Venrays vroede vaderen vergaderden Jaarvergadering K.A.B. Venray Zaterdag 27 februari 1960 No. 9 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG BPEEL EN MAAS 13 DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCRHOF WFEKRT A IA VOHR VPNRAV PW OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ot. per mm ABONNEMENTS- GROTESRAAT 28 VENRAY TELEF. 1512 GIRO 150652 V UUIV V CiiNIvii I V^IYIO 1 IxCIVull PRIJS PER KWARTAAL f 1.4f BUITEN YENRAY 1.60 Wel een der vlotste vergaderin gen, die Venrays Vroede Vaderen de laatste jaren heeft gehouden, was de jongste raadsvergadering. Trouwens de agenda deed dat ook wel vermoe den. Hierin stonden geen hemel- schokkende dingen. Integendeel zelfs De notulen van de laatste raads vergadering alsmede de ingekomen stukken (goedkeuringen van geno men raadsbesluiten) werden voor kennisgeving aangenomen. WATERLEIDINGSUBSIDIE Ondanks 't feit, dat de raad volgens haar eerdere bewering niet van plan scheen te gaan tobben met een sub sidieregeling voor onrendabele aan sluitingen op het waterleidingnet, ging het voorstel van B. en W. om een regeling te treffen voor die aan sluitingen welke meer dan 2000 kosten, zonder meer onder de hamer door. Ons schijnt hierdoor een precedent geschapen te zijn, maar het is de raad, die in deze te beslissen heeft. Zij heeft met dit besluit feitelijk gesanctioneerd, dat we bij de wa terleiding dezelfde geschiedenis gaan krijgen als indertijd bij de electrificatie. Het zal wellicht moeilijk anders kunnen, maar waar het einde is, weet met ons niemand. GRONDPACHTEN Voor de 3 speciale noodwoningen achter Huize Oda, is indertijd van de zusters Urselinen een stuk grond gepacht, waarop deze noodwoningen staan. Het voorstel lag er nu, om die grondpacht weer voor drie jaren te verlengen. Fr. JANSSEN vroeg, waarom men een termijn aanhoudt van 3 jaren. Meent het gemeentebestuur, dat die noodwoningen voordien verdwenen zijn? De VOORZITTER hoopt van wel, maar deze termijn is van het begin af aan aangehouden, dus ook nu. Toen ging de raad er zonder meer mee accoord. Dat deed ze eveneens met het voorstel om de pacht van bijna 2 ha gemeentegrond in de Oostrumse heide over te schrijven van J. Thie- len uit Oostrum, op zijn twee zoons, die zijn bedrijf hebben overgenomen en ook de pacht van dit stuk wilden overnemen. Ook zonder enig commentaar werd 1 ha gemeentegrond in Venrays Broek voor 50 verpacht aan J. Arts Beekweg, waarbij zelfs de eerste ja ren pachtvrij zijn i.v.m. het in cul tuur brengen van de grond. GRONDAANKOPEN Van mevr. de Haart-Creemers, St. Jozef la an was indertijd 24,5 m2 grond aangekocht voor wegverbete- ring. Toen de akte opgemaakt moest worden bleek de grond echter te zijn van J. Havens in Vierlingsbeek, zo dat het betreffende raadsbesluit ver anderd moet worden. Dat gebeurde zonder meer. Zonder meer kocht men ook 660 m2 grond van J.H. Reynders voor het verbeteren en verbreden van de Beekweg. De prijs was een kwartje per m2. GRONDVERKOPEN De Erven Claessens-Gussen heb ben indertijd in Leunen grond afge staan voor woningbouw onder beding dat zij in aanmerking zouden komen voor een kavel peelgrond. Ook nu wordt door hen weer 0,3 ha voor woningbouw in Leunen afgestaan. Men is thans overeengekomen, dat er geruild zal worden tegen 'n kavel in de Vredepeel, nl. kavel 42 met een oppervlakte van 13 ha. Er is echter één bezwaar en dat is, dat men minstens 15 ha moet hebben, wil men zijn boerderij met subsidie ge bouwd krijgen. De ontbrekende 2 ha wilden B. en W. er bij doen en wel uit kavel 10. Fr. JANSSEN wilde niet strijden over de grootte ruil. Afspraak is af spraak en ook de gemeente moet zich daaraan