Ontwikkelingsplan en Lollebeek Snuif en wrijf Uit Peel en Maa; Onze jeugd moet kunnen spelen Stille Omgang. Geestelijk artikel deTfLEMVSIE specialist Yredes-kerk in Venray U, ik en hei verkeer... Zaterdag 27 februari 1960 No. 9 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG CONFECTIE VAI w PEEL EN MAAS ONDERVINDT' GROTESRAA^^^^ENRiVY^ 'TELEF^l'512 'GIRO'^50652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN KWARTAAL5 "BOTE* VENRAY 1.6. Het ontwikkelingsplan ten behoeven van de agrarische bevol king in deze streken, dat door de Commissie voor agrarische belangen is samengesteld, heeft als haar eindoordeel enkele maatregelen gevraagd en conclusies getrokken, die wij hieronder laten volgen: BETERE WATERREGELING - De externe productie-omstandig heden hebben de agrariërs in dit ge bied steeds voor problemen gesteld. Voor een deel zijn deze problemen in de loop der tijden opgelost, maar voor een ander deel wachten zij nog op oplossing. Men heeft hier allereerst te ma ken met een betrekkelijk droog ge bied. Zowel de luchtvochtigheid als de neerslag vertonen lage waarden, terwijl een belangrijk deel van de gronden tot het zandlandschap be hoort, waarin vooral de niet-lemige dekzandgronden een geringe vocht- reserve bezitten. De geaccenteerd- heid van het gebied maakt boven dien, dat de zomer grondwaterstand van een groot deel van de gronden diep ligt. Van de andere kant vormen de peelgronden een gebied zonder na tuurlijke afwatering en stagneert de waterafvoer in de veelvuldig voor komende ondiepe kommen, evenals op de gronden, waarin zich op ge ringe diepte slecht doorlatende la gen bevinden. De waterhuishouding vraagt der halve dringend om herziening, die door het bekende plan om water op te stuwen via Panheel verwezenlijkt kan worden. Betere waterbeheersing zal het risico voor oogstdepressie verminderen, de bedrijfszekerheid zal toenemen, men heeft ruimere ge- wassenkeuze en het verkavelings plan kan gemakkelijker tot stand komen. Daarnaast wordt 'n heront ginning van zgn. boerenontginnin- gen aanbevolen. ZANDWEGEN De verkaveling zal o.m. ook ver betering brengen in het vrij grillig verloop van vele zandwegen, die on danks de grote kosten van onder houd toch in slechte staat verkeren. Het aantal meters weg, dat nu per ha aanwezig is. kan dan aanmerke lijk worden ingekrompen, terwijl men een even goede, zo niet betere perceelsontsluiting krijgt. Verhar- harding kan dan overwogen worden, waardoor tevens een duurzame ver betering optreedt in het boeren- wegen-net. VERKAVELING DOORVOEREN Alles pleit er dus voor het ruilver kavelingsplan Lollebeek zo spoedig mogelijk door te zetten. Er blijft dan in onze gemeente nog een stuk onverkaveld liggen, zo als b.v. in Merselo, maar het rap port dringt aan om gelijktijdig met het Lollebeekplan hier te ko men tot een vrijwillige verkave ling, waardoor voorbereiding en uitvoering gelijk loopt met het Lollebeekplan. UITBREIDING VEESTAPEL Het rapport wijst op de uitbrei ding van de varkenshouderij en de pluimveehouderij, die noodzakelijk zijn om te komen tot behoorlijke be drijfsresultaten. Toch wordt vooral door de kleine landbouwbedrijven te weinig gebruik gemaakt van de cre- dietregelingen, die ook hen in staat moeten stellen, deze zo gewichtige onderdelen van hun bedrijf aan te schaffen en uit te breiden. MEER TUINBOUW In het kader van het verkave lingsplan moet de mogelijkheid on derzocht worden of gronden die van nature een zekere geschiktheid heb- bep voor tuinbouw, niet