SPI Nf Busdiensten vanen naar Yenray Droogteschade en vergoeding Bliksem-loterij Kringsportdag te Heide Tips voor de zomer-vakantie Pinkster-folklore Daarom voorkeur! -1 u (Ingezonden mededeling) Als ik verkouden word (maar ook als ik weer beter ben) '-S. reld, vooral uit Duitsland en Enge land. Een bewijs, dat deze spelen internationaal bekend geraken was de aanwezigheid van de Duitse tele visie, die alle Duitsers kennis wil laten maken met Tegelen en zijn Passiespel. Ruim 150.000 toeschouwers ver wacht men dit jaar in Tegelen. De eerste vierduizend zijn er ge weest, want het spel „Van Gab- batha naar Golgotha" 1960 in Te gelen is begonnen. Het is alom bekend, hoezeer de land- en tuinbouwer hèt zorgenkind is van de'autoriteiten in onze resi dentiestad. Terwijl het zuivelbeleid en de garantieprijzen voor granen nog grote zorgen baren voor de Overheid, wordt er momenteel in de ministerraad bij de E.E.G. weer hard voor onze boerenstand gevochten, om ook de land- en tuinbouw in een versnelde doorvoering van het E.E.G.-verdrag te betrekken. En of dit alles nog niet genoeg is, komt men thans onze agrariërs te hulp met vergoedingen voor de door hen in 't vorige jaar geleden droog teschade. Voor velen een opluch tinghelaas voor velen een te leurstelling. De regering was genoodzaakt haar uitkeringen voor deze droogteschade te beperken, daar middelen hiervoor niet in voldoende mate aanwezig waren, tengevolge waarvan slechts een klein gedeelte van de boeren stand in deze tegemoetkomingen werden betrokken. (Overigens een bittere noodzaak). Het leek op het eerste gezicht zeer juist gezien, dat men die land- en tuinbouwex-s welke per 1- januari '59 in de vermogensbelasting waren aangeslagen, zonder meer de desbe treffende uitkering onthield, zij n.l. konden geacht worden zelf de on dervonden schade te dragen. Voorts stelde men een maximum- bedx-ag vast ter zake waarvoor be lastingplichtigen de laatste drie ja ren in de inkomstbelasting werden aangeslagen, 1000 per jaar). Hoezeer men echter hierdoor het effect van draagkracht voor de ge leden schade misgrijpt, moge blijken uit onderstaande, in de praktijk veel voorkomende gevallen. Boer A exploiteert met twee zo nen van resp. 18 en 20 jaar een land bouwbedrijf. Zijn inkomen bedroeg in 1959 4.000 en zijn vermogen per 1 jan. 1959 32.000. Daar A in de vermogensbelasting wei'd aangesla gen, kan hij slechts bij zijn buurman informeren, hoeveel deze laatste aan vergoeding heeft uitgekeerd gekre gen: hij zelf ontvangt n.l. niets. Daar tegenover kan men zich voorstellen een landbouwbedrijf, dat op naam van b.v. vier kinderen wordt gevoerd, welke allen onge huwd zijn. Gezamenlijk vermogen 80.00 per 1 jan. 1959 en per jaar een inkomen genoten van 10.000. Hun inkomen overschrijdt niet de grens, waarbij ze gezamenlijk voor meer dan 1000 in de inkomsten belasting per jaar zijn aangeslagen, terwijl ze ook niet in de vermogens belasting vallen. Dus past de overheid bij, want deze mensen zijn niet draagkrach tig genoeg, om de droogteschade zelf op te vangen. Een vraag onzerzijds luidt echter: „En boer A dan, van wie zijn twee zonen in de naaste toekomst het be drijf van vader over willen nemen; zijn wel in staat zich zelf te hel pen?" Let wel: wij misgunnen de uitke ring aan de vier ongehuwde kinde ren niet; ook zij