\v Kerkelijke Diensten ARIAENS-KOSMAN van 28 aug. tot en met 3 sept. fAit Z Ariaens-Kosman Collecte voor de Kankerbestrijding VENRAY PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week Kap. v. Leipzig. Zondag 12e zondag na Pinksteren; 6.30 u. Petronella Driessen en beide echtgenoten; 7.30 voor priesterroe pingen; 8.30 Getr. Joh. v. Heyster; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 u. Joh. Jeuken en Joha. Geurts; 7u. lof. Maandag: 6.45 voor overleden pa rochianen; 7.30 J. Steyvers (buurt) 8.15 best. jaard. H. Oudenhoven en overl. ouders; 8.15 J.C. Hendriks- Dommeck. Dinsdag: 6.45 Deken Hanraets; 7.30 overl. fam. J. Jacobs; 8.15 H. Eibers en echtgen., J. Manders en echtgen. 1 h.; 8.15 overl. ouders Flinsenberg-v.d. Bogaard; 10 u. pl. huwelijksmis Cup-Mathijssen. Woensdag: 6.45 P. Bouten-Mogen; 7.30 G. Ligthart; 8.15 Louisa Mcsse- maekers lh.8.15 Dr. Bloemen; 10 u. 40-jarig huwelijk Poels-Jansscn 3h. Donderdag: 6.45 v.d. meest ver laten zielen; 7.30 H. v. Boven (van medewerker); 8.15 best. jrd. Helena Goumans-Peeters; 8.15 vr. Hendriks- Janssen; 9 u. best. dienst Michels- v. Meyel lh; 7-8 u. biechtgelegen heid; om 8 u. lof; daarna aanbid ding tot 12 uur. Eerste vrijdag: 6.30 Henri Slits en zoon Theo; 7 u. zek. int.. R; 7.45 H. Hart-hoogmis; 21 u. (9u.) Avond mis Louis Raedts en echtgen. Priester-zaterdag: 6.45 O.L.Vr.- hoogmis; 7.30 fam. J. Jacobs; 8.15 Mart. Jenneskens lh; 8.15 bijz. int.; 9.30 pl. huwelijk v. Lin-Relouw; biechtgelegenheid van 5.30-7.30; 7 -u. lof. Morgen zal aan de kerkdeuren een collecte gehouden worden en pleis ters uitgedeeld worden ten bate van de E.H.B.O. A.s. zondag na de hoogmis geen vergadering Apostolaat des Gebeds op Jerusalem. Wel moeten de brief jes tijdig worden afgehaald. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primaldus 12e Zondag na Pinksteren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; 10.15 de hoogmis; de kollekte (2 in 1) voor kerk en bijz. noden; 7 u. lol' met overweging. Maandag: Onthoofding van St. Joannes de Doper. Dinsdag: H. Rosa van Lima, maagd; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Raymundus, be lijder. Donderdag: Z. Joannes en Petrus, Vrijdag. 1ste vrijdag der maand; martelaren; 7 u. Gezinsmis; van 5-8 gelegenheid om te biechten stap voor stap de weg op gaan naar een dubbele bedrijfsbezettng waar van steeds de helft werkt en de an dere helft vrij is. In hoeverre de productiviteit van handel en industrie door lange va kanties van het personeel zal toe- of afnemen, kan niet zonder bewijs materiaal worden besproken. Mis schien dat de produktiviteit van de enkeling leidt onder de vele vrije uren maar anderzijds wordt het ar- beidstempo steeds minder door de mens en steeds meer de machine be paald. Het grote probleem voor de massa blijft een zinvolle vrije tijdsbeste ding. In de begintijd kunnen nijvere leden hun overmaat aan vrijheid nuttig besteden door een tweede bijbaan te aanvaarden. Voor de bij banen zal echter steeds meer lief hebberij komen, waardoor de beta ling minder wordt. Als de hoofd- l'unktie betere betaling opleveren, zal ook de drang naar bijverdiens ten afnemen en dan zoekt men het in de ontspanning. MEER TIJD MEER LEIDING! De sport, betaald of niet-betaald, staat o.i. nog maar aan het begin van een grootse ontwikkeling De kampeer— en waterspox*t, de