Zondag 8 mei MoederdagBloemendag Nü gras-boter heerlijkProfiteert ervan Een rondgang door de gemeente Venray., Bevrijdings-herdenking.. japonnen blousen rokken GERITZ Meubelen Bloemenhuis VAN MAM Julianasingel 1 Diukuteiken Dansen te Holthees CoöP- Zuivelfabriek „Venray VAN DEN MUNCKH0F zondag 8 mei in zaal Beatrii De laatste slag om Venray Voor huurauto's en Volkswagenbusjes MATH. HENDRIK: GERITZ Meubelhandel I In haar jongste nota hebben Bur gemeester en Wethouders een ge deelte van de problemen aan de orde gesteld, waarmede onze ge meente tobt. Dit als een soort aan vulling op de begroting 1960, die wat de vervulling van vele wensen be treft weinig of liever helemaal geen troost geeft. Een rondgang door onze zeer uit gestrekte gemeente toont aan, dat er behoudens de problemen welke in deze nota aan de orde worden ge steld, nog vele andere bestaan. En men ervaart, dat b.v. op vele kerk dorpen de problemen hetzelfde lig gen. Laten we eens samen zo'n rondrit maken door onze grote gemeente. CASTENRAY blijkt dan best tevreden over de op komst zijnde waterleiding. Zeker voor de kom van dit dorp wordt het tijd dat de ouderwetse pompen gaan verdwijnen en dat men hier ook van de gemakken van waterleiding kan profiteren. Maar niet tevreden is men met het gebruik van het patronaatsgebouw als kleuterschool en gymnastieklo kaal. Als nood-oplossing is dat mis schien heel aardig, maar nu onder vindt men er toch grote hinder van. Willen anderen - en voor die an deren is het patronaat tenslotte ge bouwd iets doen, dan moet men eerst de kleuterschool verhuizen en dat is telkens een heel karwei. Dus een nieuwe kleuterschool, die na tuurlijk aan de eisen des tijds be antwoord, staat nr: 1 op het Cas- tenrayse verlanglijstje. Nr. 2 is van even groot belang, dat is namelijk een verandering van de sintelweg in Klein-Oirlo. Zeker men heeft gezegd, dat dat wel in orde komt met de ruilverkave ling, maar iedere dag, dat die weg eerder klaar komt helpt daar de mensen van een groot ongemak af, Trouwens men schijnt beloofd te hebben, dat men eerder aan die weg zou beginnen, maar het blijft de Castenraynaren te stil af naar hun zin. Een derde wens is een behoorlijk sportveld voor de jeugd, waarvan niet alleen de schooljeugd profiteren kan, maar ook de ouderen, die men nu practisch niet kan opvangen. En dan wringt de schoen zich nog over de bouw van woningen. Castenray tobt met het probleem van veel ouderen op de boerderijen. Deze zouden de zaak gemakkelijker overdoen aan de jongeren indien ze in eigen dorp -een woning konden krijgen in plaats van naar Venray- kom te moeten. Het schijnt gebleken te zijn, dat deze gang van zaken remmend werkt op een vlotte overdracht van boerderijen e.d. en daar is niemand mee gebaat. Wel zou Castenray ge baat zijn met de bouw van enkele particuliere woningen, waardoor men enige mogelijkheid krijgt ook ten aanzien van landarbeiders, die nu niet te krijgen zijn. OIRLO heeft ook wensen ten aanzien van een nieuw gemeenschapshuis. De barak is niet meer beschik baar en daarmede is een deel van het gemeenschapswerk lam gelegd. Er zijn gelukkig tekenen, die er op wijzen, dat dit probleem de volle aandacht heeft van bv. het provin ciaal Opbouworgaan, maar een en ander staat er nog niet, dus men is niet te optimistisch. Dan is er de kwestie sportterrein, waarvoor wel ruimte is, maar waar van het opknappen, verbeteren en uitbreiden dergelijke grote offers (van deze kleine gemeenschap en club gaat vragen, dat men bang is nooit meer onder de schuldenlast uit te komen. Reeds eerder hebben we