25 nieuwe Voorjaarsaanbiedingen SPORT Nederland in zwakste positie Moeilijkheden voor de zuivel-afzet verwacht Volksconcert P. Peters te Meerlo voor de som van 3275 gulden. De aanleg van een stoomtram Venlo-Helden is er nu door. Met de voorbereiding is men begonnen. Het sterftecijfer was in 19 het hoogst in Maastricht, nl. 18. per 1000, dan volgde Den Bosch met 17.84 per 1000. Het laagste cijfer had Zaandam met 9.83 per 1000. S.V.V.-NIEUWS Het vrij grote aantal toeschouwers heeft door hun warme aanmoedigin gen in belangrijke mate medege werkt aan het behalen van 'n kleine, maar toch zeker verdiende, over winning op het bezoekende Haslou. Deze onontbeerlijke steun bracht de ploeg al direct in de juiste sfeer wel ke naar weldra zou blijken no dig was om tot sukses te komen. De spelers, vastbesloten om met inzet van alle energie en capacitei ten, het in gevaar zijnde 2e ldasser- schap te verdedigen, stegen door deze samenwerking tot een vorm die wij sedert de aanvang van de competitie node hebben gemist. Van de aanvang af, trok SW met een ongekend enthousiasme ten strijde in een hoog tempo en met dikwijls zeer goede combinaties. Ook Haslou met nog kampioens kansen voor ogen liet zich echter niet onbetuigd, tegenakties bleven dan ook niet uit waardoor onze ver dediging dra de gelegenheid kreeg om aan te tonen tot wat zij in staat was. Onverwachts kwamen onze jon gens tegen een 10 achterstand op te zien toen de Haslou-midvoor na 8 min. van grote afstand een verras send en hard schot leste waartegen onze doelman geen verweer had. In 't geheel niet ontmoedigd begon Venray aan een reeks stormlopen op het Haslou-doel, dat echter meer dere malen op wonderlijke wijze van doorboring gered werd. Het duurde tot de 22e min. vooraleer Vennekens attent als steeds door stevig doorzetten van middenvoor J. Arts in het bezit van de bal kwam en de stand op 11 kon brengen. Naarmate de spanning op en rond het veld steeg werd Venray sterker, vooral dank zij het prachtig stuwen de werk van de verdediging en mid denlinie. N Legio waren de corners welke op het Haslou-doel genomen werden, doch het verdiende doelpunt bleef uit tot kort voor de rust. Vennekens speelde zich schitterend vrij en met een beheerst schot in moeilijke positie sloeg hij de Haslou-doel- man kansloos. 21. Wellicht tengevolge van de grote krachtsinspanningen van beide ploe gen in de eerste speelhelft, lag het tempo na rust iets lager, ook mede doordat onze ploeg wat meer het ac cent op de verdediging ging leggen om verrassingen te voorkomen. Dit nam echter niet weg, dat ook nu SVV een behoorlijk veldover- wicht wist op te bouwen en veelvul dig tot gevaarlijke aanvallen kon komen. Doelpunten bleven nu uit. De Haslou-aanvallen hoewel minder talrijk veroorzaakten nog wel eens gev.aarlijke situaties voor het Venray-doel, doch onze verdedi ging stond haar mannetje en stond geen gelijkmaker meer toe, zodat de ruststand 21, gehandhaafd bleef. En spelers en publiek konden tevre den zijn over het bereikte. Doordat ook Almania en OVCS er in slaagden hun wedstrijden in winst om te zetten, bleef de afstand tussen de staartclubs ongewijzigd en is nog alles mogelijk. De voor a.s. zondag oorspronkelijk vastgestelde wedstrijd Lindenheu- vel-Venray, is om kerkelijke rede nen in Lindenheuvel, uitgesteld. Een zondag rust om dan op 27 maart a.s. fit en wel in Blerick trachten revanche te nemen. Venray 3 verloor op eigen veld met 10 van het laagst geplaatste Hegelsom, wat een grote tegenvaller werd, daar de afstand tussen deze elftallen weer kleiner is geworden. Mede door een zeer zwak leidende scheidsrechter werd het na rust een onprettige vertoning en waren gooi en smijtpartijen niet van de lucht. Speel voor