Sociale uebandeünQett Uitgaven stijgen.... Het ontwikkelingsplan WEEKBLAD VOOR VËNRAY EN OMSTREKEN op het platte land Geestelijk artikel Vrijetijdsbesteding VERVELING? Uii Peel en Maas wat doen de inkomsten? de politierechter P MO OREN fel. 1070' Zaterdag 26 maart 1960 No. IS KEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per qn.ni. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (buiten Venray 1.60) Wanneer de achtergronden van de sociale veranderingen op het platte land behandeld worden is het nood zakelijk om uit het grote geheel een greep te doen. Een volledige beschrij ving is wegens de uitgebreidheid niet mogelijk. De sociologen van tegenwoordig maken het zich heel wat moeilijker dan vroeger het geval was. Uit het voorkomen van zonnevlekken wer den toen soms de maatschappelijke toestanden verklaard. Niemand is tegenwoordig zo dwaas hieraan ook. maar enige waarde te hechten. Sommige geleerden zoals Marx verklaarden de toekomst van de menselijke samenleving door al les terug te brengen tot het gegeven van de klassestrijd. De veranderingen op het platte land staan in het middelpunt van de belangstelling. Veel is hierover ge schreven en gesproken in de achter ons liggende jaren en het laatste woord zal er voorlopig nog niet over gezegd zijn. Deze bijzondere belang stelling vloeit ten dele voort uit het feit, dat de veranderingen bijzonder snel om zich heen hebben gegrepen. Bijeenkomsten en congressen wor den regelmatig belegd om de struc tuurveranderingen ten plattelande onder de loupe te nemen. Er is zelfs een permanente commissie: „Wel zijn ten plattelande", die een aantal ministers moet adviseren inzake de sociale problemen die zich voordoen als gevolg van de grote veranderin gen op het platteland. Voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken is een meerjarenplan opgesteld. We kennen momenteel een 50-tal streekverbeteringsgebieden en ruim BESPOTTE „NONNETJES" hebben het bij het rechte eind Onder ons katholieken veroorlo ven we ons graag een grapje over de „nonnetjes". Die rare kleren, die maar heel moeilijk aan de eisen van onze tijd worden aangepast, de verschrikke lijk angstvallige plichtsbetrachting en soms erg beperkte visie op hele gewone dingen ergeren ons hei melijk. Zo erg zelfs, dat naar vele des kundigen menen, deroepingen tot 't kloosterleven onder onze jonge meis jes juist daardoor sterk achteruit lopen. Is het misschien de heimelijke on enigheid met een aantal uiterlijke levens-verschijnselen van het vrou welijk kloosterleven de oorzaak, dat verscheidene vrouwelijke congrega ties hun nonnetjes hebben moeten terugtrekken- uit ziekenhuizen tehui zen voor ouden van dagen en be roemde scholen? En gaat het zoveel beter onder leiding van leken? De vragen zijn nooit beantwoord. En toch moeten ze gesteld worden. Uitgerekend op zondag Laetare, de zondag die 't centrum is van de H. Vastentijd. Want zondag Laetare geeft ons het andere facet van 't le ven der nonnetjes, het echte en we zenlijke, waarom we niet behoeven te lachen. Wat zegt ons n.l. de Introitus van deze zondag. „Verheugt u en komt allen teza menIk verheug mij, dat tot mij gezegd is: wij zullen opgaan naar 't Huis vaii de Heer". Deze woorden zijn typisch van-toe passing op wat het echte klooster leven is. Het bestaat niet in het dra gen van rare kleren en vele onder rokken, niet In het dragen van een excentrieke kap of zwarte kousen. Ook is het kloosterleven niet een buigen en knikken voor moeder overste en een gichelen in tijden van ontspanning en recreatie, alsof een stel geiten bijeen is. Kloosterleven is inderdaad: op gaan naar de Heer. Men kan daar heel lang over uitweiden, doch dat is meer een zaak voor de preekstoel en de zielzorg niet voor de krant. Op zondag laetare heeft het zin om het wezenlijke van het leven der nonnetjes, het christelijke leven bij uitstek te bezien ook in het licht van het epistel van