WEEK IN WEEK UIT KAN EEN HUISVROUW bij De Gruyter profiteren 28 Paastijd in Jeruzalem U, ik en hei verkeer... Pater Beaufort 70 jaar In verwachting i SHAMPOO 1 Tomatensoep j CHOCOLADE HAGEL d. aanleg van een nieuwe Beekweg met aansluiting op Midden-Peel- weg en de weg naar de Rips; e. verbetering van het tertiaire we gennet; f. goed gevoerd industrialisatie beleid; g. verbetering van de landbouw structuur; h. aandacht voor de toeristische en recreatieve mogelijkheden van deze streek; i. zorg voor een gunstig klimaat voor ambacht en detailhandel waarbij met de groeiende cen traal verzorgende functie van beide rekening wordt gehouden; j. planning van behoorlijke win kelstraten; k. bevordering van woningbouw, ook op de kerkdorpen, en hier dan speciaal voor die mensen, die afkomstig van de kerkdorpen in industrie elders werken; 1. betere hygiënische voorwaarden, o.m. door uitgebreidere aanleg van waterleiding en verbetering van woningen; m. opruiming van krotwoningen en stichting van woningen van een hogere huurklasse, waardoor be tere ën grotere differentiatie in woningvoorraad mogelijk wordt; n. uitbreiding van de accomodatie en apparatuur van bestaande ver verenigingen; c. betere financiële mogelijkheden voor verenigingen p. opleiding van jeugdleiders; q. oprichting van opvang-centra voor-de jeugd; r. aanstelling van een aalmoeze nier van de arbeid; s. aandacht voor de uitbouw van het onderwij s-apparaat; t. goede school- en beroepsmoge lijkheden. DEZE VOGELVLUCHT over de voornaamste conclusies van dit ontwikkelingsplan toont wel aan, dat hierin verschillende grote pro blemen aan de orde worden gesteld. Problemen, die men met alle mo gelijke cijfermateriaal en andere we tenschappelijk vergaarde punten, in de verschillende hoofdstukken nog eens duidelijker omschreven vindt, waarbij dan nog tevens weer andere daarvan en daaruit af te leiden vraagstukken aan de orde worden gesteld. En al is het zeker waar, dat ver schillende van deze punten reeds achterhaald zijn, bv. een Midden- Peelweg e.d. en dat men over andere nu heel anders oordeelt dan in 1954, toch is dit rapport van grote bete kenis. Het is immers naast 't meer alge mene gedenkboek van de Kamer van Koophandel, dat hierover ook han delde, het enigste na-oorlogse rapport, dat op wetenschappelijke wijze studie gemaakt heeft van deze streek en dat aan de hand van dit uitgebreide onderzoek tot conclusies is gekomen, die een nader onderzoek en zeker een nadere bespreking wel rechtvaardigen. Nu is het eigenaardig, dat sinds 't uitkomen van dit rapport wel ver schillende kranten hieraan aandacht hebben besteed, maar dat b.v. de ge meenteraden van Venray, Horst en Sevenum in broederlijke eensgezind heid hierover hun mond houden en er nog steeds geen syllabe over heb ben gezegd. Gelukkig hebben we een Venrays raadslid nog niet horen vertellen, wat een Horster opmerkte, n.l., dat de gemeenteraad er niets mee te maken had, want, zo zei hij, „dit is een rapport van de commissie voor de agrarische belangen in Limburg en die moeten nu ook maar zien dat ze uit de muizenissen komen". Alleen al het feit, dat het Venrays aandeel in het gereed komen van deze studie ruim 15.000 is geweest, zou al aanleiding zijn om eens te kijken, wat voor dit geld gepresteerd is. Maar zeker, de conclusies, die ge trokken zijn, rechtvaardigen, nood zaken zelfs, een bespreking in de be trokken gemeenteraden. Tot heden horen we daarvan ech ter nietsDe heren raadsleden hebben de drie boekwerken thuis gekregen, zullen ze ook wel bestu deerd hebben, maar wat hun oordeel is, hoe zij denken aan de hand van deze studie en met behulp van de commissie voor de agrarische belan gen bepaalde maatregelen te treffen, daarvan is tot heden naar buiten uit niets gebleken. Dat