Kerkelijke POSTKANTOOR VENRAY Diensten Moeder SPORT van 7 tot en met 13 aug. Daarom voorkeur! Schaak tournooi |te Venray rTBABYDERMSKi; In 1907 aanhangig gemaakt ontwerp van wet dat zich alleen tot de ouderdomsverzekering beperkte. Minister Talma had in 1911 meer succes met zijn wetsvoorstel voor een verplichte arbeidersverzekering tegen invaliditeit en ouderdom; dit bereikte zelfs op 5 juni 1913 reeds het staatsblad! Toch zou het nog tot 1919 duren eer deze wet volledig in werking kon treden, omdat de op volger van minister Talma een voorstander was van staatspensioen in plaats van verzekering. Het is er tenslotte toch van geko men, met de nodige overgangsmaat regelen, zodat degenen die de pen sioengerechtigde leeftijd reeds had den bereikt reeds de eerste vruch ten konden plukken alvorens in 1910 de wet in werking trad. De pen sioengerechtigde leeftijd was toen 70 jaar. Weliswaar werd er in die wet re kening gehouden met een zekere weistandsgrens, maar voldeed iemand hieraan, dan kwam er een ouderdomsrente van 2 per week uit e bus, als de betrokkene ten minste een bepaalde tijd in loon dienst was geweest. Kwamen beide echtgenoten voor een uitkering in aanmerking, dan ontvingen zij sa- mqn 3 per week. In 1919 werd de pensioengerech tigde leeftijd vèrlaagd tot 65 jaar en werden de kosteloze renten ver hoogd tot 3 resp. 5 per week. TOT 1943 Naast de verplichte verzekering van de invaliditeitswet werd gelijk tijdig van kracht „de ouderdoms wet 1919". Ook hier was uitkering mogelijk van 3 en 5 per week. Bij deze wet werd niet de eis ge steld, dat er in loondienst moest zijn gewerkt. Personen van 35 tot 65 jaar konden tegen betaling van een uniforme premie van 0,39 per week verzekeren voor een ouder domsrente van 3 per week. Deze toestand bleef zo tot einde 1943. Toen werden deze uitkeringen onvoldoende geacht en ging men over tot de uitkering van „toesla gen". Iedereen begreep,»dat deze toe stand niet gehandhaafd kon blijven en omdat de voorbereiding en alles wat er verder vast zit aan dergelijke belangrijke bepalingen veel tijd vergde, stelde de regering voor in afwachting hiervan een tijdelijke regeling te treffen, welke onder de naam „Noodwet ouderdomsvoorzie ning" in het staatsblad kwam. Deze verzekering trad in werking op 1 oktober 1947. De noodwet van minister Drees kende aan manlijke, alsook aan on gehuwde vrouwlijke Nederlanders, die de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt en die een jaarlijks inkomen hadden beneden een zekere grens, een nooduitkering toe welke voor gehuwde mannen maximaal 1.272 bedroeg in een eerste klas gemeente en 1.110 in een vijfde klasse ge meente. De ongehuwden-uitkering bedroeg toen maximaal resp. 738 en 636. HET OUDERDOMSPENSIOEN Deze noodwet moest hehaaldelijk worden verlengd en zo komen we dan op de belangrijke datum van 1 januari 1957, toen de a.o.w. in wer king kon treden en minister Suurhof op 2 januari van dat jaar de eerste uitkeringen aan de gelukkigen ter hand stelde. Deze uitkeringen bedroegen toen voor gehuwden 1.584 en voor on- gehuwden 972 per jaar. Sedert die zijn deze bedragen al weer herhaal delijk verhoogd en zoals bekend liggen ze nu op 1.134 per jaar voor ongehuwden en op 1.794 voor ge huwden. Het is dus al met al wel een grote vooruitgang en wie of welke rege ring de eerste stoot gegeven heeft voor deze toch zeker behoorlijke re geling laten we maar in het midden. Vooral