Kerkelijke Diensten f5SSKArpSSNS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 22 tot en met 28 mei P M00REN Tel. 1070' Derde Orde-nieuws 'n Neger in Leunen Zaterdag 21 mei 1960 No. 21 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS PAROCHIEKERK VENRAY 5e Zondag na Pasen. Priester v.d. week: Kap. v. Leipsig. Maandag, dinsdag en woensdag: Kruisdagen; de le H. Mis is om 6.30 uur. Zondag: 6.30 P.J. Aarts en echtg. M. Aarts en echtgen. Peter vd. Be- kerom; 7.30 Wim Clephas; 8.30 Th. Wintels (Kath. L.M.S.B.); 9.30 hoog mis vd. parochie; 11 u. Th. Kersten (Overloon); Geen congregatie; 3 u. kinderzegen; 7 u. lol'. Maandag: 6.30 P. Steyvers; proces sie; 7.30 vr. Stoks-Janssen(Christe- lijke Moeders); 7.30 fam. J. Jacobs; 8.15 best. D. Godefr. v. Opbergen en Petronella Theeuws; 8.15 M. Ebbe- rink-Kolkers. Dinsdag: 6.30 Past. Wolters; pro cessie; 7.30 fam. Janssen-Klaassen en M. en G. Janssen; 8.15 Alfons Sij- bers; 9.30 pl. huw. Wolters-Pouwels; 10 u. pl. huw. Schaffers-Gommans. Woensdag: 6.30 H. v. Meyel(liefde- werk v. O.L.Vr. v. Lourdes; proces sie; 7.30 G. Ligthart; 8.15 ouders Ou denhoven en overl. kinderen; 8.15 Dr. Bloemen; van 6-7.30 biechten; 7 uur lof. Donderdag: Hemelvaart; kinder communie; 6.15 Nic. Beckers, echtg., dochter en kleinkinderen; 7 u. H. v. Meyel; 8 u. Eerste H. Communie- mis; 9.30 Sacraments-mis; 11 u. tot int. fam. Janssen-Beerens; 3.30 pl. lof en scapulier oplegging. Vrijdag: 6.45 Hendriks-Dommeck; 7.30 zek. int. R.; 7.30 W. Broers echtgen. en zoon Piet; 8.15 best. D. overl. ouders Verstegen, Katelaan en dochter; 8.15 Severina Colen. Zaterdag: 6.45 Petronella Deriks en beide echtgen.; 7.30 fam. v. Ha ren; 8.15 P. Bouten-v. Megen; 9 uur 25-jar. huw. 3h; 10 u. 25-jar. huw. Willems-Strijbosch 3h; 5.30-7.30 biechtgelegenheid; om 7 u. lof. Kinderzegen morgen om 3 uur. EERSTE H. COMMUNIE Donderdag 8 u.. De gelovigen wor den verzocht de plaatsen die voor de ouders gereserveei'd zijn ook vrij te laten, nl. het hele middenschip en beide zijbeuken tot de eerste biecht stoelen. Donderdag Eerste H. Communie. Laten wij er een echt Parochiefeest van maken en allen die dag de H. Communie ontvangen n 't bijzonder de ouders en huisgenoten van de communiekinderen. Woensdagavond is extra biechtgelegenheid van 6 tot 7.30 u. Om 7 u. lof. Christelijke Moeders De Christelijke Moeders gaan dinsdag 31 mei naar Rotterdam, o.a. „Florida". Vertrek 's morgens om 8 uur vanaf Grote Markt. De kosten zijn 7.50. S.v.p. boterhammen mee nemen. Gelieve zo spoedig mogelijk op te geven, in elk geval voor don derdag 26 mei bij het bestuur. RECTORAAT PATERSKERK Priester v.d. week: Pater Urbanus 5e Zondag na Pasen: de H. Mis sen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de collecte twee in een) voor kerk en bijz. noden; 7 u. lof met rozenhoedje v. de vrede. Maandag: feest v. Maria midde lares. Dinsdag: 7de der negen dinsda gen; 9 uur huwelijksplechtigheid bruidspaar v.d. Heuvel-Bleeker; 's avonds 7.15 rozenhoedje; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius met gebeden der novene. Woensdag: verjaardag van Sint Franciscus Basiliek; van 5-8 u. ge legenheid tot biechten. Donderdag: 