In de Herselose bossen. Blijft er nog plaats over voor onze jeugd Ingezonden. Venray bouwt twee kerken.... Overpeinzingen Gevonden: Zaterdag 16 juli 1960 No. 29 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SgSrSÏÏSS&itflM (buiten Venray 1.60) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 Boven de Merselose bossen uit zien we de Vredepeel liggen en links de nieuwe Midden Peelweg, waar aan men de laatste hand legt. We staan op de brandtoren in de Merselose bossen. Het heeft lang zanikken gekost voordat we toe stemming kregen het inderdaad wankele geval te beklimmen. Deze beklimming is een expeditie op zich, want er ontbreken trappen, en stut ten zijn doorgeroest. Eerst nadat wij uitdrukkelijk ver teld hadden die expeditie op eigen risico te zullen maken werd verlof gegeven en hielp men met wat lad ders. Het uitzicht over onze bossen ver goedde echter veel en deed ons de wankele staanplaats vergeten. Een fantastisch gezicht over de duizen den en duizenden dennen, over dat kleine leven rondom ons. NIEUWE BRANDTOREN De deplorabele toestand van deze Merselose brandtoren, deed ons van zelf vragen naar de oorzaak. De oude brandtoren is totaal versleten. Het ijzer geraamte is geheel door geroest, waaraan o.m. het slechte onderhoud in de oorlog mede debet aan is. Zo nu en dan valt een stuk ijzer naar beneden en dat is de -reden, waarom dit wankele geval geheel buiten bedrijf is gesteld. Er wordt allang onderhandeld met Den Haag om een nieuwe brand toren, maar daar is men niet scheu tig met geld en zodoende ontbreekt in onze bossen feitelijk een behoor lijk- overzicht in brandgevaarlijke tijden. Gevraagd naar de risico's blijkt men nogal optimistisch te zijn. Bij de meeste bossen wonen men sen met telefoon, die en dat blijkt uit de ervaring zeer gauw waar schuwen als er brand is uitgebro ken. Venrays brandweer is zo actief om direct te verschijnen en heeft een uitrusting, die er zijn mag. Met nevelspuit en extra tankwagen, be nevens een behoorlijke uitrusting van de brandweerlui zelf, met schoppen en vuurzwepen, kan dan het gevaar direct in de kiem be zworen worden. Daarnaast zijn er nog de brand- torens op de Rips en Overloon, die ook Venray in de gaten houden en direct een seintje geven. Natuurlijk ziet men ook graag een nieuwe toren, maar zo lang Den Haag lange sokken aan heeft, zo lang moet men zich zo maar behel pen. Brandgevaar is er altijd in de bos sen. Er zal U niemand lelijk aan- kiiken als U met een brandende sigaar of sigaret in die bossen wandelt, mits U maar zorgt, dat eindjes behoorlijk onder het zand worden uitgemaakt. Men heeft na tuurlijk liever, dat men zonder si gaar of sigaret komt, maar men hoeft ze heus niet stiekum weg te gooien, als U de boswachter of bosarbeiders ziet. Ze vragen U al leen dubbel attent te zijn als U persé wilt roken. REEëN Al wandelend door de Merselose bossen komt natuurlijk het verblijf van de reeën ter sprake. Het blijkt, dat het in deze bossen met het wild goed gaat. Er zijn konijnen, hazen, korhoenders en reeën. Men schat, dat er van deze laatste een tiental door de bossen zwerven en verschillende bosarbeiders heb ben een hinde met haar jongen rus tig zien grazen of wandelen. Men was even bang toen een maand geleden een grote bok werd doodgereden, die onverwachts voor een auto sprong op de weg naar de Vredepeel. Maar er is intussen al weer een nieuwe bok gesignaleerd, zodat ook nieuw bloed te verwach ten is. Deze groei van de wildstand' ii mede te danken aan de goede ver houding, die er bestaat tussen