Vastelavond ien Rooi WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Voordeeltjes voor onze bejaarden I Geestelijk artikel Ziekenfonds voor studerende kinderen. de politierechter Uit Peel en Maas ESSO PETROLEUM Beste Venrayers, plaatsgenoten \x' - iet „gezondheid" Zaterdag 1 oktober 1960 No. 40 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 Oud worden vinden de meesten onder ons niet prettig, dat is logisch maar toch moeten we het leven van de zonnige kant bekijken. Oud worden is een groot voor recht vooral als teruggezien kan worden op een behoorlijk en ar. beidszaam leven. Wie 65 is gewor den en nog gelukkig leeft met zijn vrouw en nog belangstelling heeft voor de wereld om hem heen, wie zich kan verdiepen in een hobby of wel kan blijven werken, ziet zelfs veelal een wat zonniger tijd aan breken. Tegenwoordig kunnen vele 65- jarigen nog enige tijd in loondienst blijven werken. Voor hen betekent het 65 jaar worden een vermeerde ring van inkomsten, aan de andere kant wil de belastingdienst ook niet achterblijven, in de vorm van ouder- domsaftrek voor de gehuwde werk nemer en degenen die recht hebben op kinderaftrek. Deze categorieën kunnen in aan merking komen voor een aftrek van 624 per jaar (of 52 per maand of 12 per week). Ongehuwde werkne mers van 65 jaar en ouder die géén recht hebben op kinderaftrek, ko men voor de ouderdomsaftrek niet in aanmerking, en verhuizen van groep I naar groep II van de belas tingtabellen. VERGEET DE VERKLARING NIET! Hoe het ook zij, een werknemer, of hij gehuwd is of niet, en of hij wel of geen recht heeft op kinder aftrek, is altijd verplicht wil hij zich op zijn rechten kunnen laten voorstaan bij zijn werkgever een nieuwe werknemersverklaring in te leveren. Doet hij dit niet, dan denkt de goede man er misschien niet aan en komt de belastingdienst er ook veel te laat achter. Krijgt u dus recht op de ouder domsaftrek dan moet de nieuwe werknemersverklaring bij uw werk gever zijn ingediend vóór de eerste loonbetaling in het eerstvolgende kalenderkwartaal, want dan gaat de aftrek in, d.w.z. van dat tijdstip af mag uw werkgever alvorens de be lastingtabel toe te passen, het be lastbaar inkomen met 52 indien maandloon genoten wordt, of 12 indien u op weekloon staat vermin deren. Laten we als voorbeeld eens ne men iemand die op woensdag 65 jaar wordt en normaal op vrijdag daar aanvolgend zijn weekloon ontvangt, dan mag de werkgever de verschul digde premie a.o.w. die onze 65 jaar geworden werknemer steeds betaald heeft, niet meer inhouden bij die uitbetaling van het loon. Dat bete kent dus ook al een voordeeltje, maar er is meer. Ook mag van dat tijdstip af geen premie meer worden ingehouden voor de werkloosheid en wachtgeldverzekering. De werk gever moet dus volstaan met in houding van premie voor ziektewet en ziekenfondsbesluit. MEER BELASTING Wellicht ten overvloede merken we nog op, dat de uitkering van de a.o.w. ingaat op de eerste dag van de maand waarin iemand 65 jaar wordt. Dit zijn enige voordeeltjes, maai de bejaarde moet er ook om denken, dat zijn inkomen door de verkrij ging van dit ouderdomspensioentje omhoog gaat, dus al geeft de belas tingdienst u iets cadeau, ze wil ook wel graag zien dat u van uw kant daar iets tegenover stelt en wel in een (verhoogde) belastingafdracht. Bent u in loondienst en is er dien tengevolge iedere week of maand rekening gehouden met uw ouder domsaftrek, dan hebt u op het einde van het jaar niets meer te goed, maar de belastingdienst heeft dan nog wel wat van u te vorderen. U bent dan n.l. verplicht een aangifte formulier aan te vragen. Dit