PINKSTEREN 1960 Een belofte en de moderne mens Kippen en varkens: redmiddel van de kleine boer I... U, ik en hel verkeer... de politierechter Uit Peel en Haas Korte wenken P.M00REH fel. 1070' Passie-spelen in Tegelen groots en indrukwekkend gebeuren... Zaterdag 4 juni 1960 No. 23 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRT AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 VV CtütlVDitAU V UUI\ V EiItJaH I UlVlvJ 1 IXEtlViJtil PRUS PER KWARTAAL 1.40 {bulten Venray 1.60) Twee vrije dagen, mooi weer, een beetje geld en goede gezondheid, dat zijn wel de beste wensen die de meesten voor de Pinksterdagen koes teren. Treinen en bussen volzitten, de wegen zullen overbelast zijn door auto's, café's en restaurants hopen goede zaken te maken en een aantal sportwedstrij den bieden afleiding aaïi hen, die hun hart aan de sport verpand hebben. Misschien lezen we dan na de Pinksterdagen weer over 7 of tien doden langs de wegen, van kam pioenschappen en verbeteringen van records. Zo zal het aanschijn der aarde zijn in I960 als opnieuw wordt herdacht, dat Jezus de H. Geest aan de Kerk beloofde. Dat is nu al bijna 2000 ja ren geleden. De Nederdaling van de II. Geest was op zichzelf geen opzienbarende gebeurtenis, zeker niet zo belangrijk als de dingen, die ik boven opsomde en die de paginal der kranten van tegenwoordig vullen. De Nederdaling zou omstreeks 35 jaren na Christus wanneer een of andere sensatiekrant er achter was gekomen, toch met veel geheimzin nige omhaal en twijfel over de waarheid gepubliceerd zijn. Maar de grote massa zou eraan voorbij zijn gegaan. Wij christenen echter zijn ervan overtuigd, dat de Nederdaling van de H. Geest het begin betekende van een omwenteling. Het aanschijn der aarde zou veranderen. Maar is het veranderd? Natuurlijk is het veranderd. De manier waarop de mens van de 20ste eeuw zijn Pinksterdagen door brengt verschilt van die in de tijd der Romeinen en Joden. Dat wil zeggen zij verschilt in het gebruik van de technische middelen tot amusement en ontspanning. Maar de geest is niet overwonnen, verre van daar. Nog altijd staat de kerk tegenover drie kwart van de wereld; die Haar zending niet au serieux neemt. Men heeft er soms wel eerbied voor, maar men blijft verder onverschillig Nog maar op zeer, zeer beperkte schaal heeft Gods Geest een greep op de wereld gekregen. Nog maar een klein deel harten is naar het nieuwe model, het christelijk model hervormd. Toch moet zij verder gaan, dit is de ijzeren wet die God Zichzelf heeft opgelegd. „Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen" is de zekerheid van de Christen, ook van de hedendaagse Christen. Wij, die gedoopt zijn in water en H. Geest belijden deze hervorming, ondanks het feit, dat wij rond ons het Pinksterfeest zien vieren alsof 20 eeuwen evangelieverkondiging door de rage voor de technische vooruitgang verdrongen is. Ons Pinksteren bestaat in het vaste geloof, dat toch het aanschijn van de wereld zal veranderen en 't patroon der verlosing erop zal wor den gedrukt. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de resultaten gepubli ceerd van zijn derde onderzoek naar het kleine-boeren-vraagstuk op de zandgronden. In het rapport is, behalve aan de stand van 't vraagstuk in het peiljaar 1957, ook aandacht besteed aan de ont wikkeling in de. periode 1949-1958, door vergelijking met de uit komsten der twee eerder gehouden onderzoekingen. Het eerste onderzoek begon in 1948. De uitkomsten ervan werden in 1951 gepubliceerd. Geconcludeerd werd toen, dat de oorzaak van het vraagstuk moest worden gezocht in de relatief geringe oppervlakte grónd per man op de kleine bedrij ven. Ondanks een intensiever gebruik van de grond bedroeg de arbeids productiviteit op die bedrijven nau welijks een derde van die op de gro tere bedrijven. Voor een duurzame oplossing van het vraagstuk werden drie mogelijkheden genoemd: verlaging van de arbeidsbezetting, intensivering