ski activiteit en alles wat de mensen zinvol bezig houdt, zal aan waarde winnen. In meer takken van sport zal er betaling worden gegeven aan bekwame figuren. Immers de uitblinkei's moeten hun tijd geven om het voorbeeld te zijn om als leer- of oefenmeesters te gaan opti-eden. Het geven van lei ding aan jeugd- en groepsleven zal een grotere waardering vinden in de toekomst en het gebi-ek aan deze kx-achten zal ook gx'oter worden dan het thans reeds is. Veel vi'ije tijd! Het zal alleen mo gelijk zijn bij een te hoge graad van produktviteit. Deze is bereikbaar met behulp van de techniek, die ons ingewikkelde machines levert, om ze te maken en te bedienen zal er meer vraag komen naar goed geschoolde krachten. Voor scholing en oefening is tijd nodig. Daarom zal er in de toekomst ook meer tijd moeten worden ge geven aan voorlichting, training en onderwijs. Dit zal een deel van de vrije tijd opeisen en niet alleen voor de leidende maar ook voor de uit voerende arbeid. Een belangrijk deel van de volks- vooxdichting zal er op gericht moe ten zijn de scholing te stimulex-en en effektvolle wegen te vinden om deze tot een succes te maken. De zinvolle vrije tijds- en vakan tiebesteding zal niet over de hele linie een succes worden. Een deel van elk volk is liever lui dan moe. Maar de waarde van een volk wordt afgemeten naar de gx-ote midden moot van ons volk met meer vrije tijd en in culturele en in produk- tieve zin op hoger plan te bx*engen zal de toekomst ons verrijken, gees telijk en stoffelijk. 6.40 gez. H. Mis; 7.45 H. Mis voor de schooljeugd; 's avonds 7.30 lof. Zaterdag: H. Paulus Pius X, be lijder; van 3-8 gelegenheid om te biechten. De opening van het schooljaar Deze valt dit jaar vlak vóór de Eerste vrijdag. De kinderen komen dus dan toch om kwart voor 8 naar de H. Mis; wij rekenen weer op de medewerking van onze ouders. Wanneer de kindex-en dondei-dag op school komen, horen zij nadere be richten over de x-egeling van plaat sen. Dondex-dag is er nog geen kin dermis. Maar wel school! Mis-intentiei Zondag: 6.30 Theodora Goumans- Clabbers; 7.45 Jan van Meijel; 9 u. ouders Janssen-Maurus; 10.15 Ge- raxxlus v. Meijel, zoon en dochter; 11.45 overl. oudex*s Smits-Siebers. Maandag: 6.15 voor overledene; 7 u. Maria Theunissen-vd. Hagen; 7.45 H. Sala als lid der D.O.; 8.30 Ida Bothe en familie. Dinsdag: 6.15 J.W. Spreeuwenbex-g en echtgen.; 7 u. overl. fam. H. Ver- heijen-Hendriks; 7.45 Lambert Nij- meijer; 8.30 overl. moedex*. Woensdag: 6.15 Fons Beexdcens; 7 u. Joh. Spreeuwenbex-g, best. door Gezinszorg; 7.45 Huberta Hendriks; 8.30 Hubex-ta Hendx-iks D.O. Donderdag: 6.15 overl. ouders en fam.; 7 u. gezinsmis; 7.45 zek. int.; 8.30 pastoor Poels en familie. Vrijdag: 6.15 zek. int.; 7 u. Theo- dox-us Thielen, echtg. en overl. kin deren; 7.45 Huberta Hendriks; 8.30 ovei-ledene. Zatex-dag: 6.15 zekex-e int.; 7 uur pastoor Wijnhoven en ovex-1. ouders; 7.45 oveiiedene; 8.30 overledene. PAROCHIE OIRLO Zondag: 12e zondag na Pinkstex'en, 4c zondag der maand; 6.30 eerste H, Mis; kindermis om 7.30; 2e H. Mis om 8.30, lm ovex-l. fam. Peters- Hesen; parochiemis om 11 uur; 3 u. rozenkx-ans en lof met bijz. gebeden t.e.v. de H. Machutus; le collecte v. de kerk, 2e collecte bisdom. Maandag: 7.30 jaax'd. Anna Cath. Kemmelings en Bernard Friesen, Dinsdag: 7.30 stichting