degenen, die op die datum (1 januari 1957) reeds 65 jaar waren, behoren er dankbaar voor te zijn, dat zij een dergelijk mooi bedrag hebben gekregen, waarvoor zij geen cent betaald hebben. Het kan geen kwaad eens te wij zen op een werkelijk grote vooruit gang in de sociale wetgeving, zodat mopperen in feite niet op zijn plaats is. Als we tenslotte nog eens even in het kort resumeren, dat in de be ginne een gehuwde met 3 in de week naar huis ging dus gemiddeld 13 per maand, en de gehuwde nu met 149,50 thuis komt, dan mag toch zeker wel het woord „dank baarheid" worden gebezigd. ZILVEREN VOETBALCLUB IN OOSTRUM Het zilveren bestaansfeest van de Oostrumse voetbalclub is een groot gemeenschapsfeest voor Oostrum geworden. Een feest waaraan ge heel Oostrum heeft deelgenomen. Het feest werd zaterdagavond in gezet met een plechtige hoogmis door de nationale sportadviseur Rector Boymans, die ook een kleine predicatie hield. Na deze H. Mis was er een bijeen komst in het gemeenschapshuis, waarop behalve de leden ook vele ouderen uit Oostrum aanwezig wa ren. Ingeleid door Voorzitter Qerks hield Rector Booymans een feest rede, waarin hij zowel de positieve als negatieve kanten van de sport belichtte en waarin hij wees op de grote macht die van de sport uit gaat, voor iemands persoonlijk le ven, zowel als voor zijn maatschap pij. Hij besprak de rol, die de spoit speelde bij de vrije-tijdsbesteding, nu in de toekomst de 5 dagen-werk week een feit gaat worden en vroeg zich af, of b.v. een overheid daar mede voldoende rekening hield o.m. door de aanleg van sportvelden en de steun aan sportorganisaties. Met het vertonen van een film werd de?« leerzame avond gesloten. HULDIGING Zondag droeg pastoor Thomassen een plechtige H. Mis op voor de le vende en overleden leden van de voetbalvereniging Oostrum. In het parochiehuis was dan een gemeenschappelijke koffietafel, waaraan zowel leden als oud-leden deelnamen. Bij zijn tafelrede herdacht voor zitter Derks het wel en wee der af gelopen kwart-eeuw en was dank baar voor de vele sympathie, die de Oostrumse voetbalclub in die tijd had mogen ondervinden. Natuurlijk was hij de werkers van het eerste uur en de werkers van thans bijzonder dankbaar voor al les wat zij voor de vereniging ge daan hebben, die met zijn twaalven een extra plaquette^ als dankbewijs kregen aangeboden. De geestelijk adviseur pastoor Thomassen sprak een woord van gelukwens, terwijl oud-voorzitter L. Jansen, het cadeau van de oud spelers aanbood, t.w. 22 trico's en 5 ballen. Om half 12 begon een zeer drukke receptie. Daar tekenden o.a. de re- ceptieregisters het College van Bur gemeester en Wethouders van onze gemeente, de H.E. Heer Deken, af gevaardigden van de scheidsrech- tersgroep Horst-Venray, Kapelaan van Leipzig en vele, vele anderen. De heer Wilbers was de eerste spreker die namens het district Zuid II van de KNVB, zijn geluk wensen aanbood en tevens een her- innerings-plaquette namens de bond uitreikte. Tevens reikte hij zilveren bonds- onderscheidingen uit aan de heren G. Lemmens voor zijn zilveren pen ningmeesterschap en G. Poels oud voorzitter en oprichter van de club en thans voorzitter van D.L.S. kring Horst-Venray, voor zijn vele ver diensten t.a.v. de voetbalsport. De heer Lucassen bood gelukwen sen aan namens de afdeling Lim burg en onderscheidde de heren Op 't Veld en J. vd. Brandt voor hun werk als bestuurslid, met de speld van