's Heren Hemelvaart; de H. Missen en collecte als op zon dag; 7 u. lof met rozenhoedje. Vrijdag: H. Beda, belijder en kerkleraar. Zaterdag: H. Augustinus, bisschop en belijder; van 3-8 gelegenheid tot biechten. De Kruisdagen Maandag, ;dinsdag en woensdag in alle vroegte, om half 7, trekt de processie uit, zingend en biddend v. de vruchten der aarde en om zegen over al onze tuintjes. Gaat U ook mee? We nemen elke dag een an dere route: Oranje-buurt, plan-Zuid en Langstraat-buurt. Nu wij verle den jaar zo'n overlast hebben gehad van de droogte, zullen wij allen meegaan om te bidden voor vol doende regen. Volgorde: achter het kruis eerst de grotere kinderen, daarna de vrouwen, dan de mannen en tot slot de geestelijkheid. Na de processie gez. H. Mis. Rozenhoedje-meimaand Deze week elke avond gezamen lijk rozenhoedje in de kerk! Voor de vrede. Mis-intenties Zondag: 6.30 jgt. wed. Hermina Peters-Smits; 7.45 Theodorus Win tels namens de buurt; 9 u. overl. ouders Boom-Vullings; 10.15 jgt. wed. Linders-vd. Woldenberg; 11.45 Christina Beerkens-Stoffelen. Maandag: 6.15 gelovige zielen (St. Anna-kapel); 7 u. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 Huberta Hendriks; 8.30 bijz. int. Dinsdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. Frans Schaeffers; 7.45 uit dankbaar heid; 8.30 welslagen v. een examen. Woensdag: 6.15 bijz. int.; 7 u. Piet Verbeek echtgen. en zoon Theo; 7.45 P. Rongen (stichting werkplaats); 8.30 overl. fam. v. Hout-Janssen. Donderdag: 6.30 overl. ouders Kusters-vd. Heiden; 9 u. Jacobus Janssen-Maurus; 7.45 overl. fam. Peeters; 10.15 Petronella Stoks- Janssen namens de buurt; 11.45 Leo- narda Ewals-Janssen. Vrijdag: 6.15 overl. ouders Seuren- Well; 7 u. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 overl. ouders Sanders-Lem- men; 8.30 overl. ouders Claessens- Wijnhoven. Zaterdag: 6.15 gelovige zielen (St. Anna-kapel); 7 u. overl. ouders Stoks-Janssen; 7.45 Theodora Gou- mans-Clabbers; 8.30 Huberta Hen driks. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: 5e zondag na Pasen; 7 u. H. Mis tot int. fam. Kleuskens- Thoone; 8.30 hoogmis, maandd.' voor Gerard Arts; 10 u. H. Mis voor een zieke; 3 u. lof met preek en omme gang over de Vlasakker, verering vd. relikwie van O.L.Vrouw. Maandag: 6.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Jacobs-Nooyen, processie. Dinsdag: 6.30 gest. gez. jrd Peter Joh. Vullinghs en Gertruda Wil- lems, processie (ontbinding buiten de kerk); 7.30 bedevaart van de leerlingen van Jeruzalem. Woensdag: 6.30 overl. fam. Claes- sens-Christiaans, processie; 9 u. gez. H. Mis tot dankzegging. Donderdag: feest van Onze Heer Hemelvaart; 7 u. overl. fam. Schel- bergen-Dupont; 8.30 tot dankzeg ging; 10 u. hoogmis, gest. jrd. Gerar- dus Verschuren, echtg. en kinderen; 3 u. lof met preek en ommegang over de Vlasakker; verering van de relikwie van O.L.Vrouw. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Vermeu- len-Bloemen. Zaterdag: 7 u. H. Communie; 7.30 t.e.v. O.L.Vrouw; 9.30 gez. H. Mis tot dankzegging, 25-jarig huwelijk v.d. Hoogenhof-Spreeuwenberg: biechten van 3-4 uur voor de kin deren, 6.30-7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. A.s. vrijdag begint de noveen voor Pinksteren. A.s. zondag aan de kerkdeur col lecte voor de Zonnebloem. PAROCHIE OIRLO Zondag: 5e zondag na Pasen; lm om 6.30; 7.30 kindermis; 8.30 2e H, Mis; 10 uur parochiehoogmis; 3 uur rozenkrans en lof met gebeden t.e.v. O.L.Vr. voor alt. Bijstand; le coll. voor de kerk, 2e voor 't bisdom. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen, na de H. Mis die om 7 u. begint, is de kruisprocessie. Maandag: 7 u. stichting fam. vd. Ven-Hagens. Dinsdag: 7 u. maandstond Theod. Peters. Woensdag: 7 u. maandstond Mar- tinus Bomm. Donderdag: feestdag van 's Heren Hemelvaart, geboden feestdag; lm om 6.30; 7.30 kindermis; 8.30 2e H Mis; 10 uur parochiehoogmis; 3 uur vespers v.h. feest; collecten zoals ge woonlijk. Vrijdag: 7.30 zieled. Petronella vd. Ven. Zaterdag: 7.30 zieled. Petronella Ophey; biechtgelegenheid van 5-7 u. Vrijdag begint de noveen t.e.v. de H. Geest. PAROCHIE CASTENRAY 5e Zondag na Pasen: 2e coll. v.d. Kath. militaire tehuizen; 10 u. hoog mis vd. vruchten der - aarde en de andere geestel. en tijdel. noodwen digheden van de parochie; daarna congregatie afd. meisjes; 3 u. lof en rozenhoedje; daarna H. Fam. afd. vrouwen. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de Kruisdagen. Maandag: 6.30 H. Mis, daarna pro cessie; 6.30 gez. maandd. voor An- toon Steeghs. Dinsdag: 6.30 gez. H. Mis v. En- gelbert Emonts vanwege de buurt. Woensdag: 6.30 gez. H. Mis voor overl. fam. kind. Ger. Philipsen; van 6.30-8 u. gelegenheid tot biechten. Donderdag: feest van O.L.H; He melvaart, verplichte feestdag; dien sten als op zondag; 10 u. hoogmis v. de parochie; 3 u. lof en rozenhoedje. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis tot dankz. t.e.v. O.L.Vr. v. A.B., int. fam. Cremers-Wismans. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6-7 u. gele genheid tot biechten; 7 u. lof en ro zenhoedje. A.s. vrijdag begint de noveen t.e.v. de H. Geest ter voorbereiding v.h. Pinksterfeest, 7 Weesgeg., gebed v. H. Geest. A.s. zondag le zondag vd. maand, maandel. buitengewone collecte v. de kerk. Kerkpoets: Anny Dinghs en An- ny Philipsen. PAROCHIE LEUNEN Zondag: 5e zondag na Pasen; 7 u, lm vd. parochie; 8 u. lm v. Gerard en Lena Verkoeyen; 9 u. lm v. een overl. vader; 10 u. hoogmis v. Theo dorus Voesten; 3 u. kruisweg en lof. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen; bidprocessie om zegen van God te vragen over de' vruchten der aarde en afweer van onheilen. Maandag: 7 u. gez. dienst als gest. jgt. v. Jacob Thijssen en echtgenote Maria Verlinden; daarna processie; 8 u. lm v. Petronella Kusters. Dinsdag: 7 u. gez. dienst als gest. jgt. v. Wilhelm Loonen en echtgen.; daarna processie; 8 u. geen H. Mis; half 10 huwelijksmis Schepers- Claessens. Woensdag: 7 uur gez. dienst als gest. jgt voor Maria Elis. Jennis- kens-Friezen; daarna processie; 8 u. lm v. overl. fam. Schepers-Claes- sens; biechtgelegenheid van 6-8 u. Donderdag: hoogfeest van 's Heren Hemelvaart; verplichte feestdag; 6.30 lm v. Antoon Martens echtgen. en dochter Truus; 7.30 lm v. Anna Kuenen-Thijssen; 8.30 H. Mis voor de parochie waaronder de