SPORT Steeds meer auto's de politierechter 't Was weer Carnaval oSSSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJSEER KWARTAAL L4f BUITEN VENRAY 1.69 DAF-export niet voor april flink opgang Niets overtreft Voorbereiding van het algemeen Consilie Pracht handen Hamea-Geleï Zaterdag 5 maart 1960 No. 10 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ABONNEMENT8- Voor elk Nederlands Bisdom is de kerkenbouw een zware en drukkende last. Daarom richten Wij, Uw bisschoppen, ons teza men tot alle katholieken van ons land. Wij willen Uw aller aan dacht vragen voor deze zorg en bekommernis. Zonder bijstand van iedere gelovige zal de achterstand in de kerkenbouw steeds groter worden. Dit betekent een ernstige be dreiging voor het godsdienstige leven van talloze katholieken. Juist tussen de nieuwe woningen en jonge gezinnen moeten priester en kerk tijdig aanwezig zijn. Wij mogen en kunnen hieraan niet voorbij zien. Als Uw Bis schoppen zijn wij verplicht Uw aller hulp in te roepen. Daar om vragen wij U met grote aandrang de regelmatige collecten en acties voor de kerkenbouw te blijven gedenken. Er hangt te veel van af. In het bijzonder vragen wij Uw offervaardigheid voor de col lecte van Kerkenbouw-zondag, morgen 6 maart. God zegene U allen. Uw dankbare Bisschoppen. Er zgn er nog wel die zich her inneren, dat de eerste auto door Venray kwam. Dat was een hele ge beurtenis. „Er is een stoomrijtuig door de Grotestraat gekomen!" zo werd er opgewonden rondverteld. Nu komen er al jaren boeren, bur gers en buitenlui mee naar de kerk. In 1922 - dus bijna veertig jaar geleden - werden er in nederland 3323 personenauto's ingevoerd. De auto was toen nog een luxe voor 'n beperkte kring van bevoorrechten. In 1959 waren het er liefst 76.847! Maar ook in 1922 werden er al auto's uitgevoerd, welgeteld 211 st. Het vorig jaar beliep de uitvoer aL 8200 wagens Het gemechaniseerde wegvervoer heeft dus een reusachtige vlucht ge nomen. Want bijzonder hoog liggen ook de cijfers van de bedrijfswagens. De R.A.I.-tentoonstelling van de afgelopen maand - waarschijnlijk de laatste in het oude gebouw - heeft wel bijzonder duidelijk de opmars van de auto in ons land laten zien. Op deze 42ste expositie was de aanvoer van personenauto's groter dan ooit te voren. Aan verscheiden heid ontbrak het evenmin. Er waren meer dan 200 stands. Bij de opening zei de secretaris generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A.Giebe, dat men in de groei van het neder- landse motorvoertuigenpark een symptoom mocht zien van de geste gen welvaart - de personenauto is al lang geen luxe meer - maar dat diezelfde groei voor de overheid al lerlei vraagstukken oproept, die erg moeilijk zijn op te lossen: hoe moe ten de steden het ontzettend uitge groeid verkeer verwerken, moet er kostbaar historisch bezit zo maar worden geofferd aan de Moloch van het snelverkeer, en komt door de voortschrijdende motorisering de voetganger niet steeds meer in het gedrang „Een zorgvuldig afwegen van alle belangen zal hier te allen tijde geboden blijven", verklaarde hij. GOEDKOPE WAGENS Vooral de goedkope personenwa gen is in ons land na de oorlog snel in trek gekomen, niet de miniatuur wagen maar de gewone. Daarom is het goed gezien van de DAF zulk een wagentje op de markt te bren gen. Thans ligt 73% van de perso nenauto's die in ons land gekocht worden, in een prijsklasse beneden de 8000.—. De personenwagen gaat een steeds grotere rol spelen, op elk terrein, bij handel en nijverheid maar ook bij sport en ontspanning, het onderwijs en de volksgezondheid. Sinds de Caravan op de weg ver scheen en het luchtbed het kam peren zoveel aantrekkelijker kwam maken is de personenauto haast ook niet meer weg te denken uit de vrijetijdsbesteding en de vakantie. Thans hangt in ons land al, naar schatting, achter elke vijftigste per sonenwagen die uitrijdt voor een va- kantietocht, een kampeerwagen. De verharding van de binnenwe gen zal 't gebruik van de personen auto voor allerlei doeleinden in de komende jaren beslist nog sterk be vorderen. In de rij van