overl. fam. vd. Ven-Peeters. Woensdag: 7.30 stichting Gerardus Geurts en zijne ouders. Donderdag: 7.30 maandstond Jo hannes Woltex-s; !s avonds biechten van 5-7 en 8-9 wegens de eerste vx-ijdag. Vrijdag: eex-ste vxljdag der maand, toegewijd a.h. H. Hart v. Jezus; 6.30 H. Communie; 6.45 lm; 7.30 hoogmis stchting Baeten-Jeurissen na de hoogmis uitstelling acte van toewij ding Tantum ex-go en zegen; 's av. om 8 uur H. Familie afd. mannen en vx-ouwen. Zaterdag: 7.30 stichting Piet Steegs Hem-iea Maria Haegens, Maria Steeghs Joanna Maria Biesterfels; zaterdagavond biechthoren van 5-7 en 8-9 in beide biechtstoelen. A.s. zondag eerste zondag der maand, buitengewone collecte voor de kerk. Deze week wordt de H. Commu nie gebracht aan de zieken. ALLE JONGENS VRAGEN V-NL. Grotestraat 6 PAROCHIE CASTENRAY 12e Zondag na Pinksteren: 7.30 vroegmis vd. parochie; .10 u. hoog mis t.e.v. H. Brigida voor dg leden en overleden leden vd. Broeder schap vd. H. Brigida; na de H. Mis sen verering vd. relikwie vd. H. Brigida; geen lof. Maandag: 7.30 wordt H. Comm. uitgereikt; te 9 u. gez. H. Mis t.e.v. H. Brigida tot int. v.d. veever zekering. Dinsdag: 7.30 u. wordt H. Comm. uitgereikt; 9 u. gez. maandd. voor Cai-olina Ewals-Rambags. Woensdag: 7.30 wordt H. Comm. uitgereikt; te 9 u. gest. gez. jaard. voor Martinus Verhoeven en Theo dora Geurts. Dondex-dag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Petx-onella Friezen. Vrijdag: le vrijdag der maand; te 6.30 lm voor Joannes vd. Watex-, vanwege het liefdewerk van O.L. Vrouw v. Lourdes; 7.30 gest. H. Mis t.e.v. H. Hart; daax-na oefening van eei-herstel en zegen met 't Allerh. Zaterdag: le zaterdag vd. mnd, toegewijd a.d. verering v.h. Onbevl. Hai't v. Maria; 7 u. H. Comm.; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiex-voor offer den; van 6-7 u. gelegenheid tot biechten: 7 u. lof en rozenhoedje. A.s. zondag le zondag vd. maand, maandel. buitengewone collecte voor de kerk. Kerkpoets: Anny Willemse en An- toine Smits. PAROCHIE LEUNEN Zondag: 12e zondag na Pinksteren; 7 u. lm vd. parochie; 8 u. lm voor Jan v. Meijel; 9 u. lm voor Martinus Claessens, echtgen. en zoon Gerard; 10 u. hoogmis van dankbaarheid; 3 uur lof. Maandag: 7 u. lm voor Gex-ax'd Voesten en zoon Theodoor; 7.30 gez. jgt. voor Christiaan Gooren. Dinsdag: 7 u. lm v. afgest. fam. Croymans-Michels; 7.30 lm v. An- tóon Voesten; 10 u. huwelijksmis voor het bruidspaar Jeurissen-Jen- niskens; 7 u. lm tot zek. int.; 7.30 geen H. Mis; 9 u. gez. dienst voor afgest. fam. van het bruidspaar Jeu- x-issen-Jenniskens Donderdag: 7 u. lm voor overl. fam. v. Dijck-Smits; 7.30 gez. dienst t.e.v. de H. Geest bij het begin van 't nieuwe schooljaar; om 3.30 biech ten voor de kinderen der 5e en 6e klas; de ouders worden verzocht te zorgen, dat er geen kinderen komen biechten op de eerste vrijdag van de maand. Vrijdag: 1ste vrijdag der maand; 7 u. gez. dienst t.e.v. 