eerste en plechtige H. Communie; voor de H. Mis Veni Creator; 8.30 worden de communicanten afgehaald aan de meisjesschool; de fanfare wordt ver zocht de plechtigheden op te luis teren; ook de overige kinderen gaan mee afhalen; De zes eerste banken zijn gereserveerd voor de kinderen dié de plechtige Communie doen en de ouders van de communicanten; 10 u. hoogmis; 3 u. pl. lof en toewij ding aan Maria en Te Deum. Vrijdag begint de noveen v. voor bereiding op 't Pinksterfeest; 7 u. lm; 7.30 gest. jgt voor Johannes Wil- lemsen en Anna M. Thielen(lm). Zaterdag: 7 u. lm; 7.30 gest. jgt. v. Frits Martens en Anna M. Jacobs en overl. familie; van 4-5 en van 7.30-8 u. biechtgelegenheid; daarna lof. Maandag, dinsdag en woensdag triduum van voorbereiding voor de plechtige H. Communie door Pater Stokman; De oefeningen worden in de school bekend gemaakt. Kerkpoetsen: Anny Peeters Wieën- weg Marie Bouten. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 5e zondag na Pasen; 6.30 lm v. overl. fam. v. Hoof-Ewals; 8.10 lm v. Maria Claassens; 9.15 kinder mis; 10.15 hoogmis v. zek. int.; 2 u. lof; 2.30 Congr. vd. vrouwen. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Maandag: 7 u. gez. jaarg v. Mar- tinus Arts; na de H. Mis processie; 8 u. maandd. v. Johanna v. Schijn- del-Buets. Dinsdag: 7 u. gez. H. Mis v. zek. int. na de H. Mis processie; 8 u. lm v. zek. int. Woensdag: 7 u. gez. H. Mis v. zek. int.; na de H. Mis processie; 8 u. lm v. Jacoba Fleurkens-Rongen en zoon Piet. Donderdag: feest van 's Heren He melvaart, verplichte feestdag; 6.30 lm v. Gerrit v. Dijck; 8 lm vd. com municanten; onder de H. Mis eerste H. Communie der kinderen; 9.15 kin dermis; 10.15 hoogmis best. zieled. v. Harry Goumans; 3 u. lof en toe wijding v.d. communicanten aan Maria. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. v. Ber nard Verheyen en Gertruda- Marcel lis; 8 u. maandd. v. Anna Bus-Poels. Zaterdag: 7.30 gez. jaarg. v. Frans v. Soest; 8 maandd. v. Renier Swin- kels; 7 u. lof tot 8 u. gelègenheid om te biechten. PAROCHIE MERSELO 5e Zondag na Pasen: 6.30 Com- munieuitreiken; 7 u. vroegmis vd. parochie; 8.15 lm uit dankbaarheid (Fleurkens); 10 u. hoogmis v. spe ciale int.; 2.30 lof met rozenhoedje; daarna om 3 u. zegening van de kin deren, waarna gelegenheid een of fertje te brengen vd. H. Kindsheid. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen, met processie door het veld. Maandag: 7 u. jgt. v. Martha Gie- len; 8.15 Communieuitreiken. Dinsdag: 7 u. gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw Hulp der christenen en Don Bosco; 8.15 Communieuitreiken; 's avonds om 8.30 congregatie beide afdelingen. Woensdag: 7 u. jgt. v. Lamberdina Lemmens; 8.15 Communieuitreiken; 6-8 u. biechtgelegenheid ;8.15 rozen krans bidden bij de kapel. Donderdag: Hemel vaartdag; ver plichte feestdag; 6.30 Communie- uitx-eiken; 7 u. lm t.e.v. O.L.Vr. t.i. vd. boerinnenbond(Vei-haag);' 8.15 lm voor Gerardus de Mulder; 10 uur hoogmis voor de parochie; na deze H. Missen gen. absolutie v. 3e Orde; 2.30 lof met rozenhoedje. Vrijdag: 6.45 lm v. zek. int.