De „Limbrato" ook Uw Tentoonstelling PROGRAMMA Wat de „Limbrato' laat zien &xtia „£imi Hummeb Oók voor technische foto's Foto-studio Gerard Kruijsen Deze extra uitgave van Peel en Maas werd behalve in de gemeente Venray, ook huis aan huis bezorgd In De BiPs> St. Anthonis, Oploo, Ste vensbeek, Overloon, Vierlingsbeek, Zaterdag 3 september 1960 No. 36 Maashees, Geysteren, Siebengewald, Bergen, Well, Wellerlooi. Blitters- wyck, Meerlo en VVanssum. Totale oplage 10.000 exemplaren. EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ê£3?3ÏSfS^/Wa ABONNEMENTS- (bulten Venray 1.60) Grootse demonstratie van leven en werken in deze streken Er is een tyd geweest, dat het gebied tussen Peel en Maas in het Limburgse en het daarop aansluitende Brabantse sliep. O zeker, men had er z\jn problemen en er waren kwaje, maar ook goede jaren, al waren de kwaje in de meerderheid. Maar de mensen wa ren er rustig en bedaard en hadden geleerd dat de zand, waarin ze werkten, eerst na moeizaam arbeiden wat opleverde. Geen overdaad, maar toch ook weer niet, dat men armoe had, zeker niet als men de eisen niet hoog stelde. En waarom hoge eisen stel len? De mens is toch geboren om te werken. Dat was de tijd, waarin deze streek de achtergrond was van boe ken van oen Coolen, Maas en Kor- tooms. Men had er zijn zórgen en problemen, de crisis-jaren deden er fel pijn, maar van de grote sociale tegenstelling op andere plaatsen had men weinig weet. Het ging allemaal in dorpse gemoedelijkheid De heide bloeide er paars en de Maas vloeide er kalm doorheen OORLOG In dat vredige land sloeg de oor log in. Een oorlog, die veel ver woestte, veel verstoorde, ook de ge zapigheid en gemoedelijkheid van het vooroorlogse leven. Het werd bedolven onder het puin van kerken, kloosters, kapel len, boerderijen, winkels, huizen en opeens stond men voor ontzagwek kende problemen, waar men vroeger nooit van had gehoord. Herstel, vernieuwing, wederop bouw. Het was alsof de granaten iets losgeslagen hadden in dat land tussen Peel en Maas. De wil om op te bouwen, te herstellen te hernieuwen. Dan gaat dat grote wonder ge beuren, dat een kapot geslagen streek schoner en mooier gaat verrijzen. Dat men zich bewust wordt van een kracht, die in staat is wonderen te verrichten. Ja wonderenNuchtere men sen als we zijn vinden we het heel gewoon, dat deze geschonden streek een nieuw aanzicht heeft gekregen. Dat de dorpen uitgegroeid zijn tot vriendelijke plaatsen, dat in plaats, van de oude doorgezakte boerde rijen kapitale gebouwen zijn verre zen, dat er winkels zijn gekomen, wegen en verbindingen, woonwij ken, die met de vroegere arbeiders woningen niets meer gemeen hebben, dat deze hele streek 'n metamorfose onderging, die vriend en vijand deed verbazen. Maar zo doodgewoon is dat niet, Vraag eens een middenstand b.v., wat de wederopbouw vernieuwing en uitbreiding van haar zaken heeft gekost. Welke risico's ze heeft dur ven nemen. Vraag het onze boeren, die on danks de zand, waarin ze ploeteren een naam gekregen hebben op het gebied van veeteelt, zuivel en zo vele andere terreinen. Het beste voorbeeld van de nieu we tijd hebben wij voor Ons nog altijd de Vredepeel gevonden. Die eindeloze peelvlakten. waarover eindeloos lang gevochten is. Zie op eenmaal vond men elkander, werden pcelbarrières en provincie grenzen opzij geschoven en kon deze dorre peelgrond, vruchtbare boerengrond worden. Peelgrond, waaraan vroeger „werklozen" hun onnutte tijd op zoek moesten brengen werden nu mechanisch ontgonnen, want er moest plaats en ruimte komen, voor het jonge geslacht, dat onweerstaanbaar op drong. Een jong geslacht dat trouwens overal opdrong, om werk vroeg, om studiemogelijkheden, om onderwijs, sport