vult u in, stuurt het naar het belasting, kantoor in de bijgevoegde enveloppe en u zult na een paar maanden in uw brievenbus een briefje in de vorm van een voorlopige aanslag van de belasting-inspecteur aan treffen. Dit presentje krijgt u dan omdat u a.o.w. gekregen hebt. Waarom die navordering? Deze uitkering verhoogde uw in komsten, maar bij de uitbetaling van uw loon werd wel rekening ge houden met vermindering van de aanslag maar niet met de verhoging van het ihkomen! Op dat aanslag formulier zult u dus kunnen lezen, dat er rekening is gehouden met de loonbelasting welke steeds van uw loon werd in gehouden, want daarmede werd de aanslag inkomstenbelasting dan ver laagd. Ook de ongehuwde werknemer krijgt t.z.t. een aanslag in de in komstenbelasting. Ook voor hem be tekent het ouderdomspensioen een verhoging van het inkomen, waar mede bij de vaststelling van de loonbelasting geen rekening (kon worden) gehouden. DOORBRAAK ALS VERVULLING VAN ZIJN ROEPING De gedachte die men dezer dagen zachtjes aan meer hoort verkondi gen, dat wij als katholieken er nog eens terdege over moeten denken, of wij door zullen gaan met het in standhouden van zoveel katholieke organisaties. Deze gedachte brengt ons in nauw contact met de mening van St. Pau- lus, geuit in het epistel van de ze- entiende zondag na Pinksteren. Ter wijl Hij ervoor pleit, dat wij als ka tholieken aaneen gesloten blijven, om de „eenheid des geestes" te be waren, hoort men van andere zijde aansporingen uit elkaar te gaan, niet te veel opeen te klitten. Is dat met elkaar verenigbaar? Wij geloven van wel. Want het pleidooi, dat Paulus voert voor onze eenheid, betreft die van de eenheid in het Mystieke Lichaam, eenheid in de Kerk. Dezelfde Paulus heeft immers ook meermalen elders zijn gelovigen ge wezen op de plicht de gedachten en het voorbeeld van Christus naar buiten bekend te maken. Het is er naar mijn mening op grond daarvan, dat men zich in katholieke kring weer eens aan het beraden is over wat meer openheid. Maar hoe men het probleem ook benadert, de gedachten zijn duide lijk en betreffen eigenlijk ons ge hele gedrag als katholieken, zowel in Paulus tijd als in de onze. Twee dingen zijn nodig: en die staan beide vervat in een zinnetje van het epistel n.l., dat wij een le ven moeten leiden in overeenstem ming met onze roeping. Die roeping heeft twee kanten de ene is die, welke deze keer door Paulus wordt gesproken, d.w.z. de eenheid met Christus te bewaren in liefde en godsvrucht. De tweede in naar bui ten de volheid van Christus uit te dragen, door te breken in het neu trale of het onverschillige deel van de wereld. Het een sluit het ander in, beide gedragingen vormen de volheid van onze roeping. Het is in het verleden nog al eens gebleken, dat mensen warm liepen voor een politieke door braak, doch daarbij de noodzake lijke voorwaarde vergaten. Daar tegen hebben de bisschoppen in 1954 hun stem verheven. Daarnaar heb ben de katholieken geluisterd. Maal ais zij nu eigener beweging gaan na denken of het niet beter zou zijn enige openheid te bevorderen, dan doen zij het vanuit een bewust en beleefd geloof. En in dat geval is die openheid geen kwestie van gemakzucht of weerbarstigheid tegen bestaande vormen, dan kan zij de vervulling van hun roeping zijn. Het nieuwe schooljaar is begonnen en daarom'willen wij onze lezers er op attent maken, dat studerende kinderen in de leeftijd van zestien tot en met zes en twintig jaar in be paalde gevallen voor een kosteloze ziekenfondsenverzekering in aan merking kunnen komen of tegen een verlaagde premie bij een zieken fonds