(Jans- sen-v. Heuven); 7.30 jgt. v. Aloysius Hendrix. Zaterdag: 6.45 lm v. Carolina Ewals-Rambags; 7.30 sol. gest. jgt. voor Jan Engels en Elis. Roberts; 5 uur biechten vd. kinderen v.h. 2e schooljaar, daarna voor anderen tot 7 uur; 8 u. Marialof. A.s. zondag speciale maandelijkse colecte vd. noden van onze kerk. Van 24 tot 31 mei wordt de jaar lijkse nationale gebedsweek gehou den als voorbereiding op het feest v. Maria-Koningin. Gebedsformulieren achter in de kerk verkrijgbaar (liefst kleine vergoeding). RECTORAAT VEULEN Zondag: 5e zondag na Pasen. Deze week (maandag, dinsdag en woensdag) zijn de kruisdagen op die dagen is de H. Mis om 7 uur. Donderdag is 't feest v. 's Heren Hemelvaart. Voor 't rectoraat is dit ook de dag van de eerste Communie der kinderen en van de hernieuwing der doopbeloften voor die kinderen die dit jaar de lagere school ver laten. Vrijdag begint de noveen voor Pinksteren. Zondag: 7 u. gelegenheid tot com municeren; 7.30 lm t.e.v. O.L.Vr. v. Lourdes; 10 u. hgm als jgt. voor Elly Smedts; 2.30 lof; 2e collecte in de H. Missen is voor de Afrikaanse mis sies; 3 u. zegening vd. kinderen. Maandag: 7 u. hgm. als gest. jrd. voor Francisca Aerts; Dinsdag: 6e dinsdag t.e.v. de H. Antonius; 7 u. lm voor de bekering v. Rusland; 's avonds om 8 u. lof t.e.v. de H. Antonius. Woensdag: 7 u. lm v. fam. Jans- sen-Sanders; 's avonds van 8-9 u. gelegenheid om te biechten. Donderdag: hoogfeest v. 'sHéx-en Hemelvaart; 7 u. gelegenheid tot communicei'en; 7.15 afhalen vd. communicanten aan de school; 7.30 lm v. overl. fam. Custers-Linders; 10 u. hoogmis v. Johannnes Broek mans; 3 u. lof waax'onder hernieu wing der doopbeloften; onder alle diensten is vandaag één collecte: de maandcollecte. Vrijdag: 8 u. lm v. afgest. fam. Drabbels, Klaassen en v. Meyel; be gin der Pinksternovene. Zaterdag: 8 u. lm v. Frans Lin- ders, echtgen. en overl. fam. Accolieten voor de hgm v. Hemel vaartsdag: Piet v." Meyel en Jean Timmermans. Voor zondag: Harrie Reintjes en Wim Hermes. Kei'kpoetsen: Alda Smedts, Rikie Reintjes en Martha Erben. RECTORAAT HEIDE Zondag: 7.30 H. Mis v. overl. fam. Droesen; 10 u. H. Mis uit dankbaar heid. Akkolieten: W. Voesten en P. v. Osch. De kinderen die donderdag a.s. de Plechtige Hernieuwing der Doopbeloften doen worden vandaag na het lof in de kerk verwacht. Maandag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van "Lourdes. Maandag, dins dag en woensdag de kruisdagen; 7 u. processie, waarna 7.30 H. Mis. Dinsdag: 7 u. processie waarna H. Mis t.b.i. Woensdag: 7 u. px'ocessie waarna H. Mis; gelegenheid om te biechten van 8-9 u. Donderdag: feest van 's Heren He- melvaax't; 7.15 worden de Eei'ste en Plechtige Communicanten bij het veldkapelletje afgehaald; 7.30 H. Mis t.b.i.; 10 u. H. Mis v. Martinus Peetex's; 3 u. plechtige hernieuwing van de Doopbeloften. Vrijdag: 7.30 H. Mis t.e.v. H. Geest Zaterdag: 7.30 H. Mis v. Jo Swin- kels; 7 u. gelegenheid om te biech ten en 7.30 lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 5e zondag na Pasen; 6.15 lm v. overl. fam. Geurts-Verschu- ren; 7.30 lm t.e.v. St. Jozef; 10 uur hoogmis voor onze weldoeners; 6 u. lof en rozenhoedje. Maandag:, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen; na