je plezier jongens, onge acht welke opvattingen de tegenpar tij er op na houdt en blijf jezelf. Venray 5 kon het in Kronenberg tegen het 2e elftal niet verder bren gen dan een 22-gelijkspel en bleef hierdoor toch wel iets onder de ver wachtingen. Programma voor a.s. zondag: Venray 2-WV 3 MeterikVenray 3 Venray 4Griendtsveen Venray 5Meterik 2 Voor het 2e en' 4e elftal achten wij nieuwe winstkansen aanwezig. Het 3e elftal zal het zeer moeilijk krij gen en een gelijkspel zal ons reeds welkom zijn. (Maar dan door spor tief spel behaald). Het 5e elftal speelt de laatste competitiewedstrijd en al is de tegenstander zeker niet zwak ker op papier: eind goed, al goed. Maak er een waardig besluit van. Venrays Mannenkoor Als een soort afsluiting van het gouden jubileumfeest van Venrays Mannenkoor, zal dit koor op zondag halfvasten een soort volksconcert geven in zaal Wilhelmina. Die dag komt het koor uit Herze- brock op bezoek, dat tezamen met het Venrays Mannenkoor en het Venrays jeugdkoor zal zorgen voor een goed programma. Een en ander zal gebeuren om half vier n.m-, i.vjn. clp verre reis die de Duitse zangers nog moeten maken in de avonduren tegen zeer popu laire entree-prijzen. Voor degenen, die het jubileum concert in de Petrus-Banden hebben meegemaakt is natuurlijk geen ver dere aanbeveling nodig. Zij weten op welk een hoog peil de Venrayse zan gers staan en behoeven niet over tuigd te worden om dit middagcon cert te bezoeken. Voor de anderen is er nu een unieke kans om Venrays koor te horen en om b.v. vergelijkingen te trekken tussen haar programma keuze en dat der Duitse zangers, alsmede over het verschil in opvat tingen over directie, voordracht enz. Want ook het Duitse koor staat op zeer hoog peil en geldt in het Mun sterland voor een der beste. En tenslotte lest best krijgen we dan Venrays jeugd te horen in het Venrayse jeugdkoor, waarvan de zangers van St. Frans een onderdeel vormen. Dat ook hier hard gewerkt is en dat ook hier opmerkelijke re- sulttaten zijn geboekt, kan men nu zelf horen. Venrays hope voor de toekomst kan men nu horen met een volledig programma en alleen reeds dit on derdeel is een bezoek aan dit con cert ten volle waard. Men gelieve dus de namiddag van zondag halfvasten reeds nu te reser veren voor dit evenement, dat een waardige afsluiting beloofd te wor den van het gouden bestaansfeest van Venrays Mannenkoor. Het belangrijkste struikelblok voor de economische eenwording van de Benelux-latiden is de land' bouw. Dit middel van bestaan is evenzeer het moeilijkste punt in de E.E.G. De deelnemers aan de ene zowel als aan de andere ge meenschap hebben in het agra risch vlak elkaar nooit kunnen vinden. Vandaar dat er veel ge schetterd is over de jongste con ferentie tussen Belgen en Neder landers waarop overeenstemming werd bereikt over de koers, die nu zal worden gevaren. Over de koers wel te verstaan, maar niet over de uitwerking daarvan. De Benelux is een verdrag van economische eenheid en het past dus niet, zo verwijten wij de Belgen, dat aan onze zuidgrens groenten en fruit worden geweigerd of extra belast zodra bepaalde minimumprijzen op de Belgische markt niet kunnen worden bereikt. Anderzijds verwijten de Belgen ons, dat het geen kunst is om een goed-geoutilleerde landbouw, vee teelt, en zuivelfabricage te tonen zo lang Nederland nog 450 tot 525 mil joen subsidie per jaar aan de land bouw geeft. Wordt deze discrimina tie opgeheven dan wil België wel concessies doen, zo betoogde een Belgisch minister. Aangezien de lage landen jaren lang als kemphanen tegenover el kaar stonden moest men op zeker moment de knoop doorhakken. Voor onze agrariërs is deze bouw niet on gunstig aangekomen. In het E.E.G.