Opening nieuwe fabriek U, ik en het verkeer.. Het zwakke geslacht.. de politierechter Uit Pe.el en Maas Diploma-uitreiking Ambachtsschool Zaterdag 30 juli 1960 No. 31 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPfTRI AH VHOR VPNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ci. per m^m. ABONNBMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 fiEfliDLAU V V/UI\ V CrillVA I EflN vJlflO 1 IVEfliUll PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (batten .Venray 1.60) „Plop" zei de kurk van de champagne fles... „Veel succes", zei den de mensen, die zaterdag met die champagne de nieuwe me taalindustrie Janssen Zn., op het industrie-terrein alhier geluk toedronken. Onder die talrijke aanwezigen was dan de H.E. Heer Deken, die het nieuwe gebouw had ingezegend, de heer Burge meester, die het bedrijf voor geopend verklaarde, het college van wethouders en secretaris, de heer L. Laurensse, practisch alle Venrayse industriëlen en vele belangstellenden. OPENING De heer Janssen sr. bracht in zijn welkomswoord tot de gasten vooral dank aan het Venrayse gemeente bestuur voor de zeer vlotte wijze, waarop hij geholpen was bij de ver wezenlijking van zijn plannen. Spe ciaal was hij de Burgemeester dank baar, die persoonlijk alle zorg aan zijn object had gegeven. Bovendien had hij alle medewer king verkregen voor de bouw van woningen voor het uit Venlo mee komende personeel, zodat practisch zonder stagnatie de verhuizing kan verlopen. Burgemeester Janssen memoreer de in zijn openingsrede, hoe in nog geen jaar tijd deze hele fabriek is kunnen verrijzen. En het College is zeer verheugd over deze nieuwe aanwinst, die weer een schrede te meer is op de moeilijke weg van in dustrialisatie. Hij herinnerde er aan, dat een totaal verwoest Venray na de oorlog gedwongen werd een an dere koers te gaan varen. Zo was men gaan industrialiseren. Nieuwe fabrieken zijn verrezen, oude uitge bouwd. Zo is dan ook deze nieuwe industrie verrezen, die met 20 men sen begint maar binnen afzienbare tijd met minstens 50 mensen hoopt te werken. In grote verscheidenheid van ar beidsmogelijkheden biedt juist deze industrie mogelijkheid voor zeer vakbekwame mensen en zij, die daartoe willen opgeleid worden. De Burgemeester waarschuwde, dat men niet moet menen, dat men er is met de industrialisatie, nu op dit moment de arbeids krachten misschien wat schaars zyn. Meer dan 700 pendelaars en een nog altyd grote verborgen werkloosheid op verschillende landbouwbedrijven dwingen tot verder gaan. Met de wens, dat ook deze nieuwe industrie goed zou mogen gedijen op Venrayse bodem, besloot de Burge meester zijn openingsrede, om dan achter een grote draaibank plaats te nemen, die hij op deskundige wijze in bedrijf zette. Op datzelfde moment begonnen alle andere machines ook te draaien en kregen de aanwezigen een goed beeld van wat de nieuwe fabriek zoal vervaardigt. RECEPTIE Als dank voor de openingsplech tigheid bood directeur Janssen sr., de 'Burgemeester een zeer fraaie kandelaar aan. Dan begon een drukke receptie, waarop de genoemde champagne be gon te vloeien en werd het een ge zellig feest, waarop talrijke mensen de directie hun beste wensen voor de Venrayse toekomst aan kwamen bieden. Een en ander ging dikwijls vergezeld van bloemen, zodat de fa milie Janssen reeds na korte tijd in een kleurige bloemenhal de vele gasten en zakenrelaties kon begroe