Bat is'n kóóp{e v. h. Coopmans GERITZ Meubelen Lecnen 9.50 10.75 11.50 COENEN HOUD HET 000 In 30 maanden voor 5.9 milj. in|industrie geïnvesteerd t Voor hel goede doel... Maxis Corsetten en Beha's EBBERiKK Petroleum kachels NIEUWE* APART VLOT! SPORTIEF wollen damesjumpers mei korte en lange mouw Langstraat 5a n-Item o Krantenbesteller gevraagd HAARDEN en KACHELS ongeregelde (dus nog geheel nieuwe) meubelen Abnormaal lage prijzen Ie klas gebruikte meubelen <t*P OP DE WEG! de families te bezwaren. Trouwens hiervoor hadden de Zusters Urse- linen van Venray zich zonder meer verantwoordelijk gesteld. Zij zouden Henri wel adopteren als student. Maar Issoudun was ver en wie kende Issoudun in Venray? Ja, toch, de firma Poels had rela ties in de omgeving van Issoudun. Maar die lagen in het zakelijke vlak. Er waren zeemlerenfabrikan- ten, die vanuit Venray schapen be trokken. Maar ook de Zusters Urse- linen kenden Issoudun. Een van de pensionnaires van haar klooster te Sittard was op won derdadige wijze genezen op voor spraak van de Madonna, zoals deze te Issoudun werd vereerd: Onze Lieve Vrouw van het H. Hart. De godsvrucht was nieuw nog geen vijftien jaren oud maar de Ur- selinen verspreiden haar en hadden contact met de verre Franse Paters. In de herfst 1872 kwam de Procu rator-Generaal van de missie-con gregatie uit Issoudun naar Venray, Hij kwam er juist om te spreken over de stichting van het „Klein Liefdewerk" in Nederland. Mère Pélagie zou er zich mee belasten. Toen de Pater vroeg of de Mère niet een of andere geschikte jongen kende voor zijn seminarie, schoot haar ineens de zoon van moeder Peeters te binnen. Zij laat moeder en kind in het klooster komen en in een merkwaardig gesprek wordt de zaak beklonken. Henri zal naar Is soudun gaan en daar voor priester missionaris opgeleid worden. Na zoveel jaren nog, nu de wereld veel kleiner geworden is, lijkt het niet te geloven: een jongen van 12 jaar uit een arm dorpsmillieu van bijna negentig jaar geleden, gaat op zijn eentje 600 km ver weg naar een land, waarvan hij de taal niet kent. Hij gaat naar een internaat met allemaal onbekende kinderen en als alles goed afloopt zal hij de eerste zes jaren niet meer naar huis ko men. De durf is zeldzaam, de moed moet taai zijn. Gewoon menselijk gezien zat er iets onverantwoordelijks in, maar christenen kennen het „verlaat uw land en familie" uit het evangelie en verwachten, dat Gods kracht hen dan bijstaat. Er moest een reisgelegenheid ge zocht worden en in de enkele maan den, die nog restten, leerde de klei ne Venrayer al wat frans bij de Zusters. In februari 1873 moest Poels uit Venray met schapen naar Frankrijk en Henri zou met hem de reis kun- nên meemaken. Hij nam afscheid van zijn moeder, die hij nimmer terugzag. En toen ging het met een schapentrein van de vorige eeuw naar Issoudun. De reis was gratis., maar duurde liefst acht volle da gen. Over Duitsland, België naar Parijs en vandaar naar Issoudun. Het seminarie van de Paters lag te Chezal-Benoit, een zestien kilo meter verder. Die werden te voet afgelegd aan de hand van een m.s.c. priester, in wie de kleine Henri Peeters zijn ideaal belichaamd kon zien. Een lange reis, een lange weg Venray was ver maar in zijn her innering bleef het de liefste plek op aarde. Jvg m.s.c. ZILVEREN CHAUFFEUR Op 2 october jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer P.J.J. Janssen, Maasheseweg 27, in dienst kwam bij de firma Karei Wijnen alhier. Begonnen als loopjongen in de le vensmiddelenwinkel van L. Wijn hoven, ging hij al gauw over naar de toen juist opgerichte groothan del Karei Wijnen, waar hij nu nog als chauffeur werkzaam is. In deze 25 jaren heeft Piet zich en bij zijn directie en collega's en bij de klanten der zaak een naam verwor ven van een eerlijk trouw en be hulpzaam persoon, gewaardeerd door iedereen. Op woensdagavond jl. werd dit heuglijk feit gevierd en kreeg de jubilaris door de directie en het per soneel cadeau's aangeboden. De „zilveren" dag werd besloten met een feestavond in de cantine, door de directie van Kroon-Groot- handel Karei Wijnen aangeboden aan het gehele personeel en hun dames. EEN JAAR VOOR SECRETARIS v. E. De gemeentesecretaris van Bergen, de heer L. van E., is door het ge