en vergroting van de bedrijven; van bedrijfsvergroting of, concre ter gezegd; - van vermindering van het aantal kleine bedrijven, werd het meeste soelaas verwacht. NIET VEEL VERANDERD Het tweede onderzoek, ingesteld in 1952, leidde tot de conclusie dat de situatie nog weinig veranderd was. Wel was de arbeidsproduktivfteit ge stegen, vooral door een intensive ring van de bedrijfsvoering, maar de verschillen in arbeidsproduktivi- teit tussen kleine en grote bedrij ven waren nauwelijks kleiner ge worden. Het derde onderzoek, dat nu is af gesloten, werd gehouden in de vorm van een enquête onder ruim vijf duizend boeren in tien gemeenten, verspreid over de gehele zandgron den. In die periode 1949-1958 is het arbeidseffect op de zandgronden met vijftig procent toegenomen. Die toeneming was er echter in ongeveer gelijke mate voor kleine en grote bedrijven, zodat de verschillen in produktiviteit en ook in inkomen per werker niet kleiner zijn gewor den. Volgens de onderzoekers kan de gewenste opvoering van de pro duktiviteit in de landbouw zon der een vergroting van de bedrij ven slechts worden gerealiseerd door een aanmerkelijke toeneming van de veestapel, in het bijzonder van de vax'kens en kippen. Houdt men daarenboven nog rekening met de noodzakelijke vex*kleding van de verschillen in arbeidspro- duktiviteit tussen kleine en grote bedrijven, dan wordt deze toene ming van de veestapel nog groter. Voor de zandgronden denken rap porteurs voor de komende tien jaar aan een toeneming van het aantal melkkoeien met 21 pi'ocent, van de mestvarkens met 145 pro cent en van de leghennen met 165 procent. Een antwoord op de vraag, of deze produktie-toeneming lcati worden opgevangen door rendabele afzetmo gelijkheden, kon in het rapport niet worden gegeven, omdat de toekom stige afzetmogelijkheden niet zijn onderzocht. ANDERE STAL Ook na het verstrijken van de tien-jarige periode zal een verdere toeneming van de arbeidsprodukti- viteit een dwingende noodzaak zijn, hetgeen, zonder vergroting van de kleinere bedrijven en vertrek uit de landbouw, een uitbreiding van en een of enkele produktierichtingen inhoudt. De praktijk geeft echter tot dus ver geen ontwikkeling in de rich ting van specialisatie te zien. Dit, en het feit dat specialisatie de risico's door een meer eenzij dige economische oriëntatie ver groot, leidt tot de conclusie, dat vertrek uit de landbouw en be drijf s vergroting te allen tijde een veilige weg voor het bereiken van de verhoging van de arbeidspro- duktiviteit betékenen. Hoe minder men de produktie wil uitbreiden, hoe meer de produktiviteits ver hoging zal moeten worden gerea liseerd door afvloeiing en bedrijfs- vergroting. Uit de vermindering van het aan tal kleine bedrijven in de na-oor- logse jaren en het tekort aan opvol gers op deze bedrijven concluderen de rapporteurs, dat de spontane ver groting van de bedrijven zich in de toekomst zal voortzetten. Wellicht zijn er mogelijkheden om deze te sti muleren. Wie door een gepleegd strafbaar feit van een ander schade onder vindt, noemt men de beledigende partij. Als een automobilist een wielrij der van de wielen rijdt en de auto mobilist heeft een verkeersovertre ding gemaakt, is de wielrijder, in dien er schade aan hem of aan zijn voertuig is ontstaan, de beledigde partij. Dat heeft niets met de straf rechterlijke belediging te maken. We gaan van het standpunt uit, dat 'n auto afsloeg, terwijl U recht door wilde. Broek aan flarden, rij wiel naar de Philistijnen, enz. Alles bij elkaar een schade van om en na bij de 90 gulden. Wie zal dat beta len? In elk geval beneden de 100 gulden. Zodra U boven dit bedrag wilt vorderen gaat de vlieger, wel ke wij U thans uit de doeken gaan doen, niet op. De autobestuurder heeft niet veel zin om zonder meer 90 pieterman nen neer te tellen. Wat kunt U dan doen om aan de „pienke pienk" te komen. Op de allereerste plaats moet U zorgen, dat van het hele drama een