-verdrag staat im mers, dat de Belgen hun grenzen mo gen sluiten voor de invoer van groenten en fruit zodra ze de mini mumprijzen op hun eigen markt niet zullen kunnen halen. Dat zou een voor Nederland nadelige maatregel zijn, want welk land is meer ge schikt voor de export van onze agra rische overschotten dan België? En daarom is nu overeengekomen, dat België voortaan voordat de gren zen dich gaan, eerst overleg zal ple gen met Nederland. Zelfs ingeval van nood moet er nog overleg wor den gepleegd. WAT VERANDERT ER DAN? Intussen, zo is al opgemerkt, moet het „gekonkel" tussen de ministers van landbouw niet te ver gaan, want ook de andgre ministers zijn weer deels afhankelijk van de landbouw- schikkingen. Voorts heeft de minister van land bouw deze zaak al nader uitgelegd. Vanzelfsprekend blijft België op zijn eigen s"telsel staan, zo zei hij, zolang Nederland de subsidie niet afschaft. In de praktijk is er dus econo misch gezien nog niets gebeurd. Er is alleen een gunstige sfeer gescha pen voor overleg aan beide zijden hoe fraai dit uit politiek oogpunt ook moge klinken. Voor Nederland kan dit opklaren van de agrarische politieke hemel 'n dure grap worden. Immers, hebben wij in ruil voor de vage Belgische bereidheid tot medewerking 'n veel groter concessie gedaan en toege stemd in het graven van een verbin dingskanaal voor Antwerpen voor west-Brabant. Daarmee worden nieuwe bloeikansen geschapen voor Antwerpen. Daarom zou België ook 80% van de kosten van dit werk be talen en Nederland de rest. De Belgen vinden hun aandeel in de kosten te hoog en willen minder betalen omdat Nederland ook van dat kanaal zal profiteren. IN DE VERDEDIGING Wanneer wij deze toenaderings overeenkomst nuchter gaan bezien, geloven wij niet, dat zij een groot succes zal brengen. België heeft vagfe concessies gedaan, die elk ogenblik kunnen worden herroepen. Als die Belgische minister met zijn Nederlandse collega niet tot over eenstemming komt, is de breuk een feit, tenzij wij ons (zoals in vele ge vallen) alles laten aanleunen. In het geval van het Belgische ka naal over Nederlandse bodem, waar van wij n.b. ook nog een belangrijk deel zouden moeten betalen, is er geen terug mogelijk. Wij kunnen in de toekomst moeilijk zeggen, dat dit kanaal weer dicht gaat zodra Bel gië weer een invoer van sla of an dere groenten verbiedt. Per saldo zijn wij met dat loven en bieden om onze economische be langen sterk in de verdediging ge bracht. Niemand kan bij benadering schatten wat Rotterdam moet beta len aan onze landbouwbelangen. In België is al opgemerkt, dat de regering Eyskens Antwerpen heeft gered ten koste van de boeren. Voor die Belgische boeren is nog niets verloren, maar voor Antwerpen is veel gewonnen. Dit alles moet zo goed passen in de harmonische ont wikkeling van de E.E.G. TWIJFELACHTIGE KANSEN Met de E.E.G. hebben wij ons in 't gevaarlijke buitentarief gestort, dat landen treft, die niet in de Euro pese gemeenschap zitten. Wij drei gen daardoor een deel van onze export-klanten te verliezen. Onze grondstofeninvoer wordt gedeelte lijk duurder en daarmee onze kos ten van levensonderhoud. De minister van landbouw heeft dit al toegegeven in de Eerste Ka mer. Dat alles wordt geruild voor kansen op een grotere export in de E.E.G.-landen. Maar die kansen moe ten nog worden gerealiseerd. Vervolgens moeten wij de vraag stellen of wij nu zo'n haast hebben met die E.E.G. Daar kan niemand 'n volmondig ja op zeggen, want de positie van onze landbouw is nietzd zwak, dat wij alles moeten offeren om die te verbeteren. Wij zouden het zelfs zo kunnen stellen, dat wij met onze landbouw, veeteelt en zuivel een grote dienst bewijzen aan de Westeuropese eco nomie. Met name de Duitsers zullen onze produkten nodig hebben, zeer zeker zo lang oost-Duitsland bezet blijft door de Russen. Waarom moet de Nederlandse re gering nu uitgerekend gaan roeren in die E.E.G.