't H Hart voor hen die offex-en; 7 u. lm; om half 4 lof voor de schoolkinderen. Zatex-dag: 7 u. lm; 7.30 gest. jgt. v. Lambert Willems en echtgenote; biechtgelegenheid van 4-5 en van 7-7.30; daax-na lof. Kex-kpoetsen: Dientje Janssen en Jet Heesen. PAROCHIE MERSELO 12e Zondag na Pinkstex-en: 6 30 Communieuitreiken; 7 u. lm voor Adriana v. Helden-Timmex-s; 8.15 lm voor ovex-1. fam. Wilmsen-Ver- steegen; lo u. hoogmis v.d. vruchten der aax-de en andere openbare nood wendigheden; 2 uur lof met rozen hoedje, wegens missiewedstx-ijd. Maandag: feestdag v.d. onthoof ding van St. Jan; 6.45 lm voor overl. fam. Gellings-Jilesen; 7.30 gez. H. Mis voor Maria Wismans-Poels. Dinsdag: 7.30 lm voor Coenradus Klaassen; 10 uur pl. huwelijksmis voor bruidspaar Wismans-v. Hélden; de leden vd. beide Max-ia-congrega- ties, B.J.B. en Jonge Boex-en worden vriendelijk verzocht, de huwelijks mis bij te wonen. Woensdag: 7.30 lm v. afgest. fam. vd. Hoogenhof, Drabbels en Dries sen; 9 u. gez. H. Mis voor overl. fam. Wismans-v. Helden. Dondex-dag: 6.45 lm voor Martinus Janssen; 7.30 hoogmis t.e.v. de H. Geest bij het begin van het school jaar, met algemene H. Communie der kinderen; de ouders worden verzocht deze H. Mis bij te wonen; geen biechtgelegenheid; 's avonds om 8.30 H. Uur. Vrijdag: Eerste vrijdag vd. maand, toegewijd a.h. H. Hax-t van Jezus; 6.30 Ccmmunieuitx-eiken7 u. gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart, t.i. van hen, die daarvoor bijdx-agen; 8 u. lm voor ovex-1. fam. Hendrix-Heyman; 's avonds om 8.30 Avondmis t.e.v. 't H. Hart Zaterdag: le zaterdag vd. maand, toegewijd a.h. Onbevl. Hart van Max'ia; tevens priestex-zatex-dag; 6.45 lm te.v. O.L.Vrouw (Flinsenberg): 7.30 gez. H. Mis om van God vele priesterroepingen te vexicrijgen; 5 uur biechten voor de kinderen v.h. 6e schooljaax-, daarna voor anderen tot 7 uur; 8 uur Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 12e zondag na Pinksteren; 6.30 lm v. zek. int.; 8.10 lm v. ovex-1. fam. Linders-Winnen; 9.15 kinder mis; 10.15 hoogmis best. jaarg. voor Max-ia vd. Weyex--Max-tens; 2 u. lof. Maandag: 7.30 weekdienst voor Mechtilda Claessens-v. Megen. Dinsdag: 7.30 gez. IJ. Mis v. zek. int. z.a. weekdienst v. Antoon Jans sen. Woensdag: 7.30 weekdienst voor Maria vd. Hulst-Hilders; z.a. lm v. fam. Buisse-Maessen. Dondex-dag: 7.30 lm v. overl. fam. Vex-hoeven-Ax-ts; z.a. lm 'v. overl. fam. Arts-Reintjes. Vx-ijdag: eerste vrijdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart; best. jaax-g. v. Gerax-dus Janssen; na de H. Mis uit stelling en oefening van eerhex*stel aan het H. Hart; z.a. lm v. fam. Arts-Willemse. Zatex-dag: 7.30 gez. jaarg. v. Anna Janssen-Smeets; z.a. lm uit dankb. v. fam. Spx-eeuwenbex-g-Baltussen; 7 u lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten PAROCHIE OOSTRUM 12e Zondag na Pinksteren: 7 uur parochiemis; 8.30 overl. fam. Ver- haegh-Tacken; 10 u. hoogmis, int. fam. Loonen; 3 u. lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis Joh. Wilh. Camps. Dinsdag: 7.30 tot dankzegging Woensdag: 7.30 Max-tinus Hen driks; Gertruda Janssen en kin deren. Donderdag: 7.30 gest. lm t.e.v. O.L.Vrouw van Oostx-um. Vrijdag: Eerste vrijdag; 7 u. H. Communie; 7.30 gez. H ,Mis t.e.v. 't H. Hart van Jezus, mnd. Maria Ver- heijen-Hendriks; 8 u. avondmis tot zek. int. Zaterdag: Eex-ste zaterdag; 7.30 Pierre Maessen; biechten van 3-4 uur voor de kinderen, van 6.30-7.30 voor de groten, 7.30 Marialof. Vandaag aan de kerkdeux-en uit reiking van pleisters en collecte voor de E.H.B.O. RECTORAAT SMAKT Zondag: 12e zondag na Pinkste x-en; 6.15 lm tot zegen in een gezin; 7,30 lm tot zek. int; 10 u. hoogmis; 6 u. lof en x-ozerxhoedje. Maandag: 6.30 lm uit dankbaax-- heid t.e.v. St. Jozef; 7.30 lm voor overl. fam. Coppis-Franssen. Dinsdag: 6.30 lm voor Christina Gerrits-Asselberghs; 7.30 lm tot zek. intentie. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St. Jozef; 7.30 lm v.d. wed. Barents-Litjens. Donderdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Sacrament; 7.30 gez. jaard. voor Jo SCHOOLSCHOENEN 6 mnd. garantie Grotestraat 6 zef Asselbex-ghs; van 5 u. tot 7 u. ge- legenheid tot biechten; 8 u. H. Uur. Vrijdag: le vrijdag vd. maand; 6.30 lm tot zek. int.; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. het IJ. Hart; na de H. Missen utstelling, litanie v.h. H. Hart en zegen met 't Allerheiligste; voor een na de H. Missen gelegenheid tot biechten. Zaterdag: priester-zaterdag; 6.30 lm voor px-iesterx-oepingen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v.d. berg Carmel; van 5 tot 5.30 uur en van 7 uur tot na het lof biechtgelegen heid; 7.30 lof en rozenhoedje. RECTORAAT HEIDE Zondag: 12e zondag na Pinksteren; 7.30 H. Mis voor een zieke moeder; 10 u. H. Mis voor Hubex-ta Janssen- Gëilings; Akkolieten: W. Voesten en P. v. Osch; 3 uur lof. Maandag: 7.3o H. Mis voor overl. fam. Derikx-Voesten. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Siber- tus Muysers en Megchelina Mar tens. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Leonar- dus Spee, Lamberdina Arts en overl. dochter. Dondex-dag: 7.30 H. Mis voor Ger- truda exx Johannes v. Heijster. Vrijdag: le vrijdag v.d. maand; 7.30 H. Mis t.e.v. H. Hart en O.L. Vx-ouw; 7.45 Avondmis t.b.i.; biecht gelegenheid vóór de Avondmis. Zatex-dag: le zatex-dag vd. maand, px-iesterzaterdag; 7.30 H. Mis; 7 uur biechtgelegenheid en 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN 12e Zondag na Pinksteren: 7 uur gelegenheid tot communiceren; 7.30 lm tot bijz. int.; 10 u. hoogmis tot bijz. int.; na de hoogmis trekt de Sacramentsprocessie tot bij Hou- ben; de versiering aan de huizen kan het beste bestaan uit vlaggen bloemen en kaarsen; 's middags geen lof; vandaag wox-dt aan de kerk deur 'n pleister aangeboden met vrije collecte van de kath. bond van E.H.B.O. Maandag: 8 u. hoogmis v. Peter Antoon Geurts: 9.30 hoogmis van dankzegging bij het zilvex-en pro- fessiefeest van de eerw. Bl\ Josue (in de wereld Hendrik Nabuurs). Dinsdag: 8 u. hoogmis voor Frans Lindei-s,echtgenote en ovex-1. fam.; verering vd. relikwie vd. H, Anto nius. Woensdag: 8 u. hoogmis v. Frans Linders, echtgenote en overl. fam. Donderdag: 8 u. hoogmis t.e.v. het H. Hart van Jezus tot int.; van 7-8 u. 's avonds biechtgelegenheid in 2 biechtstoelen. Vx-ijdag: le vx-ijdag vd. maand; 7 u. hoogmis t.e.v. het H. Hax't van Jezus tot bijz. int.; 8 u. lm voor overl. ouders; 's avonds 8 u. lof t.e.v. het H. Hart van Jezus. Zatex-dag: priester-zatex-dag; 8 u. hoogmis v. Frans Lindex-s, echtgen. en overl. fam.; 's avonds 8 u. Maria lof. Accolieten voor a.s. zondag: P. v. Meyel en Wim Hex-mes. Kerkpoetsen: Mia Reintjes, Bertha Janssen, Dora Hagens. Opbrengst maandcollecte van ver leden zondag 144,41 en dat on danks de landdag waar de jongeren aan deelnamen. Een openlijk dank woord is hier zeker niet overdadig. Volgox-de processie: misdienaars met kruis, schoolkinderen, Jonge Garde, B.J.B., Fanfare, Boerinnen- bond, overige vx-ouwen, kerkkoor, misdienaars, priester met Allerhei ligste, kerkmeesters en bx-uidjes, le den v.d. Derde Ox-de, Jonge