VENRAY <S. Antóniu$-ïl i heeft de heel wat vreemdeling te bieden Ióud m Ook Spierpijn SPORT onene A.s. dinsdag Eerste der 9 dinsdagen in de Paterskerk Groot kippenbedrijf in Venray Zaterdag 9 april 1960 No. 15 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NAT.VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRUSRPER^KWARTAAL /l4Ó (bulten Venray 1.60) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 We weten dat liet ten enen male onmogelijk is, maar: het zóu in teressant z(jn bij«de duizenden die elk jaar onze gemeente „pas seren", een enquête in te stellen naar hun kennis omtrent Venray. Negentig van de honderd passanten, die aan een dergelijke en quête zouden willen medewerken, zouden stellig niet heel veel meer op hun formulier weten in te vullen dan dat Venray een plaats is als vele andere, behalwe dat er hier krankzinnigen gestich ten zijn. Een dergelijke oppervlakkige kennis van onze gemeente zou niemand behoeven te verwonderen of te ergeren. Venray is voor duizenden nu eenmaal nauwelijks méér dan een, weliswaar uitgestrekte gemeente, ergens in de Peel, ergens in Noord-Limburg. Toch heeft Venray de toerist heel I de tientallen aanvragen om inlich- wat te bieden. Meer nog dan we zelf tingen, die wekelijks bij V.V.V. bin- wisten. Dit ondervonden we zelf, nenkomen. uaSo aapuo uaAaoadqnjp op aa uao; kregen van de nieuwe folder, die door Venray Vooruit ten behoeve van het Vreemdelingenverkeer in onze gemeente wordt uitgegeven. Een folder ontworpen door de in Venray levende en werkende kunste naar Ysbrand Pijper, die kennelijk eigen ervaring over en van zijn woonplaats in deze wel zeer aan trekkelijke folder heeft verwerkt.. LIJDENSWEG Het is met deze folder een lijdens weg geweest, zoals trouwens de hele geschiedenis van Venray Vooruit 'n lijdensweg was en laten we eer lijk zijn dikwijls nog is. Op een gegeven ogenblik is vorig jaar de kogel weer eens door de kerk gejaagd en is de afdeling van Venray Vooruit die tot doel heeft het vreemdelingenverkeer te propa geren, opnieuw opgericht. Bij die heroprichting is toendertijd al direct gesteld, dat deze herleving en hernieuwing alleen maar zin heeft, indien er voldoende centen op tafel kwamen om reclame inder daad mogelijk te maken. Reclame in die zin, dat er geld beschikbaar was voor een goede folder en voor de vele andere acties, die men van plan was te voeren. Welnu en dat was beslist een wonder die centen kwamen op tafel. En men heeft de heer Pijper dan verzocht een ontwerp te maken voor de nieuwe folder, die de toeris tische waarde van Venray zou moe ten propageren. Nu is dat gauwer gezegd dan gedaan. Men kan nu eenmaal in „onze va derstad" niet wijzen op een lange reeks bezienswaardigheden, die het bij de massa-toerist doen. Het zou van de andere kant bepaald ver keerd zijn bepaalde bezienswaardig heden op te schroeven tot "attracties van de eerste rang. Want met dat laatste zou men de toerist en ook Venray geen dienst bewijzen. De opgave was en is en dat is dan ook de taak waarvoor Venray Vooruit zich gesteld ziet op de juiste wijze naar voren te brengen, wat Venray aan goeds en bijzonders te bieden heeft. Daarnaast speelde nog iets anders. Al richt men in een bepaalde plaats ook een vereniging voor vreemde lingenverkeer op, daar is men er niet mee in ons zeer gereglementeer de vaderland. O, neen. Wil die ver eniging wat kunnen doen, dan hoort ze aangesloten te zijn bij de Lim burgse Federatie die op haar beurt weer zorgt voor contacten bij de landelijke organisaties. Dit heeft weer tot gevolg, dat sta tuten en huishoudelijke reglementen aan alle mogelijke voorwaarden moeten voldoen, dat er notarissen aan te pas komen en zo meer. Alle maal dingen die naast geld vooral tijd kosten, want de ambtelijke mo lens draaien langzaam. ANDERE ACTIES Dat ook de ontwerper de heer Pij per tijd vroeg, liet zich verstaan, te meer waar hij reeds overbezet was met andere opdrachten. Toch „besloot V.V. om dan liever