vinden we op zijn minst ge zegd, tamelijk vreemd. Want of men nu neemt het probleem van de win kelstraten, waarbij hi dit plan o.m. de Veldstraat is betrokken, of men nu neemt de openstelling van de HBS voor meisjes, of men nu hoort de opschorting van het Lollebeek- plan, van de verbetering van zand wegen, dit allemaal is terug te vin den in dit tot heden door de raad onbesproken rapport dat men schijn baar voor kennisgeving heeft aange nomen en toen netjes heeft wegge borgen Men zou zo zeggen, dat deze studie aanleiding zou moeten zijn tot het opstellen van een soort werkpro gramma, waar b.v. de provinciale overheid nauw ih betrokken moet zijn, o*idat ook zij, middels haar commissie zelf de noden en proble men van deze streek uitdrukkelijk aan de orde heeft gesteld. Maar zoals reeds gezegd, men hoort en ziet hier niets van. Wel licht dat een en ander bij de komen de begroting nog ter sprake zal ko men, maar wij vrezen met grote vreze, dat ook hierbij dit ontwikke lingsplan niet betrokken is, omdat het zo al moeite genoeg zal kosten de eindjes aan elkaar te knopen en men heus niet op nieuwe plannen staat te kijken, die het tekort nog al groter maken. Maar dan heeft dit rapport ook weinig zin. Dan is al de moeite weg gegooid, om van onze lieve belas tingcenten maar niet te spreken. Het heeft immers geen doel een rapport op te stellen en daarbij alle mogelijke fouten, feiten, tekortko mingen en noden aan te wijzen en dan verder maar de zaak bij het oude te laten Het heeft wel zin als 't bedoeld is als een soort reveille voor de overheid in de meest algemene zin. Maar dan zal ook de gemeenteraad toch onder hand eens werk van deze studie moeten gaan maken Ons nationale brommertje is naast het rijwiel het meest verschijnende tweewielige vervoermiddel op onze wegen. Het heeft heel wat gekost alvorens men dit voertuig een bepaalde sta tus gegeven had. Met die status stonden nl. vele bepalingen vast. U herinnert zich waarschijnlijk nog wel, dat de eerste brommers een be- lastingkaart dienden te hebben dat ze een nummerplaat moesten voeren en dat het voertuig beslist niet op 'n rijwielpad mocht. In de loop der jaren is met de ge weldige toename van de bromfiets het Wegenverkeersreglement ten aanzien van dit voertuig verschei dene malen gewijzigd. De situatie is nu zo dat het voer tuig niet meer belastingplichtig is, dat er geen nummerplaat meer op hoeft en dat de bestuurder verplicht is op een rijwielpad te rijden. Een belangrijke bepaling is, dat een rijwiel met hulpmotor slechts voorzien mag zijn van een uitlaat, welke behoorlijk gasdicht is en die behoorlijk geluiddempend is. Deze bepaling spreekt nog meer als U 's zomers midden in de kom één of meerdere jongelui met fel ge kleurde vesten en nekharen tot op de bagagedrager hun „geluiddem pende" vehikels door de wandelende voetgangers ziet en hoort jagen. Meestal betreft het hier edel-ger- maanse wanproducten van gene zijde der grenspaal, doch ook onze eigen aanverwante nozems doen aan dit bedenkelijke nek aan nek-racen mee. Van de max. snelheid ad. 30 km binnen de bebouwde kom kan dan nauwelijks sprake zijn. Zij, die hun kinderen op deze wijze gekleed, zonder enige controle hun gang laten gaan, kunnen er van op aan, dat ze aan deze vrijwel natio nale kwaal moreel medewerking ver lenen. Want juist jongelui van 15 tot 18 jaar in het bezit van dit voertuig maken er veelal een ver- keersjanboel van. Uitzonderingen bevestigen de regel natuurlijk, doch deze conclusie is waarlijk gestaafd aan ervaring. Overigens zou het voor de ouders dienstig zijn te weten dat een per soon beneden de leeftijd van 16 jaar in het geheel geen rijwiel met hulp motor mag besturen hoe overtuigd bepaalde kwajongens hun ouders ook weten te overreden dat het niet