Problemen in een zich uitbreidende gemeente Venray Torenbouw St. Petrus Banden Het nieuwe culturele centrum yan Venray Ingezonden. Snijbloemen „Eeuwige Lente' Zaterdag 10 september 1960 No. 37 EEN EN TACHTIGSTE JAABGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPKTfRT ATI VHOP V PNRAV KW OMQTRPïTPlVI ADVERTENTIEPRIJS 8 ci per «n.m. ABONNEMENT S- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 LLllDlwrtU V Y LtlllVA 1 UlUü 1 IVLtlXlwll PRIJS PER KWARTAAL 1.0 1.40 (bulten Venray 1.60) In een gezellig onder-onsje voor de opening van de LIMBRATO heeft burgemeeester Janssen, daarbij geruggesteund door heren van het tentoonstellingscomité Laurensse, Colsen en Fr. Janssen, de wethouders v. Dijk en Scliols en de directie van Inalfa nog eens een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het na-oorlogse be leid der gemeente. De meeste dingen zijn overbekend uit raads- verslagen en kranten-artikelen, maar samengevat blijkt eens te meer hoe groots en dikwijls overladen dit program is... Het is dan ook beslist geen won der, dat Ged. Staten op hun vraag om een opgave te doen van de plan nen, die de gemeente Venray op korte termijn moet verwezenlijken het lieve optelsommetje van 19 mil joen in de brievenbus kregen. Hoe men aan dit zeer hoge bedrag komt, laat zich raden uit de wensen die de Burgemeester in dit gesprek naar voren bracht en de noden, die hij daarin aanstipte. INDUSTRIALISATIE De LIMBRATO, aldus de Burge meester, is een toonbeeld van de verandering en ontwikkeling, die zich na de oorlog in een welhaast Amerikaans tempo in deze streken heeft voorgedaan. Een kapotgesla gen en door de oorlog verwoestte streek heeft niet alleen een onge kende opstanding beleefd, maar is daarnaast ook beter en sterker uit gerust voor de toekomst te voor schijn gekomen. Dit laatste is voor een niet gering deel te danken aan de mogelijkheid tot industrialisatie, die door rege ringsmaatregelen in deze streken en met name in Venray mogelijk werd. Doch industrialisatie is niet alleen een kwestie van fabrieksbouw, zij vraagt in deze streek, die van ouds her georiënteerd is op de landbouw, ook een mentaliteitsverandering. Deze mentaliteit is veranderd, en nog aan het veranderen. Men kan dat zien in onze boerenjeugd, die ook door gebrek aan grond de fa briek intrekt. In 1900 was 46°/o van de Noord limburgse beroepsbevolking werk zaam in de landbouw. In 1947 was dat nog 36"/u, maar in 1957 nog slechts 27u/o. Daarentegen werkt 45"/u in de nijverheid. Alleen al in het district van de Kamer van Koophandel te Venlo zijn na de oorlog 90 nieuwe bedrijven geves tigd, waarvan 40 in de nieuwe in dustriekernen waaronder Venray. Deze 40 fabrieken geven werk aan 2000 mensen. Toch was burgemeester Janssen niet tevreden. Hij meende, dat een nog beter besef van de grote waar de en betekenis der industrie nood zakelijk was en dat er meer gedaan moest worden om de bevolking in- dustrie.minded te maken. Hij hoop te dat de LIMBRATO daartoe zou bijdragen. NOG VELE WENSEN De afgelopen 15 jaren overziende meende burgemeester Janssen te kunnen zeggen, dat men tevreden mag zijn met de behaalde resulta ten. Maar dat impliceert niet, zo voegde hij er gauw aan toe, dat niets meer te wensen isIntegendeel zelfs Om de mensen meer industrie- minded te maken is o.m. nodig een beter woonklimaat. Venray is door zijn opbouw, en herstel ten achter geraakt bij anderen, waar de oorlog niet zo'n grote wonden heeft gesla gen. Kon men daar reeds wegenver beteringen aanbrengen, denken aan sportvelden en andere recreatie mogelijkheden, in Venray was daar voor geen tijd. Dat gaat zich nu wreken, dubbel erg bij een derge lijke industrialisatie RECREATIE Het is daarom, dat thans plannen zijn opgesteld om te komen tot een beter leef- en woonklimaat. Dat is op de eerste plaats het zwembad. Plannen daarvoor zijn klaar en de diverse commissies hebben een en