en ontspanning. INDUSTRIALISATIE Dan komt een minister van Eco nomische Zaken, die de mogelijkhe den schept, dat ook daar waar in dustrie nooit iets betekende, fa- briekbouw mogelijk wordt. En zie: er komen industrieterreinen, er komen fabrieken. Fabrieken, waarvan de poorten wijd open gaan voor de mensen, die in wonderlijk korte tijd acclimatiseren vakman worden. De veelheid van problemen groeit met de mensen, maar telkens opnieuw staat men verbaasd te kijken naar de oplossingen, die men weet te vinden. Oudere mensen, die 20-25 jaren weg zijn geweest, schudden onge- j loof lijk hun hoofd als ze de veran- I deringen zien. Als ze zien hoe hun geboorteplaats is uitgegroeid tot 'n stadje met grote winkels, brede straten, een concertgebouw, een in dustrieterrein, nieuwe fleurige woonwijken, nieuwe parochies kerken. Ze staan verbaasd als ze de plannen horen voor sportparken en zwembaden, jeugdhuizen schouwburgen. Als ze de silo's zien oprijzen en de fabrieken zien uit- deien Als ze de vaart zien, die ook deze streken heeft gegrepen en die van de oude vertrouwde gezapigheid to taal niets meer heeft overgelaten. „Er is in 20 jaren in deze streken meer gebeurd, dan vroeger in duizend", aldus een Amerikaans, maar toch uit Venray geboortig pastoor, die na een lange, lange tijd op bezoek kwam. Van zyn pelgrimstocht langs oude herin neringen is niets terecht gekomen. Maar wel heeft hij kennis ge maakt met een nieuwe en vaar dige geest, die Amerikaans aan deed. Laten we reëel zijn. Er zijn nog vele, vele zorgen en moeilijkheden. Ieder gemeentebestuur uit deze streken kan U daar vellen vol van schrijven. Dat is wel eens gevaar lijk, want door dat alles vergeet men te gauw, wat de afgelopen kwart eeuw voor deze streek betekend heeft. En wat er allemaal tot stand is gekomen. We laten eerlijk is eerlijk in onze vaart de wijzer wel eens wat te veel doorschieten en willen nu ineens alles verwezen-, lijken, wat er maar te wensen is Daarom is het goed, dat men in Venray de LIMBRATO heeft ge organiseerd. Een tentoonstelling, die op de eerste plaats een weg wijzer vooruit is. Maar die daar naast toch ook eens duidelijk laat zien, wat er zo allemaal in deze na-oorlogse tijd tot stand is ge komen. In Venray, in Boxmeer, in Cuyck, in Gennep en alle andere plaatsen in het land van Peel en Maas. En daarom is het goed, dat ook U eens even de kans waarneemt om door een bezoek, dat jonge ver leden weer eens voor Uw geest te halen en U ook weer eens te re aliseren hoe het was, het nu is en het worden zal. U zult er beslist plezier van heb ben, van dit bezoek. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 14.00 Opening van de LIMBRATO door Edelachtbare Heer Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen. 15.00 Openstelling van de LIMBRATO voor het publiek. ZONDAG 4 SEPTEMBER 14.30 Bromfiets Cross-country op het daartoe bij het tentoonstellings terrein uitgezet parcours. WOENSDAG 7 SEPTEMBER en DONDERDAG 8 SEPTEMBER 11.00 Begin van de Congresdagen, die worden georganiseerd voor boerinnenbonden en de B. J.T. B DONDERDAG 8 SEPTEMBER RUNDVEEFOKDAG op het ter rein van Huize Servatius, bij ge legenheid van het 10 jarig be staan van Venrays K.l-vereniging VRIJDAG 9 SEPTEMBER Varkensfokdag van de Kring Venray van het Limb. Varkens stamboek, eveneens op het ter rein van Huize Servatius. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 9.00 Begin van de laswedstrijden, die gehouden worden op het terrein van de tentoonstelling. 