kunnen worden ingeschreven. Bij de wettelijke verzekering (dat zijn de verplichte en be jaardenver- zekeringen) kunnen studerende kin deren tot en met de leeftijd van zes en twintig jaar kosteloos krachtens de verzekering van hun vader of moeder bij een ziekenfonds worden ingeschreven. Aan vrijwillig verzekerde stu derende kinderen tot en met de leef tijd van zes en twintig jaar wordt, ongeacht of zij tot een verzekerd gezin behoren, een reductie op de premie verleend van veelal 0,70 per week. WIE STUDEREN ER? Onder studerende kinderen moe ten worden verstaan zij, wier tijd, behalve wanneer zij ziek zijn of va kantie hebben, geheel of grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of door de op leiding voor een beroep. Deze kinderen zijn niet automa tisch verzekerd en ontvangen niet zonder meer de bedoelde premie reductie. In het begin van elk schooljaar zal namelijk aan het zie kenfonds een verklaring moeten worden overgelegd, getekend door het hoofd van de onderwijsinrich ting. Uit deze verklaring moet dan blij- ken, dat de tijd van het kind geheel of grotendeels in beslag wordt geno men door het volgen van onderwijs of opleiding voor een beroep. For mulieren waarop deze verklaring dient te worden gesteld, zijn bij de ziekenfondsen (of de incasseerders van deze fondsen) verkrijgbaar. In de gevallen waarbij in dit schooljaar de-studie wordt beëin digd, b.v. door het afleggen van het eindexamen, blijven de bovenge noemde voordelen van kracht tot het einde van het officiële cursus jaar, in de meeste gevallen 1 sep tember. Alleen indien de betrokene {lis sen eindexamen en het einde van het officiële cursusjaar (schooljaar) arbeid in loondienst gaat verrichten of als zelfstandige gaat werken, ein digen boven omschreven rechten on middellijk. Op de kermis had de charmante jongeman zijn Jansje ontmoet. En het was liefde op het eerste gezicht geweest. Het pittige meisje stond hem wel aan en vanaf het eerste moment had haar hartje in vuur en vlam gestaan voor deze knappe en aardige jongen. Het werd wat men pleegt te noe men vaste verkering en een ieder was er van overtuigd, dat hun hu welijksbootje al onder stoom lag. Maar ja, al zijn de harten bereid, onze harde materiële wereld stelt ook andere eisen. Het is nu eenmaal niet gebruikelijk, dat jonge echte lieden zich installeren met pakkisten op kale planken. Op een goede dag verscheen de aanstaande bruidegom met de ent housiaste mededeling, dat hij van een relatie tegen een zacht prijsje een schitterend vloerkleed en een gangloper kon overnemen, maar het noodlot wilde, dat hij honderd gul den te kort kwam. Het was toch echt zo mooi en zo goedkoop, deze kans mochten ze niet missen! Jansje tastte in haar spaarpot en de vrijer verdween om het buitenkansje te verschalken. In deze kooplustige periode zo voor het huwelijk kwam dit meer voor. Ook voor het aanschaffen van een keukenuitzet met snoezig gou den biesjes, kwam hij geld tekort en weer betaalde Jansje het ont brekende deel. Al met al had zij aardig wat van haar spaarduitjes in de roze-rode toekomst geïnvesteerd. Opeens liet de charmante jonge man zich niet meer zien. Jansje be greep er niets van. Ze wachtte en ze wachtte, maar haar vrijer kwam niet terug. In de familie begon men te mor ren. De aanstaande schoonmoeder keek zuinig, de zusjes en tantes eveneens. Het bleek, dat hij bij hen allen geld had geleend. Jansje, nog vol van liefde, hield staande, dat hij weer terug zou komen. Het was olie op de golven. Toen kwam de zwarte dag in Jansjes leven. Toen zij op een zater dagmiddag in de stad boodschappen deed, bleef