wat te wachten en intussen met en kele acties vast de aandacht op Ven ray te vestigen. Dat is dan gebeurd in de vorm van een nieuw normen-blad, dat heel nuchter en doodgewoon op alle VVV-kantoren in Nederland ter in zage ligt en waaruit de belangstel lenden alles te weten kunnen ko men over onze dierbare plaats. Dat is verder gebeurd met de zgn. Duitse foldertjes, eenvoudige vouw blaadjes, die men gedurende een maand met tienduizenden aan de grensposten Siebengewald en aan de Wellse hut heeft uitgereikt aan de Duitsers, die op Butterfahrt kwamen en waarin hun gewezen werd, dat op nog geen 15 km Venray op hun wachtte. Dat is dan nog gebeurd via de te levisie, waarbij nog eens uitdrukke lijk de aandacht gevestigd is op het Duitse kerkhof, via artikelen in Duitse kranten over ditzelfde onder werp, waarbij ook echter de andere punten van Venray niét vergeten zijn, dit zal dan binnenkort gebeu ren via bioscoopplaatjes op 't vlieg veld Laarbruch waarmede sinds de dodenherdenking vorig jaar nauwere contacten zijn gesloten, die tot ge volg hebben, dat er ook Engelse wa gens in onze plaats zijn verschenen. Dit is daarnaast nog gebeurd bij DE NIEUWE FOLDER Maar nu is het dan zover, dat binnen enkele dagen de nieuwe fol der over Venray ter beschikking komt, die niet alleen bij alle V.V.V.- bureaux komt liggen, maar ook bij de voorname reisbureaux en in direct mail gezonden zullen worden naar vele honderden adressen, die wellicht belang in Venray 'stel len. Dat is allemaal heel gauw gezegd, maar het is een hele karwei, die V.V.V. hier op haar schouders krijgt, maar die tenminste de voldoening schenkt, dat'men iets behoorlijks, ja iets moois over Venray naar de be langstellende vreemdeling toezendt. Want dit moet men wel echt on derstrepen. Met deze folder presen teert Venray een visitekaartje, dat er zijn mag en dat weinig zelfs grotere plaatsen in deze vorm aanbieden. De heer Pijper heeft de sleutels uit Venrays wapen, dat in frisse kleuren de voorpagina siert, gebruikt om Venrays schatten te ontsluiten. Vooraf krijgt de gebruiker een keurig overzicht-kaartje, waarin hij bos en groen vindt aangegeven, waarin de ligging van de kerkdor pen, het station, de Maas, kortom, waarin hij naast de kinderspeeltuin ook de weg gewezen wordt naar het Duitse kerkhof, naar het ziekenhuis of waarheen hij maar wil. Overzichtelijk, duidelijk en kleur rijk. Kleurrijk als de rest van de folder waarin men de koningschut- ters ziet optrekken, het maagden koor haar palmen zwaaien en de ke gelaar met de ballen werpen. Waarin de aandacht gevestigd wordt op die rust van de stille bos sen, van de vennen, van de beken en weiden, van de genoeglijke dor pen en het kleine stadje. Waarin gewezen wordt op de oud heidkundige vondsten in de vitrines op het gemeentehuis en op de kunst schatten, niet alleen van Venrays Grote kerk, maar ook in de Veltumse kapel en in de andere kerken. Waarin gewezen wordt op de rust voor de vacantieganger, maar ook op het gewone dagelijkse leven in de moderne woonwijken, fabrieken en scholen. Met tientallen foto's waarvan wij verschillende herkennen als die van de. fotograaf Swenker, is tekst en tekening onderlijnd en verduidelijkt en tot slot vindt men op een pagina nog eens kort alle zakelijke gege vens, die men maar nodig kan heb ben. Een en ander is keurig uitgevoerd en als we met alle geweld dan wat te becritiseren willen hebben, dan is dat in dat korte overzicht wel ver meld staat, dat men om het uur naar Deurne of Helmond kan, maar dat de uurdienst op Venlo is uitgevallen. Dat is dan ook het enige bezwaar, dat we kunnen maken in deze fol der, waarop misschien wel lang is gewacht, maar die dan ook terecht dit wachten dubbel en dwars waard is geweest. Zowel uit druk-technisch als uit reclame oogpunt geeft hij uitgere kend dat wat de moderne toerist, die nu door Venray jaagt, feitelijk wel diende te weten om hem te doen be sluiten even langer te blijven en Venrays schatten, die