hebben schade ge had, maar nu er slechts in beperkte mate geldsommen aanwezig waren, had men zich, naar het ons wil voor komen, toch wel andere regelingen kunnen bedenken. Beslist zijn nu aan het denken ge slagen onze aanstaande boeren als in het eerste geval gesteld: zou het voor hen verantwoordelijk zijn, hun staat als vrijgezel vaarwel te zeg gen? „SINT CHRISTOFFEL" Oefeningen: Woensdag: 13.30-14.30 u. meisjes v. 5-6 jaar, 14.30-15.30 meisjes v. 7-8 jaar, 15.30-16.30 meisjes v. 8-11 jaar, in de Lage technische school; 7-8.15 jongens v. 12-15 jaar, 8.15-9.30 heren v. 16 jaar en ouder, nieuwe gymna stiekzaal. Donderdag: 6-8.15 uur meisjes v. 12-14 jaar, 8.15-9.30 dames v. 15 jaar en ouder, nieuwe gymnastiekzaal. Vrijdag: 7-8 uur jongens v. 9-11 jaar in de Lage technische school. Zaterdag: 4-5 uur jongens v. 6 t/m 8 jaar in de gymnastiekzaal Ch. Ruysstraat. Onze vroegste herinnering aan de autobusdiensten in deze streken is een bustocht geweest naar Helmond. Vader moest naar Helmond en als kleine jongen heb je dan net zo lang gezeurd tot je mee mocht. Mee mocht in de bus naar Helmond. Die bus was dan het prototype van de hui dige diesels, hoge dingen, zwaar ge veerd met ongemakkelijke stoelen. Op de heenweg is waarschijnlijk niets gebeurd, maar op de terug weg viel dan dat drama voor, dat thans je herinnering uitmaakt aan de schone verleden tijd. Midden in de toen maar gedeel telijk ontgonnen Peel werd het vre dig snorren van de bus opeens ge stoord door een zware klap. De bus viel op een kant en ik zie nog een oude juffrouw van de achterbank door het gangetje zeilen luid de hulp inroepende van de H. Antonius. Toen sloeg ik zelf met het hoofd te gen de ijzeren leuning en alles werd dikke mist. Het achterwiel bleek gebroken te zijn en was op eigen houtje de peel ingekoerst. De bus werd dus een steun kwijt en sloeg met een zware klap in de kiezel, daarbij een ra vage veroorzakende in de bus zelf. De juffrouw van de H. Antonius had haar hand verstuikt, een an dere juffrouw had iets aan haar pink, Sanders de chauffeur had een buil als een kievitsei op zijn hoofd en mijn persoontje verkeerde in ho ger sferen. En midden in die Peel, zonder dat er een sterveling te zien was Maar dat was schijn, want op een gegeven moment kwam ik weer bij mijn positieven en meende, dat Sinterklaas als hulp in de nood was komen opdagen. Het was echter niet Sinterklaas, maar Dr. Wigersma, die met baard en paard een rit maakte door de Peel, als hulp bij dit drama kon op treden en later in Deurne de garage kon waarschuwen, die na lang, lang wachten dan eindelijk met 'n nieu we bus de slachtoffers, die intussen plezier in dit avontuur gekregen hadden kwam ophalen. Aan deze jeugdhex-innering moes ten we onwillekeurig denken, toen de directie van de ZUID-OOSTER verleden week in een perconferentie tekst en uitleg gaf van de nieuwe dienstregeling. Een dienstregeling, die U uitvoerig in ons blad van vorige week hebt aangetroffen. GESCHIEDENIS Daarbij kwam ook de geschiede nis van enkele lijnen ter sprake en het was toen dat bovenstaande jeugdherinnering bij ons opkwam. Want is aan de overkant van de Maas de Maasbuurtspoorweg (de oude tram) de voorloper van de ZuidrOoster geweekt, hier zijn het verschillende ondernemingen ge weest, die de spits hebben afge beten. De eerste