rechtshof in Den Bosch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit 't recht het se cretarisambt te bekleden. Secretaris van E. heeft op 21 sep tember jl. in hoger beroep voor het Bossche gerechtshof terechtgestaan nadat de rechtbank te Roermond hem tot dezelfde straf had veroor deeld, die nu door het hof werd op gelegd. De eis van de procureur- generaal luidde anderhalf jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzetting. BRANDWEERMAN SPOORLOOS Sedert zaterdagavond wordt de 53-jarige ongehuwde A. Engels uit, Blerick vermist. Als hoofdbrandwacht van de Ble- rickse vrijwillige brandweer maakte hij zaterdag met de overige spuit gasten een excursie naar Schiphol. Na een gezamenlijke maaltijd be zochten de brandweerlieden de stad en raakten zij hun collega kwijt. De brandweermannen zijn tenslotte zonder hun hoofdbrandwacht naar huis moeten gaan. Tot woensdagmiddag was de man nog niet in Blerick teruggekeerd, zodat men zich over het wegblijven enige zorg begint te maken te meer daar E. niet veel geld bij zich had. Volgens de Amsterdamse politie is deheer E. het laatst gezien zater dagavond kort na middernacht toen hij stond te kijken naar de werk zaamheden aan de tramrails in de Leidsestraat. De eerste helft van het derde vijf jarenplan voor de industrialisatie het loopt van medio 1957 tot medio 1962 mag geslaagd heten. In die twee en een half jaar is voor 5,9 miljard in de industrie ge ïnvesteerd. Dat is zeven procent meer dan het jaargemiddelde van 2200 miljoen dat minimaal nood zakelijk is om aan de taakstelling voor de periode 1957-1962 te vol doen De tweede helft is ook goed ingezet. Zo goed zelfs, dat „enige afremming" van investeringsacti viteiten op het ogenblik geboden is onder meer door een zekere temporisering bij het verlenen van goedkeuringen voor industrie bouwprojecten om een nieuwe overbesteding te voorkomen. Dit zegt de zo juist verschenen zevende industrialisatie-nota. De produktiestijging van 21 procent, die voor de gehele periode 1957- 1962 als doel is gesteld, zal waar schijnlijk dit jaar reeds worden bereikt. ZWAARTEPUNT IN HET ZUIDEN Gaat het met de industriële ont wikkeling in het algemeen goed ook het regionale industrialisatiebeleid werpt goede vruchten af. Van 1950 tot 1957 zijn in de ont wikkelingsgebieden bijna 16.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de indus trie ter beschikking gekomen, op een totaal van 122.000. Op het ogen blik is bovendien bij de industriali satie een duidelijke spreidingsten dens aanwezig, die wel door het re gionale industrialisatiebeleid wordt versterkt, echter er niet door ver oorzaakt. SPREIDINGSTENDENS Deze spreidingstendens blijkt uit het feit, dat van de 122.000 nieuwe arbeidsplaatsen er slechts 20 procent in het Westen des lands terecht zijn gekomen tegen 49 procent (60.000 man) in het Zuiden (Brabant alleèn reeds ruim 30 procent), in het Oos ten 18 procent en in het noorden 12 procent. Het aandeel van het Wes ten in de totale industriële werkge legenheid is door deze ontwikkeling gedaald van 44,2 pet in 1950 tot 41,4 pet. in 1959. Dat van het Zuiden nam toe van 28,2 pet tot 30,7. De spreidingsten dens blijkt verder nog uit de om standigheid, dat in de periode 1953- 1959 rond 70 pet van de nieuwe in dustriële vestigingen buiten 't Wes ten plaats vond. Ondanks deze spreidingsresultaten zal echter met een doelbewust regio naal industrialisatiebeleid worden voortgegaan. Daarbij zal gestreefd worden naar verder concentreren van de op de 44 ontwikkelingsker nen gerichte activiteiten. Hiervoor pleit het feit, dat de industrie voor keur blijkt te hebben voor bepaalde kernen. Niet minder dan 54 pet van de nieuwe arbeidsplaatsen in de ont wikkelingsgebieden concentreerde zich in slechts zeven kernen: Em- men, Etten, Oss, Stadskanaal, Uden, Weert en Zwolle, (Venray let op uw saeck Voor het verdere regionale indus trialisatiebeleid is, zoals reeds eer der medegedeeld, voor een periode van vier jaar 190 miljoen beschik baar gesteld. Daarvan is 60 miljoen beschikbaar voor rijkswaterstaats werken en 130 miljoen voor bijdra gen in de kosten van gemeenten e.d. Van de 60 miljoen gaat 22,5 miljoen naar het zuiden, waarvan 14,5 milj. voor de versnelde uitvoering van de weg voor