Boeren, Boerenbond, overige deelnemers. Ongetwijfeld hebt U, evenals alle inwoners der gemeente Venray, deze week een envelopje ontvangen van het koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankex-bestrijding. De daarop gedrukte tekst laat geenszins twijfel open over de be doeling van deze collecte. Vanaf deze plaats doe ik nog eens een extra be roep op Uw offerliefde, omdat het omvangrijke werk, vei'bonden aan de bestrijding van deze zo gevrees de ziekte, enorm veel geld vergt. Wat is kanker? Hoe ontstaat het? Is er dan werkelijk niets aan te doen? Al deze vragen zullen velen onder U reeds gesteld hebben. De beantwoox-ding hiervan kan niet in enige woorden gegeven worden. Over de gehele wereld werken tal rijke ondex-zoekers aan dit vraag stuk. Het resultaat is soms gunstig, maar tal van patiënten kunnen nog niet of onvoldoende geholpen wor den om de eenvoudige x-eden, dat de daartoe benodigde gelden vaak te kort schieten. De enorm dure apperatuur met alles wat daaraan verbonden is, staat nog maar slechts in enige zie kenhuizen ter beschikking van al deze patiënten. Het onderzoek moet nog verdex-, om nog beter te kunnen helpen. Immers, door de afname van de ziekten, waardoor de mensen vroe ger stierven, gaan steeds meer men sen de kans lopen om juist die ziek ten te krijgen, waarmede de mensen vroeger minder geplaagd werden, omdat zij .reeds op jonge leeftijd aan andere kwalen ten gronde gingen. Dat een massale collecte nut kan hebben, weten wij uit vroegere col lecten ten bate van de tubex-culose- bestx-ijding. Deze bestrijding wex-d vooral door de offex-vaardigheid van velen een succes. Het ligt thans niet in mijn bedoe ling op deze plaats over deze ziekte uit te weiden. Eenieder is doox-dx-on- gen van het gevaar van deze aan doening. Gelukkig zijn niet allen be vangen door een panische angst voor deze kwaal. Immers, het gevaar van het benadrukken van een ernstige ziekte bestaat in een zaaien van angst juist voor deze ziekte. Een doeltreffend onderzoek kan in tal van gevallen veel onheil voor komen, zowel door de in te stellen behandeling, als door een gerust stelling in gevallen, waar geen sprake is van deze ziekte. Raadpleeg liever Uw arts dan Uw buurvrouw, maar zeg wel tegexx Uw buurvrouw, dat ook zij met milde hand moet geven wanneer volgende week de collecte-zakjes wederom huis aan huis bij U worden opge haald. TH. VAN THIEL, arts. Voorzitter Ned. Ver. tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrij ding, afd. Venray. Nog een week en dan gaan de poorten open van de LIMBRATO de grote tentoonstelling, die in de grote hal van de N.V. Inalfa en en kele bijgebouwen op het industrie- tex'rein alhier zal gehouden worden. T.a.v. het px-ogx-amma e.d. hopen wij in ons nummer van volgende week direct voor de opening nog nader terug te komen. Voor he den willen we volstaan met enkele korte opmerkingen. Dat is op de eerste plaats, dat we deze tentoonstelling van harte toe juichen. Jammer genoeg leeft in den lande de gedachte teveel, dat Ven ray en met Venx-ay Noox-d Lim burg en Oost-Brabant een streek is van „erme peelboerkes", die men nog met hand- en spandientsen kan dwingen. Dat „naar Venray ge stuurd" worden" zo iets als een doodvonnis is, waar men dan met goed fatsoen niet meer in de „nor male" maatschappij kan terug komen. Deze tentoonstelling