deze zelfde dag. Ik spoor u aan goed te letten op de woorden, die u vindt in die ingewik kelde beschouwing van St. Paulus over de twee vrouwen van Abra ham. Hij citeert de Ouoae Schrift en zegt: „Verblijdt u gij onvruchtbaren, die geen kinderen voortbrengt, gij die geen moedersmart kent. Want de kinderen van de vrouw, die verla ten staat, zijn talrijker dan die van haar, die een man bezit" Men moet dit geheim trachten te doorgronden, liever dan stilstaan bij de moppen, zelfs al zouden ze door brave leken of door pastoors wor den verteld. Want alleen de klooster ling als deskundige kan u verklaren, wat 't is, zich te verheugen, omdat men opgaat naar het Huis van de Heer". 40 zg. probleemgebieden. Wij in Ven ray zitten daar midden in. Zowel de overheid als de talloze or ganisaties houden zich met deze ma terie bezig. De K.N.B.T.B. heeft een studie gewijd aan een verantwoord structuurbeleid en het Kon. Ned. Landbouwcomité organiseerde on langs een congres, dat was gewijd aan de toekomst van het platteland. Voor Venray, Horst en Sevenum is een welbesproken agrarisch ontwik kelingsplan opgesteld. Wanneer we de achtergronden van de sociale veranderingen op 't plat teland gaan behandelen zullen we een keuze moeten maken, omdat het hele complex van factoren niet in enkele artikelen is samen te vatten. Door de uitvoering van een aantal cultuurtechnische werken verandert het platteland van aanzien. Dit ge beurt eveneens door de industriali satie van bepaalde plattelandsge meenten. Voorts kan de aanleg van nieuwe verkeerswegen het platteland geheel doen veranderen. Niet te vergeten de woningbouw, die vele plattelands plaatsjes in kleine steden heeft om getoverd. Op economisph terrein hebben in de naoorlogse jaren op het platte land eveneens grote veranderingen plaats gevonden. Welke ingrijpende veranderingen -moeten wij niet con stateren bij het gehele produktie- proces in fabriek en op de boerderij? Hierdoor is het mogelijk geworden dat het reëel inkomen per hoofd van de bevolking is toegenomen met als gevolg een wijziging in de besteding van de inkomens. De levensstan daard is gestegen dank zij de hogere lonen en inkomens. Een gedeelte van het inkomen is men gaan besteden aan minder nood zakelijke levensbehoeften zoals tele visie, bromfiets en vele andere ar tikelen. De wereld is klein geworden in vergelijking met de periode van voor de tweede wereldoorlog. Bijzondere gebeurtenissen uit an dere werelddelen worden de volgen de dag in de huiskamer gebracht via de televisie. Voor de stedeling is de verandering veel minder groot dan voor de dorpsbewoner. In de steden kende men reeds lang de bioscoop, zodat het wereldnieuws via de film tot de toeschouwer werd gebracht. De plattelandsbewoner moet in 'n korte tijd zoveel verwerken, dat het wel eens te veel kan worden. Vooral voor de agrarische bevolking zijn de veranderingen in een zeer snel tem po gegaan. Ook de financiële verhoudingen in het boeren- en tuindersgezin zijn sterk gewijzigd en roepen problemen op. Hoe komt het dat er op dit punt in veel gezinnen al of niet verzwe gen moeilijkheden bestaan? In een volgend artikel komen we hierop terug. Hoe vult een mens zijn vrije uren, zijn snipperdagen zijn vakantie? De besteding van de vele vrije tijd is één van de grote problemen waar mee we in de moderne samenleving zijn opgescheept. Ook in Venray wordt men steeds erger met dit pro bleem geconfronteerd. Want bij al het vele dat er te doen en te beleven is, waart het spook van de verveling rond als een be angstigende zenuwziekte, die als een epidemie onontkoombaar om zich heengrijpt. Kent u ze ook, die half ontwik kelden, die alles reeds menen te we ten, die alles reeds menen te heb ben gelezen en feitelijk nooit iets ge lezen hebben als wat „cowboys" in plaatjes boeken. Die denken, dat ze alles eigenlijk al wel hebben gezien. Zij zijn ten offer gevallen aan de verveling. Kent u