ten. En daarmede was dan de in ge bruikneming van deze hal (voor spoedig verlopen en is het nu dui men voor de toekomst. De tijd van vacanties is aange broken. Aan het weer is dit nog niet te merken, maar aan de bedrij vigheid op de wegen des te beter. Het aantal verkeersongevallen wordt er niet minder op, terwijl het aan tal overtredingen in verhouding eveneens onrustbarend toeneemt. De vacantietijd brengt naast de dagelijkse verkeersfouten ook een aantal specifieke trekkers-overtre dingen aan de man. Over twee van zulke onjuistheden zullen we het hebben. Op de eerste plaats de abnormale en hinderlijke brede ladingen van wielrijders en bromfietsers. Gepakt en gezakt ziet men de kampeerders er op uit trekken. Allerlei voorwer pen medevoerend, welke voor een dergelijke trip benodigd zijn: tenten, tentstokken, ketels, zeilen dekens en al dies meer. Sommigen presteren het om boven op al deze attributen moeder de vrouw te planten en zo met rijwiel of bromfiets honderden kilometers af te leggen. Wij zullen de laatsten zijn, opmerkingen te maken over de manier, waarop men zijn echtgenote of meisje vervoert. Druist dit even wel tegen alle verkeersfatsoen in, dan menen wij hiertegen wel enige aantekeningen te mogen stellen. He laas is dit nodig. De algemene vei ligheid is met deze gang van zaken n.l. niet gebaat. Omtrent de toegestane breedten van rijwielen en bromfietsen is een wettelijke regeling van kracht. Wiel rijders en brommers mogen n.l. geen bredere lading vervoeren dan 75 cm. En daar ontbreekt nogal eens iets aan. Wie op een doorgaans 4 a 5 tegels breed rijwielpad door 'n dergelijke brommer ingehaald wordt en een mep van zijn stomme dan wel le vende lading heeft gekregen, weet daar het zijne van. Bovendien is een rijwiel met hulp- motor of een rijwiel moeilijk ma- noeuvreerbaar bij een dergelijke brede en zware last. Men kan dan ook heel vaak aanschouwen, dat een brommer of wielrijder, indien hij met een ander weggebruiker in aan raking is geweest, nagenoeg dezelfde schuiver maakt als zijn aangereden slachtoffer. Het verschil zit slechts hierin, dat de één het aan zijn eigen onvoorzichtigheid te wijten heeft en de ander diens ongewilde slachtof fer is. Bestaat zo'n gezelschap uit een aantal onbehouwen vlegels, die hét tevens met de toegestane max.-snel- heid niet zo nauw nemen, dan is het hek helemaal van de dam. Deze rij wiel-piraten menen, dat dit wegge deelte alleen voor hun genot is. De Politie, die op dit euvel de laatste tijd verscherpte controle houdt, is gelukkig in sommige ge vallen reeds overgegaan tot inbe slagname van bromijzers, welke het met deze max.-snelheid te bont maakten. Helaas is dit slechts in be paalde gevallen mogelijk, waarbij anderzijds dit soort controle een aanzienlijke tijd van de justitie vergt. De landelijke onderbezetting van het politie-apparaat werkt op deze omstandigheden bepaaldelijk niet gunstig. Het voortbewegen van een aan hangwagen achter een bromfiets met ingeschakelde motor is niet toege staan. Met uitgeschakelde motor is dit slechts toegestaan, indien de aan hangwagen aan deze brommer be vestigd is. Dit geldt tevens voor een wielrijder. Deze mag aan de hand geen kinderwagen of dergelijk klein voertuig medevoeren. Wél mag een wielrijder een dergelijke wagen medevoeren als dit wagentje vast aan dit rijwiel verbonden is. Er moet dan een daarvoor bestemde koppelingsinrichting op dat