hierover geschreven, we volstaan nu dus met te wijzen op dit feit zonder meer. De wegverbinding met Meerlo, die uitstekend is. op een enkele 100 me ters na, is al lang een onderwerp van critiek. Waarom dit kleine stuk je weg niet in orde gemaakt en deze dwaze toestand maar voort laten duren? Dit is een vraag die iedere Oirlo- naar stelt. En we moeten bekennen ook het antwoord niet te weten. Dan leven nog verlangens naar een uit breiding van de straatverlichting en de bouw van woningen. Een telkens terugkerende klacht op de kerkdor pen, waar het bij Castenray al ge noemde probleem inderdaad een grote rol bij schijnt te spelen, ter wijl daarnaast ook verschillende Oir- lonaren. die, ofschoon ze in de kom werken, toch liever blijven wonen in de plaats waar ze geboren en ge togen zijn. OOSTRUM is een dorp waarin de nieuwe tijd het meest merkbaar is. Een flinke middenstand, aardig wat industrie en wat heel voornaam is, een uit stekende samenwerking met de oudere, agrarische bevolking. Juist door deze vermenging en uitbreiding is het aantal problemen, die er spelen, in Oostrum nog be langrijker dan elders. Als men hier klaagt over een sportterrein, dan betekent dit, dat men werkelijk met de handen in het haar zit. Men heeft enkele jaren geleden 'n stuk bosgrond omgetoverd tot een voetbalveld, maar dat is zo intensief gebruikt door alle mogelijke vereni gingen, dat men ternauwernood gras terug vindt. Maar sluit men de poort, dan maakt men niet alleen de voetbalclub ongelukkig, maar ook de jonge boeren, de schooljeugd, de Jong Nederlanders en hoe al die verenigingen ook mogen heten. Dus ook alweer het sportveld probleem. En hier wel met een dik uitroepteken, want op zeer korte termijn moet hier een oplossing ko men. 'n Ander niet minder ernstig pro bleem is het gemeenschapshuis. Men heeft dit in onderlinge samenwer king gebouwd en hiervoor grote of fers gebracht. Maar de in het uit zicht gestelde subsidies blijven uit en om de eindjes aan elkaar te kun nen knopen, moet men werkelijk te hard werken. Bovendien zint het de mensen niets, dat men daar nu ook maar weer gauw een kleuterschool van gemaakt heeft, waardoor het gebouw bij bruiloften en zo meer niet dienst kan doen. Subsidiëring van dit gebouw en bouw van een nieuwe kleuterschool staan dus boven op het verlang lijstje. Met de woningbouw schiet het maar slecht op. Reeds jaren is een uitbreiding gepland achter de boe renbond en de eerste huizen worden dan nu gebouwd. De hele geschiede nis is nu niet bepaald aantrekkelijk, mede door de lage prijzen, die de boeren gekregen hebben voor de grond, die men kwijt raakte. Een en ander heeft te lang geduurd en duurt nog lang. Het enigste lichtpunt, wat schijnt is, dat men hoopt in deze nieuwe buurt een voorlopig voetbalveld te kunnen aanleggen zodat het an dere uitgebreid en opgeknapt kan worden. Over tegels in de trottoirs zullen we maar niet spreken, het is een oude bekende grief, waar niets aan te doen schijnt. Men is al heel blij met het plantsoen voor de school en men hoopt nog altijd, dat er ook een keer tegels voor de trottoirs zullen komen. De plannen voor een verhuizing van het station naaf de kom, daarin gelooft men niet. Men is wel vol belangstelling, of achter het station en Trans Cedron een industrie-terrein zal worden aan gelegd. Dit heeft dan niet alleen een pracht verbinding met het spoor, maar komt dan ook langs de nieuwe weg van Veltum naar Wanssum. Bü de boeren is er vooral belangstelling wat de gron den zullen opbrengen. Bij deze drie dorpen, zoals ook bij Ysselsteyn, Veulen, Heide