zal naar we vurig hopen eens en voor goed een einde maken aan deze fa bel. Men zal er kunnen zien, dat in deze streken een evolutie gaande is, die respect af moet dwingen, bij ieder verstandig mens. Dat hier „in dustrialisatie" geen vreemd onbe grepen woord en begrip is, maar be tekenisvolle werkelijkheid, die aan honderden mensen een behoorlijk bestaan gaat opleveren en hen tot goede vakmensen vormt, die overal gewaardeerd en gerespecteerd wor den. Men zal daarnaast kunnen zien dat die „erme peelboerkes" wel licht arm, maar geenszins onbe kwaam zijn. Dat zij uit de zandgrond en uit de oude Peel px-oducten weten te halen, die er zijn mogen en dat hun veestapel die van andere streken dikwijls ver overtreft. Dat zij initiatieven durven nemen, waarover vakmensen elders respect vol hun „petje afzetten". Laten we rustig eens de loftrompet steken. Eigen roem moge dan stinken, maar hier kan men met rechtvaardige trots laten zien, dat een totaal ka pot dorp en een uitgeplunderde streek de moed heeft ?gehad het oude beter op te bouwen, dan het geweest is, en een nieuwe richting in durfde slaan, ongeacht de vele of fers die het vroeg op vele tereinen. Daarvan zal ook de middenstand ge tuigenis afleggen, die van het dorpje een winkelplaats gemaakt hebben, wier regionale betekenis nog steeds gx-oeiende is. Op de tweede plaats zijn we dank baar, dat het immer en altijd land en tuinbouwtentoonstellingen zijn geweest, nu in alle pais en vree een geheel ander opzet is tot stand ge komen. Een opzet, die aan alle fa cetten van ons maatschappelijk en sociaal leven ruime aandacht zal schenken. Men moge alleen maar hopen, dat het publiek dit zal weten te waax'deren. Evenals het waar- waarderen moge, dat alle mogelijke ijzeren gordijnen die nog hingen tussen Venray en vele nabuur ge meenten door deze tentoonstelling weer verder gesloopt worden. Op de dei-de plaats is het ons per soonlijk en ook zeker voor ieder rechtgeaard Venrayer een grote vreugde, dat de gemeente „onge kend" uit de hoek komt Nog teveel is het gemeentehuis en de gemeenteraad een „ding", dat de gewone burger maar matig in teresseert. Als het niet anders meer kan bestijgt men de trappen van het gemeentehuis en men voelt zich als een kat in een vreemd pakhuis. En over de raad maken we ons alleen maar druk rond de verkie zing en als er „schandaaltjes" zijn. Dat heeft we bex'ijden een oud stokpaardje mede zijn qprzaak in de gebrekkige visuele voorlichting, die de doorsnee-bui'ger krijgt over het gemeentelijk beleid. Welnu, ook Venrays gemeente bestuur heeft in een aparte stand de gelegenheid aangegrepen zich eens te presentex-en. In een door de heer Pijper ont- worpen stand zal men nu „in le vende lijve" tot uitdx*ukking zien ge bracht de groei en de kracht onzer gemeente, de plannen, die verwe zenlijkt zijn en die nog op stapel staan. En men kan er van overtuigd zijn, dat dit visitekaartje aan duide lijkheid niets te wensen overlaat Een van de meest gewaardeerde winstpunten van deze tentoonstel ling. En op de viex'de en laatste plaats: Venx'ay zal de komende week gast heer zijn van hopenlijk velen uit deze streken. Dat dit verplichtingen oplegt is vanzelfspi'ekend. Dat we weten wat service is, hebben we on langs bewezen bij de schaakweek, is iets waar het kleermakerscongres dat ook gehouden wordt, al op