rijwiel aanwezig zijn. Onder koppelingsinrichting zou men 'n deugdelijke en daarvoor be stemde verbinding kunnen verstaan. De Wet zegt dit niet met zoveel woorden. Een stevig touw of ketting in elk geval niet. Een rijwiel met achterspan wa gentje behoort niet op een rijwiel pad te rijden. D.w.z. als het wagen tje breder is dan 75 cm. Over-we- gend zijn dit alle dergelijke wa gentjes. Is het karretje smaller dan 75 cm, dan moet U op 't rijwielpad rijden. Voor de breedte van dit soort wa gentjes zij U er tevens op gewezen, dat deze wederom met inbegrip van de lading onder geen enkele omstan digheid breder dan 150 cm mogen zijn. Wilt U dus op deze wijze er op uit trekken, dan ook bestaat er een maximum-breedte. Deze laatste ge vallen zijn echter minder te zien. Het zou vooral de ouders en op voeders sieren, indien zij zich van vorenstaande overtuigen, zodra hun pupillen er een dagje of meer op uit trekken. Het zou hun mogelijk enkele gul dens boete besparen, doch boven dien zouden zij een stichtende bij drage kunnen leveren aan de toch al zo chaotische toestanden op de wegen. Deze 22-jarige jongeman hoorde tijdens de zitting van de poliierech- ter zuchtend dertig dagen eisen. On voorwaardelijk. Dat is de straf, die de officier meende te moeten eisen omdat hij wederrechtelijk een per ceel was binnengedrongen. „Hoe kwam je daar toe?" vroeg de rechter streng. „Door m'n hart gedreven...." stamelde de knaap. Hoe goedhartig de jongeman is, bleek uit het begin van zijn beken tenis. Op een vochtige avond zag hij de laatste bus vertrekken. Even la ter kwam een meisje optimistisch aantrippelen. Zij ging op de volgen de bus staan wachten. Maar die zou Door de eeuwen heen heeft men gemeend, dat de mannen het sterke geslacht vormden, een opvatting, die waarschijnlijk zijn grond vond in het feit, dat over het algemeen de man meer spierkracht heeft dan de vrouw. Dat deze letterlijke opvatting vol komen onjuist is, hebben recente onderzoekingen aangetoond. Mocht vroeger het verschil in spierkracht nog de schijn wekken, dat de man nen inderdaad het sterke geslacht vormden, tegenwoordig is dit wel genivelleerd en wij zien in het da gelijks leven verschillende vrouwen, die wat spierkracht betreft de ge middelde man overtreffen. Wij be hoeven hierbij maar te denken aan verschillende vrouwelijke athleten, werksters en dergelijke. Natuurlijk is de gemiddelde man nog iets sterker dan de gemiddelde vrouw, maar het grote verschil van vroeger is aanmerkelijk verminderd. de volgende ochtend pas komen. Het ridderlijk gemoed en het goede hart van de knaap roerden zich heftig. Tenslotte vermande hij zich. Hij deed de jongedame de ver pletterende mededeling omtrent de verdwenen bus. Maar hij verzoette de pil door de juffrouw een lift op zijn bagagedrager aan te bieden. De jongedame aanvaardde het aanbod. Zij plaatste zich sierlijk op de bagagedrager en de jongeman trapte waardig in de richting van haar duplex-woning. Hij deed dat met de hijgende ernst van een ricksha-boy. Onderweg werd niet gesproken. Ondanks het gebrek aan conversatie had de knaap het ge voel, dat hij in alle eeuwigheid zo door wou willen fietsen. Voor haar deur kreeg hij een vriendelijk knik je. Vervolgens ging de deur achter haar rank figuurtje dicht. Het geluid van het slot wekte hem plotseling uit een soort van trance. Hij bedacht, dat hij onderweg een heleboel had willen zeggen. Daar