concessies voor autobus diensten op Venlo en Helmond, kreeg na veel sti-ubbelingen autobedrijf Kupers, die hiermede zeker wat betreft de Noord-Bra bantse kant een einde maakte aan het betrekkelijk isolement, waarin Venray lag. Daar zijn later de busdiensten op Boxmeer, Maasdorpen en Weert bij gekomen. Zeker in het bégin waren deze lijnen ternauwernood winstgevend en slechts bij marktdagen kon men spreken van een goed bezette bus. De investeringen bij al deze lijnen en de eisen, die ook van hogerhand aan het rijdend materiëel gesteld werden waren er mee oorzaak van, dat b.v. de lijn op Weert maar een kort leven beschoren is geworden. In 1932 nam Garage van den Munckhof in Horst alle concessies over van autobedrijf Kupers, zodat de bus-exploitatie een Horster aan gelegenheid werd. De frequentie van de lijnen werd langzamerhand groter, en zo nam de N.V. Vitesse in 1942 een goed bezette lijndienst met Venray als middel punt over. En na de bevrijding is dan uit de N.V. Vitesse de Zuid ooster geboren die, zoals het nieuwe dienstregelingen-boekje aangeeft, heel wat autobuslijnen' onderhoudt. DIENSTREGELING Zoals uit de vorige week gepubli ceerde dienstregeling wel bleek, zijn er nogal verschuivingen geweest. De diensten op Venlo vertrekken 20 minuten vroeger, hetgeen voor sommigen niet prettig, voor anderen echter weer beter is. Een en ander vindt zijn oorzaak in de nieuwe dienstregeling van de N.S., waarop de meeste bussen van de Zuid-Oos- ter aansluiting geven. Dat Oirlo geen busverbinding meer heeft vindt zijn oorzaak in het feit, dat juist dedrukst bezette diensten vroeger apart over Oirlo moesten, waar dan 1 of 2 mensen, maar meestentijds helemaal niets in stapten. Deze omlegging was zwaar oni-endabel want de meeste rei zigers uit Oirlo stapten in Casten- ray in en bezorgde de ander rei zigers alleen maar overlast. De bus op het Ziekenhuis liep vroeger rechtstreeks door van de dienst op Well welke pasagiers niets bij hoefden te betalen. Kwam men echter met de bus van Deurne dan moest men wel betalen, wat natuurlijk "onbillijk was. Nu moeten ze allemaal betalen. 20 cent heen, dertig cent retour Voor het overige tekende wij het volgende aan: In 1959 vervoerde de Z.O. 12 mil joen reizigers op haar lijndiensten. De 130 bussen leggen per dag 23714 km af en in de zomerdienst 24914 km, dat is meer dan de hal ve omtrek van de aarde per dag! In de afgelopen jaren heeft de Z.O. 175 miljoen km gereden zon der dat er één ongeluk is gebeurd. Wat materiële schade betreft: ge middeld één schadegeval per 120.000 km, waarbij zelfs een schrammetje als schadegeval mee telt. Van de vele nieuwbouw, die, ve- lerwege nog op stapel staat, noe men we de bouw van een nieuw busstation aan de Julianasingel. Hier komt een Amerikaans aan doend gebouw, dat overdag als station dienst doet en 's nachts als garage. Een en ander heeft een oppervlakte van 700 m2. Daar naast komt nog een wachtkamer restaurant, woning en reisbureaus. Men verwacht een en ander in november in gebruik te nemen, waarbü op alle lijnen nieuwe bus sen komen. In 1960 komen 25 nieuwe bussen in dienst, in 1961 ook 25 en met de 32 nieuwe in 1962 is de ver nieuwing van het wagenpark uit gevoerd. Een bus blijft circa 10 jaar in dienst en na 1 miljoen km gereden te hebben, wordt ze ge sloopt. Dat ze op de