en Leu nen speelt op de achtergrond de ruilverkaveling Lollebeek. Een moeilijk geval, want dit zal en men wordt zich daar langzamer hand toch wel met enige zorg van bewust waarschijnlijk de nodige veranderingen met zich brengen. Veranderingen t.a.v. wegen en ■waterlossingen, veranderingen ook. t.a.v. de boerderijen, hun grootte en hun samenstelling. Het zal zijn in vloed gaan uitoefenen op de kernen en men is nieuwsgierig wat de ge volgen zullen zijn. In het kader van onze volgende artikelen over de rondgang door onze gemeente zullen we met dit probleem nog nader kennis maken. Donderdag werd de bevrijding van Nederland ook in Venray offi cieel herdacht. In een plechtige hoogmis bracht de H.E. Heer Deken met assistentie van Pastoor Geerits en Kapelaan v. Leipzig dank aan God. Deze hoogmis werd bijgewoond door het College van Burgemeester en Wethouders, leden van de ge meenteraad en vele belangstellen den. Daarna was er een plechtige open bare raadszitting in de Raadzaal van het gemeentehuis. Deze werd bijgewoond door de H.E. Heer Deken, Pastoor Geerits, Pater Rector de heren Pastoors van Merselo, Leunen en Castenray, Pa ter Gardiaan, Pater Rector van het Lyceum, Pater Provinciaal der Car- melieten van de Smakt, Zusters van Jerusalem en St. Jozef, mevr. Jans sen, de heren doktoren Vercauteren en Sala, het lid der Provinciale Sta ten de heer Loonen en hoofden der bijzondere scholen, Kapitein Tim mermans, Luitenant Tempelman, de hoofden der Rijkspolitie en Mare- chaussee's, hoofden van gemeente dienst, gemeente-abtenaren en -per soneel en.vele belangstellenden. 10 MEI 1940 In zijn herdenkingsrede wees de Burgemeester op die stralende mei dag van 1940 toen zonder enige aan leiding en in strijd met alle normen ook Nederland in de oorlog werd be trokken. En hij schilderde de held haftige doch uitzichtloze strijd, de moord op Rotterdam de vlucht der Koninklijke familie en de afge dwongen capitulatie. De woorden van Churchill: „Ik kan u slechts bloed, zweet en tranen beloven" werden ten volle bewaar heid, ook in ons land. Bloed heeft er gevloeid bij de ver dediging van ons land, maar ook in de concentratiekampen. Zweet heeft gestroomd bij onmen selijke slaven-arbeid en het zweet van doodsangst gepareld bij onzeg baar velen. Tranen zijn geschreid bij zoveel leed en ellende. Hij memoreerde het ontstaan van het verzet, geboren niet alleen als strijd tegen de onderdrukking, maar ook als gevolg van een opnieuw be leefd en herboren gevoel van naas tenliefde en christenplicht. Zo is dan die tijd van verschrik kelijk onderdrukking en verzet ter gend langzaam voorbij gegaan tot op 5 mei 1945 eindelijk de vrije vlag weer over Nederland wapperde. INDIë Maar Indië, het land aan de evenaar, vroeg nieuwe offers. Nieu we, bij de ontelbaar velen, die ook daar gebracht moesten worden. En toen ook daar uiteindelijk de vrij heid kwam, bleek, dat ook hier dui zenden het zwaarste offer hadden moeten brengen, het offer van hun leven. We waren vrij, maar de prijs voor die vrijheid was zwaar en duur betaald. Hij vroeg de vergadering in een kort ogenblik van stilte al degenen te herdenken die voor de vrijheid die zware tol betaalden. DE RESULTATEN De vraag wordt nu gesteld, aldus de Burgemeester, of wij de verant woordelijkheid, die wij door deze of fers te dragen kregen, hebben aan gekund. De materiële opbouw mag ge slaagd heten. Een uitgeplunderd en gehavend land is groter en schoner verrezen. Zo ook onze eigen plaats. Hiervan heeft het herstel gelijke tred gehouden met het overige deel van Nederland. 