in deze fol der op zo'n kleurrijke wijze naar vo ren gebracht worden, met een per soonlijk bezoek te vererën. De folder is er en binnen enkele dagen gaat hij kris en kras door Ne derland. Mocht U interessanten we ten waarschuw dan even de juf frouw van V.V.V., zij stuurt er graag een naar toe. Laten wij op onze beurt ons best doen de vreemdeling, die mede door de folder naar Venray komt, waardig te ontvangen. Een vriendelijk gebaar van ons, 'n prettig wegwijzen naar het een of ander punt, maakt nog altijd meer reclame dan de beste folder. Ook wij als Venrayers hebben een taak door ons gedrag t.o.v. de bezoe kers te laten zien dat ze welkom zijn dat we ze graag ontvangen en dat we onze schatten ook hen graag tdnen Dan kan het niet anders of deze nieuwe folder zal veel bijdragen tot een beter begrip van de toerist over ons aller woonplaats. NIEUWE ACTIE VOOR VENRAYS NIEUWE KERK Wij kunnen ons voorstellen, dat Bouwpastoor Geerits, grijze haren krijgt van zijn opdracht om in Ven ray een nieuwe kerk te stichten. Het is inderdaad een grootse taak, vooral omdat, wil er een kerk ge bouwd worden, er eerst geld moet zijn. Geld, wat verduveld vast kan zitten, maar toch los zal moeten ko men. Verschillende acties zijn hier voor aan de gang, o.a. de oud-papier actie. Zaterdag j.l. heeft de grote slag daarvan plaats gehad en alhoe wel ons nog geen gegevens bekend zijn, geloven we, dat de netto-op brengst niet tegen valt. NIEUWE ACTIE Naast de bouw van de nieuwe kerk, komen ook nog de kosten van inrichting. Net zo goed als iemand z'n nieuw huis moet „aankleden", zo moet ook de bouwpastoor z'n kerk „aankleden', al gebeurt dit niet met een vrolijk gordijntje of vloer kleedje. Neen, de bouwpastoor moet o.m. zorgen voor kelken, monstrans, cibories, tabernakel enz. Hiervoor wordt goud en zilver gebruikt. Stelden we boven, dat het geld vast kan zitten, hoeveel schaarser zal dan wel het goud en zilver zijn. Toch geloven we, dat het mee zal vallen. Kijk, er wordt niet verwacht dat U met goudklompen komt aan dragen (U mag het wel) maar met die souvenirtjes die practisch overal aanwezig zijn en veelal nooit ge bruikt worden,. We willen U er enkele noemen: de trouwringen van overleden ouders of echtgenoot; dat oude gouden hor loge van opa, en dat zilveren ket tinkje van oma; Uw eigen zilveren sigarettendoos, die U nooit gebruikt; die armband van zilveren dubbeltjes, en die paar oude harde rijksdaalders die U graag wou bewaren. Zo kunt U zelf nog.tientallen din gen opnoemen die renteloos liggen te kijken en bij elke schoonmaak op nieuw in 'n doosje verdwijnen. GEEN HANDEL Het is niet de bedoeling, dat de te ontvangen voorwerpen aan de meest biedende handelaar worden ver kocht. Neen, Uw gift wordt omge smolten en gebruikt in kelk, mon strans of ciborie. Dit wordt gedaan omdat er nu eenmaal veel mensen zijn die bepaalde souvenirs niet zou den willen missen als er mee ge sjacherd wordt, maar dit wel willen doen als ze weten, dat de edele me talen verwerkt worden in het vaat werk voor de eredienst. HUIS AAN HUIS Komende week bezorgt U de post een circulaire waarop een en ander nog eens kort uiteengezet wordt. Hebt u iets af te staan, dan kunt U gebruik maken van de aangehech te antwoordkaart, die U ongefran- keerd kunt verzenden. Nu is er slechts één bezwaar, ge woonlijk wordt met het invullen van 'n antwoordkaart zolang gewacht, tot 't vergeten is. Dat is niet de be doeling. Maak dus in de Goede Week een goed voornemen en stuur die kaart direct terug! U hebt daarna nog-.alle tijd om de spulletjes klaar te leggen voordat men ze bij U komt ophalen. "ie pijnen g met en rheumatische pijnen wrijft U^eg met OVERHEMDEN VAN PAPIER Een Westduitse chemische indus trie, aldus bericht U.P.I., heeft een synthetische vezel gemaakt waarvan „papieren" overhemden kunnen wor den vervaardigd, die weggegooid worden als ze vuil zijn. Het materiaal voor de nieuwe pa piersoort kan gekleurd en bedrukt worden, is