de eerste fase van het Sloeplan (dus niets voor Limburg). De premie- en prijsreductierege ling, die het industrieklimaat in de kernen wil verbeteren, heeft, aldus de industrialisatie-nota, de verwach tingen overtroffen. Bij volledige realisatie van de 160 projecten - waarvoor in de periode api-il 1959 tot augustus 1960 premie is toegezegd, zullen naar raming 10.400 nieuwe arbeidsplaatsen ont staan. Hiermee is een premie-bedrag van 21 miljoen gemoeid. Ook na 1 aug. is de stroom van premie-aanvragen onverminderd voortgegaan. Van de 160 goedgekeurde projecten komen er 100 in de 3 noordelijke provin cies, 7 in Zeeland, 40 in Brabant en 25 in Limburg. Een en ander is aanleiding de ver dere ontwikkeling af te wachten en niet verder te gaan met stimuleren de maatregelen. De suggestie om de loonkosten in probleemgebieden te subsidiëren wijst het ministerie dan ook af. GRENSGEBIEDEN Minister De Pous wijst er verder op, dat internationale co-ordinatie van groot belang is voor het doen slagen van een regionaal ontwikke lingsbeleid. Hij juigt het in dit ver band toe, dat de Benelux-commissie een studiegroep in het leven heeft geroepen voor het Belgisch-Neder landse grensgebied. Groot optimisme op dit punt acht de minister overi gens niet gerechtvaardigd. Het regionale stimuleringsgebied in België is nog van betrekkelijk jonge datum en bovendien op een geheel andere leest geschoeid dan in ons land. Minister De Pous meent, dat de samenwerking met onze buurlanden vooreerst het gemakke lijkst tot stand kan komen bij het verbeteren van de infrastructuur wegen e.d. - in de grensgebieden. Vooral het najaar schijnt een bij uitstek geschikte periode te zijn voor het organiseren van collectes, fan cy-fairs, loterijen enz. We worden er in deze maanden weer mee over stroomd. De doeleinden zijn vrijwel allemaal sympathiek. Men vraagt onze steun voor polio-patiënten en blinden, voor de reclassering, voor de kinderbescherming, voor militaire tehuizen, voor sinterklaasactïes en kerstgaven voor deze en dan voor die vereniging. Bijkans iedere week in deze periode is er op dit terrein wat te doen. We vinden dat allemaal wel 'n beetje lastig en teveel. We schrikken voor wéér 'n collectebus, die onder onze neus wordt gehouden, voor wéér 'n loterij, voor wéér de aan drang tot het kopen van kinderpost zegels, kaarten of kalenders. Velen schrikken er niet alleen van, maar beginnen er ook over te brommen dat ze iedere week maar weer hun portemonnaie te voorschijn moeten halen om ,,'t goede doel" met 'n gift te steunen. En men vraagt zich dan af: moet dat nu iedere week voor wéér iets anders, kan het niet meer gebundeld worden. Ook hoort men de suggestie: zet één procent van de belasting erbij op het aanslagbiljet en verdeel die opbrengst onder alle steun behoevende instellingen Waarbij men dan de plaatselijke ook steun-behoevende verenigin gen meteen maar van de kaart veegt Deze suggestie lijkt 'n erg simpele oplossing, maar in de eerste plaats is dat helemaal niet zo simpel op te lossen en op de tweede plaats gaat men dan voorbij aan de geest van liefdadigheid. Lang niet iedereen krijgt immers een aanslagbiljet, het grootste deel van de bevolking zelfs niet. Bovendien zou het uitermate moeilijk zijn en tot veel menings verschillen leiden om de op deze wijze „ingevorderde" gelden tot ie ders tevredenheid te verdelen. Dat lijkt ons zelts een zo onmogelijk werk, gezien de uiteenlopende aard de uiteenlopende omvang van het te verrichten sociale werk, dat alleen daarom deze methode van geldinza meling al afgewezen moet worden. Het te verrichten sociale werk krijgt dan bovendien steeds meer 't stem pel van de staat, die dan nog meer wordt de alles verzorgende instantie buiten wier bemoeiingen niets meer nodig is en waarbij alles volgens ambtelijke voorschriften wordt ge regeld. En dat is nu juist iets waar het sociale werk op het gebied van re classering, van kinderbescherming, van polio- of andere patiënten en wat dies meer zij, bij dood zou gaan. Het geld wat voor deze instellingen van u gevraagd wordt, is namelijk altijd een aanvullend gedeelte boven wat de overheid al aan deze instel lingen doet toekomen. En dat aan vullende bedrag is nodig voor het meer individuele het meer mense lijke