lijnen van en naar Venray worden ingezet, is een hatelijk fabeltje. De toeristische dagtochten van de Z.O. zijn zeer in trek. In 't vorig zomerseizoen werden in circa weken 12.000 personen vervoerd. Pinksterdinsdag zal in 'n groot deel van Midden-Limburg en in heel Noord-Limburg 'n bliksemloterij ge houden worden voor de missie van Pater Jan Janssen uit Horst-Mète- rik; 150 leerlingen van het Bisschop pelijk College uit Roermond zullen deze de hele Pinsterdinsdag op alle dorpen in Midden- en Noord-Lim burg loten ten verkoop aanbieden. Dinsdagavond vindt in de Bondszaal te Meterik de uitloting plaats. Woensdagmorgen hebben alle prijs winnaars bericht! Wanneer dus Pinsterdinsdag de Ü^.K.-jongens van Roermond aan Uw deur komen te Gennep en Reu ver, in Merselo, Broekhuizenvorst of Wellerlooi en waar U ook woont in het schone en wijde land van Mid den- en Noord-Limbux-g, beloon dan de ijver van deze jongens, die hun vrije dag opofferen voor een Afri kaanse missie waarin een zoon van Noord-Limburg, met 24 ander Lim burgers, ploetert voor het Rijk Gods. Weest welgezind en kent Uw plicht. Geeft royaal en koopt een lot, wellicht vele loten. Wint een bromfiets desnoods, maar wint heel zeker een stukje Afrika voor de Kerk. Tot ziens a.s. dinsdag! Te Heide werd zondag de kring sportdag gehouden der jonge boe ren en boerinnen waarvoor grote belangstelling bestond. Bui'gemeester Janssen toonde zich in zijn welkoms woord zeer tevreden over deze belangstelling en over het werkzaam aandeel, dat onze boeren- jongeren in de sport vervullen. Het was een keurige stoet die optrok naar de oefen-weide en de bezoe kers hebben kunnen genieten van een goed georganiseerde dag, waar op redelijke resultaten werden be haald, zoals uit onderstaande uit slagen wel blijkt. B.J.B. Algemeen klassement: 1. Leunen; 2. Heide; 3. Merselo; 4 Oostx-um; 5. Ysselsteyn B; 6. Ysselsteyn A; 7. Veulen; 8. Oirlo. Afdelings-oefening: 1. Leunen; 2. Merselo; 3. Ysselsteyn B; 4. Heide; 5. Ysselsteyn A; 6. Oostrum; 7. Veu len. Discipline: 1. Leunen; 2. Heide; 3. Merselo; 4. Oostrum; 5. Veulen; 6. Ysselsteyn B; 7. Ysselsteyn A;; 8. Oirlo. J.BT.B. Algemeen klassement: 1. Veulen; 2. Heide; 3. Merselo; 4. Ysselsteyn; 5. Leunen; 6. Oostrum. Afdelings-oefening: 1. Leunen; 2. Veulen; 3. Heide; 4. Merselo; 5. Ys selsteyn; 6. Oostrum. Piramide: 1. Merselo; 2. Heide; 3. Oostrum; 4. Ysselsteyn; 5. Leunen; 6. Veulen. Discipline: 1. Veulen; 2. Leunen; 3. Heide; 4. Oostrum; 5. Ysselsteyn; 6. Merselo. 100 m.: 1. H. de Krijger, Veulen 12.5 sec.; 2 Th. Camps, Oostrum 12.6 sec.; 3. P. Janssen, Heide 12.8 sec. Verspringen: 1. J. Janssen, Heide 5.65 m; 2. J. v. Meyel, Heide 5.20 m 3. M. Marcellis, Ysselseyn 5.07 m. Hoogspringen: 1. C. v. Meyel, Merselo 1.53 m; 2. P. Cox, Ysselsteyn I.52 m; 3. H. v. As, Ysselsteyn 1.50 m. Kogelstoten: 1. C. Voesten, Heide II.50 m; 2. H. de Krijger, Veulen 10.95 m; 3. H. Hendriks, Merselo 10.62 m. 4 X 100 m estafette: 1. Heide; 2. Oostrum; 3. Merselo. 800 m: 1. H. Linders, Ysselsteyn: 2. C. v. Kempen, Leunen; 3. v. Hoof, Merselo; 4. J. Michels, Leunen; 5, J. Janssen, Heide. 