voor- hand best over te spreken is Laten we die service ook geven aan de talrijke gasten uit deze streek, om hen zo nog meer te overtuigen, dat Venray ter-echt het middelpunt is van deze contreien. En laten we door persoonlijk bezoek, door per soonlijke inzet ieder ons eigen steentje bijdragen tot het welslagen van deze tentoonstelling. BOERINNENDAG OP DE LIMBRATO Op woensdag 7 en donderdag 8 september a.s. wordt op de Liinbrato een Boerinnendag gehouden. Mevrouw B. Kortekaas de Haan, Presidente van de NedexJandse Huishoud-Raad zal een interessante causerie houden. Er komt een goochelaar en er zullen verder een antal leuke filmpjes worden ver- toond onder aanbieding van enkele kopjes koffie en soep. Men moet zich tijdig opgeven bij de afdelings-secretarissen in ver band met het laten rijden van spe ciale autobusdiensten. Ook de leden van de B.J.B. zijn van harte welkom; Oorspronkelijk was de deelname prijs 3,75 inclusief koffie en brood jes doch het is ook mogelijk om deel te nemen voor 2 en dan eigen brood meebrengen. ARBEIDSOVEREENKOMST VAN MIDERJARIGEN Het komt tegenwoordig nog al eens voor, dat_ minderjarige kin deren een beti-èkking aanvaarden zonder hierover vooraf overleg te plegen met de ouders. Niet alle ouders zijn het eens met de keuze van zo'n knaap. Zij staan dan voor de moeilijke vraag, wat zij kunnen doen om de voortvarend heid van hun zoon ongedaan te ma ken. In feite eist de wet voor het aan gaan van een arbeidsovereenkomst de toestemming van de wettelijke vertegenwoordiger. In de praktijk komt het evenwel nog maar spora disch voor, dat ouders of voogden eisen, dat zij akkoord moeten gaan met de ai-beidsovex-eenkomst, voor dat deze van kracht wordt. Vele minderjarigen solliciteren zonder voorkennis, doch meestal gaan de oudex's er wel mede accoord. De wet bepaalt daarom, dat een mindex'jarige zelf een arbeidsover eenkomst kan aangaan, zonder voor kennis van wie ook en dat de wette lijke ver-tegenwoox-diger geacht wordt zijn toestemming te hebben gegeven, indien hij zich gedurende vier weken niet heeft verzet. Als de minderjarige dus nog geen vier weken in dienst is, kan de va der of voogd volstaan de werkgever mede te delen, dat hij niet met de overeenkomst accoord gaat. In dat geval is geen opzegtermijn vereist en komt de overeenkomst zonder meer te vervallen. Zijn de vier weken echter reeds verstreken, dan is zij wel rechtsgel dig geworden, doch dan kan de wet telijke vertegenwoordiger bij het 'ar beidsbureau een verzoek indienen om een ontslagvergunning. FEEST OP IIET VEULEN Maandag zal er feest zijn ten huize van de familie Nabuurs op het Veulen en met hen zal heel het Veulerx ongetwijfeld dit feest mee- vieren. Want dan zullen de Broeders Josue en Servatius Nabuurs, de dag herdenken, dat zij 25 jaren geleden resp. geprofest en gekleed werden in de orde van de Witte Paters. Broeder Josue is werkzaam als missionaris in de Belgische Kongo en zal daarheen in oktober a.s. weer vertrekken. Broeder Servatius is werkzaam in Frans West Afrika en heeft vacan- tie tot het einde van dit jaax\ Deze feesten zullen maandag a.s. gevierd worden in de huiselijke kring. Om half 10 draagt Rector Geurts een plechtige H. Mis op in de kerk van het Veulen, waarna de beide jubilarissen thuis zullen reci piëren.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2