de H. Mis van 6.30 processie. Maandag: 6.30 gez. H. Mis voor de vruchten der aarde; 7.30 lm uit dankbaax'heid. Dinsdag: 6.30 gez. H. Mis tot zek. int.; 7.30 lm voor het welslagen van een examen; 10 u. pl. huwelijksmis voor 't bruidspaar van Dijk-van de Winkel. Woensdag: 6.30 gez. H. Mis voor de vruchten der aarde; 7.30 gez. jrd. v. Maria Gommans-vd. Ven; 's av. om 7.30 lof en rozenhoedje. Donderdag: feest van 's Heren He melvaart; 6.15 lm tot zek. int.; 7.30 lm voor overl. oudex's; 10 u. plech tige hoogmis, op te dragen door de weleex'w. Pater Linssen C.I.C.M.; 3 uur lof. Vrijdag: begin vd. pinksternoveen; 6.30 lm v. overl. fam. Geurts-Vei'- schuren; 7.30 lm t.e.v. de H. Geest. Zaterdag: 6.30 lm t.e.v. St. Jozef; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel; van 5 tot 5.30 en van uur tot na het lof biechtgelegen heid; 7.30 lof en rozenhoedje. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 7 u. H. Mis v. overl. fam. Muysers-Vullings; 10 u. hoogmis t.b.i. vd. fam. W. v. Bakel; 2.30 lof met rozenhoedje; vandaag collecte voor eigen kerk. Maandag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vx-ouw t.b.i. vd. fam. v. Tilburg- Muysers; le dag der kruisdagen, processie en litanie van Alle heiligen voor de vruchten der aarde. VOOR EEN MODERN TELEVISIETOESTEL EN VAKKUNDIGE PLAATSING 20AGT: Dinsdag: 7.30 H. Mis v. overl. fam. Peters-Claassens; 2e dag der kruis dagen, processie en litanie v. a.H. Woensdag: Vigilie van 's Heren Hemelvaart; 3e dag der kruisdagen; 7.30 H. Mis t.b.i. vd. fam. Ermens. Donderdag: 7 u. H. Mis t.b.i. vd. fam. v. Keysteren-Geurts; 9 u. hoog mis voor het welzijn der parochie; feestdag van 's Heren Hemelvaart, tevens eerste en plechtige Commu nie der kinderen; onder de hoogmis hernieuwing der doopbeloften, onder het lof toewijding aan Christus Ko ning en aan Maria, vei'der Te Deum. Vrijdag: 7.30 u. gestelde H. Mis v. overl.. vader; vandaag begint de Pinksternovene; na de H. Mis tot het pinksterfeest toe, zeven maal Wees gegroet en Kom Schepper H. Geest. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.b.i. v.d. Rector; 's avonds om 8 uur lof te.v. O.L.Vrouw; biechthoren 'van 3-4 u. en 'verder voor en na het lof. Is de Derde Orde van Sint Franciscus verouderd? Ja, je hooi't wel eens een derge lijke opmerking! „Die Derde Orde is hopeloos verouderd en spreekt onze mensen niet meer aan. Nu ja, 't is nog wel iets om oudere mensen zoet en braaf te houden, maar ze heeft haar langste tijd gehad en is voorbestemd om een langzame za lige dood te sterven". Dacht U dat werkelijk? Het woord „Derde Orde" schijnt nu eenmaal erfelijk belast te zijn. Eigenaardig hoe sommige mensen kunnen denken en praten over iets waar ze niets vanaf weten en dus ook niets van kunnen begrijpen. De kern van het Derde Orde- ideaal kan het best zo weergegeven worden: Het H. Evangelie van Onze Heer Jezus Christus op Sprekende wijze in de wereld uitbeelden zowel in het persoonlijke als het maatschappe lijke leven. Als dit verouderd is dan is ook de Kerk en het Evangelie verouderd en uit de tijd. Zondag 22 mei aïs. is er in Ven- ray een PROPAGANDAZONDAG voor de D.O. Er zal in de