1500 m: 1. M. Marcellis, Yssel steyn; 2. A. Verheyen, Oostrum; 3. A. Droessen, Heide; 4. W. v. Rijs- wijck, Merselo; 5. J. Janssen, Yssel steyn. We moeten eigenlijk in te kort bestek teveel samenpersen, want als men de kop boven deze bijdrage ziet staan, dan weet men ook wel, dat alleen over Italië al een serie artikelen te schrijven is. Maar goed, we zullen in een notedop onze tips trachten onder te brengen. IV. Vooraf nog iets over Duitsland, dat buiten Rijn- en Moezelgebied tientallen streken bevat, rijk aan natuurschoon of om nadere redenen aantrekkelijk. De autoreiziger vindt er prachtige autowegen en, daarvan afwijkend, prachtige „Umleitungen!" Het is er „goed van eten en drin ken", in de hotels en pensions net jes, op de kampeerterreinen en in de jeugdherbergen gedisciplineerd en zuiver, de politie en de mense'h zijn behulpzaam en in Zuid-Duits- laftd vindt men mooie berggebieden. Wie op eigen kompas wil reizen vrag'e inlichtingen bij het Duitse Reis- en Informatiebureau, N.Z. Voorburgwal 270, Amsterdam, tel. 020-43470 en 65190. Reisbureaux or ganiseren naar de mooiste delen des lands, standplaats- en trekreizen: het Neckardal (Heidelberg), deHarz, het Zwarte Woud (waarvan U de koekoeksroep mee naar huis kunt nemen!) het gebied rond het Boden- meer, de Chiemsee, de Simsee, Beie ren, enz Denk aan Garmisch-Partenkir- )chen en Oberammergau met zijn passiespelen in de a.s. zomer, aan beroemde badplaatsen en „Kur- örter" (Ems, Kreuznach, enz.), Toe- ristenkaart volstaat. Bij reizen per trein informeire men naar de voor delen var, de Harz- en de Rijn expres, die wel aan bepaalde dagen gebonden zijn. OOSTENRIJK En dan Oostem-ijk. Gemoedelijk volk, nog goedkoper dan Duitsland,- en een rijke voorraad aan allerlei soorten landschappen: bossen, ber gen, schildex-achtige steden en stad jes en dorpen, fraaie kerkjes, kle derdrachten. Gaat U per spoor: profiteer dan van de voordelen van het reizen per Bergland-expres, wel gebonden aan bepaalde dagen voor de heen ander voor de terugreis. De reisbureaux bieden een grote sortering mogelijkheden; stand- plaatsreizen, trekreizen, centra voor natuurschoon, centra voor kunst, soms combinaties van beide. Wie wil de Weense sfeer niet eens proeven, in Grinzing vertoeven, de Dolomieten dooi'kruisen, het Karin- tische land, de streek aan de Wör- thersee of Salzburg en omgeving, of verblijven in Kufstein (Inn) met vele tripmogelijkheden, Mayerhofen in het Zillerdal, met zeer goede ho- tleaccomodatie en ontspanningsmo gelijkheden, of Tirol, dat bovendien uitwijkmogelijkheden biedt naar Italië. Wilt U zich niet toevertrouwen aan reisbux-eaux: vraagt bij het Oos tenrijkse Toeristen Verkeersbureau, Rokin 16, tel. 020-62188, Amster dam-C gegevens over de streek, waarop U Uw zinnen gezet hebt. U kunt er alles te weten komen, ook over kampeerterreinen, jeugdher bergen, wegen e.d. Toeristenkaart is voldoende; pas niet meer nodig, zelfs niet als U naar Italië of Zwit- serland wilt overwippen. ITALIë IDEAAL Italië is een ideaal vacantieland, alleen al vanwege de grote kans op zon. Vóór de St. Gothard betrokken of regen; er échter: zon! Dat is een der schatten van het onvolprezen land. Maar daarnaast zijn er de kunstschatten voor de liefhebbers, zoals er welhaast nei-- gens zoveel en zo schoon te vinden zijn. Hele steden zijn tot monumen ten geworden, denk maar aan Flo rence, Rome, .Venetië, Assisië, Siëna, enz. De rij is lang en indrukwek kend. Maar wie reizen naar die steden en verblijf in die steden te ver moeiend