was hij al fietsende niet aan toege komen. Zijn roerige hart verzette zich er tegen, nu al huiswaarts te fietsen. Hij zette het rijwiel weg en trachtte het tweedelig huis binnen te komen. Zoals men in alle verslagen van inbraken kan lezen, begint de dries te dader een dergelijke onderneming door omzichtig doch oplettend rond het huis te sluipen. Dat deed hij, spiedend naar een opening. De enige opening was juist een der aller kleinste raampjes. Aangedreven door een onverwacht ontloken liefde kroop hij daar door. Met bonzend hart belandde hij juist in het aller kleinste kamertje van het pand. Na veel geschraap van moed sloop hij behoedzaam verder. Hij twijfelde er niet aan, af als redder in de bushalte-nood zou hij enthousiast worden verwelkomd. Met breed gebaar wierp hij daarom de kamer-deur open, onderwijl op zijn gelaat een minzame glimlach aanbrengend. Zelfs Goya, die toch heel wat in zijn mars heeft, zou geen kans zien dat beeld te schilderen dat zich thans aan het oog van de belang stellende toeschouwer zou hebben ontplooid, indien deze bezoeker er was geweest. In de kamer was een dame gelegerd. Zij geleek in niets op het geen de knaap op z'n bagage drager had vervoerd. De dame schrok zo mogelijk nog harder dan de jongeman. Zij sloeg alarm en de indringerige jongeling werd overgeleverd aan de politie. „Enne, waar was dat meisje nu gebleven?" wilde de officier weten. „Die woonde daar helemaal niet" klonk het spijtig, „ik ben door 't ver_ keerde raampje geklauterd". De rechter vonniste 30 gulden in- plaats van dertig dagen. van 3 augustus 1935 Als een bijzonderheid mogen wij wel vermelden, dat de heer Ja cobus Roeffs alhier, de Nationale Bedevaart naar Lourdes medemaak- te, en de oudste deelnemer was aan deze Nederlandse Bedevaart. De heer Roeffs, die de ouderdom van 87 jaren bereikte, heeft alle oefeningen te Lourdes volbracht en is in de beste stemming wederom van deze zware reis teruggekeerd. In een spaarkas die vanaf 21 nov. jl. bestaat, werd voor de ker mis 1.100 gespaard. van 6 augustus 1910 Tijdens een onweer, vergezeld van een zo hevige regenbui als men hier misschien nooit beleefde, sloeg de bliksem in de woning van de wed. B. te Oostrum, welke tot de grond toe afbrandde. In café Coppens, Nachtegaal werd een fietsclub opgericht onder de vreemde naam „Langzaam voor uit". Bij gelegenheid van de vermis zal er op niet minder dan. elf plaat sen gelegenheid zijn tot dansen. DE „OUDE TAAIE" Een bewezen feit is, dat de vrouw de man overtreft in uithoudingsver mogen, zowel op lichamelijk, gees telijk en zedelijk gebied. De voor beelden hiervan kunt u volop vinden in uw naaste omgeving. Kijkt u maar eens welk een ongelooflijk ge duld een moeder aan de dag kan leggen bij de behandeling van haar kind. En ook op lichamelijk gebied vindt u voorbeelden genoeg van vrouwen, die een uithoudingsver mogen demonstreren, waarover wij mannen stomverbaasd staan. Over het algemen zijn de dames veel taaier dan de mannen, zij zijn rustiger en werken gelijkmatiger: Dit danken zij aan het feit, dat zij over meer geslachtshormonen, meer kalk, meer stikstof, meer vita minen van bepaalde soorten, meer witte bloedlichaampjes beschikken. Ze hebben van nature een grotere weerstand tegen ziekte en gebrek. De cijfers wijzen het onomstotelijk uit, de vrouw wordt ouder dan de man. DE MAN Niet alleen overtreft de gemiddel de man de gemiddelde vrouw