10 SPORT familie-drukwerk firma y.d. Hunckhof Meisjes,! Voor huismoeders. Bouw 1900 Dubbeltjesrepen* voor 75 cent PUDDING GRATIS Laat uw kinderen spelen Speeltuin met Kinderbad „VLAKWATER" Bouw 1960 Geestelijk artikel de allernieuwste permanent vanaf 6.50 compleet Maison „Modern" Langstraat 1 J. W. KESSELS-FOLBERS Adverteert in PEEL EN MAAS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Blijde inkomst! HARINGFILETS voor 120 cent MOKKAWAFELS voor 48 cent MISLUKTE INMAAK Telkens weer krijgen wij klachten over mislukte inmaak van dikwijls duur gekocht fruit. Ook al ver bouwt men zelf fruit, het is altijd jammer als de inmaak mislukt, zo wel voor het werk als voor de kos ten. De Ijans dat vruchteninmaak zo danig bederft, dat deze onbruikbaar wordt, is gering, dus gooi de inmaak niet te vlug weg. Vruchten die niet goed meer lijken, zijn dikwijls nog wel eetbaar. Het is natuurlijk wel gewenst deze potten of flessen het eerst voor gebruik te kiezen. Zijn de flessen na enige dagen open gegaan, dan moet de oorzaak hiervan meestentijds worden ge zocht in het gebruik van te rijp fruit, beschadigde ringen, flessen of deksels of door onvoldoende verhit ting. Ruikt het fruit echter nog fris, dan kan het opnieuw worden inge maakt. Het materiaal dient grondig nagekeken te worden op barstjes, gaatjes enz. en goed schoon te wor den gewassen. Worden aardbeien, pruimen of dergelijke te pappig bij een herhaald steriliseren of pasteuriseren, dan kunnen ze worden verwerkt tot moes of jam. SCHIMMELVORMING op jam wordt dikwijls veroorzaakt door een vochtige bewaarplaats, ge paard gaande met een onvoldoende afsluiting. Beschimmelde jam kan enige tijd worden bewaard zonder dat de smaak achteruit gaat. Bij ge bruik moet de schimmellaag worden verwijderd en het daaronder lig gende laagje worden beproefd. Is het goed van smaak, dan kan de jam genuttigd worden. Op de duur wordt beschimmelde jam echter muf. Schimmelvorming op gepasteuri seerde vruchten of vruchtenmoes, in dichte glazen, wordt meestal veroor zaakt door een onvoldoende ver hitting, hetzij te kort, dan wel bij te lage temperatuur. Ook hiervan bij gebruik dus de schimmel verwij deren. De inhoud kan genuttigd worden als de smaak nog goed is. GISTING wordt gewoonlijk veroorzaakt door onvoldoende verhitting of een te laag suikergehalte. Weinig gistend sap of weinig'gistende jam kan di rect worden gebruikt; jam kan eventueel worden opgekookt met extra suiker. INGEDROOGDE en versuikerde jam kan, integenstel- ling tot de andere mislukte inmaak, gerust enige tijd worden bewaard. De ingedroogde jam moet bij het ge bruik worden verdund met warm water, tot de goede dikte is verkre gen en sterk versuikerde jam moet met water opgezet en zacht verhit worden, totdat de suikerkristallen opgelost zijn. Wie zonder gevaar voor bederf fruit wil inmaken, houde zich aan de volgende regels: 1. Het is beslist noodzakelijk om geving en materiaal beide zeer schoon te houden, dus zorg er voor, dat er geen afval of oude etensresten in de buurt zijn. 2. De potten en/of flessen (ringen en deksels incluis) moeten ge heel gaaf zijn. 3. De vruchten mogen niet over rijp, aangestoken of beschim meld zijn. 4. De vruchten moeten na de oogst of inkoop vlüg verwerkt worden. 5. De verkregen inmaak moet op juiste wijze worden afgesloten en op een koele, liefst droge plaats worden bewaard. 6. De inmaak moet geregeld wor den gecontroleerd; wanneer er een fout is gemaakt, kan. spoe dig bederf optreden. MAESSEN WON TITEL HANDBOOGSCHIETEN Te Swalmen werd zondagmiddag de tweede selectiewedstrijd van de Nederlandse Bond van Handboog schutters gehouden en de strijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Aan de wedstrijd namen 36 hand boogschutters deel, waaronder 5 schutters die bij de eerste selectie wedstrijd tot de 36 hoogst gekwali- ficeerden behoorden. Door de deel nemers werden thans wederom 15 pijlen verschoten. Als nummer 1 plaatste zich J. Maessen uit Swal men met 1009 punten. Hierdoor be haalde hij het persoonlijk kampioen schap van Nederland handboog- schieten. Tot de zes beste Nederlandse handboogschutters behoorden verder P. Lazerom (Oudenbosch) 1002 pun ten. Verder P. Wolfs (Uden) met 1000 punten, A. Rommers (Roosen daal) 993 pnt, F. van Heur (Swal men) 998 punten, H. de Koning (Boxtel 984 punten. In de Maas en Niersbode schrijft de heer Grad - van Dijck het vol gende: Nog vèèlt gèn licht dör de ruut Of man en vrouw krupe den bèdkaast uut Onder de haand dat de vrouw duut koffie zétte Gèt de man de zicht vast wétte En vör dat de urste haone krèèjje Stèt ie al nat bezwèt de rog te mèèje Heej trèkt mit pik en hakt mit zicth En tuurt nor 't vroege merregelicht Heej wét op tied en vuult de sneej Profiteer zoveel U wilt. Ze komen met de vakantie altijd van pas. Elk derde pakje ZONDER-KOKEN Gevarieerde smaken: chocolade, vanille, caramel, frambozen, ananas en mokka. en genieten van water en boslucht. Laat hen de bezoeken. Het water staat onder voort durende controle van de Inspectie Volksgezondheid. Ga zelf eens met