ER STAAT NOG VEEL TE DOEN IN 1960! Bij het bezoek van een staats-secretaris Geestelijk artikel NOTA VAN B. EN W. Kinder-bescherming Uit Peel en Maas Mei raad en daad meer op elkander gepakt en wor den geforceerd gevoed. De gevaren daarvan kan men met behulp van gezonde stallen, een goed samengesteld rantsoen en met gebruikmaking van antibiotica, zo als b.v. terramycine en tenslotte met de nieuw gevonden enzymen in grote mate ondervangen. GODS AANWEZIGHEID NAAR DE VAALT GEBRACHT Wie door de steden van Europa trekt, door de grote en kleine steden van Duitsland, Frankrijk, Italië en Zweden, wordt gegrepen door de re clame. Overal dringt zich de handel aan ons op met zijn moderne vindingen. Ovei'al worden ons die vindingen aangeprezen als „je van het", dat we niet kunnen en niet mogen missen. Het zijn wasmachines en reizen, 't zijn films en scheerapparaten, kort om het is de weldaad van de mo derne techniek. De kranten verhalen; ons Van moordzaken en van muziekuitvoe ringen, van politieke conferenties en dividenden, van ongelukken en vorstelijke huwelijken. Maar een ding ontbreekt, een ding is geweerd: GOD. Onze moderne beschaving is helaas, dat het moet worden vastge steld een beschaving van het laicisme, een cultuur, die schittert van Gods afwezigheid. Honderden jaren lang zijn mis sionarissen naar het Oosten getrok ken, omdat daar de heidense cultu ren niet gehoord hadden van God en Zijn verlossing. Zij hebben de ge heimen der christelijke leer naar het Oosten gebracht, naar China, naar Afrika, naar India en Japan. Maar na die paar honderd jaar zien zij nu, dat diezelfde waarden die zij het Oosten wilden meedelen, in het Westen verdwenen zijn. Wij hebben een totale opruiming gehouden on der ons geestelijk bezit. Wij hebben geen uitverkoop gehouden, wij heb ben ze eenvoudig aan de asmannen meegegeven, en op de vaalt gegooid. Nu staan wij op het punt, waar over Christus ons in het Evangelie van de derde zondag na Pasen on derricht: Voor korte tijd zien wij Hem niet meer. Wij zouden schreien en jammeren, maar de wereld zou zich verblijden. Toen Christus deze voorspelling aan Zijn apostelen deed, begrepen zei er niets van. En Christus tracht te het ze duidelijk te maken. Maar geloof niet dat zij het ooit zo helder hebben gezien als wij nu. Omdat wij het aan de lijve onder vinden. Onze beschaving is er een zonder Christus, al blijven er nog flarden van Zijn leer en praktijk hangen uit betere tijden. Sinds de Hervorming en meer nog sinds de Franse revolutie is 't uit met Chris tus' aanwezigheid in onze maat schappij. Wij zouden schreien en jammeren, zeide Christus: Als we dat nog maar deden. Maar het is helaas ook niet eens zo met ons gesteld, dat wij dit inzien. Er is een paar jaar geleden een uitstekend boek verschenen, dat tot titel draagt: „Ik zocht Gods afwe zigheid". Het hield zich bezig met een onderzoek naar de geestesge steldheid onder de arbeiders in een paar Europese landen, zoals Frank rijk, Duitsland, Spanje en Italië. Het vormde een voorbeeld van de bezorgde studies en onderzoekingen, die men tegenwoordig maakt over de ontkerstening van de Europese maatschappij, waar Christus en Zijn Kerk volkomen onbekenden gewor den zijn. Daar ligt een taak voor ons. Wij die nolens volens uitverkoren zijn, hebben God in onze maatschappij te brengen waar dat kan. Is het niet in de openbare sfeer, dan toch zeker in die van de enkeling. REGENTEKORT THANS 100 MILIMETER Volgens ramingen van deskundi gen hebben land- en tuinbouw in Nederland op het ogenblik een „te kort" van ruim 100 milimeter regen. Over april is slechts de helft van de normale hoeveelheid neerslag ge vallen, 25 millimeter te weinig. Het totale watertekort is mede berekend op