procesverbaal opgemaakt wordt. Niet door de melkboer, maar door de plaatselijke politie. Dit proces verbaal moet n.l. de basis vormen van het wel of niet schuldig zijn van de andere partij. U stelt zich schriftelijk in verbin ding met de griffier van het Kan tongerecht waaronder uw gemeente ressorteert. Voor Venray is dat altijd Venlo. Daar doet U melding van 't voor gevallene onder toevoeging van naam, voornaam, adres, plaats van het gebeurde alsmede eventuele na men van getuigen of i.d. Meestal heeft de politie dat al allemaal ver meld doch in deze zaken kunt U niet te overbodig zijn. U verzoekt in dat schrijven om terzake het voor gevallene als beledigde partij te worden opgeroepen. Inmiddels voorziet U zich van de nodige bewijsstukken van de opge lopen schade. Bijv. rekeningen, ver klaring werkverlet enz. enz. Tegen de datum dat uw zaak voor het Kantongex-echt in behandeling wordt genomen, ontvangt U tijdig van te voren 'n kennisgeving en met vorenvermelde bewijsstukken gaat U op de dag der zitting naar het Kantongerecht. Het allereerste wat U aldaar te doen staat is, onmiddelijk de pape rassen aan de dienstdoende deur waarder afgeven. Vergeet U dit, dan kon het wel eens zijn dat U slechts ter opluis tering aanwezig bent geweest en dat U geen cent vergoed krijgt. De civiele vorderingen moeten n.l. vóór dat de Officier van Justitie re quisitoir houdt bij deze autoriteit aanwezig zijn. Hij kan dan in zijn eis tot straf tevens de toewijzing van de civiele vordering voegen. Heeft hij dus geen vordering tot schade, dan kan hij ook geen vergoeding stellen. De Deurwaarder loopt het meest feëstelijk gekleed van alle aanwezi gen. Getooid in jacket met oranje lint en medaille neemt hij op het kantongerecht gedurende de zitting alle bescheiden in ontvangst, welke er alzo op de groene tafel gedepo neerd worden. Zodra nu uw zaak in behandeling is en de tegenpartij wordt gestraft, kan de Rechter tevens bij de uitge sproken straf vorderen, dat ver dachte binnen een door hem (die Rechter) te bepalen termijn de door U gevorderde schade wordt vergoed. Let wel, waarde lezers, dit kan dus alleen indien tegen die tegen partij straf wordt uitgesproken. Dus als die partij schuldig aan een straf baar feit wordt bevonden. Nu be staat er ook nog een mogelijkheid, dat verdachte zonder oplegging van straf of maatregel schuldig wordt bevonden. In zo'n geval hebt U pech, want dan kan er geen toewijzing van schadevergoeding (volgen. Deze uitspraken zijn echter zeld zaam. Tenslotte wijzen wij U nog op en kele formele punten, welke in der gelijke gevallen van zeer groot be lang zijn. Vordering tot schadevergoeding kan dus bij behandeling van een zaak voor het Kantongerecht slechts tot een bedrag van 100 gulden ge schieden. Heeft de tegenpartij een misdrijf begaan, bijv. hij was dron ken en de zaak komt in eerste in stantie voor de Arrondissements rechtbank, dan kunt U tot een be drag van 300 gulden vorderen. Alle- fnaal overigens onder dezelfde restricties als vorenomschreven en welke thans volgen. De beledigende partij kan zich doen bijstaan of vertegenwoordigen door een advocaat. Gehuwde vrouwen dienen verge zeld te zijn van hun echtgenoot dan wel voorzien van een door deze on dertekende volmacht Minderjarigen (beledigde partij) dienen te zijn vertegenwoordigd door hun wettige vertegenwoordiger (ouders, voogd, etc.). Een dergelijke minderjarige vriend of goede ken nis terzake op pad sturen. Tenslotte nogmaals: bewijsstuk ken betreffende geleden schade moeten ter rechtzitting worden me degebracht. Overigens hopen we, dat U deze procedure niet gauw behoeft te vol gen. Het woord dropping heeft in de Nederlandse taal een zeer bizonder betekenis. Men verstaat er onder het vervoeren van een complete ver eniging naar afgelegen plaatsen, waar de leden in 't nachtelijk duis ter worden losgelaten, zij moeten dan gelijk postduiven trachten een bepaald punt te bereiken. De chauffeur van