zij ineens als aan de grond genageld staan. Daar liep hij, vrolijk babbelend en stijf gearmd met haar beste vriendin, die zij ook al in geen weken meer gezien had. Het leek haar alsof in haar hoofd plotseling een scherm opgetrokken werd en in minder dan enkele se conden overzag en doorzag zij de gehele situatie. Die snodaard met zijn knappe snuit zat echt niet op haar te wachten. Hoe dikwijls had zij haar ergenis al niet onderddrukt, wanneer hij een beetje vrijpostig met haar zusjes en vriendinnen om sprong, maar och had ze gedacht, het is toch mijn vrijer, dus laat maar! Wat Jansje toen deed was niet damesachtig, maar wel menselijk verklaarbaar. Als de geest der wrake stormde zij naar de overkant, waar de nieuwe gelieven rustig wandelden zonder vermoeden wat hen Dinnen enkele seconden wachtte. Als een briesende furie stond zij voor hen, gebruikte" ontoelaatbare termen als oplichter voor hem en niet nader aan te duiden woorden voor haar, om tenslotte haar ge moed te luchten door met een drif tig gebaar haar elegant schoentje naaldhak het hoofd van haar on trouwe aanstaande te bewerken. Beurtelings stonden ze nu voor de rechter. Eerst zij, wegens mis handeling waarbij hij getuigde: „Zij verloor een schoen, edelachtbare, en die heeft ze alleen maar opgeraapt. Hoogstens heeft ze me bij het aan trekken gestoten". Toen hij, wegens oplichting, waarbij Jansje pleitte: ,Ik heb hem zelf dat geld opge drongen, hij wou het eerst niet aan nemen, meneer de rechter". Er waren geen blikken van haat, maar schuchtere blikken van gene genheid. De rechter werd zeer mild gestemd door dze getuigenissen. Hun verdediging was ongeveer indentiek: „Het hart is zwak" HIJ kon de weelde van zijn aantrekke lijkheid voor de andere sexe moei lijk dragen en ZIJ had uit natuur lijke jaloezie de controle over haar schoen verloren. Maar nu was alles weer goeden de volgende week zouden ze gaan trouwen. Ook de rechter is een mens. Hij streek de hand over het hart, maar tenslotte was het gerechtelijk apparaat door de gelieven in werking gesteld en dat is geen filantropische instelling, Een tientje voor elk. Glimlachend keek de man in toga het paar na, dat handje in handje de rechtszaal verliet. van 1 oktober 1910 - Uit het jaarverslag van de stierhouderij bleek, dat de zes aan gekochte stieren 1288 gekost heb ben. Ontvangen werd opbrengst stie ren 478, subsidie van de kring 60, dekgeld van 1330 dieren 798, to taal 1336. - Een heel vreemsoortige passa gier, van kop tot teen in het wit ge kleed, kon men alhier woensdag middag op de paardentram zien staan. Het bleek nl. een prachtige Sanengeit te zijn. Of dit beestje als gewoon passagier of voor rekening van Van Gend en Loos werd ver voerd, is ons niet bekend. - Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter te Wessem, op een salaris van 360 per ja'arl waren niettegenstaande het arm zalig traktement 14 sollicitanten. - In de loop van oktober zal wor den aanbesteed het bouwen van een stoomlederfarbriek met directeurs woning te Oostrum. Architect H.J. Smits Gzn. te Cuijk. van zaterdag 5 okt. 1935 - Morgen zondag bij gelegenheid van de plechtige installatie van de Hoogeerw. Heer W. Berden, be. noemd tot pastoor-deken onzer pa rochie, zal een défilé gehouden wor den van alle verenigingen uit de parochie. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat dit jaar de vervroeging van de wettelijke tijd met één uur zal eindigen op 6 okt. a.s. te 3 uur voormiddag. In de nacht van zater dag op zondag worden te 3 uur de openbare klokken op 2 uur gezet. In alle H. Missen werd zondag door pastoor-deken Thielen afscheid •genomen van zijn parochianen, na een achtjarig herderschap. Deken Thielen zal zich in zijn ge boorteplaats Horst vestigen. In deze maand is het 10 jaar geleden, dat onder aanvoering van Radio-pastoor Perquin een eigen katholieke Radio-oomroep werd ge sticht. - Woensdag werd aan de werk lieden van de sigarenfabriek Baars alhier bekend gemaakt, dat met 15 okt. a.s. de fabriek wordt stilgelegd. Van de 40 arbeiders kunnen er 18 te Cuyk bij dezelfde firma werk be komen. Voor de overigen een treurig vooruitzicht. Nog wel nimmer was zolang de paardenmarkt bestaat, een zo grote aanvoer als maandag. Een 170- tal paarden, veulens en hitten ston den te koop. Van de bekende boerderij .Janslust" werden twee zeugen en een fokbeer verkocht voor Luxem burg. - Voor de betrekking van ge meente-veldwachter te Grubb en- vorst hebben zich maar 126 sollici tanten aangemeld! oliehaard de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig K. A. VAN ELSEN, PETRGLEUMHANDEL PRINS HENDRIKSTRAAT 18, VENRAY - TEL. 04780-1834 BRITSE NABESTAANDEN IN NEDERLAND Heden zaterdag 30 sept. 's avonds om half zeven arriveert met de boot uit Engeland 'n groep van 59 Britse nabestaanden in ons land, om hier een vijftal dagen de gast van het Nederlandse volk te zijn. Dit zijn allen nabestaanden van tijdens de oorlog boven ons land neergeschoten vliegers en van sol daten der bevrijdingslegers, die hier in 1944 en 1945 de dood vonden. Onder de begraafplaatsen, die door de nabestaanden zullen worden bezocht bevindt zich ook het mili taire kerkhof te Venray. Heel graag wil ik een plaatsje vragen in Peel en Maas voor een kort, maar hartelijk dankwoord aan alle Venrayers, voor 't prachtige feest dat ik heb mogen vieren. Het is een ontroerende mooie dag ge weest. Een dag, die mij een herinne ring en steun zal zijn in mijn ver dere priesterleven. U allen hebt mij een diepere be zinning gegeven op de grote waarde van mijn priesterschap. Daarvoor vooral m'n hartelijke dank. Vorig jaar ben ik in Brazilië ge wijd. Het was voor m'n ouders en familieleden een groot offer daar niet tegenwoordig te kunnen zijn. Een priesterzoon te bezitten zonder zijn zegen te kunnen ontvangen. Zelf heb ik veel goedheid mogen ontvangen van de Brazilianen in die dagen. Zo heb ik ook het voorrecht gehad om een eerste plechtige H. Mis op te dragen in onze kerk te Divinopolis. Het ging er heel een voudig en mooi aan toe en de men sen deden wat zij konden om het voor mij zo aangenaam mogelijk te maken. Maar nu heb ik het priesterfeest over mogen doen en hier in Venray mogen vieren. Vijf jaar lang geen klokken meer gehoord, geen orgel spel, geen mannenkoor.. En nu deze feestelijke intocht, het stijlvol ver sierde huis, de bevlagde en versier de straten. Ik kan niet beschrijven, wat er in mij omging toen ik naar de St Petrus Banden, de trots van Ven ray, begeleid werd, nog minder toen ik aan het altaar stond. Heel die rijkdom van liturgie, zang en bazui nen kwam over mij heen en ik werd er door bevangen. Ja, nu voelde ik me een priesterzoon van Venray. Hartelijk dank, dat ik dit heb mo gen meemaken. Dat ik zo'n priester feest heb mogen vieren. Een heel bijzonder woord van dank wil ik brengen aan de Hoogeerw. Heer Deken en kapelaans, die met zoveel liefde en zorg dit feest voor mij ver zorgd hebben. Verder hartelijk dank, ja heel hartelijk dank aan de buurt en oud buurtbewoners, die kosten noch moeite gespaard hebben om een prachtige en stijlvolle versiering aan te brengen kortom het beste hebben gegeven om hun priester te huldi gen. Dank verder aan onze konink lijke harmonie Euterpe