zo is. 16 Jaar moet men dus zijn om een bromfiets en ook om een landbouw- tractor te mogen besturen. Voorts mag men op een bromfiets niet meer dan één persoon vervoe ren. Ook dit weer in tegenstelling tot een rijwiel, waarop onder be paalde voorwaarden twee personen (kinderen) vervoerd mogen worden. Een rijwiel behoeft slechts één goed werkende rem. Een bromfiets moet twee goed werkende remmen hebben. Deze twee remmen moeten onaf hankelijk werken. Dit komt dus neer op één werkend op het voor-, en één op het achterwie].. Die rem op het voorwiel laat aan deugdelijkheid nog wel eens te wen sen over. De afgelopen zomer werd door een post van de politie langs een Rijks weg controle op dit euvel gehouden. Het resultaat was van dien aard, dat van 10 brommers er nauwelijks 4 aan die eisen voldeden. De geïnde contributie bracht voor Vader Staat die dag enkele nieuwe brommers op. JAARVERGADERING K.A.B. AFD. OIRLO De jaarvergadering was maar ma tig bezocht. De voorzitter opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze. De notulen en 't jaarverslag werden on veranderd goedgekeurd, alsmede het financiële verslag van de penning meester. Dit werd door de kas-con- trole-commissie bevestigd. Daar er geen candidaten ingediend waren voor de bestuursfuncties en de aftredende heren Schoeber, Jans sen en Voesten, welke zich herkies baar stelden, bleven deze zitting houden in het bestuur. Van de rondvraag werd matig ge bruik gemaakt. Na een woord van de geestelijke adviseur sloot de voorzitter onder dank op de gebruikelijke wijze deze vergadering. Stralend gaat de zon in de voorbereidingstijd voor Pasen over 't Hei lige Land op. Lichtend en bloedrood fonkelend neigt zy zich 's avonds naar de aarde toe. Israëls's aarde is in een feestelijk gewaad gekleed. Het landschap schittert in de kleuren van de bontste bloesems en zelfs de stenen schijnen licht te geven. Ja,heel Palestina is schoon in dit prille voorjaar, zowel in het gedeelte, dat thans Israel is, met zijn fraai aan gelegde plantages van citrusfruit, als in het gebied, dat Jordanië zich heeft toegeëigend, met zijn door oeroude witte muren omgeven tuinen. Maar alle schoonheid houdt op zodra men de grote steden betreedt. Tel Aviv, opgetrokken door bouwers die in tijdnood verkeerden, is een on esthetische steenwoestijn. De bewoners merken, dat nauwelijks. Ook zij verkeren in een voortdurende tijdnood in hun strijd tegen de enorme problemen, opgeworpen door een veel te snelle toevloeiing van emigran ten in een staat, te arm om de honderdduizenden nieuwe burgers bin nen afzienbare tyd een behoorlijk bestaan te verschaffen. De vertwijfeling, waarmede de duizenden Joden tijdens hun Pasen in Jeruzalem het gedekte hoofd troostzoekend naar de oude stenen van de Klaagmuur buigen, is zeker niet kenmerkend voor de stemming in Israël. Dat is slechts een oude traditie. In waarheid ziet het volk van Is raël de toekomst met vertrouwen te gemoet dat bemerkt men wanneer men in staat is geweest 's avonds aan de tafel van een Joods gezin, die ook bij de allerarmsten met Pasen rijk is gedekt, het feest van de bevrij ding van de kinderen Israëls uit de Egyptische slavernij mee te vieren. Heeft het niet in luttele jaren tijds zijn jonge staat ontwikkeld tot ver reweg de modernste en veiligste in het gehele nabije en midden-oosten? Is Israël niet met Turkije de enige betrouwbare factor in een gebied, waarin bij wijze van spreken de explosieve stoffen torenhoog liggen opgestapeld? "Een volk, dat tot dergelijke uit zonderlijke prestaties in staat is, be hoeft niet te vrezen, dat het andere problemen niet zal kunnen oplossen. JERUZALEM EIGENLIJK LELIJK Alle moderne aanwinsten, de vei ligheid incluis, hebben veel van de wijding en de romantiek, die in het verleden