grond van de lage grondwater stand die een meter beneden nor maal is. De watervoorraden in de diepe ondergrond zijn klein. Land- en tuinbouwdeskundigen verwachten, dat zich vooral op de hogere zandgronden, bij stijging van temperaturen in de komende dagen weer droogteverschijnselen zullen voordoen. De firma's die berege- ningsinstallaties leveren kunnen het werk niet af. De levertijden voor nortonpompen zijn tot- drie maan de opgelopen. Op de landbouwwerktuigendag van de NCB in Liempde op 12 mei belooft de „Pluviade" een der grote trekpleisters te worden. De rijks voorlichtingsdienst zal daar, in sa menwerking met het instituut van land- en tuinbouwtechniek, verschil lende installaties voor droogte en nachtvorstbestrijding demonstreren. Uit de statiestieken over tientallen jaren is gebleken, dat meer dan de helft van het aantal jaren een wa tertekort heeft, waarin het dus voor vele bedrijfstypen in land- en tuin bouw loont een regeninstallatie aan te schaffen. Had een kwart van de 35.000 Ne derlandse tuinbouwbedrijven vorig jaar 'n sproeitoestel, in de loop van dit jaar zal dit percentage beslist tot 40 a 50 percent oplopen. In de land bouw wordt nog minder beregend. In haar jongste nota naar de Raad gaan B. en W. dieper in op de begroting voor 1960. Het College waarschuwt nadrukkelijk, dat de toestand van onze gemeentekas nog steeds zeer zorgelijk is. Zo moet er dit jaar nog 168.698 uil de reservepot gehaald wor den, ondanks dat men het rijk al 230.000 meer denkt te ontvan gen uit het gemeentefonds dan vorig jaar, om de begroting slui tend te krijgen. En dit is nog altijd een behoorlijke aderlating van deze reservepot, die voor zovele andere doeleinden feitelijk be stemd is. In een kort overzicht over de ver schillende hoofdstukken geeft het College dan aan, waar grote ver schilpunten zitten, t.o.v. vorig jaar. .'/e hebben dat reeds eerder ge- :an in onze beschouwing en vol staan dus met een. "korte memore ring. GESTEGEN POSTEN De briefporto's stijgen van 5.000 tot 11.000. Men schijnt nogal wat van plan te zijn. De nieuwe uitgave-post van 21.000 als afkoopsom aan het wa terschap Noord-Limburg heeft bij net College de vraag doen rijzen of deze uitgaven niet teruggehaald moet worden via een baatbelasting. Maar de vraag zal door de Raad be antwoord dienen te worden. Dat de brandweer 8.500 meer vraagt dan vorig jaar vindt zijn oor zaak in vervanging van oud mate riaal. Dit is ook de reden, dat de Be scherming Bevolking 3.000 meer kost. Openbare Werken is een hoofd stuk, waarvan de uitgaven-posten steeds maar hoger worden. Onder houd van wegen vraagt 27.000 meer, het onderhoud der plantsoe nen 15.000. Verder tekent het Col lege aan, dat rekening zal moeten worden gehouden met een stijging van 52.000 van de kosten van de stationsbus, i.v.m. de een-uur-dienst, die in mei a.s. be gint. We hadden eerlijk gezegd, ge dacht dat dit hoger zou zijn gewor- den. De verhoging voor onderwijs zijn als volgt samen te vatten: Meerkosten L.O. 22.000 Meerkosten U.L.O. 3.100 Meerkosten B.L.O. 8.500 Meei'kosten Nijverheidsonderwijs 7.000 Gymnastiekzaalkosten 12.000 Dat de krankzinnigen-verpleging een telken jare zwaarder last wordt, is reeds opgemerkt. Ook thans weer een stijging van 30.000. Daartegenover staan dan de ho gere inkomsten, die verkregen wor den door een hogere uitkering van de verschillende opcenten op de rijksbelastingen van 15.000 en een hogere uitkering uit het gemeente fonds van 230.000. Daarnaast is dan nog een rente- post ingevoegd kunnen worden van nog steeds niet verkochte effecten, die in het vorige jaar niet in de be groting waren verantwoord. ZUINIGHEID EN BELASTING Maar de algemene toestand is toch zo, dat uiterSt zuinig beheer