de ja gers en b.v. de boeren van de Vrede peel. Er is een goede regeling getroffen om jachtschade te voorkomen en te betalen en wederzijds helpt men el kaar zoveel men kan. Als enkele reeën in een korenveld zijn binnengedrongen, is dat geen reden tot paniek, weineen de jacht opziener wordt gewaarschuwd en die zorgt, dat de reeën weer de bos sen in gaan en dat de geleden schade vergoed wordt. Op zijn beurt helpt de jager de boeren van houtduiven af, die zijn erwten belagen en zó is er een goede samenwerking, die de wildstand al leen maar ten goede komt. Dat een en ander natuurlijk wel zeer verleidelijk is voor de stropers is vanzelfsprekend, maar er zijn er al verschillende van een koude ker mis thuis gekomen en de straffen zijn'niet mals. Daarom bedenkt men zich wel tweemaal om strikken of iets dergelijks te zetten, al vindt men die toch nog veel te veel naar de opziener zijn zin. VERBODEN TOEGANG Voor deze mensen dienen de bord jes verboden toegang, die men daar in alle bossen tegenkomt. Voor anderen, goedwillenden, die in deze bossen eens willen wandelen of fietsen en daar van de rijke na tuur willen genieten, zijn deze bord jes niet bestemd. Men is vrij om daar rustig eens een middag door te brengen. Alleen moet men en het wild, en het hout met rust laten. Want ook hout-dieven zijn er meer dan men denkt en zeker hout vernielers. Mensen die er schijnbaar aardigheid in hebben jonge aanplant te vernielen, stokken te snijden uit eikenstruiken, toppen uit dennen te slaan, takken af te breken en derge lijk fraais meer. Dat men deze mensen liever kwijt is dan rijk en zo ze toch komen mid dels die beruchte bordjes weert, is logisch en vanzelfsprekend. Maar een mens, die hier wil profi teren van een fraai stuk natuur en deze natuur weet te respecteren is hartelijk welkom en voor hem gel den de bekende blauw-witte bord jes niet. 1250 HA BOS is in vergelijking met vele andere plaatsen in ons land een enorme oppervlakte bos. Dat mag de ge meente Venray voor het overgrote deel tot haar eigendom rekenen. Een kapitaalsbeleggingen die veel voor standers, maar ook tegenstanders heeft. We zullen over deze materie niet vechten, alleen moeten we de tegen standers gelijk geven als ze zeggen, dat er dit jaar weinig eer aan het hout te halen is. De afzet is n.l. niet denderend en die afzet moet toch de rente zijn van het daarin gestoken kapitaal. Maar nogmaals, wij zijn niet het bos ingegaan voor financieel-econo- mische rapporten uit te brengen, maar om eens te kijken hoe het met onze bossen feitelijk wel gaat. Want bossen mogen dan als kapitaals investering niet meer zó in trek zijn, ze gaan onherroepelijk een zeer voorname taak vervullen. Ze zullen over een aantal jaren het recreatie gebied gaan vormen, niet alleen van Venray, maar van deze-gehele streek, zo niet verder. Het overbevolkte Nederland gaat ruimte zoeken om zich te verpozen en zal die vinden in onze bossen. VELE VARIATIES Niet in de oude dennebossen, waarin de grove den nog heer en meester is, maar in de nieuwere bos sen met de corsicaanse en Oosten rijkse den en vooral in de douglas- en andere dennebossen. Houtsoorten, die ook meer opleveren, omdat ze beter zijn en meer gebruikt wor den. En hierdoor geachte tegenstan ders zal onherroepelijk ook weer de rentabiliteit van een bos gaan stijgen. Twee vliegen in een klap: betere opbrengst en mooiere bossen, die ook als recreatieruimten ge bruikt kunnen worden Maar dat verhaal van die klap is een langdurig verhaal. Een bos is gemiddeld 50 jaren oud, voordat het