de komende donkere maanden, waarin de zonnedag alsmaar, hoewel geleidelijk, inkrimpt en de nachten langer worden. Wel mag men, volgens het volks geloof, in deze maand nog hopen op niet minder dan twaalf zomerse da gen, die dan de z.g. „Kranenzomer" vormen, maar zo heel vaak is het al voorgekomen, dat de wijnmaand zich heel niet aan deze „regel" stoorde. De kraanvogels (naar hen worden deze zonnedagen genoemd), komen, nu het koude seizoen nadert, steeds meer zuidwaarts en hun V-vlieg- wijze geeft 't volksgeloof vorstvoor- spelling in de mond. Tal van andere zangers zijn intus sen al naar zoeler streken vertrok ken. De boer is in de eerste dagen van deze maand vaak nog bezet met het rooien van aardappels of van sui kerbieten. OP DE AKKERS Op de zandgrond streefde men er naar de vroege rogge medio-wijn maand in de grond te hebben, want het volksgeloof benadrukt het feit, dat na 16 oktober, dat is dus na St. Gallusdag, het gezaaide graan toch zou uit de bodem springen, na die datum, m.a.w. men verwacht dan vaak zoveel regen, dat de korrels weer bloot zouden komen liggen. Overigens was St. Gallus een „slecht geboorteteken" daar jongens drie dagen voor of na dit tijdstip ge boren in weerwolven zouden ver anderen en de meisjes in nachtmer ries, beide geen aantrekkelijke „we zens". Voordat het zaad aan moeder aarde werd toevertrouwd, moest er geploegd worden. Zou dit werk ef fect sorteren, dan moest er een „ploegbrood" mee naar het land, waarover de ploeg trok of deze deel de het in twee stukken, waarna de brokken voor de dorpsarmen be stemd waren. Ook het zaaien ging ceremonieel toe: de zaaiers woordloos en nie mand groetend. AFWISSELING Het waren in deze tijd de naiaars- markten, die enige afwisseling brachten in de bleke sleurgang der dagen. Boter voerde de boer ter markt per vat, dat hij na verkoop omwis selde voor het ledige. Soms gaf men de ter markt trekkende zijn aan deel boter tegelijk mee, waarvoor dan de boer een dubbeltje „vracht" berekende. De jongelui vooral vlasten op deze hoogtijdagen. Zij bezochten beslist de z.g. vrijers en vrijstersmarkten. En danna de zomer kwam ook de kermis, die zeer druk bezocht werd. Intussen bekeek de boer de bomen of ze ook gedurende de wijnmaand hun blad behielden, want dan wist hij, dat er een strenge winter op komst was. Ook het pluimvee had zijn aan dacht. Zag hij dat de eenden bv. zich de veren uittrokken, dan kon hij spoedig vorst verwachten. dag HOCKEY-NIEUWS Het was zondag een goede voor M.H.CV. Niet alleen wonnen de heren hun eerste competitiewedstrijd (Deurne- Venray .0-2) ook het jonge dames team behaalde hun eerste competi tie-overwinning tegen Valkenswaard (1-0) in een thuiswedstrijd en ver diend. De jongere krachten raken zo langzamerhand op het competitie- spel en de wedstrijdmentaliteit in gesteld en dat zal het spel zeker ten goede komen. Weliswaar zijn we er nog lang niet en vooral tegen sterke tegenstan ders zal er nog flink aangepakt moeten worden om een puntje te veroveren. Wanneer de ziekenlijst weer blanco is, zal dat beslist wel lukken. De wedstrijd van de heren was, ondanks de overwinning, niet be paald goed te noemen. De viermansvoorhoede (we speel den met tien spelers) kreeg talrijke kansen, die ofwel naast geschoten werden of eenvoudig gemist werden. Enfin, het zijn de eerste winstpun ten voor de heren. De junioren speelden een aardige wedstrijd tegen VHCVenlo en moes ten in de Venlose knapen, die toch wel duidelijk meer in hun mars hadden, het loodje leggen 3-0. Toch werd er door Venray ook goed ge speeld; we hopen slechts, dat ze door dit pluimpje niet menen, dat ze er al zijn. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Venray- Sittard (dames) en Venray-Venlo (heren) en voor de junioren Blerick- Venray. Alle elftallen veel succes! 35e FOKPAARDENDAG TE ST. ANTHONIS Te St. Anthonis werd de 35e Fok- paardendag gehouden. Als bijzonderheid van de fokpaar- den dag gold de deelneming van de afd. Limburg aan de manifestatie van een nog niet algemeen verbreid paardentype het Fjordenpaard. De deelneming in de verschillende afdelingen was zowel kwantitatief als kwalitatief zeer goed. Dit blijkt wel uit het grote aantal eerste prij zen, dat door de jury kon worden toegekend. De lijst van eerste prijswinnaars en - kampioenen uit onze omgeving luidt als volgt: Categorie 1. Merrieveulens gebo ren 1960. Kleine maat: la Dora van Smakt van Jean van de Winkel, Smakt. Categorie 5. Merriën geb. in 1957. Grote maat: la Fifelien van de Smakt van J. vd. Winkel, Smakt; lb Carla van Aldengoor van P. Ram- bags, Castenray. Kleine maat: la Lenie van Geve- rik van W. van Kuijk, Castenray; lb Fifilsia van Sisca van M. Swarts, Oploo; lc Risa van Teuwshof van W. Claas, Heide. Categorie 6. Merriën geboren in 1955 en 1956. Grote maat: lb Els vd. Meeuws van P. Ermers te Holthees; lc Nico- rianne van Smakt van J. vd. Winkel Smakt. Kleine maat: 1 Nelly v. d. Moost- dijk van A. Willems, Ysselsteyn. Kampioenen. Veulen: Dora van Smakt van J. v. d. Winkel, Smakt. Driejarige: Leni van Geverik van W. van Kuijk te Castenray. Het gebeurde op de 13e verschij ning van de Allerh. Maagd aan het bevoorrechte kind, de heiligver- klaarde Bemadette Soubirous. Als bij vorige verschijningen was Bernadette de Rozenkrans beginnen te bidden. Maar het was niet haar eigen klein, bruin met koperdraad geschakeld rozenkransje, waaraan ze bad. Want voor de verschijning had een naaistertje, Pauline Sans, een diepgodvruchtig kind, Bernadette verzocht, gedurende de verschijning aan hóar Rozenkrans te bidden. „Doch", zo verhaalt haar levens beschrijver, P. Rothoff. „toen het kind goed en wel aan het bidden was, vroeg de Verschijning haar met ernstig gelaat: „Waar is uw eigen Rozenkrans?" Het meisje antwoordde, dat zij hem in haar zak had. „Laat eens zien", zei de Verschijning. Berna dette haalde nu haar eigen Rozen kransje te voorschijn en hield het omhoog, om het te tonen. „Bedien u van die", zei de Dame,

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1