houden. Wat hem als leek wel bevreemd is, dat de instan ties die indertijd met veel moeite en pijn hebben vastgesteld, dat er inde Vredepeel kavels (en later dus boer derijen hierop) moesten komen van 12 ha, dat dezelfde instanties nu ver tellen dat men geen subsidies krijgt voor boerderijen als er geen 15 ha grond bij zijn. Hierdoor is dus het verkavelingsplan waardeloos gewor den en zal men b.v. in de Heydse peel met deze veranderde wensen rekening moeten houden. VERMEULEN wees hem er op. dat indertijd al gezegd is, dat de ka vels in de Heydse peel minstens 15 ha groot zullen worden. De VOORZITTER vertelde nog eens uitvoerig hoe de vork aan de steel zat en dat de fam. Claessens de kavel nabij het vliegveld zouden krijgen. Deze was oorspronkelijk bijna 15 ha groot, maar het infiltra tie-kanaal voor de proefboerderijen heeft nog al wat grond nodig gehad. Nu heeft men 2 ha genomen van de kern-kavel, waarop dus in de toe komst de kern van de Vredepeel gebouwd moet worden en die is zelfs met deze 2 ha er af nog groot ge noeg. Dat de instanties, die indertijd de 12 ha indeling ontworpen hebben voor de Vredepeel nu op 15 ha zijn overgestapt, is natuurlijk beroerd, maar deze mensen worden nu toch geholpen en krijgen een flink bedrag ineens voor boerderij-bouw. De Heydse peel zal inderdaad verka veld worden in stukken van 15 ha. Nadat STEEGHS de opmerking gemaakt had, dat het zelfs wel stuk ken van 18 ha zullen worden, ging de raad er dan verder maar mee ac coord. Een en ander tegen 1600 per ha. Toen indertijd kavel 4 in de Vrede peel aan M. Cornelissen verkocht werd, vroeg deze tevens om een halve ha uit een belendend per ceel, waarmede hij de zuidgrens van zijn kavel recht kon trekken, Be doelde halve ha was toen nog niet ontgonnen. Nu is het zover en de raad had er niets op tegen, dat hij voor 800 dit stuk bij kon kopen. Niets op tegen had de raad ook tegen de van toepassing verklaring van de maatregel om 3% voorschot toe te kennen aan de ambtenaren der gemeente over het eerste kwar taal 1960. INDUSTRIETERREIN Omdat de tekening wat groot uit gevallen was, moest de Handelson derneming Limburg meer grond heb ben voor haar fabriek, die ze gaat bouwen. Indertijd heeft ze optie aangevraagd voor 750 m2 extra en die wil ze nu maar meteen er bij hebben. Hiertegen had de raad geen bezwaar. Wel bezwaar had Fr. JANSSEN tegen deze voorstelling van zaken. Niet de tekening was te groot, maar deze mensen waren te laat ingelicht, dat de rooilijn zover naar achter kwam, waardoor de bouw in de ver drukking kwam. Daarom was nu nieuwe grond nodig VERGOEDING SCHOLEN Nog een extra agenda-punt werd toegevoegd aan de agenda en wel 'n nieuwe regeling voor vergoedingen aan de scholen. Kreeg het lager onderwijs, het voortgezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs tot heden resp. 37, 43 en 50 per leerling per jaar als vergoeding, B. en W. stelden thans voor na gesproken te hebben met de Inspectie, de schoolbesturen en de hoofden der scholen om deze vergoedingen op te trekken tot resp. 43, 50 en/ 60 per leerling. Voor de B.L.O. was het usance, dat ze 106,50 per leerling kreeg. Hierin was dan o.m. tevens de huur van de gebouwen vercalculeerd, maar dit mag niet meer. Derhalve wenste men ook dit te veranderen en nu krijgt de B.L.O. 100 per leer ling plus een aparte huurvergoeding. Dit punt ging zonder meer onder de hamer door Dan was men al aan de rondvraag toe, waarin VAN HAAREN de aan dacht vroeg voor het schrijven van de Industriële club over de woning bouw. Hij kreeg ten antwoord, dat dit schrijven eerst even voor de ver gadering binnen was gekomen en dat tijd ontbroken had om deze te