-put alsof wij vandaag of morgen op de realisatie daarvan zitten te springen. De E.E.G. zal er komen. Laten wij haar afwachten. Laten eerst de grote partners daarin overeenstemming bereiken. Daarna kunnen wij aan bod komen en onze eisen stellen, want zonder Nederland wordt die E.E.G. geen succes. En als men ons zou ne geren is er nog geen man overboord. Wij willen als kleine natie toonaan gevend zijn en dat zou wel eens kostbaar kunnen zijn. Voor onze boeren, die droogte- schade leden, werd de schadebij- drage zo beperkt mogelijk gehouden omdat het nationaal landbouwbeleid moet plaats maken voor het Euro pese. Was de minister soms bang voor kreten over subsidie in België? In ieder geval was het moment voor de boeren slecht gekozen. Wij geloven, dat het luide hoera-geroep over de E.E.G. spoedig zal verstom men in de directe nadelige resulta ten van dit economisch verbond. De voordelen zijn ongrijpbaar in de vorm van prognoses, die stuk voor stuk nog waar gemaakt moeten worden! Als een onderstreping van wat de heer Mertens op de jongste kring vergadering der LLTB Venray voor spelde t.a.v. de melkafzet heeft mi nister Marijnen het volgende ant woord gegeven op vragen van Ka merleden over dit onderwerp: Hoewel onverwachte ontwikkelin gen zeker niet zijn uitgesloten zul len, naar het. zich laat aanzien, de afzetmoeilijkheden in de zuivelsec tor zich dit jaar weer toespitsen. De mate waarin dit het geval zal zijn zal sterk afhangen van de ont wikkeling van de melkproduktie in de verschillende landen tijdens de komende weideperiode. Het hieruit resulterende aanbod van zuivelpro- dukten is in hoge mate bepalend voor het prijspeil, waarbij evenwicht tussen vraag en aanbod wordt be reikt. Gelet op de ontwikkeling van de melkproduktie waarbjj de toe name der produktie de toename van de vraag naar zuivelprodukten te boven zal gaan zal de afzet in de zuivelsector in de komende maan den opnieuw ernstige moeilijkheden opleveren. Het is van groot belang, dat de melkproductie beter op de afzetmo gelijkheden van zuivelprodukten wordt afgestemd. De wijze waarop dit doel kan worden bereikt is ech ter een uitermate moeilijk en ge compliceerd vraagstuk, dat niet op korte termijn kan worden opgelost. De minister stelt zich voor binnen kort in overleg met het georgani seerde bedrijfsleven het gehele pro bleem in studie te laten nemen. Het is de minister niet mogelijk 'n volledig inzicht te verschaffen in de oorzaken van de tegenwoordige stij ging der melkafleveringen. De toename 17% in de periode van 1 november 1959 tot 1 mrt. 1960 ten opzichte yan de yerjjelykbajre periode van 1958/50 kan in meer dere of mindere mate worden toege schreven aan: a. de uitbreiding van de melkvee stapel met 3%, waaruit een stij ging van de melkproduktie met eenzelfde percentage kan worden klaard; b. de uitstekende kwaliteit en hoge voedingswaarde van het in 1959 gewonnen hooi en kuilgras; c. de stijging van het verbruik van krachtvoeder. Deze houdt slechts gedeeltelijk verband met de krappe ruwvoederpositie; d. het toenemende verbruik van kunstkalvermelk, waardoor de hoeveelheid melk die voor voe derdoeleinden op de boerderij wordt achtergehouden afneemt; e. de stimulering van de melkpro duktie in het westen en enkele andere delen van Nederland door verlenen van een premie; f. een verschuiving van de afkalf- datum naar een vroeger tijdstip. PRIJSONTWIKKELING Het prijsniveau voor zuivelpro dukten is in de loop van 1959 sterk gestegen. Het hoogste prijsniveau werd bereikt in oktober en novem ber 1959. De