verdiensten. De heer Poels sprak namens DLS en bracht als cadeau een voorzit tershamer en herinneringsvaantje mee. Tevens wensten geluk de heer Burgemeester en Deken Loonen. En natuurlijk werd vol trots het feest geschenk getoond van de Oostrumse gemeenschap, dat namens deze de heer Volleberg aanbood, nl. een geldsbedrag onder couvert. Ook de Oostrumse Harmonie zorgde voor een muzikale hulde, ter wijl een massa bloemstukken een en ander een fleurig cachet gaven. Om 3 uur werd een wedstrijd ge speeld tussen leden en oud-leden, die in optocht naar het voetbalter rein trokken. Een aardige wedstrijd met zeer goede spelmomenten. Het slot van al de feestelijkheden was een bonte avond, waarop de gebr. Hendrix uit Venlo de lach spieren geweld aan deden en menig oude herinnering werd opgehaald. Voorzitter Derks kon in een enthousiast dankwoord een prettige feestdag memoreren, die met een hoopvol vertrouwen op een goede toekomst, een mooie mijlpaal was in het verenigingsleven van Oostrum. HOCKEY-NIEUWS Zij die foto's willen bestellen van het Lustrumfeest kunnen dit doen bij de Fa. Ariaens-Kosman Grote straat, waar de foto's ter inzage lig gen voor de leden. VOLLEYBAL De tra innig van de Volleybalclub V.C.Rooy ligt stil van 6 t.e.m. 20 augustus. ST. CHRISTOFFEL-NIEUWS Deze week ontving de R.K. Gym. ver. „St Christoffel" de officiële uit slag van de op 17 juli te Maastricht gehouden jubileum-bondswedstrij den. De volgende successen werden door onze vereniging behaald: Herenjunioren A, vierkamp, 3e pr. met 311 punten; Herenjunioren A, vrije oefening, 6e prijs. De herenleden namen niet aan de wedstrijden deel. De damesleden behaalden in de driekamp een 2e prijs met 136,7 pnt. Bij de ritmische oefening zonder handgereedschap behaalden zij de 5e prijs en bij de ritmische oefening met hoepel de 4e prijs. De damesjunioren A behaalden in de driekamp de 2e prijs met 252,4 punten. Bij de ritmische oefening met twee knotsen behaalden zij een 3e prijs. Zeer zeker «een mooi succes voor St. Christoffel. Willen alle leden en adspiranten er aan denken om half elf morgen aanwezig te zijn bij de Petrus Ban- denschool voor deelname aan de processie. P.D.V. „DE ZWALUW" De leden worden er op attent ge maakt, dat morgen zondag de eerste africhtingsvlucht voor de jonge dui ven zal plaats hebben. In verband met bezetting van de zaal inkor- ven op zondagmorgen van 6 tot 7.30 uur. De volgende africhtingsvluchten zijn op woensdag 10, zondag 14 en woensdag 17 augustus. Maandag en dinsdag wordt in ver band met de kermis geen tweede bestelling uitgevoerd. Van 15-17 uur gelegenheid om post af te halen. PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Kap. v. Leipsig Zondag: 6.15 Joh. Janssen; 7 uur Hendrina Manders-Janssen; 8 uur Willy Rongen; 9 u. Arnold Janssen; 10 u. pl. hoogmis, daarna Sacra- mentsprocesie; geen lof. Maandag: 7 u. v. Boven; 8 u. uit dankbaarheid, best. d. Dommeck- Paulissen; 9 u. best. d. overl. ouders Schols-Leers. Dinsdag: 7 u. Jan Odenhoven; 8 u. W. Broers, echtgen. en zoon Piet; 8 u. fam. Janssen, Klaassen en M. en G. Janssen; 9 u. pl. Requiem v. Mgr. Lemmens. Woensdag: 7 u. Joha Henckens- Thiessen; 8 u. G. Ligthart; 9 u. Dr. Bloemen; 10 u. 40-jar. huw. Lucas- sen-Maessen lh; Donderdag: 6.45 Jos. Hendriks; 7.30 v. Boven; 8.15 Piet J. Franssen en echtgen. lh; 8.15 Antoon Huis man en beide zonen. Vrijdag: 6.45 v. Soest-Kersten; 7.30 Lambertus de Lauw; 8.15 Gertr. Arts en ouders lh; 8.15 zek. int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 overl. fam. Creemers-v. Son; 8.15 Sophia v. Aarsen lh; 9 u. pl. huw. v. Gaal-Claessens;; 9.45 pl. huw. Heynis-v. Goch; biechtgele genheid van 5-7.30 voor 't feest van Maria ten Hemelopneming. Processie Kermis 1960 1. Schoolkinderen. 