ander goedgekeurd. Er dreigt op dit moment enige moeilijkheid met de grondverwer ving, maar wethouder Colsen had goede hoop, dat ook hierin een op lossing zou gevonden worden, mits men eens met elkaar zou praten. En dat schijnt dan binnenkort ook te gebeuren. Wethouder Colsen vertelde verder, dat op het ogen blik ook nog besprekingen lopen over de bouw van een instructie- bad, al of niet nabij het zwembad Men hoopt en dat kwam wel duidelijk tot uitdrukking nog dit jaar de financiering rond te krijgen, waarna dan burgemeester Janssen de eerste spade in de grond kan steken. Trouwens de Burgemeester krijgt nog wat te spitten, voordat hij de ketting voorgoed aan de kapstok hangt. Zo zal binnen afzienbare tijd begonnen worden aan het eerste ge deelte van de sportvelden, die als 'n groene muur rond Venray zuid en west komen liggen. In dit eerste gedeelte is voorzien in de aanleg van enkele voetbal velden, speelweiden en een tennis veld. Hoe het zich verder zal ont wikkelen en uitbreiden leert de toe komst wel. De aanbesteding van het eerste gedeelte van dit 30 ha grote park is gebeurd. Men wacht nu op de provinciale subsidie. Maar dan gaat ook hier de eerste spade de grond in. Hopenlijk kan dat ook ge beuren voor een gedeelte van ons recreatieoord, waarin behalve het zwembad ook het openlucht-theater en een kerkhof zijn opgenomen, Nu Venray binnenkort 3 parochies heeft en men zelfs verwacht bin nen 25 jaren nog een nieuwe pa rochie te krijgen, is reservering van een nieuw kerkhof noodzake lijk geworden. Dit komt dan lig gen op de driehoek in de Vlak- waterweg, waar thans schutterij het Zandakker haar schietpalen heeft. Voor de aanleg van wegen in dit wandelpark is reeds subsidie aange vraagd en men hoopt die dit jaar nog te krijgen. Een en ander kost veel grond, maar men vertrouwt via de ruilver kaveling, waar o.a. de Heydse peel in gebracht is, de benodigde gron den vrij te krijgen ook en met name voor recreatiedoeleinden op de kerk dorpen. Alleen het kan wat lang duren CULTUREEL CENTRUM Voor de vierde maal zal burge meester Janssen moeten spitten bij het Cultureel Centrum, waarmee men komende maand hoopt te be ginnen. Over dit project vindt U el ders in dit blad meer te lezen WONINGBOUW Maar voor alles zal men dienen te streven naar woningbouw. Een onderwerp waarover veel te zeggen en te schrijven valt, maar dat alle maal in mineur gestemd is, omdat er nu eenmaal te weinig is. Dat ligt deels aan de toewijzingen, deels ook aan het feit, dat er te weinig bouw grond beschikbaar is. Plan Oost dat men in zijn op zet veel te groots noemde is in een tempo vol gebouwd, dat slechts geëvenaard wordt door de snelheid waarmee in het tweede plan (Zuid) de woningen verrijzen, om van de Henseniusschool niet te spreken. Men is inderdaad met jplan West te laat gekomen, maar men heeft de goede hoop, dat na goedkeuring van de raad, direct met de onteigenings procedure begonnen kan worden, zodat daar grond ter beschikking komt. Ook is de strook achter het zie kenhuis de mogelijkheid voor bun- galowbouw geschapen, waardoor te vens grotere woningvariatie moge lijk wordt. Zijdelings verband houdt hier mede en met de bouw van het Cultureel Centrum de nieuwe indeling van de kom. Hoe deze gaat worden, moet men afwach ten, maar zeker zal de mogelijk heid geschapen moeten worden meer winkels daar te vestigen Naast de bouw van woningwet woningen hoopt men in de nabije toekomst ook te komen tot bevor dering van particuliere bouw, ter wijl ook de industrie met plannen rond loopt om voor haar arbeiders en hoger personeel woningen te bouwen via een z.g. spaarregeling. De opzet van een en ander vraagt echter tijd Toch moet woningbouw op alle mogelijke wijze bevorderd worden, ook al omdat vaklieden van elders moeten kunnen worden aangetrok ken voor onze industrie INDUSTRIEBEVORDERING Industriebevordering is ook een punt, dat voortdurend