prijsstijging had plaats in de verwachting, dat de langdurige droogte van 1959 de melkproduktie sterk zou afremmen. Deze verwach ting is niet bevestigd. De sterke prijsstijging heeft de consumptie van zuivelprodukten in het binnenland in aanmerkelijke mate nadelig be ïnvloed. Toen bleek, dat de aanvankelijk veronderstelde teruggang inde pro duktie uitbleef en de melkproduktie zowel in Nederland als in de meeste andere west-europese landen toe nam, kon uiteraard een verlaging van het te hoog opgevoerde prijs niveau niet uitblijven. Een eerste aanpassing van beperkte omvang had plaats in december 1959. De verdere toename van de pro duktie en de per 1 maax*t 1960 ver vallen mogelijkheid tot export van boter naar West-Duitsland nood zaakten omstreeks begin maart tot een tweede aanpassing der prijzen, waarbij deze vrijwel zijn terugge vallen op de inmiddels vastgestelde inleveringsprij speil. De scherpe daling der zuivelprij- zen moet dan ook enerzijds worden toegeschreven aan de achteraf be zien te grote prijsstijging in de na zomer van 1959 en anderzijds aan de belangrijk hogere melkproduktie van de laatste maanden, gepaard gaande met een beëindiging van de invoermogelijkheden in Duitsland van boter. VERWACHTINGEN IN E.E.G.- VERBAND Uit de ontwikkeling van de melk produktie in de overige E.E.G.-lan den blijkt duidelijk, dat de in het verleden geconstateerde stijging, na een kortstondige onderbreking in 1959 tengevolge van de droogte, op nieuw is ingezet. Dit zal er toe leiden dat in de met het bestaande prijsniveau sa menhangende binnenlandse be hoefte aan zuivelprodukten in de partnerlanden, in toenemende mate zal worden voorzien uit eigen pro duktie. In de landbouwpolitieke maatregelen voor de zuivelsector in de verschillende partnerlanden zijn ook geen aanwijzingen te vinden dat de tegenwoordige ontwikkeling bin nen afzienbare tijd zal worden on derbroken. De minister verwacht evenmin, dat de samenwerking in E.E.G.-ver- band deze voor onze zuivelexport ongunstige ontwikkeling op korte termijn in een andere richting zal kunnen leiden. Het vinden van een oplossing voor de moeilijkheden op langere termijn zal in belangrijke mate afhangen van de opzet van het gemeenschap pelijk te voeren zuivelbeleid. Indien de opzet van een dergelijk beleid rekening wordt gehouden met de exportnoodzaak voor de Gemeen schap en het markt- en prijsbeleid wox-dt gericht op het handhaven van een intern prijsniveau, waarbij even wicht ontstaat tussen produktie en economische verantwoorde afzet mogelijkheden, verwacht de minister dat een dergelijk beleid op langere termijn kan leiden tot stabielere ver houdingen op de zuivelmarkt. ANKER SCHROBBER KAMERBEZEM met cocos-vulling, rode rug 1.40 STRAATBEZEM Colombo - Vero HENGSELMAND stevige kwaliteit bufteen GROTE GLAZEN COMPOTE SCHAAL 1.45 3.25 75 ct SUIKERAUTOMAAT plastic 98 ct AFWASBAK plastic 1.35 PLASTIC ZOUTPOT met gekleurd deksel 95 ct GLAZEN ROOMSTEL 3-delig 1.90 TAFELCOMFOOR 2-pits 4.95 TAFELKLEED helder plastic, 130x150 75 ct KEUKENKRUKJE metaal 8.50 GASOVEN grote maat 15.50 DIEPE BORDEN 6 stuks Maastrichts aardewerk 1.98 STOFDOEKEN prima kwalit. 39 ct PLASTIC TAFELLAKENS aan stuk, frisse dessins, p. m. 2.50 EMAILLe FLUITKETEL reuze maat, 3 liter 3.25 GLANSLAKVERF prima kwaliteit per kg 2.40 TRAPLOPER Jabo kwaliteit per meter 2.25 PLASTIC CLOSETMAT frisse gekleurde dessins 2.50 W.C.-REINIGER in enkele minuten hagel wit 1.30 DRUKASBAK metaal 1.45 BORREL-ONDERZETTERS glazen 12 stuks 1.75 WAND-SCHEMERLAMPJE 2.50 3-delige JAMPOTHOUDER van verchroomd draadwerk 1.45 HOFSTRAAT 5 TEL. 1270-04780 •i - Huurverhoging? Bij VéGé waar voor uw geld én gratis geidzegels

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2