ze ook de mensen die geen raad weten met zichzelf wanneer er niet met een ander over koetjes en kalfjes kan worden "epraat wanneer er geen knop van een radio- of tele visietoestel in de buurt is. Ook voor hen ligt de verveling op de loer. De verveling ontvluchten. De ouderen deden dat automatisch door het werk in hun tuintje. Overal is werk te vinden, maar vele jongeren vinden, dat niets. Ze zoe ken hun verstrooiing in de bioscoop, maar voor het overige kan geen jeugd- of sportvereniging, geen boek of hobby hen boeien. Kijk maar naar de opgeschoten jongens die op een vrije middag be slist niets weten te bedenken wat ze leuk vinden. U kunt ze doelloos langs de huizen zien sloffen, u kunt ze op straat hoeken en pleinen, voor friteskra men en hapjesautomaten, lallend en fluitend over de sturen van hun fiet sen of brommers zien hangen en zich vervelen. Werk hebben ze wel, o ja, dade lijk als ze van de schoolbanken ko men. En geld ontvangen ze ook, soms zelfs meer dan passend is voor hun vaak zeer geringe prestaties. Wat hen ontbreekt is de bezigheid die voldoening geeft, de liefhebberij, waar ze zich met hart en ziel in kunnen Verdiepen. Uit wat voor milieu komen die knapen? Zeker, daar ligt de oorzaak van dit alles, zichtbaar voor iedereen die het maar zien wil. Het gezin, met dik wijls eveneens oppervlakkig levende ouders, kan deze jongens niet boeien, heeft deze jongens ook niets te bie den. De prikkel om er iets bij te leren ontbreekt. Door de bedrijven worden deze jongens ook zo wel aangeno men! Maar voor de bedrijf scursus- sen, die allerwege gegeven worden is de belangstelling miniem. Wat een voorrecht wanneer een jongen of meisje van vijftien jaar' nog een school mag blijven bezoe ken! Dan mogen die scholieren wel klagen over huiswerk, over ver meende of werkelijke onrechtvaar digheden van de leerkrachten, maar ze krijgen toch leiding ze leren door en misschien wordt hun belangstel ling toch ergens gewekt. De leeftijdgenoten van deze scho lieren die al naar fabrieken, werk plaatsen of winkels gaan, zijn ge doemd om vrij jong op eigen benen te staan, niemand heeft hen geleerd wat ze met die te vroeg genoten on afhankelijkheid moeten doen en kun nen doen. Al moet men respect hebben voor I de pogingen die verschillende jeugd verenigingen doen om hen op te I vangen, te leiden hun aandacht er- i gens op te vestigen, te velen blijven daarbuiten staan. De gevolgen van dit alles zijn be slist niet onbedenkelijk. De geeste lijke gezondheid van het gehele volk eist 'n oplossing van de kwestie der vrije-tijds-besteding, dat voortdu rend nijpender worden zal bij ver dere verkorting van de arbeidstijd. Het zou een weldaad zijn als alle jonge mensen nog een paar jaar lang de kans kregen om hun scheppende talenten te ontplooien, die juist na de lagere-schooltijd bij iedereen het best tot bloei komen. Ze zouden aan muziek moeten kunnen doen in harmonie, fanfare of muziekclub, ze zouden zich moe ten kunnen wijden aan ingenieuze knutselwerkjes op scholen of in ver enigingsverband. Het zou goed zijn als alle jonge mensen zich speciale vaardigheden zouden kunnen verwerven, als ze met liefhebberijen, ieder naar zijn smaak, bezig konden zijn. Dan blijft er geen plaats meer voor de verveling, dan zou er een einde zijn gekomen aan de geeste lijke luiheid en landerigheid, die als enige aktiviteit een balorige verniel zucht kent. Men mag hopen, dat de plannen voor sport en spel, zoals die klaar liggen, binnen afzienbare tijd ver wezenlijkt worden, opdat" een nog ruimere categorie jongeren hun vrije tijd productiever voor zichzelf en voor de gemeenschap leren ma ken. van 2 april 1910 Paasnacht probeerde men in te breken bij de wed. J. op het Bruks- ke. Een ruit was reeds uitgesneden. Er werd niets vermist. De prijzen der eieren waren ge middeld 2.80 tot 3,20 per 100 stuks. - In deze gemeente werd door de Boerenbond een perceel grond, (18 