bestuderen. In dit schrijven toont de Indus triële club haar bezorgheid over de woningbouw en de totstandko ming van recreatiegelegenheid. Zo stelt zü, dat de bewering, als zou den in 1959 18 woningen beschik baar zijn gesteld door de gemeen te voor de industrie, in feite on waar is. Wel is door woningruil e.d. woonruimte beschikbaar ge komen, maar feit is, dat voor 8 be drijven in Venray, slechts 6 wo ningen in 1959 beschikbaar waren. Bovendien verwijst 't gemeente bestuur bedrijven buiten de kring ook nog voor woningen naar de kring, die echter haar eigen leden nog niet gerieven kan. Ook het niet beschikbaar zijn van bouwterreinen voor werknemers die zelf willen bouwen, is een te ken temeer, dat het met de Ven- rayse woningbouw t.b.v. de in dustrie niet juist is. Zij stelt tegenover Venray, dat van 1947 tot 1957, 762 woningen bouw de, het zoveel kleinere Horst, dat in die periode 650 woningen aan haar contingent toevoegde. Aan gedrongen wordt deze feiten ter kennis van „hogere machten" en naar verbetering te streven. VERHARDING ZANDWEGEN JENNISKENS informeerde nog eens naar het plan voor de zandwe gen verharding. De VOORZITTER vertelde, dat 't ontwerp weg is naar de Cult. Tech nische Dienst en nu is het afwachten of deze Dienst hiervoor gelden ter beschikking heeft. BOUWEN IN OF BUITEN UITBREIDINGSPLAN Fr. JANSSEN zou graag van de Voorzitter een rapport krijgen over het bouw-beleid in uitbreidingsplan nen-in-voorbereiding of buiten zul ke uitbreidingsplannen. Hij kan een en ander niet goed meer volgen. In plan West mag b.v. iemand geen kippenhok bouwen, want dat is een pla n-in-voorbereiding. De gemeente bouwt er echter wel een gymnastieklokaal in. Van Hooff op de Kruitweg moest een bijgebouw afbreken, maar nu zien we langs de Langeweg een wo ning verrijzen uitgerekend op de plek, waarin het nieuwe plan een weg heeft geprojecteerd. Komt men buiten de uitbreidings plannen dan zit men midden in de agrarische sector en alleen bij hoge uitzondering en met bekomen ver lof mag daar gebouwd worden. Maar hoe krijgt men dat verlof. Hem is b.v. bekend, dat iemand, die op zulk een grond een huisje wou bouwen, dat geweigerd werd. Nu hij de grond aan een ander heeft ver kocht krijgt die andere schijnbaar wel verlof om te bouwen. Ra-ra hoe kan dat allemaal. Hij zou daar eens graag een rapport over zien. Buiten dat wees hij er op, dat een verharding van de Bosweg intussen wel dringend noodzakelijk gaat wor den, gezien de kosten, die men moet spenderen ieder jaar om deze be gaanbaar te houden. De VOORZITTER liet duidelijk merken niets voor een rapport te voelen. Een uitbreidingsplan moet eerst goedgekeurd zijn, wil men daarin bouwen. Het is bij hoge uit zondering en in grote noodgevallen mogelijk toch te bouwen, maar dit wordt geval voor geval bekeken en men doet zijn best de mensen te hel pen. Als het waar is, dat nu b.v. een huis gebouwd wordt, daar waar een weg geprojecteerd is, dan zal die weg weg moeten, maar het lijkt hem onwaarschijnlijk omdat de steden bouwkundige natuurlijk bij 'n even tuele toewijzing gekend is en deze wel geprotesteerd zou hebben indien zijn plannen daarbij in de war raak ten. In de zgn. agrarische sector kun nen alleen landhuizen gebouwd worden op stukken van minimaal 1,75 ha. Maar ook hiervoor moet ont heffing zijn, die b.v. door Maastricht moet zijn goedgekeurd. Er is geen rapport over te maken, omdat dit niet alleen een beleidskwestie is van B. en W. maar ook en vooral omdat geval voor geval anders is. Fr. JANSSEN vond dat allemaal heel mooi, maar hij had toch nog verschillende dingen, die hem bar duister waren en waarin ook dit be toog geen licht bracht. VERMEULEN