vindt, heeft een grote keuze uit een eindeloze rij van bad plaatsen aan de kusten van de Adriatische en de Middellandse zee of aan een prachtig meer, zoals bij voorbeeld het Gardameer, het Co- momeer e.a. Hij kan een pied terre kiezen in een schilderachtig dorpje in het Toscaanse land of afzakken naar het Zuiden, waar de mensen ax-mer zijn maar waar de vreemde ling toch hartelijk wordt ontvangen. In Rome is het in juli en augus tus eigenlijk te heet. Het is een drukke roezemoezige stad, waar men zijn vacantie niet moet gaan door brengen om tot rust te komen. Tenzij men op tijd naar Tivoli of andere stillere (maar niet helemaal stil, want de toeristen komen over al) plekjes trekt. Florence is schitterend voor de kunstliefhebber, maar de gemiddel de toerist geniet misschien meer van Fiesole. Van daar uit kan men prachtige uitstapjes maken naar Bologna, Pa dua, San Gemignano, en datzelfde geldt voor welke stad waar men zich een week of wat „vestigt". In alle windstreken liggen de im ponerende, rustieke, klassieke, be- roemde en beruchte plaatsen voor het grijpen. De ruige Apennijnen bezitten hun eigen, apart natuur schoon. Elke stad en elke weg bezit «„historie". Italië is vanouds een toeristenland en dit heeft het „voordeel" dat men U graag zal helpen, allicht zal ver-' staan en begrijpen, maar anderzijds ziet men verleende diensten ook gaarne gehonoreerd. Ook als het kleine diensten zijn, zoals het licht aandraaien om een muurschildering beter te kunnen laten zien e.d. In het algemeen zal de vacantie- ganger de mooie natuur opzoeken en enkele dagen reserveren voor uitstapjes naar de kunstschatten. Het Italiaanse Nat. Verkeex-sbu- reau ENIt, Rokin 52, Amsterdam, tel. 020-64883, licht U gaarne over alles in. Reisbureaux bieden U tien tallen mogelijkheden voor stand plaats- en trekreizen. De Italiaanse Rivièra komt steeds meer in trek; U hebt wel eens gehoord van Ven- timiglia, San Remo, Alassio, Finale, Ligure, Nervi, Rapallo, Sestri, Le- vante en vele ander plaatsen. Pak de kaart en kies; het is bijna altijd raak. Stelt U prijs op hotels met Neder landse directie en op Nederlandse magen ingesteld eten, in Quinto al Mare en Cavi di Lavagna, beide ten zuiden van Genua, kunt U zelfs daarvoor terecht. Aan de Oostkust vindt U Venetië met zijn Lido, Rimini, Cervia, enz. Rond het Gardameer strekt zich een krans van aardige vissersplaats jes en stadjes uit: Riva (stad), Salo, Gardone, Limone, Maderno, Torbole, Malcesine (met Nederlands hotel) en schitterend, zijn ook het Comomeer met omgeving, het Lago Maggiore, het meer van Lavax-one, niet zo groot maar fraai gelegen temidden van niet te hoge bergen, en bijna als een privé meertje voor bewoners en toeristen. Ook in Italië kent men bungalows in de buurt van de zee of een meer, kampeerterreinen e.d. Het is immers een toeristenland bij uitnemendheid. Toeristenkaart is voldoende. Wie tijd en geld heeft kan ook nog afzakken naar Capri, dat ook niet (meer exclusief gex-eserveerd blijft voor de richards. De Bergland expres (zie boven) brengt U een heel eind weg. Ook het vliegtuig wordt druk in geschakeld, zodat Sardinië en Sici lië „open" komen, evenals Corsica. Dit jaar worden Rome en omgeving in het seizoen der Olympische Spe len duur. Blijf er dan dus liever weg. ZWITSERLAND Rest ons nog iets te zeggen