de vrachtauto wreef zich de handen toen hij dit gezelschap had gedropt. Het was al laat toen hij de wagen in de garage zette. Hij verlangde naar bed. Doch bij het sluiten van de garagedeur werd hij in het voldoen aan dit ver langen belemmerd door enig ge kreun, vermengd met gedempte noodkreten. De chauffeixr was niet bijgelovig, maar dit nachtelijk gekerm bezorgde hem toch enig kippevel. Het kwam uit de laadbak van de auto. Voor zichtig ging hij kijken. En daar trof hij een der leden van de vereniging aan, stevig geboeid en vastgebonden, en met een aantal stofdoeken in de mond bij wijze van geluiddempers. Men begrijpt, dat de plaatselijke wachtmeester uit zijn bed werd ge beld. Na een kort verhoor wierp deze zich op zijn fiets om zich de bossen in te spoeden, waar het ge dropte gezelschap werd veronder steld rond te dwalen. Uit het vervolg blijkt, dat derge lijke "wachtmeesters voortdurend eerste prijzen zouden behalen bij dit gezelschapsspel. Deze althans zette op een bepaald punt zijn fiets tegen een boom, sloop het struweel in, en vernam de volgende dialoog: Hij: Dientje, als je toch eens wist, hoeveel ik van je hou. Zij: Ja, maar dat zegt Jan ook. Hij: Jan telt niet meer mee. Die heb ik stevig vastgebonden in de auto. Dientje, kijk me eens aan. Zeg nou toch ja. Zij:.... Hij: Luister toch eens naar die nachtegaal. Hoor je wat hij ons toe zingt? De wachtmeester: Halt, politie! Er klonk enig geritsel aan beide zijden, vervolgens was zij alleen met de wachtmeester. De minnaar had het hazenpad gekozen, toen de nach tegaal zulke barse geluiden bleek te produceren. Zijn vrijheid duurde maar kort. Nog in de loop van de nacht werd hij uit het bos gehaald en naar de postcommandant ge bracht. „Ziet er lelijk uit", zei die, „we derrechtelijke vrijheidsberoving. Daar staat een stevige straf op". Zo'n vaart liep het niet. De offi cier had alleen de schrammen in de dagvaarding vermeld, en niet de stofdoeken en de touwen. De ijveri ge minnaar stond alleen maar te recht wegens mishandeling. „Hij is pas achttien", zei de officier veront schuldigend. „Edelachtbare!" riep de gedropte, „ik werd aangedreven door de lief de. Ik heb verder niets tegen die jongen. Maar hij had gezegd dat hij die avond zijn kans bij Dientje zou wagen!" Het slachtoffer van de mishande ling werd als getuige gehoord. Het was niet alles, dat autotochtje, zei hij. Je kimt beter in een leunstoel zitten. Maar hij nam het de ander niet kwalijk. Als jongens onder el kaar doe wel eens wat, zei hij, voor Dientje had hij geen belang stelling meer. Er was inmiddels een andere definitief in zijn leven ge komen. „Een kwajongensstreek", zei de rechter streng, „maar dan een die veel en veel te ver gaat. Wee je ge beente als je nog eens weer hier komt!" De minnaar werd er bleek van. Met veertig gulden boete haastte hij zich opgelucht het zaaltje uit. van 11 juni 1910 Bij de dinsdag gehouden perio dieke verkiezingen voor leden der Prov. Staten van Limburg werden herkozen de heren G. Peters te Ber gen en H. Try nes te Venray. Zaterdag hielden de leden van de Stoomzuivelfabriek „Venray" de grote jaarlijkse algemene vergade ring. Dertien nieuwe leden werden aangenomen. Op 23 juni zal te Castenray worden aanbesteed het bouwen van een nieuwe kerk aldaar. Architect A. Martens te Venray. van 8 juni 1935 Met ingang van 1 juni jl. is het entreegeld voor nieuwe telefoonaan sluitingen verlaagd van f 25 tot 12.50. Als Pinkster-reclame werden aangeboden: geheel complete nieu we rijwielen Ned. fabrikaat, slechts 11,75; Herder rijwielen 17,50; buitenbanden 25 ct.; binnenbanden 15 ct.; lederen zadels 70 ct.; ketting- kasten 45 ct. van de R(jkslandbouwvoorlichtlngsd. Maaikneuzen Nu de maaikneuzer meer bekend heid krijgt, neemt het inkuilen van gras sterk toe. Dit is helemaal geen wonder, want deze machine neemt veel werk uit handen. In één gang over het veld wordt 't gras gemaaid, gekneusd en op de wagen geladen. U