stelde voor, een en ander in comité-generaal te bespre ken, maar de VOORZITTER wees er op, dat donderdag a.s. de plancom missie met B. en W. en de steden bouwkundige vergaderen en dat daarbij wellicht deze kwestie ter sprake zou gebracht kunnen wor den. En daar hield men 't dan maar op. EFFICIENCY BERKHOUT sloot de rij sprekers met enkele opmerkingen. Op de al lereerste plaats vond hij het vreemd, dat er zo weinig meer gesproken wordt over de werkclassificatie en de prestatiebeloning, die in ieder modern bedrijf zulk een voorname rol speelt. Als men daar tot de be vinding komt, dat dikwijls 25% van de tijd verloren tijd is, hoe zal dan de zaak wel liggen bij de gemeen telijke diensten. En realiseert men zich dan wel welke kapitalen men zich per jaar besparen kan door een goede werkclassificatie. Aan de hand van enkele cijfers toonde hij aan dat na onderzoek van de bezetting der diensten, bestudering van overleg en instructie, productieve en inproduc- tieve uren, ook bij de gemeente dui zenden guldens gespaard kunnen worden en de uit te voeren werken sneller klaar zullen zijn. Waarom blijft men dan treuzelen om een des kundige aan te stellen? De VOORZITTER vertelde, dat er helemaal niet getreuzeld wordt. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een instantie inge steld, die zich met deze materie be zig houdt en hiervoor de nodige on derzoekingen verricht. Met Gemeen tewerken is al contact geweest maar een en ander is niet zo gemakkelijk als men wel denkt. Hier wordt druk aan gewerkt Op de tweede plaats had BERK HOUT klachten over de vuilnis- dienst. In de Gussenstraat heeft de vuilnisdienst 't gepresteerd de helft van de emmers te laten staan. Zgn. omdat de emmers verkeerd waren. Laten we vaststellen, aldus BERK HOUT, dat het gestandariseerde em mers zijn, maar dit schijnt dan niet voor Venray te gelden 3 jaren lang heeft men hierin zijn vuilnis kun nen doen, drie jaren is ze meegeno men, nu laat men ze zonder meer staan. Dit vond spreker geen stijl, temeer waar een speciale uitvoering van emmers voor Venrays vuilnis wagen hem niet nodig scheen. De VOORZITTER wist hier wei nig van, zou dus de zaak onderzoe ken, maar wees er wel op dat begin januari nog eens uitdrukkelijk ge zegd was, dat men de goede soort emmers moest gebruiken, daar men ze anders liet staan. Maar goed, men Er waren vele stoeien onbezet. En de luidsprekers klonken wat hol door zaal Wilhelmina toen daar maandag de jaarvergadering van de Ven- rayse K.A.B. werd gehouden. Van de 1265 leden waren er misschien 3%.... Een veeg teken? Toch niet, want toen de jaarverslagen van de verschillende diensten elkaar in eindeloze rtf opvolgden, bleek wel, dat die K.A.B. nog altijd vol leven is en dat er hard cn hard wordt gewerkt. Al blyft het spijtig, dat het bestuur op een dergelijke vergadering tegen lege stoelen staat te praten.... AGRARISCH RAPPORT AL VEROUDERD Er werden harde dingen gezegd Zowel door de Voorzitter als de Geestelijk adviseur, die o.m 't agra risch rapport aanvielen, waar het zei, dat het Venrayse verenigings leven met name de K.A.B. tamelijk doods is. Geen sprake van, aldus beide sprekers, daarvan getuigen de ver schillende acties en de verschillende diensten, die de K.A.B. ook in 1959 tot heil van haar leden en de ge meenschap heeft vervuld. Het is fout alleen af te gaan op het verga- deringsbezoek. Men moet naast die acties kijken naar het kader, dat bij de K.A.B. van hoog gehalte is. Men moet kijken naar de sociale school, die vol leven is en waar oudere mannen winters achtereen les komen nemen om vooruit te kunnen. Dan blijkt, dat er gewerkt 'wordt. Het rapport, aldus kapelaan