over Zwitserland, ook een klassiek toe ristenland, met veel accomodatie, maar ook met-daaraan aangepaste prijzen. Ofschoon reisbureaux fantastische aanbiedingen kunnen doen, die ook het bezoek aan en verblijf in dit prachtige Bergenland voor iedereen mogelijk maken. Waar U ook neerstrijkt, wat na tuurschoon betreft is het allicht x-aak: Rond het Vierwoudsteden- meer, het meer van Genève, van Lu gano e.a., in Montreux, Davos, Cha- monix, Arosa, Locarno, St. Moritz, plaatjes in het Engadin, zoals b.v. Madulain, Leysin in de Berner Al pen. U vindt er moeilijke en gemak kelijke wandelpaden en wegen, woeste bergen, grootse vergezichten, kortom de schoonheid en de natuur, die U binnen enkele weken tijds tot een ander, gezonder mens zullen maken. Voor wie zijn reis zelf wil samen stellen: hij krijgt gegevens van het Zwitsers Verkeersbureau, Konings plein 11, Amsterdam, tel. 020-31400. Pinkstergebruiken stammen meest uit voor-Christelijke tyd Oude betekenis van Oogstfeest is duideljjk herkenbaar Tegenwoordig worden er heel wat dames tot „koningin" of „Miss dit of dat" gekozen. Foto's van de schoon heidskoningin behoren tot de steeds weerkerende afbeeldingen in de krant. Miss Europa, Miss World, Miss BrillElk land, elke groep, elke vereniging kiest een „Miss" of „Koningin". Wie mocht denken dat we hiér te maken hebben met een gril van de laatste tijd, vergist zich. In verschei dene plaatsen van ons land geldt het als een zeer oude gewoonte om met Pinksteren een „Pinksterbruid'' het mooiste meisje van het dorp te kiezen. Bloemen spelen hierbij een grote rol, want in de Pinksterbxmid wordt de zomer gevierd, de zomer, die weer in het land is. Kinderstemmen bezingen de Pinksterbruid „Rosa, rosa, rosa. Bloemen op mijn hoed, Alles geld is alles goed. Kies wie gij wilt En de schoonste die gij vindt". Vele malen klinkt dit liedje op dé eerste Pinksterdag in de Limburgse dorpen. Terwijl de kinderen dit versje zingen, dansen ze rond de Pinksterbruid. Trots draagt het bruidje haar witte sluier, frisse bloemen sieren haar speelse krul len en de kinderen worden van het dansen niet moe; weer klinkt het lied: „Pinksterbroed De wien is oet Mien tappe beer Tegen 't jaar als God bleef Kome ver weer". Huis na huis wordt bezocht. Tel kens klirikep. weer de kinderstem men door het dorp. De ouders waar deren dit bezoek met het uitdelen van goede gaven: een cent, een ap pel, een peer, wat snoep, een kinder hand is gauw gevuld. Als dank-je wel wordt dan nog een toegift ge zongen: „Pinksterbruid, die mooie ruit Wie heeft ons dat gegeven? Er was nog eens zo'n rijke heer Die heeft nog ons dat gegeven. Lang zal hij leven, Zalig zal hij sterven, De hemel zal hij exven". Wie gaat er mee „rozen"? Hebt U wel eens ge-"roost"? NeeOf weet U niet wat dat is? Dat is dan meteen een bewijs, dat U niet uit Deventer komt. Want daar weet ieder kind te vertellen wat rozen is en wanneer dat plaats heeft. Op de eerste Pinksterdag staat in de volksbuurt van de oude stad een versierde paal en 's middags dansen de kinderen om de opgetuigde Pink sterboom. 