aan een pelgrimstocht naar het Heilige Land zo'n bizon- dere sfeer gaven, doen verdwijnen. De reis van de kust naar Jeruza lem, eens een lang niet ongevaar lijke tocht per kameel, wordt nu ge maakt in snelle auto's over een ake lig strakke betonweg. De traditionele pelgrimage van Je ruzalem naar Bethlehem, voor een j>aar kwartjes in een rommelige Autobus, kan bij de reiziger slechts teleurstelling wekken. En Jeruza lem, de Heilige Stad zelf, in feite weinig fraai, wordt met de dag le lijker. Urenlang kan men door het nieu we, Joodse Jeruzalem rondzwerven, zonder iets ouds en fraais te ont dekken, zo snel groeit de stad. Slechts in het oude Arabische deel van de stad vindt men schoonheid, maar zelfs daar niet overal. De bouwwerken die er na de Kruistochten door de Christenen zijn neergezet tot de katholieke mil- joenenkerk op de Olijvenhof toe zijn bijna zonder uitzondering stijl loos. En dat geldt zeker voor de kerk en het Heilige Graf, op Golgotha, waar in deze tijd natuurlijk alle be langstelling naar uitgaat. Gebouwd in de veertiende eeuw door keizerin Helena, de moeder van Constantijn de Grote, brandde zij in 1808 vrijwel geheel af en wat er daarna door de verschillende chris telijke godsdienstige instellingen is aangebouwd, heeft de Heilige Hart Kerk gemaakt tot een smakeloze op eenhoping van alle mogelijke stijlen en on-stijlen. Neen, mooi is Jeruzalem slechts wat er vroegchristelijk en moham medaans is. Dat kan men ondervin den op het enorme Tempelplein met zijn oudchristelijke en Arabische mo numenten. En om romantiek te bele ven moet men een overigens lang niet ongevaarlijke zwerftocht door de nauwe straten met de vervallen huizen van de mohammedaanse wijk ondernemen. „PAASFEEST" ZONDER WIJDING Is de schoonheid over Jeruzalem dus niet rijk.gezaaid, als velen wel licht aannemen, nog minder vindt men er wijding, vooral juist nu, tij dens het paasfeest. Dat heeft niets te maken met de tegenstelling Joden en Arabieren, want van alle grenzen, die Israël met de Arabische staten heeft, is die met Jordanië, voor zover zij dwars door Jeruzalem loopt, het veiligst. En overigens zijn zowel de Is raëliërs als de Jordaniërs geneigd, het de christelijke pelgrims zo aan genaam mogelijk te maken. Zij wil len de Verenigde Naties geen enkele aanleiding geven de oude aanbeve ling, de heilige plaatsen onder toe zicht van de wereldorganisatie te stellen, nog eens op te rakelen. Twee heersers in een stad vinden zij al meer dan voldoende. Het gebrek aan wijding is geheel aan de Christenen zelf te wijten. Nu beginnen ook reeds de verschillende „religies", die het kerkencomplex op, Golgotha en de Schedelplaats onder houden, plaatsen voor de paas- diensten te verkopen en elk - jaar blijkt weer, dat er aanzienlijk meer. plaatskaarten verkocht zijn, dan er plaatsruimte is. Vooral de Grieks-katholieken, die veel geld nodig hebben voor het on derhoud van hun kerken en kloos ters, maken zich daaraan schuldig. En zo gebeurt het steeds weer, dat op het graf van Christus mohamme daanse politie een menigte woeden de, dringende en tierende pelgrims, die ondanks duurbetaalde toegangs kaarten de Heilige Graf-Kerk niet kunnen binnenkomen, in bedwang moet houden. HET HEILIGE GRAF Het Graf van Christus? Ligt het historische graf van Chris tus in de tuin van Jozef van Arima- thia, werkelijk onder de Kerk van 't Heilige Graf? De echtheid wordt veelal betwij feld en zelfs ontkend. Wel zijn op de plaats van de hui dige grafkerk enige rotsgraven ont dekt en de mogelijkheid bestaat dus, dat het graf van Jezus zich toevallig daaronder bevindt. Maar er zijn in Jeruzalem vele oude rotsgraven en van verschillende ervan wordt be weerd, dat zij de laatste rustplaats van de Heiland zouden zijn geweest. Wij hebben geen