van Leipzig berust op gegevens van 5 jaren terug. Gegevens, die nu niet meer kloppen, afgezien de vraag of ze het 5 jaren geleden al deden. Men gaat hier onverdiende blaam werpen op een gemeenschap, die bewezen heeft vooruit te willen en vooruit te gaan en die onder goede leiding tot grote dingen in staat is. GEMEENTE- CL AS SIFIC ATIE Er werd ook gepraat over de ge meente-classificatie Zo werd gesteld, dat in Venray nog armoede wordt geleden, omdat er verschillende gezinnen het met o0-55 gulden per week moeten doen. „Dit kan niet", aldus voorzitter Troisfontaine, „en zo lang die toe stand blijft bestaan, mag en kan men niet spreken van sociale recht vaardigheid„Men zal via districts- en hoofdbesturen moeten wijzen op deze schandalige situatie en men zaï alles -in het werk moeten stellen om een hogere clasificatie van onze ge meente te bewerkstelligen". De heer L. Laurensse, als voorzit ter van de Commissie van samen werking op deze vergadering aan wezig, kon zich niet indenken, dat de werkgevers bezwaar zullen hebben tegen een eventuele wijziging, die van belang is voor alle arbeiders en geheel Venray en met name voor de industrie, die op personeel zit te springen. Trouwens, als voorzitter van het Soc. Charitatief Centrum is hem de grote nood in de gezinnen van Ven ray bekend. TEVREDEN Voor het overige kon voorzitter Troisfontaine tevreden zijn. Ook in 1959 was de kadervorming goed, het bezoek aan de werkverga deringen prima en had de geeste lijke sociale school over deelnemers niet te klagen. Er is een behoorlijke samenwer king tussen de Venrayse standen en de verschillende diensten hebben uitnemend werk verricht. Ook secretaris Peeters was tevre den. Er is werk in overvloed, de weduwen- en wezenwet is in wer king getreden en de veranderde loonpolitiek geeft hoop voor de toe komst. Het ledental van de afdeling is op peil gebleven en de nieuwe 3- jarige sociale cursus heeft voldoende toeloop. Venray is als eerste in Lim burg gestart met een top-klas en ook de deelname hieraan is goed te noe men. Hij memoreerde als een der hoogtepunten in '59 het gouden be- staansfeest der KABO. GELDNOOD? Bij de behandeling van het finan cieel rapport bleek, dat de KAB al leen al voor cultureel werk het af gelopen jaar 1100 subsidie heeft uitgegeven, maar dat de resultaten toch niet bepaald denderend zijn geweest. Zo is er enige herrie geko men over de toneelclub, die schijn baar uit de running is en men heeft het gehele culturele werk onderge bracht bij de Centrale KAB, maar een goed winterprogramma is er toch niet te voorschijn gekomen. Men zal proberen dit te verbeteren, alleen weet men nog niet hoe. Dan werd er geklaagd, dat de KAB te weing kan doen, omdat zij een te klein aandeel in de alweer ver hoogde contributie krijgt. Aange drongen moet worden op een groter aandeel, maar achter de bestuurs- zal de zaak onderzoeken Dan ging de raad, die het zonder de Wethouders Wintels en v. Boven en zonder de heren Colsen en van der Sterren had moeten doen, op verzoek van Ponjee in geheime ver gadering. Iets wat zo langzamerhand gewoonte gaat worden in ons Ven ray tafel was men niet bepaald optimis tisch. DIENSTEN Dan kwamen de acties en diensten der KAB naar voren in de jaarver slagen. Piesterstudiefonds wist met de an dere standsorganisaties bijna 1500 bij elkaar te brengen. Herwonnen Levenskracht haalde 266,56 op bij de donateurs, ver kocht voor 263 speldjes, voor' 754 loten, haalde 627 bij elkaar in het goede week-offer en wist via andere acties nog eens 160 te halen. Veel werk voor een goed doel. De Centrale Volksbank, de spaar bank der KAB kon bijna 19,5 dui zend gulden inleggen, maar moest