even sterk als de normale stoffen waarvan men overhemden fabriceert, en is water- en vuilafsto- tend. Wassen zou onverstandig zijn. Deze verwezenlijking van de stoutste dromen van het vereenvou digd huishouden opent ongekende perspectieven. Prijzig in aanschaf wordt het natuurlijk wel, vooral voor wie gewend is elke dag een schoon overhemd aan te trekken. Maar van dit snel hernieuwde pro- dukt moet de industrie nu eenmaal draaien. De tijd is dus wellicht niet ver meer, dat ook de vrouw zegt even een andere jurk aantrekken. Geef de papiermand eens aan, dan kan ik deze kwijt. HOCKEY-NIEUWS Onder een stalend lentezonnetje vertrok de MHCV-familie, uitge leide gedaan door de talrijke jeugd leden, in zuidelijke richtig het Lim burgse land in. Tegelen was de 1ste pleisterplaats waar de heren vriendschappelijk te gen THC speelden. Aanvankelijk had Venray het ini tiatief en de ene aanval na de an dere golfde op het Tegelen-doel; er ontbrak echter de accuratesse en juist dat tikkeltje vechtlust aan, om succes te kunnen hebben. Tijdens de rust bood de HCV- captain de kampioenen bloemen aan en zei daarbij o.m., dat hij hoopte, dat de Tegelse vrienden mochten promoveren, opdat Venray in de volgende race naar het kampioen schap niet opnieuw door THC ge stuit zou worden. Gestimuleerd door deze woorden trokken onze gastheren fel ten aan val en in een minimum van tijd was het 2—0. De voorhoede, waar de eerste symptonen van de lente-moeheid zich voordeden, werd nu goed wak ker, een mooie aanval van beide vleugelspelers werd door de spil be heerst ingeschoten. Kort daarna wist de altijd attente midvoor in een scrimmage het beslissende tikje te geven. Het bleef bij 22, waarmee beide partijen genoegen namen. In Roermond ontbrandde korte tijd later aan de „brede stroom dei- Maas", waar Concordia nu over en kele juweeltjes van hockey-velden beschikt, de beslissingswedstrijd tus sen de Heerlense- en Venrayse da mes. Het was een spel van subtiele techniek en virtuositeit, gepaard aan snelheid en jeugd aan de „Venray- zijde tegenover het koele, 'rechtlij nige spel, het spel zonder franjes, aan de Heerlense zijde. Het was als een Nederland-Bulgarije met dit verschil, dat wij wel doelpunten konden maken. Het was een wedstrijd, rijk aan spannende spelsituaties, momenten, „himmelhoch jauchend und zum To- de betrübt", losten elkaar snel af, hetgeen uit het scoreverloop moge blijken: 1—0, 1—1, 1—2, rust 2—2, 32, 3—3 en tenslotte 2 minuten voor tijd 43. Over het geheel genomen waren de Venrayse dames iets sterker, als lichtvoetige driftige raspaardjes snelden onze dames over het veld. Door nervositeit werd menig kans je om zeep gebracht, een uitzonde ring hierop was zonder twijfel de linksbuiten, die het hoofd koel hield. Van haar stick kwamen dan ook de eerste drie doelpunten. Vermeld moet worden het vierde en laatste doelpunt, toen onze rechts half in één rush langs drie tegen standers snelde en vanaf de doellijn een prachtige voorzet lanceerde, die door de midvoor even prachtig in eens werd ingekogeld. Een aller laatste aanval op ons doel leek weel een gelijkmaker fe zullen worden, maar het zoevend schot ging naast. Uiteraard was de vreugde in het Venrayse kamp groot. De data van de promotiewedstrijden zijn tot he den niet bekend. De bezitters van een scheidsrech- terskaart moeten deze kaart ten spoedigste voor verlenging bij het secretariaat inleveren. VAKANTIECENTRUM IN HORST Nog deze zomer wordt in een bos- complex van ruim 20 ha, gelegen na bij Melderslo op ongeveer 5 km af stand van Horst-Centrum, een begin gemaakt met de aanleg van een va kantiecentrum omvattende 80 va kantiehuisjes en voorts een klein zwembad, een winkel, een beheer derswoning en een parkeerplaats. In de gehouden raadsvergadering heeft de raad van de gemeente Horst goedkeuring verleend om deze per celen bos en woeste grond aan de Schadijk, voor de tijd van 50 jaar in erfpacht te geven aan de heer B.J. Lamers te Valkenswaard. De