nog dringend noodzakelijk is. Logisch is in dit verband, dat het College ook gezocht heeft naar grotere inkoms ten. En zo heel voorzichtig schrijft dan het College over een invoering van een baatbelasting, wanneer de ge meente eens iets doet waardoor eigendojnmen van derden gebaat worden. Ze denkt verder over een doorbe rekening van alle door haar ge maakte kosten in de door haar te verkopen bouwterreinen (al zullen dan de grondkosten wel opmerke lijke stijgingen vertonen. Red.) Daarnaast wijst het College op voorhand elke aanval af op de hand- en spandiensten, al heeft het'geen bezwaar tegen een even tuele naamsverandering, als men daar op bljjkt te staan. Er is maar een oplossing om er van af te ko men en dat is verhoging van een andere plaatselijke belasting of in voering van een nieuwe. En voor beide voelt het College bar wei nig. Het College laat duidelijk uit komen, dat het de hand- en span diensten o.a. gebruikt als een van de argumenten t.a.v. het RLjh, om aan te tonen, dat de plaatselijke belastingen reeds geheven worden tot de top. En het is kennelijk be vreesd, dat door afschaffing van deze belastingen niet alleen f 22.000 verloren gaan, maar ook een van haar mooiste argumenten om grotere hulp van het Rijk te verkrijgen. TOEKOMSTPLANNEN In deze nota geven B. en W. dan aan wat zij in de naaste toekomst op het programma heeft staan. AANLEG SPORTTERREINEN. Men verwacht binnenkort de sub sidie-beslissing inzake het sportter rein, en kan dus de daartoe gevorm de stichting beginnen. Voor de ge meente is het dan de taak het sport parkplan verder uit te werken. RECREATIE-OORD. Hierover wordt onderhandeld om dit in DACW-verband uitgevoerd te krijgen de enige mogelijkheid trouwens om het klaar te krijgen. Maar zelfs als hiertoe subsidie ge geven wordt door deze Dienst is het nog niet zeker of direct met de uit voering begonnen kan worden. ZWEMBAD. Het schetsplan is nog steeds bij de „beruchte" kommissie", maar schijnt binnenkort met goed gevolg naar Venray terug te komen. Dan is het zaak om een definitief plan opge steld te krijgen, een stichting te for meren, die een en ander uit zal voe ren, enz. enz. Een en ander houdt dus wel in, dat er voorlopig nog niet gezwommen wordt, al komt lang zaam maar zeker het einde toch in zicht. CULTUREEL CENTRUM. Hiervoor zal de gemeente geld be schikbaar moeten stellen en grond. Hoe dit „versierd" moet worden, is het College schijnbaar zelf niet dui delijk, het gaat er in- ieder geval niet verder op in. UITBREIDING INDUSTRIETERREIN Binnenkort zullen mede in ver band met toekomstige kostencijfers plannen voor een verdere ont wikkeling van het industrieterrein aan de raad worden voorgelegd. AANLEG EN VERBETERING VAN WEGEN Het College verwacht dit jaar een verdere aanleg van de Midden-Peel- weg. Maar het spreekt zich niet uit of deze uitbreiding nu door of om Yselsteyn heen zal lopen. Verder verwacht men de aanslui ting van de Beekweg op deze mid- den-Peelweg ook dit jaar te kunnen verwezenlijken. Maar niet zo opti mistisch is men over het tweede ge deelte van de weg vanaf de Zuivel fabriek naar Oostrum. Dit zal wel 1961 gaan worden. Over rijwiel paden langs de Deurneseweg weet men verder niet veel te vertellen. Hier is het afwachten geblazen VERBETERING ZANDWEGEN Zo optimistisch als men het vorig jaar was t.a.v. deze kwestie, zo pes simistisch is men thans. Toch is men doende om nog wat van de grootste plannen te redden en ten minste dit jaar t.a. hiervan iets ver wezenlijkt te krijgen. RIOLERING KERKDORPEN Ook dit is een oud wenspunt. In ieder geval hoopt men in de kom van Leunen tot een soort riolering te komen, als men daar de provin ciale weg van Horst-Venray gaat verbeteren. En in aansluiting