in zodanige toestand gebracht kunnen worden, dat ze hier zeer goed voor voldoen. Daarbij speelt met name de reeds eerder genoemde waterbeheersing 'n grote rol. Lukt dit, dan is een zekere con centratie van de tuinbouw mogelijk en ook uitbreiding van het huidige tuinbouw-areaal. BETERE BEROEPSKEUZE Nu vele zoons van boeren weinig of geen kans meer hebben op een boerderij is een goede beroepskeuze voorlichting van groot belang. Het rapport spreekt zelfs van een dusdanige voorlichting, dat bereikt wordt, dat zij, die uiteindelijk een agrarisch beroep kiezen, er ook staat op moeten maken, dat zij te zijner- tijd een bedrijf kunnen overnemen. LOLLEBEEKPLAN Afgezien van dit laatste punt, dat dan de beroepskeuze tot onderwerp heeft, zijn de maatregelen en con clusies uit dit rapport feitelijk alle maal reeds vervat in het Lollebeek plan. Want juist door dit grootste verkavelingsplan worden meer dan 11.500 ha boerengrond in onze ge meente en in Horst aan een onder zoek onderworpen. En niet alleen de grond, maar ook de waterhuishou ding, de ontsluiting en vele andere dingen, die de economisch verant woorde mogelijkheden moeten bren gen tot verbetering en verhoging van de productiviteit. Aangezien zo wel het Lollebeekplan als dit ont wikkelingsplan uit dezelfde bron stamt, kan men dit laatste zien als een soort motivering van het eerste. Men heeft op papier gezet waar om men tot zulk een ingrijpend plan is gekomen als het verkavelingsplan Lollebeek. En men heeft de boeken opengeslagen, men heeft interviews afgenomen, statistieken onderzocht en men heeft dan uiteindelijk dit rapport ter tafel gelegd, waaruit dan het Lollebeekplan als zodanig is te voorschijn getreden en het belang daarvan nog eens uitdrukkelijk is onderstreept. HOE STAAT HET ER MEE? De voorbereidingen voor dit ver- kavelingsplan lopen nu al geruime tijd, zodat men de vraag kan stel len: hoe ver is men. Op een deze week te Roermond gehouden ver gadering is een soort inventaris opgemaakt van het gedane werk en zijn de volgende stappen aan gegeven. Hieronder moge daaruit een uittreksel volgen: In 1958 en 1959 zijn nog onder voorzitterschap van deputé Peters z.g., op alle dorpen zgn. voorlich tingsavonden gehouden. Men was van plan, dat ook weer in het voor jaar 1960 te doen, waarbij dan weel de definitieve plannen met kosten ramingen ter sprake zouden komen, maar een en ander kan niet door gaan omdat alle plannen nog niet zijn klaar gekomen. Het wegenplan is gereed, maar 't plan voor de waterbeheersing nog niet. Dit blijkt een dermate moeilijk vraagstuk te wezen, dat nog niets definitiefs bekend is, al is de ter rein-opname voor de beken practisch gereed. Het plan voor de drinkwa terleiding is voor de helft, dat voor de electrificatie geheel gereed. ONTGINNINGSPLANNEN Op deze vergadering werd mee gedeeld, dat het plan voor de ont ginning van de Heydse Peel gehee» gereed is. Dat voor de Dorper- Peel onder Horst nog niet. Er blijkt voor deze ontginningen zeer grote belangstelling te bestaan, i.v.m het verplaatsen der boerderyen waarvoor een 300 bedryven zyn geënqueteerd. De opzet van de kavel rationali satie, dit is het aanpasen van per celen aan de nieuwe traces van we gen en waterlopen moet wachten op het plan van de waterbeheersing, waarbij o.m. de loop van hoofd beken e.d. wordt vastgesteld. De opzet van de kadastrale admi nistratie, benodigd voor de stem ming is gereed. Er is dus al een berg werk verzet, maar er is nog veel werk té doen. Het gaat per slot van rekening ook over "een gebied van bijna 12.000 ha. Dit is er oorzaak van dat eerst in de herfst de voorlichtingsvergaderin gen weer beginnen, waarbij de voor- bereidings-commissie thans onder voorzitterschap van deputé Achten hoopt met de complete plannen en kostenramingen ter tafel te kun nen komen. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met van 5 maart 1910 Maandagavond werd een ver gadering gehouden in café Kemps, met het- doel in Venray een onder linge glasverzekering op te richten. Een 15-tal leden meldden zich hier voor aan. Statuten en inlichtingen zullen aangevraagd worden op plaat sen, waar reeds 'n dergelijke vereni ging werkzaam is. Woensdag waren enige Ven- rayers te Wanssum om aldaar de hoge waterstand te bezichtigen. Twee gingen toen de wedenschap aan om de ongeveer 70 cm hoog met water overstroomde grindweg per rijwiel over te steken. Zekere S. geraakte van zijn fiets en verdween in het water. Met veel moeite werd hij met zijn rijwiel wederom op het droge gebracht. De heer H. Sala werd gekozen tot onder-voorzitter van de afd. Lim burg van de Mij tot bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland. Te Eygelshoven werden de sa larissen der onderwijzers verhoogd met nog geen 20 centen per week en alzo gebracht van 540 op 550. Willen ze echter twee jaar in dit lui lekkerland blijven, wat ze schrifte lijk moeten verklaren, dan krijgen ze 565. DRANG TOT ACTIVITEIT Jeugdbaldadigheid en jeugdre- creatie worden de laatste jaren zeer vaak in één adem genoemd. Dat er een jeugdbaldadigheid bestaat, be hoeft zeer zeker niet meer te worden aangetoond. Ook in Venray komen zinloze vernielingen door de jeugd maar al te vaak voor. Het stuk gooien van lampen van de straatver lichting is er een symptoom van, het vernielen van aanplantingen een ander. De politie kan niet overal tegelijk zijn. Dit soort vernielingen kan, hoe zeer men er ook op toeziet, niet ge heel worden voorkomen. Het toe zicht zelf is trouwens ook geen op lossing. Men moet speuren naar het kwaad om het in de wortel te kun nen aantasten. Op de vraag wat de oorzaak is van de jeugdbalddigheid en vernielzucht, kunnen waarschijnlijk vele ant woorden gegeven. Maar waarschijn lijk wordt het probleem het beste benaderd door het antwoord, dat de jeugd te weinig kansen heeft om naar bewegingsbehoefte te bevre digen. Meer en meer worden ook onze woonwijken alléén maar wijken, waar gezinnen kunnen wonen. Onze wijken wij hebben het in het ver leden reeds vele malen beklemtoond moeten méér leefbaar zijn. In de wijk zelf, dus dicht bij de eigen wo ning, moet het kind gelegenheid heb- oen zijn drang tot activiteit, tot be weging en tot spel te bevredigen. Op vele plaatsen kan men plant soenen en groenstroken in gebruik genomen zien door de jeugd; mei eenvoudige middelen vaak heeft men deze plekken, midden in een Debouwde en soms zeer dicht be bouwde wijk, tot geschikte speelge- iegenheden herschapen. Een kind dat niet speelt, groeit scheef, scheef in de letterlijke bete kenis van het woord, maar ook gees telijk scheef. Bij de haastige groei van Venray zijn de speelmogelijk- heden voor de jeugd danig in het gedrang gekomen. Open ruimten, waar de jeugd zich vroeger en dat niet eens zo héél lang geleden kon vermaken, verdwijnen met 't voort schrijden van de bebouwing. „De straat", waarop de jeugd-nog tracht te spelen, is levensgevaarlijk door het moderne verkeer. En zo leidt de afwezigheid van speelgele- genheden tot nietsdoen, dat onher roepelijk weer