er weer 19 van uitbetalen. Credo Pugno telt 135 leden en hield in 1959 9 werkvergaderingen, waar op alle mogelijke onderwerpen diep gaand besproken zijn. Usance is, dat per vergadering een onderwerp door een geestelijke wordt behandeld en een door een leek-deskundige. Dan wordt er over beide onder werpen gediscusieerd en de vragen in dit debat door de sprekers opge lost. Een manier van werken, die bij de leden zeer welkom is. Gezinszorgfonds telt nu 135 leden en heeft in 1959 menig gezin uit de nood kunnen helpen als de vrouw des huizes ziek werd. Een contri butie-verhoging moet, gezien hel groot aantal hulpdagen, echter in 't vooruitzicht worden gesteld. De moeilijkheden van de Cultu rele dienst zijn boven al besproken, maar in het jaarverslag kon toch melding worden gemaakt van een goede St. Nicolaas-avond voor ruim 800 kinderen en een Kerstavond Maar zoals gezegd de toekomst lijkt wat somber. De Kleinvee-centrale heeft ook weer een best jaar achter de rug. Maar liefst 217 varkens zijn verze kerd voor een waarde van 34.075.- Het Centraal Ziekenfonds kreeg ook al weer meer leden en heeft er nu bijna 7000. Via de Lourdesactie is een zieke in 1959 naar Lourdes mogen gaan en ook nu weer kan een zieke opgegeven worden voor deze reis. Via dit fonds heben 157 meisjes een prettige vacantieweek gekregen op kasteel Well. De brandverzekering, evenals de verzekeringsmy. Concordia zien het verzekerd kapitaal én het leden aantal stijgen, en men beschouwd 1959 als een goed jaar. De reisvereniging memoreerde de reis naar Sauerland, uitgerekend op de enigste dag van het afgelopen jaar dat het regendeMaar men was goed tevreden en men wil pro beren dit jaar aan de 100 leden te komen. De Dr. Poelsstichting kon haar heilzaam werk voor hulp in door ziekte getroffen gezinnen en uitzen ding van zieke moeders en kinderen blijven voortzetten, dank zij een ge meentelijke subsidie en de bijdragen van alle leden. Over het Bureau Rechtsbijstand was men, ondanks het feit dat in '59 in 89 gevallen deze bijstand gegeven was, niet zo heel erg te spreken, in het bestuur bleek men al maatrege len te overwegen. Al deze jaarverslagen, die uitge breid ter tafel kwamen, werden door de vergadering goedgekeurd. HULDIGING De heer Beerens Schoolstraat, mocht een klein cadeau ontvangen, omdat hij het vorig jaar 25 nieuwe leden had aangebracht en daardoor „ploeglid" geworden was. Dit jaar had hij al veertig nieuwe leden aan geworven en voor deze prestatie werd hem en zijn vrouw een cadeau overhandigd. De geestelijke adviseur wekte de leden op om deel te nemen aan de Stille Omgang en ook eens te den ken aan de retraites, die iedere mens wel eens nodig heeft. GELUK VERDIENEN De geestelijke adviseur wees er in zijn praatje op dat de arbeider van vandaag zijn verantwoordelijkheid heeft in de wereld. Hij moet be zorgd zijn voor de lichamelijke en geestelijke nood van zijn evenmens, die hij soms op zijn werk gemak kelijker ontmoeten kan dan de pries ter. Want we moeten zorgen blijde en gelukkige mensen te zijn, die het dagelijkse werk met zijn lusten en lasten weten om te vormen tot een positieve bijdrage aan ons geluk op deze wereld en in het hiernamaals. Het gaat er niet alleen om om geld te verdienen, hoe nodig en noodza kelijk ook, maar ook en vooral om ons geluk te verdienen. Een van de belangrijkste dingen daartoe is meer vertrouwen. Meer vertrouwen op God, die ons alle narigheden geeft met een bepaald doel. Vertrouwen ook in de evenmens, die met ons samen het zelfde doel nastreeft. Hij deed nog een extra beroep op de ouders om toch de kinderen in de levensscholen te brengen, die van zulk groot belang zijn voor