daar op hoopt men dan ook een pompsta tion en persleiding te kunnen maken voor aansluiting op de grote riole ring. In Oostrum staat een voorzie ning voor de afvoer van afvalwater op het programma, zeker als de wo ningbouw daar vferder doorzet. UITBREIDINGSPLANNEN Heel nuchter en heel diplomatiek vermeld de nota t.a.v. dit punt: In de loop van 1960 zullen uitgaven op de kapitaaldienst worden voorge steld voor de realisering van diverse uitbreidingsplannen, verband hou dende met de voortgang van de wo ningbouw in dit jaar en de naaste toekomst VELE WENSEN Zo heeft dus B. en W. haar wens- brief weer op tafel liggen. Schone en mooie plannen, maar de vraag zal zijn, wat komt er van terecht. We vrezen met grote vrees, dat ver schillende van deze punten, die reeds het vorig jaar op de nota ston den, ook nog in de toekomst terug te zien. Maar men wordt er ook van hogerhand nog weer eens even op geattendeerd en dat helpt wellicht, want zelfs een druppel kan een steen uithollen, mits hij maar lang genoeg op dezelfde plaats valt. We blijven intussen nieuwsgierig wat de raad over dit alles zal zeg gen In ons vaderland zijn ruim 55.000 kinderen, waarvan de opvoeding is toevertrouwd aan de verenigingen voor Kinderbescherming. Sedert enige tijd bestaat in Ne derland de SAKOR d.i. samenwer kende Kinderbescherming Organi saties. In deze organisatie werken de ver enigingen voor Kinderbescherming van vele gezindten, welke in Neder land werkzaam zijn ten behoeve van die 55.000 kinderen, samen. In de week van 9 t/m 14 mei wordt in het gehele land, dus ook in onze gemeente de Nationale kollekte Kinderbescherming gehouden. In naam van deze 55.000 kinderen doet de SAKOR een beroep op U om hulp. Deze kinderen rekenen op Uw hulp. Zij moesten reeds zoveel meema ken; veel narigheid en weinig vreugde. U kunt op deze oproep een posi tief antwoord geven, door de kol- lektanten niet te vergeefs bij U te laten aanbellen. U kunt dit óók doen, door een bij drage op giro 564210 t.n.v, SAKOR te Utrecht met vermelding van Na tionale Kollekte Kinderbescherming. We hebben vorige week in Ven ray drs. Schmelzer op bezoek gehad. De staatssecretaris van het Minis terie van Algemene Zaken, die dan speciaal belast is met de Publiek Rechterlijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming. Twee begrippen, die zo ogen schijnlijk nog al zwaar en diepzin nig aan doen, dat dan misschien voor velen tevens de reden is er zich verder maar niet in te verdie pen. Hoe belangrijk echter deze dingen zijn in de huidige politiek, legde deze jonge politicus klaar en helder uit in een grote bijeenkomst in zaal Wilhelmina, waarbij naast het kader van de KVP in Noord-Limburg ook vele anderen blijk van belangstel ling gaven. Drs. Schmelzer wees in deze spreekbeurt op het kenmerk van het chi-istelijk-sociaal beleid van deze regering: de bevordering van de verantwoordelijkheid van de per soon en het maatschappelijk leven. Het grondprincipe is dus de mensen een eigen verantwoordelijkheid te geven. Dat is tot uiting gekomen in de landbouwpolitiek, in de loonpolitiek, waar dan ook nog de gemeenschap door middel van een betere sala riëring van de minst bedeelden, de verhoging van kinderbijslag en in- validiteitsrente van haar solidari teitsgevoel blijk gaf en tenslotte door maatregelen, die zijn beraamd om bezitsvorming mogelijk te ma ken. Spaarregelingen, bouwpremies e.d. NA EEN MOEILIJK BEGIN toen alleen practisch Prof. Romme de bezitsvorming verdedigde, is het nu een begrip geworden, dat is aan geslagen. Zelfs het N.V.V. is een spaarbank voor haar leden op aan het richten. Ondanks alle aanvallen en waar schuwingen gaat langzaam maar ze ker dit begrip terrein winnen en zien we inderdaad