leidt tot allerlei kat- tekwaad, om maar niet van erger te spreken. De jeugd groeit inderdaad scheef, als ze niet spelen kan, want spelen is levensvoorwaarde voor het kind en dat niet alleen voor het kleine kind. Niet elk gezin heeft de be schikking over grote vertrekken bin nen de woning of over een ruime tuin, waar het kind zonder gevaar kan ravottén en waar het zijn vita liteit kan afreageren. EEN TAAK VOOR IEDEREEN Deze mogelijkheden tot het be oefenen van spel behoeven zeker niet altijd en misschien juist helemaal niet kostbare „geval len" te zijn. Meestal is een open ruimte voldoende. De jeugd heeft gelukkig fantasie voldoende, om op deze open ruimte zich op een geschikte wijze te vermaken. En kele kleine voorzienningen zyn meestal voldoende. Het behoeven zeker geen kostbaar ingerichte speeltuinen te zyn, deze „spelmo- gelijkheden" voor de jeugd. Mét het gemeentebestuur zijn wij evenwel van mening, dat in dit op zicht voor elk rechtgeaarde burger een taak weggelegd is. Vele moge lijkheden in dit opzicht biedt het be bouwde gedeelte van Venray zeker niet. Maar de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat in een bepaalde wijk een ruimte geschikt te maken is voor de jeugd. De wijk-bèwoners zélf kennen de mogelijkheden daar toe vaak veel beter dan wie ook. Het bekend-maken van deze mo gelijkheden aan het gemeentebe stuur is, naar het ons wil voorko men, zeker, geen ongewenste -in menging in het beleid van het ge meentebestuur. Zijn de mogenlijk- heden reëel en te verwezenlijken, dan zullen de voorstellen ongetwij feld op hun bruikbaarheid worden onderzocht. Want als het kostbaarste bezit van een gemeenschap haar jeugd is, die in haar groei naar vol wassenheid kwetsbaar is voor vele gevaren, dan kan een zo'n kleine prijs als het in orde brengen van 'n speelmogelijkheid toch onmogelijk te hoog zijn om ermee iets af te be talen van de schuld, die wij allen op ons laden ten opzichte van de jeugd door hen de gelegenheid te onthou den, zich op een natuurlijke wijze - via het spel - voor te bereiden op 't verdere leven, dat van de eenmaal volwassen mens én geestelijk én lichamelijk zeer hoge eisen stelt. Hier en daar wordt er - gelukkig - iets opgevangen van de behoefte, die de jeugd heeft, in de jeugdvereni gingen, in de sportverenigingen en ook - in de zomer - door het kinder vacantiewerk. Onze speeltuin is eveneens een pracht instelling. Maar het is nu eenmaal zo dat de jeugd, - en dat speciaal de „kleine" jeugd - niet af en toe wil spelen, maar, men zou bijna kunnen zeggen: doorlo pend. Speciaal voor vele moeders die hun kinderen niet kunnen laten spelen zoals ze dit zouden wensen, is het gebrek aan speelmogenlijkhe- den voor de jeugd bijna tot een ob sessie beworden. Een uitgebreid onderzoek, wat in deze nog mogenlijk is, lijkt ons van wezenlijk belang, voor direct maar ook voor later, als dit probleem in nog heviger mate voelbaar wordt. Want naar gelang Venray volge bouwd wordt, groeit dit probleem. In hotel De Zwaan te Venray had de Dekenale vergadering plaats van de Stille Omgang, onder voorzitter schap van dhr. J. Raemakers. Pater Matijssen s.s.s. uit Baarlo - kringvoorzitter - die in gezelschap was van de kring-secretaris de heer Seree en hoofdbestuurder Schatter- jee uit Blerick, heeft voor de pa rochie-afgevaardigden uit het Deke naat het programma van de Stille Omgang 1960 behandeld. Dekenaat Venray zal in de nacht van 12 op 13 maart a.s. optrekken naar Amsterdam. De extra trein zal te Oostrum