wordt opgeruimd. Voordat dus de oudere en grovere dennebossen opgeruimd kunnen worden zijn er 50 jaren voorbij. Nu heeft wat Venray betreft, de de oorlog met zijn vernielingen voor een wat vlottere opruiming van de oudere bossen gezorgd, maar heeft het tevens moeilijk gemaakt om een behoorlijk kap- plan op te stellen. Voor een goed bosbeheer is n.l. noodzakelijk, dat ieder jaar een gedeelte van de bos sen worden vervangen door jonge re of nieuwe bossen, waardoor men een behoorlijke afwisseling krijgt. Staatsbosbeheer heeft hiervoor di rect na de oorlog de plannen op gesteld en men is thans zover, dat men in 1970 inderdaad dit ideaal verwezenlijken kan. Ieder jaar ruim 25 ha bos kappen en nieuw aanplanten, waarbij alle zorg wordt gedragen voor een zo wis selend mogelijke fauna. EEN LEEK KAN MEER VRAGEN dan een praktijkman kan beant woorden. Maar zij die in de Ardennen of Zuid-Nederland of zelfs in Zuid- Duitsland de machtige wouden ge zien hebben met die kaarsrechte, 10- tallen meters hoge sparren, vragen zich onwillekeurig af, waarom deze bossen nu b'.v. niet in Venray wor den aangelegd. De praktijkman zal U dan pre cies vertellen, dat hiervoor de grond in deze contreien absoluut onge schikt is. Met heel veel hangen en wurgen groeit er de grove den en als die een vijftig jaren op een be paald stuk gestaan heeft kan men 't eens proberen met wat fijne bomen als de corsikaanse en zelfs de dou- glas. Maar dan moet men b.v. met de douglas alweer zorgen voor een behoorlijk scherm van oude bomen, want 'n nachtje onverwachte nacht vorst en zeg dan maar dag met het handje Via loofhout en andere beplantin gen kan men zorgen voor een andere bemesting, zodat op de lange duur weer andere en nog betere soorten er zullen komen en heel misschien, dat onze kinds-kinderen dan niet meer naar de Ardennen hoeven, al heeft ook „ons" nieuwe bos, dus met zijn gemengde beplanting en met zijn fijnere den-soorten ontegen zeggelijk een aparte bekoring. De zomertentoonstelling die ieder jaar in het Bouwcentrum van Rot terdam wordt gehouden toont dit jaar duidelijk het steeds groter wor dend probleem van het tekort aan ontspannings- en recreatiemogelijk heden voor de jeugd. Na de oorlog heeft de Nederlandse bevolking zich snel uitgebreid. Dit had tot gevolg, dat er in het hele land huizen moesten worden gebouwd. Grote stukken land, vruchtbare land- en tuinbouwgron- den, bos, maar ook speelterreinen voor de jeugd werden en worden nog steeds onteigend en vallen ten prooi aan de uitbreiding van de steden. De kinderen, steeds groter in aan tal, zoeken nu noodgedwongen hun vertier op straat. Een ieder zal be grijpen, dat dit niet de juiste plaats is voor de kinderen. De Nederlandse jeugdverenigin gen hebben de laatste tijd herhaal delijk aangedrongen op meer ruimte voor de jeugd. Stadsuitbreiding is noodzakelijk, zo concludeerden zij, 'maar wordt er verhoudingsgewijs evenveel gedaan voor de jeugd? De tentoonstelling in Rotterdam laat duidelijk zien, dat ons land een jeugdige bevolking heeft. Bijna de helft is nog geen vijfentwintig jaar, n.l. 5.500.000 personen. Zij hebben sportvelden nodig, zwembaden, clubhuizen, jeugdlees zalen en vele ontspanningsmogelijk heden. Wanneer deze er niet zijn zoekt de jeugd naar vertier op een wijze, die dikwijls niet naar de zin is van de volwasenen. Oudere mensen kla gen over „de jeugd van tegenwoor dig" en gemeente- en stadsbesturen klagen steen en been over de balda digheid van de jeugd. Vanzelfsprekend is dit probleem in het Westen van ons land het