heer Lamers, fabrikant, is de initiatiefnemer, financier en uitvoer der van dit riante project, dat door de gemeente Horst weliswaar met voldoening is geaccepteerd, maar gezien de minder prettige ervaringen in de gemeente Bergen met een der gelijk plan heeft de raad gedegen voorwaarden gesteld, waaronder de aanleg van dit bungalowpark kan plaatsvinden. In de voorwaarde staat o.m., dat alle 80 weekendhuisjes bin nen drie jaar gebouwd moeten zijn en binnen zes maanden moet met de bouw zijn begonnen. Voorts zijn verschillende boetebepalingen opge nomen. Het gehele project zal 700.000 gaan kosten. De gemeente Horst heeft geen enkele bemoeienis met de fi nanciering van 't plan. Alle voorzie ningen van gas, waterleiding en rio lering neemt de heer Lamers voor zijn rekening. Wel zal Horst te zijner tijd voor een toegangsweg zorgdra gen. Het worden bungalows van ver schillende types, respectievelijk ge schikt voor vier, zes en acht perso nen. De prijs van de erfpacht moet 's Morgens H. Communie, 's Avonds 7.30 uur Gebeden der Novene De verkoop van enkele hektaren Vredepeelgrond aan de kinderen Poels in Merselo is een besluit dat in de laatste raadsvergadering is gevallen. Het klinkt misschien overdreven te zeggen, dat dit een historisch besluit is geweest. Maar het is toch wel zo, dat dit be sluit een experiment mogelijk gaat maken, dat vooral bij onze kleine boeren met meer dan gewone belangstelling gevolgd zal worden. Ou deze enkele hektaren gaan namelijk de kinderen Poels 2 broers en 1 zuster een kippenfarm beginnen van bijna Amerikaanse allure. Eind februari plaatsten wij in ons blad een vraaggesprek met de heer Garrelds voorzitter van het produkt schap voor pluimvee en eieren. In dat vraaggesprek wees ge noemde heer er op, dat zijn inziens men in Nederland diende te komen tot grote pluimvee-bedrijven, die op zijn Amerikaans werden uitgerust. De bedrijven kunnen ook bij de lage eierprijzen nog rendabel zijn, aldus genoemde voorzitter. Naar aanleiding van deze publi- katie hebben we nog wel het een en ander te horen gekregen, want men was het schijnbaar niet eens met deze heer. Maar als leek op het ter rein van de kippenhouderij en wat daarbij hoort konden wij moeilijk iets anders doen, dan wijzen op het feit, dat hier een voorzitter van een produktschap sprak, die toch wel ter zake deskundig is. Het blijkt nu, dat het produkt schap ondanks protesten, die men ook van andere zijden naar voren heeft gebracht, toch deze nieuwe zienswijze een kans wil geven. NIEUWE VERGUNNINGEN Men heeft namelijk voor het ko mende seizoen behalve de normale toewijzingen extra vergunningen uitgegeven, die oprichting van een kippen-farm mogelijk maken. Zo zijn er dit jaar b.v. een 4-tal vergunningen uitgegeven voor het houden van 12.000 kippen. Om die vergunningen is een heel gevecht geleverd, want er bleken on danks de enorme investeringen, die in een dergelijk bedrijf gaan zitten, liefhebbers bij de vleet. En bij die liefhebbers hadden zich ook gemeld de kinderen Poels uit Merselo. Zij konden daarbij echter bogen op de nodige ervaring. CANADA KIPPENLAND Want de twee gebroeders Poels hadden reeds jaren plannen om een groot kippenbedrijf te beginnen. Ze hadden aan de hand van nauw keurige boekhouding en becijfering, en bestudering van talloze problemen vastgesteld, dat er aan de kippen houderij, ondanks lager eierprijzen, toch nog wel een boterham te ver dienen was, mits men een en ander rationeel opzet. Maar in ons dierbaar vaderland was een dergelijke grote opzet on mogelijk, omdat het toen geldende vergunning-stelsel geen groter kwantum toeliet dan maximaal 600 kippen, waarmede hun inziens niets te bereiken was. Ze bleven echter niet bij de pak ken zitten, integendeel, namen de boot naar Canada en gingen daar eens kijken. Ze zijn daar wel een tikkeltje ge schrokken, want bedrijven met 100.000 kippen waren er geen zeld zaamheid. Welnu ze zijn op meerdere van dergelijke bedrijven gaan