vertrekken om 22.58 u. en om 1.40 u. Amsterdam aankomen. Voor het vertrek van de trein ver zamelen de deelnemers zich in de parochiekerk van Oostrum om 21.45. Wat de jaarlijkse bijeenkomst be trof te Oostrum in de maand Mei, werd besloten dit te verschuiven en wel naar de maand september en er dan een lichtprocessie aan te ver binden. De afdeling Oostrum zal voor de organisatie zorgdragen. Nad&t de heer Sorree nog enkele zakelijke punten had afgehandeld, deelde hij mede, dat de afd. Mook en Middelaar, met de extra trein Venray de reis naar Amsterdam zul len maken. De deelnemers uit Gennep, Bergen Well en Siebengewald, die per auto bus naar A'dam gaan, sluiten zich bij centr. station aan bij de extra trein Venray gn maken met deze groep de Stille Omgang. De plechtige hoogmis zal in de Krijtbergkerk aan de Singel worden opgedragen. In zijn slotwoord spoorde Pater Matijssen de aanwezigen aan te trachten de jongeren mee te laten optrekken naar Amsterdam. In de komende week zal in het Dekenaat Venray een aanvang wor den gemaakt met de verkoop van treinkaartjes. DE MENSEN ZIJN GEK OP LIEFDE De mensen zijn gek op liefde. Er is nergens zoveel over geschreven en gedicht als over de liefde. In boe ken en tijdschriften is het onder werp steeds weer de liefde. Onuitput telijk is de fantasie, wanneer ze zich op het liefdesterrein begeeft. Maar nergens is en wordt ook meer gesold dan met de liefde! In films en romans niet alleen, maar ook in het dagelijkse leven. In tal van damesweekbladen, die voor al door mannen worden verslonden, kunnen wij steeds weer lezen over de schone liefde tussen jongen en meisje, tussen man en vrouw. Met andere woorden: het begrip liefde heeft een vernauwing onder gaan. Het wordt beperkt tot de ver houding man-vrouw en dan dikwijls nog in verkeerde zin, zodat liefde verward wordt met eros.. Wij kunnen zondag bij St. Paulus in de leer gaan om te weten wat liefde eigenlijk inhoudt. Zij beperkt zich niet tot het zuiver menselijke, maar steekt er ver bovenuit. Zij is de grootste deugd, die de mens zich eigen kan maken. Het is zelfs zo, dat zonder de liefde alle andere deug den en goede eigenschappen waarde loos worden. De apostel schreef zijn brief, toen de gelovigen in Corinthië heel men- selijk kwamen klagen over Gods „onrechtvaardigheid". Zij waren wat jaloers op elkaar, want de een had bij zijn bekering de gave van de talen gekregen, de ander van de profetie, een derde weer van de genezing. Er waren er ook zonder deze genadegaven, of wat men anders noemt, zonder deze charismata. De H. Paulus wijst er in zijn ant woord op, dat er iets veel verheve- ners is, namelijk de liefde. Want-de liefde is onmisbaar voor de zalig heid van iedereen, hoezeer ook be gunstigd met bijzondere genade gaven. Deze gaven houden met het sterven op, maar de liefde is onver gankelijk. De les is wel duidelijk. Hoe hoog men ook op de maatschappelijke ladder stijgt, welke functies men ook bekleedt, wat voor werk men ook doet, het betekent alles niets, wan neer de mens de liefde niet bezit, die alles heiligt en verdienstelijk IEL. 1070 Pastoor Geerits bouw-pastoor Zo is dan kapelaan Geerits nu of ficieel bouwpastoor. Het Bisschoppelijk Besluit is zon dag van de kansel voorgelezen en we hebben daaruit kunnen horen, hoe Mgr. Moors officieel een. nieuwe parochie in Venray heeft opgericht. Een parochie, toegewijd aan Chris tus, de koning van de Vrede en ge legen in plan West. Of wil men het officiëler, de parochie begrensd dooi de Petrus