Recto- raatskex'k in alle missen gepreekt worden over het inwendig leven en de D.O- 's Middags om 3 uur is er in San Damiano een korte vergadering waarbij alle nieuwe leden verwacht worden, alsook alle nog niet gepro- feste leden. Verder nodigen wij allen uit, die zich op een of andere ma- pier willen vei'diepen in hun gods dienstig leven. Een ieder is vrij om met de inleider van gedachten te wisselen en eventuele bezwaren te gen de D.O. naar voren te brengen. Zondag 29 mei a.s. wordt de jaar lijkse distriksdag van de D.O. te Sittard gehouden in de basiliek van de Moeder Gods. Om 10 uur is er een gedialogeerde H. Mis met preek en om 11.30 een korte middagoefe ning met preek. Daarna een rondrit door Zuid-Limburg. Wij vertrekken om 8 uur vanaf de Rectoraatskerk en hopen 's avonds om 10 uur weer thuis te zijn. Voor en nog tot zondag 22 mei gelegenheid zich op te geven bij het bestuurslid van hun wijk. Donderdagavond 2 juni a.s. is er 's avonds om 8 uur voor de leden van de D.O. en alle belangstellen den een lezing over de waarde en het grote belang van een Katholieke bibliotheek en openbare leeszaal in een gemeente. Deze lezing wox'dt ge houden door de geestelijke advi seur van de leeszaal en biblotheek in Venray Pater Dr. Hugo Sanders O.F.M. Op de cursus voor gehuwden is er flink gedebatteerd over de wense lijkheid van een goede literatuur voorlichting in verband met de op voeding. Wij willen allen, die deze cursus die indertijd hebben meege maakt, nog eens uitdrukkelijk uit nodigen voor deze avond. In de eerste week van Juli (datum wordt nog bekend gemaakt) is er in de Rectoi"aatskerk avondmis en plechtige inkleding en professiefeest voor de leden der D.O. Bestuurswisseling Ook dt jaar moeten wij node af scheid nemen van enkele bestuurs leden omdat volgens de Constituties hun tijd verstreken is. Willen de le den nieuwe kandidaten schriftelijk opgeven aan de bestuursleden of aan de directeux'. Na de maandver gadering van juli is er in San Da miano een korte vex'gadering waar in de bestuurswisseling plaatsheeft. Verschillende leden schijnen de courant maar half of helemaal niet te lezen. Telkens hoor je de klacht dat sommigen niet op de hoogte wa ren van de datum der maandverga dering. terwijl het toch altijd ver meld wordt. Weest daarom zo vrien delijk en knip dit lijstje uit. PATER URBANUS „Ukuru Nakazi" is sinds een jaar of twee in Tanganyika de groet van alledag, zoals wij onz? vrienden en relaties begroeten met een ,Hoe gaat het er mee?" of een Hallo, die Frits!" Maar in het hedendaagse Tan ganyika hebben deze begroetings woorden een heel andere betekenis. „Vrijheid en arbeid" zeggen de donkerbruin gekleurde bewoners van deze Afrikaanse staat, die in september a.s. zelfbestuur zal krij gen maar nu onder Brits protekto- raat staat. Zoals alle Afrikaanse negers zijn, is ook de bevolking van Tanganyika enthousiast voor het streven naar onafhankelijkheid en zelfs zo warm voor dit ideaal, dat ze tientallen ma len per dag het woord „vrijheid" in de mond hebben, maar meteen wordt er als getuigenis van gezonde degelijkheid aan toegevoegd .ar beid". Ze willen werken. En ze wen sen dat zo doelmatig