gedeelte van de taak, die de in stelling op zich heeft genomen. Deze gedeelten van de taak zijn zo uiteen lopend, dat dit onmogelijk kan ge schieden volgens ambtelijke voor schriften, die immers veel te neu traal moeten blijven. Immers, alle gevallen, die voor so- ciale zorg in aanmerking komen, zijn individueel weer verschillend; verei sen dus ook een individueel bekij ken van wat ervoor die mens nog meer nodig is dan er door de alge mene voorschriften mogelijk is. Het is het particulier initiatief, de per soonlijke bewogenheid, die hier moet bijspringen en dat nimmer door de aan een algemene pot verbonden voorschriften kan worden opgevan gen. We mogen het dan wel eens ver velend vinden telkens weer lastig gevallen te worden voor een gift, maar vergeet niet, dat deze vraag het slot is van 'n vaak enorme voor bereiding, waaraan honderden hun tijd vrijwillig en zonder betaling reeds hebben gegeven. Over het ge hele land zijn er zovele maanden lang duizenden van ons volk in de weer om zelf iets te doen ter hulpe van de in ongelukkige omstandig heden verkerende medemens. Daar verzinken de minuut oponthoud die van u gevraagd wordt en het kwar tje of de gulen die u offert, bij in het niet. Dat voorbereiden en dat collecte ren of verkopen is een allesbehalve vrolijk werkje. Maar het is nodig, omdat u het geld niet uit uzelf over maakt of komt brengen, hoewel u toch wel blij bent niet zelf zo onge lukkig te zijn dat u hulp van ande ren nodig hebt. Daaromgeeft en koopt toch maar als het doel u sym pathiek voorkomt, het kan niet en nooit anders! En weest blij, dat u het doen kunt. Wat voor de grote verenigingen geldt, geldt ook voor de kleine, voor de loterij van de ene vereniging en de fancy-fair van de andere, en voor de donateurskaart van weer een an dere klup. Men wordt er soms ture luurs van, maar van de andere kant zijn die kleine bijdragen - dikwijls met lood in de schoenen bij u van daan gehaald (want bedelen is ook een vak) - soms de enigste basis waarop zulk een plaatselijke ver eniging drijft. Verenigingen die al lerlei doeleinden dienen en dikwijls in de gemeenschap zeer verdienste lijk werk doen. Het is 'n koud kunst je, hen af te schepen met de opmer king: dat een vereniging waarvan de leden niet zelf de financiën bijeen kunnen brengen, geen bestaansrecht heeft.... Maar prachtige initiatie ven, behoorlijke vrijetijdsbesteding, het dienen van eigen cultuur enz. word daardoor onmogelijk gemaakt. de beste in hun prijsklasse keuze uit de bekendste merken o.a. Aladdin Haller-Facetta Haller-Saffire Pod Clarus-Stella Z'JN TOCH MOG IETS F'JNF-R EBBERINK Damespullover in modieuze multico lours en leuke grof- sbreide kraag Jeugdige grofgebrei- de fully-fashioned herentrui met ideale rolkraag C D Vermouth v. vruchten- wijn p. liter 2.95 deze week met gratis glaasje li wijnen gedistilleerd bier limonades henseniusstraat 1 oenray tel. 1801 ÏAltneia PANNEN vlekvrij door en door duurzaam moderne vormgeving hygiënisch Iets mooiers en beters kunt U niet aanschaffen voor de route Venray-Oost (oranjebuurt) en Oostum-kom. Aanmelden bureau van dit blad Kies een haard die zichzelf betaalt de sierlijke Brandaris met hittebestendige i 'glasdeur en 5 jaar schriftelijke garantie op I het roosterwerkI Fantastisch zuinig en toch heerlijke, gelijkmatige warmte, Ai -axi. vloer tot plafond. Maak nu uw keus uit de grootste collectie Ook voor reparaties. HOFSTRAAT 5 -TEL. 1270-04T80 Wederom ontvangen een grote partij waaronder bankstellen, armstellen, dressoirs, complete huiskamers, clubjes, stalen ledikanten, keukenstoelen en tafels, kloostertafels, kleerkasten, losse banken, televisietafels, tapijten en slaapkamers desgewenst gemakkelijke betalingsvoorwaarden Tevens een enorme voorraad alsdressoirs, buffetten, arm- en clubstellen, schuiftafels, bankstellen, ledikanten, opklapbedden, clubs, boekenkasten, haarden, kachels, schuiftafels, coucher, divans, kleerkasten, hangklokken, kantoor- en opbergkasten, cylinderbureau, kapstokken, schilderstukken, tafel- en divankleden, kinderbedje, commode, enz. Komt U eens kijken en neemt uw voordeel bij Langstraat 12 VENRAY Telefoon 1015 N.B. Alle goederen worden gratis thuisbezorgd.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2