personenwagens heeft het Dafje oftewel de DAF 600 de laatste twee jaar onmiskenbaar al een vaste plaats veroverd, natuurlijk eerst en vooral in het eigen land. Men ziet er steeds meer op de weg. Er lopen er nu al zeventig per dag van de band; er verlieten er reeds 5500 de fabriek. Een heel getal! In verband met de verdere opvoe ring van de produktie heeft D.A.F. in de laatste zeven maanden van 1959 niet minder dan 1700 nieuwe personeelsleden aangenomen. De uit voer van dit handige, goedkope en aantrekkelijke personenwagentje in grotere hoeveelheden zal echter niet eerder dan april voorgoed op gang komen. De directie wil eerst de grote binnenlandse ordervoorraad wat doen slinken. In België is de verkoop van het Dafje al begonnen. In 29 landen, over heel de wereld verspreid, is men in deze maanden druk bezig de komst en de afzet van de DAF 600 voor te bereiden. De ontwikkeling van 't gemecha niseerd wegvervoer en daarmee van de automobielindustrie is stellig nog niet afgelopen. ECHTPAAR IN CEL De rijkspolitie te Zweelo (Dr.), heeft te Meppen de 54-jarige hout handelaar D.L.D. en zijn 31-jarige echtgenote E.M.D..-S. gearresteerd. De vrouw wordt er van verdacht brandtichting te hebben veroorzaakt in hun houten noodwoning. Op de man rust de verdenking van mede plichtigheid en uitlokking. Beiden zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring te Assen. Zij ontkennen hardnekkig. Het echtpaar D. kwam enige jaren geleden uit Venray naar Meppen - gem. Zweelo. De man kocht bomen uit de bossen rondom, die hij ver werkte tot mijnhout. De houthandelaar en zijn vrouw woonden in een houten schaftkeet, die de man zelf had gebouwd. Kort geleden wees de gemeente het echtpaar een woning toe. In de nacht van 17 op 18 februari brand de de houten noodwoning tot de grond toe af. De verzekeringssom voor het huisje en inboedel bedroeg 10.000.— De vrouw was op het moment van de brand alleen thuis. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Kardinaal Tardini ontving 2000 brieven Enkele 'maanden geleden heeft Kardinaal Tardini, die de leiding heeft bij de voorbereidingen van het Algemeen Concilie, in een vraagge sprek voor de Franse Televisie iets verteld over de stand van zaken. Hij sprak er over hoe hij 't laatste jaar ongeveer 2000 brieven en rap porten ontvangen had van bisschop pen en universiteiten over heel de wereld. Alles wordt zorgvuldig be studeerd en volgens onderwerp op kaarten gebracht. Als alle stukken afgewerkt zijn, zal uit dit kaartsy steem een uitvoerig overzicht wor den samengesteld. Men kan zich een voorstelling maken van deze om vangrijke arbeid als men begrijpt, dat er bij de voorbereiding van het eerste Vatikaans Concilie in 1869 slechts 224 brieven te verwerken waren. Niet alleen technische voorbereiding Dit alles nu hoort tot de tech nische en materiële voorbereiding van het Concilie. Er is echter iets veel belangrijkers gaande binnen en buiten de katholieke Kerk. Sinds Paus Joannes op 15 januari 1959 onverwacht een algemeen con cilie aankondigde is er een grote be langstelling, is er een beweging in de christenheid ontstaan. Spontaan heeft men aangevoeld wat met zo'n algemeen concilie be doeld werd: het is niet alleen een aangelegenheid van de Paus, Kar dinalen en Bisschoppen, die over en kele jaren in Rome bijeenkomen, maar het is iets dat heel de Kerken alle christenen persoonlijk aangaat. Wij mogen er niet aan twijfelen, dat Gods Geest aan het werk is. De H. Geest heeft de Paus tot dit initia tief geïnspireerd en tegelijkertijd hetzelfde verlangen aan héél de Kerk geschonken. Hij zal straks de Bisschoppen verlichten, maar even zeer wekt Hij in de harten van ons allen een verlangen naar verjonging van de Kerk, naar verdieping van onze liefde tot de Heer, een verlan gen naar aanpassing aan de noden van onze tijd, een drang om ook in dit atoomtijdperk Christus' Bood schap uit te dragen. Het Algemeen Concilie zal van deze verlangens, van deze beweging de bekroning zijn. Weerklank buiten de Katholieke Kerk Maar buiten de Kerk is de wer king van de H. Geest duidelijk