2. Jeugdbeweging meisjes, gidsen en alle meisjes van 13-17 jaar. 3. Maria Congregatie en meisjes vanaf 17 jaar. 4. Christelijke Moeders en vrou wen en D.O. e.a. 5. R.K. Sportorganisaties. 6. Patronaat, wandelclubs en jon gens van 13-17 jaar. 7. H. Familie, D.O. en jongens en mannen boven 17 jaar. 8. K.A.B. 9. Harmonie Euterpe. 10. Zandakker. 11. Flambouwdragers. 12. Zangkoor. 13. Broeders van Liefde. 14. Eerw. Paters Franciscanen. 15. Bruidjes en maagdenkoor. 16. Allerheiligste. 17. Kerkbestuur en Autoriteiten. 18. Schutterij St. Anna. De route: Grotestraat, Pa ters straat, Plein voor Paterskerk, Pa- terslaan, Langstraat, Leeuwstraat, Schoolstraat, Marktstraat, Grote kerk. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus 9de Zondag na Pinksteren; de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor kerk en bijz. noden; van daag geen lof. Maandag: H. Cyriacus en Gezel len, martelaren. Dinsdag: H. Pastoor van Ars, be lijder; vandaag geen lof. Woensdag: H. Laurentius, marte laar. Donderdag: Mis van de vorige zondag; 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: H. Clara, maagd; 6.40 gez. H. Mis; 7.30 lof. Zaterdag: votiefmis van Maria; van 3-8 u gelegenheid om te biech ten. Grote processie Nu bij gelegenheid van Venrays patroonsfeest zondag de grote pro cessie uittrekt willen wij gaarne U aansporen, ook in ons rektoraat in de straten waarlangs de tocht gaat, vlaggen uit te steken en versierin gen aan te brengen. En dan daarna maar: prettige kermis! Mis-intenties Zondag: 6 30 overl. ouders Jans- sen-Maurus; 7.45 Sj. Jacobs; 9 uur Theodorus Siebers; 10.15 Coenraad Esser en Elisabeth Timmer-van Geffen; 11.45 Hendrika Thelose-vd. Broek. Maandag: 7 u. overl. fam. Venne- kens-Verschuren; 7.45 overl. fam. Martinus Heeze-Kusters; 8.30 Frans Wijnhoven. Dinsdag: 6.15 Hubertus Custers en overl. echtgen.; 7 u. Maria Theunis- sen-vd. Hagen; 7.45 Marie Loonen- Custers; 8.30 Johanna Swinkels- Michels. Woensdag: 6.15 Maria Loonen- Custers; 7 u. Huberta Hendriks; 7.45 overl. ouders Fransen-Debats; 8.30 voor genezing van een zieke moeder. Donderdag: 6.15 uit dankbaarheid; 7 u. Gezinsmis; 7.45 Catharina Arts- Kuypers en kinderen; 8.30 Elisabeth Weys-v. Ooi. Vrijdag: 7 u. overl. fam. H. Ver- heyen-Hendriks; 7.45 Huberta Hen driks D.O. Zaterdag: 7 u. Huberta Hendriks; 7.45 zek. int.; 8.30 zek. int. PAROCHIE OIRLO Zondag: 9e zondag na Pinksteren, le zondag der maand; eerste H. Mis om 6.30; kindermis om 8.30; 2e H. Mis om 9.30; parochie-hoogmis om 10 uur; 3 u. aanbiddingsuur, rozen krans en lof; le collecte is buiten gewone collecte, bijzonder aanbevo- len;2e coll. voor 't bisdom maar bij zonder voor 't Eucharistisch congres. Maandag: 7.30 hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw van Alt. Bijst. uit dankbaar heid. Dinsdag: 7.30 jaard. Jacobus Ne- lissen. Woensdag: 7.30 lm; 9.30 hoogmis uit dankbaarheid bij gelegenheid v. een 25-jarig huwelijksfeest familie Rongen-Ewals. Donderdag: 7.30 zieled. overl. fam. Rongen-Ewals. Vrijdag: 7.30 stichting Jozef Tie- len en Anna Voesten en kinderen; 's avonds 8 u. avondmis, uitvaart