de mogelijkheden verwezenlijkt worden, waardoor ook de kleine man uiteindelijk de kans krijgt eigen bezit te vormen. Was op zich deze inleiding over de bezitsvorming het aanhoren best waard, voor de man, die geregeld zijn kranten bijhoudt en de politiek wat volgt, bracht ze echter weinig nieuws. Het belangrijke van dit hoge bezoek menen we op ander ter reinen te onderkennen. Drs. Schmelzer zei immers zelf, dat hij zich verbonden voelde met Limburg, dat hem in de Staten-Ge- neraal gekozen had. Om die band aan te halen had hij graag aan de uitnodiging der Venrayse KVP ge hoor gegeven om een bezoek aan Venray te brengen. Nu was hij indertijd reeds in Venray geweest bij het werkbe zoek van de KVP-leden in 1959, maar hoe het nu feitelijk met die gemeente er voor stond, wist hij niet. Daarom was hij eens bij de Ministers van Economische Zaken en Landbouw binnengestapt en had daar zijn licht eens opgesto ken. ONVERDEELD GUNSTIG Het bescheid van deze excellenties was onverdeeld gunstig. Econo mische Zaken maakte gewag van een behoorlijke industrialisatie, met flinke nieuwe bedrijven en practisch zonder werkloosheid. Landbouw had alle respect voor het in deze streken gevoerde ge mengde bedrijf, dat het op het ogenblik misschien door varkens en eierprijzen wel moeilijk heeft, maar waar men toch hard werkt om de structuur te verbeteren en langzaam maar zeker b.v. tuin bouw inschakelt en door middel van verkavelingen probeert te komen tot een zo economisch mo gelijk beleid. v Een rapport dus, dat in alle be scheidenheid er zijn mag. Maar bij zijn bezoek was hem gebleken, dat er nog vele wensen leefden. Wen sen, die zowel op het gebied van de landbouw betrekking hadden, als op het gebied van de industrialisatie. Hij gaf zelf in de vergadering reeds enkele punten aan, waarover in de paar uren, dat hij hier enkele industrieën en Huize Servatius be zocht, al breedvoerig gesproken scheen te zijn. Zo ligt in het landbouwvlak een verbetering van de zandwegen en nutsvoorzieningen op de kerdor- pen als b.v. waterleiding in de Vredepeel, riolering e.d. In het industriële vlak liggen wensen voor woningbouw, tot standkoming van de Beekweg, uit breiding industrie-terreinen, op richting cultureel centrum, zwem bad e.d. Allemaal problemen die betrek king hebben op de toekomstige ont wikkeling van Uw gemeente, aldus drs. Schmelzer, die voor U van groot belang zijn en waarvan U misschien soms de indruk hebt, dat dat verre Den Haag, deze niet ziet. Nu is het zeker goed, dat uit die ivoren toren van Den Haag de be- stuurderen eens kennis gaan nemen van de verlangens en wensen, maar van de andere kant moet men ook begrip hebben voor de positie van de regering. De vervulling van de wensen, die Venray heeft en met Venray zovele andere gemeenten, kost enorme be dragen. Kapitalen gelds, die voor een groot deel via de belastingen ter be schikking komen. Klaagt men ener zijds, dat de belastingen te hoog zijn dat deze verlaagd moeten worden of verouderd zijn, dan moet men zich van de andere kant realiseren, dat men dan zijn wensen moet be snoeien. Dat men dan over langere tijd uit moet smeren, wat men nu in korte tijd tot stand meent te moe ten brengen. Men moet als regering een even wicht zien te scheppen tussen mid delen en besteding en men moet een gulden midden-weg zien te vinden tussen de wensen die men heeft t.a.v. uit te voeren werken en een eventuele belastingverlaging. Dit is geen eenvoudige zaak, want men heeft b.v. in 1957 al kunnen merken welk een ramp een overbe- steding kan gaan worden. Drs. Schmelzer vroeg zijn toehoor ders ook deze zijde van de medal je eens te willen bekijken. En zich reëel de vraag te stellen: wat willen we nu, alles maar uitvoeren