aan wijsbaar. Onder de veelvuldig ver deelde christenen leeft 'n hevig ver langen naar eenheid. Dat verklaart ons hun algehele belangstelling voor het Concilie. Zo heeft de Wereldraad van Kerken een aparte commissie ingesteld om alles te verzamelen en te bestuderen wat het Concilie be treft. Nog veel sterker is de weerklank in afgescheiden oosterse kerken, Pa triarch Athanagoras van Constan- tinopel, die in héél het Oosten de voornaamste plaats inneemt, staat bijzonder sympathiek tot elke toe nadering tot de katholieke kerk. Hij heeft het plan opgevat in een apar te algemene synode alle orthodoxen samen te brengen en is daartoe, te gen alle tradities in, op reis gegaan naar de Patriarchen van Jerusalem, van Antiochië en van Alexandrië. Wij mogen dus gerust zeggen dat er momenteel iets gaande is in de wereld, een hoopgevende religieuze beweging onder inspiratie van de H. Geest. Deze voorbereiding van 't Concilie is van groter waarde dan alle technische en materiële organi saties, een voorbereiding die in al len plaats vindt, die ons open maakt om met nieuwe moed en nieuw in zicht Christus' verlossingswerk voort te zetten. Men ontkomt er niet aan, het Concilie vraagt 'n intense voor bereiding in gebed. Daarom heeft Paus Joannes de gebedsintentie van de maand maart speciaal aan deze voorbereiding gewijd, die door Gods Geest in de harten van alle chris tenen moet plaats vinden. Het zaaltje achter het café begon langzamerhand vol te lopen. Het be stuur keek onrustig op de horloges. Het toonde duidelijke sporen van zenuwachtigheid. Want de spreker van hedenavond was nog steeds niet gearriveerd. Nu was dit een van de vele ge meenten in ons vaderland waar men het plaatselijk kwartiertje heeft. Dat is het kwartier dat voor elke verga dering verloren gaat omdat men niet op tijd begint. Sprekers plegen ech ter niet aan dat kwartiertje mee te doen. Van hen wordt verwacht, dat zij op tijd komen. De secretaris was juist bezig in 't telefoonboek te zoeken hoe hij het huis van de redenaar zou kunnen bereiken, toen deze binnentrad, com pleet met varkensleer tas en projec tie-apparaat. De voorzitter loosde een zucht van verlichting, maar de secretaris, die een weinig last had van zijn maag, liet het daar niet bij. Hij ging mopperend op de spreker toe om ha telijke opmerkingen te maken. De redenaar echter stopte het grommende bestuurslid een eind snoer in de hand met het verzoek, dat in een stopcontact te steken. Een ander bestuurslid moest een tafeltje in het gangpad opstellen, zodat er niemand meer in of uit kon; de to verlantaarn werd opgesteld en de penningmeester beknelde zijn vin gers aan de standaard van het pro jectiescherm. Het gehele bestuur was dus tot activiteit gekomen. Terwijl de aanwezigen enigszins joelend begonnen te klappen ontdek te de secretaris, dat 't snoer te kort was. Het is eigenaardig doch onver- kaarbaar verschijnsel, dat sprekers steeds snoeren tekort komen. Bij de aanleg van electriciteit in onze ver gaderlokalen heeft men blijkbaar niet bevroed, dat redenaars door elektrische stoom zouden worden aangedreven. Men vindt een wand contactdoos bij de tapkast achter in de zaal, en in sommige bizonder vooruitstrevende gevallen ook nog een stopcontact nabij 't toneel. Ver der heeft de techniek indertijd niet willen gaan. De volijverige secretaris was in middels doende met het slopen van stofzuiger van de caféhouder. Daar zat een veelbelovend snoer aan. Het plaatselijk kwartiertje was ruim een half uur geworden toen hij dat er af had geprutst. Zijn hekel aan de speker was inmiddels aangegroeid tot 'n laaien de haat, en met duistere blikken boorde hij de geleende schroeven draaier in een stekker. Zijn tech nische knobbel scheen echter vol doende. Alles kwam vast te zitten, en ruim drie kwartier na het aanvangsuur opende de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. De spreker had zich inmiddels achter het tafeltje opgesteld. Op een teken van zijn rechterhand draaide de caféhouder aan enkele schake- Langzaam zakte dinsdagavond het beeld van de Piëlhaas van de hoge troon, waarop