dienst voor zaliger Mgr. Lemmens. Zaterdag: 7.30 geen H. Mis; 9.30 huwelijksmis bruidspaar Alards- Verstegen; biechthoren van 5-7 uur Ik zou de ouders willen verzoeken er voor te zorgen dat hun kinderen gedurende de vacantietijd ook door de week naar de H. Mis komen en vooral des zondags naar de kinder mis. PAROCHIE LEUNEN Zondag: 9e zondag na Pinksteren; 7 u. lm; 8 u. lm voor parochie; 9 u. lm v. Johannes Holtackers; 10 uur hgm. gest. dienst v. Johannes Poels echtgenote en dochter Johanna; 3 u. kruisweg en lof. Maandag: 7 u. lm v. Gerardus Smits, Hendrina Meijers, dochter en kleindochter; 7.30 gst. jgt. v. Peter Willemse en echtgenote Catharina Geeraets. Dinsdag: 7 u. lm v. overl. fam. Baltussen-Groeneweg; 7.30 gest. jgt. v. Jacobus Goemans Arnoldina Keij- zers en kinderen. Woensdag: 7 u. lm v. Martinus Claessens echtgen. en zoon Gerard; 7.30 gest. jgt. v. Martinus Geurts, echtgenote en dochter Nella. Donderdag: 7 u. lm v. P.J. Ron- gen-Loonen; 7.30 gest. jgt. v. Mar tinus Derks. Vrijdag: 7 u. lm; 7.30 gest. jgt. v. Willem Wismans en Anna Maria Custers. Zaterdag: 7 u. lm; 7.30 gest. jgt. v. Willem Baltussen, beide echt genoten en overl. familie; van 4-5 en van 6-7.30 biechten; daarna lof. A.s. zondag is de 2e collecte voor het jeugdwerk in ons bisdom. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 9e zondag na Pinksteren; maandel. collecte voor de kerk; 10 u. vd. parochie; 3 u. maandel. aan biddingsuur. Maandag: 7.30 gez. maandd. voor P.J. Strijbos. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot dankzegging, int. fam. Heldens-vd. Sterren. Woensdag: 7.30 gez. jaard. voor Pieter Duykers. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. M. Verstegen-Litjens. Vrijdag: 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v.h. H. Hart. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6-7.30 gele genheid tot biechten; 7.30 lof, ro zenhoedje en gebeden vd. Broeder schap v. O.L.Vrouw v. A.B. Kerkpoetsen: Anny Philipsen en Anny Dings. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: 9e zondag na Pinksteren; 7 u. H. Mis voor de parochie; 8.30 v. overl. fam. Veugen-Vossen; lo uur hoogmis v. overl. fam. Camps-Pee- ters; 3 u. lof; onder de H. Missen maaudel. openschaalcollecte voor de kerk. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor Willem Loonen en Elisabeth van Heijster. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Gerrits- Heijnen. Woensdag: 7.30 Gerardus Ver schuren, echtg. en kinderen. Donderdag: 7.30 Gerardus v.d. Berg en Gertrudis vd. Broek. Vrijdag: 7.30 overl. fam/ Camps- Jeucken. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Graat- Verhaag; 9.30 huwelijksinzegening en H. Mis voor 't bruidspaar Hoex- Clephas; biechten van 3.-4 u. voor de kinderen, van 6.30-7.30 voor de gro ten; 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 9e zondag na Pinksteren; 6.30 lm v. overl. fam. Vogels-Jeuris- sen; 8.10 lm v. Antoon Swinkels; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis uit dankb. v. fam. Vermeulen; 2 u. lof. Maandag: 7.30 lm v. fam. Jennis- kens-Poels. Dinsdag: 7.30 weekdienst v. An toon Janssen. Woensdag: 7.30 lm v. fam. Buis- sen-Maassen. Donderdag: 7.30 lm uit dankb. v. fam. Teunissen-Kusters. Vrijdag: 7.30 lm v. Petronella Kemmelings. Zaterdag: 7.30 maandd. v. Petro nella Geurts-Schreven; 9.30 pl. hu welijksmis v.h. bruidspaar Michiels- Vos; 7 u. lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten. PAROCHIE MERSELO Zondag: 9e zondag na Pinksteren; solemniteit van St. Petrus Banden; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. vroeg mis vd. parochie; 8.15 lm v. Coen- radus Klaassen; 10 u. hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw en H. Gerardus (Arts); 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 lm voor overl. fam. Pirlo-Baltissen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Dienst voor Mgr. Lemmens. Woensdag: feestdag vd. H. Lau rentius; 7.30 jgt. v. Martinus van Meyel en Mar. Muysers. Donderdag: 7.3o gest. jgt. voor Jo hannes van Helden. Vrijdag: 7.30 lm voor overl. fam. Wilms-Claes. Zaterdag: 7.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw (v. Osch-v. Vegchel); biechtgelegen heid: vrijdagavond van 7-8 uur, za terdagmorgen van 10-12 u. voor de schoolkinderen, 's namiddags van 5-7 bij een Eerw. Pater; 's avonds om 8 uur Marialof. Heden zondag worden aan de kerkdeur speldjes verkocht voor Santos. RECTORAAT HEIDE Zondag: 7.30 H. Mis v. overl. fam. Fleuren-Ewals; 10 u. H. Mis v. Mgr. Lemmens v.w. de Boerinnenbond; Akkolieten: J. Janssen en G. Pou- wels; 3 u. lof. Maandag: 7.30 H. Mis voor af gest. fam. Linders-v. Opbergen. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Huber tus Janssen, Anna Maria Philipsen en Johannes Janssen. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Anna Gertruda Poels-Voesten. Donderdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Janssen-Jeuken. Vrijdag: 7.30 H. Mis t.i.v. fam. Drabbels. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.z.i.; 7 uur biechtgelegenheid en lof te 7.30 u. RECTORAAT SMAKT Zondag: 9e zondag na Pinksteren; 6.15 lm voor Christina Gerrits-As- selberghs; 7.30 lm tot zek. int.; 10 u. hoogmis v. Rudolf Zeegers; 6 u. lof en rozenhoedje. Maandag: 6.30 lm voor een zieke; 7.30 lm voor een goede levensstaat. Dinsdag: 6.3o lm voor de missie; 7.30 lm voor een overledene. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St. Jozef; 7.30 lm om uitkomst in een moei lijke zaak. Donderdag: 6.30 lm voor Christina Gerrits-Asselberghs; 7.30 lm t.e.v. "t H. Sacrament. Vrijdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Hart; 7.30 lm uit dankbaarheid voor een verkregen gunst. Zaterdag: 6.30 lm voor de fam. Martens- Linders; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carrnel; van 5-5.30 u. en van 7 u. tot na het lof biechtgelegenheid; 7.30 lof en rozenhoedje. RECTORAAT VEULEN Zondag: 9e zondag na Pinksteren; 7 u. gelegenheid om te communi ceren; 7.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw van Rust; 10 u. hgm. v .z. Frans Linders, echtgenote en overl. fam.; 2.30 Derde Orde; de leden van de D.O. hebben allen vrijwillig de verplichting op zich genomen om de maandel. bij eenkomst bij te wonen. Maandag: 7.30 hgm. v. z. Hendri- kus Geurts. Dinsdag: 7.30 hgm. v. z. Hendrikus Geurts. Woensdag: 7.30 hgm. v. z. Hendri kus Geurts. Donderdag: 7.30 lm t.e.v. O.L.Vr. v. Altijdurende Bijstand en de H. Gerardus. Vrijdag: 7.30 lm tot bijz. int. Zaterdag: 7.30 lm v. z. Fx-ans "Lin ders, echtgenote en overl. fam.; 's avonds 8 u. Marialof. Gedurendè de vacantie zal door de week de H. Mis om 7.30 zijn. Accolieten voor a.s. zondag: Harry Wilms en Wim Geurts. Kerkpoetsen: Riki Reintjes, Mar tha Erben en Jo Wilms. WAT FATIMA IN WERKELIJK HEID IS Er is geen indrukwekkender ken nismaking met Fatima, liever Cova