uw kinderen mee Een restaurant met prima drank en ijs staat ter uwer beschikking. Ook aan Uw besteden wij de meeste zorg... én vlugge én voordelige aflevering De gerreve waachte ien én lange reej Tot de vrouw die verzorgd vee en kiend Keumt, en ze alle biendt. Ze dreenke same koffie op 't laand En verzörrege zien pienlijke haand Tègge twellef uur gèt ie haore Smèert wat grune zeep óp de blaore. As ze 'saovends muuj nor huus toew gaon De gaaste ien én lange reej ovver 't laand hin staon Wordt nor 't knuppele op de déél Van 't öorste kwekske mèèl, wék gebakke En nów den bouwt, is ópgelèt Hoew of 't ien 't jaor 1960 gèt Zo tègge èn uur of zeuve pas Stappe ze van 't Auping-matras De vrouw gèt wenkbrauwe en lippe wat beej smèère De man zich electrisch schcre 't Waoter stèt óp 't gasfornuus te köke Heej lèt zien ochtendsigaretje blaoke En nor de koffie, 't is hóst aacht uur Stapt ie mit 't boordje um nor de schuur Dor stèt de traktor mit 'ngrot mesien Dat löpt óp óllie of benzien Heej kèent gèn pik en wèt gen zicht Mar waacht nog óp 't wèèrbericht Dan start de motor, puft en zucht De wieke van de zelfbiender wentele dör de lucht Heej reejt de plak helemaol roond De sigaret losjes ien de moond As alles óp 't laand is ópgetaast Keumt de loondorser mit de „kaast" 's Aovends zit de rog schön ien de zek 't Stroj ien grote vierkante pek Dor blieft nog aachter en höplce kaf Oogst I960 is wèr af. Gèn pien ien de haand, gènne kromme rug 't Is béter zo, as vör 60 jaor terug Hèb ik soms iets ovverdreve Mot zien, zo as ik hèb geschreve. voor moeilijk heden, ofwel voor raad en nlichtingen is de R.K. Vereniging ot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 1581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 1393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; DE EERSTE LEVENSBEHOEFTE Christus moet wel buitengewoon boeiend zijn geweest, dat duizenden Joden zonder eten of drinken Hem naliepen de woestijn in en bij Hem bleven ook toen de honger begon te knagen. Het Evangelie is nooit scheutig met bijzonderheden, die niet strikt ter zake doen. Het laat heel wat aan onze verbeeldingskracht over. Zo ook het verhaal van de wonderbare broodvermenigvuldiging. Wij worden ineens geconfronteerd met het feit, dat Christus met Zijn apostelen en duizenden belangstel lenden in de eenzaamheid zijn, zon der dat er in de buurt ergens een le vensmiddelenzaak is. Een jongen die blijkbaar zaken rook, had een paar broden bij zich en wat vis. En nu gebeurt het. Christus zegt: deel maar uit. En al die duizenden eten zoveel ze lusten en er blijft meer over dan waarmee werd begonnen. Wat ons in het leven van Christus en in het bijzonder bij dat brood- wonder steeds treft,' is Zijn grote menselijkheid. Hij eist veel van Zijn volgelingen. Hij brengt de leer, die revolutionair is in veel opzichten. Maar altijd straalt daardoor heen de liefde voor de mens, die Hij wil op richten tot het Kindschap Gods. Een verhouding tot God, welke aan de typisch menselijke eigenschappen volkomen recht doet. Nergens is de mens meer volkomen dan wanneer hij in dit kindschap Gods leeft. Toen Hij het broodwonder deed, had Hij medelijden met de mensen. Ze kwamen van ver en ze moesten nog een hele tocht naar huis terug maken. Deze vanzelfsprekende bezorgd heid eist Christus ook van Zijn Kerk, die wij zijn. Hij eist van ons, dat wij in de beste zin van het woord wer kelijk menselijk humaan, zijn. Dat wij medelijden hebben met de mensen, die het nodige ontbex'en om hun tocht door het leven te maken: de vluchtelingen in de wereld, de hongerenden, de zieken in de ont wikkelingsgebieden. Wij kunnen en behoeven geen demonstratieve brooduitdeling te houden. Daarmee is de hedendaagse nood niet opgelost. Maar wij kunnen wel door onze offers aan de oplossing van die nood bijdragen. En dat eist Christus van ons! Dames, bespreekt tijdig Tel. 1681 Moderne kapsels Vakkundige haarverzorging 0 ja, we zouden naar ANIMALI gaan Het is mooier en veel vernieuwd. Prachtige vogels en moderne volières. Boerderij. Paardje en ezeltje rijden. Iedere woensdag en zondag om half 5 schildpadraces. Na 15 juli t.m. 31 aug. is het iedere dag schildpadraces. Aangenaam vertoeven voor jong en oud. ANIHALI VOGELPARK EINDHOVEN Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 13 t/m 19 juli 1960 Wij zullen moeder even overvallen, zegt vader. Maar moeder heeft best gehoord dat hij thuis gekomen is. Wat dacht je, zegt moedet, ik heb de koffie al klaar, en lekkere koffie ook! Met Jekkere koffié" wordt natuurlijk Douwe Egberts koffie bedoeld. Het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier voorhanden. FIJNE DESSERT De koffie voor fijnproevers; Werkelijk iets bijzonders Pak van 250 g 1.88 ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak van 250g 1.56 2 blikken samen van 138 cent Neem horingfilets in mosterdsaus, tomatensaus of pikante saus. Heerlijk bros. In speciale verpakking, dus veel langer vers. van 58 cent het Snoepje van de Week vooi* slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 4