in spierkracht. Ook op het gebied van de scheppende fantasie overtreft de man de vrouw. Hij heeft een vrucht baarder verbeeldingskracht en is daardoor over het algemeen beter tot scheppende daden in staat dan de vrouw. Zo zullen we onder man nen meer genieën aantreffen, maar daar staat weer tegenover, dat men er ook meer misdadigers, geestelijk gestoorden, zelfmoordenaars en al coholisten onder moeten boeken. De onderzoekingen hebben ook uitgewezen, dat de gemiddelde man een zwaarder leven leidt dan de ge middelde vrouw. Hij is onrustiger, eist meer van zichzelf, gunt zich minder rust en is vol energie. De vrouw is over het algemeen aanmer kelijk rustiger, maar we treffen on der haar ook meer lustelozen aan. "Wanneer wij zo het een en ander bezien, dan komen wij tot de con clusie, dat de vrouw dus zeker niet tot het zogenaamde „zwakke ge slacht" gerekend mag worden. Deze benaming is een uitvinding van mannen, die hierdoor trachten hun overwicht te demonstreren, een overwicht, dat er echter in het ge heel niet is, want de cijfers wijzen weer duidelijk uit, dat er meer zijn die overwicht op mannen uitoefenen, dan omgekeerd. WELKOME AANVULLING Uit een en ander blijkt echter dui delijk, dat wij te doen hebben met twee gelijkwaardige geslachten, die in verband met hun natuurlijke eigenschappen en aanleg voorbe stemd zijn elkaar aan te vullen en zo een harmonisch geheel te vormen. Ongetwijfeld zou de vrouw, die sterker blijkt te zijn dan men over het algemeen vermoedt, door een iets gewijzigde levenshouding er toe kunnen bijdragen, dat de man een langer leven krijgt. Er zouden onder de mannen dan minder gevallen van beroerten, overspanning en derge lijke voorkomen. Een verstandig lid van het „zwak ke geslacht" zal kans zien door haar rust en evenwichtigheid een gunsti ge invloed op haar onstuimige, van energie bruisende echtvriend uit te oefenen, waardoor zij- als het ware regelend optreedt in het belang van huwelijk en gezin. Zij behoeft hier bij niet te domineren, hetgeen slechts zou leiden tot een onaange name geestelijke druk bij de man, maar kan streven naar een harmo nieus samenleven van twee gelijk waardige partners, die elkaar vol komen aanvullen en regelend op el kaar werken. Het sterke „zwakke geslacht" heeft een belangrijke rol in de we reld. Zaterdag werden in de ruime can- tine van Lagere Technische School de diploma's uitgereikt van het af gelopen schooljaar. Daarbij waren aanwezig behalve de ouders, de leerlingen en leraren, het schoolbestuur en een afvaardi ging van de Industriële Kring. Deze kring had traditie-getrouw ook nu weer enkele prijzen beschikbaar ge steld voor de knapste koppen. Deken Loonen sprak als voorzitter van het Schoolbestuur een kort welkomswoord, waarbij hij bena drukte het grotte belang van het nij verheidsonderwij s Hij wees er op, dat plannen wor den opgesteld voor een bestuurswij ziging, die alleen maar tot een nog inniger samenwerking kan leiden met de Venrayse industrieën. Verder wees hij op de uitbrei dingsplannen voor het schoolge bouw, waarbij hij de hoop uitsprak, dat die in 1961 verwezenlijkt zouden worden. Directeur Oomens was best tevre den over de behaalde resultaten, die dit jaar bijzonder goed waren. Ook deTfL£V\SfE specialist hij wees op het belang van goed nijverheidsonderwijs en spoorde aan tot verdere studie. Een goed vakman wordt hij alleen niet naast de prak tijk ook de