het drie dagen had gestaan. Vastelaovend 1960 was voorbij. Een vastelaovend, beguns tigd door uitzonderlijk goed weer; 'n vastelaovend ook, die in de annalen der carnavalsverenigingen inge schreven zal worden als een der drukste en der beste, die Venray ooit gekend heeft. Op de kerkdorpen en in de kom is er drie dagen uitbundig feest ge vierd, de belangstelling en de deel name was ongekend groot en 't bier was weer best Zondagmiddag zijn ze dan aange treden: de koninklijke dwaasheden in kom en kerkdorpen, om hun re gering te beginnen. Prins Martin ontving van Burgemeester Janssen op 't gemeentehuis de macht en van 2 piëlheskes de sleutels. Er was een erewijn en een deftige bul, er waren speeches en er werden medailles uitgereikt en het beeld van de Piël haas hoog op de markt, temidden van honderden ballonnen keek uit over een groot aantal mensen, dat stond te wachten op de kinderoptocht. Dan was er de eerste verrassing van deze Vastelaovend: VENRAYS TANZ-MARIECHEN Voor de Harmonie sprong en danste een Tanz-Mariechen of zij jarenlang getraind en gedanst had. Zij was de voorbode van honder den en honderden kinderen, die in een eindeloze en tamelijk stille stoet het vastelaovendfeest opende. Zo was het ook op de kerkdorpen, waar de prinsen en vorsten hun pro clamaties uitgaven, en de eerste op tochten al trokken, zoals in Merselo en Leunen. Toen 's avonds Prins Martin naar de kerkdorpen trok, bleek ook daar weer, dat men dit jaar echt van plan was om er een grandioos feest van te maken. Voordat het zover was, was er een der meest druk bezochte recepties geweest in de Residentie, waarop de verdienstelijke mannen hun borst gesierd kregen met alle mogelijke onderscheidingen. Is het verder nog nodig te zeggen, dat in de verschillende dansgelegen heden overvol was en dat de stem ming opperbest was.... Want de kater, ja, den „kriegde pas later OPTOCHT Zo is dan de maandag gekomen voor sommigen wel wat moeilijk en donker maar met een lenteweer, dat oorzaak was, dat duizenden 's middags langs Venrays straten stonden om de optocht eens te be kijken. Bekijken ja, want voor het overige houdt men de handen in de zakken. Dat de medewerkers, de bouwers, de organisators kortom allemaal, die meedoen, nu eens enthousiast toe- geklapt worden, dat men nu eens stemming maakt door zelf ook de Prins en de andere deelnemers toe te juichen, dat is er, jammer genoeg, nog niet bij. Misschien, dat 't voor beeld van andere plaatsen en dat van de jeugd, ook voor de ouderen eens aanleiding moge zijn om iets enthousiaster te zijn bij hun rol van kijker Want daar was toch wel alle re den voor. Men mag rustig Venrays optocht een der beste uit het Lim burgse land noemen voor ons per soonlijk is het altijd een der meest aardige zinnebeelden van de samen werking in onze gemeente. Want naast de particulieren, de bedrijven en de verenigingen in de kom, le veren de kerkdopen een goed aan deel in onze optocht, die en dat mag ook wel eens uitdrukkelijk ge zegd worden ieder jaar op een hoger peil komt staan en iedere keer betere en vooral camavalistischer ideeën laat zien. Het gebrek aan een geluidsinstal latie langs de optochtroute was mede oorzaak, dat 't geheel een nog al stille rondgang werd. Muziek zou ook het enthousiasme van het pu bliek bevorderd hebben. Dan werd er weer gedanst en het was ver in de kleine uurtjes, voor dat men moe en voldaan huiswaarts keerde. laars, zodat alles in duisternis werd gehuld. Vervolgens had de secreta ris tot taak het stofzuigersnoer on der stroom te zetten. 