Schoonmaaktijd ime sstoffen Bromfietsen H. HENDRIX Prefontaines - 1959 1959 1959 1959 De toekomst voor de landbouw moeilijk? Voor HERENCONFECTIE Gebr. van Mil, Tel. 1572 Gevonden: K®u Gevat? 'ftLets zogoed a£s Herijk van maten gewichten en meetwerktuigen Vergadering B0UWVAKARBEIDERSB0ND Ook Spierpijn s n - SMAKT Duivensport overgordijnenf gordijnstoffen, vitrages, trap- en ganglopers, karpetten, dressoirlopers, tafel- wand- en divankleden maandag 14 maart gesloten Extra voordeel ook deze week: H. van Dijck-Hendriks SOLA artikelen PETER HENDRIX Bazar De beroemde franse wijnoogst Wijnhandel W. LEENEN (tos Bjfum plasticfotervloot ct. spelgoed Met Wenhuis looixhken De besturen van de afdelingen der LLTB Venray, hadden op hun jongste kringvergadering deze vraag, hoe dus de toekomst voor de landbouw zou zijn, voorgelegd aan hun algemeen voorzitter de heer Mertens, die in een lange en uitvoerige rede hierop een antwoord probeerde te geven. Hij stelde allereerst, dat de land bouw in de jaren na de oorlog, on danks vele moeilijkheden, voor de meeste boeren een redelijk bestaan heeft opgeleverd. De landbouwers hebben hiervoor wel hard moeten werken en sober moeten leven, maar de resultaten waren toch zo, dat men tevreden mocht zijn. Dit geldt niet voor het jaar 1959, waarin de droog te voor sommige boeren grote moei- lij heden opleverde. DROOGTE-SCHADE-REGELING De heer Mertens was bepaald niet te spreken over de droogte-schade regeling, die men heeft opgesteld. Daar zijn zo'n hoop dermate beper kende bepalingen bij, dat vele ge troffenen hiervoor niet in aanmer king komen, terwijl het stelsel zo danig is opgezet, dat het meer lijkt op sociale steun en hulp in plaats van een maatregel die in het kader van het regeringsbeleid iedere boer een redelijk inkomen te verze keren had genomen dienen te worden. Hij schatte, dat 4050% van de mensen, die schade geleden hebben, van deze regeling zijn uitgesloten, zodat die dus alle schade zelf moe ten dragen. Van de andere kant was hij niet optimistisch over een even tuele uitbreiding van de schade-uit keringen. En evenmin was hij opti mistisch over een eventuele uitke ring van de vrijwillige onderlinge hulp, omdat ook dit slechts een drup pel op een gloeiende plaat is PRIJSONTWIKELING lende nog groter. Inkrimping van de veestapel brengt automatisch hogere produc tiekosten mee, waardoor export nog al moeilijker wordt. Andere melk-samenstelling minder veteist andere fokmetho- den en dat is een materie, waar men wel heel voorzichtig mee dient te zijn. Toch zal landbouw en overheid maatregelen dienen te overwegen ken van afzetgebieden. loonsverhoging van ongeveer 9%. hulp krijgen. Of die hele verho ging alleen verrekend kan worden zoals de wens van de Regering is door productie-verhoging, waagde de heer Mertens te be twijfelen, maar van de andere kant zal de kostprijs bij een der gelijke markt niet hoger mogen worden. Dit is dus wel een zeer moeilijke geschiedenis. Een moeilijke geschiedenis is ook de kinderbijslagregeling voor de boeren, die al jaren op stapel staat, maar er nog steeds niet is. Of deze voor vele boeren zeer noodzakelijke hulp er binnen af zienbare tijd zal komen durfde spreker niet te zeggen, al wordt er b.v. door de KVP wel op aange drongen EEG. De prijsontwikkeling voor de zui- -J9IM -iaaq ap apMnipsaeeM uea vel, kippen en varkens besprekende, tens zijn toehoorders nauwlettend wil, de Nederlandse boer aan ban den te leggen. Datzelfde zal dan ook gaan gelden bij de pluimvee-ver gunningen. Dit alles vraagt van de boer niet alleen een grote belang stelling, maar ook een voortdurend op zijn qui-vive zijn, willen zijn kansen niet verloren gaan. Ook roerde de heer Mertens het vraagstuk van de specialisatie nog even aan, een streven, dat al langer hoe meer aanbevolen wordt. Hij was van mening, dat dit in Nederland niet zo'n vaart zou lopen gezien de grote vakkennis en de noodzakelijke intensivering der bedrijven, maar ook hier dient men attent te zijn. Op deze vergadering, waarop alle bestuurderen der afdelingen aanwe zig waren, werd o.m. het financieel verslag en jaarverslag goedgekeurd en sprak de geestelijk adviseur Pas toor Geurts over de noodzakelijke versobering voor de christelijke mens gedurende de vastentijd. groene das, café Sanders Eind- straat; zwarte rozenkrans, Gubbels Julianasingel 5; kinderdriewieler (rood en wit), J. van Daal Pr. Bern- hardstraat 80; grijs gestreepte he rendas, Nooien St. Odastraat 4; grij ze sjaal, v. Vegchel Gasstraat; over jas, Verstegen Overloonseweg; por- feuilles, handschoen en armbandje, Rutten Prinsenhof; portemonnaie, Lit jens Oude Oostrumseweg; bruine pet, Politiebureau; boekentas, Ven- nekens Gussenstraat 4; bankbiljet, P. vd. Munckhof Langstraat 60c; bankbiljet, Appels Hofstraat; 1, Roodbeen Burg. vd. Loostraat 3. Zeer aparte collectie GEBR. VAN MIL Telef. 