de aandacht moet hebben. In dit verband wees burgemeester Janssen op de aanleg van betere verbindingen. De aanleg van de Midden Peelweg gaat gestaag door en zal eerlang mede door de verbetering van de Beekweg (alweer een eerste spade) een vlottere verbinding geven met het Westen. Is de E-3 weg tot stand gekomen dan zal ook de Midden Peelweg alleen niet volstaan, liet wethouder Colsen wel blijken, die al sprak over doortrekking naar de Wanssumse- weg. Ook voor doortrekking van het Wilhelminakanaal naar de Maas en de aanleg van het kanaal Arcen- Ruhrort moet ook van gemeente wege geijverd worden. Ze zijn van het grootste belang voor een verdere ontsluiting van Noord-Limburg en Oost-Brabant INDUSTRIE AANTREKKEN Naar aanleiding van een opmer king van de heer Burgman, direc teur van INALFA. die in zijn be groetingswoord zich zeer tevreden toonde over wat de industrie had kunnen bereiken, maar van de an dere kant zijn zorg uitsprak over de moeilijkheden, die men ondervond bij het aantrekken van arbeids krachten, werd de vraag gesteld of het nog wel zin heeft nieuwe in dustrie aan te trekken. Het antwoord was 'n positief: ja. In de eerst komende 10 jaren ver wacht men een arbeidsoverschot in Noord-Limburg van 13.000 men sen, waarvan alleen al in Venray, Horst en Sevenum 7000. Deze cij fers zijn aan de voorzichtige kant en al meer is bewezen, dat de hui dige ontwikkeling ver uit gaat bo ven de prognose cijfers. Trouwens het feit, dat Venray nog altijd meer dan 600 uitgaande pende laars heeft, is ook een teken aan de wand. Voor een deel moet de oorzaak gezocht worden in de klassenindeling, waartegen met alle middelen gevochten moet worden. Daarom blijft het nodig, aldus burgemeester Janssen, dat nieuwe industrieën er bij komen en dat oude zich uitbreiden. Om dit te kunnen verwezenlijken is reeds 10 ha in dustrieterrein bijgekocht, terwijl eveneens besprekingen gaande zijn om nog 30 ha aan de Maasheseweg aan te kopen, waarbij men dan links en rechts van deze weg industrie terrein gaat scheppen. Daarnaast zal ook in Oostrum nog industrieterrein worden aangelegd, speciaal voor die bedrijven die graag spooraanslui- ting hebben. DE NAASTE TOEKOMST Met dit algemene overzicht voor de aanwezige pers onderstreepte burgemeester Janssen nog eens uit drukkelijk dat moge er in de af gelopen 15 jaren veel, heel veel ge beurd zijn het allerminst de be doeling is nu met de handen in de schoot te blijven zitten. Uit bovenstaand uiteraard su- mier overzicht blijkt, dat er nog veel te doen valt en wat wel voor naam is, hiervoor al veel voorberei dend werk is gedaan. Want met dat alles is men er niet. Wethouder Colsen liet dat al zien, toen hij nog even memoreerde welke andere plannen nog in voorberei ding zijn: uitbreiding en verbouw zieken huis, bouw toren grote kerk, bouw kleuterschool Leunen, ruilverkave lingsplan Lollebeek, verharding zandwegen, rioleringsplan Leunen, rioleringsverbetering aan het Vloei- veld, trotoirs in West, Desselke en Oostrum, en aanleg waterleiding in Castenray En nu houden we opHet zal waarachtig wel gaan en per slot van rekening raken ook 19 miljoen wel 'n keer op.... Maar een ding staat wel vast. De LIMBRATO heeft dat trouwens ook overduidelijk be wezen: er is in de laatste 15 jaren wel het een en het ander klaar ge stoomd. Maar opnieuw staan vele potjes op het vuur en het menu be looft heel watDaar houden we het dan maar op. Van het Ministerie van Bouw nijverheid en Volkshuisvesting is bericht ontvangen, dat de plannen voor de herbouw van de toren van de Petrus Banden de goedkeuring van dit ministerie hebben verkre gen en dat het benodigde bouw volume daarvoor is vry gegeven. Door het kerkbestuur is direct na ontvangst van dit bericht, op dracht verleend aan aannemings bedrijf Gebr. Janssen N.V. alhier, om met de bouw van de nieuwe toren te beginnen. In verband met het feit, dat de extra stenen