's Mans technische schepping bleek echter niet zo volmaakt als hij had gedacht. Hij werd bijkans ge- electrocuteerd in de uitoefening van zijn functie. Hevig verschrokken en met verdubbelde maagbezwaren nam hij de varkensleren tas en sloeg die op het hoofd van de spreker. Dat dacht hij tenminste. Maar door de duisternis misleid raakte hij het hoofd van zijn buurman, met wie hij sindsdien op kwade voet staat. De wachtmeester achter in de zaal constateerde alles volgens wet en regel. Terwijl de spreker ging spre ken zonder dia's schreef de wacht meester zijn proces-verbaal in het café. Het heeft de secretaris twee tientjes boete gekost. ,Een kostelijke avond" meldde de krant de volgende dag. Voor de se cretaris echter werd 't nu een kost bare avond. RUSTIG AAN Men kan dinsdag wel merken, dat het maandags een drukke dag is ge weest. Het is dan 's morgens opval lend rustig Op het hoofdkwartier van de Piël haas echter allerminst,, want daar had men het droeve bericht ontvan gen, dat Wethouder Wintels een van de voormannen van de Ven- rayse Vastelaovend was over leden. Er werd besloten de Boere- bruiloft niet op het gemeentehuis te houden, maar op de inderhaast op geslagen kiosk op het Hensenius- plein. Zo sprong daar dan 's middags een uitgelaten stel bruiloftsgasten juist als het onvermoeibare Tanz- Mariechen rond het officiële bruids paar, terwijl Henschenius goed lachend de andere kant opkeek. De goede man kon niet anders. Er werd getrouwd en gesprongen en de boerekapel blies, dat het daverde. De pruumkesmik kwam op de proppen en de langzamerhand ook ouderwetse korte kar bracht het bruidspaar, de opperboer Clephas met zijn gasten naar café Manders waar o.m. het echtpaar vd. Heuvel terecht nog een extra pruumkesweg kreeg voor het schoonste costuum. Met overvolle dansgelegenheden en café's en met op de straten de springende en opgeschoten hossende jeugd, die in deze dagen feitelijk nergens terecht kan, (reden waarom ze graag naar Oostrum gaan, waar wel wat voor hen gedaan wordt), ging dan de Vastelaovend 1960 lang zaam ten einde. Het plechtige af danken van de Piëlhaas op de Grote Markt heeft men om bovengemelde reden ook achterwege gelaten, maar desondanks waren er nog tientallen aanwezig toen het beeld langzaam naar beneden kwam en daarmede de Vastelaovend 1960 een officieel einde kreeg. S.V.V.-NIEUWS Programma voor zondag 6 maart: Venray I-Toxandria Oisterwijk Wilhelmina '08 2-Venray 2 Venray 3-Ysselsteyn Ysselsteyn 2-Venray 5 Daar voor het eerste elftal geen competitiewedstrijd werd vastge steld is deze gelegenheid aangegre pen om, door middel van een vriend schappelijke wedstrijd tegen een hoog geklasseerde tegenstander uit de Nrd.-Brabantse 2e klas, onze ploeg in staat te stellen het danig ge schokte zelfvertrouwen enigszins te rug te winnen. In deze wedstrijd, waarin de zorg en de noodzaak om de punten niet op de eerste plaats komen en men dus vrijuit kan spelen, moet het mo gelijk zijn de oude combinaties en de daarmede nauw verband houden de goede samenhang in het elftal wederom naar voren te brengen, alsmede de schotvaardigheid op te voeren. Indien dit mag gelukken is er een goede kans om ook de resterende competitiewedstrijden met meer ge loof in zijn eigen kunnen te volbren gen en waarin dan zeker goede re sultaten niet zullen uitblijven. De tegenstander van a.s. zondag, t.w. Toxandria uit Oisterwijk, speelt in de 2e klas van district Zuid I, een grote rol in de strijd om het kam pioenschap. Met 1 punt achterstand op de leider Tongelre wordt de 2e plaats bezet en zij grijpen deze gele genheid gaarne aan om hun huidige goede vorm te kunnen handhaven. Onze reserves gaan Wilhelmina 2 op eigen veld bekampen. Zullen zij in staat zijn om hier voor een aan gename verrassing te zorgen? Wil helmina '2 is steeds een moeilijk te overwinnen tegenstander op eigen veld maar ons 2e elftal in de sterkst mogelijke opstelling achten wij toch niet bij voorbaat kansloos. Een moeilijke strijd wacht het 3e elftal. Ysselsteyn moet winnen om niet verder achter te komen op lei der Brughusia. Onze jongens moeten echter ook hoognodig weer tot pun- tenwinst komen om niet verder af te zakken en zullen daarom zeer ze ker de overwinning niet zonder meer cadeau geven. Venray 4 is vrij. Venray 5 moet naar Ysselsteyn 2. Indertijd werd deze ontmoeting reeds vastgesteld maar wegens niet opkomen van de scheidsrechter werd toen vriendschappelijk gespeeld. Het 5e wist deze ontmoeting in winst om te zetten. Nu de punten meetellen zal een overwinning meer moeite kosten doch indien men zich volledig hiervoor inzet, achten wij een over