de ont wikkeling en vorming. Iets wat ook gezegd kan worden van de cursus voor 18-jarigen. COMMISSIE VAN SAMEN WERKING De heer Laurensse gaf de verga dering een uitvoerig overzicht van het werk, dat de commissie van sa menwerking tussen de standsorgani saties zelf, die zoals middenstand en Adelbert al lieten zien tot nieuw le ven komen. Op de tweede plaats neemt ze pro blemen ter hand, als b.v. de oprich ting van een paterfortisschool voor jongens. Het bestuur hiervoor is nu gefor meerd en is er contact opgenomen met de landelijke centrale. Men hoopt in september a.s. te starten. Er is door de commissie pogingen in het werk gesteld het nijverheids onderwijs te verbeteren, zowel in kwantiteit als kwaliteit. Bereikt is, dat er nauwere samenwerking komt met de Venrayse industrie. SCHOUWBURG-KWESTIE Ook de stichting van een schouw burg is door de commissie gesti muleerd. Plannen zijn daartoe op gesteld, maar een en ander moet de goedkeuring hebben van liefst 5 ministeries, zodat zelfs een leek begrijpen kan, dat 't tijd en moei te kost. De aanvankelijke opzet moet iets worden teruggebracht, i.v.m. de kosten, maar de uit spraak ligt er dat een iets kleinere omvang kan gerealiseerd worden. De Commissie heeft zich verder bemoeid met de woningbouw, een zeer tere kwestie, mede omdat er in onze gemeete te weinig keuze in bouwterreinen is. Stimulering, van eigen bouw tracht men te bevorde ren door een soort spaarregeling, maar omdat gegevens ontbreken over de nieuwe premieregeling, duurt 't allemaal langer dan de be doeling feitelijk wel is. Verder staat op het programma de bespreking van een cultureel pro gramma voor alle standsorganisa ties en nog verschillende andere punten. BEJAARDENZORG Zo werd uit de vergadering ge vraagd of deze Commissie niet kon zorgen voor een verwezenlijking van een bejaarden-tehuis, omdat nu onze bejaarden naar Horst en Overloon moeten. De heer Laurensse noemde dit een zeer moeilijke kwestie, die reeds in onderzoek is bij het Soc. Chari tatief Centrum. Wil men voor de gewone man met de kleine beurs" iets doen want het heeft wei nig zin z.i. hier een groot en deftig bejaardenhuis te bouwen, waarin eigen mensen geen kansen hebben omdat de pensionprijzen toch te hoog liggen d?n is dit op het ogenblik nog uitgesloten, omdat de bouwkosten e.d. dermate hoog lig gen, dat men wel tot hoge pen sionkosten komt. Men is nu aan het pogen deze cirkel te doorbre ken, maar was weinig optimis tisch over de directe verwezenlij king van een en ander. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. L. COENEN Hensseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788262 GESLAAGD Op het in januari gehouden examen vanwege de Stichting Be drijfsopleiding Metaal- en Electro- technische Industrie, Den Haag, slaagden voor het diploma machine- bankwerken de heren Arts H.G.H. te Venray, Emonts H.A.M. Leunen, Litjens A.J.G. en Wismans A.J.H. te Ysselsteyn. Voor het diploma boog- lassen de heer Dericks M.J.H. Ven ray. Allen genoten hun opleiding theo rie en praktijk in het bedrijf van M. Custers, machinefabriek en con structiewerkplaats N.V. te Venray. AUTOBUSSTATION ZUID-OOSTER Het bouwen van een busstation voor de Zuid-Ooster aan de Prins Bemhardstraat - hoek Julianasingel werd jJ. maandag onderhands aan besteed op het kantoor der N.V. te Gennep. Slechts een Venrayse aan nemer was uitgenodigd aan deze in schrijving deel te nemen, n.l. de n.v. Gebr. Dinghs te Castenray. Deze kwamen tevens als laagste uit de bus met 212.700.en kregen daar mee de opdracht. Hoogste inschrijver was de N.V. Huybrechts te Eindhoven 221.200.-

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1