voor deze toren eerst nu besteld kunnen worden, zal een en ander nog wel even duren. ER WORDT BEGONNEN MET HET CULTUREEL CENTRUM Op de vooravond van de LIM BRATO maakte het stichtingsbe stuur van het nieuwe Cultureel Cen trum bij monde van haar Voorzitter de heer Laurensse, ook de plannen bekend van dit nieuwe centrum. Zoals onze lezers intussen wel be kend is zal dit cultureel centrum ge bouwd worden in de vroegere „Höl- teren hoek", ofwel op de driehoek die omsloten wordt door de Jan Hensenstraat in het Noorden, de Schoolstraat in het Oosten en door bet Henseniusplein en Merselose- weg in het Zuiden en Westen. Een bouwwerk, dat zoals de foto hierboven aantoont van grootse al lure zal zijn en inderdaad een nieuw hart van Venray zal gaan vormen. Trouwens ook de begroting van 950.000 toont al aan, dat dit ge bouw wel iets meer is als een simpel gemeenschapshuis. Het ontwerp waarnaar boven staande maquette is gemaakt, is af komstig van het architectenbureau Swinkels en Salemans uit Maas tricht. De indeling van dit gebouw kun nen we misschien het beste be kijken aan de hand van een platte grond, die wij hierbij ook publi ceren en waarvan we de tweede en voornaamste verdieping gekozen hebben van de drie, welke dit ge bouw gaat tellen. De entree, die is gelegen aan de kant van het Henseniusplein, dus onderaan op de tekening, geeft toe gang tot rechts de loketten en het directiekantoor en links een brede wandelgang, die door een grote glaswand uitzicht geeft op de gaan derij en het Henseniusplein Via deze wandelgang kan men via de trappen naar de bovenste ver dieping, (het balcon van de toneel zaal) naar de grote zaal zelf of de daai'naast gelegen toiletten. In de toneelzaal zijn onder 382 plaatsen gepland, terwijl op het bal con nog eens voor 144 mensen plaats is. Men behoeft geen architect te zijn om te zien, dat hier inderdaad een geweldig toneel komt. Voldoende zij, dat alleen al het doek 9 meter breed is. En dat de toneeltoren die U bo ven op de foto ziet ook gelegenheid geeft tot een grootsteedse decor wisseling, een ongekende luxe voor Venray. Maar laten we nu ook de kant eens bekijken langs de Schoolstraat. Voordat we dat doen lopen we nog even vanuit de wandelgang in de foyer, waar ook een keuken is om de inwendige mens te verster ken en van waaruit men weer kan komen in een binnentuin, die op de foto duidelijk zichtbaar is. Gaan we door de ingang in de Schoolstraat binnen, dan komen we in de bibliotheek terecht. Een bi bliotheek, die gesplitst is in 2 delen. Naar het Henseniusplein toe is de zaal voor de kinderen, waarachter nog twee vertrekken liggen voor de bibliothecaresse en naar de Jan Hensenstraat, waar de bibliotheek is voor de groteren, met een aparte studiezaal voor die jongelui, die maar moeilijk thuis kunnen stu deren. Bekijken we de kant van de Jan Hensenstraat, dan zien we daar weer een kleine hal, die o.m. toegang geeft tot een vergaderzaal en de kleedkamer van 't toneel (8 stuks). Deze kleedkamers worden nog op andere wijze productief gemaakt nl. doordat ze tevens dienen als mu ziekzaal voor de muziekschool, die daar gevestigd wordt. Dat zelfde halletje in de Jan Hen senstraat geeft ook toegang tot de trappen naar boven en onder. Boven liggen boven de kleedka mers nog 5 vergaderlokalen. Als men weet dat in Venray 680 bestuursvergaderingen, 317 repeti ties, 34 toneeluitvoeringen en 475 ledenvergaderingen per jaar gehou den worden, dan is de hier geplande vergaderruimten heus nog niet te veel. Men kan ook naar onderen toe, waar dan ruimte is gereserveerd in de kelders voor de jeugd. Hier lig gen de 4 hobby-lokalen en onder het toneel de grote speelzaal voor de jeugd. Nog even resumerende vinden we dus in dit gebouw behalve een to neelzaal, met filmaccomodatie, de kinderbibliotheek de leeszaal, de studiezaal, de muziekschool het ge meenschapshuis voor de jongelui en vergaderruimten voor de ouderen. In october hoopt men de eerste spade van dit bouwwerk in de grond te steken, terwijl in het najaar 1961 de opening is gepland. 