grootst. Maar ook in de andere stre ken van ons land gaat dit probleem steeds meer opgang doen. De af stand immers van de bebouwde kom naar de bossen en speelterreinen wordt steeds groter. Bovendien mogen grote stukken bos en heide niet door mensen be treden worden of worden door het leger voor legeroefenningen in be slag genomen. De tentoonstelling in Rotterdam legt dan ook bijzondere nadruk op de de z.g. speelstraten en trapveld jes. In de grotere plaatsen dienen er straten te zijn, waar de kinderen on gehinderd door het verkeer, hun kinderspelletjes kunnen spelen. De jongens hebben veldjes nodig, waar ze naar hartelust een partijtje kun nen voetballen. Ten aanzien van het jeugdwerk door middel van de verkenners, gidsen welpen en kaboutersvereni gingen deed de voorzitter van de voorzitter van de Katholieke Jeugd beweging, Mr. H. Disch al in april van dit jaar een dringend beroep op de gemeentebesturen om bij de uit breidingsplannen ook rekening te houden met deze vormen van jeugd werk. Het is maar. al te vaak zo, aldus de heer Disch, dat de verkenners- groep na een uur ruimte moet ma ken voor de gidsen, dezen op hun beurt weèr voor de welpen, zodat 'n zaaltje, ergens in een school of an der gebouw, dat op een en dezelfde middag door vier jeugdgroepen wordt gebruikt. Dergelijke toestanden zijn er zeer velé in ons land. De Rotterdamse tentoonstelling heeft met haar onderwerp dit jaar midden in de roos geschoten. Hopen- lijkj zullen resultaten niet uitblijven. Ook in Venray niet. Want ook hier tobben we met hetzelfde euvel. Zeker we hebben een kinderspeel tuin, die groeit en trekt en die vol gens de mededeling van de politie heel wat minder baldadigheid van de jeugd tot gevolg heeft, maar daarmede zijn we er beslist niet. Gelukkig zijn de plannen voor een zwembad klaar en* we mogen slechts hopen, dat men de kans krijgt dit jaar nog aan de verwezenlijking te beginnen. En met plan West, zal een gedeelte van het recreatieterrein ontsloten worden. Gelukkig komt er een cultureel centrum waardoor een deel van het plaatsgebrek van de jeugd zijn oplossing vindt. Men werkt dus op vele fronten om te korten op verschillend terrein weg te werken en we mogen slechts ho pen, dat een en ander op zo'n kort mogelijke termijn verwezenlijkt kan worden. Maar daarnaast blijft het pro bleem van de speelterreintjes in ver schillende buurten nog bestaan. En hierover horen wij jammer genoeg zo bitter weinig. In Oost, West en Zuid (en hier vooral met de etage-woningen) is geen plaats voor de spelende jeugd, die na schooltijd niet telkens even naar het Vlakwater kan. Waarom doet men hier toch niets. De ten toonstelling in Rotterdam waar schuwt dringend, dat de behoeften mettertijd steeds groter en dringen der zullen worden. Maar wij, die nieuwe buurten maken, schijnen deze waarschuwing niet te ver staan. O ja, de gemeente laat het aan de buurtverenigingen over en de buurt verenigingen zo ze er zijn wachten op de gemeente. Maar er gebeurt intussen nietsEn het einde zal .de lasten dragen. Zou het nu beslist onmogelijk zijn bij al de goede plannen, die op sta pel staan ook hiervoor in samenwer king tussen gemeente en buurt schappen een oplossing te vinden. Jeugd, verkeer, politie en gemeen schap is er alleen maar door ge diend. Geachte Redactie, Wilt U onderstaande plaatsen als ingezonden stuk, in Uw weekblad. Hartelijk dank voor de plaatsruimte. In Uw blad van j.l. zaterdag be handelde een Uwer medewerkers 't probleem der belasting, vooral van de nevenverdiensten van de arbeider. 