1572 Gratis veranderingen en deskundig advies. Zie etalage noemde hij deze niet zonder zorg. De uitbreiding van de productie in de laatste tijd brengt de afzet ern stig in gevaar. Allerwege is dat het geval en waar de Nederlandse land bouw het voor een groot deel van de export moet hebben, loopt deze, door grotere productie in de andere lan den, ook terug. Moet men nu gaan beperken? De heer Mertens meende, dat voor kippen en varkens een eventuele be perkingsmaatregel ei'ger is dan de kwaal. Hij meende, dat de overvloed zichzelf zou gaan saneren en dat men dat rustig af moet wachten. Het verleden heeft dit wel bewezen. Voor de zuivel ligt de zaak anders. Ondanks de droogte was de melk plas het vorig jaar weer 20% hoger dan in 1958 en men vraagt zich toch wel af, waar dit naar toe gaat? Want dat de overheid met haar garantie-politiek maar steeds zal blijven doorgaan is redelijkerwijze niet te verwachten en dan is de el- toe te zien op de toekomstige poli tieke en economische ontwikkeling, die o.a. een soort vrij-markt zal gaan brengen voor 6 Europese lan den in de zgn. E.E.G. waarbij ook Nederland is aangesloten. Dit alles is in volle voorbereiding en z.i. worden hierbij voor de Ne derlandse landbouw zeer belangrijke beslissingen genomen. Zo wil Duitsland op dit moment in dat E.E.G.-verdrag hogere graan prijzen, maar gaat dit door, dan wordt de Nederlandse kostprijs veel hoger en zal haar nog altijd zeer belangrijke export buiten de EEG- landen te duur wox-den en zitten we met de stukken Men zal dus terdege op zijn tellen moeten passen, temeer waar ook op ander terein aanpassing aan de nieuwe toestand gevraagd zal wor den. Zo zullen b.v. de teeltvergun ningen gaan verdwijnen. Het heeft geen zin om als Duitsland of Bel gië de boer vrij laat telen wat hij Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat dit jaar voor de herijk der maten, gewichten en meetwerktuigen zittingen zullen worden gehouden te Venray in het le lokaal links van de ingang van het houten gebouw Patersstraat 28. De zittingen worden gehouden: voor verkopers van nieuwe maten, gewichten en aan individuele keu ring onderworpen meetwerktuigen op maandag 28 maart 10.30llu.; voor apothekers, apotheekhouden- de geneeskundigen, veeartsen, han delaren in edele metalen, parels, edelgesteenten of munten, juweliers en goud- en zilversmeden, op maan dag 28 maart 1112.30 u.; voor openbare instellingen op maandag 28 maart 1417 u.; Voor de overige herijkplichtigen t.w. voor hen, wier geslachtsnamen (namen van firma's als geslachtsna men te beschouwen) beginnen met één der letters: A op maandag 28 maart 17-17.30 B, C, (w.o. Coöp.) D, E, F, G, H, I, J, K, en N op dinsdag 29 maart 8.30-12.30 en 14-17.30 L, M, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, IJ, en Z op woensdag 30 mrt. 8.30-12.30 en 14-16.30 In verband met de herijk wordt voorts ter algemene kennis gebracht 1. dat de maten en gewichten schoon en droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kun nen worden; dat ijzeren maten van binnen en buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 oktober 1960 gestempeld moeten zijn met de letter y en dat er, bij ver zuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gele genheid bestaat maten en gewichten te laten herkeuren aan het IJkkan- toor te Maastricht, des vrijdags van 9-12.30 en 14.30-17 uur; 3. dat de maten en gewichten, die gestempeld zijn met het afkeurings- merk niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht; 4. dat ten bate van 's rijks schatkist voor het onderzoek der maten en gewichten keurloon en voor het jus teren der gewichten justeerloon zal moeten worden betaald; 5. dat de milligram gewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De ge zegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de ge wichten franco per post worden op gezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op postreke ning 507661 van Ijkkantoor Maas tricht een bedrag van 40 ct. worden gestort; 6. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het ijkwezen zoveel als mogelijk is, oproepingen zullen worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip waarop de maten, gewich ten en meetwerktuigen ter herkeu ring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang aan dit tijdstip Er wordt uitdrukkelijk op gewe zen, dat de verplichting tot herkeu ring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Venray, 9 maart 1960. Burgemeester en wethouders vnd., A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris en rheumatische pijnen wrijft U weg met Woensdag j.l. hield de Venrayse afdeling van de bouwvakarbeiders bond een zgn. voorlichtingsvergade ring in zaal Wilhelmina. Voorzitter De Bruyn gaf de tal rijke aanwezigen een overzicht van de gebeurtenissen, die aanleiding hebben gegeven tot de stakingen, die links en rechts in den lande aan de gang waren. Hij vertelde hoe in October reeds onderhandelingen zijn begonnen om een loonsverhoging, maar hoe deze zijn mislukt, omdat onbewezen bleek of inderdaad een productieverho ging plaats had gehad, die dergelijke loonsverhoging rechtvaardigde. Toen bleek, dat de aannemersbon den niet wilden meewerken om de bewijzen te verzamelen, dat deze productieverhoging er inderdaad was, hebben de werknemersbonden voor de cijfers gezorgd en bewezen, dat de 5% loonsverhogng gerecht vaardigd was. Die heeft men dan ook in de nieu we CAO, welke op 1 maart moest beginnen, tot gelding willen bren gen, maar de aannemers gingen hier mede accoord als zij die moch ten doorberekenen. Volgens hen was die productie verhoging van hen aanleiding ge weest om lager in te schrijven, zo dat niet zij, maar de principalen van de verhoogde productiviteit in de bouwvakken hadden geprofiteerd en daarom wensten ze thans door berekening. Maar de regering wei gerde dit en nu zit men met de stukken De vakbewegingen hebben besloten door te zetten en eventueel alles plat te leggen. 'Hij vroeg van de leden het nodige respect voor die mensen, die thans voor allen de stoot hebben gegeven. Zij worden met een karige vergoe ding naar huis gestuurd en moeten dus wel grote offers brengen voor de rest, die zo lang als het nog duurt doorwerkt. Hij sprak de hoop uit, dat mid delen zouden gevonden worden om het conflict op te lossen, waardoor de staking ten einde zou komen en gaf de vergadering dan het woord ook het hunne eens te zeggen. Men bleek niet bepaald enthou siast over het feit, dat ook ongeor ganiseerde stakers door de bonden geholpen worden, maar van be stuurszijde wees men er op, dat ook de ongeorganiseerde stakers mee helpen om te winnen. Er werd o.m. gevraagd wat te doen als de bazen wel bereid bleken om de 5% te betalen, maar dan de 15% toeslag lieten vallen, die ze tot heden boven het CAO-loon hadden uitbetaald. Daar wist men van bestuurszijde nog geen antwoord op. De Venrayse leden die elders staken (op de ver gadering waren een drietal aanwe zig van een werk in Brunssum, dat stil gelegd was) moesten zich in Venray melden bij de heer Pon jee. Het was een kalme vergadering, die kennelijk dit hele conflict liever nog vandaag dan morgen beëindigd zag en die met spanning uitziet naar het moment, dat de bouwwereld weer volop aan-de gang kan. Maar van de andere kant ook vast beslo ten scheen, dat als ook Venray door de bonden wordt aangewezen als stakingsplaats ook hier het werk neer te leggen, ondanks de bepaald kleine uitkeringen, die dezelfde bon den in het vooruitzichtstellen. Toevluchtsoord van velen In het stille Noord-Limburgse land ligt een oud kapelletje ge bouwd Sint Jozef ter ere. Het is tot stand gekomen door de de vrijgevigheid van de baron van Macken, Heer van de vrije heerlijk heid. Vierlingsbeek. Al spoedig trok dit eenvoudige bedehuis vele bezoe kers en weldra werd het een be scheiden bedevaartplaats. Gedurende twee en 'n halve eeuw zijn er talloze vereerders van de hei lige