hoeft er zelf geen hand naar uit te steken; alleen het vervoer naar de kuil of silo en het lossen van de wagens moet U zelf doen. Als U van deze methode een voordelig gebruik wilt maken moet U zorgen, dat de machine aan het werk kan blijven want de meeste loonwerkers passen dan gaarne een uurtarief toe. Zorg dus, dat het transport en het lossen snel kan ge beuren. Als U een grondkuil maakt is het V00P EEN MODERN TELEVISIETOESTEL EN VAKKUNDIGE PLAATSING ZORGT aan te raden om plastic te gebrui ken voor de afdekking. U kunt dan een lichter gronddek aanbrengen. En tenslotte nog dit: hoe droger het gras, hoe beter de kuil slaagt. Kuil daarom bij voorkeur alleen als het gras droog is. Waar komt de winst vandaan? Kunt U hierop, wat Uw bedrijf betreft, een antwoord geven? Zo niet, dan hebt U geen goede boek houding. pen bedrijfs-economische boekhouding, geeft U een beter inzicht in de redabiliteit van de be drijfsonderdelen. Als U op het punt staat investe ringen te doen, waardoor Uw be drijf zich in een bepaalde richting ontwikkeld, is het goed te weten, welke onderdelen van de meeste be tekenis zijn voor het inkomen. Ook hierbij kan een bedrijfseconomische boekhouding Uw richtings wijzer zijn. Let op... er dreigt gevaar Helaas gebeuren er elk jaar onge- JUL1ANA5IN6EL41'tekf. 1061 (K4780) lukken met giftige bestrijdingsmid delen. De meeste gevallen doen zich voor doordat kinderen in een onbe waakt ogenblik bij het vergif, óf bij leeg verpakkingsmateriaal kunnen komen. Daarom past op elk bedrijf een kastjè met slot erop. Heeft U reeds zo'n kastje? Zorg dan, dat giftig materiaal daar steeds in opgebox-gen is. Heeft U nog geen afgesloten plaatsje voor bestrijdingsmiddelen? Maak het deze week nog in orde. Voorkomen is beter dan te moeten zeggen: „had ik maar Het kleine groepje mensen uit Te- gelen dat in 1926 in café „De Gou den Berg" besloot op geregelde tij den openluchtspelen op te voeren, zal zich destijds niet hebben kun nen indenken, dat op hun initiatief nog eens een duizendtal kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders uit alle delen van de wereld naar Tegelen zouden komen om ex- het Pasiespel bij te wonen. Toch waren donderdag 26 mei op het feest van Hemelvaart een dui zendtal kerkelijke en wereldlijke autoriteiten getuige van de première van het Tegelse passiespel 1960. Onder hen bevonden zich de Pau selijke internuntius in Nederland,, Mgr. G. Beltrami, de bisschop van Roermond, Mgr. P. Moors, diverse ministers en staatssecretarissen met aan het hoofd minister-president De Quay en voorts ambassadeurs en ge zanten van vele landen en vrijwel alle leden van de Eerste en Tweede Kamer. Vanaf de eerste regel uit de pro loog van het spel „De smart blijft jong, al wordt de wereld oud" tot aan de laatste regel wanneer Jezus in het Graf is gelegd en de rij der maagden van Jerusalem Hem een goede rust toewenst „Goede Jezus, rust in vrede, Goede Jezus, goede nacht" hebben de spelers hen en nog drieduizend anderen geboeid, vier uur lang. Al deze mensen kennen toch reeds lang het Lijdensverhaal, maar de in drukwekkende massa-scènes, de overgave, waarmee de spreekrollen gebracht worden dwingen de toe schouwer aandachtig te blijven zien en luisteren, tot alleen nog het decor achterblijft en alle anderen zich naar huis begeven. De tekst van Jac. Schreurs, MSC, die in alle moderne talen reeds wordt uitgegeven, is er mede oor zaak van, maar meer nog is het de bezielende leiding van regisseur André Thijssen, die de 600 spelers vier uur lang echte inwoners van Jerusalem doet zijn, toeschouwers en directie medewerkers aan de dood van Christus aan de omme keer in het dal van de tijden. Bovenal echter zijn het de spe lers, de mensen uit Tegelen, die dit jaar 32 keer belangeloos en met in zet van geheel hun persoon het lij densverhaal zixllen brengen. De eni ge beloning, die zij krijgen zijn twee consumpties per voorstelling. Diep gelovige mensen moeten het