aren) geëxploiteerd, dat vrijwel „uit- geboerd" was. Er zou getracht wor den aan te tonen, dat alleen met kunsmest op dergelijke grond toch zeer goede roggeoogsten zijn te ver krijgen, vooral indien men daarbij gebruik maakt van puik zaaizaad. Deze grond ontving een bemesting van 900 kg tomasfosfaat, 900 kg kainiet en 120 kg zwavelzure ammo niak en werd bezaaid met originele Petkuzer rogge, die in het voorjaar nog 100 kg chili ontving. Bij proef- dorsen leverde dit perceel op: 2800 kg rogge en 6000 kg stro. Voor deze streken een buitengewone opbrengst ver boven het gemiddelde. De komende huurverhoging en de melkprijsverhoging werpen hun schaduwen vooruit. Hoewel de So ciaal Economische Raad de regering nog van advies moet dienen, zijn be langhebbenden toch benieuwd te weten hoe hun inkomsten t.z.t. zul len liggen. Het is in verband hier mede, dat wij een opsomming geven van de voorgestelde regelingen. 1. A.O.W. ongehuwden. De uitke ring bedraagt thans 972 per jaar, voorgesteld is dit bedrag te brengen op 1086 per jaar, hetgeen een ver hoging betekent van 9.50 per mnd. 2. A.O.W. gehuwden. Deze genie ten thans ƒ1584 per jaar, zij zullen gaan ontvangen 1740 per jaar, hetgeen een verhoging bete kent van 13 per maand. 3. Weduwen zonder kinderen, als mede tijdelijke weduwenuitkerig. De uitkering bedraagt 1326 per jaar, zij zal worden gebracht op 1458 per jaar, dat is een stijging van 11 per maand. 4. Weduwen met kinderen. Genoot deze categorie thans 1968 per jaar, zij zullen stijgen tot 2148 per jaar, oftewel een vooruitgang van 15 per maand. 5. Voorschot op déze uitkeringen. Op de bovengenoemde verhogingen zullen van april af voorschotten ver strekt worden, tegelijk met de maandelijkse uitbetaling van de uit kering en wel voor hen vallende on der 1) 7; onder 2) 11; onder 3) 9; en onder 4) 14. Er blijft dus nog een klein tegoed staan; dit bedrag wordt naderhand verrekend. 6. Het wezenpensioen. Voor kinde ren tot 10 jaar, zal de ondersteuning oplopen van 438 per jaar tot 480 per jaar, hierop zal van april af een voorschot worden betaald van 3 per maand. 7. Wezen van 10 tot 16 jaar komen van 660 per jaar op 720 per jaar, waarop per april een voorschot zal worden uitbetaald van 4,50 per maand. 8. Wezen van 16 jaar tot 27 jaar zien het wezenpensioen stijgen van 864 tot 948 per jaar; als voor schot hierop zal per maand worden uitgekeerd een bedrag van 6. 9. Pensioenaanpassing. De verho gingen van de A.O.W. en A.W.W. vallen niet onder de kortingen vol gens de aanpassingsregelingen voor overheidspensioenen, zolang die pen sioenen zelf niet een dergelijke com pensatieverhoging hebben gekregen. COMPENSATIES Tegelijk met de huurverhoging wil de overheid per 1 april de tweede stijging van de melkprijs met twee cent per liter laten ingaan. Dienten gevolge ziet de regering de noodzaak in, bijzondere maatregelen te treffen om de kosten van de verhogingen voor de burgerij te compenseren in loonsverhoging of verhoogde sociale uitkeringen en in de kinderbijslag". De voorgestelde verhogingen gaan uit boven een min of meer nauw keurige berekening en betekenen dus een uitdeling van een brokje welvaart. De herziening van de in- validiteitsrente moet daarbij be schouwd worden als een sociale noodzaak. 10. Loonronde. In een beschikking van het College van Rijksbemidde laars zal een loonronde worden af gekondigd van 2,5°/o. Aan deze uit kering is geen maximum gesteld, doch wel een minimum. Dit mini mum zal bedragen 4, 3,75 of 3,50 per week, al naar gelang de gemeen teclassificatie. 11. Kinderbijslag. De kinderbijslag (inbegrepen de kinderbijslagen voor rentetrekkers, kleine zelfstandigen en gepensioneerden) zullen worden verhoogd met twee cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en drie cent voor de volgende kinderen. Het dubbeltje extra kinderbijslag (als duurtetoeslag gegeven aan ge zinnen onder bepaald inkomen) zal algemeen in de bijslag worden op genomen. Dit betekent ook een stuk je welvaartsuitdeling. De bedoeling is deze verhoging te doen ingaan per 1 januari 1960, doch het parlement moet dit recht nog bekrachtigen. 