en het man nenkoor, die van deze dag 'n onver getelijke dag hebben gemaakt. Heel veel dank aan allen zonder uitzon dering voor hun belangstelling en meeleven. Ik werd er verlegen van. Beste Venrayers, waar woorden van dank te kort schieten laat ik U deze belofte: de belangen van de Venray se gemeenschap steeds te blijven gedenken in mijn H. Mis offer. FREI HELENO SMITS O.F.M. M// NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Diep in de vastenavondsbuik be gint het reeds te rommelen. Man nen, nog geheimzinnig verkleed in burgerpakken, scharen zich reeds om de tafels en af en toe kan uw verslaggever, stiekum luisterend aan het sleutelgat, een bulderend ge lach horen, de geboorte aankondi gend van een nieuw idee. Ze beginnen vroeg dit jaar. De laatste vastenavond heeft hen ge beerd, dat de Venrayse bevolking vastenavond kan vieren. Overwel digend was de drukte en uitbundig de stemming op de bals en zittingen. De vastenavond zelf, één grote triomf van de kolder, zoals Venray ze nog nooit beleefd heeft. Dit heeft de bestuderen kennelijk geïnspi reerd, om nu reeds plannen te ma ken. De aloude traditie zal nu ook hier weer plaats vinden; de 11de van de 11de zal men starten met een grootse zitting. Een echte Venrayse zitting, met eigen butredners. Druk is men doende met de op richting van een heus en zo groot mogelijk hof koor. Alle zanglustige mannen van Venray kunnen hier aan meedoen. Men kan zich hier voor opgeven in café Zanders op 't Henseniusplein. Daar zal woensdag- 's avonds, na afloop van de man nenkoor-repetitie, gerepeteerd wor den. Dit hof koor zal, daar zijn we van overtuigd, het grote succes worden van de zitting. Het aantal deelne mers aan de zitting zal groot zijn. Zo heeft men ook reeds zijn voel horens uitgestoken naar de ballet groep van onze operettevereniging om, met hun charme en gratie, aan deze zitting luister bij te zetten. Mochten er nog andere vereni gingen zijn die hun medewerking willen geven, dat men zich dan zo gauw mogelijk op geeft aan een der bestuderen. Deze zitting zal een groots Venrays familiefeest wor den. Men zal er aan lange tafels plaats kunnen nemen. Eenieder schuift zoals hij binnen komt. De grote en niet grote dichters en componisten in Venray worden ver zocht, zo vlug mogelijk hun aders te laten vloeien zodat op deze zit ting reeds, het vastenavondliedje 1961 gezongen kan worden. Wij wen sen hun van deze plaats veel inspi ratie. Hoorde men vroeger nog al eens pessimistische geluiden of dit of dat wel zou slagen, dit jaar ligt dat an ders. De laatste vastenavond heeft wel bewezen, dat de Venrayse be volking wel degelijk prijs stelt op zijn vastenavond. Men heeft zich met een overweldigend aantal stem men vóór verklaard. De vóór stemmers kwamen uit alle lagen der bevolking en zo moet het ook zijn. De vastenavond is voor iedereen. Ook onze Venrayse import heeft zich goed aangepast. Hoewel de meesten dit toch niet met de Vnoedermelk ingezogen hebben en er pas op rijpere leeftijd mee ge confronteerd werden, bleken zij over een verrassend goed aanpas singsvermogen te beschikken. Hun gezichten glommen dan ook van dankbaarheid, dat hun dit geboden werd. Hier ziet men weer eens te meer bewezen, dat vastenavond vieren niet een kwestie is van afkomst, maar van mentaliteit. Een mentali teit die men nu toevallig veel aan treft in het Zuiden, maar waarvan lang niet iedere Hollander gespeend is, gezien ook het feit, dat zich reeds velen van hen onder de medewer kers bevinden. Wij wachten in span ning op de 11de van de 11de. PIëLHAESKE

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1