15.00 Finales van deze laswedstrijden. ZONDAG 11 SEPTEMBER 14.00 Internationaal Concours - hippi- que op de terreinen van Huize Servatius. Slotvuurwerk. Dit wordt afgestoken nabij de LIMBRATO. Aanvangstijd wordt nader bekend gemaakt. DE LIMBRATO IS IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR. Een tentoonstelling organiseren is geen eenvoudige taak Als men zich de opgave stelt een overzicht te geven van de activi teit op het gebied van de industrie, de landbouw en de handel in deze streken dan kan men vele kanten uit, is het moeilijk een goede keus te maken en dikwijls nog moeilijker de mensen te overreden hieraan mee te doen. INDUSTRIE Neem b.v de industrie. We hebben in deze streken een industrialisatie gezien na de bevrijding, waarvan het ontstaan en de geschiedenis een boekdeel apart zou kunnen vullen. Daar is een run geweest naar de verschillende industrie-terreinen en het kon niet anders of er moesten slachtoffers vallen. Die zijn geval len. Bedrijven zijn mislukt of ver keerd gegaan, maar nu na 15 jaren kan men zeggen, dat het overgrote deel, wat overbleef, evenveel scho ten in de roos zijn geweest. Practisch geen enkel industrieter rein of er wordt gebouwd en uitge- bereid Een ontwikkeling zo snel en overdonderend dat het overschot aan arbeidskrachten dat vroeger heerste, nu totaal verdwenen is. De situatie is zelfs zo, dat nu ver schillende bedrijven ernstig te kam pen hebben met tekorten. Dat bete kent, dat het producie-programma zich dikwijls niet ontplooien kan of ernstig wordt vertraagd. En dan is het voor de betrokkenen dikwijls moeilijk om dan nog extra werk krachten uit te trekken voor een expositie. Dat zovele fabrikanten uit Venray, Boxmeer, Gennep en Cuyck, des ondanks toch acte de presence hebben willen geven, toont aan, dat ook zij de noodzaak inzien, dat de doorsnee-burger eens waf meer van hun werk ziet, iets beter begrip krijgt van wat er feitelijk omgaat in de moderne fabrieksge bouwen, die men doorgaans alleen van de buitenkant ziet. Natuurlijk speelt op de achter grond ook de gedachte dat collega fabrikanten ook eens kunnen zien welke mogelijkheden hier liggen bij vervaardiging van halffabrikaten, van bepaalde onderdelen, van be werkingen enz. wat voor verschil lende bedrijven van groot belang kan zijn. En tenslotte speelt men met de gedachte dat deze show wel licht ook nog enkele mensen kan be wegen in de een of andere fabriek te gaan werken VENRAYSE BEDRIJVEN Van de Venrayse bedrijven zien we er de N.V. Inalfa met haar be kende Nobel-Oliehaarden, Elsrijk met de stalen meubelen. De N.V Beeren toont de artikelen, die ze maakt en vestigt tevens de aandacht op opleidingsmogelijkheden in dit atelier; Mulders toont er zijn bekende ketels en slagers-uitrustin gen; Hermus zijn brandkasten; Blit- ta haar pracht collectie stalen ra men; deuren en puien; Nelipak toont de vele mogelijkheden van dit in- pakbedrijf. En tenslotte presenteert de N.V. Jansson uit Arnhem, haar visitekaartjes en toont de bezoekers wat zij in haar nieuwe fabriek te Venray zoal zal gaan maken. De nieuwe fabriek, die een steenworp afstand van de tentoonstelling zal gaan verrijzen. Alleen dit al was een bezoek aan de tentoonstelling waard. Maar ook andere industrieën pre senteren zich. Uit Boxmeer heeft zich de Wie- ricke aangemeld, een bedrijf, dat een naam te verliezen heeft o.a. op het terrein van luchtafzuigers. Uit Boxmeer komt trouwens ook de Eerste Brabantse Mantelfabriek. Uit Cuyck heben zich gemeld de M.T.M. de bekende schrijfmachine- fabriek Royal en de diamant-indus trie Duming Frères, allemaal bedrij ven, waarvan de productie het be kijken meer dan waard zijn. In Gennep staat de Papierfabriek, maar een deel van haar fabriek komt nu naar Venray. Tenslotte zijn er de Nederlandse Radiatorenfabriek uit Mill, Ambuco uit Well en betonfabriek ENCKO uit Wanssum, die bewijzen, dat ook in de kleinere plaatsen leven genoeg In de brouwerij is. Een veelzijdig palet dus van de industriële ontwikkeling van deze streek, daarbij terecht ook de aan dacht gevestigd wordt op het doel en werken van de stichting werk plaats. Doch er is meer. DE LANDBOUW speelt nog altijd 'n zeer grote rol in onze streken. We zullen er niet over twisten of ze gezien de snelle ont wikkeling der industrie niet al te veel in de hoek wordt gedrukt, maar alleen vaststellen, dat de mogelijk heden van de landbouw en de steeds meer toenemende tuinbouw zeer en zeer groot zijn. Een sprekend bewijs daarvan is b.v. de K.I.