of be lastingverlaging Het antwoord zal niet eenvoudig zijn en ook de regering is reeds ge ruime tijd doende hierover te dis cussiëren. Of de resultaten van deze discussie iedereen zullen bevallen wanneer ze in september a.s. te voorschijn komen is een open vraag. Van zijn kant beloofde de staats secretaris alles te doen wat in zijn vermogen lag om de oplossing van enkele problemen intussen echter bij zijn collega's aan de orde te stellen. van 14 mei 1910 Tweede Pinksterdag vertrekt onze Fanfare St. Cecilia naar het Int. Concours voor muziekgezel schappen te Rotterdam. Over de krankzinnigen en het Rijk lezen we in een ingezonden stuk het volgende: De lezers kennen al het treurige nieuws uit Venray, waar 3 boeven zg. „justitiepatiënten" uit Medem- blik in 't krankzinnigengesticht „St. Servatius" een broeder-verpleger en een oppasser half dood hebben ge slagen. Nu vraagt men zich af: zijn dat krankzinnigen? zijn dat nu gekken? Natuurlijk, want zij zijn door de Justitie ontoerekenbaar geoordeeld en werden dus hierheen gezonden. Maar zonderling is het, dat tegen woordig de meeste grote schurken voor ontoerekenbaar worden gehou den. Zij blijken echter niet krank zinnig genoeg om dagen van te vo ren plannen te maken om te ont snappen en deze vervolgens listig uit te voeren met woest geweld. Wie is voor 't gebeurde nu eigen lijk ontoerekenbaar? De rechter, die zo'n boef ontoerekenbaar verklaart, de adviserende dokters of de boe ven zelf? Juist door zo gevaarlijke sujetten in het krankzinnigengesticht te stop pen, is men schuld, dat weer nieuwe misdaden bedreven worden. En het ergste van alles is nog, dat de „verplegers" dier boeven daar machteloos tegenover staan. Zo hebben de- Broeders van Ven ray in hun verschillende huizen 450 jeugdige veroordeelden. En daar tegen mogen zij geen wapen gebrui ken, niet slaan enz. Er mag om het gesticht zelfs geen muur zijn, omdat de krankzinnigen toch niet zullen merken, dat zij opgesloten zitten! Wat kunnen de verplegers dus doen? Alleen lijdelijk toezien, hoe er nieuwe misdaden gepleegd worden engevaar lopen zelf vermoord te worden. Ze moeten die geraffineerde boe ven alleen „fijn" oppassen. Daar mogen de fatsoenlijke burgers belas ting voor betalen en de arme Broe ders hun leven voor opofferen. Moet dat zo blijven? Door het uitsnijden van een ruit wist men zich toegang te ver schaffen in de woning van de mo lenaar te Oirlo. Er werd echter niets vermist. van 18 mei 1935 Voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad waren 5 lijs ten ingeleverd, met totaal 32 candi daten. De zuivelfabriek „Venray" be haalde op de wereldtentoonstelling te Brussel de eerste prijs zijnde een gouden medalje. Voor de nieuwe di recteur Mulders en 't personeel een waar succes. Te Wanssum behoeft geen raadsverkiezing plaats te hebben, daar er maar één candidatenlijst is ingediend. Prima gezonde voederaardap pelen werden te koop aangeboden voor f 6.50 per 1000 kg franco thuis. bruin- of volkorenbrood). Het ia beter dan alleen maar wit brood eten. E. Eieren eten we bij voorkeur 'n paar keer per week. F. Fruit heeft rauw meer waarde dan gekookt; bovendien is het zo beter voor de oefening van het ge bit. G. Groenten heeft iedereen zowel 's winters als zomers dagelijks no dig (een flinke hoeveelheid). H. Havermout, boekweit en volko- renprodukten van tarwe behoren tot de beste bindmiddelen voor pap en andere nagerechten. I. Bij inmaak door diepvriezen zul len produkten van eigen erf het minst aan smaak en voedingswaarde inboeten. J. Jachten aan tafel is niet bevor derlijk voor een goede stemming en spijsvertering; kan er de oorzaak van zijn dat kinderen slecht eten. K. Kaas is niet alleen een goede broodbelegging voor