absolute zeker heid. Reeds Constantijn de Grote, die de bouw van de oorspronkelijke basiliek liet voltooien, noemde de kerk niet de Kerk van het Heilige Graf, maar de „Kerk van de Op standing van de Heiland". In de zin van Jezus zelf „wat zoekt gij de levenden onder de do den?" is de vraag van de echt heid van het graf ook zonder veel betekenis. Een van de beide priesters, Fran ciscanen, die lid zijn van onze Sta- ten-Generaal bereikte op 24 maart jl„ de leeftijd van 70 jaar; Senator Prof. Mr. Dr. L.J.C. Beaufort O.F.M. Het Kamerlidmaatschap van pater Beaufort dateert niet van na de oor log: reeds in 1937 werd hij lid van de Tweede Kamer, toen hij al enige tijd werkzaam was als directeur van de ontwikkelingscentrale van het toenmalig r.-k. Werkliedenverbond.' Na de bevrijding is hij van 1945- 1947 rector geweest van het gymna sium alhier, waar onder zijn leiding met de heropbouw van het gymna sium werd begonnen. In 1947 is hij een grote rol gaan spelen in het Nederlandse buiten landse beleid via zijn door opeenvol gende kabinetten zeer gewaardeerd lidmaatschap van een groot aantal delegaties voor internationale con ferenties. In 1945 maakte Prof. Beaufort al deel uit van de Nederlandse afvaar diging naar de oprichtingsvergade ring van de „Verenigde Naties", waar hij 'n aanzienlijk aandeel had bij de opstelling van de „verklaring van de rechten van de mens". In 1948 trad Prof. Beaufort tot de Eerste Kamer toe en werd hij ook buitengewoon hoogleraar in het vol kenrecht aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen. Pater Beaufort is niet alleen op het terrein van het buitenlands be leid deskundig en wordt niet uitslui tend als zodanig door zeer velen ge waardeerd en geraadpleegd. Op het engere gebied van de vaderlandse politiek is dat eveneens het geval, zij het, dat zulks zich meestal wat minder manifesteert. In perioden van kabinetsformaties b.v. deed Prof. Beaufort bij herha ling van zich spreken als de wijze man achter de schermen, die par tijen bijeen trachtte te brengen, die scherpe program-tegenstellingen hielp overbruggen. Pater Beaufort spreekt niet vaak in de Kamer, zijn aanwezigheid is vele malen elders vereist, maar zijn redevoeringen hebben altijd 'n milde ondertoon van zacht en vaderlijk vermaan waar hij dat de beste weg acht maar ook van de scher pe probleemstelling en veroordeling waar strakker methoden gewenst zijn. Door zijn grote gaven van geest en hart heeft Prof. Beaufort zich veel vrienden gemaakt, vooral natuurlijk onder zijn naaste medewerkers in de loop van een groot aantal jaren. Zo heef dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. [wat miinharqt maakt is goeoj m Elk derde pakje of flesje SS Elke tweede pot voor cent w Vloeibaar of in poedervorm, prachtig schuimend; de beste „voeding" voor Uw haar. m i Krachtige tomatensoep met rijst kant en klaar. Ruim voldoende voor 4 borden. P«J5.aanbiedingen zijn geldig van 23 rprt- t/m 29 mrt. '60, Een pak voor 60 cent Dit Is de echte chocolade hagel. Keuze uit haring in Om te proeven nu 1 5 ct. pikante saus of tc voordeliger. Melk of puur. gg Gefileerd, dus 5 Nog nooit werden levensmiddelen zo goed, zo modern en zo kostenbesparend gefabri ceerd, verpakt en vervoerd als de laatste jaren. Nog nooit werden levensmiddelen zo snel en zo practisch aan de huisvrouw overhandigd als nu, door zelfbediening Daarom kan De Gruyter zijn klanten iedere week extra voordelige aanbiedingen doen als nog nooit tevoren. 8e PRIJSVERLAGING VIJGEN nu 35 ct. PRUIMEN nu 64 ct. ROZIJNEN nu 40 ct. FLIKJES nu 60 ct. Altijd een kassabón voor 10% korting ook bij de weekreklames. de Gruyter Altijd bet Snoepje van de Week voor 15 ct bij aankoop van f4.- De Gruyter artikelen.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2