't Is vooral dit stelsel van belas tingheffing, dat het zich vooruit werken, of welke motieven men ook heeft, óm nevenverdiensten te ver krijgen, afremt. Om nu bij mijn eigen geval te blij ven, 't volgende: Wij waren thuis met acht kin deren. Vader was spoorwegarbeider en verdiende toen niet veel. Ook hij moest wat bijverdiensten zoeken, om ons een beetje redelijke verzorging te geven. (Dit alles is ongeveer 30 jaar geleden). Toen ik van school kwam, had ik graag onderwijzer geworden, maar vader zei, dat dit niet ging,- om re den, dat er verdiend moest worden, (want na mij kwamen er nog zes) en, dat hij geen veschil in de kinderen kon maken. Dus werd ik boeren knechtje. En nu komt mijn grief. Ook ik ben arbeider, ook ik tracht er wat bij te verdienen, niet om 't geld, maar wel om mijn kinderen, dit te besparen, dat zij niet kunnen worden, wat ze krachtens hun aanleg en roeping willen worden. Nee zegt de belasting, U verdient bij, dat moeten wij hebben. Weg mijn ideaal. U moet boekhouden heeft men mij gezegd, dit is mogelijk, maar was 't niet veel makkelijker om in plaats van f 200 vrij, dit te verhogen tot 600 en dan een loongrens stellen zoals bij 't verplicht verzekeren? Men wil hebben, dat men de kin deren de mogelijkheid geeft zich te ontwikkelen, dat men spaart, dat men spaart, dat men veel geeft aan verschillende caritatieve doeleinden, dat men niet zo zuing leeft, dat men ook eens op vacantie gaat, dat men zijn vrije tijd nuttig besteed, ieder op zijn wijze, dat er onder de wer kende mensen bezitsvorming komt. Maar ik vraag mij af, waarvan? Als men van de kleine neven verdiensten ook nog belasting moet betalen, gebruikt men wel eens min der fraaie woorden, als men de aan slag thuis krijgt. Mijn geval is niet een geval, dat alleen staat, zo zijn er vele. Ik hoop dat U door Uw bijdrage over dit probleem en door acties van de K.A.B., de ruimte voor nevenver diensten verruimd zal worden. P. H. te V. In de komende twee dagen zullen zowel in de Vredepeel als in Ven- ray-kom, acties ondernomen worden t.b.v. de twee nieuwe kerken, die in onze gemeente moeten verrijzen, t.w. in de Vredepeel en op het Molen plein. Waarom uitgerekend deze twee acties op dezelfde tijd, weten we niet maar de feiten liggen er nu eenmaal. VREDEPEEL In de Vredepeel zal een en ander zich afspelen in en rond detent, die men plaatst op het terrein langs de school. Hier zal men op allerlei aangena me manieren proberen de bezoeker aan zijn geld te komen, echter niet zonder hem ook de kans te geven aardige prijzen terug te winnen. Dat het gezellig kan zijn op deze Vredepeelse kermis weten ongetwij feld de bezoekers van het vorig jaar, die zich best geamuseerd hebben voor het goede doel. En de Vredepeel verwacht veel bezoek.... Want het is nu eenmaal practisch onbegonnen werk voor een gemeenschap van 50 gezinnen bin nen redelijke tijd het benodigde be drag voor een eigen kerk op tafel te leggen en men heeft „buitenlandse hulp" hard nodig. Die probeert men dan aan te trek ken via deze fancy-fair- en dans avonden, waardoor het vorig jaar ongeveer 6000 in de nog lege kas rolden. Dat men dit jaar op eenzelf de bedrag rekent, is logisch. Liever nog wat meer Gaat U eens kijken, want nu is de Peel op zijn mooist, de midden peel weg haast klaar en het kippenbe- drijf bij Poels is ook voor leken een machtig gezicht. KERK MOLENPLEIN En dan is er Pastoor Geerits met de lang niet gemakkelijke opgave om in plan West een nieuwe kerk te bouwen. Daarvoor zijn al oud papier-acties geweest, men heeft ge