127 totaal verwoestte boerderijen en 165 woningen z\jn opnieuw op gebouwd. 853 zwaar beschadigde gebouwen hersteld en vernieuwd. Van 983 is de wat lichtere schade hersteld en vernieuwd. Het grootste deel van ons 446 km lange wegennet, met de daarin aanwezige bruggen was vernield maar is verbeterd en uitgebreid. Onze soholen zijn herbouwd onze Psychiatrische inrichtingen verbe terd en uitgebreid. Jerusalem en de verwoestte kerken weer opge bouwd. 110 noodwoningen werden gebouwd en honderden nieuwe woningen verrezen in nieuwe woonwijken. Ontginningen werden ter hand ge nomen en de namen van Peelplan Zuid, Vredepeel en Meerselsepeel zeggen meer dan voldoende. De bedrijvigheid op onze industrie terreinen is een bewijs, dat uit bouw en omschakeling volop bezig zUn. In de achter ons liggende jaren is het gezicht van onze gemeente to taal veranderd, vernieuwd en ver beterd. Is dit het materiële gewin, hoe staat het echter op geestelijk ter rein, hoe met het begrip voor hogere waarden. Heeft materiële welvaart egoïsme en zelfzucht niet doen groeien en heeft ten dien aanzien de afgelopen oorlog, waarin twee ideeën-werelden tegenover elkaar stonden, de meningen niet her vormd, gedachten doen veranderen en opvattingen doen wijzigen? Ook hier zal vernieuwing en ver andering moeten komen, wil men niet terugvallen in een maatschap pij, welke beheerst wordt door koud en wreed eigen-belang. Daarom moet een dag als deze, aldus de burge meester, ons ook ten dien aanzien op onze plicht weer eens wijzen: een maatschappij op te bouwen, waarin de rechten van de mens leven in de harten en in de overtuiging van iedereen, inplaats van plechtig vast gelegd te worden in verdragen, waar aan men zich toch niet stoort. Bevrijdingsdag moet een dag van dankbaarheid zijn voor al het goede dat ons' de bevrijding bracht. Maar het moet tevens een bezinning zijn op wat nog voor ons ligt. Met de bede, dat God de wereld een blijvende vrede moge schenken, waardoor de vele en zware offers niet tevergeefs zijn gebracht, be sloot de Burgemeester zijn rede. 'n Enorme sortering vindt U in MODEHUIS Voor privé, zaak en vereniging leveren wij met de meeste zorg en tegen de scherpste prijzen Geen enkele opdracht is ons te klein of te groot. Graag geven wij ook voor U prijsopgave. DRUKKERIJ GROTESTRAAT Entree f 1.- Aanvang 5 ut Muziek „De Peelzwervers" Zaterdag 14 mei Zaterdag 14 mei In de hoofdrolPASTOOR GEERITS. Vele medewerkers o.a. een lOtal Venrayse chauffeurs en alle huismoeders. Het verhaal speelt in Venray, waar een arme bouwpastoor een nieuwe kerk moet bouwen en waartoe hij op zaterdag 14 mei van 2 tot 4 uur een grote lompen oud ijzer- en papier-actie houdt. Nu onder het motto „ZET ALLES AAN DE DEUR" De actie gaat uit van de Venrayse beroeps ophalers Leo Robben en Jo Vermeulen. Langstraat 33 Telefoon 04780—13! In Venray en omgeving bekend om le klas gebruikte meubelen, welke nog als nieuw af komstig van^ faillissementen en liquidaties. Tegen spotprijzen wederom voorradig complete huiskamers, dressoirs, buffetten, complete slaapkamers, courts, divans, schuiftafels, keukentafels en stoelen,, bank stellen, clubstellen, armstellen, trapnaaimach. haarden en kachels, divans, couche, waskast, lampen, 1- en 2pers. stalen en houten ledi kanten, bedstukken, cocos, tapijten, tafelkleden gasfornuis, boekenkasten, clubjes, losse banken, opbergkasten, kantoorkast, kleerkasten, bureaux opklapbedden, strijkplank, enz. Langstraat 12 VENRAY Telefoon 1015 N.B. Alle meubelen worden gratis thuisbezorgd I

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2