da Iria denkbaar, dan wanneer bijna geen pelgrims aanwezig zijn. Want de lege ruimte geeft een prachtige indruk van het dal dat er vroeger geweest moet zijn. Op de plaats waar Maria is verschenen staat dan in alle rust de kapel, een kleine open schuur, die van voren uitloopt in een nis, waar een altaartje is in gebouwd. Boven het kleine altaar staat ach ter glas het beeld van Nossa Sen- hora do Rosaiïo de Fatima; een beeld in de zoete stijl van de meeste moderne religieuse voorstellingen in Spanje en Portugal, maar een beeld, dat de pelgrim plotseling ontroert. Want hier is het verhaal van de drie kleine kinderen gebeurd. En vlakbij, waar nu een stenen zuiltje de plaats inneemt van een steen-eik heeft Maria zelf gestaan, zoals de kin deren het hebben verteld; in een sneeuwwit kleed, dat bij de hals was vastgemaakt met een gouden koord. Ze droeg een witte sluier versierd met gouden borduurwerk. Van haar ven handen hing een rozen- naar omlaag, waarvan de kralen op edelstenen leken en die eindigde in een gepolijst-zilveren kruisje. Vanaf deze plek heeft Maria door de mond van drie kinderen haar boodschap aan de wereld gebracht. Bij de laatste verschijning sprak Maria tot Lucia: „Ik ben Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans en ik wil op deze plaats een kapel te mtfner eer. De mensen moeten zich verbeteren, zij moeten vergiffenis vragen voor hun zonden. Laten z(j toch ophou den Onze Lieve Heer te beledigen, die ai zoveel beledigd is". Miljoenen en miljoenen pelgrims hebben sindsdien dit plein bevolkt en geprobeerd een plaatsje te vin den in de vier of vijf eenvoudige banken, die aan de voet van het genadebeeld zijn neergezet. Nu is het er rustig. Een klooster zustertje zit doodstil tegen een van de palen die het dak schragen, een boer uit het dorp heeft zijn lange zwarte muts op de grond neergelegd en ligt op zijn knieën in gebed ver zonken en verder knielen wij met de mensen uit onze trein in de en kele banken. Het is een mysterie volle plek, waar de genade het hart treft. Boven ons hoofd steekt een bun del krukken uit het dak. Aan de buitenkant van de nis zijn bij wijze van ex-voto stenen ingemetseld, die van wonderen en gebedsverhoringen van over heel de wereld getuigen Op de dertiende van iedere maand en op de Mariafeesten is het hier zwart van het volk. Dan zijn de pelgrims er met tienduizenden te gelijk, want in 37 jaar is de bood schap van Fatima de wereld over gegaan. Er is een grote basiliek ver rezen. In 1942 is het genadebeeld door een Pauselijk legaat plechtig ge kroond, in 1951 werd het H. Jaar door kardinaal Tedeschini in tegen woordigheid van honderdduizenden pelgrims in Fatima gesloten en vorig jaar oktober consacreerde de kar dinaal-patriarch van Lissabon het hoofdaltaar in de basiliek. Ondanks deze toeloop is Fatima een plaats van gebed en bezinning gebleven. Hoewel er verbeteringen in de wegen zijn aangelegd en betere on derkomens gebouwd ten behoeve van de pelgrims, heeft het dorp en de stille omgeving zijn eigen karak ter gehouden. Men kan, wanneer men de bedevaart naar Fatima eens wil meemaken en dan via Lourdes reist, het verschil wel duidelijk mer ken. Een gelegenheid bestaat daar toe dit jaar weer, wanneer de Na tionale Bedevaart van de V.N.B. op 8 oktober vertrekt en er na een kort verblijf in Lourdes op 11 oktober aankomt. Dan kan men er de stilte meemaken en op 13 oktober de grote processies. Wie ervan