eens een keer tje, zij behoort dagelijks op tafel te komen. L. Lever bevat een hoge voedings waarde (veel eiwitten, mineralen en vitamines) en moet dus dagelijks op tafel komen. M. Melk is een zeer waardevol pro- dukt, dat weet u reeds, maar ge bruiken al uw gezinsleden er vol doende van? (tenminste Vz liter per dag). N. Niertjes worden vaak verwaar loosd, maar evenals lever zijn zij rijk aan voedingsstoffen. Gebakken of verwerkt tot een pittige ragout smaken zij heerlijk. O. Opgewarmd eten bevat minder vitamine C dan vers gekookte groente. Kook daarom voor laatko mers zoveel mogelijk apart. P. Paardevlees doet in voedings waarde niet onder voor rundvlees en andere soorten vlees en is als regel veel goedkoper. Q. Qui-vive, dus op uw hoede zijn voor wat betreft uw maaltijden, ver zorg ;ze goed en geef voedzaam eten. R. Een rijst-, marcaroni- of spaghet- "tischotel is af en toe lekker als af wisseling van aardappelen, groen ten en vlees, maar natuurlijk mag groente er niet bij ontbreken. S. Sinaasappelen zijn goede vita mine-bronnen (C) aan het sap moet 'evenveel waarde gehecht worden als aan de gehele vrucht. T. Tandbederf wordt in de hand gewerkt door veel snoepen. Denk daaraan eens als uw kinderen om zuurtjes en lollies vragen. Geef lie ver fruit of een boterham. U. De uitgaven voor levensmidde len bedragen gemiddeld 34% van de totale uitgaven! V. Het visgebruik kan in ons land best wat stijgen, kies vooral ook eens vis als broodbeleg. Kunt u geen verse vis krijgen, denk dan\eens aan diepvries-vis. W. Een warme maaltijd is iedere dag nodig, ook kamerbewoners moe ten hieraan denken. Y Een Ijsje op zijn tijd kan geen kwaad. U dient echter te bedenken dat al te veel afkoeling de gaafheid van uw gebit niet ten goede komt. Z. Tenslotte is de zuurkool, de eni ge vatgroente, die een niet onbe langrijke voedingswaarde heeft. Ook van rauwe zuurkool kunnen diverse smakelijke gerechten worden bereid. A. Appelmoes is erg lekker bij een warmen maaltijd, maar wat Voe dingswaarde betreft kan het de plaats van groente niet innemen. B. Bonen en erwten kunnen een vleesgerecht vervangen, wanneer u in dezelfde maaltijd voor eenmelk- gerecht zorgt. C. Is het vitame, dat we in het vroege voorjaar voornamelijk uit ci trusvruchten en/of rozebotteljam of -siroop kunnen opnemen. D. Donkere broodsoorten moeten dagelijks gebruikt worden (krop- AANGIFTE VAN STIEREN De burgemeester van Venray her innert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van" een stier van 6 maanden of ouder tussen 15 en 25 mei aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven for mulier, hetwelk ter gemeentesecre tarie afd. I, kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd, kleur en bijzondere ken tekenen van de stier, benevens mededeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaten Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs; dat bewijs moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een AFGE KEURDE stier moet steeds ONMID DELLIJK AANGIFTE worden ge daan bij de burgemeester. Niet na-leving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met eén geldboete van ten hoogste f 25 (vijf en twintig gulden). Venray, 28 april 1960 De burgemeester voornoemd, A.H.M. JANSSEN. DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van Leonardus Gerardus Rutten, wonende te Venray, Wilhel- minastraat 37, om een tapvergun- ning voor het café en de zaal van 't pand Wilhelminastraat 37. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van de gevraag de vergunning schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders in brengen. Venray, 4 mei 1960. Burgemeester en wethouders vnd., A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2