Banden-parochie aan de Merseloseweg, door die van Merselo en Heide en op de Langstraat en Leeuwstraat door die van 't Paters- rectoraat. Een kerkbestuur is al geformeerd en de heren W. Peters, H. Linders en Th. Jans, zullen met de bouw pastoor nu de plannen moeten ma ken voor de financiering van eer. nieuwe kerk. GEEN GEMAKKELIJKE TAAK Dat is geen kleinigheidWe hebben eens iemand, die daar weel van had, horen vertellen, dat er geen zwaarder karwei is dan die van bouwpastoor. Een gewoonlijk totaal ondeskundig iemand wordt voor de opgave gezet een kerk te bouwen, te zorgen, dat hiervoor niet alleen terreinen worden aangewezen, maar ook dat er een architect komt, en vooral dat er geld komt. En aange zien dergelijke nieuwbouw gewoon lijk gepleegd wordt in een nieuwe buurt met betrekkelijk jonge gezin nen, die er zelf al hard genoeg voor zitten, is het eerlijk, geen baantje waar een jong priester bepaald naai zit te snakken. Maar het moet er. dus heeft ook pastoor Geerits deze lang niet gemakkelijke taak op zich genomen. Met onze kritiek op van alles en nog wat, hebben we de kerkelijke overheid ook wel eens verweten te laat te komen. Hier is wel het tegen deel te zien. In een buurt waar nog geen 400 gezinnen wonen, maar waar binnen afzienbare tijd wel een grote uit breiding te wachten is, moet met die uitbreiding ook een nieuwe kerk ko men. Moet ze zelfs klaar zijn, voor dat het gehele uitbreidingsplan, waarin ze komt te liggen, gereed is. VREDEKERK Het is een zinvolle gedachte ge weest om deze nieuwe kerk .foe te wijden aan Christus Koning. Chris tus de Vredevorst Pastoor Geerits, gevraagd naar zijn mening hierover, zei: „Met deze kerk hebben wij een monument wil len oprichten van dankbaarheid. Dankbaarheid, omdat we na de geweldige offers, die de oorlog van ons vroeg, toch in zo'n betrekkelijk korte tijd niet alleen de materiële nood hebben kunnen lenigen, maar Venray mooier en schoner uit zijn as hebben kunnen doen verrijzen. Deze nieuwe kerk moet het sluit stuk zijn van onze heropbouw en zal het tastbaar bewijs moeten zijn van onze wil de vrede te bewaren". VIJF VIEREN EN EEN ZES Deze Bischopelijke maatregel is heus niet als een bom uit de hemel komen vallen. Kapeiaan Geerits wis,, van wanten toen hij naar Venray kwam. Daarom is hij al op voorbaat aan het organiseren geslagen en heeft thans naast zijn kerkbestuur .een actief comité samengesteld, dat hem bij zijn „geld-veroveringen" zal assisteren. Verschillende plannen staan op stapel, waarbij o.m. ook het buiten land betrokken zal worden, maar "n voornaam aandeel zal Venray-zelf dienen te leveren. De Petrus Banden-parochie heeft er zijn toren-actie voor stil gelegd en het bekende kwartje is nu geheel voor de nieuwe Vredeskerk. Er is een oud-papier actie, die lekker loopt en ook al een aardige som gelds heeft opgebracht en tenslotte is er giro 444446, waarop onder het motto: VI al gelden verzameld zijn voor deze nieuwbouw. Over die kwartjes.-actie is pastoor Geerits best te spreken. De mensen geven deze betrekkelijk kleine bij maakt. Maar dan niet de liefde der filmadvertenties en van zoete ver haaltjes. Dat heeft weinig met echte liefde te maken. Echte liefde vindt u in Paulus' brief beschreven, die zondag Quin quagesima wordt voorgelezen. Luis tert, want de brief is een richtsnoer voor heel ons leven. drage over het algemeen heel goed, natuurlijk zijn er enkelen, die met alle mogelijke smoesjes aan komen om van hun aandeel af te komen. En de bouwpastoor vertrouwt, dat deze