's Avonds nemen de oude ren het spel over. Spoedig draaien er twee kringen van hand-inhand dansende mensen rond de paal. De binnenste kring draait of „roost" in een richting, te gengesteld aan die van de buitenste. Telkens wordt een deelnemer uit de grootste mënsenketting gehaald en in de kleinere kring opgenomen. Zonder zang gaat dansen nu een maal niet en daarom wordt er vol op gezongen, terwijl de harmonica de instrumentale ondersteuning geeft: „Wij rozen naar de oude trant, Weer allen samen hand in hand, De Pinksterkroon is weer in 't land, Hoezee. Hij staat weer op straat geplant. Hoezee. Zijn bonte kop steekt fier omhoog/ 't Is een lust voor ieders oog. Hoezee, hoezee, hoezee." De Deventernaren kunnen er maar geen genoeg van krijgen, de tweede Pinksterdag gaat het feest onverdroten verder. Maar dan komt ook het eipde, de boom gaat „in-de- fik". Tot volgend jaar Pinksteren! Het zal ieder duidelijk zijn, dat de Pinkstergebruiken waarbij de Pinksterbruid en de Meiboom een rol spelen, niets te maken hebben met de christelijke betekenis van het Pinksterfeest. We hebben hier dan ook te doen met gewoonten, welke uit de hei- dentijd stammen: Oogst- of Zomer feest, het feest van onze alleroudste voorouders. Wie echter van folklore houdt, zal verheugd zijn, dat, zij het dan ook meest in het Oosten van ons land, overal de bevolking trouw blijft aan de typische streekgewoon- ten en tijdens de feestdagen daar van, gelukkig in de laatste tijd weer in toenemende mate, uiting geeft. IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit MR. F. HOEBENS BURGEMEESTER VAN DEURNE Bij Koninklijk Besluit van 27 mei j.l. is met ingang van 16 juni a.s. tot burgemeester van Deurne benoemd mr. F. L. M. Hoebens, thans burge meester van Wouw. De nieuwe burgemeester is in 1914 in Asten geboren en heeft na zijn doctoraal-examen in de rechten o.a. gewerkt bij de sociale dienst in Eindhoven. In 1944 werd hij bui'gemeester van Mierlo, in 1947 van Wouw in West- Brabant. De nieuwe burgemeester is gehuwd en vader van 4 zonen en 4 4 dochters. ZOMERFEEST WELL 1960 Op zondag 10 juli a.s. zal op de terreinen van het kasteel Well dooi de gezamenlijke katholieke sociale organisaties het zesde zomerfeest in suksessie worden gevierd. S (ojfd NATION^ fc' Van 4 6 ons land',r( gehouden^, ningin Jtp, Bernhardt deze grotjn der meerge van de Beide kJ ijveren maatschap organisatie bij te sta; Voor dfcti gekozen.g kleuren z, adressen ijs 25O.0C zen, f 25.000 [u opgenomaoc speciale 3. reeds datju kend woren De vo.\v( bleken vi g uitverkociai seerd heen niet uit fei welke on/gl ten op vfod pen, danjn van postkig van BijsfR SCHObt V' Bn, e ïdi L tfia De mr. V Tweede aan schi w dit jaar.ird geven vi n werken 11 nister zaire in 1961 „Ilc we „dat zellugt doende is ir tor is he lei schien in Ui industrie! j niet afgei et 370 xriiljo or ter eerde ni Ministc A secretaris in den enke ke zorgdheid et len haddit •de nota b het onde: In 195S ir was gera ie rouch op, ée tekort aa en lijk met he ningnood >rt Hij poe tie slomp, di iet school vc l i maar de deel op Ministe dat hij li miljoen jaar niet honorereiiral van hetlfde NATI 1 TOERNÜ Op tv ïnl seert de Anthonis ati toernooi n i uit Zuid me men. Niet d len de si nb liefst 8 k st< Deelna: hoven, 1 Venray,1 G geningen pr verdeeld Per toernooi Bel DSV-spoi I eli I A. nd ile VEI N- n N Héden speelt on|hei strijd te, Dit is jaar op ,der Petf0 i Peter in zijn c ree vormd ff naai Isla< Op t« luitjes be nai ker de flj^d naar de d 31 ebb

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2