12. Ongevalsrenten. Blijkens het re geringsvoorstel zullen de ongevals renten stijgen met 6%. 13. Invaliditeitsrenten. De uitkerin gen ingevolge de invaliditeitswet wil de regering geheel herzien, omdat hier de bedragen zeer aan de lage kant zijn. Voorgesteld is een verho ging van deze renten van 100% plus een verhoging van de gezinstoeslag met 5 per week, ingaande per 1 april 1960. Het totaal van de gezins toeslag en bijdragen komt daardoor te staan op 73 per maand. Het is een tamelijk verward ver haal, maar het kwam na lang heen en weergepraat er feitelijk op neer, dat zowel de moeder als de buur man van die moeders zoon een zgn. karreschop hadden gekocht, zonder dat zij dat van elkaar wisten. Zoonlief had dus niet alleen zijn buurman geflest, maar ook zijn eigen moeder, hetgeen niet bepaald iets is van een liefhebbende zoon, die echter met het vervolg van dit verhaal niets te maken heeft. Op een gegeven moment wilde de buurman deze „schop", die hij voor duur geld gekocht had, gaan slopen en dies toog hij met een lange lad der aan de arbeid, om de pannen er af te halen. Dit zag de moeder, die in toorn ontvlamde toen zij haar eigendom so-wie-so maar zag ruïneren door de buurman. Ondanks haar bepaaldelijk niet jeugdige leeftijd, schoot ze naar bui ten en begon tegen de slopende buurman uit te pakken. Buurman liet dat enige tijd over z'n kant gaan zonder veel commentaar, maar liet toen rustig een dakpan uit zijn vin gers glijden, die als een bom neer sloeg op het kijvende hoofd des moeders. „Jao menheer de rechter, toe was ik zoë verdutseld dak me an de lier vast most halde" Maar die vast-houderij had voor de buurman slechte gevolgen. Want die zag plotseling de ladder onder zijn voeten uitschieten en toen viel hij als een bom naar beneden. Ook hij was verdutseld, maar niet lang, want toen vloog hij de moeder aan, de zich als een tweede Kenau ver weerde en die fikse klappen wist uit te delen. Maar toen buurman er een ijzeren stang bijhaalde en van plan scheen om haar aan de karreschop vast te spiesen, nam ze gillend de vlucht, om dan zegevierend terug te keren met de vriend van allen: de politie En buurman werd op de bon ge slingerd, aangezien de tijden voorbij zijn, dat men met vrouwen kan doen wat men wil en deze niet meer be stand blijken tegen een klap met een ijzeren stang. Moeder moest getuigen,, maar rechter, offcier en griffier konden de waterval van woorden ternauwer nood bijhouden, terwijl buurman er bij zat met een gezicht of hij zeggen wou: zie je nu wel, probeer daar nu maar eens rustig bij te blijven De rechter bleef dat niet. Met een fikse klap op de tafel, die feitelijk bedoeld is als steun en stutse van de B.B. (want in dat lokaal houdt de politierechter zitting) werd een dik ke punt achter het eindeioze ver haal der moeder gezet. En buurman kreeg maar 15. VOOR EEN MODERN TELEVISIETOESTEL EN VAKKUNDIGE PLflRTSING ZORGT stapte welgemoed B.-waarts. Daar werd 'n borreltje gedronken en alles was pais-en-vree zolang er over het weer en de varkenprijs gepraat werd, maar toen de erfenis-kwestie ter sprake kwam, zei A. voorzich tigheidshalve voorop tegen B., dat hij zijn eigen nu niet kwaad moest maken. Maar B. trok zich van die goede raad niets aan, integendeel toen het ge sprek goed en wel op gang was, trok hij zijn mes en begon te gillen, dat A. er uit moest en vlug ook. Maar B. stond met zijn mes voor de enigste deur van de kamer, dus begon A. 