theorie kent, omdat deze onverbrekelijk met elkaar verbon den zijn. DIPLOMA-UITREIKING De heer Knoet mocht met een kort woord de diploma's aan de jongelui uitreiken. Metaalbewerkers: G. Hei-mans, H. Peeters, P. Vloet, Overloon; H. Theeuwen, Wanssum; F. Kateman, W. Kunzler, Th. Pol man, P. Minten, M. Cuypers, J. Ver- bove, J. v. Kempen, J. Stevens, B. Ars, J. Willems, P. Ariaens, P. Derckx, Venray; H. v. Rengs, J. Bouten, Meterik; P. Kursten, Swolgen; J. Madou, L. Brouwers, L. Geurts. Th. Jacobs, Th. Tebaerts, P. Dries- sen, Horst; J. Hoogers, Sevenum. W. Voermans, Oirlo; M. Surminski, Blitterswijk; J. v. Cuyck, C. Bots, J. v. Soest, Merselo; H. Hendriks, Oostrum; P. Jenniskens, J. S winkels, J. v. Meyel, Leunen; A. Kleuskens, Heide; H. Wismans, Ysselsteyn; H. v. Eist, Meerlo; H. Hendriks, Tienray; P. Droog, America; Fr. Derkx, Veulen. De prijs voor metaalbewerking kreeg J. Bouten Meterik. Houtbewerkers P. vd. Vorst, Geijsteren; E. Oomens, P. Spee, M. Troisfon- taine, W. vd. Heuvel, P. Drabbels, M. Hulleman, F. v. Gerven, Venray. L. v. Rens, H. Verhcyen, C. Her- raets, J. Lemmen, Horst; H. Francken, A. Verstraelen, Tien ray; M. Steeghs, Oirlo; G. Rutten, Meerlo; J. Droog, Sevenum; J. v. Bommel, W. Arts, L. Baltus- sen, Oploo; J. Peeters, Stevensbeek; J. Vloet, Overloon; P. Janssen, P. Wijnants, Meterik; M. Basten, Oostrum; H. Poels, Wanssum; J. v.d. Hulst, Rips. De prijzen voor houtbewerkers kregen L. Baltussen Oploo, en J. vd. Hulst Rips. Metselaars: H. Jacobs, H. Kusters, P. Arts, J. Jacobs, Venray; G. de Rijck, Oirlo; E. Vloet, H. Jacobs, Overloon; J. Saris, J. v. Helden, Hegelsom; A. Wel ten, Deume; J. Keysers, Horst; H. Volleberg, Wanssum. De door de Baksteenindustrie be schikbaar gestelde prijzen voor de beste metselaars kregen: H. Kusters Venray, H. Jacobs Overloon en H. Volleberg, Wanssum. R.K. MULOSCHOOL VENRAY Van de 51 examencandidaten van de R.K. Muloschool te Venray, slaag den te Venlo 49 candidaten voor het Mulodiploma. 40 van deze candida ten behaalden bovendien het diplo ma „Middenstand". De namen van de geslaagden-zijn: Venray: Els Bollen, Maria Kersten, Francy Lamers, Elly Litjens, Ma- rietje Mommen, Riki Noyen, Tonny Groenen, Gietha Janssen, Mieke Oomens, Marian Oudenhoven, Ted Thomassen, Wil Swaghoven, Gerrit Franssen, Harrie Coopmans, Bert Peeters. Henk Baken, Frans Cup, Frans Jansen Merselo: Nelly Flinsenberg, Lies Emonts, Mia Muysers en Jeu Arts. Leunen: Tiny Claessens, Mia Hei dens, Jo Jenniskens, Lambert van Meyel, Gerrit Vogelsangs en Leo Weys. Oirlo: Thea Zanders en Harrie Smulders. Veulen: Wil Hermens. Oostrum: Nelly Simons. Heide Nelly Derikx. Ysselsteyn: Hub. v. Dierendonck en Wim Theunissen. Castenray: Hub. Strijbos. Overloon: Mia van Bommel, Hen- ny Klaus, Jan Driessen, Harrie Goe- mans, Jan Cremers, Adri van der Tang. Wanssum: Chris Franken, Wim Jenneskens, Jac. Pijpers. Holthees: Piet Zegers. Tienray: Tonny Cruisberg. Sevenum: Jac. Hoogers, Piet van Rengs. We gaan vooruit Eën van de belangrijkste vragen voor de lezers boven de 65 is altijd, „hoe worden onze uitkeringen gere geld?" Weliswaar zijn er sedert de maand april 1960 „voorschotten" uitbetaald ter compensatie van de in uitzicht gestelde verhogingen van de pen sioenen, dat neemt niet weg, dat ook een pensioentrekker gaarne in staan wil zijn een soort begroting te kunnen opmaken, aan de hand waar van hij of zij kan zien wat er uitge