vraagd om goud en zilver en men mag rustig zeggen, dat een en ander enige zoden aan de dijk heeft gezet. Maar het is een grote en zware dijk, die gelegd moet worden, want een kerk, zeker in zulk een nieuwe parochie, die nog pas aan het begin staat van haar ontwikkeling kost nu eenmaal kapitalen. De mensen, die er nu wonen kun nen dat onmogelijk bij elkaar bren gen, al moet hun offerzin voor hun eigen kerk hoogdelijk geprezen wor den. Er moet dus hulp van buiten af komen. Die komt er. Want vorige week werd de nieuwe pastoor uitgeno digd eens naar Neerpelt te komen. Daar zitten twee Venrayse zusters in een Ursulinenklooster en deze reeds bejaarde zusters hadden op eigen houtje een olie-bollen-actie gehouden onder de Belgische jeugd. Van de opbrengst was kost baar materiaal gekocht en omge- TENTOONSTELLING We gaan in september a.s. een tentoonstelling organiseren. We, dat zijn dan de mensen van de industrie, de middenstanders, de landbouwers en de KAB-ers. We gaan dan deze hele streek eens to nen wat we waard zijn. Er mag dan misschien van buiten uit nog wei nig van blijken, binnenskamers wordt er hard aan gewerkt. Men mag dan misschien ook wat wrevelig zijn, dat Horst, ondanks het feit, dat Venray veel meer kip pen heeft als Horst,een kippen- tentoonstelling gauw"even vooraf or ganiseert, er wordt hier hard ge werkt om in september ook eens wat te laten zien. En heus wat meer dan kippen We hebben met genoegen gezien, dat ook onze gemeente een stand ruimte voor zich heeft gereserveerd. Want het gebeurt maar akelig wei nig, dat onze gemeente voor eigen standje eens wat reclame maakt. Maar nu schijnt dan de kogel door de kerk en we hopen, dat het bij deze ene stap niet blijven zal. Inte gendeel, dat er meer volgen mogen al is het alleen maar als tegenwicht tegen die stroom van berichten, die de laatste jaren ons Venray in een niet bepaald prettig daglicht stellen. Maar daarnaast, en dat is zeker zo voornaam, heeft men op deze ten toonstelling de kans het Venrays publiek eens wat meer en beter ver trouwd te maken met de overvloed van plannen, die men binnen afzien bare tijd denkt te verwezenlijken. Zou een maquette van het Lolle- beekplan behalve voor onze land bouwers ook voor vele burgers niet verhelderend en voorlichtend wer ken. Zou een maquette van plan West geen duidelijker voorstelling geven dan alle krantenartikelen bij elkaar, hoe het daar zal gaan worden. Zouden maquettes van sportpark, zwembad en recreatie-oord niet vast 'n voorproefje zijn van al 't schoons dat er komen gaat. Zo kunnen we doorgaan. Er is een plan voor de schouw burg, voor de toren. We denken aan een wegenplan met 'n nieuwe Beek- weg en de omleidingen rond Venray, aan ontginningsplannen voor de Heydse Peel, aan zovele andere din gen meer. Als het yenrayse publiek alleen al deze dingen eens kon bekijken, dan zou men toch een heel ander beeld en idee krijgen van de activiteiten onzer gemeente. En niet alleen de Venrayer, maar ook de streekbewo- ners, die we in grote getale ver wachten. Ook de autoriteiten, die komen gaan. Deze propaganda zal dan een an der beeld geven van ons aller ge meente. Een heel wat frisser en op gewekter beeld, dan de buitenstaan der nu heeft. En dat dikwijls voor vele dingen van doorslaggevende betekenis is. toverd in een stel prachtige para menten, voor welker samenstel ling alleen maar zusters het heilig geduld op kunnen brengen. Een onschatbaar cadeau en er komt nog meer. Dit goede voorbeeld moet volge lingen hebben. Welnu er wordt de komende week-ends een