-vereniging van Ven ray, die gedurende deze tentoon stelling haar 10-jarig jubileum herdenkt met een grote veekeu ring. Bijna 500 koeien zullen een doorslaggevend bewijs zijn van de geweldige vooruitgang die het melkvee in deze streken kan boe ken en op welk hoog peil de fok kerij hier staat. Een show, die in binnen- en buitenland reeds nu al grote verwachtingen heeft gewekt. Trouwens ook de stand van Ven rays Zuivelfabriek zal daarvan ge tuigen terwijl het land van Cuyck door de Nutricia-fabrieken op dit onderdeel zal attenderen. Toch is dit slechts een onderdeel. Want ook de kippenhouderij dat specifieke onderdeel op de zand gronden vraagt de aandacht. De C.P.V. uit Boxmeer toont haar moderne kippenslachterij, terwijl ook de Coöperatieve Venlose Veiling dit met haar eieren-zending nog eens zal onderstrepen. Doch in diezelfde stand zal te zien zijn. de omschakeling naar de tuinbouw, want hier zal men een luilekkerland aantreffen van onze beste tuin bouwproducten. En men kan over landbouw spre kend moeilijk de machtige coöpera tieve instellingen vergeten, die ook hier present zijn. We noemen slechts de Limco uit Weert, de Boerenleenbank, de ver zekeringsmaatschappijen van de LL TB en de Covas, die ieder op hun manier hun aandeel in deze land bouwontwikkeling zullen tonen. Maar daarnaast wijzen we ook op de Molenaarsbond St. Victor en Hendrix' pluimveevoederfabrieken, die de voordelen van de zgn. „vrije handel" zullen propageren. In deze landbouwsector mogen we zeker niet vergeten de landbouw machinehandelaren Michels-van Meyel en Gebr. Lucassen uit Ven ray, die weliswaar geen landbouw machines mogen exposeren, maar toch beslist wel voorlichting op dit terrein kunnen brengen. Datzelfde doet ongetwijfeld ook de fa. v. Gemert uit Mill. De bestrijdingsmiddelen zijn ter genwoordig bij de landbouw een hoofdstuk apart. Welnu op de Lim brato doet de fa. Hermans hier een boekje van open. Het turfstrooiselkantoor. uit Zwol le en de N.V. Grontmij uit de Bilt, zijn twee heel verschillende dingen. Zal de een turfstrooisel in de kip penhokken propageren, de ander zal wijzen op de grondverbeteringen en haar aandeel in de peelontginningen. Maar beide dienen ze ieder op hun manier de landbouw. Ook hier dus weer een bonte ver scheidenheid, die op velerlei facet ten van onze land- en tuinbouw wijst en die ook voor de niet-land- bouwer beslist interessant zijn. HANDEL Zonder de handelende tussen schakel zou veel wat is opgebouwd onmogelijk zijn. Een sprekend bewijs daarvan zijn de banken, als Boerenleenbank en Ned. Credietbank, die een voorname rol spelen bij de financiering van zo menig project. De Kamer van Koophandel, waar op we wel eens boos zijn geweest vanwege de grote Venlose „invloed" maar door wie toch beslist op dit terrein ook ten gunste van deze streken veel baanbrekend werk is gedaan. We kunnen bij dit onderdeel ook onemen de grossier-bedrijven, als daar is de Kroon-grossier Karei Wijnen, de Végé, bouwmaterialen- handel Gebr. Martens N.V., die op hun beurt ook weer bepaalde aspec ten laten zien van de zo uitgebreide sector handel. En daarnaast mogen we dan b.v. wijzen op een bakkersbond, die deze