werken en hebben niet alleen hun handen uit de mouwen gestoken, maar ook hun ogen de kost gegeven. In talrijke schriften hebben ze hun bevindin gen genoteerd en hun oordeel over gevolgde methodes vastgelegd. Ze hebben de hokkenbouw beke ken, legnesten, het voerprobleem, hoe men het gemakkelijkste eier- rapen kan, kortom de duizend- en een dingen, die op een dergelijk grootbedrijf de gang van zaken be vorderen en dat allemaal netjes op geschreven en de voor- en nadelen daarvan diepgaand besproken. nog nader worden vastgesteld. Deze zal 4Va°/o van de geschatte waarde nog vast te stellen door een schat tingscommissie bedragen, in clusief de recreatieve waarde. Tot op een gegeven ogenblik een telegram kwam dat moeder door een ongeluk plotseling was overleden. Dit droeve feit veranderde toch wel hun toekomstplannen, die men al droomde voor de vestiging van een bedrijf in Canada zelf. Al bleef men voorlopig doorwer ken, de onrust begon toch te kna gen, want men kon vader en zuster toch niet alleen op dat bedrijf in Merselo laten zitten. Zo is men dan teruggekeerd met enkele jaren harde praktijk en men heeft het gewone boerenleven van iedere dag hier weer aangevat. Maar he bloed kruipt waar het niet gaan kan en het oude ideaal bleef leven. Na orde op zaken gesteld te heb ben trouwt een van de jongens en begint in Weerteen kippenbedrijf, dat daar al heel veel belangstelling trekt door de nieuwere vindingen, die worden toegepast. Als dan bij het produktschap de kans komt om tot een groter bedrijf te komen, dan staan de kinderen Poels weer voor aan in de rij en kunnen inderdaad behoorlijke papieren op tafel leggen. HULP VAN DE GEMEENTE Maar naastdie papieren kunnen ze aantonen, dat ook de gemeente Venray hun plan wat sommigen nog altijd krankzinnig vinden wil steunen. Dat heeft dan de doorslag gegeven en tussen honderden liefhebbers, die om deze vier grote vergunningen vochten, zijn ook de kinderen Poels gekozen om dan eens te laten zien hoe het anders moet. Het bedrijf in Weert is al verkocht. En ternauwernood was de vergun ning binnen of het raadsbesluit valt om die grond in de Vredepeel voor deze kippenfarm te verkopen. De inkt van des Burgemeesters handtekening was nog niet droog of de metselaars zijn al begonnen met de bouw van het opfokhok, dat 80 m lang gaat worden en 8 m breed. Eind april komen daar 13.000 kuikens in, waarmede dan deze kippen-farm gaat starten. 13.000 kuikens, dat wordt een golvende massa dons, die op moeten groeien tot flinke kippen, die per dag zo'n 8 TOT 9 DUIZEND EIEREN moeten gaan produceren als we een goed half jaar verder zijn. Intussen moet er dan nog veel ge beuren. Daar komt nl. nog een leg hok, dat liefst 110 meter lang is en 26 m breed. Daarin komt een brede middengang, waarop aan weerszij den de leghokken uitkomen. Men behoeft wandelend in deze gang alleen de kleppen van leghok ken open te maken om de eieren te rapen, die meteen in de kisten op wagentjes geladen worden. Boven de leghokken zijn glazen wanden, waardoor men dus de kip pen rustig kan bekijken. Het voeren gebeurt automatisch door een soort kettingbakjes, die 't voer opscheppen in het magazijn en het van daaruit langzaam transpor teren langs de kippen, die hiervan dan het nodige kunnen gebruiken. Dit alles gaat volautomatisch en geen mensenhand die er aan komt. Men stelt de machine in op bepaalde tijdstippen en dan loopt alles vanzelf. Het water komt in 'n geëmaileerde goot en blijft door middel van een vlotter-systeem op een bepaalde hoogte, zodat ook hier de kip auto matisch krijgt wat ze nodig heeft. RUIMTE VOOR UITBOUW Natuurlijk wordt alles nauwkeu rig geregistreerd en komt men dus precies aan de weet wat een en an der gaat kosten en wat nog voor namer is, wat een en ander opbrengt. „U moet niet vergeten", vertelde een van de gebr. Poels, „dat door kwantum-afname van het voer al winst te boeken is, terwijl het feit,

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1