winning toch. wel mogelijk. BEKENDMAKING Op de secretarie der gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Directie der N.V. Gulf Oil (Nederland), Rotter dam Blaak 32, om vergunning tot oprichting van een tank voor licht- petroleum met electrische aftap- pomp van 1/3 pk, aan de Pas toor Ruttenstraat kad. gem. Venray sectie no. C 7502. Schriftelijke bezwaren kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen schrifturen worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren tegen de in williging van het verzoek kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op woensdag 9 maart a.s., om 15 uur in het gemeentehuis te Venray. Beroep tegen een genomen be schikking kan o.a. worden ingesteld door: a. de verzoeker om de vergunning; b. degene,, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; c. degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in een ge meente, waar deze openbare ken nisgeving is gedaan. Venray 24 februari 1960. Burgemeester en wethouders vnd., A.H.M. JANSSEN, burgemeester J. v.d. BOOM, wnd.-secretaris OSS HEEFT 30.000 INWONERS De gemeente Oss heeft, dank zij de geboorte van een „schrikkelkind" dertigduizend inwoners bereikt. De aangifte van de nieuwste inge zetene, een meisje, geschiedde dins dagmorgen. De burgemeester schonk de der- tigduizendste een spaarbankboekje met een inleg van honderd gulden. Namens het gemeentebestuur werd voorts aan de ministerraad en aan de leden van de Staten-Gene- raal terstond telegrafisch medege deeld, dat Oss thans dertigduizend inwoners telt en dat de gemeente niet langer meer 3de klas gemeen te behoort te blijven. BRAND IN TEXTIELFABRIEK IN HORST Bij een brand in de textielfabriek N.V. „Rutten" te Horst, die maan dagavond door tot nu toe onbeken de oorzaak ontstond en tot ver na middernacht duurde, werd ongeveer 30.000 gulden schade aangericht door het vuur. Gerede produkten, grond stoffen en bovendien enkele dure machinerieën gingen bij de brand verloren. Het bedrijf is gestagneerd. OUD GEBRUIK IN VENLO IN ERE HERSTELD Haring voor de minderbroeders Burgemeester en wethouders van Venlo hebben maandag een tonnetje haring aan de kloostergemeenschap van de Paters Franciscanen (Min derbroeders) te Venlo overhandigd. Hiermee werd een oude traditie in ere hersteld. In de late middel eeuwen hebben de Minderbroeders zich verdienstelijk gemaakt tijdens 'n pest-epidemie in Venlo. De stede lijke magistraat heeft destijds uit er kentelijkheid beloofd ieder jaar een halve ton haring te zullen schenken. Deze traditie, die in onbruik was ge raakt, zal nu opnieuw voortgezet worden. DODELIJK ONGELUK TE VENLO In de nacht van maandag op dins dag botste een personenauto uit Nijmegen op de Goltziusstraat te Venlo tegen een stilstaande vracht auto. Van de 3 inzittenden in de per- sonenauo werd de 20-jarige mej. A. Orth uit Nijmegen zo zwaar gewond, dat zij enige uren na aankomst in het St. Josephziekenhuis te Venlo overleed. Haar 22-jarige broer, die eveneens zwaar gewond werd, is in de loop van dinsdagochtend aan de gevolgen bezweken. De bestuurder van de personenwagen, die de stilstaande wagen niet had opgemerkt, werd bij de botsing nauwelijks gewond. NIEUW WAARSCHUWINGS TEKEN OP MOTORVOERTUIGEN Het doel hiervan is om wielrijders of bromfietsers, die worden inge haald door een motorrijtuig met aanhangwagen, erop attent te ma ken dat na het motorrijtuig nog een aanhangwagen volgt. Dit waarschuwingsteken bestaat uit een opklapbaar bord van 30x50 cm in gele kleur, waarop in zwart een symbool van een motorrijtuig en in rood een symbool van de aan hangwagen. Bij avond moet dit bord worden verlicht, waartoe twee juist gerichte lampjes in de constructie zijn op genomen. Het waarschuwingsteken moet zijn aangebracht aan de rechterzijkant van het motorrijtuig zover mogelijk naar voren en onder zo grootst mo gelijke hoek met de lengte as van het motorrijtuig doch het mag niet uitsteken buiten de grootste breedte ter plaatse. Een veel toegepaste plaats zal wel worden: de cabinedeur.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1