geven mag worden. De gehuwde trekker van ouder domspensioen heeft van april af een voorschot ontvangen van 11 per maand, een ongehuwde ontving 7 per maand. DE GEHUWDE Het is al geen geheim meer, dat gerekend van 1 april af aan de ge huwde pensioentrekker ingevolge de algemene ouderdomswet een bedrag van f 149,50 zal worden uitbetaald. Dit betekent een stijging van de inkomsten vergeleken met die van vóór 1960 met 17,50 per maand. Zoals gezegd, hiervan werd reeds genoten een voorschot groot 11, zodat er alsnog een tegoed blijft van 6.50 per maand. Het ligt in de be doeling dit tegoed uit te betalen te gelijk met de pensioenen over de maand augustus. Op de in die maand vastgestelde datum zal de gepensioneerde dus ontvangen een bedrag van 149,50 over de maand augustus I960 plus het tegoed over 4 maanden ad 6,50 per maand (april, mei, juni en juli) zodat in totaal zal worden ontvan gen een bedrag groot 149,50 plus 4 X 6,50 175,50. EN DE ALLEENSTAANDEN De ongehuwde klanten van de a.o.w. ontvingen over de afgelopen maanden een voorschot groot 7 per maand. Hun nieuwe uitkering zal komen te staan op 94,50. Vóór 1 april ontvingen zij een uit kering groot 81 per maand, zodat de vooruitgang voor hen bedraagt 13,50 per maand. Over 4 maanden hebben zij dus ook een spaarpotje gekweekt van 26 zodat zij zul len kunnen rekenen in de maand augustus 1960 te ontvangen een be drag van 94,50 plus 26 f 120,50. In deze verhogingen is inbegre pen een huurcompensatie in verband met de stijging der huren per 1 april 1960. LANBOUW EN VEETEELT Het bewaren van kuilvoer In een vorig artikel hebben wij een uiteenzetting gegeven over de vele mogelijkheden welke bij voe derwinning aanwezig zijn voor het graslandbedrijf. Vooral kuilvoer staat thans in het middelpunt van de belangstelling, er zijn zelfs be drijven waar het veevoer uitslui tend uit kuilvoer bestaat, zij het dan dat wat krachtvoer wordt bij voer d. Over de resultaten is men goed tevreden en men gaat er toe over om de hooiwinning te laten schieten en als winterruwvoer op het eigen bedrijf gras in te kuilen. Ontegenzeggelijk zitten aan kuil voer in vergelijking met hooi be langrijke voordelen. In de eerste plaats is men minder afhankelijk van de weersomstandigheden. Ook als men voordroogkuil wint, zal het gemaaide gras minder lang buiten op het veld moeten blijven. Een be langrijke factor is, dat het winnen van kuilvoer veel minder arbeid vraagt; ook is gebleken, dat de ver liezen aan voedingswaarde van kuil- gras belangrijk kleiner zijn dan bij hooien. Maar nu komen wij op het punt van de bewaring. De toepassing van de bewaringsmethode in grondkui- len, waarbij dikwijls fouten worden gemaakt en de verliezen te groot zijn, is bij de tegenwoordige stand van zaken niet meer verantwoord. Het gebruik van betonnen of hou ten silo's sleufsilo's en torensilo's zijn voor de conservering beter ge schikt. Dit brengt ons op een onder werp welke kosten met de bewaring gepaard gaan. De bouwprijzen van b.v. beton nen silo's zijn hoog, bovendien ver eist het jaarlijks onderhoud, op nieuw schoonhouden en lakken om het invreten van het zure perssap ite voorkomen een niet geringe uit gave. Thans is men op het idee ge komen om silo's te maken van goed koop hout. Men kan deze maken van staande houten delen of van liggen de delen. In Duitsland is men reeds lang

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1