tuinfeest georganiseerd in de kinderspeeltuin Vlakwater, waar vanavond om 8 uur Harmonie Euterpe een open lucht-concert verzorgt in een fees telijk verlichte omgeving. Wie zin heeft kan er ook dansen en een en ander belooft indien het weer tenminste meewerkt een roman tische aangelegenheid te worden. Dat ook hier het nodige materieel bijeengebracht is om de mensen van hun geld af te helpen voor dit goede doel behoeft geen betoog. Zondagmiddag is er een grote ballonwedstrijd, waarvoor de jeugd ballonnen kan kopen. Hebben hun ouders echter zaterdagavond een be zoek aan het tuinfeest gebracht dan krijgen de kleinen op vertoon van dat entree-kaartje een gratis ballon. Dan is er 's middags een jeugd drumband uit Echt, die hier door 't dorp zal trekken en in de speeltuin enkele demonstraties geeft. 's Avonds is er voor de niet-dan- sers een concert door het bekende vocaal ensemble uit Boxmeer. De verlichting is werkelijk fraai en voor velen zal alleen al een kijkje in de grootse uitgebreide kinder speeltuin (waar U ook kunt „roet- sen" op de nieuwe 45 m lange roets- baan) de moeite waard zijn. De eerste herten zijn al in het park en men komt dus ook wat dit betreft, wel aan zijn trekken 'a o)U tisrze&crin^cu A KM j} ^VPOthslun USHfOll C financieringen. JULIANASINGEL41 'tekf. 1061 (K4780) NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ball-point, postkantoor; grassikkel. Jansbeken Merseloseweg 19; zwart hondje, Min Henseniusstraat 6; muntbiljet, vd. Borst Langeweg 13; zilveren rozenkrans, G. Linders, p.a. St. Fransciscusschool Venray; con tactsleutel motorrijwiel, Jacobs Vel- tum 6; damesportemonnaie rood, en heren das geblokt, Politiebureau; kinderstep geel-zwart, Pr. Marijke- straat 2; groen-grijze dames regen jas, P.L. van Hout Broekhuizen- straat 57 Oostrum. Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. BENOEMING De heer F. Bruinsma, leraar aan de lagere Land- en Tuinbouwschool te Venray is per 1 augustus a.s. be noemd tot directeur van de lagere Tuinbouwschool te Grootebroek (N.H.) WAAROM VERGING DE WERELD NIET? Zoals U in de dagbladen hebt kun nen lezen, zou afgelopen donderdag 14 juli kwart voor twee de wereld vergaan. Dit kon en mocht niet doorgaan, daar 15 juli voor de wereld een nog belangrijkere dag was n.l. de op ruiming bij THOMASSEN in Ven ray. Vreugde heerste er over de gehele wereld, doch nog meer vreugde heerste in Venray, want hier profi teerden reeds duizenden van de op ruiming bij THOMASSEN waar de prijzen wel vergingen. Adv. RECTOR HEYNEN PROVINCIAAL Op het deze week te Smakt ge houden Provinciaal Kapittel van de Nederlandse Provincie der Paters Ongeschoeide Karmelieten is tot Rector Provinciaal gekozen de H.E. Pater Berthold Heynen. Pater Berthold Heynen is geboren in Sittard in 1919 en in 1945 bij de Karmelieten priester gewijd. Na zijn wijding werd hij benoemd tot kapelaan in Hazerswoude. In 1954 werd hij de eerste rector van de Smakt, nadat de Paters Karme lieten dit rectoraat hadden overge nomen. Rector Heynen heeft in de afge lopen 6 jaren veel werk verzet voor zijn parochie. Niet alleen was hij een vurig propagandist voor de St. Jozefsverering, maar ook het heilig dom van St. Jozef is door hem ver beterd en uitgebreid. Er is een be hoorlijk bedevaartspark gekomen, er zijn thans behoorlijke parkeergele- genheden. Het kerkhof is overge bracht naar een waardiger omge ving, die thans door de nieuwe bid- weg met de zeven smarten van St. Jozef, een zeer fraaie afsluiting

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1