4 Een en ander is natuurlijk af hankelijk van de vereiste goedkeu ringen, die men echter zeer binnen kort verwacht. Hierboven vindt U de tekening van de begane grond van het nieuwe Cultureel Centrum. Links ziet U direct de grote toneelzaal, die op de eerste verdieping ook nog een balkon heeft. Let op de grote afmetingen van het toneel. Via entree en wandelgang bereikt U de foyer en van daaruit de bin nentuin. Rechts langs de Schoolstraat is het bibliotheek-gedeelte.. RUILVERKAVELING WAS ER NIET Alle goeds voor de LIMBRATO. Ze is keurig, prima en soms zelfs luxueus. Ze vervult haar instruc tieve taak even goed als haar re presentatieve. Ze geeft van alles wat en de gemeente gaat voorop in een openbaarheid, die na de geslo ten jaren beslist weldadig aandoet. Maar we hebben een ding node gemist. Dat was een stand van de ruilverkavelingscommissie, die hier in middels tekeningen, foto's en ma quettes (zie stand van de gemeente) boeren burgers en buitenlui eens precies had kunnen vertellen wat men nu van plan is te doen in de ruilverkaveling Lollebeek. Een stand die bij de komende vergaderingen in alle dorpen bovendien nog produc tief gemaakt had kunnen worden, omdat ze daar eens te meer lering en voorbeeld had kunnen zijn en al leen maar verhelderend werken kan bij allen die er rechtstreeks of zijde lings bij zijn betrokken Men heeft hier o.i. een grote en goede kans gemist. 'n Voorstander ruilverkaveling „LIMBRATO" NIET VOLLEDIG! Wat ontbrak er dan? Niet de vele tekeningen en ma quettes, die vooruitgang in de kom zo duidelijk demonstreerden. Maar wel de onhoudbare toestanden van verschillende wegen in de kerk dorpen, waarover één, zeker wel eens een woord geschreven mag worden! Drie jaar geleden is over deze straat, 'n brief geschreven, aan Bur gemeester en Wethouders der ge meente Venray, ondertekend door alle bewoners der straat. Een jaar na datum, een brief terug ontvan gen, ondertekend door Burgemeester en Wethouders. De belofte van toen is nog steeds niet vervuld. De bedoelde straat is de gemeente wel bekend, nl. de Ooster Tienweg te Oostrum, voorheen Trapstraat genaamd! Mooie straatnaamborden versieren de hoeken en wegen. Helaas, deze straat is dit bordje niet waardig! Een kort verhaaltje wat een jongetje van vier jaar dezer dagen overkwam! De vacantie is teneinde ?n de scholen zijn weer begonnen. Ook uit deze straat konden enkele kinderen naar de bewaarschool! Een moeder wonende op de Ooster Tienweg stuurde haar zoontje voor 't eerst naar de bewaarschool. Even later kwam die kleine stumpert hui lend thuis. Wat was de reden hier van? „Mama ik kan er niet door, de hele weg staat onder water". Is dit niet treurig! Met vier jaar omet een kleine al voelen wat het betekent weeskind te zijn op het gebied van div. werken der gemeente. Zou zulk een modderbad 5 of 10 keer per jaar voorkomen, dan zou het nog al gaan. Maar bij elke bui wordt het een ergernis! Hier wonen toch ook 50 a 60 kin deren. Hier wonen toch ook mensen die dagelijks hun brood moeten verdie nen en door deze straat moeten! Jammer genoeg hebben we geen roeiboot! Hier staan toch ook wo ningen, echter zonder straat. Door deze „straat", komen toch ook de mensen van Boshuizen enz. Wie zich gaat wassen of baden, slaat toch geen arm of been over, maar verdeeld het water over het hele lichaam? Laat dan de gemeente, de finan ciën en werken ook verdelen, en niet alleen hoofdzakelijk bij het li chaam blijven? Moge deze noodkreet een inslag doen, in de christelijke samenwer king en ons niet in de modder laten verdrinken. De gezamenlijke bewoners van de Ooster Tienweg te Oostrum. Kersverse NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 telefoon 1629

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1