zo broodnodige stroom kwartjes zal blijven aanhouden.. De mensen uit zijn parochie, nog geen vierhonderd gezinnen, bren gen ook al per maand 500 bij el kaar, wat geen kleinigheid is voor deze betrekkelijk jonge buurt en zo s men in een onderling samenspel al volop bezig om de lege bouwkas te vullen. BOOSTEN BOUWER Deze medewerking en samenwer king hebben er al toe geleid, dat aan net architectenbureau Boosten uit Maastricht, opdracht is kunnen ge geven worden om een ontwerp- schets van de nieuwe kei'k te maken. Jen opdracht, waarin deze nog jonge architect kennelijk zin heeft, gezien net grote enthousiasme, waarmede nij ze heeft aangenomen. Hoewel dit schets-ontwerp eerst over 2 maanden klaar zal zijn, heeft aij reeds nu al verklaard op het Molenplein een zeer moderne kerk .e willen bouwen, die in deze nieu we buurt een geestelijk middelpunt zal worden van betekenis. Zoals men dus ziet, is er volop werk aan de winkel n.a.v. deze be noeming en nu is het de vraag maar, wat of ieder van ons daarvan op zich neemt. Want het zal iedereen duidelijk zijn, dat hier samenwer king noodzakelijk is. Iedere inwoner van onze gemeen- :e heeft tot taak op zijn eigen ter rein zijn medewerking te geven. Mee te bouwen aan dit „monument van dankbaarheid", aan dit sluit stuk van onze wederopbouw". Het zij door ons kwrtje, door onze gro tere giften, hetzij door ons in te zet ten bij de oud papier- en andere ac ties, die op stapel staan. En we hopen in dit blad dan op gezette tijden de stand van zaken te kunnen noteren. Als voorlopige streefdatum is Kerstmis 1961 ge noemd. Het zal aan ons liggen of dat inderdaad te verwezenlijken is..*. Nog enkele luttele dagen scheiden ons van het jaarlijkse nationale festijn der zotheid. Het feest der maskers. Zij, die van huis uit een niet al te snuggere verschijning heb ben meegekregen, komen in deze dagen volop aan hun trekken. An deren verminken hun facie zodanig, lat van hun intelligente voorfront slechts overblijft, wat men zich wenst. Niets is te gek en niets is te zot: het is Carnaval. Waar men in nor male tijden nog niet aan durft te lenken, vindt men in deze dagen iets normaals. Tot as-woensdag rollen de zuur verdiende guldens als druppeltjes water uit de diverse portemonnaies. En al gaat het ons niet aan, voor welk doel al deze centjes van bezit ter verwisselen, het is algemeen be kend, dat men er gedurende de Car naval bepaaldelijk geen zoute drop voor koopt. En alhoewel wij niets liever zouden zien, dat ook dit jaar de Piëlhazen er een knal-Carnaval van weten te maken, feit is, dat we voor het gevaarlijke drank-addertie zeer zeker de ogen niet moeten slui ten. Het is voorwaar een gemak als men zich van de ene lokaliteit naar de andere dranknegotie mobiel kan verplaatsen. Dit voor wat de bezitters van een dergelijk apparatuur aangaat. Voor al als men daarnaast nog 'n vrolijk stel als gezelschap kan meevoeren. Het verhoogt de stemming en maakt het feest immers volmaakt. Kortom, waarde lezers, wij weten dat het gebruik van een vervoer middel voor sommige trekkers on ontbeerlijk is. Het gevaar wat even wel steeds hiermede verbonden is kan soms ontstellend zijn. Het zou te ver voeren als wij een opsomming zouden geven van aller lei vreselijke gebeurtenissen, welke door misbruik van alcohol bij snel verkeer ontstaan zijn. Leest dage- hjks de kranten en ziet. wat alzo te koop is. Het is natuurlijk niet zo, dat ieder glaasje bier of borrel gezien

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1