mogelijk te doen. Daarom is de heer Donation Filip (37) naar Nederland gekomen. Hij verblijft momenteel in Leunen, waar hij de gast is van de familie Reintjes, op haar boerderij. Donation Filip werd door de KNBJBTB uitgenodigd in het kader van de hulpactie van de Nederland se jonge boeren en jonge boerinnen voor Tanganyika, een staat die hoofdzakelijk zijn bestaan vindt in de landbouw, waarvan de produkten zijn: koffie, maïs, katoen en bonen. De donker getinte Filip is afde lingssecretaris van een coöperatie, die zoi'g draagt voor de afzet van de koffie. Dat is de enige coöperatie in Tanganyika. En de heer Filip is er zich van bewust, dat aan de organi satie hiex'van onvolkomenheden kle ven. Nu wil hij in ons land vooral al terdege kennismaken met het coöperatiewezen van de landbouw organisaties. Want niet alleen wordt er naar gestreefd in het zich steeds verder ontwikkelende Tanganyika om de koffie-coöperatie zo perfect moge lijk te hebben, maar daarenboven wordt in het opzetten van coöpera ties op allerhande terreinen de grootste kracht gezien om de land bouw zoveel mogelijk vruchten te laten afwerpen voor de boeren. En ook zouden ze graag op coöperatieve basis banken oprichten, waar de landbouwers geld kunnen lenen en hun geld beleggen. Maar hoe fiks je zoiets? Dat we ten deze Afrikanen van Tanganyika nog niet precies. Daarom is Dona tion Filip graag ingegaan.op 't ver zoek voor de trip naar Nederland. „Hoe moet je met een coöperatie beginnen; hoeveel geld moet ieder inleggen; hoe is de relatie tussen de leiding en de leden; hoe krijgen de leden hun geld?" zijn zo enkele vra gen van Filip. Hij heeft enkele maanden de tijd om zich zo breed mogelijk te oriën teren, waarna hij naar Oostenrijk 'n kijkje gaat nemen om in september weer naar zijn land terug te gaan. Donation Filip is één van die se rieuze werkers in 't nieuwe Afrika, die zonder rancuneuze gevoelens te genover de .blanken, zijn landgeno ten naar een nieuwe, een betere toe komst tracht te leiden. Hij doet zijn best in het coöperatiewezen. „In deze vorm van samenwerking zien de mensen in mijn land het grootste heil. Iedereen heeft er de mond van vol. Maar we weten niet precies hoe we het moeten doen. Toch willen we het zelf en alleen doen. Ik vind het fijn hier kosteloos te mogen komen kijken. Jullie Ne derlanders zijn erg hoffelijke men sen". Dat zei Donation Filip glim lachend en welgemeend. Hij voegde er aan toe: „Wij in Tanganyika zijn erg ge lukkig, dat de evolutie naar het zelf bestuur rustig en in vrede vex-loopt en niet zo bloedig als in andere Af rikaanse staten". Donation spreekt vloeiend Engels. Zijn landstaal heet Kismahili. Met de paar woorden, die we tijdens het interview van hem geleerd hebben, namen we afscheid van Donation: „Uhux'u Nakazi". RECTIFICATIE Vorige week meldden wij dat in Oos trum een' café-bezoeker met een bierglas bewerkt zou zijn. Hoewel de betroffene nog steeds het bed moet houden als gevolg van deze geschie denis, blijkt bij een en ander geen bierglas te pas gekomen te zijn. Hoe 't dan wel zit, horen we wel eens bij de politierechter.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1