patriarch van Nazareth geko men. Zij kwamen uit alle hoeken van 't land naar dit eenvoudig kapelletje onder de twee lindebomen; zij heb ben geknield voor het schone beeldje boven het barokke altaar: Sint Jozef in dönker-bruin kleed, blauwe man tel en blote voeten; het kind aan de hand. De eeuwen door is Smakt geble ven zoals het was, een pelgrimsoord, dat geen toeristische aantrekkings kracht heeft. Geen ex-voto's of marmeren dank betuigingen hangen er aan de wan den, slechts een kaars brandt er voor het altaar als een eenvoudige onderstreping van een ontvangen gunst. Nu de maand maart is aangebro ken zullen ze weer komen in groten getale naar Sint Jozef van Smakt. Jonge mensen, die nog niet weten welke richting ze uit moeten, zullen er voor het genadebeeld knielen en Sint Jozef vragen voor een zalige levensstaat.- Oudejs vragen er de zegen voor hun kinderen en ouden van dagen de genade van een zalige dood. Een ieder doet weer zijn wens of dank gebed, innig en devoot. Zij zullen heengaan, blij en vreugdevol ge stemd, omdat zij bij hem, Sint Jozef, troost -en opbeuring, steun en hulp gevonden hebben. Heel het jaar door zullen zij bij hem hun opwachting kunnen ma ken. Vooral de zondag, dat de vasten weer half voorbij is, zal er een grote drukte heersen. In Smakt wacht ons weer Sint Jo zef om zijn gaven uit te delen. Hij wacht ook op ieder van U. Ook dit jaar zal hij weer klaar staan om hen, die vol vertrouwen tot hem ko men bidden, te helpen. Hij is immers de patroon van ons allen: Sint Jozef van Smakt. P.D.V. „DE ZWALUW" Hedenavond algemene ledenver gadering, waarop o.a. de vluchten besproken worden. Er zijn nog enkele leden die de bondscontributie nog niet betaald hebben. Dit moet alsnog gebeuren. Bent U reeds mei de schoonmaak begonnen Dan moei U zeker komen kijken naar de uitstekende collectie Vernieuw nu uw interieur tegen de ongekend lage prijzen van THOMASSEN Wegens familieomstandigheden is onze zaak VéGé kruidenier H. Jeuken-Verhulsdonk Hoenderstraat 4 200 gram tongworst 1.08 200 gram boerenmetworst 1.10 samen 2.18 nu voor 2.met 40 zegels Haring in tomatensaus 3 blikken voor 99 500 gram gekleurde hagel, extra voordelig 77 Reuze pakken Sunil van 1.24 voor 99 Gehaktballen Unox per blik 98 Sinaasappelen 6 dikke voor 1.- Bananen 500 gr. 75 Olvarit fruit in 6 verschillende smaken p.potje 48 Bij 1 bus Vim schuurpoeder een luxe afwasmiddel van 1.10 voor 89 MERSELO Tel. 230 de nieuwe modellen 1960 o.a.: GAZELLE SPARTA MAGNEET BERINI Elk merk in verschillende uitvoeringen, dus voor elk wat wils. Ook op gemakkelijke betalingscondities. RIJWIELHANDEL Brabantia en Tornado huishoudelijke artikelen Grotestraat 13 voor consumptie gereed, vanaf heden leverbaar. 1. Een grandioze kwaliteit 2. Een roemrijk wijnjaar 3. 100 pet. houdbaar voor vele jaren récolte 1959 vin de irance I 2.70 per lies 12 lis. 2 60 24 (Is. 2.55 48 lis. 2.45 De hoger geklasseerde wijnen worden eerst in januari, mei en november 1961 geleverd. In verband met de we kelijks stijgende wijnprijzen, raden wij U aan nu reeds deze wijnen te bestellen, welke wij dan voor U gratis re serveren. Prijzen sturen wij U op aanvraag. Henseniusstraat 1 Tel. 1801 dessins 4-!H meter de nfyte dessins week Peter Tdrix Bazar Grfaaat 13 Operareis. Duisburg zon dB maart. Opvpg van Madai^Buiierfly van Gi^o Puccini. Vertrek V. 12.30 u. Terug in 21.30 u. Reis vanaf^lo f6.— Operaplaatfaf f3.50. Opgave bloekhandel v. d. Munckhof, Gstraat 28, Tel. 04780-1512 Voor# kind geheel nre sortering fa. Th. Pfrels Zn. Hofstr. lOianasingel 2 TE KOOP eetkametld Finish best. uit gros stoelen, dressf handgeknoop met dressoirlq Pr. HendriU rektafel met 6 :t theekast en 'rna tafelkleed TE KOOP, 2 torn biggen P. TimmerS, Leunen K 57 TE Koor partpiggen M. J. Aartioulen H 42 TE KOOP een vaarsü mrt. a. t. en pai biggen A. Verheijejeurneseweg 36 TE KOOP 3 tonlbiggcn L. Janssen, llen. TE KOOP' roodite koe 2 x gekalfd, li melk, 3.5 md. dracht, vrij bif. en 2 Jfceugen 12 en JOrt. voldr. P. Keijsers,S»shoek-Leunen TE KOOP Duitse Bkr 5 mnd. Fr. Janssen£2 Leunen Prima bobwerk en schoonnAartikelen Peter Héix Bazar GroTBat 13 loophekken alkaren Het Vtenhuis fa. ThJ*els 5 Zn. !«lanasingel 2 Hofstraat.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2