teruggekeerd is zal een diepe indruk bewaren van de gods vrucht die hij daar heeft aan schouwd, vooral van het sympa thieke Portugese volk, dat dank zij de boodschap van Fatima, bij alle bittere armoede, toch de tevreden heid des harten en een diep geloof heeft weten te bewaren, de gehele wereld ten voorbeeld is en het land van communistische revolutie heeft gevrijwaard. IVOROL tandpasta geeft behoud van een, gaaf gebit Prinsenhof heeft deze week wel in het teken gestaan van het scha ken. Reeds zondagavond waren de da mes begonnen om het kampioen schap voor Nederland, waarbij Mevr. Heemskerk haar titel te verdedigen had. Maar maandagavond begon dan de grote drukte toen van alle wind streken uit ons land ruim 150 scha kers arriveerden om elkanders krachten te meten en om •o.m. mee te doen in de open kampioenschap pen voor Nederland. Loco-burgemeester van Dijck viel de eer te beurt dit tournooi te mo gen openen, nadat hem en zijn col lega's een welkom toegeroepen was door de voorzitter van de Ned. Schaakbond, die dankbaar wees op de steun, die Venrays gemeente bestuur de kleine maar selecte schaakgroep bood. Ook de voorzitter van de Ven- rayse afdeling was dankbaar voor die steun, die het mede mogelijk ge maakt had, dat Venray dit tournooi had kunnen organiseren. Hij was ook de andere „steun pilaren" zeer dankbaar, want hier door zouden vele mensen op een zeer prettige manier kennis maken met ons aller woonplaats. Loc-burgemeester v. Dijck wenste alle deelnemers een sportieve strijd toe, waarna dan de wedstrijden be gonnen. Dinsdag werd het gezelschap op •het gemeentehuis ontvangen door Burgemeester en Wethouders, waar bij ook Burgemeester Janssen ver telde, trots te zijn op het feit, dat Venray schaak-gemeente was ge worden. Hij vertelde van het wel en wee van onze plaats en vroeg de deelnemers toch van de gelegenheid gebruik te maken om Venray te leren kennen. Welnu, daar had o.a. ook V.V.V. voor gezorgd, dat voor- de deelne mers excursies had georganiseerd naar Inalfa, de Geijsterse bossen (waar Meester Wijnhoven een uit stekend gids bleek), de Grote "kerk, het oorlogsmuseum in Overloon en tenslotte een grote tocht naar de Vredepeel en het Duitse kerkhof. Bij deze laatste was o.a. secretaris Vorst een zeer deskundig gids, die de vele deelnemers wegwijs maakte in onze grote ontginningen. Ook de Venrayse zakenlui hadden het belang van deze schaakweek in gezien en zo zorgden onze bakkers, dat de deelnemers ook bekend wer den met de Limburgse vla en o.a. grossierderij Wijnen voor enkele versnaperingen. Kortom, het is een echt gezellige week geworden, waarbij naast een dikwijls heftige strijd aan de schaak borden het nuttige met het aange name is verenigd en Venray zijn beste beentje heeft voorgezet om het zijn gasten naar de zin te maken. Deze gasten waren dan ook best tevreden en velen van hen zullen waarschijnlijk nog wel eens terug keren. Over de prestaties op schaak gebied hopen wij later in een re sumé terug te komen EEN GROOTSE JUBILEUM FOKVEEDAG Voor de fokveedag, welke in het kader der tentoonstelling .Limbrato" alhier wordt gehouden, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der K.I.-vereniging „Venray en Omge ving", op donderdag 8 september a.s., zijn ruim 400 dieren ingeschre ven! Deze fokveedag wordt gehouden op een der terreinen van St. Serva- tius aan de Oostsingel.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2