zijn, die dit weten te volbrengen, gelukkige mensen en een gelukkig stadje. Aanmerkingen op het spel zijn er, zeer zeker, maar heeft het zin om hier critiek uit te oefenen? Trouwens er waren er wier spel gi'oots was, die tot in de uiterste vezels waren, wat zij moesten voor stellen. Het was haar niet aan te zien, de 21-jarige kantoorbediende, Mien Wilms, dat zij voor de eerste maal de Maria-rol speelde. Ontroerend waren haar samen spraken met haar zoon, Jezus, en aangrijpend de manier waarop zij haar overgave aan de wil van God, de wil van haar Zoon, toonde. Rus tig, misschien iets te rustig, statig en ernstig, was de zoon, het middel punt van heel dit majestueuze spel. Piet Niessen, 33 jaar en directeur van het Mater-Amabiliswerk in Limburg, speelde deze rol voor de tweede maal. Hij is de man, die ons, de toeschouwers, in Christus moet laten geloven. Door alle eeuwen heen is dat de moeilijkste taak ge weest. Mijn inziens is de rustige en waardige persoon van Piet Niessen volledig erin geslaagd de Christus tot een levend en aanvaardbare ideale figuur te maken. Hij stond boven het Sanhedrin, boven het volk, ook toen hij bespot en verguisd werd. Hij deed 4000 kijkers blijven geloven in de zending die Jezus te vervullen had op de manier, zoals alleen God het wilde. Schriel in tegenstelling tot zijn persoon stonden de figuren van An nas en Caïphas en van de overige leden van de Joodse hoge raad. Zij stelden de haat voor en met hun af gebeten spreekwijze, hun gesnoef van wereldse grootheid, die zij te rugkaatsten op het gebod en de wil van God, slaagden zij volkomen. Niemand zal in deze Annas de 57- jarige Sjraa Denessen, de tuinman van de Doolhof herkennen. Hun spel was levend, zo levend, ^dat zij iemand uit het publiek deden uit- x-oepen: Wat een stelletje mooie jongens". Was die man uit het pu bliek misschien vergeten dat het maar spel was? Naast -de reeds genoemde figuren waren er anderen, wier spel uit blonk boven die van anderen. De gemeentearbeider Bert Thissen speelde zijn Judasrol voor de vijfde maal. Op zijn grootst was hij in de scène met het Sanhedrin, toen hij het geld, het bloedgeld in de tempel wierp, vlak voordat hij zich uit wanhoop om zijn verraad ging han gen. Goed was het spel van de twee van het Sanhedrin, die de zijde van Jezus kozen, Jozef en Nicodemus, van de Centurio, de eerste heiden die in Christus geloofde en die Jezus begeleidde op Zijn kruisweg en van Herodes, die niemand meer in het spel van een amateur deed geloven. De ene scène na de andere, waar van zeer moeilijk een volgorde van meer of mindere indruk te geven valt, werden aan het oog, aan het gehoor, maar ook aan het gemoed van het publiek ter verwerking voorgedragen. Meesterlijk heeft André Thijssen gezorgd voor de ovex-gangen van de ene op de andere scène, zij vloeiden als ging het vanzelf, in elkaar over. Het is een triomf voor André Thijssen geworden, transpirerend, overal tegelijk aan denkend, heeft hij, als een veldheer zijn soldaten, zijn spelers geleid. Veelzijdig is die man, want hoe simpel, maar hoe indrukwekkend, misschien wel het indrukwekkend ste van alle scènes, brachten zijn pupillen, Jezus en de twealf aposte len, het laatste avondmaal, de eerste consecratie, maar hoe enorm ook en angstwekkend liet hij het moment van Jezus dood met vluchtende mensen, angstgeschreeuw, met een alles overstemmende donder en bliksem, op de aanwezigen neer dalen. Dit was het hoogtepunt van Jezus opdracht. Het was volbracht. Dat was het Passiespel in Tegelen, een kleine plaats, die om zijn pas siespel groots is geworden. 32 keer voeren deze eenvoudige mensen van Tegelen dit jaar het spel op. 12 voor stellingen zijn reeds tot de laatste plaats uitverkocht. De anderen zul len dit eveneens zijn, men rekent er in Tegelen op. Temeer, daar de toeschouwers niet alleen meer uit eigen land ko men, maar uit alle delen van de yv$-

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1