tentoonstelling aangrijpt om eens duidelijk te maken, dat het leerling stelsel van deze organisatie een jongeman de beste kansen geeft voor een goede bakkerstoekomst Het standprogramma toont beken de namen en geeft meteen een door snee-beeld van wat op dit terrein allemaal te zien zal zij. Plaatsruimte dwingt ons kort te zijn, maar de le zer zal bemerken, dat ook in deze sector van alles te zien is. Kledingmagazijn Thomassen brengt naast haar bekende kleding een grote show van bedden. Fa. Leenen toont haar assortiment dranken en dat zijn er nog al. Gebr. Jeuken laat zien, dat de maatkleermakerij niet dood is, in tegendeel. Sassen en Vollebergh laten U naast meubelen alle artikelen zien, die maar geschikt zijn voor woning inrichting. Custers en Zonen toont U een col lectie haarden en kachels, de Sin ger haar collectie naaimachines. Fa. Coenen brengt een hele grote show, waarin haarden en kachels, wasmachines, diepvrieskasten en butagas, duidelijk naar voren komen. Garage van Haren toont op de buitenstand enkele nieuwe Ford modellen en op de binnenstand haar collectie bromfietsen en accessoires. De Veltumse Bekker toont aan dat de Venrayse kruideniers een be hoorlijk assortiment artikelen brengt en zal met een en ander ook nog demonstreren. En dan is er Assurantie-Kantoor Kruysen-Meesters, dat toont, dat ook in deze sector 't verzekerings wezen in goede handen is. Zijn dat de Venrayse midden- sta ndsbedrij ven, ook van buiten Venray zijn er verschillende deel nemers. Berkels Patent zal b.v. haar weeg instrumenten tonen en we noteerden verder Indiana Roosendaal, v. Loo Venlo, EMI Utrecht, Bata Best. Knol Maastricht, Oliehandel Vissers Horst, de electriciteitsfirma van Stratum uit Horst en last but not laest de firma Mooren uit Horst. Ook hier dus weer een bonte ver scheidenheid ALGEMEEN TERREIN En dan zijn er nog vele stands, die een meer algemeen karakter dragen. Vergeet voor al niet te kijken naar het nieuwe busstation, dat op de Julianasingel gaat verrijzen en waarvan een maquette aanwezig is in de stand van de Zuid-Oostcr, die ons trouwens ook lekker komt maken met een fantastische bus. Een van de velen, die in Venray e.o. zullen gaan lopen, als dit nieu we station klaar is. We kunnen alleen maar hopen, dat de aanne mer opschiet, want het is een vraag of de huidige bussen het nog zo lang volhouden. Daar is het Veiligheidsinstituut uit Amsterdam, de Beroepenvoorlieh- ting van het Arbeidsbureau, de V.G.Z. uit Venlo,het Rode Kruis en de Waterleidingmy. De KRO-progandadienst, de Ar beidsinspectie, de Stichting Kath. Centrum voor Lectuur, Voedings voorlichtingbureau de Kies met Ruys Reisbureau en zo kunnen we doorgaan. Dit onvolledige overzicht geeft U tenminste een idee van wat op de Limbrato wel allemaal ge boden wordt. Maar zou U dat nog niet genoeg af zijn, dan is er een nog zeer belangrijke reden, niet al leen voor ons Venraynaars, maar voor iedereen in deze streek.. Dat is de STAND VAN ONZE GEMEENTE Na wat we vorige week hierover schreven, mogen we kort zijn. De kunstenaar Y. Pyper heeft in op dracht van de gemeente een stand verzorgd die een duidelijk beeld geeft niet alleen van de ontwik keling onzer gemeente, maar ook de verschillende plannen, die tot uitvoering gekomen zyn of nog uitgevoerd moeten worden toont. Dit is deze kunstenaar wonderwel gelukt en we adviseren ieder een dringend om toch zeker niet te vergeten dit stukje tentoonstel ling. We laten het hierbijGa U zelf overtuigen wat in al deze sec toren te zien en te horen is. Voor heel velen van ons zal, een en an der beslist een openbaring zijn. Etalage Grotestraat 3 Yootlopig gevestigd Julianasingel 41-43 Venray

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1