't een tikkeltje warm te krijgen, aan gezien hij er weinig voor voelde als hoofdpersoon op een rouwbrief te fungeren. Maar tegen de messenzwaaier moest ook- opgetreden worden. A. is ook niet bepaald een kleine jongen, integendeel zelfs en ging ten aanval over. „Ik heb hem geslagen als een jachthond" was zijn ruiterlijke be kentenis, al getuigde zij dan niet van mensen- noch dierenliefde. Maar B. lag op een gegeven mo ment als een jachthond te kermen in een hoek van zijn eigen kamer, terwijl zijn mes verdwenen was. Er was dus huisvredebreuk in de ergste graad gepleegd, zoals de poli tie moest constateren, die door de vrouw van B., toen het mis liep, er als de bliksem bijgesleept was. Maar in de hitte van de strijd scheen A. ook aan een soort kaniba- lisme geleden te hebben, want B. be schuldigd hem bovendien, dat hij zijn vinger haast afgebeten had. En over deze bijterij ontspon zich voor de rechter een heel debat, waar bij zich de vrouw van B. op de pu blieke tribune ondanks twee le vensgrote politie-agenten danig mee bleef bemoeien. De verdediger van A. meende, dat het een koeienbeet was, maar er was geen koe in de kamer geweest, dus dat ging al moeilijk. Maar om van het gezeur af te zijn, schrapte men toen kennelijk tot genoegen van B's vrouw op de pu blieke tribune de beet en bleef huisvredebreuk alleen op het zon daarslijstje. Het werden 25 boete, maar de politierechter vertelde nu al, dat hij nog meer bloed rook, zolang die erfenis-kwestie niet geregeld was. We horen er dus waarschijnlijk nog wel meer van Er was begrafenis geweest en de diepbedroefde familie had het stof- lijk overschot van vader naast dat van moeder ter aarde besteld. Maar aan de koffietafel daarna, bleek al, dat de zwagers het kennelijk niet eens waren over de a.s. verdeling van de erfenis. Maar vanwege de droefenis zou men er later op terug korrfen. Welaan zwager A. besloot enkele dagen daarna bij zwager B. eens wat te gaan praten over deze kweste en Al sinds enkele maanden prijkt in onze boekenkast 't Ontwikkelings plan ten behoeve van de Agrarische Bevolking in de gemeenten Venray, Horst en Sevenum. Drie behoorlijke boekwerken, op keurige wijze gedrukt en verzorgd, waarin men een heleboel cijfers heeft vergaard en tot conclusies is geko men, die wij al in verschillende ar tikelen in dit blad hebben behan deld. We hebben daarbij reeds de no dige op- en aanmerkingen gemaakt en in verschillende vergaderingen zoals van K.A.B., Adelbert en Mid denstand had men naast lovende woorden, voor verschillende onder delen van dit plan ook de nodige critiek. Een der voornaamste daarvan was wel, dat men nu met feiten en con clusies komt aandragen die misschien in 1954, toen men aan het opstellen van dit plan begon, wel enige bete kenis hadden, maar thans reeds ach terhaald, veranderd of verouderd zijn en zelfs niet meer ter zake doende. Voor een goede orde mogen we dan in heel kort bestek de voor naamste conclusies en maatregelen, die dit plan bepleit nog even de re vue laten passeren. LANDBOUW Voor een betere ontwikkeling van- de landbouw wordt dan gesteld: a. betere waterbeheersing van de gronden, enerzijds door een be hoorlijke afwatering, anderzijds door de mogelijkheid te openen, meer water aan te voeren; b. betere verkaveling van de gron den, ook van die, welke buiten verkavelingsplan: Lollebeek val len; c. herontginning van oude boeren- ontginningen in de oude peel- dorpen; d. verbetering van de zandwegen en betere ontsluiting van de ge- bruikspercelen; e. intensiever gebruik van de fi nanciële mogelijkheden, welke door verschillende credietmoge- lijkheden geschapen worden, o.m. om de veestapel uit te breiden; f. omschakeling naar tuinbouw; g. intensiever gebruik van de be roeps-voorlichting door jongeren, afkomstig uit het agrarisch milieu ALGEMEEN Ten aanzien van de voorzieningen, welke voor het overige nog getrof- ten moeten worden zijn de volgende maatregelen voorgesteld a. aanleg en voltooiing van de Mid den-Peel weg; b. doortrekking van het Wilhel- minakanaal; c. verbetering en verbreding van de hoofdwegen, o.a. door fiets paden langs deze wegen;

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1